Jump to content

[Επίσημο] Nokia 206


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia 206 / 206 Dual SIM

(RM-873) / (RM-872)

Larger than life

 

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/nokia/nokia-206-new.jpg

 

________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

29 Νοεμβρίου 2012

 

Ημερομηνία κυκλοφορίας:

5 Φεβρουαρίου 2013

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia 206 (Nokia 2060 for China) is a Series 40 phone featuring support for dual-band EGSM and having a single SIM version (RM-873) as well as Dual SIM version (RM-872). Traditional keyboard with a 2.4" QVGA display, 1.3 Mpix camera, and support for up to 32 GB memory card . Other features include Bluetooth 2.1 + EDR and MIDP Java 2.1 with additional Java APIs.

 

__________________________

 

Πλατφόρμα:

Series 40 Developer Platform 1.0

 

Λειτουργικό σύστημα:

Nokia OS

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

3.58

 

Δείκτης SAR:

(RM-872) :0,93 W/kg

 

Ελληνικό Product Code:

(RM-873)

059Q4C8 (BLACK) / 059Q6F0 (CYAN) / 059Q6G6 (MAGENTA) / 059Q4F4 (WHITE) / 059Q793 (YELLOW)

(RM-872)

059Q7P8 (CYAN)

_____________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά (GSMArena)

Φωτογραφίες (GSMArena)

Δελτίο τύπου

Data Sheet: Single SIM|Dual SIM

Οδηγός χρήσεως

Edited by Alex_tz

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 585
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2012/11/nokia_asha_205_206_11.jpg

 

http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2012/11/nokia_asha_205_206_14.jpg

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

καλά έχω φάει "κόλλημα" με το τηλεφωνάκι ( από πλευράς σχεδίασης ) και μάλλον δεν είμαι ο μόνος... ρίχτε μια ματιά στο gsmarena....στα στατιστικά By daily interest το κινητάκι έχει μερικά χιλιάδες hits περισσότερα από το iphone 5 :D

 

Το τμήμα design της Nokia είναι μάλλον το μοναδικό που βρίσκεται πάνω από τον ανταγωνισμό.

 

Βάλε του ρε Νοκια ένα φλασάκι και λίγο καλύτερη κάμερα, λίγο καλύτερη οθόνη, wifi και ένα gps με maps ( ε και 3g εννοείται ) και πούλα το ακόμα και 150 ευρώ, προσωπικά ξέρω τουλάχιστον 5 άτομα στη δουλειά μου με iphone και galaxy που θα το χτυπούσαν, κάποιοι ακόμα και για κύρια συσκευή ) με αυτά τα χαρακτηριστικά...

Edited by CaptainMorgan
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω ως δεύτερη συσκευή μιας και το 6220 δεν φτιαχνεται ... πότε αναμένεται στα μεγάλα καταστήματα και στο ίντερνετ..;;;

Αν το χρησιμοποιώ με μια sim θα έχει λιγότερο sar έτσι;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω ως δεύτερη συσκευή μιας και το 6220 δεν φτιαχνεται ... πότε αναμένεται στα μεγάλα καταστήματα και στο ίντερνετ..;;;

Αν το χρησιμοποιώ με μια sim θα έχει λιγότερο sar έτσι;

 

Εντός του χρόνου λένε. Θα βγει έκδοση απλή και dual SIM.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τοτε..λογικα θα πεταξουν και κανενα καλυτερο τετοιου στυλ (πχ μεγαλυτερων πιξελ καμερα)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μία φορά το τμήμα σχεδιασμού της Nokia παίρνει άριστα!!! Πολύ όμορφο κινητάκι που το σκέφτομαι σίγουρα για δεύτερο... Με μία κάμερα 5Mp με led flash και wi-fi θα ήταν απλά φανταστικό!!!!
A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μία φορά το τμήμα σχεδιασμού της Nokia παίρνει άριστα!!! Πολύ όμορφο κινητάκι που το σκέφτομαι σίγουρα για δεύτερο... Με μία κάμερα 5Mp με led flash και wi-fi θα ήταν απλά φανταστικό!!!!

Αν μιλούσες για 8Mp και μεγαλύτερη ακόμα μεγαλύτερη μπαταρία 1500mAh θα προσυπέγραφα και εγώ! :p

 

Γνώμη μου το κινητό θα πουλήσει τρελά και η αυτονομία είναι ένας σημαντικός λόγος... πέρα από την σχεδίαση...

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μία φορά το τμήμα σχεδιασμού της Nokia παίρνει άριστα!!! Πολύ όμορφο κινητάκι που το σκέφτομαι σίγουρα για δεύτερο... Με μία κάμερα 5Mp με led flash και wi-fi θα ήταν απλά φανταστικό!!!!

 

Η αλήθεια είναι μου έχουν λείψει τα κλασικά παλιά κινητά με τα πλήκτρα που είχαν όμως προηγμένα χαρακτηριστικά (π.χ. Νόκια Ν95 ή Sony W995). Πιστεύω ότι τα smartphone με οθόνη αφής δεν είναι τόσο λειτουργικά σε θέματα κλήσεων - μυνημάτων. Σίγουρα δίνουν πλήθος επιπλέον δυνατοτήτων αλλά στο να πάρεις τηλέφωνο είναι καλύτερα να πατήσεις ένα κουμπί από το να σύρεις μία μπάρα, επίσης είναι ευκολότερο να γράψεις μήνυμα με πλήκτρα παρά σε οθόνη αφής.

 

Ελπίζω να βγεί κάποια στιγμή ένα κινητάκι 'old school' σίγουρα θα το τιμήσω.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλούσες για 8Mp και μεγαλύτερη ακόμα μεγαλύτερη μπαταρία 1500mAh θα προσυπέγραφα και εγώ! :p

 

Γνώμη μου το κινητό θα πουλήσει τρελά και η αυτονομία είναι ένας σημαντικός λόγος... πέρα από την σχεδίαση...

 

Καλά για 8Mp μιλάμε για κάτι πάνω από ένα απλό δεύτερο κινητάκι...Αλλά είπα για 5 γιατί το βασικό είναι να κρατηθεί και το κόστος χαμηλά. Η αυτονομία σίγουρα είναι πολύ δυνατό ατού του κινητού!!!!

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Κουκλί το κινητό! Αλλά του λείπει το πράσινο για μας τους... Πράσινους (:p). Με μια τιμή γύρω στα 80 θα πάει αρκετά καλά!

 

Υ.Γ. Γιατί οι εταιρίες σταματήσανε να βγάζουν σοβαρά κινητά με κουμπιά;;;

But for chips and for freedom

I could die

 

NOMBRE D'OR JEWELRY

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Γιατί οι εταιρίες σταματήσανε να βγάζουν σοβαρά κινητά με κουμπιά;;;

Σημεία των καιρών... Τελικά δεν είμαι ο μόνος που θέλω κινητό με φυσικά πλήκτρα! :O

 

Το κινητάκι είναι πανέμορφο και βλέπω γενικά ότι έχει απήχηση. Το μόνο που φοβάμαι είναι το SAR του.

 

ΥΓ: Κίτρινο ή μπλε; :D

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλούσες για 8Mp και μεγαλύτερη ακόμα μεγαλύτερη μπαταρία 1500mAh θα προσυπέγραφα και εγώ! :p

 

Γνώμη μου το κινητό θα πουλήσει τρελά και η αυτονομία είναι ένας σημαντικός λόγος... πέρα από την σχεδίαση...

 

Αν μιλάγατε για 41Mp και μεγαλύτερη ακόμα μεγαλύτερη μπαταρία 3700mAh θα προσυπέγραφα και εγώ!:wacko:

Οχι αλλο καρβουνο!! Παιδια συνχωρεστεμε αλλα το μονο που του λειπει ειναι ενα ledακι και ολα τα χαρακτηριστικα του Nokia x2.

 

Ειναι πανεμορφο. Μου αρεσει προσωπικα πιο πολυ το κοκκινο και το μπλε, φιλε bomber. Θα το παρω σιγουρα αν εχει μεχρι 70 ευρω

Link to comment
Share on other sites

αν εχει μεχρι 1,1 σαρ τοτε το τσιμπαω! θελω να χει ερθει μεχρι μεσα Δεκεμβριου

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάγατε για 41Mp και μεγαλύτερη ακόμα μεγαλύτερη μπαταρία 3700mAh θα προσυπέγραφα και εγώ!:wacko:

Οχι αλλο καρβουνο!! Παιδια συνχωρεστεμε αλλα το μονο που του λειπει ειναι ενα ledακι και ολα τα χαρακτηριστικα του Nokia x2.

Το πόστ ήταν μεταξύ σοβαρού και αστείου αλλά και σοβαρά να το πάρεις τα 8Mpx κάμερα και 1500άρα μπαταρία είναι στο Xperia ray που έφτασε να πουλιέται στα 180 €! Συνεπώς γιατί κάρβουνα μιλάς; Πολύ εφικτό είναι να υπήρχε ένα κινητό με αυτά τα χαρακτηριστικά...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η Νόκια έχει επιλέξει τα ανώτερα χαρακτηριστικά να τα φέρουν οι Windows συσκευές και τα S40 να μένουν με χαμηλά χαρακτηριστικά ώστε να μην κλέβουν πωλήσεις από τα WP.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=dhVh6r8zAuw]Nokia Asha 206 Hands-On - YouTube[/ame]

Edit: @bomber21 βλέπω και ένα κιτρινάκι ή κάνω λάθος; :p

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Edit: @bomber21 βλέπω και ένα κιτρινάκι ή κάνω λάθος; :p

 

Σωστά βλέπεις! Τρελό χρωματάκι, θα κάνει θραύση στους κιτρινόμαυρους οπαδούς! :D Αρκεί να βγει εντός του έτους, κυρία Νόκια.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρουμε αν ο δέκτης ραδιοφώνου θα μπορεί να λειτουργεί χωρίς hands free όπως δηλαδή στο Χ2-02;;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σωστά ενημερωμένο το developer.nokia.com, μάλλον όχι. Στο Νόκια Χ2-02 γράφει internal FM Antenna ενώ στο 206 δε γράφει κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σωστά ενημερωμένο το developer.nokia.com, μάλλον όχι. Στο Νόκια Χ2-02 γράφει internal FM Antenna ενώ στο 206 δε γράφει κάτι τέτοιο.

 

 

Έχεις δικιο...

Και στα χαρακτηριστικά πιο "αδύνατο" το βλεπω...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...