Jump to content

myphone POLL: Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη microSD στα smartphone;


DJDB
 Κοινοποίηση

Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη microSD υποδοχής στο smartphone σας;  

817 members have voted

  1. 1. Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη microSD υποδοχής στο smartphone σας;

    • Πολύ σημαντική, αποτελεί βασικό κριτήριο αγοράς
      305
    • Αρκετά σημαντική, χωρίς να επηρεάζει πάντα την τελική μου απόφαση
      401
    • Καθόλου σημαντική, δεν κοιτάζω καν αν υπάρχει
      111
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      0


Recommended Posts

εννοειται...γιατι βαζω συνεχεια αρχεια..εχω μια 16αρα

και βαζω εκει τις εφαρμογες

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τα 8gb μια χαρά, με τα 16gb ιδανικά. Περισσότερα gb σε κινητή συσκευή είναι αχρείαστα....

είχα στη συσκευή μου 20gb μουσική και δεν θυμάμαι να την άκουσα όλη παράδειγμα....

Link to comment
Share on other sites

microsd slot ειναι must.εκτος αν η συσκευη ειναι 64gb.

και μονο γιατι θεωρω οτι με πιανουν κοροιδο να πληρωσω υπεραξια 400%/gb τις "εκδοσεις", ενω ξερω ποσο κοστιζει στους κατασκευαστες..

Προσωπικα εχω 64γιγα καρτα στο ηδη 16αρι gs2 μου και με αυτα ειμαι υπερ-καλυμενος..και μου κοστισε 48 ευρω.

 

64αρα καρτα στο gs2? ειχα την εντυπωση πως παιρνει μεχρι 32αρα.. :/

Προσωπικα με καλυπτουν τα 16gb (ευτυχως υπαρχει το usb otg). Αλλα οπως κ να χει το θεμα, πιστευω και συμφωνω απολυτα με αυτους που λενε οτι καλυτερα να υπαρχει η επιλογη κ ας ειναι αχρειαστη. Ποτε δεν ξερεις..

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως προσωπικα αν και στην αρχη με χαλαγε θεωρω οτι 16 gb καθαρα 13 ειναι αρκετα για μια μεση χρηση καποτε ειχαμε μεχρι 2 και τωρα τι θελουμε ?
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά σημαντική, χωρίς να επηρεάζει πάντα την τελική μου απόφαση

 

αρκει η συσκευή να έχει ποθηκευτικό χώρο 16gb και πάνω ή να υπάρχει usb OTG δυνατοτητα

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό συν αν υπάρχει αλλά με περισσότερο από 16gb η αναγκαιότητα παύει να υφίσταται.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

H τοποθέτηση του editor στο θέμα είναι σαφώς ελλειπτική, αφού δεν αναφέρει την σημαντικότερη παράμετρο της υπερεπαρκούς μνήμης των νέων συσκευών... Τα προηγούμενα ποστ αναμασούν συνεχώς τον λόγο...Ως εκ τούτου προτείνω την διαγραφή του θέματος ως μη υπαρκτού... Edited by ion83
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε κανονικά στο θέμα μας.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΣΙΚΑ και μπορείς να περάσεις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης

 

Στο S3 δεν μπορεις...και μην αρχισεις τα περι root κτλ

:)
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι κάποια στιγμή δεν θα υπάρχουν SD κάρτες γενικότερα και δεν θα μου λείψουν αρκεί η εσωτερική SD να είναι πάνω από 16 γίγα, 32 πιστεύω είναι ιδανικά.
Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι ακομη κ η επομενη μου ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη, εκτος του κινητου, να μην εχει καμια υποδοχη για μνημη κ ο χωρος να αξιοποιηθει για αλλα χαρακτηριστικα...

Ακομη κ με την πιο ακριβη κ γρηγορη καρτα μνημης, οι καθυστερησεις ειτε σε μεταφορα, ειτε σε αποθηκευση, ειτε σε αναγνωση, ειναι παρα πολλες

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το δεύτερο αν και για την ακρίβεια θα τοποθετούσα τον εαυτό μου μεταξύ 2ης και 3ης απάντησης. Φυσικά και κοιτάζω αν υπάρχει δυνατότητα κάρτας μνήμης αλλά σχεδόν ποτέ δε θα αποτελούσε κριτήριο αγοράς ή αποκλεισμού. Συμφωνώ με αυτά που αναφέρει από πάνω ο mavrios.
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το δεύτερο ψήφισα: Αρκετά σημαντική, χωρίς να επηρεάζει πάντα την τελική μου απόφαση.

 

Καταρχάς, κάπου εδώ να διαφωνήσω οριζοντίως και καθέτως με κάτι απόψεις της λογικής: Αν δεν χρησιμοποιείς τουλάχιστον 128gb, δεν χρειάζεσαι smartphone. Ναι, χρειάζομαι smartphone, όχι δεν χρησιμοποιώ ούτε 8gb. Για την ακρίβεια περίπου 4gb μαζί με το ext partition. Δεν τραβάω συχνά βίντεο και δεν παίζω καθόλου παιχνίδια. Επίσης με τη μπαταρία που έχει η συσκευή μου και με όλους τους συγχρονισμούς κ τα data συνέχεια ανοιχτά, το μόνο που της έλειπε είναι να την χρησιμοπιώ ως mp3. Επομένως καμιά 20αριά τραγούδια και άλλα τόσα ringtones (ίσως κ παραπάνω) μου είναι αρκετά. Βγάζω φωτογραφίες, έχω περίπου 120 εφαρμογές, διάφορα άλλα αρχεία αλλά δεν είχα ποτέ θέμα μνήμης.

 

Παρόλα αυτά, δεν σημαίνει πως αυτό είναι ο κανόνας. Υπάρχει κόσμος που θέλει να παίξει παιχνίδια και να τραβάει όλη μέρα βίντεο. Από τη στιγμή που πλήρωσε ένα σωρό λεφτά για μια συσκευή με την σούπερ οθόνη και την ντούπερ κάμερα, έχει το δικαίωμα. Άρα αν οι εταιρείες θέλουν να καταργήσουν την SD, ας φορντίσουν να καταργήσουν τα 16gb και να ξεκινάνε από τα 32. Ή να μην τα χρεώνουν +100e τα 16gb και το ξανασυζητάμε.

Άλλωστε, όσο αυξάνονται οι multimedia δυνατότητες των συσκευών αυξάνονται και οι απαιτήσεις. Δηλαδή, μπορεί με μια υψηλής ανάλυσης κάμερα, να θεωρείς ότι θα είσαι καλυμένος με 8 ή 16gb, και στην πράξη να δεις ότι χρειάζεσαι περισσότερα.

 

Οι επιλογές είναι πάντα απαραίτητες. Καθαρά προσωπικά, έχω υπάρξει με το Touch Diamond που δεν είχε SD, και δεν είχα πρόβλημα αλλά προτιμώ να υπάρχει. Περισσότερο τη θεωρώ σημαντική για λόγους backup και εύκολης μεταφοράς αλλά και διάσωσης αρχείων. Δηλαδή, είναι και λίγο για ψυχολογικούς λόγους που είπε κι ένας συμφορουμίτης 2-3 σελίδες πριν.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντική, αποτελεί βασικό κριτήριο αγοράς :)

έχει 16 το κινητο μου κι έβαλα και μια 32αρα καρτα με 27 ευρω. έχω συνολικα 14 ελευθερα. σε κινητο που δεν παιρνει κάρτες για τα επιπλεον 16 θα ήθελα 116 euro.

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω οτι αυτή τη στιγμή αν το τηλέφωνο έχει 32GB είναι αρκετά. Αλλά γενικά προφανώς θέλω SD και τη θεωρώ απαραίτητη σε μικρότερες χωρητικότητες.
Link to comment
Share on other sites

64αρα καρτα στο gs2? ειχα την εντυπωση πως παιρνει μεχρι 32αρα.. :/

Προσωπικα με καλυπτουν τα 16gb (ευτυχως υπαρχει το usb otg). Αλλα οπως κ να χει το θεμα, πιστευω και συμφωνω απολυτα με αυτους που λενε οτι καλυτερα να υπαρχει η επιλογη κ ας ειναι αχρειαστη. Ποτε δεν ξερεις..

 

Ω ναι...και class 10 sdxc..παει σφαιρα.

 

Και πολλες αλλες συσκευες ενω αναγραφουν 32gb οριο,παιρνουν και 64αρες.

https://www.box.com/shared/2l56lc63l2ic18or5k4v

Edited by chris2busy
Link to comment
Share on other sites

 

Και πολλες αλλες συσκευες ενω αναγραφουν 32gb οριο,παιρνουν και 64αρες.

2l56lc63l2ic18or5k4v

 

περήφανος κάτοχος neo v(custom kernel που υποστηρίζει και usb otg αν μετράει αυτό) με 64 class 10 ...... 5 gb ελεύθερα μείνανε....... (και η φάση είναι ότι το είχα παρατήσει το neo v επειδή νόμιζα πως δεν παίρνει μεγάλες κάρτες και για πλάκα του έβαλα την 64 και τζα.... την είδε )

 

ορίστε :D

http://img543.imageshack.us/img543/9183/screenshot2012111702571.jpg

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ασήμαντη για εμένα, ειδικά αν μιλάμε για συσκευή με χώρο 16 gb ή παραπάνω. Με 8, θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες θυσίες φυσικά, αλλά σε κάθε άλλη περίπτωση την θεωρώ περιττή.
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το Smartphone είναι πολυεργαλείο (κάτι σαν ελβετικός σουγιάς) και οποιαδήποτε επιπλέον δυνατότητα διαθέτει είναι επιθυμητή. Επειδή αισθάνομαι ανασφάλεια να αποθηκέυω τις φωτογραφίες μου στην εσωτερική μνήμη και δεν εμπιστεύομαι cloud υπηρεσίες για προσωπικά δεδομένα, αλλά και επειδή θέλω να έχω μαζί μου 7000 τραγούδια, είναι βασικό κριτήριο για μένα n δυνατότητα εξωτερικού αποθηκευτικού χώρου.
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά κι ενα καιρο κουβαλουσα λαπτοπάκι, μέχρι που εγκατέλειψα την τακτική (βαρύ και ανέλικτο). Σε απαιτουμενες περιπτώσεις το κουβαλώ ακόμα, φέρει 2(!) δίσκους, αντικατέστησα το DVD με κασέτα σκληρου και εχωσα εναν ακόμα μέσα.

 

βρηκα ενα καλό τσαντάκι που να χωρά το λεπτό ταμπλετάκι μου και πλέον νοιωθω πως εχω 2 υπολογιστές μαζί μου όπου πάω - το 7'' tab μου και το ΖΤΕ μου.

 

η συνολική χωρητικότητα που εχω ειναι 128gb και ειναι τίγκα στο service manual, βιβλία του πανεπιστημίου, εφαρμογές και offline GPS maps, σχεδόν καθόλου μουσική, παιχνίδια ουτε δειγμα.

 

Τα 64gb ειναι σε USB stick που δουλευει μεσω του USB OTG του TAB, τα υπόλοιπα στις συσκευές και φυσικά στις SD.

 

Δεν αποχωρίζομαι και ουτε θα επέλεγα ποτέ συσκευή με περιορισμους στην χωρητικότητα δεδομένων. Το αυτό και για την ενέργεια τροφοδοσίας των. Ουτε κατα διανοια.

ΠΟΤΕ δεν φτάνει για χρήστες που εχουν τι να την κάνουνε. Μακάρι εκει που πάω και χάνομαι στην μέση του πουθενά να ειχε 3G αλλά ουτε gprs δεν εχει.

Λυπάμαι αλλά συσκευές με στάσιμη χωρητικότητα για μενα δεν υπάρχουν, τις απαλείφει ο εγκέφαλος αυτόματα απο την λίστα των επιλογών.

Link to comment
Share on other sites

H συσκευή που αγόρασα έχει 16Gb. To πρώτο πράγμα που έκανα πριν αγοράσω και θήκη ακόμα , ήταν μια sd 16Gb. Έτσι για "σιγουριά". Ναι.... έχω πολλά μουσικά κομμάτια,ναι.... τραβάω πολλές φωτό & video. Άρα προσωπικά για μένα τα 16Gb νομίζω δεν θα μου έφταναν. Μπορεί να είναι και για καθαρά ψυχολογικούς λόγους.... αλλά τι να κάνω είμαι Gbλάγνος !!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντησα σε κανενα απο τις 4 επιλογες.

Αν εχει ικανοποιητικη χωρητικοτητα πχ 32 gb σε κινητο η'και 64 gb σε tablet μου ειναι αδιαφορω αν εχει micro sd.

Σε κινητα/tablet με λιγοτερη μνημη οπωσδηποτε τοτε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω οτι αυτή τη στιγμή αν το τηλέφωνο έχει 32GB είναι αρκετά. Αλλά γενικά προφανώς θέλω SD και τη θεωρώ απαραίτητη σε μικρότερες χωρητικότητες.

 

Aκριβως μια απο τα ιδια και εγω. Ετσι τα βλεπω και εγω τα πραγματα. Τα 32 μου φτανουν αν δεν εχει micro sd η συσκευη.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν θα με επηρέαζε στην αγορά μιας συσκευής, εφ'όσων ήταν επαρκής η χωρητικότητα της βεβαίως. Όμως από την στιγμή που υπάρχει σαν επιλογή καλό θα ταν να υπάρχει γιατί έστω και μια φορά μπορεί να χρειαστεί.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...