Jump to content

Πρόβλημα με καινούρια (γνήσια) μπαταρία


Makinen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Μετά από 2 χρόνια+ χρήσης η μπαταρία που είχε από το εργοστάσιο είχε φθαρεί αρκετά. Με οποιαδήποτε ROM δεν έβγαζα ούτε γι'αστείο μία μέρα χρήσης ακόμη και light πράματα με ελάχιστο surf και wi-fi κλειστά κλπ. Αποφάσισα λοιπόν να παραγγείλω μία καινούρια γνήσια από εδώ.

Η μπαταρία διαφημίζεται ως αυθεντική και όντως φαίνεται αυθεντική και πανομοιότυπη με την εργοστασιακή που είχε από πριν. Ήρθε όμως χωρίς συσκευασία σε ένα σακουλάκι ούτε καν σφραγισμένο. Υπέθεσα πωλείται bulk και δεν έδωσα σημασία.

Το θέμα είναι πως αφού την έβαλα στο κινητό και τη φόρτισα με το κινητό σβηστό μερικές ώρες (ήταν πράσινο το λαμπάκι) όταν το άναψα έδειχε 96% και έπεφτε με τρομερό ρυθμό! Σε 10 λεπτά είχε φτάσει στο 80%. Υπέθεσα είναι θέμα calibration, έκανα full wipe, wipe battery stats από το 4ext recovery, ξαναπέρασα τη ROM και την ξαναφόρτισα σβηστή μέχρι να πρασινίσει. Μετά την έβγαλα από τη φόρτιση και όντως έδειχνε 100% όταν ξεκίνησε, μόνο για 1 λεπτό όμως!

Ο ρυθμός με τον οποίο πέφτει είναι πάλι πολύ γρήγορος και ίσως και χειρότερος από την προηγούμενη φθαρμένη που είχα, ενώ το άλλο που παρατήρησα είναι ότι δε διαβάζει σωστά το voltage: μένει κολλημένο στα 3923 mV όσο φορτισμένη ή άδεια και να είναι!

Τι φταίει εδώ παιδιά; Η μπαταρία είναι μεταχειρισμένη; Μούφα; Προβληματική; 'Η το κινητό έχει θέμα και δεν τη "διαβάζει" σωστά; Παρατηρώ ότι αν τη φορτίσω με το κινητό αναμένο δεν πρασινίζει ποτέ το λαμπάκι κι ας την αφήσω ώρες επί ωρών κι ας δείχνει 100%! Τι παίζει εδώ ρε παιδιά; Μια βοήθεια πριν αρχίσω να κινώ διαδικασίες να την επιστρέψω γιατί είμαι χωρίς κινητό ουσιαστικά αυτή τη στιγμή, κρατάει με το ζόρι 5-10 ώρες :mad:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μερικά στοιχεία ακόμη μετά από δοκιμές. Η παλιά μπαταρία δείχνει κανονικά voltage να πέφτει. Η καινούργια, οτιδήποτε και να κάνω δείχνει σταθερά 3923mV.... Και εξακολουθεί να πέφτει με ρυθμό ασύλληπτο. Είτε είναι προβληματική, είτε μούφα, είτε μεταχειρισμένη και μου πουλήθηκε για καινούργια. Περιμένω την Δευτέρα το πρωί που θα ξεκαθαρίσω με το e-click.gr πριν αρχίσω περαιτέρω κινήσεις με θάψιμο σε forum και skroutz.gr...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% η μπαταρία σου είναι είτε fake είτε μεταχειρισμενη. Ωστόσο κάνε δοκιμαστικά ενα καλιμπραρισμα όπως αναφέρεται εδώ –>http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=9583271. Αν και πάλι συμπεριφερεται αλλόκοτα τότε την επιστρέφεις, αν δε το χεις κάνει ήδη.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είμαι πεπεισμένος 100% πως πρόκειται για fake μπαταρία. Είναι ακριβώς ΟΛΟΙΔΙΑ όμως με την εργοστασιακή, μέχρι και το τελευταίο νούμερο του part number... Τι να πω, θα δοκιμάσω αυτό το test εδώ που φαίνεται διαφορετικό απ'ότι έχω δοκιμάσει πριν τη γυρίσω την τετάρτη:O

Ευχαριστω για το link:happy:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Προς γνώση και συμμόρφωση και για να μην την πατήσουν κι άλλοι φίλοι :

Το e-click.gr μου πούλησε μούφα μπαταρία για γνήσια είτε επίτηδες είτε εν αγνοία τους. Προς τιμήν τους μου επέστρεψαν τα χρήματα αλλά είδα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα σε κινέζικες fake από Ebay με το σταθερό Voltage και τη μικρή διάρκεια. Ο μόνος τρόπος να σιγουρευτεί κάποιος ότι αγοράζει original είναι να έχει το κουτί της HTC και όχι να είναι μόνο με σακουλάκι. Ας είναι ολόιδια εμφανισιακά, αν σκίσει κάποιος το αυτοκόλλητο της θα δει ότι είναι fake από κάτω. Έχει εξελιχθεί η πλαστογραφία και στις μπαταρίες προφανώς αφού έχουν ζήτηση στο Desire... Προσοχή και μακριά από e-click.gr λοιπόν! Η αναζήτηση γνήσιας μπαταρίας για το Desire συνεχίζεται...

 

Υ. Γ. Αν μπορεί κάποιος moderator να αλλάξει τον τίτλο σε "και καλά γνήσια" θα ήμουν ευγνώμων.

Edited by Makinen

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια με την ίδια μπαταρία από το ίδιο site. Το είχα γράψει και στο thread. Εγώ έκανα το λάθος να μην την γυρίσω πίσω από τις πρώτες μέρες αλλά γενικώς δεν έστρωσε ποτέ. Και κάποια στιγμή που δοκίμασα την παλιά μου (την original), δεν ενημερωνόταν σωστά η ένδειξη και έσβηνε το κινητό όποτε να 'ναι. Αναγκάστηκα να κρατήσω αυτή για την ώρα που δεν έχει τόσο άσχημη συμπεριφορά (κρατάει ίσως λίγο περισσότερο από αυτή που είχα), αλλά δεν έχει φορτίσει 100% ποτέ και από το 99 στο 75 πέφτει για πλάκα. Μετά είναι ΟΚ. Αλλά αφού δεν είναι περίπτωση πρέπει να πέσει κανένα κακό review μου φαίνεται, ώστε να μην γράφουν τουλάχιστον ότι είναι γνήσια.

 

ΥΓ: Κι όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που δεν παίρνω το original αξεσουάρ..

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ώντας καλοπροαίρετος όταν έγραψα το review για το e-click έγραψα ότι ήταν προβληματική η παρτίδα και ήμουν και ευχαριστημένος που με εξυπηρέτησαν :lol: Μετά κατάλαβα ότι όλα τα σημάδια δείχναν προς μαϊμού, και μάλιστα τώρα μου λες κι εσύ τα ίδια ακριβώς άρα δεν ήταν θέμα παρτίδας. Θα προσπαθήσω να αλλάξω την αξιολόγηση στο skroutz.gr αλλά δεν ξέρω αν γίνεται πλέον.

Ε ρε ξύλο που θέλουν οι απατεώνες...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλουν, θέλουν.. Γιατί εγώ τους είχα πάρει κ τηλ πριν την παραγγείλω κ μου είχαν πει: 'Βεβαίως κ είναι γνήσια, μόνο με γνήσιες δουλεύουμε...'....!! Κι εγώ το προσπέρασα γιατί σκέφτηκα ό,τι κι εσύ: ότι είναι μεμονωμένο περιστατικό. Αλλά δεν ήταν...

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατάφερα και βρήκα γνήσια μπαταρία για το Desire. 31 ευρώ από κατάστημα εδώ στο Βόλο, που πρώτα πήγε να μου πουλήσει (μάλλον εν αγνοία τους οι συγκεκριμένοι) μια ίδια με του e-click σε σακουλάκι. Τη δοκίμασα εκείνη και φυσικά - ω του θαύματος - 3923 mV ΑΚΡΙΒΩΣ. Την έδωσα πίσω και μου παράγγειλαν γνήσια με το ρημάδι το ΚΟΥΤΙ (BLISTER) ΤΗΣ HTC. 2 μέρες μετά την είχα και φυσικά έδειξε το σωστό voltage με τη μία.

Το πρόβλημά μου τώρα όμως είναι το εξής: επειδή προφανώς είναι παλιό το Desire και κανείς δεν αγοράζει γνήσιες μπαταρίες, αυτή που ήρθε σε μένα παίζει πολύ να είναι πιο πολύ καιρό στο κουτί της κι από αυτή που είχε το Desire όταν το αγόρασα! Το serial number που έχει μικρότερο νούμερο από την αρχική με κατευθύνει ακόμη περισσότερο προς τα εκεί, όπως και το γεγονός ότι όταν την πρωτοέβαλα ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ νεκρή και δεν έπαιρνε μπροστά το κινητό παρά μετά από τουλάχιστο 20 λεπτά φόρτισης... Που σημαίνει ότι έχει φθαρεί από την αποθήκευση χωρίς φορτίο τόσο καιρό όπως φθείρονται όλες οι μπαταρίες λιθίου όταν τις αφήνεις αφόρτιστες για μήνες... Προσπαθώ τώρα με συνεχόμενες φορτίσεις να την επαναφέρω στο 100% της χωρητικότητάς της αλλά πολύ φοβάμαι πως απλά θα είναι λίγο καλύτερη από την παλιά μου...

Γ@μώ τη γκαντεμιά μου μετά από τόσες μούφες η μία γνήσια που βρήκα ήταν μπαγιάτικη... Δηλαδή αν στο Desire μας θέλουμε καινούρια μπαταρία απλά το πετάμε; :(

Και όχι μόνο αυτό, δε μπορώ και να την επιστρέψω με τη δικαιολογία ότι είναι μπαγιάτικη γιατί κανείς δε θα με πάρει σοβαρά και δεν είναι και πρακτικά μετρήσιμη η φθορά που έχει υποστεί...

Edited by Makinen

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Μ'αυτά που χουν δει τα μάτια μου πάω στοίχημα ότι ούτε ΜΙΑ από αυτές που παρατίθενται ως "original" δεν είναι. Χωρίς HTC blister δεν αγοράζω τίποτα πλέον. :mad:

αν κάνεις αγορές από ebay ρίξε 'ενα βλέφαρο εδώ

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...