Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, κάτοχος κι εγώ ενός ακόμα newman n2 από pandawill.

 

Το αγόρασα για τον πατέρα μου αλλά μου φαίνεται πως μπλέξαμε. Εξηγούμαι:

 

α) Το ανοίγω 1η φορά και το τηλέφωνο βγάζει μήνυμα να συνδέσω φορτιστή και σβήνει στα καπάκια. Το βάζω στην πρίζα και μετά από 25 λεπτά (!!!) δείχνει 100%.

 

β) Το αρπάζω φορτισμένο πλέον και αρχίζω να το ματσακονιάζω. Αρχίζω να νιώθω έντονη ζέστη στην παλάμη μου και δε δίνω σημασία μέχρι που κάνω ένα restart και η μπαταρία από 92% που την άφησα γράφει ξανά 17% :lol::lol::lol:

 

γ) Περνάω ό,τι είχα να περάσω και το παρατάω. Κάθε λίγο και λιγάκι άναβε η οθόνη.

 

Λύσεις:

 

Κατεβάζω να περάσω ήδη στην 00.13 έκδοση για να διορθωθούν τα αψυχολόγητα άναψε-σβήσε της οθόνης.

Κατεβάζω No-frills CPU control και χρονίζω το cpu χαμηλότερα ενώ στο μέσο διάστημα έχω κάνει ήδη ρούτ με framaroot.

Λύνω τη συσκευή και ανάλογα το πώς θα είναι εσωτερικά θα βάλω θερμομονωτικό ανάμεσα σε cpu και οθόνη.

 

Για το τελευταίο ενδιαφέρεστε να ανεβάσω οδηγό λυσίματος; Εμένα είναι η δουλειά μου τα λύσε-δέσε αλλά αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί δεν με ενοχλεί να τραβήξω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω παραλαβει και εγω απο pandawilll εδω και μερικες μερες αλλα δεν ειχα χρονο να ασχοληθω οσο θα ηθελα.

Παρατηρησα το γνωστο προβλημα με το αναψε σβησε της οθονης που τις πρωτες ημερες ηταν εντονο μετα καπως ηρεμησε και μετα επανηλθε.

Ειχα επισης προβλημα στο boot του κινητου αφου εγκατεστησα πρωτα καποιες paid εφαρμογες και με restart του τηλεφωνου κολλουσε στο logo του newman. Mε power off παλι τα ιδια.

Τελικα και τα 2 θεματα αναβοσβημα οθονης/boot προβλημα διορθωθηκαν με το update του γνωστου post.

Mε τη μπαταρια του δε παρατηρησα καποιο προβλημα οπως αυτα που εχουν ηδη γραφτει απλα μου κανει εντυπωση ποσο γρηγορα φορτιζει. Tις επομενες μερες θα πεσει και ενα root και βλεπουμε.

Edited by tiestointhemix
Link to comment
Share on other sites

 

Για το τελευταίο ενδιαφέρεστε να ανεβάσω οδηγό λυσίματος; Εμένα είναι η δουλειά μου τα λύσε-δέσε αλλά αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί δεν με ενοχλεί να τραβήξω φωτογραφίες.

 

Εννοείται!!! Όσες περισσότερες τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για το πρόβλημα με την ένδειξη της μπαταρίας έχουμε βρει κάποια λύση;

Εδώ κανείς;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ενώ η μπαταριά δείχνει να φορτιζει κανονικά στο Antutu tester δεν ξεκινάει το Battery Test και βγάζει μήνυμα ότι ίσως η μπαταριά έχει πρόβλημα. Το αντιμετωπιζει καποιος άλλος? Μήπως τελικά έχουν πρόβλημα οι μπαταρίες?
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Κάτοχος κι εγώ εδώ και δυο μέρες του κινητού, με σκοπό να παίξω λίγο και μετά να το .... κλέψουν τα τέκνα, έχω τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί (wakeup οθονης και ποσοστό μπαταρίας)

Εβαλα κι εγώ την 013, με την οποια λυθηκε το πρόβλημα της οθόνης, η μπαταρία δεν μου προκαλεί ιδιαιτερο προβλημα, αλλά ειπα να συνεχίσω λιγο να ψάχνω.

Εβαλα την http://vondroid.com/threads/miui-v5-multilang.11252/#.U2D411d_vEI

Εγκαταστάθηκε χωρίς προβλήματα, στις βασικές δοκιμές (κλησεις, μνμ, φωτο, wifi, bt) δεν ειχε ζητήματα.

Μετά προσπάθησα να βάλω gapps και ενώ έφαγα τα ....(περασμένα προ πολλού) νιάτα μου, δεν τα κατάφερα.

Διαβασα και στο site της miui ( http://en.miui.com/thread-5486-1-1.html ) , αλλά κάτι χάνω και δεν...

Οπότε, δεν την πάλεψα άλλο την rom..

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα, για το τι μπορεί να φταίει, να την ξανακάνω τη δοκιμή!

Κατα τ΄άλλα, χωρίς να διαφωνώ με όσους ειναι θυμωνένοι με τα προβλήματα της συσκευής, η προσωπική μου εκτίμηση ειναι οτι, παραβλέποντας το θέμα της μπαταρίας, η συσκευή ειναι πολύ αξιόλογη για το κοστος κτήσης..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι το πρώτο μου κινητό από Κίνα και η πρώτη απόπειρα για root, custom roms ktl. Αφού διάβασα αρκετά καταστάλαξα στη παρακάτω διαδικασία. Την αναφέρω για να βοηθηθούν οι νέοι σαν κι εμένα και να προσθέσουν αν έχουν κάτι οι παλιοί.

1. Εγκατάστασή drivers

Βρήκα δυο λινκς

Α. http://vondroid.com/threads/usb-drivers-for-newman-n2-for-pc.4781/#.U2DcelfRN2k

Β. http://singledrivers.blogspot.gr/2013/12/newman-n2-usb-driver-for-windows.html

Με παίδεψε λίγο τελικά εγκατάστησα και τα δυο και έπαιξε

2. Backup

Δεν έκανα γιατί ήταν νέο κινητό και δεν ήξερα πως, τελικά έχασα ότι εφαρμογές είχα εγκαταστήσει. (μικρό το κακό)

3. Root

Χρησιμοποίησα το framaroot: http://forum.xda-developers.com/apps/framaroot/root-framaroot-one-click-apk-to-root-t2130276

4. Εγκατάσταση recovery

Χρησιμοποίησα ROM Manager και clockworkmod

(http://www.addictivetips.com/mobile/android-rom-manager/

http://www.addictivetips.com/mobile/what-is-clockworkmod-recovery-and-how-to-use-it-on-android-complete-guide/)

http://vondroid.com/threads/clockworkmod-recovery.5157/#.U2Dyq1fRN2k

5. Εγκατάσταση update

Όπως περιγράφει το post #754 απλά το έκανα μέσω ROM Manager και clockworkmod

 

Με τα πολλά έπαιξε απλά έχασα ότι είχα βάλει πριν (applications, accounts, contacts, data). Μετά συνειδητοποίησα ότι μπορείς να κάνεις backup-restore από ROM Manager αν θέλει κάποιος ας προσθέσει οδηγίες για πληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι παίδες.

 

Ενώ μου είχε κολλήσει ο δείκτης της μπαταρίας εντελώς και μου έδειχνε σωστή μέτρηση μόνο μετά από reboot και μετά ξανακόλλαγε, έβαλα λοιπόν χτες το μεσημέρι, το battery calibration και όταν η μπαταρία ήταν στο 100%, έκανα calibration.

 

Έκτοτε έχω κάνει μία πλήρη εκφόρτιση και μετά μία μερική φόρτιση και πάλι μερική εκφόρτιση.

 

Όλες τις φορές ο δείκτης της μπαταρίας ανεβοκατέβαινε πιστά.

 

Δεν μπορώ ακόμα να μιλήσω για διόρθωση του προβλήματος, βελτίωση ή τυχαίο συμβάν.

 

Αν θέλετε δοκιμάστε το και εσείς και αναφέρατε.:)

 

ΥΓ χρησιμοποιω την Jellykat.

Edited by psolord
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται!!! Όσες περισσότερες τόσο καλύτερα.

Επειδή σήμερα δεν θα προλάβω από αύριο ξεκινάω :)

Θα ανεβάσω εδώ φωτογραφίες και περιγραφή :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται να το θέλει κανένας που δεν το βρίσκει τώρα σε απόθεμα? Γύρισαν τα μυαλά μου και σκέφτομαι μηπως προλάβω να αγοράσω το Star S4 dual sim που το εχει το antelife προσφορά, μόνο που δεν βλέπω να υποστηρίζει gorilla glass...Αν κάποιος ενδιαφέρεται σε περίπτωση που δεν το χρειαστώ, ας επικοινωνήσει μαζί μου..

 

PS; μπορεί να δωσει καποιος κάποια αρχική εκτίμηση για την αυτονομία της μπαταρίας?

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις παραλάβει μην βιάζεσαι , με την 00.13 δείχνει να μην έχει πρόβλημα, ακόμη και η μπαταρία που με την πρώτη φόρτιση φαινόταν χάλια , με την δεύτερη φόρτιση δείχνει να κρατάει καλά. Βέβαια για περισσότερη σιγουριά θέλω να περάσει καμιά εβδομάδα.
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα το Ν2 και πέρασα το 00.13 με τον τρόπο όπως το έχουν περιγράψει εδώ τα παιδιά ( update.zip ) .

Με το update έλυσα το πρόβλημα με την οθόνη . Πρόβλημά με την μπαταρία δεν έχω παρατήρηση ακόμα . Φορτίζει κανονικά ( 100% φτάνει η φόρτιση του κινητού ) .

Αυτό που δεν έχω καταφέρει ακόμα να δουλέψει είναι το GPS .. :( ( και ο καιρός δεν βοηθάει )

Υπάρχει κανένας οδηγός για το GPS ?

( ps: sim δεν έχω περάσει ακόμα )

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις καποιο app2sd για να γλυτωσουμε λιγο χωρο μεταφεροντας apps στην (external) sd card? Kαποιο αξιοπιστο παρακαλω

 

Προσωπικά, το καλύτερο app2sd είναι το....Titanium Backup.

 

Διαλέγεις 10-20-30-50 όσες θες εφαρμογές από το αντίστοιχο μενού, ξεκινάς τι διαδικασία και περιμένεις, ούτε 50 ταπς ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,Πριν λίγες μέρες εχω κ γω κάνει παραγγελιά το Ν2 από antelife όπου το αναμένω.

Η πρόταση ηταν απο ενα φιλο μου,μέχρι να κάνω την αγορά διάβασα αρκετά απο εδω αλλα και απο site του εξωτερικού.

Αρκετά καλα σχολια,αναβαθμίσεις κτλ..Λίγα προβλήματα που είναι κ αυτά μέσα στο πρόγραμμα.

Η τιμή ήταν ένα θέμα,γνωρίζοντας από πάρα πολλές αγορές μου κυρίως ebay η μεγάλη διαφορά τιμής κρύβει κινδύνους.

any,Βλέπω απο ολα οσα γράφονται πρόβλημα στην οθόνη κ μπαταρία.

Αρα ειναι τα θέματα που θα αντιμετωπίσω κ γω όταν το πάρω,Αν οχι παω να παιξω Τζοκερ:lol::lol:!!

Το θετικό ειναι οτι δεν ειναι θεμα hardware,ετσι?

Άρα με αλλαγή ρομ το πρόβλημα διορθώνετε?

(Παιδιά τώρα αρχιζω και γω να μαθαίνω,ok)

Στις τελευταίες σελίδες,απο τις μερες που εγιναν οι πρώτες παραλαβές,εχω διαβασει απο πολλους φιλους αρκετες λυσεις σε αυτα τα προβλήματα.Το καλο ειναι οτι υπαρχει απο ολους αμεση ανταπόκριση αλλα το κακο,για μενα,ειναι οτι τωρα δε ξερω τι να κανω,απο που να αρχισω.:blink::worry:

Υπαρχει τροπος να παρουσιαστει κατι σιγουρο αν ειναι σε χωριστή ενότητα,τουλαχιστων να ξερουμε κ μεις που δε " το΄χουμε" κατα που να κανουμε?

Συνγωμη αν κουρασα αλλα κ γω ανησυχώ για την επιλογη μου ακομα και αν κοστιζει λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ περασα την 013 και το προβλημα με το ξυπνημα της οθονης εξαφανηστηκε,επεισης εκανα και ενα καλιμπραρισμα την μπαταρια(φορτιση στο 100% και βγαλσιμο της μπαταριας για μιση ωρα)και φαινεται να δουλευει τελεια.

Τωρα μαλιστα το κινητο ειναι οκ και παει σφαιρα.

Το μονο που μενει να δω ειναι η αυτονομια της μπαταριας που στις δυο πρωτες φορτισεις αντεχε μονο 8-9 ωρες με ηπια χρηση.

Η μονη πατατα ειναι οτι με το περασμα του update θελει παλι ολα απ την αρχη,και αντε τα apks τα βαζεις αλλα με το ιντερνετ πρεπει να παρω παλι την βονταφον για να βαλουμε χειροκινητα της ρυθμισεις!

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

Ενώ η μπαταριά δείχνει να φορτιζει κανονικά στο Antutu tester δεν ξεκινάει το Battery Test και βγάζει μήνυμα ότι ίσως η μπαταριά έχει πρόβλημα. Το αντιμετωπιζει καποιος άλλος? Μήπως τελικά έχουν πρόβλημα οι μπαταρίες?

 

Και σε μένα το ίδιο βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ περασα την 013 και το προβλημα με το ξυπνημα της οθονης εξαφανηστηκε,επεισης εκανα και ενα καλιμπραρισμα την μπαταρια(φορτιση στο 100% και βγαλσιμο της μπαταριας για μιση ωρα)και φαινεται να δουλευει τελεια.

Τωρα μαλιστα το κινητο ειναι οκ και παει σφαιρα.

Το μονο που μενει να δω ειναι η αυτονομια της μπαταριας που στις δυο πρωτες φορτισεις αντεχε μονο 8-9 ωρες με ηπια χρηση.

Η μονη πατατα ειναι οτι με το περασμα του update θελει παλι ολα απ την αρχη,και αντε τα apks τα βαζεις αλλα με το ιντερνετ πρεπει να παρω παλι την βονταφον για να βαλουμε χειροκινητα της ρυθμισεις!

 

Καλησπέρα, μπορεί να γράψει κάποιος τις ρυθμίσεις που βάζουμε για την ενεργοποίηση δεδομένων, ετσί ώστε να τις βλέπει όλος ο κόσμος που έχει πρόβλημα με το θέμα αυτό..?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, βλέπω οτι σχεδόν όλοι έχετε παραλάβει το κινητό και αρχίζω και ανησυχώ. Έμενα posting date έχει 11-4 , update status 13-4 και ακόμα γράφει dispatched to overseas. Δηλαδή και σήμερα να αλλάξει το status σε καμια εβδομάδα θα το έχω στα χέρια μου. Εσείς σε 17 μέρες, εγώ σε 28-30??? Στο πηγάδι κατούρησα? :-P
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, βλέπω οτι σχεδόν όλοι έχετε παραλάβει το κινητό και αρχίζω και ανησυχώ. Έμενα posting date έχει 11-4 , update status 13-4 και ακόμα γράφει dispatched to overseas. Δηλαδή και σήμερα να αλλάξει το status σε καμια εβδομάδα θα το έχω στα χέρια μου. Εσείς σε 17 μέρες, εγώ σε 28-30??? Στο πηγάδι κατούρησα? :-P

Συνηθες φαινομενο σε παραγγελιες εξ ανατολης.

Εμενα η τελευταια παραγγελια απο minideal εκανε 35 μερες!!!

Αν δεν εχει ερθει στις 40 μερες, ανοιξε dispute στην paypal, μεχρι 45 μερες εχεις περιθωριο.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

@splinterace, το δικό μου ήταν από 9/4 στάσιμο στο dispatched και μόλις σήμερα έδειξε 5.30 το πρωί "άφιξη στη χώρα" (αλληλούϊα, ανοίξανε τον σάκο!) και 9 το πρωί "κλείσιμο από Κ.Δ.". Δεν είναι φάση για να ανησυχείς, ειδικά επειδή είναι πακέτο με tracking (αν φοβάσαι ότι χάθηκε και τέτοια δηλαδή) απλά είναι ότι να 'ναι η φαση με τους δικούς μας από δω μεριά και θέλει χρονικά γαϊδουρινή υπομονή. Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...