Jump to content

myphone POLL: Τα νέα tablets της Apple στην Ελλάδα


DJDB
 Κοινοποίηση

Θα αγοράσετε κάποια από τα νέα tablets της Apple;  

335 members have voted

  1. 1. Θα αγοράσετε κάποια από τα νέα tablets της Apple;

    • Πολύ καλές, σκέφτομαι ήδη την αγορά κάποιου.
      29
    • «Τσιμπημένες», αλλά εξετάζω ενδεχόμενη αγορά.
      36
    • Πολύ υψηλές για να προβώ τώρα σε αγορά.
      27
    • Θα περιμένω λίγο να πέσουν για να πάρω ή θα προτιμήσω μεταχειρισμένο.
      17
    • Δε με νοιάζει η επίσημη τιμή στην Ελλάδα, θα πάρω από εξωτερικό/παραεισαγωγή.
      32
    • Δεν έχω σκοπό να αγοράσω κάποιο νέο iPad.
      190
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      3


Recommended Posts

Με τα iPad 4 (γνωστό και σαν «iPad με οθόνη Retina») και iPad Mini να έχουν ήδη φτάσει στα ράφια των καταστημάτων της Ελλάδας (τόσο από τον επίσημο διανομέα προϊόντων της Apple στην Ελλάδα, την iSquare, όσο και από την Cosmote αλλά και από διάφορα καταστήματα λιανικής), δεν είναι λίγοι οι χρήστες που έχουν ήδη σπεύσει για να είναι από τους πρώτους που θα προμηθευτούν την δική τους συσκευή αλλά και αυτοί που έχουν εκφράσει την αδιαφορία τους για τα νέα προϊόντα της Apple.

 

Έτσι λοιπόν, αποφασίσαμε να ρωτήσουμε εσάς, το αναγνωστικό κοινό του myphone.gr, πως σας φάνηκαν οι τιμές των συγκεκριμένων συσκευών και εάν θα αγοράσετε κάποια από τα νέα tablets της Apple ή αν θα περιμένετε για να το αγοράσετε όταν θα πέσει η τιμή (ή, εναλλακτικά, αν θα προτιμήσετε να τα αγοράσετε μεταχειρισμένα ή με κάποιον άλλον τρόπο).

 

Φυσικά, αφού ψηφίσετε στην σχετική δημοσκόπηση, σας καλούμε να συζητήσετε μαζί μας αλλά και με τα υπόλοιπα μέλη της κοινότητας μας την επιλογή σας αλλά και την άποψη σας για το iPad 4 και το mini iPad!

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το iPad 4 ειναι απιστευτη συσκευη! και αξιζει τα χρηματα του.. Ειδικα οταν υπαρχει ενα ακριβοτερο και συναμα χειροτερη ως συσκευη, iPhone 5... Βεβαια αν υπαρχουν οι ακρες στην αμερικη, γιατι να μην τονπαρεις απο κει?!? Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα από το 2 μου για να πάω στο 4 ουσιαστικά θα είναι μια πραγματική και ουσιαστική αναβάθμιση.αυτό που δεν κατανοώ γιατί ξαφνικά προέκυψε καπέλο 30 ευρώ. Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Με πείραξε που μέσα σε πολύ λίγο χρόνο το new iPad μου απέκτησε

αντικαταστάτη.

Οχι δεν θα το αγοράσω !!!:O

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να αγοράσω το new ipad πριν βγει το new new ipad αλλά συνειδητοποίησα ότι η απλή του έκδοση κοστίζει κοντά στον κατώτατο μισθό στην χώρα μας, οπότε προτίμησα κάτι φθηνότερο...
Link to comment
Share on other sites

νομίζω η απάντηση "δεν έχω σκοπό να αγοράσω" ανταποκρίνεται πλήρως στην σημερινή Ελλάδα .

Καλό θα ήταν να συμπληρώνονταν και "ούτε το tablet της Ms" , αλλά φαντάζομαι ότι θα ακολουθήσει άλλη ψηφοφορία για αυτό.

Τέσπα , όποιος το χρειάζεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το παίρνει , όποιος όχι δεν το παίρνει

1.Ote Vdsl 30/2.5 , draytek vdsl router on a Lan with a supermicro server with 7 clients (Nokia 920 -640 , includet).

2.Ipad mini

3. Lenovo Thinkpad Egde

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να αγοράσω κάποιο νέο iPad, με 580 ευρώ (σήμερα 535,60) κάλυψα τις ανάγκες κινητού και tablet :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ασχοληθει ποτε με το ios κ γενικοτερα με την apple μεχρι στιγμης.Αν πεσει καπως η τιμη του ipadmini δεν το θεωρω ασχημο,ειδικα για πρωτη συσκευη καποιου που δεν εχει ασχοληθει καθολου.Αλλα με την τωρινη του τιμη,με τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

Τα χειροτερα value for money ειναι τα συγκεκριμενα tablet απο την Apple:down:

Εγω που ενδιαφερομαι για 64αρι μοντελο αυστηρα σε tablet το λιγοτερο σε windows 8 tablet pc θα εχω πολυ παραπανω δυνατοτητες/εξοπλισμο/χαρακτηριστικα και ενα ολοκληρωμενο λειτουργικο συστημα χωρις τους διαφορους δογματισμους της Apple με το ios και ολα αυτα με ελαφρως καλυτερη τιμη απο το ipad:)

Ειδα το ipad mini και το συγκρινα με το 11αρι Samsung με full windows και στη πρωτη περιπτωση νομιζα οτι κρατουσα ενα μπιχλιμπιδι για μικρα παιδια και το δευτερο ενα κανονικο tablet απο ολες τις πλευρες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Την αλλη εβδομαδα το παραλαμβανω απο Αγγλια το Ipad 4 :D
I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith.
Link to comment
Share on other sites

Απο το 2 που έχω πιστεύω οτι η αναβάθμιση σε 4 είναι ανούσια. Περίμενα πως και πως να βγει το 4 για να το πάρω αλλα ηταν απογοήτευση. Κρατάει τα ίδια αρνητικά στοιχεία με το 3 βλέπε βάρος, θερμοκρασία προσθέτοντας τί; Πιο γρήγορο επεξεργαστή και νεο βύσμα. Περίμενα να βγει του χρόνου και να έχει τουλάχιστον τη σχεδίαση και τη λεπτότητα του ipad mini κρατώντας όλα τα υπόλοιπα θετικά του στοιχεία (οθόνη κλπ). Και τί κάνουν; Βγάζουν ενα μοντέλο στα γρήγορα για να προσθέσουν το lighting dock για να συμβαδίζει με την υπόλοιπη γκάμα προϊόντων τους. Θα περιμένω το 5 λοιπόν (εδω που τα λέμε το 2 ακόμα φυσάει σε επιδόσεις) για να είναι εντελώς new και όχι μαϊμού!!!
Link to comment
Share on other sites

Το μικρό δε με ενθουσιάζει ως προς οθόνη, τιμή και specs, το μεγάλο είναι πανάκριβο. Δύσκολοι καιροί...

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα το iPad 2 όταν βγήκε το 3, σε χαμηλότερη τιμή και είναι ένα αξιόπιστο και καταπληκτικό tablet...! Δεν καταλαβαίνω τον λόγο να πάει κάποιος να αγοράσει το ίδιο μόνο και μόνο για λόγους καλύτερης οθόνης ή το μικρότερο για λόγους φορητότητας. Προσωπικά το iPad 2 με υπερκαλύπτει και δεν έδωσα μία περιουσία!
Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειχα το ipad 2 για ενα χρονο κ το πουλησα μολις πριν 1 μηνα.Τα εβγαλε τα λεφτα του μια χαρα μπορω να πω κ απλα ηθελα να αλλαξω σε κατι πιο ελαφρυ κ φορητο! Κ ετσι μιας κ ειμαι στην Αυστρια αγορασα το μινι κατευθειαν απο το Apple Store εδω!:)
Link to comment
Share on other sites

"Δεν έχω σκοπό να αγοράσω κάποιο νέο iPad."

 

Περιμενω tablet με Windows 8 και cpu x86 που να τρεχει τα κανονικα windows και οχι τα RT.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος του Note II δεν βρίσκω λόγο να πάρω καποιο tablet. Ειδικά δε κατι με iOS (inferior λειτουργικό).

 

Αν πηγαινα σε tablet θα ήταν Nexus 10 πάντως.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ipad4 είναι πολύ καλη συσκευή. Μάλλον the best tablet (αν λάβουμε υποψιν και τις εφαρμογες).

 

Παρολα αυτα σαν κατοχος του "new ipad" aka ipad3, είμαι πλεον απογοητευμενος που βλεπω οτι η apple εχει χασει τον προσανατολισμο της και την σταθεροτητα της στον τροπο που λειτουργουσε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα για i-Pad Mini μόνο αν είχε ανακοινωθεί με Retina. Σε 7αρια κυριαρχεί το Nexus 7 και σε 10αρια το Nexus 10, κλείσαμε.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για Surface Pro πήγαινα (και περίμενα) και κατέληξα σε Note 10.1. Δυστυχώς το απλό Surface δεν μου λέει κάτι και το Pro είναι και ακριβό και βαρύ οπότε μέχρι να πέσουν οι τιμές και να αποκτήσει κανονικό για tablet βάρος δεν πρόκειται να ασχοληθώ. Άλλωστε έχω το laptop της δουλειάς να μου καλύπτει το βαρύ κομμάτι της παραγωγικότητας αν και το Note 10.1 τα καταφέρνει μια χαρά στις δουλειές της καθημερινότητας.

 

Όσο για τα iPad, το mini είναι απλά πανέμορφο και η οθόνη για το μέγεθος της είναι μια χαρά. Εδώ στην 55άρα μου δεν βλέπω κάθε μέρα HD θα με πειράξει στις 8 ίντσες; Άσε που προτιμώ η δύναμη του tablet να πηγαίνει στις εφαρμογές. Αν θα το αγόραζα όμως; Όχι καθώς το iOS και οι περιορισμοί του με αποτρέπουν.

 

Τώρα στα περί Nexus 7 και 10 ομολογώ πως δεν με ξετρελαίνουν αν και η το πακέτο / τιμή του 7 είναι πάρα πολύ ελκυστικό. Άσε που το 10 έχει δυστυχώς πολλά προβλήματα νεότητας με την οθόνη του που είναι και το δυνατό του σημείο (light leak - όποιος το αμφισβητεί ας μπει στο XDA).

Edited by paris_gr
Link to comment
Share on other sites

παιδια μη ξεχνατε οτι οι τιμες αυτες ειναι ελλαδος!! μια χαρα υπαρχουν του εξωτερικου!! αν δειτε και τις τιμες του ι5 στην αμερικη ειναι πολυ καλες !!

 

iPhone 5 16GB: $649 ~500€

iPhone 5 32GB: $749 ~575€

iPhone 5 64GB: $849 ~655€

 

Οποτε ΟΤΙ ερχεται ελλαδα ειναι +200€!! Oποτε αν καποιος θελει ενα απο τα 2 ipad καλυτερα να κοιταξει απο site εξωτερικου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...