Jump to content

myphone POLL: Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη microSD στα smartphone;


DJDB
 Κοινοποίηση

Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη microSD υποδοχής στο smartphone σας;  

817 members have voted

  1. 1. Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη microSD υποδοχής στο smartphone σας;

    • Πολύ σημαντική, αποτελεί βασικό κριτήριο αγοράς
      305
    • Αρκετά σημαντική, χωρίς να επηρεάζει πάντα την τελική μου απόφαση
      401
    • Καθόλου σημαντική, δεν κοιτάζω καν αν υπάρχει
      111
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      0


Recommended Posts

Τους τελευταίους μήνες, αρκετοί κατασκευαστές smartphone δείχνουν να έχουν μια περίεργη… αντιπάθεια ως προς τις microSD cards. Οι γνωστές μας «λιλιπούτιες» κάρτες αποθήκευσης δεδομένων που άλλοτε έδειχναν να αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι κάθε συσκευής που «σεβόταν» τον εαυτό της και που ήθελε να προσφέρει στον κάτοχο της άπλετο αποθηκευτικό χώρο για τις φωτογραφίες του, τις εφαρμογές του, την μουσική του και κάθε άλλου τύπου δεδομένο που αυτός διέθετε, φαίνεται πλέον πως αποκτούν δευτερεύουσα σημασία για τις εταιρείες μιας και αυτές δείχνουν σιγά-σιγά να τις… καταργούν.

 

Με συσκευές όπως το LG Nexus 4, το Nokia Lumia 920 και το HTC Droid DNA τα οποία δεν φέρουν την σχετική υποδοχή για τέτοιου τύπου κάρτα, οι εταιρείες αποδεικνύουν την αποστροφή τους προς έναν τύπο αποθηκευτικού μέσου που κάποτε αποτελούσε «must«, υποστηρίζοντας μάλιστα την επιλογή τους με δηλώσεις όπως του Matias Duarte, ο οποίος αιτιολόγησε την έλλειψη SD card από τα νέα Nexus αναφέροντας πως κάτι τέτοιο θα έκανε την χρήση της συσκευής πιο πολύπλοκη αλλά και του Kevin Shields της Nokia ο οποίος υποστήριξε πως η ύπαρξη SD card θα κατέστρεφε το design του νέου Lumia. Παράλληλα, φαίνεται πως οι κατασκευαστές επιθυμούν την περαιτέρω διείσδυση του «cloud» ωθώντας τους χρήστες στην αποθήκευση των δεδομένων τους σε διάφορε υπηρεσίες του είδους, όπως για παράδειγμα το Dropbox, το Box και το Skydrive, προσφέροντας μάλιστα και σχετικές προσφορές μαζί με την αγορά ενός smartphone σε συνεργασία με τις προαναφερθείσες υπηρεσίες.

 

Και κάπου εδώ, δίνουμε τον λόγο σε εσάς, ζητώντας σας να μιλήσουμε για το θέμα των microSD και την έλλειψη τους από τις νέες γενιές των αγαπημένων μας smartphone. Σας καλούμε λοιπόν να ψηφίσετε στην δημοσκόπηση μας, απαντώντας στο ερώτημα:

 

Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη microSD υποδοχής στο smartphone σας;

 

Στην συνέχεια, μπορείτε να εξηγήσετε την επιλογή σας με ένα σχόλιο αλλά και να μας αναφέρετε την άποψη σας για τις σχετικές αποφάσεις των εταιρειών αλλά και όσον αφορά το ποιο μέγεθος αποθηκευτικού χώρου είναι για εσάς το ιδανικό

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αν το τηλ εχει 32GB χωρο δεν με πειραζει.αν εχει 16GB ειναι ενα σοβαρο μειονεκτημα και πολλες φορες dealbraker
Link to comment
Share on other sites

Είτε έχει 32 είτε 64 είτε 128GB (λέμε τώρα...) εγώ την κάρτα την χρειάζομαι για την μεταφορά αρχείων.

Για μένα λοιπόν αποτελεί βασικό κριτήριο αγοράς!

Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Εδω θα έλεγα ότι εξαρτάται από το διαθέσιμο χώρο που μου δίνει το τηλέφωνο με την εσωτερική του μνήμη. π.χ. στο ideos μου που η διαθέσιμη εσωτερική μνήμη είναι περίπου 1,5Gb η ύπαρξη υποδοχής είναι πολύ σημαντική και την έχω αξιοποιήσει. Τώρα στα smartphones που δεν έχουν υποδοχή δίνουν τουλάχιστον 8Gb που εμένα τουλάχιστον μου αρκούν
Link to comment
Share on other sites

Αν και χρήστης iOS, θα ήθελα να μπορώ να χρησιμοποιήσω και τον επιπλέον χώρο μιας microSD - χωρίς όμως να αποτελεί πρόβλημα ώστε να παρατήσω το iPhone...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες δηλώσεις απευθύνονται σε ηλίθιους, και ευτυχώς δεν είμαστε όλοι!

Αν όντως ήταν δύσχρηστες ή/και κάναν τα κινητά άσχημα δεν έχουν κανένα λόγο να μην βάλουν στην ναυαρχίδα 32-64gb μνήμης.

Αλλιώς αυτά που λένε είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!

Μια κάρτα microsd 32gb στο amazon κοστίζει 13 λίρες και είναι μικρότερη από το νύχι μου, αυτοί δεν μπορούν να προμηθευτούν φθηνότερα τσιπ;

 

Οπότε όσο μπορώ να έχω εναλλακτικές ΜΕ κάρτα microsd θα επιλέγω αυτά έναντι "του νέου ρεύματος" :)

 

Υ.Γ. το να βγάζουν εκδόσεις 16-32-64 είναι ακόμια πιο ηλίθιο. Γιατί δεν βγάζουν και με 5-8-12 megapixel κάμερα; με μονοπύρηνο-διπύρηνο-τετραπύρηνο επεξεργαστή;

Τι τις κάνει τόσο "φλου" τις μνήμες ώστε να λέμε μα είναι πιο εύκολο να βάλουν άλλο τσιπάκι μνήμης ενώ η κάμερα είναι δυσκολότερη; Εγώ λέω στον αρχικό σχεδιασμό της συσκευής βάλτε κατευθείαν 64gb. Σιγά δε θα χαλάσει και ο κόσμος να είναι 30 λίρες πιο ακριβό το θηρίο που θα αγοράσω!

Link to comment
Share on other sites

Παραχώρηση μπορεί να γίνει μόνο αν το τηλ. έχει 16 gb και πάνω. Πάντως οι δικαιολογίες των εταιριών μου φαίνονται αστείες
Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι και κάρτα μνήμης να έχει, δεν μπορείς να περάσεις στην κάρτα μνήμης εφαρμογές παρά μόνο μουσική και φωτογραφίες κάτι που εμένα με περιορίζει πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη microSD υποδοχής στο smartphone σας;

 

καθόλου σημαντική. την δουλειά μου την κάνω και με 8 Giga, δουλειά που προορίζεται για κινητό κι όχι για παιχνιδομηχανή-φωτογραφική μηχανη-κάθε καρυδιάς καρύδη

Link to comment
Share on other sites

Σαν καταναλωτής θέλω επιλογές. Θέλω κάρτα μνήμης κι ας πιάσει αράχνες από τη αχρησία.-
Link to comment
Share on other sites

πριν πάρω κινητο χώρις micro sd ελεγα οτι 8GB φτάνουν ...

δυστυχώς δεν φτάνουν αρα +1 στην micro sd (πιστεύω οτι με 32+gb σε γενικές γραμμες θα ειμαι καλυμμένος - αλλα ετσι ελεγα και για τα 8)

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου άποψη είναι κάπου στο ενδιάμεσο των απαντήσεων της ψηφοφορίας. Δεν συνηθίζω να γεμίζω το κινητό μου με μουσική (για την ακρίβεια δεν βάζω καθόλου, γενικώς δεν συνηθίζω να ακούω μουσική στον δρόμο) ούτε να βγάζω πολλές φωτογραφίες (σπάνια και σε πολύ ειδικές περιστάσεις). Καλά, για βίντεο δεν το συζητώ. Οπότε, ο περισσότερος χώρος πάει σε εφαρμογές, αρχεία κτλ, άρα ο χώρος που μου δίνει το εκάστοτε smartphone είναι συνήθως αρκετός.

 

Διαφωνώ πάντως με την κατάργηση των microSD slot, θέλω να υπάρχει και αυτή η δυνατότητα σε ένα smartphone των 500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ πάντως με την κατάργηση των microSD slot, θέλω να υπάρχει και αυτή η δυνατότητα σε ένα smartphone των 500 ευρώ.

 

όταν πληρώνεις τόσο πολλά ναι, θα πρέπει να υπάρχει αυτή η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε θέλω microSD για τον λόγο της ασφάλειας σε περίπτωση βλάβης της συσκευή. Με τόσες εφαρμογές και δεδομένα, όταν επιλέγουμε backup στην SD μπορούμε να ανακτήσουμε τα αρχεία μας.

Στο θέμα του cloud, ok καλά, αλλά τι γίνεται αν είμαστε στο εξωτερικό με roaming και χωρίς wifi; Γιατί να έχω αυτό το νταβατζιλίκη;

Αν παραβλέψω όλα τα παραπάνω και αρκεστώ μόνο στην εσωτερική μνήμη του κινητού, θεωρώ απαράδεχτα κινητά όπως Nexus 4 και Droid DNA να βγαίνουν μόνο με 16GB εσωτερική. Τα 32 πρέπει να είναι το minimum σε αυτήν την κατηγορία!

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε θέλω microSD για τον λόγο της ασφάλειας σε περίπτωση βλάβης της συσκευή. Με τόσες εφαρμογές και δεδομένα, όταν επιλέγουμε backup στην SD μπορούμε να ανακτήσουμε τα αρχεία μας.

 

και χωρίς SD κάνεις back up..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ το κινητό στα βουνά, στις προπονήσεις, στους αγώνες πάντα ακούω μουσική από το κινητό για ώρες οπότε θέλω να έχω πολλά γιγα. Επίσης μόνο 2 γιγα πιάνουν οι χάρτες του gps. Βαλτε και μερικά nandbackup και μερικές ρομ και τα 16 γιγα είναι οριακά.... Τα 8 ούτε για αστείο

 

Αλλά αυτό που μου τη δίνει είναι η κοροϊδία των εταιρειών, που σου λένε με 100 ευρώ παραπάνω παίρνεις +8γιγα, η οποία φτάνει και τα ο όρια της αισχροκερδιας.

 

Ακόμα ένα παράδειγμα που μπορεί να φανεί ακραίο αλλά έχει τύχει πολλές φορές... Να είμαι σε κάποιο φίλο και να θελήσω να πάρω φωτογραφίες - βίντεο από τον υπολογιστή του και να μην έχω μαζί μου φλασακι.

 

Και κάτι τελευταίο η απουσία κάρτας sd είναι συχνότερη σε ακριβά μοντέλα, όπου θεωρητικά ο αγοραστής έχει μεγαλύτερη οικονομική ευρωστια ώστε να αγοράσει τη πιο ακριβή έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί οι εταιρίες έχουν αρχίσει να ακολουθούν το κακό παράδειγμα της Apple και να κάνουν σταδιακά κι αυτές τα κινητά τους ένα μαύρο κουτί χωρίς καμία δυνατότητα παρέμβασης (μη επεκτασιμότητα της μνήμης, μη αφαιρούμενες μπαταρίες κλπ). Έιναι αισχροκέρδεια να βγάζουν εκδόσεις του κινητού με διαφορετική μνήμη ώστε να κοστολογούν τα επιπλέον 8GB ή 16GB 50-100 ευρώ, όταν μια αντίστοιχη microSD κάνει το πολύ 10. Επιπλέον για να είναι βιώσιμη μια λύση τύπου cloud πρέπει το 3G να είναι φτηνό και χωρίς ογκοχρεώσεις, και σε αυτό τον τομέα είμαστε όπως και στο ADSL το 2003... Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

 

Και κάτι τελευταίο η απουσία κάρτας sd είναι συχνότερη σε ακριβά μοντέλα, όπου θεωρητικά ο αγοραστής έχει μεγαλύτερη οικονομική ευρωστια ώστε να αγοράσει τη πιο ακριβή έκδοση.

 

Πολύ σωστή παρατήρηση.

Όταν θα αρχίσουν να τιμολογούν σε λογικά πλαίσια την "εξτρα" nand (32,64 gb) τότε ας κόψουν τις micro SD. Μέχρι τότε, εάν τραβήξεις ένα μικρό fullHD video (5-10 λεπτά), βάλεις ένα Navigon/Igo με 2-3 χάρτες Ευρώπης, πάρεις και ένα nandroid τελείωσες εάν δεν έχεις microSD :mad: Σίγουρα η τιμή της nand δεν είναι ίδια όσο των MicroSD στα αντίστοιχα GB αλλά σίγουρα πολύ κάτω από τα 100€ που μας ζητάν για τα 16GB παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να υπάρχει sd slot ειδικά όπως αναφέρεται και παραπάνω όταν σκας τόσα χρήματα πρέπει να είναι πλήρης το πακέτο.
3ipnas mesa mou to zwo!!!
Link to comment
Share on other sites

"640k should be enough for anyone"

 

Νομίζω πως έχει αποδειχτεί άπειρες φορές πως η μνήμη ποτέ δεν φτάνει.

 

καθόλου σημαντική. την δουλειά μου την κάνω και με 8 Giga, δουλειά που προορίζεται για κινητό κι όχι για παιχνιδομηχανή-φωτογραφική μηχανη-κάθε καρυδιάς καρύδη

 

Θα διαφωνήσω σε πάρα πολλά επίπεδα. Ας περιοριστώ πως μιλάμε πλέον για μίνι υπολογιστές και όχι για dumphones

Εγώ προσωπικά την συσκευή μου την χρησιμοποιώ για όλα αυτά που αναφέρεις και πολλά , μα πάρα πολλά περισσότερα.

 

Και η δική μου άποψη είναι κάπου στο ενδιάμεσο των απαντήσεων της ψηφοφορίας. Δεν συνηθίζω να γεμίζω το κινητό μου με μουσική (για την ακρίβεια δεν βάζω καθόλου, γενικώς δεν συνηθίζω να ακούω μουσική στον δρόμο) ούτε να βγάζω πολλές φωτογραφίες (σπάνια και σε πολύ ειδικές περιστάσεις). Καλά, για βίντεο δεν το συζητώ. Οπότε, ο περισσότερος χώρος πάει σε εφαρμογές, αρχεία κτλ, άρα ο χώρος που μου δίνει το εκάστοτε smartphone είναι συνήθως αρκετός.

 

Διαφωνώ πάντως με την κατάργηση των microSD slot, θέλω να υπάρχει και αυτή η δυνατότητα σε ένα smartphone των 500 ευρώ.

 

Οι χρήση που κάνει ο καθένας μας είναι διαφορετική , αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο εδώ που μιλάμε.

 

Όπως και να το κάνουμε η μη ύπαρξη sd σε περιορίζει κατά 64gb μνήμης. Αν θέλουμε να υποθέσουμε έστω πως μια συσκευή μπορεί να θεωρηθεί μίνι υπολογιστής , ΔΕΝ πρέπει να έχει περιορισμούς στην μνήμη. Είναι σαν ένα λαπτοπ με χώρο 16gb για το λειτουργικό και από εκεί και πέρα αν θες επιπλέον , μόνο μέσω usb(usb otg)...

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη η απουσία κάρτας μνήμης και αυτός είναι ενας λόγος που επιλέγω Samsung μέχρι να βάλουν μυαλό. Ειναι τουλάχιστον αλητεία να σου χρεώνουν 120 ευρώ τα επιπλέον 16gb ασε που έχουν αρχίσει και άλλες ιστορίες για παράδειγμα στο νοτε 2 που εχω και στο s3 που ειχα δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση ενα πρόγραμμα στην κάρτα μνήμης με αποτέλεσμα η μνήμη του τηλεφώνου να ειναι πάντα γεμάτη.να είναι καλα οι xda που πάλι κάναν τα μαγικά τους
Link to comment
Share on other sites

Όπως το γράφει και η ερώτηση,

* Πολύ σημαντική, αποτελεί βασικό κριτήριο αγοράς. ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ας περιοριστώ πως μιλάμε πλέον για μίνι υπολογιστές και όχι για dumphones

 

αν θες μινι υπολογιστή δεν παίρνεις κινητό (smartphone) αλλά όντως μινι υπολογιστή (laptop/tablet) γιατί οι λειτουργίες των Smartphones δεν θα φτάσουνε ποτέ τους Η/Υ ώστε να θεωρούνται mini Η/Υ. μην συγχέουμε τα πράγματα.

Edited by PsyGreg
Link to comment
Share on other sites

Η sd ειναι οτι θα επρεπε να εχει το καθε κινητο με τις δυνατοτιτες που εχουν πλεον. Αλλωστε αφου το πληρωνουμε ενα καρο λεφτα ας υπαρχει. Για μενα το κινητο ειναι πολλα περισσοτερα απο κινητο
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...