Jump to content

'Εχει βάλει κανείς Adsl?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον a_aris

 

1o Είναι καλύτερα να μήν γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις... Εκτός άν είσαι τόσο ανυπόμονος που δέν κρατιέσαι. ;)

 

2ο Θα πάς στο http://www.oteshop.gr. Εκεί θα βρείς τον οδηγό αγοράς για το ADSL, θα βάλεις τον αριθμό του τηλεφώνου σου και θα σου πεί αν η υπηρεσία είναι διαθέσιμη στην περιοχή σου. Επίσης θα σου υποδείξει τα modem που είναι συμβατά για την γραμμή σου.

 

Απο κεί και πέρα υπολογίζεις εφάπαξ 50Ε για εγκατάσταση + το κόστος του modem (αν δεν θέλεις αυτό του ΟΤΕ αγοράζεις δικό σου) και μηνιαία το πάγιο του ISDN + 27.5Ε για τον ΟΤΕ +την συνδρομή της HOL που θέλεις...

 

 

Ξεχνας και τα 50ευρώ για την ενεργοποίηση...

 

vbm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή θέλω κι εγω να κάνω σύνδεση ADSL 384/128 με Tellas θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις:

 

1)Η γραμμή ΟΤΕ είναι στ όνομα του πατέρα μου. Θα πρέπει να επιβεβαιωθούν τα στοιχεία του για να γίνει η μετατροπή η μπορώ να τα κάνω ολα μόνος μου;

 

2)Στην Τελλάς θα πρέπει να δώσω τα ίδια στοιχεία του πατέρα μου ή μπορώ να βάλω τα δικά μου;

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Logika prepei na to kanei o pateras sou stou opio to onoma einai i grami!!Ego otan piga na kano etisi gia dsl me rotisana an einai sto onoma mou i grami!!Tous ipa oti einai kai mou dosane na simpliroso tin etisi!Mou zitisane kai to arf!Logika stin Tellas kai ta dika sou stixia na doseis den 8a exeis problima!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον vbm

 

Ξεχνας και τα 50ευρώ για την ενεργοποίηση...

 

vbm

 

 

Αυτό εννοούσα με την εγκατάσταση απλά μάλλον το έγραψα λάθος...

Το κόστος εγκατάστασης το θεωρώ κοροϊδία και δέν μου πέρασε καν απο το μυαλό οτι μπορεί να το πληρώσει κάποιος!!! Δηλαδή να δίνουμε 50Ε για να έρθει κάποιος και να μου συνδέσει το φίς του τηλεφώνου με το modem... Έλεος!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον a_aris

 

Αυτό εννοούσα με την εγκατάσταση απλά μάλλον το έγραψα λάθος...

Το κόστος εγκατάστασης το θεωρώ κοροϊδία και δέν μου πέρασε καν απο το μυαλό οτι μπορεί να το πληρώσει κάποιος!!! Δηλαδή να δίνουμε 50Ε για να έρθει κάποιος και να μου συνδέσει το φίς του τηλεφώνου με το modem... Έλεος!!

 

 

Έχεις δίκιο, αλλα δυστυχώς προς το παρόν πρέπει να πληρώνουμε 50+50 ευρώ (για εγκατάσταση ΚΑΙ ενεργοποίηση). Ελπίζω σε λίγο καιρό να καταργηθεί η υποχρεωτική εγκατάσταση απο ΟΤΕτζήδες... :rolleyes:

 

vbm

Link to comment
Share on other sites

Simera klino 11 meres kai akoma na er8oun oi otetzides :worry: I8ela na rotiso autoi douleuoun kai to sabato?Kai kati allo mporite na mou pite kapio til tou ote pou mporo na paro kai na tous prikso ligo!!Autoi mou ipan to poli se deka meres 8a er8ei o texnikos!!An den er8ei mexri tin Deutera arxizei to priksimo ston ote :mad:

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον john75

 

Simera klino 11 meres kai akoma na er8oun oi otetzides :worry: I8ela na rotiso autoi douleuoun kai to sabato?Kai kati allo mporite na mou pite kapio til tou ote pou mporo na paro kai na tous prikso ligo!!Autoi mou ipan to poli se deka meres 8a er8ei o texnikos!!An den er8ei mexri tin Deutera arxizei to priksimo ston ote :mad:

 

 

Εμενα ηρθαν στο μηνα !!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια δωστε μεγαλη προσοχη στις χρεωσεις

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=4875

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πρωι εκανα αιτηση για adsl στον οτε του βολου!Μου ειπαν απλως να αναμενω τηλ απο το συνεργειο (δεν μου ειπαν το ποτε ακριβως, καλα χριστουγεννα δηλαδη) και επισης για μοντεμ αλλο ηταν αρνητικοι και λεγαν πως μονο τα δικα τους συνεργαζονται με το δυκτιο τους!Α ξεχασα να σας πω πως γυναικα μου τα ελεγε αυτα γυρω στα 50(ετων) ήταν! Τωρα αναμενουμε το συνεργειο!και κατι αλλο αφου θα εχω την adsl μπορω να μπαινω στο ιντερνετ μεσω isdn?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον geovol

 

και κατι αλλο αφου θα εχω την adsl μπορω να μπαινω στο ιντερνετ μεσω isdn?

 

ευχαριστώ

 

 

Και βεβαια θα μπορεις ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον geovol

και κατι αλλο αφου θα εχω την adsl μπορω να μπαινω στο ιντερνετ μεσω isdn?

 

Nαι μπορείς. Παρέχεται από όλες σχεδόν τις εταιρίες, η δυνατότητα αυτή.

 

Αλλά να ρωτήσω, το γιατί;;;;; :confused:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Να μαι και εγω! :D :D

 

Αιτηση εκανα στις 18Αυγουστου στο http://www.ote-shop.gr. Με πηραν την την παρασκευη για να ερθουν στο σαββατο. Ηρθαν μου εβαλαν τον σχετικο εξοπλισμο, δοκιμασαμε με το δοκιμαστικο λογαριασμο του οτετζη, πηραμε IP και ολα κομπλε.

 

Δουλευουν και σαββατο και κυριακη (πληρωνονται υπερωριες :o )

 

Απ' ότι μου ειπαν θα χρεωθω το μοντεμ και τα εφαπαξ ποσα ενεργοποιησης με τις τιμες της δευτερας (αυριο), οταν δηλαδη ενεργοποιηθει η γραμμη μου επισημα (ηδη εχει ενεργοποιηθει απο χτες). Ελπιζουν να εχουν δικιο...

 

Πολυ καλη φαση παντως.. Αλλος αερας... Αν κανει καποιος μεγαλους λογαριασμους λόγω επακ αξιζει να το βαλει... Btw, το μοντεμ του κοκαλη μου εβαλαν.. Ελπιζω να μην ψοφησει γιατι εχω ακουσει διαφορα απο αλλα site/users.

 

Δυστυχως η τελλας δεν σε αφηνει να μπεις με dialup οταν δεν εισαι μεσα με adsl... Ειναι χρησιμο οταν πεθανει το adsl δικτυο ή πας σε ενα σπιτι που δεν εχει adsl αλλα θελεις να μπεις για λιγο στο δικτυο...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Panagioths

 

Δυστυχως η τελλας δεν σε αφηνει να μπεις με dialup οταν δεν εισαι μεσα με adsl...

 

Ειναι χρησιμο οταν πεθανει το adsl δικτυο ή πας σε ενα σπιτι που δεν εχει adsl αλλα θελεις να μπεις για λιγο στο δικτυο...

 

 

1) Να υποθέσω ότι επέλεξες για provider την TELLAS;; Αν ΝΑΙ, τι διαδικασίες χρειάστηκαν;;;

 

2) Να πεθάνει το DSL; :blink: Γιατί να πεθάνει;; Έχει ζωή ακόμα :whistle:

 

3) Και συ θα πας στο ξένο σπίτι, για να μπεις Internet? :p :whistle:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

2) Να πεθάνει το DSL; :blink: Γιατί να πεθάνει;; Έχει ζωή ακόμα :whistle:

 

3) Και συ θα πας στο ξένο σπίτι, για να μπεις Internet? :p :whistle:

 

 

2. Mallon enwei otan gia ton a i b logo to ADSL den tha leitourgei, (whe3n network is dead, mperdeftike to paidi apo tin agkliki ekfrasi)

 

3. Egw p.x. tha paw Halkidiki kapoia stigmi, sto exwhiko twn gwniwn mou kai thelw na syndethw, enw afisa online to ADSL sto spiti, ti ginetai?

Mobiles I had as primery phones: NOKIA 5110, 6130, 6150, 7110, PANASONIC GD 93, NOKIA 6310, 7650, SONYERICSSON P800, P900, QTEK 9090, QTEK 9100 HTC P3300 TOUCH CRUISE SAMSUNG OMNIA, I-PHONE 3GS, 4S, 5S,SAMSUNG GALAXY S7 S9+,Sony Xperia 5 II Mobiles I had as secondary phones: ERICSSON GH 688, NOKIA 8850, 3510i, SONYERICSSON T310, NOKIA 2650, SE K750i,K770i, ZTE mimosa,K770i, LG G4C, Sony Galaxy A41 Tablets: PIPO M9 pro SAMSUNG galaxy a10/17

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια μολις εβαλα ΗΟL!Στα 384!Οι σελιδες ανειγουν γρηγορα! τωρα δοκιμαζω και κατεβαζω ενα αρχειο 500ΜΒ και η ταχυτητα κατεβασματος ειναι 19ΚΒ/SEC !ειναι λογικο αυτο???
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έχουν και αυτοί τεχνικά προβλήματα όπως και αρκετοί άλλοι. Είναι αρχή ακόμη. Θεωρητικά πρέπει να έχεις 46KB/sec στο downloading και 15 στο uploading.
:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα και εγώ τι θα πει dsl .Μέχρι να πω την λέξη internet ανοίγει η σελίδα :p Δοκίμασα και μερικά download και έπιανα ταχύτητες 60Kb/sec.Δυστυχώς ήμουν σε internet cafe :worry:
Link to comment
Share on other sites

Kala se internet kafe exo dei na katebazei me 120kb/sec kai emina me to stoma anixto!!!!Me tin dsl sto spiti pantos katebazo me 35kb/sec peripou!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα με ADSL και γω.

 

40-42 k/sec :up: με demo από Forthnet.

 

11-15 k/sec :down: με Tellas!

 

H εξυπηρέτηση άψογη από το HelpDesk και tvn 2.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Πρώτη μέρα με ADSL και γω.

 

40-42 k/sec :up: με demo από Forthnet.

 

11-15 k/sec :down: με Tellas!

 

H εξυπηρέτηση άψογη από το HelpDesk και tvn 2.

 

 

Mε OTENET επαιξες ????

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Βασικά στην ΤρΕΛΛΑΣ γράφτηκα. Και απογοητεύτηκα. Και πήρα τηλέφωνο, την Forthnet για το demo. Θα το έχω ως την Παρασκευή.

 

Kαι εως την Παρσεκυή, είπανε ΤΑ ΜΗΡΜΥΓΚΙΑ ότι θα έχει ολοκληρωθεί το upgrade. Δεν το πιστεύω, εν πάσει περιπτώσι όμως.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον geovass

 

Mε OTENET επαιξες ????

 

 

Η otenet ειναι στα 39 με 44... :cool:

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βοηθηστε με τον καψερό γιατι έχω ορισμενες απορίες και θέλω βοήθεια μιας και ειμαι σε κατασταση ψαξίματος.

 

1/ Αν βαλω ADSL γραμμή η ISDN που έχω τι γίνεται?

2/ Ποσο χρεωνομαι σε πάγια απο τον ΟΤΕ?

3/ Ποσο χρεωνομαι το εφαπαξ τελος σύνδεσης?

4/ Ποσο κοστιζει ο λογαριασμος ADSL σε ΙSP (και ποιος ο πιο αξιοπιστος σε ταχύτητα service klp)

5/ Οταν ειμαι μεσα στο Διαδίκτυο μπορώ να δεχομαι τηλεφωνήματα?

6/ Συνολικα τώρα με συνδεση 128 ISDN μου έρχεται γύρω στα 150 € συμφέρει να μπώ στο ADSL?

7/ Τι modem να βάλω (του οΤε δεν to θέλω για λογους δεοντολογίας -Κοκκαλης- :-) )?

 

Οι πληροφορίες σας μου ειναι ΥΠΕΡ απαραίτητες και σας ευχαριστώ προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...