Jump to content

[Note series] Αξεσουάρ γενικά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μιας και μου εσπασε η βαση που ειχα σκεφτομαι να παρω αυτη απ τον νικο. την εχει καποιος να μου πει αν αξιζει ? η παλια μου ηταν η exogear και εσπασε στην μια δαγκανα.

 

Ενα παιδί στα προηγούμενα ποστ έχει αναφέρει ότι είναι εξαιρετικό

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4512590

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μιας και μου εσπασε η βαση που ειχα σκεφτομαι να παρω αυτη απ τον νικο. την εχει καποιος να μου πει αν αξιζει ? η παλια μου ηταν η exogear και εσπασε στην μια δαγκανα.

Ότι καλύτερο!

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος αυτή την microsd http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.551095 γιατί μου φαίνεται καλή η τιμή της. Θα παίξει καλά στο Note II ή θα έχουμε τίποτα κρούσματα όπως τις sandisk?

Adata 32GB class 10 από eshop στα 23€

Write speed: 11.2 MB/s

Read speed: 17.8 MB/s

(tested with sdtools app)

 

 

Incipio Plex Clear & Anti-Fingerprint Screen Protector for Note 2

εξαιρετική και φθηνή και υπάρχει στην Ελλάδα

...Δεν νομίζω ότι θα ξαναπάρω screen protector που δεν είναι anti-fingerprint (δεν χάνει σε καθαριότητα!)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Incipio Plex Clear & Anti-Fingerprint Screen Protector for Note 2

εξαιρετική και φθηνή και υπάρχει στην Ελλάδα

...Δεν νομίζω ότι θα ξαναπάρω screen protector που δεν είναι anti-fingerprint (δεν χάνει σε καθαριότητα!)

 

Δεν είναι σαν τις κλασικές ματ;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Incipio Plex Clear & Anti-Fingerprint Screen Protector for Note 2

εξαιρετική και φθηνή και υπάρχει στην Ελλάδα

...Δεν νομίζω ότι θα ξαναπάρω screen protector που δεν είναι anti-fingerprint (δεν χάνει σε καθαριότητα!)

Όσα anti-fingerprint έχω δοκιμάσει (από όσο ξέρω ισχύει για όλα) πιξελιάζουν (σε λευκή οθόνη είναι ευδιάκριτο). Δεν τα αντέχω με τίποτα. Διαφέρει σε κάτι αυτό;

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είμαι γκουρού της λεπτομέρειας αλλά σε σύγκριση με την προηγούμενη vikuity crystal clear που είχα:

- Δεν είναι πιο ματ, ή είναι ανεπαίσθητα με συνέπεια να μην γίνεται αντιληπτό από το δικό μου μάτι

- Σίγουρα δεν πιξελιαζει, όχι για το δικό μου μάτι

- Τα έλαια (fingerprints) από το δάχτυλό είναι ξεκάθαρα λιγότερο ορατά (όχι όμως εξαφανισμένα).

...ίσως να είναι πιο ισορροπημένη μεταξύ clear και anti-fingerprint

 

...Προσωπικά θεωρώ τα έλαια ότι χειρότερο!

 

Την πήρα από το http://www.mobilecenter.gr

Link to comment
Share on other sites

Όσα anti-fingerprint έχω δοκιμάσει (από όσο ξέρω ισχύει για όλα) πιξελιάζουν (σε λευκή οθόνη είναι ευδιάκριτο). Δεν τα αντέχω με τίποτα. Διαφέρει σε κάτι αυτό;

 

Αυτό εννοώ και εγώ με το είναι ματ. Αν αυτές δεν είναι δεν Θα έχει πρόβλημα.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Υπαρχει καποιο dock ή κατι αλλο που μπορω να τοποθετω το note 2 κ να εχει ανοικτη ακροαση? Ψαχνω λυση για αυτοκινητο. Με εχει κουρασει αυτο το θεμα, ειχα δοκιμασει ενα της motorola bluetooth car kit αλλα ουτε ακουγα καλα ουτε με ακουγαν. Εχω δοκιμασει με ειδικο καλωδιο aux στα ηχεια του αυτοκινητου αλλα παλι δεν με ακουγαν καλα. Ψαχνω αγωνιωδώς μια λυση για το αυτοκίνητο, για να ακουω κ να με ακουνε καθαρα. Αν δεν εχει εργοστασιακα το αυτοκίνητο, δυστυχως τ αλλα δεν εχουν αποτελεσματα.

 

Το στερεοφωνικό του αυτοκινήτου σου δεν έχει blue tooth?

Αν έχει δεν χρειάζεσαι τίποτα.

Όλες μου τους συσκευές από το 2010 τις χρησιμοποιώ έτσι.

Με το που μπαίνω στο αμάξι συνδέεται αυτόματα με το car stereo της Sony που έχω. Δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβό. 120€ το είχα πάρει.

Νομίζω ότι πλέον τα περισσότερα προ εγκατεστημένα στερεοφωνικά, έχουν BT.

Ακούω μουσική από το κινητό μου και πραγματοποιώ όλες τις κλήσεις.

Μάλιστα τελευταία απαντάω και σε mail μέσω του Swype και της δυνατότητας μετατροπής της φωνής στο κείμενο.

Εννοείται μικρά κείμενα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ακούω μουσική από το κινητό μου.

 

Kωστα αυτο πως το κανεις? Θελει καποια ιδιαιτερη ρυθμιση? Με το ΒΤ του αυτοκινητου μπορω ανετα να κανω κλησεις κλπ, αλλα οχι να ακουσω μουσικη, οταν το προσπαθω η εξοδος ειναι απο το ηχειο της συσκευης. Δεν μου ειναι ιδιαιτερα απαραιτητο γιατι εχει usb θυρα το αυτοκινητο, αλλα μια δυο φορες που ειχα ξεχασει το στικακι μου ειχε χρειαστει και δεν...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Kωστα αυτο πως το κανεις? Θελει καποια ιδιαιτερη ρυθμιση? Με το ΒΤ του αυτοκινητου μπορω ανετα να κανω κλησεις κλπ, αλλα οχι να ακουσω μουσικη, οταν το προσπαθω η εξοδος ειναι απο το ηχειο της συσκευης. Δεν μου ειναι ιδιαιτερα απαραιτητο γιατι εχει usb θυρα το αυτοκινητο, αλλα μια δυο φορες που ειχα ξεχασει το στικακι μου ειχε χρειαστει και δεν...

 

Προφανώς το στερεοφωνικό σου έχει μόνο ένα κανάλι ΒΤ. Το δικό μου έχει ένα για τις φωνητικές κλήσεις κι ένα για την μουσική.

Στις επιλογές έχει usb σύνδεση, aux, FM radio, BT audio. Το έχω μόνιμα στο BT audio και συνδέεται απευθείας αρκεί να έχω ανοικτό το BT στο Note2.

Έχω δοκιμάσει πολλά κινητά και όλα παίζουν κανονικά.

Απλά κάποια όταν ακούς μουσική κάνουν διακοπές του ενός δευτερολέπτου. Όλα τα Samsung όμως δουλεύουν υπέροχα.

Πέρυσι με το one x είχα συχνές διακοπές και το δούλευα αναγκαστικά με aux.

Το ίδιο και με το iPhone 4, αλλά σ αυτό υπήρχε η δυνατότητα να το συνδέσεις στην usb του car stereo και να παίζει από εκεί ενώ παράλληλα φορτίζει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό σκ.

Έχω ρωτήσει πάλι αλλά δεν μου είχε πει κάποιος.

Λοιπόν μιας και θα χρησιμοποιήσω τον ανταπτορα hdmi θέλω να μου πείτε αν επηρεάζεται η μπαταρία. Επειδή πρέπει να το έχω συνέχεια στην μπριζα αυτό δεν την καταστρέφει σε συνδυασμό με την λειτουργία της συσκευής;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό σκ.

Έχω ρωτήσει πάλι αλλά δεν μου είχε πει κάποιος.

Λοιπόν μιας και θα χρησιμοποιήσω τον ανταπτορα hdmi θέλω να μου πείτε αν επηρεάζεται η μπαταρία. Επειδή πρέπει να το έχω συνέχεια στην μπριζα αυτό δεν την καταστρέφει σε συνδυασμό με την λειτουργία της συσκευής;

 

Καλημέρα

Ναι σίγουρα επηρεάζεται η μπαταρία.Ουσιαστικά είναι σαν να την φορτίζεις πιο συχνά οπότε θα μειωθεί η διάρκεια ζωής της.Φαντάσου είναι σαν να φορτίζεις το κινητό σου με το που πέσει λίγο η μπαταρία του.Από κει και πέρα εξαρτάται και από το ρυθμό φόρτησης-αποφορτησης που εξαρτώνται από τη χρήση που κάνεις και από το πόσο ρεύμα παίρνει το κινητό εκείνη τη στιγμή αντίστοιχα(το τελευταίο δε το ξέρω γιατί δε ξέρω πόσο ρεύμα καταναλώνει ο ανταπτορας).Τέλος θεωρώ πως δεν χρειάζεται να σε απασχολεί ιδιαίτερα γιατί αν μετά από ένα χρόνο χρήσης(δε θα χρειαστεί νωρίτερα, ότι χρήση και αν κάνεις εκτός αν είναι ελαττωματικη) μειωθεί η διάρκεια μπαταρίας σου απλά παίρνεις μια καινούρια...

Link to comment
Share on other sites

Οι original μπαταρίες είναι ακριβως ίδιες όπως αυτές που έχουμε τώρα; (βλακώδες ερώτημα αλλα)
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ναι οι ίδιες ακριβώς.Το θέμα είναι ψυχολογικό ... και εγώ περιμένω το multimedia dock και το έχω πάρει απόφαση να μην ασχοληθώ με τη μπαταρία και να το έχω οπότε θέλω πάνω.
Link to comment
Share on other sites

O MHL adapterr δεν παίζει ταυτόχρονα με USB OTG. Διαθέτει μια θύρα HDMI και μια micro USB. Η τελευταία είναι αποκλειστικά για να συνδέσεις τον φορτιστή και είναι απαραίτητη για να λειτουργεί ο MHL adapter.

 

Έχετε δίκιο και οι δύο. Θα το ήθελα αλλά δεν...

Είναι φανερό ότι δεν γίνεται MHL+OTG ταυτόχρονα, αλλά τα μάτια μου ήθελαν να δουν άλλα.

 

Φαίνεται πως το 11pin σε σχέση με το 5pin MHL adapter προσέθεσε μόνο την δυνατότητα φόρτισης και όχι την λειτουργία OTG.

Στο XDA με πολύ ψάξιμο βρήκα έναν τύπο που έκανε mod σε καλώδιο OTG ώστε να φορτίζει ταυτόχρονα με την λειτουργία OTG.

Αλλά mod με MHL+OTG δεν βρήκα.

 

Δεν ξέρω αν θα συγκρατηθώ με τα έξοδα, ψήνομαι για bluetooth mouse+keyboard.

Θα δείξει...

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Μετά από αρκετό διάστημα επανέρχομαι για να διορθώσω τον εαυτό μου και τον Syd77.

Το έψαξα αρκετά το θέμα του MHL adapter και μια που ρωτάει και ο tpal για την φόρτιση και την μπαταρία, βρήκα τα εξής:

Σε συμβατές θύρες HDMI με το MHL πρότυπο , όπως σε αυτές τις συσκευές που βρίσκονται εδώ, http://www.mhlconsortium.org/productlist/ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ φορτιστής συνδεδεμένος με τον MHL adapter.

Φορτίζει αυτόματα η συσκευή από την MHL compatible HDMI θύρα της συσκευής TV/ Display/ AVR κτλ

Μάλιστα η MHL HDMI θύρα της TV, εκτός από φόρτιση στο κινητό προσφέρει και HDMI-CEC για έλεγχο του κινητού από το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης!

 

Για όλες τις υπόλοιπες συσκευές - τις περισσότερες δηλαδή TV/Displays/ AVR- που έχουν απλές θύρες HDMI, απαιτείται εξωτερικός φορτιστής.

 

Αν λοιπόν βρούμε συσκευή (TV/ Display/ AVR) με HDMI MHL compatible θύρα, τότε η microUSB θύρα του MHL adapter ελευθερώνεται και μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε ως USB OTG - η λειτουργικότητα αυτή υπάρχει σίγουρα στον 11pin MHL adapter των S3/ Note 2. Δεν ξέρω για τον 5pin adapter των S2/Note.

 

Όποιος έχει συσκευή με MHL HDMI θύρα, ας το δοκιμάσει.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Το στερεοφωνικό του αυτοκινήτου σου δεν έχει blue tooth?

Αν έχει δεν χρειάζεσαι τίποτα.

Όλες μου τους συσκευές από το 2010 τις χρησιμοποιώ έτσι.

Με το που μπαίνω στο αμάξι συνδέεται αυτόματα με το car stereo της Sony που έχω. Δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβό. 120€ το είχα πάρει.

Νομίζω ότι πλέον τα περισσότερα προ εγκατεστημένα στερεοφωνικά, έχουν BT.

Ακούω μουσική από το κινητό μου και πραγματοποιώ όλες τις κλήσεις.

Μάλιστα τελευταία απαντάω και σε mail μέσω του Swype και της δυνατότητας μετατροπής της φωνής στο κείμενο.

Εννοείται μικρά κείμενα.

Ποιο έχεις; η ποιο προτείνεις;

Γιατί έχει μία εβδομάδα που ψάχνω και εγώ αλλά δεν έχω καταλήξει σε κάποιο.

Ένα που χαλβαδιάζω είναι αυτό: αυτό:

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά βλέπω πως τα screen protectors της SGP ήρθαν και στο vegalaxy: http://www.vegalaxy.gr/sgp-steinheil-ultra-crystal-film-for-samsung-galaxy-note-2.html

Βέβαια, δεν αναφέρει πουθενά αν περιλαμβάνουν 1 ή 2 screen protectors.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο έχεις; η ποιο προτείνεις;

Γιατί έχει μία εβδομάδα που ψάχνω και εγώ αλλά δεν έχω καταλήξει σε κάποιο.

Ένα που χαλβαδιάζω είναι αυτό: αυτό:

 

Καλό φαίνεται και είναι συμβατό με Android.

Θα κάνεις την δουλειά σου άνετα.

Άλλωστε το γράφει ότι κάνει και music steam παράλληλα με την ομιλία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. έχω αυτο το dock.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος αλλα δεν βρει μια θήκη που να μην κάνει δύσκολη την εφαρμογή.

Έχει λύσει κανείς αυτο το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Το στερεοφωνικό του αυτοκινήτου σου δεν έχει blue tooth?

Αν έχει δεν χρειάζεσαι τίποτα.

Όλες μου τους συσκευές από το 2010 τις χρησιμοποιώ έτσι.

Με το που μπαίνω στο αμάξι συνδέεται αυτόματα με το car stereo της Sony που έχω. Δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβό. 120€ το είχα πάρει.

Νομίζω ότι πλέον τα περισσότερα προ εγκατεστημένα στερεοφωνικά, έχουν BT.

Ακούω μουσική από το κινητό μου και πραγματοποιώ όλες τις κλήσεις.

Μάλιστα τελευταία απαντάω και σε mail μέσω του Swype και της δυνατότητας μετατροπής της φωνής στο κείμενο.

Εννοείται μικρά κείμενα.

Μετατρεπεις τη φωνη σε κειμενο στα ελληνικα?Αν ναι πως?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετατρεπεις τη φωνη σε κειμενο στα ελληνικα?Αν ναι πως?

Το Swype (beta.swype.com) έχει αυτήν την δυνατότητα. :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ψάχνω για θήκη ζώνης και δυστυχως λίγα πράγματα βλέπω να κυκλοφορούν για το Note2. Χρησιμοποιεί κανείς;

Όσες βρήκα έχουν μαγνητάκι για κλείσιμο και αν θυμάμαι καλά, κάπου διάβασα πως επηρεάζουν την γραφή με το πενάκι. Υπάρχει όντως πρόβλημα με το μαγνητάκι, και αν ναι, διορθώνεται με το να τοποθετήσεις το Note2 ανάποδα (δηλαδή να κοιτάει το πίσω μέρος της θήκης;)

;-)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για κακη μου τυχη δεν εχει. Κ ειναι μοντελο 07/12. Καμια λυση αξιοπιστη;

 

Ψάξε για Sony που να είναι τουλάχιστον συμβατό με iphone.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Tα μηνύματα περί εφαρμογών multimedia και υποτίτλων αφαιρέθηκαν. Παρακαλώ μείνετε εντός θέματος, υπάρχουν κατάλληλα θέματα για αυτές τις συζητήσεις στις ενότητες Android και Computing, συνέχεια εκεί.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Αξεσουάρ γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...