Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω για μια εφαρμογή όπου να μπορώ να στείλω π.χ. 200 μηνύματα με το ίδιο κείμενο στον ίδιο παραλήπτη..

Υπάρχει κάτι τέτοιο ή πρέπει να το κάνω ένα - ένα (είναι κουραστικό λίγο)..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για μια εφαρμογή όπου να μπορώ να στείλω π.χ. 200 μηνύματα με το ίδιο κείμενο στον ίδιο παραλήπτη..

Υπάρχει κάτι τέτοιο ή πρέπει να το κάνω ένα - ένα (είναι κουραστικό λίγο)..

 

Κάτι τέτοιο; Δεν την έχω δοκιμάσει.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bitwis3.gaine.multitextnogroupPRO

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα Android box με 8.1 το mx10 και με δυσκολεύει υπερβολικά το κοντρόλ του που έχει λίγα κουμπιά.

1)Υπάρχει καμία εφαρμογή που να μπορώ να το χειρίζομαι από το κινητό;

Το κινητό με το box θα είναι στο ίδιο δίκτυο eth και WiFi.

 

2)Τι εφαρμογή (free) για να στείλω εικόνα η βίντεο στο box από το κινητό;

 

Ίδιο δίκτυο ίδιο λογαριασμό οι συσκευές

 

1) Σίγουρα δουλεύει το teamviewer, αλλά δε συνιστάται. Μπορεί να υπάρχουν και άλλες εφαρμογές, αλλά δε βρίσκω λόγο να απασχολείς το κινητό σου για να δουλέψεις το tv box, αν ήθελες κάτι τέτοιο καλύτερα να έπαιρνες ένα απλό cast. Μπορείς όμως εύκολα να συνδέσεις ένα απλό ασύρματο ποντίκι και να σου λύσει τα χέρια. Για περισσότερη χρηστικότητα δες αυτά η ακόμη καλύτερα βάλε κάποιο σετ με ασύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο. Το μόνο που θα πρέπει να συνηθίσεις είναι ότι το ποντίκι σε android είναι αρκετά διαφορετικό, πρακτικά ο δείκτης και το αριστερό κλικ είναι το δάχτυλο σου, δηλαδή η κύλιση γίνετε με πατημένο το αριστερό κλικ, το μενού του δεξιού κλικ το βρίσκεις με παρατεταμένο πάτημα του αριστερού, ενώ το δεξί κλικ είναι το κουμπί πίσω (συνήθως).

 

2) Αν υποστηρίζει cast μπορείς. Λογικά, πατώντας τη μετάδοση από το κινητό θα στο βγάλει, εκτός αν πρέπει να ρυθμίσεις κάτι πρώτα.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Στο play store υπάρχουν πολλές εφαρμογές να χειριστείς android box η να στείλεις εικόνα/βίντεο απο το κινητό.

Το πρόβλημα είναι οτι τα περισσότερα για να δουλέψουν σωστά πρέπει να είναι και τα δυο με wifi κάτι που θέλω να το αποφύγω.

Έτσι όπως το βλέπω θα παω να πάρω ενα ποντίκι οπως λεει ο marras να τελειώνω.

 

Οταν ξεκίνησα να ψάχνω είχα στο μυαλό μου μια τρομερή εφαρμογή που είχα πριν χρονιά για κοντρόλ που απο android κινητό χειριζόμουν raspberry με kodi.

Link to comment
Share on other sites

Στο play store υπάρχουν πολλές εφαρμογές να χειριστείς android box η να στείλεις εικόνα/βίντεο απο το κινητό.

Το πρόβλημα είναι οτι τα περισσότερα για να δουλέψουν σωστά πρέπει να είναι και τα δυο με wifi κάτι που θέλω να το αποφύγω.

Έτσι όπως το βλέπω θα παω να πάρω ενα ποντίκι οπως λεει ο marras να τελειώνω.

 

Οταν ξεκίνησα να ψάχνω είχα στο μυαλό μου μια τρομερή εφαρμογή που είχα πριν χρονιά για κοντρόλ που απο android κινητό χειριζόμουν raspberry με kodi.

Ποια είναι αυτή; έχω rassberry για αυτό ρωτάω

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια θα λέγατε ότι είναι η καλύτερη translator εφαρμογή;

 

Ξέρει κανένας;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας;

 

Βασικά θα κάνεις την δουλειά σου με το Google Translator. Καμία εφαρμογή του είδους δεν είναι τέλεια.

 

Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση. Ποια εφαρμογή προτείνετε για να εξαφανίσω την nav bar στο note 9;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά στο παρελθόν είχε συζητηθεί, αλλά δεν είχα δώσει προσοχή.

 

Ποιά εφαρμογή προτείνετε για password manager;

Ψάχνοντας στο internet, από τις καλύτερες φαίνεται να είναι η Dashlane, αλλά εγκαθιστώντας την είδα ότι είναι trial και θέλει αγορά. Επίσης νομίζω πως γνωστό είναι το LastPass.

 

Εσείς ποιό προτείνετε;

Και τι είναι αυτό που συνιστάται σ' αυτή την περίπτωση; Να γίνεται αποθήκευση των κωδικών στο cloud (δεν ξέρω αν οι εφαρμογές έχουν δικό τους server για αποθήκευση ή δίνουν πρόσβαση σε drive/dropbox κοκ) που είναι και το πιο βασικό λογικά για να έχεις πρόσβαση παντού και πάντα, ή είναι καλύτερα να γίνεται αποθήκευση στην sdcard του κινητού;

 

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά στο παρελθόν είχε συζητηθεί, αλλά δεν είχα δώσει προσοχή.

 

Ποιά εφαρμογή προτείνετε για password manager;

Ψάχνοντας στο internet, από τις καλύτερες φαίνεται να είναι η Dashlane, αλλά εγκαθιστώντας την είδα ότι είναι trial και θέλει αγορά. Επίσης νομίζω πως γνωστό είναι το LastPass.

 

Εσείς ποιό προτείνετε;

Και τι είναι αυτό που συνιστάται σ' αυτή την περίπτωση; Να γίνεται αποθήκευση των κωδικών στο cloud (δεν ξέρω αν οι εφαρμογές έχουν δικό τους server για αποθήκευση ή δίνουν πρόσβαση σε drive/dropbox κοκ) που είναι και το πιο βασικό λογικά για να έχεις πρόσβαση παντού και πάντα, ή είναι καλύτερα να γίνεται αποθήκευση στην sdcard του κινητού;

 

 

Ευχαριστώ.

Awallet cloud δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και χρόνια

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά στο παρελθόν είχε συζητηθεί, αλλά δεν είχα δώσει προσοχή.

 

Ποιά εφαρμογή προτείνετε για password manager;

Ψάχνοντας στο internet, από τις καλύτερες φαίνεται να είναι η Dashlane, αλλά εγκαθιστώντας την είδα ότι είναι trial και θέλει αγορά. Επίσης νομίζω πως γνωστό είναι το LastPass.

 

Εσείς ποιό προτείνετε;

Και τι είναι αυτό που συνιστάται σ' αυτή την περίπτωση; Να γίνεται αποθήκευση των κωδικών στο cloud (δεν ξέρω αν οι εφαρμογές έχουν δικό τους server για αποθήκευση ή δίνουν πρόσβαση σε drive/dropbox κοκ) που είναι και το πιο βασικό λογικά για να έχεις πρόσβαση παντού και πάντα, ή είναι καλύτερα να γίνεται αποθήκευση στην sdcard του κινητού;

 

 

Ευχαριστώ.

Keepass, open source με αρκετά καλό android app.
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά στο παρελθόν είχε συζητηθεί, αλλά δεν είχα δώσει προσοχή.

 

Ποιά εφαρμογή προτείνετε για password manager;

Ψάχνοντας στο internet, από τις καλύτερες φαίνεται να είναι η Dashlane, αλλά εγκαθιστώντας την είδα ότι είναι trial και θέλει αγορά. Επίσης νομίζω πως γνωστό είναι το LastPass.

 

Εσείς ποιό προτείνετε;

Και τι είναι αυτό που συνιστάται σ' αυτή την περίπτωση; Να γίνεται αποθήκευση των κωδικών στο cloud (δεν ξέρω αν οι εφαρμογές έχουν δικό τους server για αποθήκευση ή δίνουν πρόσβαση σε drive/dropbox κοκ) που είναι και το πιο βασικό λογικά για να έχεις πρόσβαση παντού και πάντα, ή είναι καλύτερα να γίνεται αποθήκευση στην sdcard του κινητού;

 

 

Ευχαριστώ.

Θα συμφωνήσω με razkal. KeePass και αν θες συγχρονισμό σε όλες τις συσκευές το κάνεις μέσω Dropbox.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα δοκιμάσω το Keepass.

 

 

Και κάτι άλλο, για όποιον έχει δοκιμάσει το Helium.

Μπορεί να πάρει backup και τα data μιας εφαρμογής; Θέλω να μεταφέρω ένα παιχνίδι από το tablet στο κινητό, και όσες εφαρμογές έχω δοκιμάσει (χωρίς να απαιτείται σύνδεση με υπολογιστή) παίρνουν backup μόνο το .apk.

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί, όχι πάντα και για όλες αλλά μπορεί
Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει τρελαθεί το κινητό να πετάει διαφημίσεις όλη την ώρα στο άσχετο. Στην πάνω αριστερά γωνία, έχει το i για τις πληροφορίες και πατώντας το να δω τι θα γράψει, μου λέει ότι είναι στο fb στην ουσία.

Ξέρει κανείς πως στην ευχή να τις σταματήσω; Χθες ήμασταν οι 2 τελευταίοι στο PUBG και μου πέταξε διαφήμιση την ώρα που τον λοκαρα και πήγα να το φάω το κινητό από τα νεύρα μου

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που χρησιμοποιεί το Helium, να με βοηθήσει.

Έχω εγκαταστήσει το Assassin's Creed Rebellion στο tablet μου και θέλω να μεταφέρω το progress/data στο κινητό μου.

Παίρνω το backup μέσω της εφαρμογής στο tablet (στο Google Drive δεν θέλει να συνδεθεί με τίποτα, στο Dropbox δεν τελειώνει η πρόοδος ποτέ, οπότε μένω με την επιλογή για τοπικά στο ίδιο το tablet), στέλνω τα αρχεία στο κινητό (διαδρομή /carbon), και όταν τρέχω την εφαρμογή στο κινητό και πατάω στο Restore δεν εμφανίζει κανένα αποτέλεσμα.

 

Κάνω κάτι λάθος;

 

Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να είναι δοκιμασμένη για non root συσκευές που να μπορεί να κάνει restore τα data εφαρμογών/παιχνιδιών; Κάποιες που δοκίμασα από το Google Play ζητάνε root access.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που χρησιμοποιεί το Helium, να με βοηθήσει.

Έχω εγκαταστήσει το Assassin's Creed Rebellion στο tablet μου και θέλω να μεταφέρω το progress/data στο κινητό μου.

Παίρνω το backup μέσω της εφαρμογής στο tablet (στο Google Drive δεν θέλει να συνδεθεί με τίποτα, στο Dropbox δεν τελειώνει η πρόοδος ποτέ, οπότε μένω με την επιλογή για τοπικά στο ίδιο το tablet), στέλνω τα αρχεία στο κινητό (διαδρομή /carbon), και όταν τρέχω την εφαρμογή στο κινητό και πατάω στο Restore δεν εμφανίζει κανένα αποτέλεσμα.

 

Κάνω κάτι λάθος;

 

Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να είναι δοκιμασμένη για non root συσκευές που να μπορεί να κάνει restore τα data εφαρμογών/παιχνιδιών; Κάποιες που δοκίμασα από το Google Play ζητάνε root access.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.swiftapps.swiftbackup

oandbackup (Backup manager) - https://f-droid.org/app/dk.jens.backup

Δοκίμασε αυτές τις 2 μήπως

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει τρελαθεί το κινητό να πετάει διαφημίσεις όλη την ώρα στο άσχετο. Στην πάνω αριστερά γωνία, έχει το i για τις πληροφορίες και πατώντας το να δω τι θα γράψει, μου λέει ότι είναι στο fb στην ουσία.

Ξέρει κανείς πως στην ευχή να τις σταματήσω; Χθες ήμασταν οι 2 τελευταίοι στο PUBG και μου πέταξε διαφήμιση την ώρα που τον λοκαρα και πήγα να το φάω το κινητό από τα νεύρα μου

Κάποια εφαρμογή στο προκαλεί. Βάλε το malwarebytes ή κάποια παρόμοια εφαρμογή και κάνε ένα σκανάρισμα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.swiftapps.swiftbackup

oandbackup (Backup manager) - https://f-droid.org/app/dk.jens.backup

Δοκίμασε αυτές τις 2 μήπως

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

 

Και οι 2 εφαρμογές απ' ότι βλέπω χρειάζονται root access, δεν νομίζω ότι θα δουλέψουν.

Θα τις δοκιμάσω το απόγευμα, ευχαριστώ.

 

 

Περιμένω μήπως κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το Helium και μπορεί να μου πει αν κάνω κάτι λάθος.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας , και χρονια πολλα στους Νικολιδες -ετες.

 

Μια ερωτηση , ψαχνω για εφαρμογη , η τροπο που μπορω να το κανω,

πχ

Ο γιαννης απο μεσα απο της επαφες μου εχει 3 παιδια και το ενα γιορταζει σημερα.

Θελω να μου δειχνει αυτουσ που γιορταζουν.

 

Τις επαφες μου τις εχω καταχωρησει με ονομα , αρα δεν τους ξεχνω,

Αλλα για να μην αρχιζω και καταχωρω και παιδια, ελεγα μηπως υπαρχει καποια εφαρμογη που να κανει αυτην την δουλεια.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω μήπως κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το Helium και μπορεί να μου πει αν κάνω κάτι λάθος.

 

 

το χρησιμοποιω εγω, η αγαπημενη μου χρηση του παντως ειναι στο τριτο κινητο μου που τρεχει lollipop και

ειναι ρουτ και το κανει detect (το ρουτ) και παιζει με την μια, χωρις pc, χωρις τιποτα,

 

αλλα δεν απαντησα πιο πριν γιατι δεν καταλαβα που ειναι το προβλημα,

στο /carbon οπως λες γινεται η αποθηκευση των αρχειων, απο εκει και το restore,

δοκιμασε να κανεις backup (οχι restore, backup) μια εφαρμογη στο τηλεφωνο μεσα απ το helium

να δεις, που θα την αποθηκευσει;

Link to comment
Share on other sites

το χρησιμοποιω εγω, η αγαπημενη μου χρηση του παντως ειναι στο τριτο κινητο μου που τρεχει lollipop και

ειναι ρουτ και το κανει detect (το ρουτ) και παιζει με την μια, χωρις pc, χωρις τιποτα,

 

αλλα δεν απαντησα πιο πριν γιατι δεν καταλαβα που ειναι το προβλημα,

στο /carbon οπως λες γινεται η αποθηκευση των αρχειων, απο εκει και το restore,

δοκιμασε να κανεις backup (οχι restore, backup) μια εφαρμογη στο τηλεφωνο μεσα απ το helium

να δεις, που θα την αποθηκευσει;

 

- Επιλέγω να κάνω στο tablet backup το AC στο οποίο και τρέχω το παιχνίδι.

- Μόλις τελειώνει η διαδικασία (όπως έγραψα, μπορώ να το κάνω μόνο τοπικά, στο cloud δεν δουλεύει τίποτα) μπαίνω στο /carbon κι εκεί μέσα έχει φάκελο AC Rebellion με άλλα αρχεία μέσα (αν θυμάμαι καλά, 2, δεν έχω το tablet αυτή τη στιγμή μαζί μου).

- Στέλνω όλο φάκελο στο κινητό, και όταν τρέχω την εφαρμογή πλέον από το κινητό και επιλέξω το Restore, δεν βρίσκει τίποτα.

 

Κανονικά δεν θα έπρεπε να βρίσκει το backup σα να έγινε αυτό μέσα από το ίδιο το κινητό, και επιλέγοντάς το να μπορούσα να επαναφέρω και την εφαρμογή και τα data της;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

παμε παλι γιατι δεν καταλαβες, εγω ειπα ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ να κανεις backup να δουμε που τα σωζει,

αστο tablet στην ακρη, θα ασχοληθουμε μετα με δαυτο!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...