Jump to content

iPad Mini (2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο αυριο διαθεσιμο και απο εβδομαδα μεσο online παραγγελεια

http://ipod.madstore.com.gr/index.php?main_page=index&cPath=340 :)

Edited by aris_21
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 911
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

απο αυριο διαθεσιμο και απο εβδομαδα μεσο online παραγγελεια

http://ipod.madstore.com.gr/index.php?main_page=index&cPath=340 :)

Τι εννοεις απο αυριο δλδ παει καποιος στο καταστημα αυριο, πληρωνει το παιρνει και φευγει

 

ps

σωστος ο Αρης! Σημερα αν ηθελες μπορουσες να παρεις iPad mini απο το madstore

Mεχρι πριν λιγο τους ειχαν απομεινει μονο 2 τμχ. Εγινε χαμος

Edited by Mik3Q
ps
iPhone 6 . iPad Air . One+ One
Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό το ξέρω (σαν φήμη).

Για τις αναβαθμίσεις του Ios ρώτησα, όχι του hw:)

Θα πάρει πχ την 7 ?

 

Φιλε θεωρω οτι οι συσκευες με Α5 θα παιρνουν αναβαθμισεις πολυ καιρο...Μην ξεχνας οτι τα ipad 2, mini, 3, 4s τρεχουν ολες Α5 και ios 6 πολυ smooth. Mε εξαιρεση το ipad 3 ολα εχουν 512 ραμ.

 

Επισης ο Α5 σαν επεξεργαστης αν και ειναι πισω απο τον A6 ειναι αρκετα γρηγορος για να τρεξει ολες τις εφαρμογες και ακομα και απαιτητικα games (τα φετινα android μολις τωρα χρησιμοποιουν GPUs αντιστοιχες με αυτα που βρισκεις στο 4s και ipad 2). Αρα βλεπω τουλαχιστον 2-3 χρονια usage απο τους Α5.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Φιλε θεωρω οτι οι συσκευες με Α5 θα παιρνουν αναβαθμισεις πολυ καιρο...Μην ξεχνας οτι τα ipad 2, mini, 3, 4s τρεχουν ολες Α5 και ios 6 πολυ smooth. Mε εξαιρεση το ipad 3 ολα εχουν 512 ραμ.

 

Επισης ο Α5 σαν επεξεργαστης αν και ειναι πισω απο τον A6 ειναι αρκετα γρηγορος για να τρεξει ολες τις εφαρμογες και ακομα και απαιτητικα games (τα φετινα android μολις τωρα χρησιμοποιουν GPUs αντιστοιχες με αυτα που βρισκεις στο 4s και ipad 2). Αρα βλεπω τουλαχιστον 2-3 χρονια usage απο τους Α5.

 

Ελπιζω να ειναι ετσι. Σιγουρα απο πλευρας ισχυος δεν υπαρχει θεμα. το βλεπω στο ipad2.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εγω το περιμενω αυριο σε ασπρο....αντε να δουμε.

κατεληξα εκει πιο πολυ για θεμα μεταφορας.:happy::happy:

 

p.s μολις το περελαβα ειναι πολυ ομορφο και τρομερα βολικο/φορητο.

μια ερωτηση ο φορτιστης ειναι ο ιδιος που εχει το iphone 4/4s/5??

σωστα??

Edited by aris_21
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το περιμένω σήμερα απο MadMacs...

Αν και το iPad 3 που έχω στην κατοχή μου έχει αξεπέραστη οθόνη, η φορητότητα που προσφέρει το mini θεωρώ ότι θα αποδειχθεί πιο σημαντική. Ελπίζω να μη βγω λανθασμένη...

Link to comment
Share on other sites

εγω το εδωσα το ipad 3 και δεν το μετανοιωσα καθολου.

το mini ειναι αυτο που χρειαζομουνα.:p:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ ότι το mini έχει ακριβώς το μέγεθος που χρειάζομαι, γι'αυτό αποφάσισα να συμβιβαστώ για ένα χρόνο με λίγο κατώτερη ανάλυση και μόλις βγει το μοντέλο με retina να αναβαθμίσω... Το μεγάλο iPad μέχρι τώρα με κούραζε στη χρήση και πολλές φορές το σκεφτόμουν να το κουβαλάω στην τσάντα. Με το mini αυτά θα είναι παρελθόν.
Link to comment
Share on other sites

Ως χρήστης του mini εδω και μια εβδομαδα θελω να πω οτι η φορητότητα του ειναι αξεπέραστη αλλα για πολύωρη χρήση είναι λίγο κουραστικό. Τα δείχνει μικρά βρε παιδιά. Το κανονικό ipad που το χρησιμοποιώ εδώ και δυο χρόνια είναι πιο άνετο. Και το εικονικό πληκτρολόγιο έχει μεγάλα κουμπιά και δύσκολα κάνεις λάθος και στα μάτια φαίνονται οι σελίδες πιο άνετα. Δεν λέω ίσως να είναι θέμα συνήθειας ή αρχόμενης πρεσβυοπίας!
sotiris
Link to comment
Share on other sites

Ως χρήστης του mini εδω και μια εβδομαδα θελω να πω οτι η φορητότητα του ειναι αξεπέραστη αλλα για πολύωρη χρήση είναι λίγο κουραστικό. Τα δείχνει μικρά βρε παιδιά. Το κανονικό ipad που το χρησιμοποιώ εδώ και δυο χρόνια είναι πιο άνετο. Και το εικονικό πληκτρολόγιο έχει μεγάλα κουμπιά και δύσκολα κάνεις λάθος και στα μάτια φαίνονται οι σελίδες πιο άνετα. Δεν λέω ίσως να είναι θέμα συνήθειας ή αρχόμενης πρεσβυοπίας!

 

Το 10αρι το κράτησες και αυτό σε περίπτωση που δεν σε βόλευε το mini?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω πάθει την πλάκα μου με το mini από χτες. Δε χορταίνω να το δουλεύω... Η οθόνη σίγουρα είναι υποβάθμιση σε σχέση με το μεγάλο, αλλά είναι τόσο πιο βολικό και εύχρηστο σε όλα τα υπόλοιπα που πραγματικά δε με απασχολεί καθόλου...

Αφήστε που μου είχε λείψει να πιάνω τη συσκευή για ώρα και να παραμένει κρύα, καθώς και να μην χρειάζομαι 7-8 ώρες να τη φορτίσω πλήρως. Αν είχε retina είμαι σίγουρη ότι θα υπήρχαν τα ίδια θέματα που υπάρχουν στο μεγάλο iPad.

Συνεπώς αποφάσισα πως και να βγει με retina σε 6 μήνες/1 χρόνο, θα περιμένω να μην χρειάζεται να συμβιβαστώ στο θέμα του βάρους, της θερμότητας και των πολύωρων φορτίσεων για να αναβαθμίσω....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω πάθει την πλάκα μου με το mini από χτες. Δε χορταίνω να το δουλεύω... Η οθόνη σίγουρα είναι υποβάθμιση σε σχέση με το μεγάλο, αλλά είναι τόσο πιο βολικό και εύχρηστο σε όλα τα υπόλοιπα που πραγματικά δε με απασχολεί καθόλου...

Αφήστε που μου είχε λείψει να πιάνω τη συσκευή για ώρα και να παραμένει κρύα, καθώς και να μην χρειάζομαι 7-8 ώρες να τη φορτίσω πλήρως. Αν είχε retina είμαι σίγουρη ότι θα υπήρχαν τα ίδια θέματα που υπάρχουν στο μεγάλο iPad.

Συνεπώς αποφάσισα πως και να βγει με retina σε 6 μήνες/1 χρόνο, θα περιμένω να μην χρειάζεται να συμβιβαστώ στο θέμα του βάρους, της θερμότητας και των πολύωρων φορτίσεων για να αναβαθμίσω....

 

Οταν το χορτασεις πες μας σε παρακαλώ τα παρακάτω ενδεικτικά, πόσες ώρες χρειάζεται για πλήρη φόρτιση απο το μηδέν; Κι επίσης πρακτική διάρκεια χρήσης πόσο θα έχεις παρατηρήσει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το χορτασεις πες μας σε παρακαλώ τα παρακάτω ενδεικτικά, πόσες ώρες χρειάζεται για πλήρη φόρτιση απο το μηδέν; Κι επίσης πρακτική διάρκεια χρήσης πόσο θα έχεις παρατηρήσει;

 

Θα αναφέρω χρόνους φόρτισης και χρήσης και τις επόμενες μέρες...

 

Για την ώρα, ενδεικτικά να πω ότι η συσκευή μου ήρθε με 76% μπαταρία και τη δούλεψα πάρα πολύ από τις 4 το απόγευμα χτες, μέχρι σήμερα στις 12:30 το μεσημέρι όταν και έκλεισε... Η χρήση που έκανα, εκτός απο το σετάρισμα, downloading apps από την αρχή, syncing με icloud κλπ περιελάμβανε πάρα πολύ FB (μέσω της εφαρμογής), chatting μέσω imessage, browsing στο Safari, μία 5λεπτη κλήση Facetime, λίγο gaming (Tiny Wings) και προβολή ενός episode Homeland διάρκειας 50 λεπτών σε format avi, μέσω 3rd party media player. Πέραν αυτών να πω ότι δεν την άφησα σχεδόν καθόλου από τα χέρια μου, σχεδόν συνέχεια την ξεκλείδωνα έστω και απλά για να τη χαζεύω :p Όλα αυτά με τη ρύθμιση του brightness λίγο πάνω από τη μέση.

 

Πήρε 4.30 ώρες να φορτίσει πλήρως, αν και έχω παρατηρήσει ότι πάντα οι πρώτες φορτίσεις σε όλες τις idevices κρατάνε παραπάνω. Σε sites έχω διαβάσει ότι με τον παρεχόμενο φορτιστή θέλει γύρω στις 3 - 3.30 ώρες...

 

Γενικά είμαι πάρα πολύ ενθουσιασμένη και να αναφέρω ότι από χτες, ελάχιστες φορές δούλεψα το iPhone μου κι όσες φορές χρειάστηκε να το πιάσω στα χέρια μου για να απαντήσω σε κλήσεις κλπ, μου φαινόταν σαν τούβλο σε σχέση με το mini. Πράγματα που πριν δεν διανοούμουν να κάνω με το μεγάλο iPad, πλέον στο mini γίνονται πολύ καλύτερα σε σχέση με το iPhone, όπως για παράδειγμα η αναπαραγωγή μουσικής, ο music player είναι πραγματική απόλαυση σε αυτό το μέγεθος.

 

Θα επανέλθω με περισσότερες παρατηρήσεις προσεχώς...

Edited by valeria
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ και περιμένω.

Λευκο, 32άρι :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ και περιμένω.

Λευκο, 32άρι :)

 

Γιαννη εχω κι εγω ενα (δεν ηταν στο προγραμμα, αλλα βρεθηκε ενα λευκο 16αρι στα χερια μου) και δεν το εχω ανοιξει.

Με προβληματιζει η "χαμηλης" αναλυσης οθονη, καθως εχω μαθει στις ταμπλετες σε high resolution.

Απο την αλλη με δελεαζει η φορητοτητα του (μιας και θεωρω οτι τετοια gadgets πρεπει να μπορεις να τα μεταφερεις με ανεση).

Τι λες, να κανω την κινηση να το ανοιξω...? ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εχω κι εγω ενα (δεν ηταν στο προγραμμα, αλλα βρεθηκε ενα λευκο 16αρι στα χερια μου) και δεν το εχω ανοιξει.

Με προβληματιζει η "χαμηλης" αναλυσης οθονη, καθως εχω μαθει στις ταμπλετες σε high resolution.

Απο την αλλη με δελεαζει η φορητοτητα του (μιας και θεωρω οτι τετοια gadgets πρεπει να μπορεις να τα μεταφερεις με ανεση).

Τι λες, να κανω την κινηση να το ανοιξω...? ;)

Για τη φορητότητα το επέλεξα Βαγγέλη. Η οθόνη δεν θα με ενοχλήσει. Συνηθισμένος από το Ipad2.

Αλλά το 16άρι δεν μου φτάνει πιά. Μόνο οι φώτος είναι πάνω από 3 γίγα.

Δεν το ανοίγεις να μας κάνεις και review ? :)

Η γνώμη σου μετράει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα κ εγω το μινι εδω στην Αυστρια που ειμαι! ειναι το 16αρι το wifi κ αντικατεστησε το ipad 2 που ειχα! τωρα αναμενω αρχες Δεκεμβριου κ το iphone 5
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα κ εγω το μινι εδω στην Αυστρια που ειμαι! ειναι το 16αρι το wifi κ αντικατεστησε το ipad 2 που ειχα! τωρα αναμενω αρχες Δεκεμβριου κ το iphone 5

Για πες εντυπωσεις, γιατι και εγω το περιμενω αυριο. (Τελικα σε μαυρο χρωμα)

Η μικροτερη οθονη κανει μεγαλη διαφορα ή παλευεται?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ποτε θα κυκλοφορησει με το ποτε θα μπορουμε να το παρουμε απεχει πολυ.

και το 5αρι εχει ποσο καιρο που εχει κυκλοφορησει αλλα δεν υπαρχει πουθενα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Για πες εντυπωσεις, γιατι και εγω το περιμενω αυριο. (Τελικα σε μαυρο χρωμα)

Η μικροτερη οθονη κανει μεγαλη διαφορα ή παλευεται?

 

Γιαννη για δωσε εντυπωσεις.

Εγω σημερα παρελαβα το nexus 10 απο Γερμανια και μπηκε οριστικα για πωληση το -σφραγισμενο- ipad mini μου.

Μηπως να αναθεωρησω... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη για δωσε εντυπωσεις.

Εγω σημερα παρελαβα το nexus 10 απο Γερμανια και μπηκε οριστικα για πωληση το -σφραγισμενο- ipad mini μου.

Μηπως να αναθεωρησω... :lol:

 

Θα σου πω αυριο το βραδυ Βαγγελη, διοτι αυτη τη στιγμη βρισκεται στην αποθηκη της γενικης ταχυδρομικης:p θα τα παραλαβω το πρωι, (σημερα δεν προλαβαινα) αλλα το ψαχουλεμα θα γινει το βραδυ, μετα τη δουλεια. Προς το παρον, στα χερια μου εχω τη θηκη (puro) και το screen saver:p

Απο τη θηκη και μονο.....μικρο μου φαινεται:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αυριο το βραδυ Βαγγελη, διοτι αυτη τη στιγμη βρισκεται στην αποθηκη της γενικης ταχυδρομικης:p θα τα παραλαβω το πρωι, (σημερα δεν προλαβαινα) αλλα το ψαχουλεμα θα γινει το βραδυ, μετα τη δουλεια. Προς το παρον, στα χερια μου εχω τη θηκη (puro) και το screen saver:p

Απο τη θηκη και μονο.....μικρο μου φαινεται:lol:

 

Η φορητοτητα ειναι το μεγαλο ατου του.

Προσωπικα και οντας κατοχος του note 2 ηθελα ενα tablet με καλη οθονη για... reading purposes.

Στην προκειμενη, ομως, αν με επαιρνε οικονομικα (στην εποχη μας δεν ειναι ο,τι πιο λογικο να κραταμε δευτερα γκατζετακια) θα το κραταγα για το οικοσυστημα της apple (και τις πολλες καλες εφαρμογες που εχω πληρωμενες και θα ηθελα να χρησιμοποιω).

Περιμενω εντυπωσεις μολις το πιασεις στα χερια σου...

Link to comment
Share on other sites

Η φορητοτητα ειναι το μεγαλο ατου του.

Προσωπικα και οντας κατοχος του note 2 ηθελα ενα tablet με καλη οθονη για... reading purposes.

Στην προκειμενη, ομως, αν με επαιρνε οικονομικα (στην εποχη μας δεν ειναι ο,τι πιο λογικο να κραταμε δευτερα γκατζετακια) θα το κραταγα για το οικοσυστημα της apple (και τις πολλες καλες εφαρμογες που εχω πληρωμενες και θα ηθελα να χρησιμοποιω).

Περιμενω εντυπωσεις μολις το πιασεις στα χερια σου...

Γι αυτο το αλλαζω με το ipad2. Για τη φορητοτητα, για να το εχω παντα μαζι μου.

Δευτερη ταμπλετα σημερα? δεν ειναι πολυτελεια, ειναι παραλογισμος....

Ελπιζω να μεινω ικανοποιημενος, γιατι δεν σου κρυβω οτι το ipad2 το δινω με μιση καρδια... Εμεινα τοσο μα τοσο ικανοποιημενος!! Ισως η καλυτερη αγορα μου και απο τις ελαχιστες φορες που δεν με ενδιεφερε να αγορασω το επομενο μοντελο. Το αλλαζω μονο για λογους φορητοτητας, αλλαζοντας ουσιαστικα κατηγορια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini (2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...