Jump to content

myphone POLL: Η άποψη σας για την μπαταρία του smartphone σας;


DJDB
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;  

691 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;

    • Ναι, απόλυτα ικανοποιημένος/η
      81
    • Αρκετά ικανοποιημένος/η
      320
    • Όχι, σε καμία περίπτωση
      277
    • ΔΓ/ΔΑ
      13


Recommended Posts

Τα τελευταία χρόνια, ολοένα και μεγαλύτερες οθόνες έχουν αρχίσει και εξοπλίζουν τα smartphone μας, την στιγμή που ο αριθμός των πυρήνων στους επεξεργαστές αυξάνεται με γεωμετρικούς ρυθμούς. Κάπου στο υπόβαθρο, διάφορα άλλα υποσυστήματα λειτουργούν χωρίς διακοπή, για να μας προσφέρουν διασύνδεση με το τοπικό Wi-Fi δίκτυο, Bluetooth και οτιδήποτε άλλο επιθυμούμε. Όλα αυτά όμως έχουν οδηγήσει σε συσκευές με υψηλές απαιτήσεις σε ενέργεια και, κατά συνέπεια, σε μπαταρίες που προσφέρουν μεγαλύτερη αυτονομία. Είναι όμως αρκετές;

 

Στις μέρες μας, ο όρος «αυτονομία» είναι κάτι υποκειμενικό. Η συσκευή μας (με βάση τις απαιτήσεις της και τις προσφερόμενες μπαταρίες) μπορούν να προσφέρουν αυτονομία μερικών ημερών, ακόμη και μερικών ωρών αν διαθέτουμε κάποιο ιδιαίτερα high-end smartphone. Οι εποχές που φορτίζαμε το κινητό και ξεχνούσαμε να το ξαναφορτίσουμε δείχνουν για την ώρα πως έχουν περάσει και η επιστροφή τους φαντάζει δύσκολη.

 

Έτσι λοιπόν, ρωτάμε εσάς, ένα κοινό εξειδικευμένο με την τεχνολογία και τα smartphones, ποια είναι η «σχέση» σας με την μπαταρία του smartphone σας. Αφού μας πείτε ποιο έχετε και πόσες ώρες ή ημέρες σας «βγάζει» κατά μέσο όρο χωρίς να χρειαστεί φόρτιση, σας καλούμε να ψηφίσετε στην δημοσκόπηση μας γύρω από το εάν είστε ευχαριστημένοι ή όχι από την διάρκεια της αυτονομίας αυτού. Οπότε:

 

Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone που έχετε;

 

Φυσικά, μπορείτε να εξηγήσετε την επιλογή σας και να δώσετε περισσότερες λεπτομέρειες με ένα σχόλιο σας.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά να πω πως έχω το Galaxy Nexus, το οποίο με κάποιους διαφορετικούς kernels και AOKP έχω καταφέρει να μου βγάζει άνετα μέρα, ακόμη και δύο (με βαριά χρήση Wi-Fi). Άρα δηλώνω αρκετά ικανοποιημένος, θα ήθελα κάτι παραπάνω όμως.
Link to comment
Share on other sites

η οθονη κανει τη ζημια.. οσο ειναι ανοιχτη η οθονη η μπαταρια κατεβαινει με γρηγορους ρυθμους..

 

γι αυτο το πειραγμενο μου sgs2 αλλοτε με βγαζει 5-6 ωρες και αλλοτε 2 μερες..

 

αλλα σε γενικες γραμμες ολοι συμφωνουν νομιζω οτι οι μπαταριες εχουν μεινει πισω απο πλευρας εξελιξης σε συγκριση με τα υπολοιπα μερη ενος smartphone..

Edited by jpsih
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι με τα σημερινά δεδομένα "πρέπει" να είμαστε ικανοποιημένοι με 1,5-2 μέρες μέτριας χρήσης.

προσωπικά, επειδή ξέρω ότι κάθε βράδυ θα μπορώ να φορτίσω το κινητό, αν μου βγάλει μια μερα ειμαι κομπλε.. δεν θα με χάλαγε να βγάζει παραπάνω φυσικά...

αλλά και να μην το φορτίσω, αν χρειαστεί το βάζω σε "χειμερία νάρκη", κλεισιμο wifi, ενημερώσεων, χαμηλη φωτεινότητα κλπ, και παρατείνεται λίγο η χρήση του, τουλάχιστον σε αναμονή, για να δέχομαι και να λαμβάνω κλήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε ΡΟΜ/κέρνελ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο πόσο θα κρατάει η μπαταρία. Έχω ένα sensation και ανάλογα τι Ρομ θα διαλέξω κρατάει από μία μέρα ως και τρεις μέρες... Γενικά θα έλεγα ότι είναι σε καλό επίπεδο η μπαταρίες -δεδομένων των λειτουργιών που εκτελούν τα έξυπνα κινητά μας.
ο Κόκκινος
Link to comment
Share on other sites

με το iPhone 4 μου και μέτρια χρήση άνετα 3 μέρες αλλά με κλειστό το GSM το βράδυ... με φθηνό Android το πολύ 1 μέρα με συνέχεια ανοικτό το wifi...
Link to comment
Share on other sites

Το One S με αρκετή χρήση Wi-Fi και την φωτεινότητα οθόνης στην μέση, μου βγάζει 1,5-2 ημέρες, θεωρώ πως είναι φυσιολογικά (δεν φοράω κάποια άλλη ROM)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τη χρηση..Με συνεχες σερφαρισμα 5-6 ωρες..με τη χρηση που του κανω εγω προσωπικα 1,5-2 μερες..

Με χρηση ως κινητο, καταφερε με μια φορτιση και μου εβγαλε 8ημερα σκηνακια στο στρατο (μπριζα δεν υφισταται φυσικα 1χ.μ εξω απο το Καραγατς :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ικανοποιημενος. Δεν ειχα προσδοκιες μεγαλες, αλλα οταν το ελιωνα (ειχα τερματισει ολοκληρες κασετε gameboy στον emulator), κρατουσε ~1 ημερα. Με κανονικη χρηση 2.

 

Πλεον ομως με custom rom δεν κραταει και τοσο, σε σημειο που να προβληματιζομαι αν φταιει η rom ή απλά η μπαταρια μετα απο 2 χρονια τα παιζει....!

Θα δειξει :p

Link to comment
Share on other sites

αν κάνεις μια σωστή χρήση τότε είναι απαράδεκτη...... (σε 5 ώρες μπορεί να αδιασει..) αν κάνεις απ όλα λίγο τότε καμιά μέρα άντε μια και μισή
Link to comment
Share on other sites

Iphone 4 : 8 το πρωι αντε το πολύ μεχρι της 18:00 επειδή το είχα βαρεθεί και δεν ασχολιόμουνα μαζί του... μετα τσουφ και off...

Galaxy 3S : 8 το πρωί αντε το πολύ μεχρι της 15:00 αλλά με μόνιμη απασχολιση μαζί του...

Ικανοποιημένος? δε θα το έλεγα... αν δεν έχει 12 ώρες ελάχιστη αντοχή με όλα στο φουλ... φωτεινότητα, cpu, wifi, data κτλ δε είναι καλα...

δεν είμαστε όλοι φοιτητές η υπάλληλοι γραφείου να έχουμε μια μπρίζα μόνιμα μπροστά μας... κάποιοι είμαστε συνέχεια εκτός... :mad:

Make the phones last a FULL day plz
Link to comment
Share on other sites

100% ικανοποιημενος χρήστης note 2

Πολύ απλά, δεν νιώθει.

Με σκληρή χρήση μου βγάζει 2 μέρες (με 7-8 ώρες προβολή ).

Για να το αδειάσεις σε μια μέρα πρέπει να μην έχεις υπολογιστή ή να μην έχεις τίποτε άλλο να κάνεις. Το ένσημο θα το πάρεις πάντως μετά από 8-9 ώρες σερί!

Δεν συγκρίνεται με κανένα κινητακι :)

 

εγω απο το iphone 5 ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειδικα σε σχεση με το ανδροιντ που είχα

 

Πες με δύσπιστο, αλλά βλέποντας το ποστ σου πιστεύω ότι δεν πέρασες ποτέ από Android. .

Θα έλεγες τουλάχιστον το "τάδε" πιστεύω και όχι "σε σχέση με το Android".

Anyway, απλά γράφω αυτό που μου ήρθε στο μυαλό χωρίς διάθεση για καυγά/offtopic ή να το συνεχίσω :)

 

Iphone 4 : 8 το πρωι αντε το πολύ μεχρι της 18:00 επειδή το είχα βαρεθεί και δεν ασχολιόμουνα μαζί του... μετα τσουφ και off...

Galaxy 3S : 8 το πρωί αντε το πολύ μεχρι της 15:00 αλλά με μόνιμη απασχολιση μαζί του...

Ικανοποιημένος? δε θα το έλεγα... αν δεν έχει 12 ώρες ελάχιστη αντοχή με όλα στο φουλ... φωτεινότητα, cpu, wifi, data κτλ δε είναι καλα...

δεν είμαστε όλοι φοιτητές η υπάλληλοι γραφείου να έχουμε μια μπρίζα μόνιμα μπροστά μας... κάποιοι είμαστε συνέχεια εκτός... :mad:

 

Συνέχεια εκτός και είχες 7 ώρες σερί το κινητό στο χέρι και το δούλευες?!

Γιατί ένα 6ωρο τουλάχιστον χρειάζεται για να αδειάσει (χωρίς σταματημό! )

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Sony Ericsson Xperia Ray και, προσωπικά, δεν είμαι ικανοποιημένος από την διάρκεια ζωής της μπαταρίας, με το παραμικρό αδειάζει...
Link to comment
Share on other sites

Galaxy s3-φοβερή αυτονομία,πολύ ευχαριστημένος.

Sony xperia t-ίσως το καλύτερό αυτή την στιγμή.

Huawei p1- πολύ καλό επίσης.

Τα υπόλοιπα άστο,το προσπαθούν αλλά δε τους βγαίνει

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δυο μερες ανετα με τα παντα ανοιχτα (3g wifi gps bluetooth 8 ωρες ) αρκετες κλήσεις σερφαρισμα ανελέητο αφού καποιες φορες νομιζω οτι εχει κολλήσει η ένδειξη της μπαταρίας .....ααααα για το note 2 μιλάω:D
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως θα πω ότι μπαταρία είναι σχετικά οκ (όχι τέλεια) όταν θα κρατάει με σκληρή χρήση τουλάχιστον 3 μέρες......
Link to comment
Share on other sites

S III με εξαντλητικό λιώσιμο μου έχει βγάλει 16 ώρες κ μου έχει βγάλει κ 4 μέρες ψιλοξεχασμένο,με πυκνές αλλά σύντομες κλήσεις κ μηνύματα.Ο μέσος όρος είναι στις 38 ώρες συνήθως.

 

Αρκετά ικανοποιημένος!

me > you
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Samsung GT-i8910 HD. Με χρήση κινητού κρατάει μέρες. Με συνεχές σερφάρισμα -ιδιαίτερα με χαμηλό σήμα- μετά από 3-4 ώρες είναι off. Αν έχω καλό σήμα 3G+ ή και W-iFi στο σπίτι, με χαμηλή ενέργεια μετάδοσης (10mW) και ενεργή την εξοικονόμηση ενέργειας, κρατάει διπλάσιο χρόνο (6-8 ώρες). Πράγματι, στο θέμα της μπαταρίας, είναι πολύ πίσω τα κινητά! ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ικανοποιημένος. Γιατί δεν είχα ιδιαίτερες προσδοκίες απο την αρχή. Αν πήγαινα να το συγκρίνω με το nokia 6300 (που δεν είχε καν την καλύτερη διάρκεια μπαταρίας) θα γέλαγε ο κάθε πικραμένος.

Ideos X5

Link to comment
Share on other sites

Huawei Honor. 1,5 με 2 μερες και με σχεδον συνεχεια ανοιχτο wifi. Με απλη χρηση χωρις ιντερνετ κλπ ισως φτασει σχεδον τις 3 μερες... Φουλ ικανοποιημενος!
Link to comment
Share on other sites

το πιο τραγικο απο ολα τα κινητα τα οποια εχω δοκιμάσει ηταν με διαφορα το xperia 10 μίνι..τοχα δοκιμαστικά, το χάρισα στην οικογενεια στο τέλος..

iphone 3g ουτε ενα 12ωρο πια,iphone 4 μια μερα με το ζόρι και blackberry 9700 1,5 μέρα.

παντως θεωρω απαράδεκτο συσκευες πανακριβες να μην μπορουν να σου βγάζουν μια μερα γεμάτη ..καλες οι οθονες καλη η αναλυση/εφαρμογες και τα λοιπα αλλα ας μην ξεχναμε και το πρωταρχικο τους ρολο,ειδικα οταν μιλαμε για επαγγελματικά τηλέφωνα...

τι σου λενε δηλαδη διάλεξε αν θες να βγαλεις τα ματια σου απο την ελειψη φωτεινότητας,να σε πιάσει πονοκέφαλος από την ομιλία με απενεργοποιημένο bluetooth ή να μείνεις χωρίς ενημερωση και email με κλειστά,wifi / data?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...