Jump to content

iPad Mini (2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το μινι ειναι μια χαρα! Προσωπικα το βραδακι το χρησιμοποιω κανα 2 κ ολα καλα! Να πω οτι ειναι πιο ελαφρυ κ πιο ανετο σε σχεση με το 2 που ειχα.Πιστευω για τα λιγα που κανω εγω προσωπικα ειναι μια χαρα σκεπτομενος παντα κ τις διαφορετικες αναγκες του καθενος.

Τελος εχω βαλει αμεσως screen protection απο spigen k εχω παρει κ πενακι απο spigen επισης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 911
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γι αυτο το αλλαζω με το ipad2. Για τη φορητοτητα, για να το εχω παντα μαζι μου.

Δευτερη ταμπλετα σημερα? δεν ειναι πολυτελεια, ειναι παραλογισμος....

Ελπιζω να μεινω ικανοποιημενος, γιατι δεν σου κρυβω οτι το ipad2 το δινω με μιση καρδια... Εμεινα τοσο μα τοσο ικανοποιημενος!! Ισως η καλυτερη αγορα μου και απο τις ελαχιστες φορες που δεν με ενδιεφερε να αγορασω το επομενο μοντελο. Το αλλαζω μονο για λογους φορητοτητας, αλλαζοντας ουσιαστικα κατηγορια.

 

Με αυτα τα δεδομενα δε θα σε απογοητευσει - το αντιθετο μαλιστα.

Λογω μικροτερης οθονης θα φαινεται καλυτερα (μεγαλυτερο ppi), ενω η φορητοτητα θα σου λυσει τα χερια (μιας και δεν παιζεις και με τερατα κινητα).

Οποτε θα το ριχνεις ευκολα και χωρις σκεψη στην τσαντα σου.

Αυτο ειναι πολυ βασικο για ενα tablet.

Αν ηταν retina θα το κραταγα ανετα...

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο το αλλαζω με το ipad2. Για τη φορητοτητα, για να το εχω παντα μαζι μου.

Δευτερη ταμπλετα σημερα? δεν ειναι πολυτελεια, ειναι παραλογισμος....

Ελπιζω να μεινω ικανοποιημενος, γιατι δεν σου κρυβω οτι το ipad2 το δινω με μιση καρδια... Εμεινα τοσο μα τοσο ικανοποιημενος!! Ισως η καλυτερη αγορα μου και απο τις ελαχιστες φορες που δεν με ενδιεφερε να αγορασω το επομενο μοντελο. Το αλλαζω μονο για λογους φορητοτητας, αλλαζοντας ουσιαστικα κατηγορια.

 

Πραγματικα συμφωνω μαζι σου στο μερος της ικανοποιησης για το iPad 2. Το μονο iPad που δεν ηθελα να αλλαξω παρα τα νεα καλουδια με Retina, καμερες, επεξεργαστες κτλ των νεων μοντελων. Εχω σκεφτει να το κρατησω κι αλλο και παραλληλα να παρω το mini. Αλλα φυσικα βλεπουμε οταν θα ερθει η ωρα να το δω απο κοντα. Θελω παντως καλυτερη φορητοτητα ωστε να μπαινει μεσα σε ενα σακακι για παραδειγμα, αν και θα το δουμε αν γινεται στη πραξη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα δεδομενα δε θα σε απογοητευσει - το αντιθετο μαλιστα.

Λογω μικροτερης οθονης θα φαινεται καλυτερα (μεγαλυτερο ppi), ενω η φορητοτητα θα σου λυσει τα χερια (μιας και δεν παιζεις και με τερατα κινητα).

Οποτε θα το ριχνεις ευκολα και χωρις σκεψη στην τσαντα σου.

Αυτο ειναι πολυ βασικο για ενα tablet.

Αν ηταν retina θα το κραταγα ανετα...

 

Αγαπη μου, συρρικνωσα το ipad.:lol:

Εχει καλυτερη οθονη απο το ipad2, αλλα κατα τα αλλα ειναι απλα μια μικροτερη εκδοση. Πουπουλο και ευκολα το κρατας με ενα χερι, ακομα κ μεσα στη θηκη.

Φοβερη φορητοτητα, χωρις να χανει πολλα σε λειτουργικοτητα πιστευω.

Η μπαταρια δειχνει πολυ δυνατη και η ποιοτητα, ενταξει, αριστη οπως παντα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη μου, συρρικνωσα το ipad.:lol:

Εχει καλυτερη οθονη απο το ipad2, αλλα κατα τα αλλα ειναι απλα μια μικροτερη εκδοση. Πουπουλο και ευκολα το κρατας με ενα χερι, ακομα κ μεσα στη θηκη.

Φοβερη φορητοτητα, χωρις να χανει πολλα σε λειτουργικοτητα πιστευω.

Η μπαταρια δειχνει πολυ δυνατη και η ποιοτητα, ενταξει, αριστη οπως παντα...

 

Καλοριζικο.

Ευχαριστημενος?

Δεν εχω δωσει το δικο μου και μου μπαινουν ιδεες για unboxing :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο.

Ευχαριστημενος?

Δεν εχω δωσει το δικο μου και μου μπαινουν ιδεες για unboxing :lol:

 

Ναι, πολυ Βαγγελη. Νομιζω θα τα παμε καλα.

Μονη ενσταση, η θηκη της puro που καλυπτει ενα μερος της οθονης, δυστυχως. Να το ξερουν οι επιδοξοι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πολυ Βαγγελη. Νομιζω θα τα παμε καλα.

Μονη ενσταση, η θηκη της puro που καλυπτει ενα μερος της οθονης, δυστυχως. Να το ξερουν οι επιδοξοι.

 

Ποια θηκη εχεις?

Εχεις εντοπισει καμια αλλη καλη στην ελληνικη αγορα (οχι απο ebay κλπ), ετοιμοπαραδοτη?

Link to comment
Share on other sites

Ποια θηκη εχεις?

Εχεις εντοπισει καμια αλλη καλη στην ελληνικη αγορα (οχι απο ebay κλπ), ετοιμοπαραδοτη?

http://ipod.madstore.com.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=339_337&products_id=3547

 

Αυτην εχω. Τα κοψιματα της ομως δεν ειναι οπως ακριβως θα επρεπε, με αποτελεσμα να πιανει και λιγο οθονη.

Βεβαια, ειναι και ελαχιστο το μπαζελ, ειδικα στα πλαγια, για να πω και την αληθεια.

Αλλη, τετοιου τυπου ετοιμοπαραδοτη δεν εχω δει απο Ελλαδα....

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

http://ipod.madstore.com.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=339_337&products_id=3547

 

Αυτην εχω. Τα κοψιματα της ομως δεν ειναι οπως ακριβως θα επρεπε, με αποτελεσμα να πιανει και λιγο οθονη.

Βεβαια, ειναι και ελαχιστο το μπαζελ, ειδικα στα πλαγια, για να πω και την αληθεια.

Αλλη, τετοιου τυπου ετοιμοπαραδοτη δεν εχω δει απο Ελλαδα....

 

οκ, κατι ακομα. Θεωρεις οτι "πιξελιαζει" η οθονη λογω χαμηλης αναλυσης?

Οταν εχεις οθονη σαν του new ipad η του nexus 10 φοβαμαι οτι θα μου κακοφανει...

Τι λες, ειναι ευχαριστη στη χρηση?

Link to comment
Share on other sites

iPad mini Wi-Fi 16GB: 359€

iPad mini Wi-Fi 32GB: 459€

iPad mini Wi-Fi 16GB: 569€

iPad mini Wi-Fi + Cellular

 

iPad mini Wi-Fi + Cellular 16GB: 499€

iPad mini Wi-Fi + Cellular 32GB: 599€

iPad mini Wi-Fi + Cellular 64GB: 699€

 

http://www.isquare.gr/store/ipad/ipad-mini.html

Link to comment
Share on other sites

οκ, κατι ακομα. Θεωρεις οτι "πιξελιαζει" η οθονη λογω χαμηλης αναλυσης?

Οταν εχεις οθονη σαν του new ipad η του nexus 10 φοβαμαι οτι θα μου κακοφανει...

Τι λες, ειναι ευχαριστη στη χρηση?

Κοιτα, Βαγγελη εμενα και η οθονη του ipad 2 δεν με χαλουσε.

Καταλαβαινα βεβαια το πιξελιασμα, αλλα νταξει, λεπτομερειες..

Το μινι εχει καλυτερη οθονη. Αυτο ειναι βεβαιο. Το πιξελιασμα θελει προσπαθεια για να το δεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, Βαγγελη εμενα και η οθονη του ipad 2 δεν με χαλουσε.

Καταλαβαινα βεβαια το πιξελιασμα, αλλα νταξει, λεπτομερειες..

Το μινι εχει καλυτερη οθονη. Αυτο ειναι βεβαιο. Το πιξελιασμα θελει προσπαθεια για να το δεις.

 

Γιαννη επειδη αυτες οι συσκευες ειναι κατεξοχην reading devices (καταναλωση περιεχομενου δηλαδη, ειδικα για ebooks, surfing εχουν φτιαχτει κυριως κατα τη γνωμη μου), η οθονη παιζει πολυ μεγαλο ρολο.

Εσενα απο οτι καταλαβαινω σε καλυπτει απολυτα, προσωπικα θα ηθελα να το δω κι απο κοντα για να κρινω αν ειναι οκ για μενα...

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη επειδη αυτες οι συσκευες ειναι κατεξοχην reading devices (καταναλωση περιεχομενου δηλαδη, ειδικα για ebooks, surfing εχουν φτιαχτει κυριως κατα τη γνωμη μου), η οθονη παιζει πολυ μεγαλο ρολο.

Εσενα απο οτι καταλαβαινω σε καλυπτει απολυτα, προσωπικα θα ηθελα να το δω κι απο κοντα για να κρινω αν ειναι οκ για μενα...

Καταλαβαινω τι λες. Επειδη ξερω οτι εισι απαιτητικος (αντιθετα εγω δεν ειμαι τοσο παρατηρητικος στο θεμα της οθονης) δεν θελω να παραπληροφορησω και ειμαι επιφυλακτικος. Καλυτερα να το δεις απο κοντα, οπως λες και να κρινεις.

Μια φορα, ευκολα καταλαβαινει καποιος οτι ειναι ενα κλικ πανω απο το ipad 2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τι λες. Επειδη ξερω οτι εισι απαιτητικος (αντιθετα εγω δεν ειμαι τοσο παρατηρητικος στο θεμα της οθονης) δεν θελω να παραπληροφορησω και ειμαι επιφυλακτικος. Καλυτερα να το δεις απο κοντα, οπως λες και να κρινεις.

Μια φορα, ευκολα καταλαβαινει καποιος οτι ειναι ενα κλικ πανω απο το ipad 2

 

ναι αυτο ειναι λογικο, καθως εχει την ιδια αναλυση σε μικροτερο μεγεθος. Επισης θετικο ειναι το μικροτερο bezel, καθως ξεγελα το ματι και φαινεται ακομα μικροτερη η συσκευη.

Για μενα ειναι το καλυτερο form factor σε αυτες τις διαστασεις, σαφως πιο βολικο απο το nexus 7 που περασε απο τα χερια μου...

Ψηνομαι παντως για το mini, για το οικοσυστημα της apple (μου ελειψαν καποιες καλες εφαρμογες που χρησιμοποιουσα)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδια μη κολλάτε, είχα το Asus infinity tf700 με τη full HD οθόνη, πήγα στο mini εδώ και μια βδομάδα και δεν έχω κανένα παράπονο από την οθόνη του mini so far.

Μπορώ να πω ότι είναι ότι καλύτερο σε tablet είχα ποτέ, και είχα το ipad 2-Sony tablet S- Asus TF700.

Προσωπικά θεωρώ ότι μόνο με retina-full HD οθόνη μπορώ να τη συγκρίνω από άποψη ποιότητας στο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειδα χθες το iPad Mini σε μαυρο στο iStorm και στο Public. Φαινεται πολυ μικρο και βολικο, αν και οριακο στο μεγεθος για να χωρεσει σε εσωτερικη τσεπη κουστουμιου για παραδειγμα. Σε μπουφαν σιγουρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Η οθονη του μου φαινεται μικρη σε σχεση με το iPad 2, αλλα πολυ πλουσια σε περιεχομενο.

 

Αυτο το λεω διοτι μετα πηγα και ειδα το Nexus 7 το οποιο το βρηκα κι αυτο γρηγορο χωρις θεμα χρησης αλλα φαινεται οτι χρειαζεται πολυ δουλεια για να εκμεταλευτει κανεις ολη την οθονη του. Πρεπει να σκεφτουν σοβαρα το θεμα εφαρμογων εκει. Σιγουρα ειναι πιο φορητο το Nexus 7 αλλα σε σχεση με την οθονη του iPad Mini, στο 7αρι μιλαμε για πολυ μικρη οθονη. Μου θυμισε PS σε σχεση με το iPad Mini.

 

Με λιγα λογια το iPad Mini το σκεφτομαι σοβαρα να το παρω σε λευκο 16αρι με Cellular αλλα καθαρα για φορητη χρηση μιας και θα παιξει ως iPad καθημερινης χρησης on the go. Το iPad 2 λοιπον με τα 64 Gb μια χαρα μενουν στη τσαντα on the move απο γραφειο σε γραφειο για σοβαρες εργασιες και το iPad Mini παιζει μονιμος φιλος πανω μου, παρεα με το 5αρι.

 

Δεν το εχω δει σε λευκο ακομη το Mini απο κοντα, αλλα πιστευω οτι θα ειναι πιο ομορφο απο το μαυρο. Εδω να τονισω οτι η ποιοτητα και το φινιρισμα του Mini σε μαυρο ειναι εξαιρετικο. Παντως πολυ εξυπνη η επιλογη της οθονης σε αυτη τη διασταση. Ναι μεν ειναι μικρο, αλλα δεν εχεις χασιμο σε ιντσες. Το δε bezel που λειπει δεξια και αριστερα, δινει πραγματι την εντυπωση πως το Mini ειναι πολυ Mini.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επειδή είδα και το μαύρο και το λευκό μπορώ να πω ότι το λευκό είναι απλά καταπληκτικό (και αυτό πήρα) σε εμφάνιση και feel.

Σε iphone 5 πάντως θα έπαιρνα το μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παρω tablet και το mini ειναι αναμεσα στις προτιμησεις μου αλλα το μονο που με κραταει ειναι η οθονη του.Αρχικα ηθελα να παρω το nexus 7 αλλα μου φανηκε μακροστενη και μικρη η οθονη του και θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο μεγαλυτερο ειναι η οθονη του mini.Επισης ειναι οντως χαλια η αναλυση της οθονης?Δεν εχω συνηθισει σε οθονες retina και γενικα υψηλων αναλυσεων και δεν πιστευω να ειναι τοσο τραγικη αλλα επειδη το χρειαζομαι για internet στο σπιτι,καμια ταινια και αρκετο διαβασμα δεν θελω να με πονεσουν τα ματια μου κιολας!
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ περίπου ένα μήνα και είναι ΤΕΛΕΙΟ με πολύ καλή φωτεινότητα την ημέρα

Και πολύ καλό scrolling δεν βλέπω pixel πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Αλλη μια εξαιρετικη και εντελως απροβληματιστη συσκευη ipad.

Με πολυ μεγαλη αυτονομια επισης. Αν βελτιωθει και το ios 6, ειμαι σιγουρος οτι θα φορτιζω 2 φορες το μηνα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θέλω να αγοράσω για την κοπέλα μου ένα Ipad mini μετά από αρκετό ψάξιμο για να έχει κάτι όμορφο, εύχρηστο και εύκολο στη χρήση.

Ήθελα να ρωτήσω, αν θέλω να αποφείγω το jailbreak και να το αφήσω ¨μαμα¨, τι μειονεκτήματα θα έχω?

 

Τα βασικά που θέλει είναι να κατεβάζει μουσική, βιβλία και περιοδικά από torrent και να τα βλέπει εκει. Μήπως θα υπάρχουν περιορισμούς με itunes και θα είναι αναγκασμένη να τα αγοράσει όλα η είναι σαν android που του βάζεις ότι θες?

Link to comment
Share on other sites

 

Τα βασικά που θέλει είναι να κατεβάζει μουσική, βιβλία και περιοδικά από torrent και να τα βλέπει εκει. Μήπως θα υπάρχουν περιορισμούς με itunes και θα είναι αναγκασμένη να τα αγοράσει όλα η είναι σαν android που του βάζεις ότι θες?

 

Δεν έχεις κανέναν περιορισμό με το itunes αρκεί να μάθεις να το χειρίζεσαι. Υπάρχουν πολλές εφαρμογές για να παίζεις διάφορα αρχεία (mkv,avi etc) ενώ τα βιβλία αν είναι σε pdf τα περνάς στην ενότητα books του itunes και με συγχρονισμό τα διαβάζεις από το iBooks του iPhone ή πολύ απλά τα πετάς μέσα σε κάποια από τις pdf εφαρμογές του app store. Mp3 προφανώς και παίζει η εφαρμογή του iPhone καθώς και mp4 η αντίστοιχη για video.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανέναν περιορισμό με το itunes αρκεί να μάθεις να το χειρίζεσαι. Υπάρχουν πολλές εφαρμογές για να παίζεις διάφορα αρχεία (mkv,avi etc) ενώ τα βιβλία αν είναι σε pdf τα περνάς στην ενότητα books του itunes και με συγχρονισμό τα διαβάζεις από το iBooks του iPhone ή πολύ απλά τα πετάς μέσα σε κάποια από τις pdf εφαρμογές του app store. Mp3 προφανώς και παίζει η εφαρμογή του iPhone καθώς και mp4 η αντίστοιχη για video.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Sakiss, δεν το ήξερα ότι χωρίς jailbreak μπορώ να του βάλω ότι θέλω χωρίς περιορισμούς. Αν όπως λες μπορώ να βάλω βιβλία, ταινίες, παιχνίδια εφαρμογές downloaded, ποιος είναι ο λόγος για jailbreak?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Sakiss, δεν το ήξερα ότι χωρίς jailbreak μπορώ να του βάλω ότι θέλω χωρίς περιορισμούς. Αν όπως λες μπορώ να βάλω βιβλία, ταινίες, παιχνίδια εφαρμογές downloaded, ποιος είναι ο λόγος για jailbreak?

 

Για τις paid εφαρμογές τις οποίες με jailbreak κατεβάζεις δωρεάν καθώς και για τις άπειρες επιλογές customarismatos/tweaks.

http://modmyi.com/forums/iphone-4-new-skins-themes-launches/

http://modmyi.com/forums/ipad-new-skins-themes-launches/

http://www.redmondpie.com/top-must-have-tweaks-for-your-newly-jailbroken-iphone-ipad-ipod-touch-5.1.1-edition/

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini (2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...