Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

No comments. :D:D

Omega v8

Redpill kernel

Cpu undervolt -50mV κάθε συχνότητα

Εξοικονόμηση ενέργειας cpu και οθόνης ενεργά

Φωτεινότητα 40% αυτόματο

Χρήση μέτρια

Απλά υπέροχα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα από το φορτιστή χτες (σήμερα δηλαδή) στη 01:00 και στις 8:30 το πρωί είχε πάει 90% η μπαταρία.

Είναι λογικό??

Εφαρμογές δεν έχω βάλει και ο συγχρονισμός στο account είναι μόνο στα contacts & calendar.Ούτε mail ούτε τίποτα άλλο.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το gps.....

Άλλά πολύ δεν είναι 10% σε 8 ώρες μη χρήσης???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα συνήθως 6-8% μου τρώει τη νύχτα με συγχρονισμούς ανοιχτούς και συνδεδεμένο σε wifi.

Ίσως είσαι οριακά πάνω απ το κανονικό, αλλά γιατί κοιμάσαι με το gps ανοιχτό ρε? :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα συνήθως 6-8% μου τρώει τη νύχτα με συγχρονισμούς ανοιχτούς και συνδεδεμένο σε wifi.

Ίσως είσαι οριακά πάνω απ το κανονικό, αλλά γιατί κοιμάσαι με το gps ανοιχτό ρε? :p

 

Αυτό λες να είναι?? Έχει και μια άλλη υπηρεσία που κάνει logging τα locations συνέχεια......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λες να είναι?? Έχει και μια άλλη υπηρεσία που κάνει logging τα locations συνέχεια......

 

Δεν είσαι και πολύ πάνω απ το κανονικό. Αν τρώει κανα 2% το gps πας στα υποτιθέμενα φυσιολογικά επίπεδα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

κι εμένα τελευταία μου τρώει πολύ το GPS/maps. Εχω απενεργοποιησει κάτι settings στα maps για location reporting/updating καθώς και τα google location services.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι λογικό το σύστημα να είναι πάνω από την οθόνη; [ATTACH]29054[/ATTACH]

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Στο επίπεδο φωτισμού που το έχεις φαίνεται περίεργο πράγματι.Θα έπρεπε η οθόνη να έρχεται πρώτη.

Τι χρήση κάνεις στο τηλέφωνο?

me > you
Link to comment
Share on other sites

Στο επίπεδο φωτισμού που το έχεις φαίνεται περίεργο πράγματι.Θα έπρεπε η οθόνη να έρχεται πρώτη.

Τι χρήση κάνεις στο τηλέφωνο?

 

δες πρωτη φορα ηρθε δευτερη η οθονη γιαυτο παραξενεύτηκα θα δω και τωρα που το φόρτωσα πως θα παει και θα βγαλω συμπερασματα.

δες δουλεψα πολυ 3g και κλήσεις κατα τα αλλα κλασικα απο λιγο...:wacko:

προγραμματα τα οποια σου λενε αναλυτικα πια εφαρμογη τρωει την μπαταρια

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.asksven.betterbatterystats&feature=related_apps#?t=W251bGwsMSwxLDEwOSwiY29tLmFza3N2ZW4uYmV0dGVyYmF0dGVyeXN0YXRzIl0.

υπαρχει κατι καλυτερο?

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν φορτιζω το Note 2 κάθε βράδυ, όταν η μπαταρία είναι στο 30-40% είναι οκ ή μειώνει τη ζωή-αποδοση της μπαταρίας και πρέπει να το αφήνω να πέφτει στο 15%;;;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν φορτιζω το Note 2 κάθε βράδυ, όταν η μπαταρία είναι στο 30-40% είναι οκ ή μειώνει τη ζωή-αποδοση της μπαταρίας και πρέπει να το αφήνω να πέφτει στο 15%;;;

Ακριβώς το ανάποδο συμβαίνει. Αν αφήνεις τη μπαταρία να πέφτει πολύ χαμηλά την καταπονείς. Οι μπαταρίες αυτού του τύπου (Li-Ion) προτιμούν τις μικρές, συμπληρωματικές φορτίσεις και όχι τις βαθιές φορτίσεις από πολύ χαμηλά. Ακόμα και στο 70% να είναι δεν πειράζει να τη φορτίσεις.

 

Άρα φόρτιζέ τη κάθε βράδυ όπου κι αν είναι και θα είσαι OK.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Πριν λιγο εκανα δευτερη φωρτησει το Note 2 και εφτασε στο 100% ειναι κανενα μισαωρο στην μπριζα και το κοκκινο λεντ δεν λεει να γινει πρασινο, ενω χθες εγινε

 

γραψτε λαθος αναψε

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Καλα δεν θελω να παραπονεθω για το τερας την μπαταρια του Note μιας και 8μιση ωρες χρησης ειναι υπεραρκετες αλλα εχω αλλη ερωτηση σχετικα με την φωρτιση.

Λοιπον οταν το φωρτιζω απο συγγεκριμενη μπριζα στο σπιτι αργει αφανταστα να ανεβει.Ας πουμε ειναι μια ωρα στην μπριζα και εχει ανεβει 20% ενω σε αλλη μπριζα (απο πολυμπριζο) στο ιδιο δωματιο(δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο) παει μια χαρα.

Συνολικα κανει 2.5 ωρες και κατι να φωρτισει μεχρι να γινει πρασινο.

 

Για πειτε λιγο επειδη ειμαι ασχετος

 

Επίσης σήμερα έκανα την 3η φορτηση.

Βλεπω λοιπον πως χρησιμοποιω τι κινητο με wifi και καθε 5 λεπτα πεφτει 1%

Φυσιολογικο ειναι;

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, υπάρχει τρόπος/εφαρμογή να δούμε αν μια εφαρμογή καταναλώνει πολύ μπαταρία; Δεν μιλάω όμως για "μετρήσιμη". Για παράδειγμα είχα βάλει μία εφαρμογή που επειδή και καλά μέτραγε πόσο περπατάς και άλλα πράγματα είδα ότι η μπαταρία έπεφτε πολύ γρήγορα και χωρίς να κάνω τίποτα. Έχανα ~25-30% ενώ κοιμόμουν το βράδυ με wifi ανοιχτό. Αλλά στην εφαρμογή της μπαταρίας έβλεπα ένα μικρό ποσοστό για την συγκεκριμένη εφαρμογή. Τηνξήλωσα εντελώς και είναι καλύτερα. Βλέπω ωστόσο ότι κάποιες στιγμές δεν έχω καθόλου καλό σήμα και αυτή την στιγμή η οθόνη είναι τρίτη σε κατανάλωση μετά το android os και android system. Έχω απενεργοποιήσει την αυτόματη φωτεινότητα και έχω στο ελάχιστο την φωτεινότητα όπου είναι λογικό να μην καταναλώνει τόσο πολύ.

 

Αυτή την στιγμή έχω 22% μπαταρία με 2 ώρες και 35 λεπτά ανοιχτή οθόνη, ~21 ώρες αναμονή, 2 ώρες και 32 λεπτά stay awake με 54 λεπτά cpu χρήση και έχω stock 4.1.2.

 

Φίλε tpal μου φαίνονται πολύ καλά τα αποτελέσματά σου. Στην τρίτη οθόνη έγω έχω πολύ κενό στο mobile network signal, σχεδόν το μισό...

 

https://www.dropbox.com/s/uezfq0jf4nohyco/Screenshots_2013-01-14-13-19-41.png

Edited by giorgaras
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, υπάρχει τρόπος/εφαρμογή να δούμε αν μια εφαρμογή καταναλώνει πολύ μπαταρία; Δεν μιλάω όμως για "μετρήσιμη". Για παράδειγμα είχα βάλει μία εφαρμογή που επειδή και καλά μέτραγε πόσο περπατάς και άλλα πράγματα είδα ότι η μπαταρία έπεφτε πολύ γρήγορα και χωρίς να κάνω τίποτα. Έχανα ~25-30% ενώ κοιμόμουν το βράδυ με wifi ανοιχτό. Αλλά στην εφαρμογή της μπαταρίας έβλεπα ένα μικρό ποσοστό για την συγκεκριμένη εφαρμογή. Τηνξήλωσα εντελώς και είναι καλύτερα. Βλέπω ωστόσο ότι κάποιες στιγμές δεν έχω καθόλου καλό σήμα και αυτή την στιγμή η οθόνη είναι τρίτη σε κατανάλωση μετά το android os και android system. Έχω απενεργοποιήσει την αυτόματη φωτεινότητα και έχω στο ελάχιστο την φωτεινότητα όπου είναι λογικό να μην καταναλώνει τόσο πολύ.

 

Αυτή την στιγμή έχω 22% μπαταρία με 2 ώρες και 35 λεπτά ανοιχτή οθόνη, ~21 ώρες αναμονή, 2 ώρες και 32 λεπτά stay awake με 54 λεπτά cpu χρήση και έχω stock 4.1.2.

 

Φίλε tpal μου φαίνονται πολύ καλά τα αποτελέσματά σου. Στην τρίτη οθόνη έγω έχω πολύ κενό στο mobile network signal, σχεδόν το μισό...

 

https://www.dropbox.com/s/uezfq0jf4nohyco/Screenshots_2013-01-14-13-19-41.png

 

Ψαξε στους xda για betterbatterystats..

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στους xda για betterbatterystats..

 

Ευχαριστώ, φαίνεται ενδιαφέρον, την έβαλα και θα την δοκιμάσω όταν τελειώσει η φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω 22% μπαταρία με 2 ώρες και 35 λεπτά ανοιχτή οθόνη, ~21 ώρες αναμονή, 2 ώρες και 32 λεπτά stay awake με 54 λεπτά cpu χρήση και έχω stock 4.1.2.

 

Φίλε tpal μου φαίνονται πολύ καλά τα αποτελέσματά σου. Στην τρίτη οθόνη έγω έχω πολύ κενό στο mobile network signal, σχεδόν το μισό...

 

https://www.dropbox.com/s/uezfq0jf4nohyco/Screenshots_2013-01-14-13-19-41.png

 

και εγω στοκ ειμαι και αυτο που με τρελαινιε ειναι πως σε αναμονη δεν χανει καθολου.Βεβαια εγω οταν δεν τα χρειαζομαι κλεινω τα παντα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

και εγω στοκ ειμαι και αυτο που με τρελαινιε ειναι πως σε αναμονη δεν χανει καθολου.Βεβαια εγω οταν δεν τα χρειαζομαι κλεινω τα παντα

 

Έχω συνηθίσει από iphone και αφήνω τα πάντα ανοιχτά (wifi βασικά). Δεν κλείνω το ίντερνετ το βράδυ. Τώρα θα δω τι μου τρώει γιατί παλιότερα ήταν καλύτερα. Καλά τρομερή εφαρμογή η betterbatterystats βλέπω τα πάντα. Επιτέλους, θα το βρω που θα πάει :)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου φορούσε από την μαμα Γερμανικό firmware. Το άλλαξα σε Ελληνικό και έκανα ρουτ μετα από 1 μήνα περίπου και διαπίστωσα πως η μπαταρία του έπεφτε πιο γρήγορα κυρίως σε κανονική κατάσταση αναμονής της συσκευής. Π.χ. το βράδυ με την γερμανική έπεφτε 2-3% max ενώ με την ελληνική 10-20%!!!!. Έβγαλα το root μήπως και έφταιγε αυτό και ξαναπέρασα το Ελληνικό firmware αλλά τα ίδια…. Έχει λίγες μέρες τώρα που ξαναπέρασα το Γερμανικό και η αυτονομία έχει πάει στα επίπεδα που ήταν πριν ευτυχώς. Στο σπίτι δεν έχω καθόλου καλό σήμα και εκεί εντοπίζω εγώ το πρόβλημα. Όπου πήγαινα και δεν είχε καλό σήμα η μπαταρία έπεφτε πολύ γρήγορα.

Να σημειώσω πως και με την Ελληνική μου έβγαζε άνετα 2 ημέρες αυτονομία αλλά το βράδυ το έβαζα σε κατάσταση πτήσης πάντα. Με μέτρια χρήση.

Με την Γερμανική πετυχαίνω καλύτερα αποτελέσματα (2,5 ημέρες) με το κινητό ανοιχτό το βράδυ.

Στην πράξη φορτίζω και στις δυο περιπτώσης κάθε 2η μέρα. Απλά με την Ελληνική είχα μια μικρή ανασφάλεια κάθε φορά που έβλεπα την μπαταρία.

Αυτά σε όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχω στα top 2-3 apps το Maps (στην κατανάλωση μπαταρίας) με 15-17%.

 

Δεν χρησιμοποιώ προφανώς την εφαρμογή (ούτε το latitude) και έχω κλειστό το GPS. Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν χρήσιμο αν μπορούσαμε να το ρυθμίσουμε ως ακολούθως:

 

Υπό την προϋπόθεση ότι είναι συνδεδεμένο σε wifi (1) και ότι η σύνδεση 2G είναι καλή (2), να συνδέεται μόνο σε 2G που καταναλώνει λιγότερη μπαταρία από 3G. Εφόσον όμως το σήμα 2G είναι μη ισχυρό και το σήμα 3G είναι ισχυρό, να συνδέεται σε 3G ακόμα και όταν είναι συνδεδεμένο σε wifi. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ;;;

 

Ερώτηση 1: Το βράδυ κατά τον ύπνο θέλω να λαμβάνω emails. Τι είναι καλύτερο σε κατανάλωση μπαταρίας, το 3G ή το wifi με 2G;;;

 

Ερώτηση 2: Κάθε φορά που ξεκλειδώνω την οθόνη, δείχνει ότι το wifi είναι αποσυνδεδεμένο και μέσα σε κλάσμα του δευτερολέπτου επανασυνδεεται αυτοματα. Είναι φυσιολογικό; Είναι κάποια ρύθμιση; Αν λάβω email με κλειστή οθόνη χρησιμοποιεί 3G; Το κάνει για εξοικονόμηση μπαταρίας;

 

Έχω note 2 με stock rom 4.1.1 rooted

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν χρήσιμο αν μπορούσαμε να το ρυθμίσουμε ως ακολούθως:

 

Υπό την προϋπόθεση ότι είναι συνδεδεμένο σε wifi (1) και ότι η σύνδεση 2G είναι καλή (2), να συνδέεται μόνο σε 2G που καταναλώνει λιγότερη μπαταρία από 3G. Εφόσον όμως το σήμα 2G είναι μη ισχυρό και το σήμα 3G είναι ισχυρό, να συνδέεται σε 3G ακόμα και όταν είναι συνδεδεμένο σε wifi. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ;;;

Αυτό ακριβώς που θες να κάνεις νομίzω ότι δεν γίνεται, μπορείς όμως να επιλέγεις τις συνθήκες ώστε να ανοίγει το wifi ή το data, με χρήση εφαρμογών όπως το tasker.

Ερώτηση 1: Το βράδυ κατά τον ύπνο θέλω να λαμβάνω emails. Τι είναι καλύτερο σε κατανάλωση μπαταρίας, το 3G ή το wifi με 2G;;;

το δεύτερο

Ερώτηση 2: Κάθε φορά που ξεκλειδώνω την οθόνη, δείχνει ότι το wifi είναι αποσυνδεδεμένο και μέσα σε κλάσμα του δευτερολέπτου επανασυνδεεται αυτοματα. Είναι φυσιολογικό; Είναι κάποια ρύθμιση; Αν λάβω email με κλειστή οθόνη χρησιμοποιεί 3G; Το κάνει για εξοικονόμηση μπαταρίας;

ρυθμίσεις-->wifi-->για προχωρημένους-->διατηρήστε ενεργοποιημένο κατά την αδράνεια

επιλέγεις πώς θα λειτουργεί το wifi

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...