Jump to content

myphone VERSUS: LG Nexus 4 vs HTC «Deluxe»


plankton69
 Κοινοποίηση

LG Nexus 4 vs HTC Deluxe (Droid DNA/J Butterfly)  

281 members have voted

  1. 1. LG Nexus 4 vs HTC Deluxe (Droid DNA/J Butterfly)

    • LG Nexus 4
      181
    • HTC Deluxe
      100


Recommended Posts

Tο συγκρίναμε εδώ με το s3 που ήδη κυκλοφορούσε και το nexus δεν είχε ακόμα εμφανιστεί! Ο καθ' ένας έγραφε διάφορα για ένα τηλέφωνο...φάντασμα τότε. Τώρα πάλι σύγριση με το htc, ένα άλλο αόρατο τηλέφωνο από την Ιαπωνία.....Και επαναλαμβάνω αν δεν το δεις τι κάνει και πώς το κάνει και αν αυτά που υπόσχνται τα specs του ισχύουν,άντε να λέμε για να λέμε! Αυτό που είναι δεδομένο είναι η εξαφάνισή του σε λίγα λεπτά και,φυσικά, ότι η google διέλυσε το μύθο ότι τα καλά τηλέφωνα πρέπει να κοστίζουν ακριβά. Απλά να θυμίσω πόσο είχε τότε το gn που σαφώς ήταν υποδεέστερο του galaxy της samsung, που τότε κυκλοφορούσε. Αλλά samsung είναι αυτή....!

 

Η Google δεν διέλυσε κανένα μύθο. Ουσιαστικά κάνει ότι και οι πάροχοι. Επιδοτεί μια συσκευή για να ανακόψει την πορεία των WP8 και iPhone κάνοντας το κοινό να πιστεύει ότι στο android μπορεί να βρει εξ ίσου καλές συσκευές στην μισή τιμή. Άσχετα αν το Nexus κυκλοφόρησε σε λιγότερο από 10 χώρες και σε υπερβολικά μικρές ποσότητες.

Το κοινό σε όλο τον κόσμο άκουσε για μια υπερσυσκευή στα 350$. Την δουλειά της την έκανε με μικρότερο κόστος απ οτι μια διαφημιστική καμπάνια.

Το πότε και αν θα μπορέσεις εσυ κι εγω να την αποκτήσεις είναι άλλο καπέλο. Προβλέπεται να υπάρξει πλήρης επάρκεια, αρκετούς μήνες μετά όταν οι αντίστοιχες συσκευές της ίδιας κατηγορίας θα πωλούνται πολύ κοντά αφού θα έχουν παλιώσει κι αυτές.

Να ενημερώσω ότι το Nexus 7 δεν έχει εισαχθεί ακόμα στις περισσότερες χώρες εκτός google stores. Και δεν μιλω για την Ελλάδα που είναι πολύ μικρή και μέσα σε κρίση άλλα χώρες με πολλά εκατομμύρια κατοίκους σε Ασία και Αφρική στις οποίες θα έκανε πάταγο με αυτη την τιμή.

Αρα μιλάμε για συσκευές φαντάσματα για τον περισσότερο κόσμο του πλανήτη μας.

 

Από εκεί και πέρα θεωρώ υπερτιμημένες τις συσκευές που πωλούνται στα 600-700 ευρώ. Όμως ούτε τα 350$ η ευρώ ανταποκρίνονται αφού όλοι ξέρουμε οτι το κόστος μόνο των υλικών ειναι 200$+.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψήφισα Ν4 αν και fan της HTC :down:

 

Θα ήθελα να έχω το DNA αλλα με την τιμή που θα έρθει ευρώπη........ :vava:

Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αγοραζα καποιο ετσι κι αλλιως, οποτε απο καθαρα εμφανισιακης αποψης αλλα και απο χαρακτηριστικα, κερδιζει το HTC.
Link to comment
Share on other sites

αν ήταν να επιλέξω επιλέγω το htc λόγο εμφάνισης και cameras αν ήταν να αγοράσω κανένα από τα δυο λόγο σοβαρής έλλειψις αποθηκευτικού χώρου
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν κοντά σε κόστος κτήσης ίσως να υπήρχε δίλημμα για μένα. Τώρα nexus4 λοιπόν αφού οι όποιες ελλείψεις του (ραδιο, sd card) δεν είναι ικανές να με κρατήσουν μακριά του. Από την άλλη το DNA έχει πολύ δυνατά χαρακτηριστικά αλλά δεν θα μπορούσα να έχω κάποιο τηλέφωνο με sence παρόλο που γενικά μου αρέσει... όχι όμως για μένα :p Το nexus έχει και το δέλεαρ των αναβαθμίσεων από την Google όπως επίσης και το "πείραγμα" για όποιον το επιθυμεί :happy:
Link to comment
Share on other sites

Nexus, λόγω αναβαθμίσεων και τιμής! Eπιπλέον, με έχει κουράσει η HTC με τις ''ναυαρχίδες'' της κάθε τρίμηνο!!
Link to comment
Share on other sites

Nexus 4 γιατί είναι φθηνό και nexus.

Θα αγόραζα το htc μονο αν ειχε 64gb, υποστήριξη της προκόπης, μπαταρία 3100, ξεκλείδωνε ο bootloader χωρίς htcdev και ήξερα ότι δε θα βγούνε άλλοι 3 αντικαταστάτες της συσκευής μέσα σε ένα χρόνο.

 

Θα πλήρωνα παραπάνω αν άξιζε δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Συσκευες διαφορετικων κατηγοριων. Θα ψηφισω Nexus 4 για ολα τα θετικα των Nexus οσον αφορα την υποστηριξη απο την μαμα google, αλλα και γιατι στην τιμη που ειναι διαθεσιμο αν ημουν σε χωρα με Play Store θα το ειχα παραγγειλει ηδη (θα προσπαθουσα τουλαχιστον :lol:).

 

Το "Deluxe" (αν εξαιρεσουμε την ονομασια που θυμιζει χαμπουργκερ :p) ειναι σε αλλη κατηγορια και πιστευω πως στις ξεκλειδωτες εκδοσεις θα υπαρχει ή επεκτασιμη μνημη ή τουλαχιστον 32GB εσωτερικης. Στα συν η μεγαλυτερη οθονη αν και διατηρω τις αμφιβολιες μου για το αν θα ειναι καλυτερη απο του HOX. Αν ερθει γρηγορα στην ευρωπαικη αγορα νομιζω θα πουλησει αρκετα καλα αφου ο ανταγωνισμος δεν φαινεται να εχει κατι διαθεσιμο με αντιστοιχα specs τοσο συντομα.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι δεν τα έχουμε δει και τα βαφτίζουμε γιατί ακόμα δεν μπορούμε να τα πάρουμε στην Ελλάδα. Εάν η τιμή του nexus κυμανθεί στα 300-350 έστω και 400, στην Ελλάδα ξαναλέω, δεν συγκρίνεται με κάτι άλλο με βάση τα χαρακτηριστικά ότι ελλείψεις ή μικροπροβληματάκια και αν έχει. Για αυτά τα λεφτά θα είναι το καλύτερο κινητό. Θα είναι πιο φτηνό, ή παρόμοιας τιμής με όσο κάνει το περυσινό galaxy nexus, φέτος.

 

Το άλλο, όσο καλό κι αν είναι, με 5 ίντσες πλησιάζει επικίνδυνα αν δεν εισέρχεται στην κατηγορία του phablet και χωρίς πενάκι... είναι μια μπουκιά για το GN2.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τα 2 κινητα εχουν κυκλοφορησει κανονικα (το Droid εντως λιγων ημερων). Reviews υπαρχουν στα γνωστα λημερια. Τα χαρακτηριστικα των 2 κινητων δεν ειναι τα ιδια. Επεξεργαστης Ram και απο εκει και περα καμια σχεση. Η πιο καλη οθονη της αγορας εγινε ακομα πιο καλη, ο ηχος των beats audio σπερνει ενω η φωτογραφικη του Deluxe δεν εχει την επιλογη... purple haze :P

 

Προσωπικα απο τα δυο διαλεξα το Htc. Να το αγορασω ομως με τιποτα, μια και τα 16gb ειναι ανυπαρκτα. Ευελπιστω οτι η ευρωπαικη εκδοση θα εχει περισσοτερα GB και μεγαλυτερη μπαταρια, αλλιως μαυρο...

Συμφωνώ σε κάθε σου λέξη. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Aσχέτως τιμής, το Droid είναι εύκολα καλύτερο κινητό και πολύ πιο εντυπωσιακό εμφανισιακά (απλά το πιο όμορφο android που έχει βγει).

Τώρα αν κάποιος βασίζεται πολύ στην τιμή, τότε καλό είναι και το Nexus.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Κινητο χωρις 4G LTE στα τελη του 2012;

Με τίποτα......

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το μοναδικο ωραιο πραγμα με το LG πανω του ειναι η φανελα της Sao paulo :)

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλετόφωνα που θέλεις τώρα ενάμισι χέρι να τα κρατάς...
Link to comment
Share on other sites

Nexus στο πολύ άνετο...η τιμή του το κάνει το καλύτερο κινητό για αγορά αυτή την στιγμή (όχι πώς στα specs πάει πίσω).
http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου στο μόνο που υπερτερεί το nexus είναι η υποστήριξή, που είναι δεδομένη και η τιμή, αν και αμφιβάλω ότι θα έρθει σε τόσο χαμηλή.

 

Δεν με νοιάζει ο αποθηκευτικός χώρος, τα 16GB μου είναι αρκετά, αν και θα ήθελα να υπήρχε sdcard.

Oύτε με ενδιαφέρει εάν η HTC βγάλει νέο κινητό σε 3 μήνες, αλήθεια εξηγήστε μου γιατί είναι σημαντικό.

 

Τραβάω λίγες φωτογραφίες και ακόμα λιγότερα video αλλά όποτε το κάνω θα ήθελα να είναι όσο καλύτερα γίνεται.

 

Αυτό που έχει μεγάλη σημασία για εμένα είναι η εμφάνιση και εκεί το Droid δεν έχει αντίπαλο, απλά το πιο όμορφο κινητό που έχει κυκλοφορήσει τελευταία, το μαύρο-κόκκινο τα σπάει.

 

Βέβαια η τιμή που θα έρθει το droid κάνει απαγορευτική την αγορά του αλλά αφού δεν την ξέρουμε ακόμα αφήστε με να βλέπω μαυροκόκκινα όνειρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου στο μόνο που υπερτερεί το nexus είναι η υποστήριξή, που είναι δεδομένη και η τιμή, αν και αμφιβάλω ότι θα έρθει σε τόσο χαμηλή.

 

Δεν με νοιάζει ο αποθηκευτικός χώρος, τα 16GB μου είναι αρκετά, αν και θα ήθελα να υπήρχε sdcard.

Oύτε με ενδιαφέρει εάν η HTC βγάλει νέο κινητό σε 3 μήνες, αλήθεια εξηγήστε μου γιατί είναι σημαντικό.

 

Τραβάω λίγες φωτογραφίες και ακόμα λιγότερα video αλλά όποτε το κάνω θα ήθελα να είναι όσο καλύτερα γίνεται.

 

Αυτό που έχει μεγάλη σημασία για εμένα είναι η εμφάνιση και εκεί το Droid δεν έχει αντίπαλο, απλά το πιο όμορφο κινητό που έχει κυκλοφορήσει τελευταία, το μαύρο-κόκκινο τα σπάει.

 

Βέβαια η τιμή που θα έρθει το droid κάνει απαγορευτική την αγορά του αλλά αφού δεν την ξέρουμε ακόμα αφήστε με να βλέπω μαυροκόκκινα όνειρα.

 

Θα συμφωνησω και εγω μαζι σου σε ολα αν και το one x το βρισκω πιο ομορφο σε μαυρο κοκκινο. Και εγω θα διαλεγα το htc αν επαιρνα καποιο.

«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Nexus ... Το Droid χάνει στο UI και στην ανάλυση, η οποία θα υπονομεύσει περαιτέρω την επεξεργαστική ισχύ και την μπαταρία ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά: Το Nexus υπερτερεί σε τιμή και υποστήριξη. Το DLX είναι ό,τι πιο κοντινό στα γούστα μου - από πλευράς εμφάνισης - έχει κυκλοφορήσει εδώ και καιρό. Τα δύο βασικά αρνητικά τους είναι η SD και η μπαταρία. Από τη στιγμή που αυτή τη στιγμή δεν είναι διαθέσιμο κανένα από τα δύο και δεν πληρώνω τίποτα, ψήφισα HTC κυρίως για λόγους εμφάνισης, οθόνης και κάμερας και ελπίζοντας στην ευρωπαϊκή έκδοση να διορθωθεί κάτι.

Πρακτικά, ισχύει αυτό που είπε ο Te_salat: Κανένα από τα δύο.

 

Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο VS θα μπορύσε να έχει καλύτερο timing. Θα ήταν προτιμότερο να γίνει η ανακοίνωση της Ευρωπαϊκής έκδοσης του DLX ώστε να μην υποθέτουμε ότι είναι ίδια με τις άλλες αλλά να είμαστε σίγουροι. Και γενικώς εκτιμώ τα vs με συσκευές που κυκλοφορούν (όπως το OneX vs S3) που έχουν να αναδείξουν πολύ σημαντικότερα πράγαμτα από συγκρίσεις specs.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

πολύ μεγάλο το dna για τα γούστα μου, ενώ και η μπαταρία του σύμφωνα με τα πρώτα reviews είναι τραγική όπως αναμενόταν. Ασε που το nexus κάνει και τα μισά λεφτά

 

http://www.androidiani.com/wp-content/uploads/2012/11/HTC-Droid-DNA-battery-life.jpg

 

Η Google δεν διέλυσε κανένα μύθο. Ουσιαστικά κάνει ότι και οι πάροχοι. Επιδοτεί μια συσκευή για να ανακόψει την πορεία των WP8 και iPhone κάνοντας το κοινό να πιστεύει ότι στο android μπορεί να βρει εξ ίσου καλές συσκευές στην μισή τιμή. Άσχετα αν το Nexus κυκλοφόρησε σε λιγότερο από 10 χώρες και σε υπερβολικά μικρές ποσότητες.

Το κοινό σε όλο τον κόσμο άκουσε για μια υπερσυσκευή στα 350$. Την δουλειά της την έκανε με μικρότερο κόστος απ οτι μια διαφημιστική καμπάνια.

Το πότε και αν θα μπορέσεις εσυ κι εγω να την αποκτήσεις είναι άλλο καπέλο. Προβλέπεται να υπάρξει πλήρης επάρκεια, αρκετούς μήνες μετά όταν οι αντίστοιχες συσκευές της ίδιας κατηγορίας θα πωλούνται πολύ κοντά αφού θα έχουν παλιώσει κι αυτές.

Να ενημερώσω ότι το Nexus 7 δεν έχει εισαχθεί ακόμα στις περισσότερες χώρες εκτός google stores. Και δεν μιλω για την Ελλάδα που είναι πολύ μικρή και μέσα σε κρίση άλλα χώρες με πολλά εκατομμύρια κατοίκους σε Ασία και Αφρική στις οποίες θα έκανε πάταγο με αυτη την τιμή.

Αρα μιλάμε για συσκευές φαντάσματα για τον περισσότερο κόσμο του πλανήτη μας.

 

Από εκεί και πέρα θεωρώ υπερτιμημένες τις συσκευές που πωλούνται στα 600-700 ευρώ. Όμως ούτε τα 350$ η ευρώ ανταποκρίνονται αφού όλοι ξέρουμε οτι το κόστος μόνο των υλικών ειναι 200$+.

 

Τα ειπες ολα...συγχαρητηρια!

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα .Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν συμφωνώ με όλα τα vs.

 

Στο συγκεκριμένο όμως η επιλογή μου ειναι το htc.

Lg ποτέ ξανά κι ας φέρει το βαρύ όνομα της google που ok,προσωπικά δε μου λέει κατι.το οτι παίρνει πρώτο τις αναβαθμισεις?συγκηνηθηκα

Το htc μου αρέσει περισσότερο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...