Jump to content

ZTE V970


bilya63
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούφ!

Ευτυχώς, φλάσαρα με την εργοστασιακή και δούλεψε.

Μετά ξαναέβαλα το CWM και την καινούρια ROM

για να φλασάρω το εργοστασιακό firmware ακολουθώ τα ίδια βήματα όπως με αυτά ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ CWM RECOVERY ΚΑΙ ROM που έχεις δώσει?

 

"1.Κατεβάζουμε τα

MTK6577 USB drivers: http://www.mediafire.com/?2sf30pboet4qvov

SP Flash Tool v3.1224.01: http://www.mediafire.com/?h68v8yhhtci8h0e

V970 CWM Recovery V6.0.1.2: http://d-h.st/Vgt

V3.0MOD (09-12-2012): http://forum.xda-developer...php?p=30786851, http://d-h.st/3oE

2.Ανοίγουμε το αρχείο με τους Drivers, και τρέχουμε το κατάλληλο installdrivers (για 32 ή 64bit λειτουργικό).

3.Αποσυμπιέζουμε το SP Flash Tool σ έναν φάκελο.

4.Αποσυμπιέζουμε το V970 CWM Recovery V6.0.1.2.7z σ έναν φάκελο

5.Αποσυμπιέζουμε το V970 Android 4.0.4 V3.0MOD by ΒΜ.7z και αποθηκεύουμε το update_ICS_V970_V3.0MOD.zip στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

6.Τρέχουμε το Flash_tool.exe. Πατάμε το Scatter-loading και βρίσκουμε το MT6577_Android_scatter_emmc.txt στο φάκελο ZTE V970 CWM Recovery V6.0.1.2

7.Πατάμε το κουμπί Download πάνω. Στο μήνυμα που θα εμφανιστεί πατάμε Ναι.

8.Με το κινητό κλειστό, βγάζουμε τη μπαταρία. Συνδέουμε το καλώδιο USB σε μια κεντρική θύρα του υπολογιστή (όχι από HUB).

9.Μετά συνδεουμε το USB στο κινητό, και βάζουμε αμέσως τη μπαταρία. To flashάρισμα του CWM Recovery Menu αρχίζει. Μόλις βγήκε το παραθυράκι Download OK με τον πράσινο κύκλο, έχει τελειώσει.

10.Βγάζουμε το καλώδιο απ το κινητό. Κρατώντας πατημένο το κουμπί αύξησης της εντασης ήχου (Volume +) ανοίγουμε το κινητό. Θα εκκινήσει στο CWM Recovery Menu. Η περιήγηση γίνεται με τα πλήκτρα έντασης, και η επιλογή με το κουμπί Power.

11.Πηγαίνουμε στο "install zip from sdcard"->"choose zip from sdcard" βρίσκουμε το update_ICS_V970_V3.0MOD.zip και το επιλέγουμε.Θα ξεκινήσει ο AROMA Installer.

12.Αφού ολοκληρώσετε την εγκατασταση, βγαίνετε στο κεντρικό μενού πατώντας τα GO BACK, κι επιλέγετε το reboot system now.

Προτείνω την αλλαγή του vm_dalvik_heapsize σε 64ΜΒ (αν δεν είναι ήδη), έτσι το κινητό είναι πιο γρήγορο και smooth."

 

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eπιτελους καλα νέα για το κινητάκι μας! Ο superdragonpt κυκλοφόρησε custom kernel! βέβαια είναι ακόμα σε πρώιμη φάση και έχει να περάσει από πολλά κύματα αλλά έγινε η αρχή για να λυθεί και το πρόβλημα με τις ροζ φωτογραφίες μιας και το fix απαιτούσε πείραγμα του kernel.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2698984

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ υποστήριξη 160 χαρακτήρων στα ελληνικά στην Stock εφαρμογή μηνυμάτων DUAL SIM

1. Κατεβάζουμε το αρχείο mms.apk

2. Με μια εφαρμογή διαχείρισης αρχείων με πρόσβαση root, πάμε στο /system/app

3. Μεταφέρουμε για καλό και για κακό τα mms.apk και mms.odex, που υπάρχουν ήδη στον φάκελο /system/app, σε ένα δικό μας φάκελο backup

4. Αντιγράφουμε το mms.apk που κατεβάσαμε, στο /system/app

5. Κάνουμε επανακίνηση το κινητό, και πλέον μπορούμε να στείλουμε ελληνικά μηνύματα έως 160 χαρακτήρες, με την στοκ εφαρμογή με το Dual Sim :D

ΥΓ. Η δουλειά έγινε απ τον έλληνα theos0o στο XDA, και προσωπικα του εκανα donate για την σημαντικη συνεισφορα του κατα τη γνωμη μου. Οποιος θελει ας στηριξει την δουλεια:)

Γι αυτό εδώ μιλουσα!!

Link to comment
Share on other sites

επισης κυκλοφορουν εξωτερικοι φορτιστες μπαταριας. δοκιμασε να φορτισεις την μπαταρια σου με αυτό. είναι αρκετα φθηνοι.

 

Πλεον δεν ανοιγει καθολου. Μενει μαυρη οθονη κ δεν μπαινει ουτε στο recovery...

Παει για πεταμα μου φαινεται :(

Link to comment
Share on other sites

Πλεον δεν ανοιγει καθολου. Μενει μαυρη οθονη κ δεν μπαινει ουτε στο recovery...

Παει για πεταμα μου φαινεται :(

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5298498#post5298498

 

αυτό το δοκίμασες; δλδ να φλασάρεις την στοκ;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, που είναι εκείνες οι οδηγίες για να ανεβάσω την ένταση στο ηχείο. Χάθηκα στα πολλά ποστ! Έβαλα την τελευταία ROM του Snapdragon αλλά θέλει ανέβασμα η ένταση και δεν θυμάμαι πως το κάναμε (τα νούμερα βασικά δεν θυμάμαι)

Για βοηθάτε !

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5298498#post5298498

 

αυτό το δοκίμασες; δλδ να φλασάρεις την στοκ;

 

Δεν ανοίγει καν το κινητό ούτε στο recovery για να το κανω

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, που είναι εκείνες οι οδηγίες για να ανεβάσω την ένταση στο ηχείο. Χάθηκα στα πολλά ποστ! Έβαλα την τελευταία ROM του Snapdragon αλλά θέλει ανέβασμα η ένταση και δεν θυμάμαι πως το κάναμε (τα νούμερα βασικά δεν θυμάμαι)

Για βοηθάτε !

Ρυθμίσεις -> ΜΤΚ engineer Mode -> πας στην καρτέλα "hardware testing" και στο audio είναι αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξέρω ρε συ... δεν θυμάμαι τα ποσά που έπρεπε να αλλάζω για να μην γίνει ζημιά στο ηχείο. Δινόντουσαν κάποια νούμερα και αυτά θέλω.

 

 

ΕΔΙΤ

 

Νταξ... το ρύθμισα όπως θυμόμουν.

 

Πάντως η Snapdragon που έβαλα, εντελώς μάπα μου φάνηκε. Καταρχήν το scroll χάλασε. Έκανε συνεχώς σκαλώματα...μου σπαγε τα νεύρα.

Ο Browser έβγαζε μια εύχρηστη μπάρα από κάτω, αλλά δυστυχώς με την ταυτόχρονη χρήση του πληκτρολογίου και της γραμμής διεύθυνσης, έμενε ελάχιστος χώρος που έβλεπες το κείμενο! Επίσης δεν είχε Ελληνικά! Στα γενικά settings που παρόλο ΄που το είχα στα Ελληνικά, μου τα έβγαζε ανακατεμένα. Αλλού Ελληνικά, αλλού Αγγλικά!

Η αφή χειροτέρεψε νομίζω.

Στα ξυπνητήρια που εγώ τα χρησιμοποιούσα πολύ και του Bruno ήταν τόσο απλά κι εύκολα, εδώ τα βρήκα μπαστούνια! Πολύ πιο δύσκολος ο χειρισμός τους κατά τη ρύθμιση και την χρήση του snooze.

Tέσπα.... είναι βέβαια φορτωμένη καλούδια και έξτρα, αλλά τι να τα κάνεις όταν έχεις πρόβλημα στα βασικά? Κι η κάμερα εστίαζε καλύτερα και το μωβ που διορθωνόταν, το παράβλεπες! Όμως δεν μπορούσα να παραβλέψω όλα τα άλλα.... δυστυχώς. Έτσι πριν λίγο επέστρεψa στην έκδοση 4.1.1R2 του Bruno. (ούτε καν στις μεταγεννέστερες κι αυτού που είχαν δεξιά αριστερά θέματα)

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξέρω ρε συ... δεν θυμάμαι τα ποσά που έπρεπε να αλλάζω για να μην γίνει ζημιά στο ηχείο. Δινόντουσαν κάποια νούμερα και αυτά θέλω.

 

 

ΕΔΙΤ

 

Νταξ... το ρύθμισα όπως θυμόμουν.

 

Πάντως η Snapdragon που έβαλα, εντελώς μάπα μου φάνηκε. Καταρχήν το scroll χάλασε. Έκανε συνεχώς σκαλώματα...μου σπαγε τα νεύρα.

Ο Browser έβγαζε μια εύχρηστη μπάρα από κάτω, αλλά δυστυχώς με την ταυτόχρονη χρήση του πληκτρολογίου και της γραμμής διεύθυνσης, έμενε ελάχιστος χώρος που έβλεπες το κείμενο! Επίσης δεν είχε Ελληνικά! Στα γενικά settings που παρόλο ΄που το είχα στα Ελληνικά, μου τα έβγαζε ανακατεμένα. Αλλού Ελληνικά, αλλού Αγγλικά!

Η αφή χειροτέρεψε νομίζω.

Στα ξυπνητήρια που εγώ τα χρησιμοποιούσα πολύ και του Bruno ήταν τόσο απλά κι εύκολα, εδώ τα βρήκα μπαστούνια! Πολύ πιο δύσκολος ο χειρισμός τους κατά τη ρύθμιση και την χρήση του snooze.

Tέσπα.... είναι βέβαια φορτωμένη καλούδια και έξτρα, αλλά τι να τα κάνεις όταν έχεις πρόβλημα στα βασικά? Κι η κάμερα εστίαζε καλύτερα και το μωβ που διορθωνόταν, το παράβλεπες! Όμως δεν μπορούσα να παραβλέψω όλα τα άλλα.... δυστυχώς. Έτσι πριν λίγο επέστρεψa στην έκδοση 4.1.1R2 του Bruno. (ούτε καν στις μεταγεννέστερες κι αυτού που είχαν δεξιά αριστερά θέματα)

τα πρωτα λεπτά μετά την εγκατασταση η ρομ δεν ειναι smooth επειδη τρέχουν διεργασίες από πισω. Προσωπικα μου φαινεται πιο smooth από του bruno. η κάμερα είναι θέμα ημερών να φτιαχτεί (ελεω custom kernel) αλλά στο focus που λες, μου φαίνεται βελτιωμένη πολύ. στου bruno καθε μερικά δευτερολεπτα ειδικά στο βιντεο, έκανε επανηλημενα re-focus και χάλαγε το βιντεο αυτο. επισης για το ξυπνητηρι θα διαφωνισω. ειναι διαφορετικο μεν από του bruno αλλά όταν το συνηθισεις θα δεις ότι είναι πολυ πιο ευχρηστο. οπως επισης αμα θες το βρισκεις και το περνας μόνος σου σαν απλη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια...του εκανα την επιλογη για reset στο κινητο και μου ανοιγει και δειχνει το σημα android να φορτιζει και ανηγοκλεινει το κινητο συνεχεια και δειχνει το android , δοκιμασα vol+ power =αλλα κολλαει στην οθονη της ενεργοποιησης και μετα τιποτα..του βγαλα και ξαναεβαλα την μπαταρια ,,,,,,αλλα τιποτα τα ιδια .καμια αποψη??????????
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια...του εκανα την επιλογη για reset στο κινητο και μου ανοιγει και δειχνει το σημα android να φορτιζει και ανηγοκλεινει το κινητο συνεχεια και δειχνει το android , δοκιμασα vol+ power =αλλα κολλαει στην οθονη της ενεργοποιησης και μετα τιποτα..του βγαλα και ξαναεβαλα την μπαταρια ,,,,,,αλλα τιποτα τα ιδια .καμια αποψη??????????

 

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω..δες λιγα post πριν

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλο ότι έχω εγκαταστήσει την νέα έκδοση Kernei Stable v1.0 (April 06 2014) για την JB 4,2x, δυστυχώς η ροζ απόχρωση παραμένει στις φωτογραφίες της JB CUSTOM ROM 4.2.2 του superdragonpt.
Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλο ότι έχω εγκαταστήσει την νέα έκδοση Kernei Stable v1.0 (April 06 2014) για την JB 4,2x, δυστυχώς η ροζ απόχρωση παραμένει στις φωτογραφίες της JB CUSTOM ROM 4.2.2 του superdragonpt.

Μα δεν ειπαμε ότι στην έκδοση αυτή είναι λυμένο το πρόβλημα. σε κάποια μελλοντική έκδοση του kernel θα διορθωθει. απλά έχει γίνει η αρχή με την χρήση custom kernel.

Link to comment
Share on other sites

Mετά από κάποιες ταρζανιές που άρχισε να μου κάνει η τελευταία έκδοση του bruno (1. πολλές φορές έχανε το data connection, ειδικά όταν γινοταν εναλλαγή 3G/2G σε περιοχές που δεν ειχα καλό σήμα και 2. η μπαταρία με το ζόρι μου κρατούσε 1 μέρα άσχετα αν την καλίμπραρα ή όχι. Από 35% έπεφτε ΠΑΝΤΑ στο 25% !!!) αποφάσισα να δοκιμάσω την καινούργια έκδοση του superdragonpt (που είναι και 4.2.2 !!! ).

 

Πολύ καλύτερη και πιο smooth από αυτές του bruno και σε θέμα μπαταρίας. Χαρακτηριστικά έχω την εντύπωση όταν είμαι σε 3G σήμα, έχει λιγότερη κατανάλωση σε σχέση με του bruno). Επίσης στο θέμα κάμερα, που είναι κ το μόνο bug που έχει, μπορεί να βγάζει τις φωτογραφίες σε μωβ απόχρωση και να χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις μια εφαρμογή για να σου φτιάξει τα χρώματα, ΑΛΛΑ!!! έχει διορθωθεί το focus!! σχεδόν σε όλες τις φωτό με bruno, είχα σοβαρό θέμα στο focus σε σημείο να φαίνονται blur κάπως οι φωτογραφίες. Με την έκδοση του superdragonpt, οι φωτογραφίες μου πλεον ειναι πιο καθαρές και με σωστό focus. Ας είναι καλά ο custom kernel που αναπτύσει, λογικά σε νεώτερες εκδόσεις θα διορθωθεί και αυτό το πρόβλημα! Eπισης με τον custom kernel του, πλεον τρέχουν καλύτερα και κάποια παιχνιδια και όχι μόνο.

 

Όποιος δεν τραβάει πολλές φωτογραφίες και δεν τον ενοχλεί να κάνει 4 κλικ παραπανω για να αφαιρεσει την μωβ απόχρωση από τις φωτό που τραβάει, η τελευταία έκδοση του superdragonpt είναι must να την βάλετε για daily use.δεν βλέπω πλεον τον λόγο να είναι κάποιος σε bruno rom.

 

Έκανα wipe data γιατί όταν έβαλα την τελευταία του έκδοση δεν ξεκίναγε το κινητό.

Τώρα που έκανα συνεχίζει και κολλάει στα πολύχρωμα κυκλάκια.

τι άλλο μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω..δες λιγα post πριν

 

οτι και να εκανα δεν ανοιγει με τιποτα , το συνδεω στο usb και αναβοσβηνει και δεν το βλεπει ο υπολογιστης για να κανω το φλασαρισμα με τα αρχεια ...... any idea?

Link to comment
Share on other sites

οτι και να εκανα δεν ανοιγει με τιποτα , το συνδεω στο usb και αναβοσβηνει και δεν το βλεπει ο υπολογιστης για να κανω το φλασαρισμα με τα αρχεια ...... any idea?

 

Επειδή το έπαθα και εγώ κάνε αυτό που λέει εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4690628#post4690628

 

 

Τώρα στο δικό μου θέμα, έχω πρόβλημα με το gps, δεν λέει να βρει δορυφόρους από τότε που του έκανα αναβάθμιση με αυτή την rom: http://d-h.st/oVS, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

Επειδή το χρειάζομαι το gps για το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ στην ποδηλασία και στο τρέξιμο έχετε να μου προτείνεται κάποια ρύθμιση ή κάποιο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα wipe data γιατί όταν έβαλα την τελευταία του έκδοση δεν ξεκίναγε το κινητό.

Τώρα που έκανα συνεχίζει και κολλάει στα πολύχρωμα κυκλάκια.

τι άλλο μπορώ να κάνω?

 

Και εμένα την 1η φορά είχα την εντύπωση ότι είχε κολλήσει, περίμενα... περίμενα... κοίταγα τους κύκλους να κάνουν βόλτες και έρχεται ο πιτσιρικάς και πατάει μία στην οθόνη και ωπ! δούλεψε :lol:

 

Επίσης την 1η φορά αργεί πολύ να ξεκινήσει (όχι ότι ξεκινάει ποτέ τόσο γρήγορα όσο του μπρούνο)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με EPO και a-gps ενεργοποιημένα να δεις; Εμένα προσωπικά αργούσες κανα 5λεπτο να συνδεθεί όταν ήταν απλά με a-gps μόνο. Μόλις ενεργοποιησα και το EPO, μετά πλεον ακομα κ με κλειστά τα δεδομένα, πιανει σήμα σχετικά γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με EPO και a-gps ενεργοποιημένα να δεις; Εμένα προσωπικά αργούσες κανα 5λεπτο να συνδεθεί όταν ήταν απλά με a-gps μόνο. Μόλις ενεργοποιησα και το EPO, μετά πλεον ακομα κ με κλειστά τα δεδομένα, πιανει σήμα σχετικά γρήγορα.

Ναι τα δοκίμασα

Και σε ανοιχτό χώρο που άλλες φορές έπιανε κάτω από λεπτό τώρα μπορεί να μην πιάσει καθόλου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι με τη ρομ v3.1 και εχω ενα θεματακι με το gps.Ειχα το GPS TEST και κλειδωνε κανονικα δορυφόρους. Κατέβασα και το faster gps από περιέργεια και από εκείνη τη στιγμή δεν έχει κλείδωσε το gps εκτός από μία φορά και αυτό έγινε τυχαία. Έχω σβήσει το faster gps έχω κάνει καθαρισμό δεδομενον στους χάρτες και στο gps test αλλά ακόμα τίποτα. Καμιά ιδέα? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Μετά από σχεδόν 1 χρόνο συμβίωσης με το κινητό είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.. Βλέπω ότι πολλοί βάζουν την snpadragon 4.2.2

η διαδικασία είναι εκριβώς η ίδια με του Bruno?

Ακολουθώ πιστά τα ίδια βήματα και είμαι ok?

 

Είμαι ευχαριστημένος με του bruno αλλά σκέφτομαι να δοκιμάσω και κάτι καινούριο..:)

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V970

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...