Jump to content

[Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκτώ ώρες ανοικτή η οθόνη;:shock: Εμένα με κάλυψες στο θέμα μπαταρίας...!

Επίσης και με το μαύρο με χαροποιεί η απάντηση σου. Δεν περίμενα σε καμία περίπτωση να είναι σαν το μαύρο στην AMOLED αλλά δεν θα ήθελα να γκριζάρει.

Καταραμένη Google με τα μηνύματα...!:p Κάτι θα βρεθεί από XDA πλευρά.

 

 

 

Παιδιά προφανώς δεν εννοεί 8 ώρες screen on.

8 ώρες κράτησε η συσκευή από 100 σε φόρτιση...

Έτσι, μην τρελαθούμε κι ολας.

10 ωρες βγαζει το Note 2 με amoled και τεράστια μπαταρία.

Αν βγάζει 5 ωρες συνδεδεμένο με wifi (χρηση οθονης οχι συνεχές browsing ), θα πρέπει να είστε υπερ ευχαριστημενοι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έτσι, μην τρελαθούμε κι ολας.

10 ωρες βγαζει το Note 2 με amoled και τεράστια μπαταρία.

Αν βγάζει 5 ωρες συνδεδεμένο με wifi (χρηση οθονης οχι συνεχές browsing ), θα πρέπει να είστε υπερ ευχαριστημενοι.

 

Ε καλα θα έπρεπε να εισαι τουλάχιστον άσχετος για να μην καταλάβεις τι εννοούσε ο φίλος τελος παντων το I fix ανοιξε τη συσκευή και ως εκ θαύματος βρηκε μεσα LTE chip τωρα τι κανει εκεί αφου το νεξους δεν εχει LTE κεραία; λενε οτι ξέμεινε από το hardware του optimus G

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Ε καλα θα έπρεπε να εισαι τουλάχιστον άσχετος για να μην καταλάβεις τι εννοούσε ο φίλος τελος παντων το I fix ανοιξε τη συσκευή και ως εκ θαύματος βρηκε μεσα LTE chip τωρα τι κανει εκεί αφου το νεξους δεν εχει LTE κεραία; λενε οτι ξέμεινε από το hardware του optimus G

 

Μετά το fm radio chip που διάβασα ότι βρήκαν ξεχασμένο, βρήκα και lte chip??? Χμ.... Μόλις το πάρω λέω να του κάνω ένα χειρουργείο... Ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να κρύβει μέσα του;;;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

To Θέμα έχει λυθεί.Το παιδί εξήγησε τι έκανε. Τώρα για το πόσο βγάζει το note2 μη μας το λες, ξέρουμε πολύ καλά.Όπως ξέραμε και πόσο έβγαζε το note1!! Το htc desireS που,ακόμα, έχω στο σπίτι, βγάζει 4 ώρες συνεχές σερφάρισμα!

 

Αλήθεια γιατί είσαι τόσο επιθετικός. Πως κάνεις έτσι?

Αν μη τι άλλο δεν είμαστε έφηβοι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Kinder έκπληξη θα είναι Ηλία!! Έχω προαίσθημα! Μόλις κάνεις σύγριση την πλαστικούρα της samsung με αυτό θα αλλάξεις γνώμη. ΚΑΙ ξαναλέμε,δε θα έχει τη μπαταρία του τέρατος αλλά θα είναι αξιοπρεπής! Άλλωστε οι...κακές παρέες χαλάνε τους ανθρώπους!:innocent:

 

Ναι Ηλια αλλα πρόσεξε οταν το πάρεις μην το ακουμπήσεις σε κανα τραπεζι και ραγισει το πισω τζαμι .πραγματικά ειναι αποριας αξιο πως μερικοι πρώτου να το πιασουν στα χερια τους το εχουν βγάλει θαύμα της τεχνολογιας η το ογδοο θαύμα του κοσμου. Εδω στο νημα δυο ανθρωποι το επιασαν στα χερια τους ο ενας δηλωσε οχι πολύ σχετικος και ο αλλος εκανε λογο για μια μετριότατη συσκευη που δεν αξιζει δεκάρα παραπανω απο τα 300 € που κάνει .Ας το δουμε λοιπον και υστερα κάνουμε συγκρίσεις με την πλαστικουρα της samsung

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Ε καλα θα έπρεπε να εισαι τουλάχιστον άσχετος για να μην καταλάβεις τι εννοούσε ο φίλος τελος παντων το I fix ανοιξε τη συσκευή και ως εκ θαύματος βρηκε μεσα LTE chip τωρα τι κανει εκεί αφου το νεξους δεν εχει LTE κεραία; λενε οτι ξέμεινε από το hardware του optimus G

 

Άρα εγώ που για μια στιγμή πίστεψα αυτό που είπε ο φίλος είμαι άσχετος...:p

Βασικά με το ταπεινό μου Galaxy S που του έκανα μια φορά τεστ στην μπαταρία κατάφερα να βγάλω κοντά στις εξήμισι ώρες συνεχόμενης προβολής ταινίας οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ένα πιο σύγχρονο κινητό έβγαζε οκτώ ώρες προβολής.

Βέβαια μετά σκέφτηκα ότι στην μία περίπτωση μιλάμε για μία συγκεκριμένη χρήση ενώ στην άλλη για μικτή χρήση οπότε περίμενα να μας δώσει μία διευκρίνηση ο φίλος όπως και έγινε.

Ο ενθουσιασμός με συνεπήρε στην αρχή...!:lol:

 

Όσο για το LTE αυτό που λένε όλοι είναι ότι έχει ξεμείνει από το Optimus G και δεν πρόκειται να δουλέψει γιατί δεν έχει ούτε παροχή αλλά ούτε και κεραία οπότε πάνε τα όνειρα για την ενεργοποίηση του.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Άρα εγώ που για μια στιγμή πίστεψα αυτό που είπε ο φίλος είμαι άσχετος...:p

Βασικά με το ταπεινό μου Galaxy S που του έκανα μια φορά τεστ στην μπαταρία κατάφερα να βγάλω κοντά στις εξήμισι ώρες συνεχόμενης προβολής ταινίας οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ένα πιο σύγχρονο κινητό έβγαζε οκτώ ώρες προβολής.

Βέβαια μετά σκέφτηκα ότι στην μία περίπτωση μιλάμε για μία συγκεκριμένη χρήση ενώ στην άλλη για μικτή χρήση οπότε περίμενα να μας δώσει μία διευκρίνηση ο φίλος όπως και έγινε.

Ο ενθουσιασμός με συνεπήρε στην αρχή...!:lol:

 

Όσο για το LTE αυτό που λένε όλοι είναι ότι έχει ξεμείνει από το Optimus G και δεν πρόκειται να δουλέψει γιατί δεν έχει ούτε παροχή αλλά ούτε και κεραία οπότε πάνε τα όνειρα για την ενεργοποίηση του.

 

Οχι φιλε μου αυτό που ειπες και εσυ προσπαθησα να πω οτι ο ενθουσιασμός και η προσδοκία αυτη να ειναι μια συσκευή που θα σβήσει τον ανταγωνισμό μας κανει να βλέπουμε πραγματα που δεν στεκουν οσο κι αν το ξέρουμε οτι μια συσκευή με 2100 μπαταρία δεν βγάζει 8 ωρες οθονη και μαλιστα στη δευτερη φορτιση

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης!

Προσπαθούμε όλοι από τις λίγες πηγές που έχουμε αυτή την στιγμή να βγάλουμε ένα όσο πιο ασφαλές συμπέρασμα γίνεται για τη συσκευή.

Το να καθόμαστε και να διαπληκτιζόμαστε για τον αν το Nexus θα είναι καλύτερη συσκευή από αυτές που υπάρχουν ήδη ή αν θα είναι χειρότερη δεν έχει κανένα νόημα.

Για πολλούς θα είναι η καλύτερη ενώ για άλλους όχι. Το γούστο στα κινητά, όπως και σε πολλά άλλα θέματα, είναι υποκειμενικό. Αν είχαμε όλοι τα ίδια γούστα και απαιτήσεις θα υπήρχε ένα και μόνο κινητό που θα ικανοποιούσε τους πάντες.

 

Θα παρακαλέσω λοιπόν στην συνέχεια να πέσουν λίγο οι τόνοι και να συνεχίσουμε πάνω στο θέμα ήσυχα, όμορφα και εποικοδομητικά!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης!

Προσπαθούμε όλοι από τις λίγες πηγές που έχουμε αυτή την στιγμή να βγάλουμε ένα όσο πιο ασφαλές συμπέρασμα γίνεται για τη συσκευή.

Το να καθόμαστε και να διαπληκτιζόμαστε για τον αν το Nexus θα είναι καλύτερη συσκευή από αυτές που υπάρχουν ήδη ή αν θα είναι χειρότερη δεν έχει κανένα νόημα.

Για πολλούς θα είναι η καλύτερη ενώ για άλλους όχι. Το γούστο στα κινητά, όπως και σε πολλά άλλα θέματα, είναι υποκειμενικό. Αν είχαμε όλοι τα ίδια γούστα και απαιτήσεις θα υπήρχε ένα και μόνο κινητό που θα ικανοποιούσε τους πάντες.

 

Θα παρακαλέσω λοιπόν στην συνέχεια να πέσουν λίγο οι τόνοι και να συνεχίσουμε πάνω στο θέμα ήσυχα, όμορφα και εποικοδομητικά!:)

 

Εχεις δικιο εγω περιμενω το δικο μου την επομενη εβδομαδα θα το δουλέψω και θα δούμε οτι και να απαντήσω στον αλλο φιλο θα βγούμε off topic (παλι ) απλα δεν μου αρεσουν οι haters που συγκρίνουν ανόμοια πράγματα ( ακου τα ιδια specs το θηρίο με το nexus 4)

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην πέρασε μια μέρα από το προηγούμενο Nexus μου....(GN). Παρόμοιοι οδυρμοί σπαραγμοι και φαγωμάρες για τις οθονες, τα χρώματα, τις μπαταρίες κτλπ κτλπ Η διαφορά είναι οτι κανείς δεν παραπονιέται πλέον για το μέγεθος της οθόνης μιας και συνηθίσαμε! :lol:

 

Από όσα έχω δει και έχω διαβάσει το τηλέφωνο αναμένται εξαιρετικό σαν συσκευή από μόνη της. Ούτως ή άλλως 3-4 μοντέλα είναι αρκετά κοντά πλέον στην κορυφή οπότε οι διαφορές είναι μικρές. Και εμένα πχ όταν έβλεπα ένα οποιοδήποτε iPhone μου φαινόταν ξεθωριασμένα τα χρώματά του όντας κάτοχος τριων σερι Samsung με AMOLED, αυτό δεν σημαίνει οτι το ένα έχει χειρότερη οθόνη από το άλλο, απλά διαφορετικής φιλοσοφίας. Και αν η μπαταρία του είναι στα επίπεδα του S3 θα είμαι υπερευχαριστημένος, γιατί η αλήθεια είναι οτι το GN είχε ΚΑΚΗ αυτονομία.

 

Προσωπικά με έχει κερδίσει περισσότερο η εμφάνισή του και τα υλικά του. Οχι οτι με χαλάνε τα πλαστικά της Samsung -γιατί και αυτά έχουν τα θετικά τους- αλλά φαίνεται το πιο όμορφο android τηλέφωνο (εντελώς υποκειμενικό κριτήριο).

 

Το σημαντικότερο όμως όλων, πέρα από τις στρατηγικές διαφορές της κάθε εταιρείας (από υλικά, οθόνες, UI κτλπ) τις οποίες ποτέ δεν έβλεπα ιδιαίτερο λόγο να ασχολούμαστε ιδιαίτερα -προιόντα πολυτελείας είναι όχι ήδη πρώτης ανάγκης για να γκρινιάζουμε συνέχεια ή να υπερασπιζόμαστε εταιρείες λες και ζούμε από αυτές (το αντίθετο συμβαίνει ;) ), είναι η τιμολόγηση του Ν4 που είναι ΜΑΚΡΑΝ η κορυφαία όλων των εποχών της κινητής τηλεφωνίας ξεπερνώντας ακόμη και αυτή του Ν1 που είχε ντεπουτάρει στα 429$. Νομίζω οτι η Google τονίζει με τον πλέον εμφανή τρόπο πόσο άδικα και καπιταλιστικά χρυσοπληρώνουμε ΟΛΑ τα κορυφαία smartphones και όχι μόνο.

 

Αναλογικά με αυτά που προσφέρει και αυτά που κοστίζει, ΕΙΝΑΙ μια συσκευή που θα έπρεπε σε ΚΣ να ισοπεδώσει τον ανταγωνισμό. Ελπίζω πραγματικά να συνεχιστεί αυτή η πολιτική μπας και ξυπνήσει ο κόσμος αν και οι ελπίδες είναι μικρές :Ρ

Edited by verve77
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο εγω περιμενω το δικο μου την επομενη εβδομαδα θα το δουλέψω και θα δούμε οτι και να απαντήσω στον αλλο φιλο θα βγούμε off topic (παλι ) απλα δεν μου αρεσουν οι haters που συγκρίνουν ανόμοια πράγματα ( ακου τα ιδια specs το θηρίο με το nexus 4)

 

Το ριγμένο είναι το note στη σύγκριση? Εγώ φίλε μου είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο αλλά βλέποντας τα specs υπάρχουν 2-3 πράγματα που με αποθαρρύνουν στο note. Ενα είναι το χαμηλό (κατα τη γνώμη μου) pixel density. Ενα άλλο ότι το chip γραφικών του είναι σχεδόν ενός έτους. Στο nexus απο την άλλη υπάρχει ο S4pro που σε πολλές συσκευές (όχι όμως στο nexus :wacko:) κάνει θαύματα. Εχει και υψηλότατο pixel density... Γενικά μπερδεύομαι λίγο. Ας το σταματήσω όμως εδώ γιατί το τοπικ δεν είναι για αυτά. Θα έχουμε καιρό να κάνουμε μπόλικα vs στο "διαξιφισμοί".

 

Διαβάζοντας στο xda έχω δει μέχρι στιγμής παράπονα για:

- Πιο ασθενές σήμα GPS απο το galaxy nexus

- Σπασμένο πίσω καπάκι χωρίς προφανή λόγο μέσα σε άδεια τσέπη

- Γρατζουνισμένο bezel κατα την παράδοση

- Νεκρή συσκευή που δεν αποκρίνεται σε συνδυασμούς κουμπιών (εκεί βλαστημάς που δεν βγαίνει η μπαταρία)

 

Γενικά πολλά παράπονα για 5 μέρες κυκλοφορίας...

Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχουν δημοσιεύσεις απο ενθουσιασμένους κατόχους, κάποιος να γράψει πόσο χαρούμενος είναι με την καινούργια συσκευή του. Οτι διαβάζω έχει και λίγη γκρίνια μέσα. Γενικά έτσι συμβαίνει στο xda με τις καινούργιες συσκευές ή έχουμε να κάνουμε με μια συσκευή που δεν ικανοποιεί?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Προφανως αυτοι που θα γραψουν περισσοτερο ειναι οι μη ικανοποιημενοι.

Ακομα περισσοτερα προβληματα εδω: http://forums.androidcentral.com/google-nexus-4/226526-bugs-kinks-problems-everything-needs-worked-out-nexus-4-goes-here.html

 

Η δικη μου συσκευη δεν εχει κανενα απο αυτα τα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου το έφερε και εμένα ο ταχυδρόμος, unboxing σε πρώτη φάση και πλήρες review τις επόμενες ημέρες τα οποία θα ανέβουν και στο gadgeta.me , προς το παρών πάω να πλύνω χέρια για να το ανοίξω:lol:
Link to comment
Share on other sites

δώστε reviews στον λαό!!

 

με το υπάρχον (όπως λέγεται) τσιπάκι 4G , ενώ το κινητό δεν υποστηρίζει 4G/LTE τι γίνεται?? μούφες είναι,απλά λόγος να γίνεται ή όντως υπάρχει αυτό το τσιπ?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

με το υπάρχον (όπως λέγεται) τσιπάκι 4G , ενώ το κινητό δεν υποστηρίζει 4G/LTE τι γίνεται?? μούφες είναι,απλά λόγος να γίνεται ή όντως υπάρχει αυτό το τσιπ?

 

Υπάρχει, δεν υπάρχει, δε μπορεί να υποστηριχθεί μιας και δε διαθετει το πρόσθετο hardware που απαιτείται...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, δεν υπάρχει, δε μπορεί να υποστηριχθεί μιας και δε διαθετει το πρόσθετο hardware που απαιτείται...;)

 

βρίσκεις κάποιο νόημα να υπάρχει ένα τσίπ το οποίο είναι Off? αυτό δεν σημαίνει περισσότερο ανούσιο κόστος για την συσκευή? απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί το βάλανε

Link to comment
Share on other sites

βρίσκεις κάποιο νόημα να υπάρχει ένα τσίπ το οποίο είναι Off? αυτό δεν σημαίνει περισσότερο ανούσιο κόστος για την συσκευή? απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί το βάλανε

 

Αντιθέτως....Οι φήμες λένε ότι το hardware ειναι απο LG Optimus G (που υποστηρίζει LTE)....άρα μικρότερο κόστος αν τους έχουν περισσέψει έτοιμες πλακέτες....

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως....Οι φήμες λένε ότι το hardware ειναι απο LG Optimus G (που υποστηρίζει LTE)....άρα μικρότερο κόστος αν τους έχουν περισσέψει έτοιμες πλακέτες....

 

ώπα αυτό δεν το γνώριζα...καλά έβαλαν τα ετοιματζίδικα από το G στο Nexus???? ε δηλαδή ήμαρτον...κοίτα τι σκέφτηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως....Οι φήμες λένε ότι το hardware ειναι απο LG Optimus G (που υποστηρίζει LTE)....άρα μικρότερο κόστος αν τους έχουν περισσέψει έτοιμες πλακέτες....

 

είναι πολύ πιθανό και δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, όπως είναι γνωστό πολλές κατασκευαστικές εταιρίες χρησιμοποιούν κάποια κομμάτια σε όλη τους την παραγωγή...

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ πιθανό και δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, όπως είναι γνωστό πολλές κατασκευαστικές εταιρίες χρησιμοποιούν κάποια κομμάτια σε όλη τους την παραγωγή...

Έτσι ακριβώς ,αφού είχαν έτυμο hardware κ καλό κιόλας δεν βλέπω το κακό να το δώσουν κ αλλού.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

μα δεν υπάρχει λόγος αν ισχύει αυτό που λέτε , το οποίο έχει λογική φυσικά, να βγουν και να πουν ότι δεν έχει LTE.. αφού μπαίνει που μπαίνει υποστήριξέ το κιόλας το ριμάδι
Link to comment
Share on other sites

μα δεν υπάρχει λόγος αν ισχύει αυτό που λέτε , το οποίο έχει λογική φυσικά, να βγουν και να πουν ότι δεν έχει LTE.. αφού μπαίνει που μπαίνει υποστήριξέ το κιόλας το ριμάδι

Προφανώς δε θα δημιουργηθούν όλες οι συσκευές απο τα υπάρχοντα hardware που αναφερουμε.Θα παραχθούν και νέα που δε θα περιλαμβάνουν το συγκεκριμένο chipακι (όπως και του ραδιοφώνου).

Η προσθήκη λοιπόν LTE θα ανέβαζε τη τιμη, κάτι που ούτε εμείς θέλουμε, ούτε η Google...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν θεματα αδειοδοτησης για το LTE στην Αμερικη, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Δεν αποκλειεται να το υποστηριξει σε μελλοντικη φαση. Δεν ειναι σιγουρο οτι χρειαζεται εξτρα κεραια στο κινητο...

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...