Jump to content

Google Nexus 10 (by Samsung)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Καλως σας ήρθα! :)

 

Επειδή είμαι μεταξύ του Nexus 10 και ipad 4 πως σας φαίνεται η διαφορά ρε βάρος και πάχος.Τους αριθμούς τους ξέρω αλλά τί αίσθηση σας δίνει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά! Καλως σας ήρθα! :)

 

Επειδή είμαι μεταξύ του Nexus 10 και ipad 4 πως σας φαίνεται η διαφορά ρε βάρος και πάχος.Τους αριθμούς τους ξέρω αλλά τί αίσθηση σας δίνει;

Σίγουρα σαν πιο ελαφρύ δίνει πολύ καλή αίσθηση και σε συνδυασμό με το υλικό του πίσω μέρους που δίνει αρκετό grip.. Επίσης τα πλαίσια παρόλο που στα video δείχνουν κάπως μεγάλα, τελικά δεν είναι και μάλιστα προσδίδουν πολύ καλή "λαβη" :)

Link to comment
Share on other sites

το κανα προπαραγγελια τελικα μια και πουλησα το asus tf300 που ειχα .μου κοστισε 480 ευρω αλλα χαλαλι θα το κρατησω οσο βγαζει η google update για αυτο.τωρα μενει να του παρω μια θηκη και ενα screen protector

 

καλησπερα απο που? εγω εδιαφερομαι για το nexus 10 32gb.....

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα χθες το 32GB.

Οποτε πιστευω σε 3-5 μερες θα το εχω.

 

καλησπερα και με την αποστολη σε αφισαι κανονηκα σε τι τιμη? μαζι με τα εξοδα αποστολης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και με την αποστολη σε αφισαι κανονηκα σε τι τιμη? μαζι με τα εξοδα αποστολης.

 

Κοιτα τα pm σου....

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αυκολο πειτε ρε παιδια απο που τα περνετε και ποσο κτλπ πληροφοριες,να μαθουμε και οι υπολοιποι που ενδιαφερομαστε και δε ξερουμε τιμες καταστηματα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα κατευθείαν απο το Αγγλικό google play.

 

Μέσω tunnelbear έριξα τη παραγγελία και μέσω του forward2me ήρθε στην πόρτα μου στην Κρήτη.

 

Συνολικό κόστος 445 ευρώ για το 16άρι.

Απο τη στιγμή που το έστειλε η google έφτασε στα χέρια μου σε 2 εργάσιμες μέρες!

Λιγότερο απο 24 ώρες για να έρθει απο Αγγλία στην Κρήτη...

 

Η συσκευή είναι τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω

Διάβασε λίγο πίσω αν έχεις την καλοσύνη γιατί έχουμε γράψει από που τα πήραμε,εξάλλου δεν το έχουμε και πολλοί εδώ :p

Εγώ λοιπόν από handtec.co.uk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα κατευθείαν απο το Αγγλικό google play.

 

 

Στο αγγλικό play βλέπω βιβλία, εφαρμογές, μουσική, ταινίες... Οι συσκευές πού είναι;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος τι παιζει με την εγγηυση του nexus 10 εδω στην ελλαδα?

Θα πρέπει να γίνει επίσημη διάθεση από την Samsung στην Ελλάδα για να ισχύει η πανευρωπαϊκή εγγύηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Άψογος ! Ετσι θα επρεπε να λειτουργουμε ολοι μας

 

Εγώ το πήρα κατευθείαν απο το Αγγλικό google play.

 

Μέσω tunnelbear έριξα τη παραγγελία και μέσω του forward2me ήρθε στην πόρτα μου στην Κρήτη.

 

Συνολικό κόστος 445 ευρώ για το 16άρι.

Απο τη στιγμή που το έστειλε η google έφτασε στα χέρια μου σε 2 εργάσιμες μέρες!

Λιγότερο απο 24 ώρες για να έρθει απο Αγγλία στην Κρήτη...

 

Η συσκευή είναι τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνει επίσημη διάθεση από την Samsung στην Ελλάδα για να ισχύει η πανευρωπαϊκή εγγύηση ;)

 

 

Ρώτησα τη google και μου απάντησε ότι έχω κανονικά εγγύηση και απο την Ελλάδα.

Βασικά τους είπα ότι θα ταξιδέψω για μεγάλο διάστημα στην Ελλάδα (αφού το αγόρασα και καλά στην Αγγλία).

Απλά μετά που θα το πάρετε να ξανα-αλλάξετε όλες τις διευθύνσεις στο google wallet με την Ελληνική σας.

 

Αυτό ισχύει για αγορά απο google play store.

Λογικά όμως ισχύει και για τα υπόλοιπα καταστήματα εντός Ε.Ε.

 

Άψογος ! Ετσι θα επρεπε να λειτουργουμε ολοι μας

 

Γράφω και εδώ ότι έστειλα σε μερικούς με ΠΜ

 

register στο forward2me και πληρωμή τις 2-3 λίρες που θέλει

 

μετά παραγγελία με το tunnelbear αφού είχα αλλάξει παντού μέσα απο το google wallet τη διεύθυνσή μου και της κάρτας με αυτή του forward2me

ζήτησα πριν φτάσει στο forward2me το δέμα να μου πούν το ακριβές ποσό (τους είπα τί περίμεναν για μένα) να πληρώσω ώστε να γλιτώσω χρόνο

 

έτσι μόλις έφτασε σε εκείνους το δέμα το έστειλαν κατευθείαν

 

απλή ασφάλεια έβαλα

 

αν χρειαστείς κάτι άλλο πές μου

Link to comment
Share on other sites

karateo, να ρωτήσω ξανά: Μέσω του bear βλέπω το play με όλα τα άλλα (βλ. παραπάνω) πλην συσκευών. Πού είναι οι συσκευές;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Χθες πουληθηκε σε παρεκειμενο φορουμ το Ν10 μου. Δυστυχως επαληθευσε ακριβως αυτα που εγραφα πριν κυκλοφορησει και πριν το πιασω στα χερια μου. Δηλαδη:

Πλεον ειναι on par σε οθονη, ποιοτητα κατασκευης (οκ ενα κλικ κατω απο το αλουμινιο, αλλα εξαιρετικη εν γενει) απο το ipad 4 και πολυ πιο παιχνιδιαρικο απο το τελευταιο (microUSB, micro HDMI, widgets, custom roms κλπ κλπ κλπ).

ΑΛΛΑ, οι εφαρμογες του playstore και δη αυτες που "φαινονται" καλα στην οθονη του (εικαστικα και χρηστικα) απλα ειναι πολυ "λιγες" (αριθμητικα και ποιοτικα).

Στις 5 παραπανω γραμμες συνοψιζω αυτο που αποκομμισα δοκιμαζοντας και τις τελευταιες εσοδειες...

Δηλαδη:

- Tablet (αδιαφιλονικητος βασιλιας το Ipad 4)

- Κινητο (Galaxy Note 2, Nexus 4 απλα "αφανιζουν" τον ανταγωνισμο).

Τοσο απλα...

Link to comment
Share on other sites

Χθες πουληθηκε σε παρεκειμενο φορουμ το Ν10 μου. Δυστυχως επαληθευσε ακριβως αυτα που εγραφα πριν κυκλοφορησει και πριν το πιασω στα χερια μου. Δηλαδη:

Πλεον ειναι on par σε οθονη, ποιοτητα κατασκευης (οκ ενα κλικ κατω απο το αλουμινιο, αλλα εξαιρετικη εν γενει) απο το ipad 4 και πολυ πιο παιχνιδιαρικο απο το τελευταιο (microUSB, micro HDMI, widgets, custom roms κλπ κλπ κλπ).

ΑΛΛΑ, οι εφαρμογες του playstore και δη αυτες που "φαινονται" καλα στην οθονη του (εικαστικα και χρηστικα) απλα ειναι πολυ "λιγες" (αριθμητικα και ποιοτικα).

Στις 5 παραπανω γραμμες συνοψιζω αυτο που αποκομμισα δοκιμαζοντας και τις τελευταιες εσοδειες...

Δηλαδη:

- Tablet (αδιαφιλονικητος βασιλιας το Ipad 4)

- Κινητο (Galaxy Note 2, Nexus 4 απλα "αφανιζουν" τον ανταγωνισμο).

Τοσο απλα...

 

Στο μυαλό μου είσαι...

Και εγώ για πούλημα το έβαλα χθες...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

karateo, να ρωτήσω ξανά: Μέσω του bear βλέπω το play με όλα τα άλλα (βλ. παραπάνω) πλην συσκευών. Πού είναι οι συσκευές;

 

αν ανοίξεις το tunnelbear μέσω Αγγλίας

και περιμένεις να συνδεθεί

τότε εάν ξαναφορτώσεις το google play store σου βγάζει και τις ταινίες και τις συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου είσαι...

Και εγώ για πούλημα το έβαλα χθες...

 

Νικο εξαιρετικο tablet, αλλα χωρις εφαρμογες απλα χανει το 70% της αξιας του.

Εγραφα πριν την κυκλοφορια του οτι θα το παρω να το δοκιμασω, αλλα δεν θεωρω οτι υπαρχει πιθανοτητα να μπορεσει να υποκαταστησει το iPad, μεχρι το αλλο φθινοπωρο. Επαληθευτηκα απολυτα.

Αν δεν δοκιμασω κατι ο ιδιος ο,τι και να γραφουν τα φορα με αφηνει παγερα αδιαφορο...

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ, οι εφαρμογες του playstore και δη αυτες που "φαινονται" καλα στην οθονη του (εικαστικα και χρηστικα) απλα ειναι πολυ "λιγες" (αριθμητικα και ποιοτικα).

 

Το οποίο αλλάζει καθημερινά και ήταν γνωστό απο την αρχή.

 

Η ίδια η google το πλάσαρε σε αυτή τη τιμή για να βοηθήσει την αγορά και το είπε και στην παρουσίασή του!

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο αλλάζει καθημερινά και ήταν γνωστό απο την αρχή.

 

Η ίδια η google το πλάσαρε σε αυτή τη τιμή για να βοηθήσει την αγορά και το είπε και στην παρουσίασή του!

 

Δεν ειπα το αντιθετο. Ουτε ειπα οτι βρεθηκα προ εκπληξεων. Ηξερα τι αγοραζα και ξερω καλα γιατι επιλεγω ipad αντι για android tablet στην παρουσα φαση.

Επελεξαν να βαλουν ολα τα τελευταια "τεχνολογικα καλουδια" (latest cpu, gpu, ram amount, hd screen κλπ) για να του δωσουν ωθηση, αλλα αυτο του "στοιχισε" το να ειναι κατα πολυ φθηνοτερο απο το "ωριμο" πια Ipad (100 δολλαρια στην πραξη, χωρις την υπαρξη στην παρουσα φαση cellular υλοποιησης που ενδιαφερει πολλους, δεν ειναι "αρκετη" διαφορα για να υπερκερασεις την κορυφαια υλοποιηση στο χωρο).

Ο στοχος ηταν να το κανει mass market για να κλεισει σιγα σιγα η ψαλιδα με το applestore.

Οπως ειχα γραψει προ μηνος και επιβεβαιωνω μετα τη συμβιωση με το Ν10 για λιγες ημερες, δεν υπαρχει περιπτωση αυτο να συμβει για τους επομενους μηνες.

Το αλλο φθινοπωρο το ξαναβλεπουμε...

ΥΓ Για να μην παρεξηγηθω, αυτο δε σημαινει οτι οποιος το επιλεξει δεν θα το απολαυσει.

Ειναι υπερ το δεον εντυπωσιακο και για συγκεκριμενες εργασιες (πλοηγηση στο διαδικτυο, πολυμεσα, αναγνωση pdf) ειναι κορυφαιο, απλα δεν εχει τις εφαρμογες που θα του προσεδιδαν προστιθεμενη αξια (που ειναι το Α και το Ω για μια ταμπλετα).

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Νικο εξαιρετικο tablet, αλλα χωρις εφαρμογες απλα χανει το 70% της αξιας του.

Εγραφα πριν την κυκλοφορια του οτι θα το παρω να το δοκιμασω, αλλα δεν θεωρω οτι υπαρχει πιθανοτητα να μπορεσει να υποκαταστησει το iPad, μεχρι το αλλο φθινοπωρο. Επαληθευτηκα απολυτα.

Αν δεν δοκιμασω κατι ο ιδιος ο,τι και να γραφουν τα φορα με αφηνει παγερα αδιαφορο...

Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια για το Google Play.. Εμένα με βόλεψε γιατί η χρήση που κάνω περιλαμβάνει περισσότερο browsing & video πάρα χρήση εφαρμογών συγκεκριμενων κτλ οπότε το κρατάω. Επίσης πλέον έζησα την εμπειρία της ελευθερίας που χαρίζει το οικοσύστημα του Android (usb otg, πέρασμα αρχείων απευθείας κι όχι μέσω κάποιας εφαρμογής κτλ) οπότε το κρατάω έναντι του ipad.. Από την άλλη το ipad είναι ο Βασιλιάς των tablet, στραβοί δεν είμαστε :p

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, καλησπέρα.θα ήθελα να ρωτήσω τι συστήνεται σε Κάποιον που σκοπεύει να πάρει το πρώτο του tablet.Nexus 10 ή ipad 4;Υπόψη ότι έχω στην κατοχή μου ήδη ένα Gnex και το Note 2 Και τα έχω Καταευχαριστηθεί.Απλά από ios δεν ξέρω καθόλου και έτσι δεν μπορώ να κρίνω.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω το πιο απλό. Angry Birds αν τρέξεις (ενδεικτικά το αναφέρω) και είχες κάποτε ipad κάνει μπαμ στο μάτι, τόσο που σε παραξενεύει και προσπαθείς να καταλάβεις γιατί η ανάλυση είναι τόσο χαλια. Τώρα πρόσεξε, η τελευταία έκδοση Angry Birds Space είναι καλοσχεδιασμένη και σε σωστή ανάλυση στο android. Αυτό δείχνει λοιπόν ότι θα υπάρξει βελτίωση στις εφαρμογές. Επίσης κάποιες εφαρμογές απλά δεν υπάρχουν στο Google Play (από ιατρικές μέχρι Φυσικής κτλ, λογικό αφού στο οικοσύστημα iOS γίνεται το μεγαλύτερο development) . Προσωπικά, το ξαναλέω, δεν τρέχω κάτι που θα μου λείψει οπότε no problem at all. Επίσης η μπαταρία του ipad 4 ειναι κάτι το απίστευτο. Ρωτήστε τον Galanakop, ή καλύτερα μπορεί να μοιραστεί ένα screen της χρήσης του ipad να μας πέσει το σαγόνι. Εγώ πάντως το n10 το λατρεύω και δεν το αλλάζω :)

 

Ps: Απαγορεύεται η γραφή "greeklish" :p

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω το πιο απλό. Angry Birds αν τρέξεις (ενδεικτικά το αναφέρω) και είχες κάποτε ipad κάνει μπαμ στο μάτι, τόσο που σε παραξενεύει και προσπαθείς να καταλάβεις γιατί η ανάλυση είναι τόσο χαλια. Τώρα πρόσεξε, η τελευταία έκδοση Angry Birds Space είναι καλοσχεδιασμένη και σε σωστή ανάλυση στο android. Αυτό δείχνει λοιπόν ότι θα υπάρξει βελτίωση στις εφαρμογές. Επίσης κάποιες εφαρμογές απλά δεν υπάρχουν στο Google Play (από ιατρικές μέχρι Φυσικής κτλ, λογικό αφού στο οικοσύστημα iOS γίνεται το μεγαλύτερο development) . Προσωπικά, το ξαναλέω, δεν τρέχω κάτι που θα μου λείψει οπότε no problem at all. Επίσης η μπαταρία του ipad 4 ειναι κάτι το απίστευτο. Ρωτήστε τον Galanakop, ή καλύτερα μπορεί να μοιραστεί ένα screen της χρήσης του ipad να μας πέσει το σαγόνι. Εγώ πάντως το n10 το λατρεύω και δεν το αλλάζω :)

 

Ps: Απαγορεύεται η γραφή "greeklish" :p

 

Κατάλαβα.ουτε εγω τρεχω κάτι που θα μου λειψει,.απλα το nexus καλά καλά δεν έχει κυκλοφορισει ακόμα.εσπασα το κεφάλι μ με το ποιο να επιλεξω αναμεσα ζε nexus κ ipad.κ αποφάσισα nexus λογο android κ και ρουταριζματος κλπ.ακόμα όμως δεν έχω αποφασίσει αν εκανα καλά.εσύ γτ επέλεξε nexus αφού λες οτι το ipad είναι το καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]28600[/ATTACH]

Δεν ήθελα να το ποσταρω αλλά μάλλον πρέπει.

Στην δεύτερη μόλις φόρτιση.

Και δεν είναι καθόλου face.

Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά αλλά ακόμα έχω 82% να καταναλωσω.

Τι να ΠΩ Εχουν κάνει εκτός τον άλλον τρομερά βήματα στην μπαταρία.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 10 (by Samsung)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...