Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως επειδή η καμπύλη της μπαταρίας συνήθως είναι τέτοια που όσο αδειάζει χάνει πιο εύκολα ενέργεια, χρήσιμο είναι να αναφέρουμε αποτελέσματα από πλήρεις κύκλους. Εμένα πχ από 100% στο 90% μου δίνει συνήθως σχεδόν μια ώρα οθόνης. Παρόλα αυτά μέχρι να αδειάσει πλήρως η μπαταρία καταλήγω με 6 ώρες οθόνη περίπου και όχι με δέκα πχ.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακόμη και έτσι πάλι δεν είσαι σούπερ...Στις 2 ώρες οθόνη και φυσικά με καλή χρήση όχι χαζομάρες, είμαι περίπου στο 76 με 80%

 

Για aosp μιλάμε όμως.

 

Πάντως επειδή η καμπύλη της μπαταρίας συνήθως είναι τέτοια που όσο αδειάζει χάνει πιο εύκολα ενέργεια, χρήσιμο είναι να αναφέρουμε αποτελέσματα από πλήρεις κύκλους. Εμένα πχ από 100% στο 90% μου δίνει συνήθως σχεδόν μια ώρα οθόνης. Παρόλα αυτά μέχρι να αδειάσει πλήρως η μπαταρία καταλήγω με 6 ώρες οθόνη περίπου και όχι με δέκα πχ.

 

Απλά είμαι στις 13 ώρες. Δεν περιμένω διαφορετική κατανάλωση μέχρι το τέλος. Πάντως θα ανεβάσω άλλη μια πριν το βάλω για φόρτιση.

Edited by mindfield
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει μέχρι τώρα κάποια καστομ που να βγάζει μάτια εν σχέση με την (απροβλημάτιστη) stock. Για αυτό δεν μπαίνω και στον κόπο προς το παρόν να πειραματιστω, εν ολίγοις αυτό που μου αναφέρεις εμένα δεν μου λέει κάτι...

 

Γενικά οι aosp έχουν κατώτερη μπαταρία. Δηλ στο note 2 δεν έχω δει 8 ωρές. Μέχρι και 7 έχω φτάσει σε μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και έτσι πάλι δεν είσαι σούπερ...Στις 2 ώρες οθόνη και φυσικά με καλή χρήση όχι χαζομάρες, είμαι περίπου στο 76 με 80%

 

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Μπορεί τις δυο ώρες άλλος να είναι σε φωτεινό χώρο οπότε η φωτεινότητα του κινητού να είναι πιο υψηλή...άλλος μπορεί να σερφάρει..άλλος να παίζει παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνιόμαστε που μπορεί να φτάσει η μπαταρια του . Ολα ανοιχτα wifi 3g gps κλπ
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνιόμαστε που μπορεί να φτάσει η μπαταρια του . Ολα ανοιχτα wifi 3g gps κλπ

 

Καλησπερα, τα αποτελεσματα αυτα τα βλεπεις με στοκ ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, τα αποτελεσματα αυτα τα βλεπεις με στοκ ρομ?

 

Πιο στοκ απο οτι ειμαι αυτη τη στιγμή δεν γινετε φιλε μου

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Πιο στοκ απο οτι ειμαι αυτη τη στιγμή δεν γινετε φιλε μου

 

Θα κανω ενα πλήρη κυκλο φόρτισης και θα ανεβάσω με screenshot τα αποτελεσμα. Δεν εχω δει ποτε τοσο πολυ μεγαλο χρόνο λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα online, στο σπίτι με Wi-Fi & έξω με 3G. Χρήση Google talk (Ομιλία και μυνήματα) viber, im+pro ,και γενικά μπόλικη ιντερνετική χρήση...Επίσης ταινίες και μουσική αρκετά

Δεν εννοεί αυτό. Εννοεί με πόσες ώρες χρήσης έχεις αυτές τις ώρες οθόνης.

Και έχει δίκιο, είναι κάτι που κι εγώ ήθελα να γράψω. Όταν ποστάρουμε ώρες οθόνης να δείχνουμε και τη γενική χρήση. Άλλο 5 ώρες οθόνη με 1 ημέρα εκτός φόρτισης κι άλλο με 2 μέρες (λέμε τώρα) ή με 10 ώρες.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε....

 

κομπλε εισαι και εγω καπου εκει ειμαι.Αυτο που λεγαμε ειναι πως αν εδω ελεγες 1 ημερα θα ηταν τελεια και δυσκολα βλεπεις.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστείς ότι πριν που είχα το LG 4x με αυτήν την χρήση ήθελα χαλαρά 2 φορτίσεις....Δεν είμαι αχάριστος με το νοτε2, ελπίζω όμως το νοτε4 που θα πάρω να είναι ακόμη καλύτερο σε αυτονομία (γιατί στα λοιπά χαρακτηριστικά θα σκίζει έτσι και αλλιώς)

Δεν εκανα τυπογραφικό λάθος παραπάνω....ως κάτοχος του νοτε2 δεν μου κάνει κάτι τρελό το νοτε3...

 

Και εγω με iphone ήμουν και μόλις πήρα το note κατάλαβα multitasking και ολα ανοιχτά τα έχω. Με το iPhone ειχα τα πάντα κλειστά. Ουτε push και ήθελα δεύτερη φόρτιση με τέτοια χρήση

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως θα επρεπε να ειχα μεγαλυτερο χρονο λειτουργιας. Τι λετε;

 

Δεν νομίζω. Μια χαρά είναι. Και έχεις 20% ακόμα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα μιας και εχω δει πανω απο 6 ωρες οθονης σε αλλους χρηστες.

Εγώ πάντως είμαι πάνω από 4-5 ώρες οθόνη, σχεδόν ποτέ όμως 6... και είμαι ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα μιας και εχω δει πανω απο 6 ωρες οθονης σε αλλους χρηστες.

Ναι, μόνο που εκεί που βλέπεις πάνω από 6 ώρες οθόνη δεν υπάρχει περίπτωση να δεις 2 1/3 μέρες εκτός λειτουργίας. Είσαι μια χαρά, μην ανησυχείς. Οι πολλές ώρες οθόνης συνεπάγονται πολύ λιγότερες ώρες εκτός φορτιστή.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο που εκεί που βλέπεις πάνω από 6 ώρες οθόνη δεν υπάρχει περίπτωση να δεις 2 1/3 μέρες εκτός λειτουργίας. Είσαι μια χαρά, μην ανησυχείς. Οι πολλές ώρες οθόνης συνεπάγονται πολύ λιγότερες ώρες εκτός φορτιστή.

 

Ακριβώς έτσι. 6 ώρες οθόνη είναι κοντά 16-18 ώρες εκτός φορτιστή

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Εδω είναι τα δικά μου. Είμαι με sotmax v10 και perseus kernel.

Εναν λογαριασμό email.

Συγχρονισμοι ανοιχτοί και 3G

Data οπου χρειαστεί και wifi ολη την ημέρα ανοιχτό.

Τράβηξα αρκετές φωτογραφίες σήμερα.

Μπορεί να μην είναι τέλεια γιατί εχω βγάλει και παραπάνω αλλα οτι παιζω τοση ωρα και τωρα που πέφτω για ύπνο δεν εχει κλείσει μου φτάνει.

Ερώτηση. Η αυτόματη περιστροφή οθόνης παίζει να τρώει λιγο μπαταρία;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

@tpal: Η αυτόματη περιστροφή σίγουρα επηρεάζει την μπαταρία αφού απαιτεί τη συνεχή χρήση αισθητήρα, απλά δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η επιβάρυνση. Εγώ την έχω πάντα απενεργοποιημένη, όχι για λόγους εξοικονόμησης μπαταρίας, αλλά γιατί με ενοχλεί να αλλάζει ο προσανατολισμός από μόνος του.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρατηρω εδω και καποιες βδομαδες μειωση στην αυτονομια.Δεν ειμαι ρουτ με stock ελληνικη.Απο οτι βλεπω χωρις να ειμαι σιγουρος απο το μενου της μπαταριας μια διεργασια υπηρεσιες google εμφανιζεται γυρω στο 7% που δε τη θυμαμαι παλιοτερα και σκεφτομαι μηπως φταιει αυτο.Ξερετε αν μπορω να κανω κατι?Επισης υπαρχει κανενα καλο προγραμμα για να κοιταξω μη τυχον φταιει και καμια αλλη διεργασια?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...