Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειαααα!

Πηρα ενα Ζ στα 63 ευρω με 4 θηκες.μια γρατσουνια στην οθονη κατω αριστερα που δεν ενοχλει καθολου,μαλιστα σε σκουρο φοντο ειναι αορατη.

Το εκανα root για να περασω τιτανουμ και adblock.

To πηρα σαν δευτερο λογω 2ης καρτας.(κυριο το Ζ3.)

Εκανα επαναφορα εργοστασιακων,το δουλεψα ωρες με παιχνιδι.κανενα απολυτως θεμα!

Αλλα παρατηρισα οτι το μεσαιο πληκτρο αφης οταν ειμαι σε μενου το παταω δεν κανει επιστροφη στην αρχικη!!!!!

Οταν ομως πατησα το on off. Και βγηκε στο μενου απενεργοποιησης κτλ πατωντας το μεσαιο αφης εκανε επιστροφη!!!!

Πατωντας το μεσαιο απο τα αφης κανει ηχο αλλα και δονηση!!!!!

Εκανα 2 φορες επαναφορα.τα ιδια.

Εχει θεμα λογω πχ ροοτ?νομιζω οτι δουλευε πριν αφου μηχανικα το παταω λογω συνηθιας απο το Ζ3.νομιζω ξαναγραφω

Με φλασαρισμα μπας και?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασέ το. Δεν χάνεις τίποτα.

 

Kαι......πετυχε!:w00t::up:

ξεκελειδωμα bootloader,root,recovery και mia custom rom 5.1.1 και δουλευει και το μεσαιο πληκτρο κανονικοτατα!!!!

οποτε αν δεν μου αρεσει η ρομ flasharisma την stock!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας και Χρόνια πολλά.

 

Θα προσπαθήσω να σας περιγράψω, πάρα πολύ σύντομα, αυτό που συμβαίνει με τη φόρτιση του κινητού μου (Sony Xperia C6603)

 

Το συνδέω στην μπρίζα, και ενώ αρχίζει η φόρτιση, μετά από λίγο, σβήνει η σχετική ένδειξη φόρτισης (ο κεραυνός), δείχνοντας ότι δεν φορτίζει.

Αν το βγάλω από τη μπρίζα, και το ξαναβάλω (καμία σχέση με την επαφή στη θύρα του κινητού), τότε επανέρχεται, δείχνει να φορτίζει, και μετά από λίγο,

και πάλι, η σχετική ένδειξη φόρτισης ξανασβήνει...

 

Μπήκα στο site της Sony, ακολούθησα κάποιες βασικές οδηγίες, που πολύ συχνά, λύνουν το πρόβλημα...

Αποτέλεσμα : μηδέν...

 

Αγόρασα καινούργια μπαταρία (λέω χαλάλι, κοστίζει 17 ευρώ)...

Γίνεται η αντικατάσταση της μπαταρίας σε Εξουσιοδοτημένο κατάστημα της Sony...

ΚΑΜΊΑ ΑΛΛΑΓΉ.......

 

Εντελώς τυχαία, και έχοντας ξεμείνει με 24% απόθεμα μπαταρίας, συνδέω το κινητό στο laptop, προκειμένου να κάνω ένα backup των Επαφών μου.

Η επόμενη κίνησή μου, θα ήταν, να το επιστρέψω στο Εξουσιοδοτημένο της Sony, και να μου το στείλουν στην Αθήνα....

 

Ξαφνικά, η ένδειξη φόρτισης παύει να σβήνει...

Το κινητό φορτίζεται, ΚΑΝΟΝΙΚΆ, μέσω του laptop...

Και, μόλις τώρα, κυριολεκτικά, για πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό, η ένδειξη φόρτισης της μπαταρίας, είναι στο 100%... !!

 

Αφού, δικαιολογημένα, θα έχετε (τουλάχιστον) χαμογελάσει... :)

 

Τί θα μου προτείνατε να κάνω... ;;

Σίγουρα, αυτό το "θαύμα" δεν είναι η λύση.... :worry:

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει πρόβλημα η υποδοχη φόρτισης. Δοκίμασε να την.καθαρίσεις με μια παλια οδοντόβουρτσα και αν δεν λυθεί δεν θα γλυτώσεις το service.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει ο φορτιστής; Δοκίμασες με άλλον;

 

To παρόν μεταφέρεται στο νήμα του Xperia Z.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει πρόβλημα η υποδοχη φόρτισης. Δοκίμασε να την.καθαρίσεις με μια παλια οδοντόβουρτσα και αν δεν λυθεί δεν θα γλυτώσεις το service.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μήπως φταίει ο φορτιστής; Δοκίμασες με άλλον;

 

To παρόν μεταφέρεται στο νήμα του Xperia Z.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Μάλλον, πιθανά, θα φταίει το τελικό μέρος του φορτιστή (ρευματολήπτης), αυτό δηλαδή που συνδέει το καλώδιο (και το κινητό) με την μπρίζα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει ο φορτιστής; Δοκίμασες με άλλον;

 

To παρόν μεταφέρεται στο νήμα του Xperia Z.

 

Αυτό είναι το λογικό...φορτιστής ή καλώδιο.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Περασα με flash Την nougat.δεν μου αρεσε,εβγαζε κάποια bug οπως επανεκινηση.

Φλασαρα την official 6.0.1.

Ειναι η generic europe.

Κατι δεν μου καθεται καλα στην συνολική λειτουργεια.

Απο το σαιτ δεν κατέβαινε λογω root και twrp.

Ποιος ο "καθαρος" τροπος εγκαταστασης κατα το φλασαρισμα?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Περασα με flash Την nougat.δεν μου αρεσε,εβγαζε κάποια bug οπως επανεκινηση.

Φλασαρα την official 6.0.1.

Ειναι η generic europe.

Κατι δεν μου καθεται καλα στην συνολική λειτουργεια.

Απο το σαιτ δεν κατέβαινε λογω root και twrp.

Ποιος ο "καθαρος" τροπος εγκαταστασης κατα το φλασαρισμα?

 

Ποια official 6.0.1?? Αφού για το z, μέχρι 5.1.1 φτάνει η official..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε.ειχα το Ζ,αλλα τωρα το Ζ3.

Λογω κεκτημενης ταχυτητας ποσταρα εδω.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θελω την βοηθεια σας...

μου εφερε ενας φιλος ενα sony xperia c6603 z γιατι του εσπασε το τοuch screen... το βλεπω οτι δουλευει η οθονη μια χαρα και εχει προβλημα το μισο touch δηλαδη δουλευε η μιση οθονη του touch ... ωραια του λεω παραγγελνω μια κομπλε lcd - touch απο το ebay απο αγγλια και σε 4 μερες ηρθε... ανοιξα κανονικα το κινητο απο πισω ... ολα καλα... ξεκουμπωσα την μπαταρια...ολα καλα... ξεκουμπωσα το μικροφωνο... το βισμα που ειναι συνδεμενο στην πλακετα... ξεκολλησα και την οθονη και ολα οσα πρεπει να γινουν με πολυ προσοχη και τιποτα αλλο εβγαλα την παλια και εβαλα την καινουρια... την κουμπωσα και εβαλα και την μπαταρια και τα συνδεσα ολα οπως ηταν στην αρχη... με την βοηθεια βιντεο απο το youtube

 

 

μην κανω καμια βλακεια αλλα ηταν πολυ ξεκαθαρα ολα...

εδω ειναι το περιεργο τωρα... η οθονη δεν δειχνει τιποτα...

 

αναβει το blacklight και δεν δειχνει τιποτα... το θεμα μου ειναι οτι η παλια δουλευε και τωρα μετα το βγαλσιμο την εσπασα ... και δεν μπορω να ξερω τι γινεται...

 

εδω ανεβασα και ενα βιντεο για οποιον εχει καποια ιδεα...

 

https://youtu.be/riwNysa2Gig

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
καλησπερα σας , απο χτες κατοχος sony xperia xz premium !!! καλη συνεχεια σε ολους !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο να είναι. Κι εγώ το Ζητακι το έχω πασάρει στον μικρό μου γιο και το λιώνει στα παιχνίδια :)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα σας , απο χτες κατοχος sony xperia xz premium !!! καλη συνεχεια σε ολους !!!

 

καλοριζικο...τουμπανο το εργαλειο αλλα χωρις radio fm...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Όποιος φίλος από την παρέα πουλάει την Ζετάρα του ας μου στείλει πμ

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας,

Είμαι κ γω κάτοχος της Ζετάρας (Xperia C6603). Το πήρα καινούριο το 2014 και όλα αυτά τα χρόνια με υπηρέτησε αγόγγυστα. Πραγματικά το λάτρεψα!

Μέχρι και 3 χρόνια μετά, με σωστούς κύκλους φόρτισης και χωρίς υπερβολική χρήση εξακολουθούσε να βγάζει όλη τη μέρα. Ξαφνικά όμως, πέρσι, η μπαταρία έπεσε απότομα και δεν αρκούσε ούτε για μισή μέρα. Το κάνουν αυτό οι μπαταρίες; Έρχεται κάποια στιγμή που ξεπερνάνε ένα όριο και πέφτει απότομα η χωρητικότητά τους; Ή μειώνονται με σταθερό ρυθμό;

Δεν ξέρω αν συνέπεσε με την τελευταία αναβάθμιση στην έκδοση 5.1.1, έχει περάσει καιρός και δεν είμαι σίγουρος.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Εν τω μεταξύ πήρα καινούριο κινητό, αλλά θα ήθελα να σώσω το πολυαγαπημένο Ζ για 2ο. Άραγε θέλει rollback στην προηγούμενη version ή νέα μπαταρία;

Είναι κρίμα να πεταχτεί...είμαι συναισθηματικά συνδεδεμένος μαζί του! :-)

Link to comment
Share on other sites

Το παθαίνουν αυτό οι μπαταρίες. Άλλαξε την αν αξίζει ακόμα να το κρατήσεις. Δεν ξέρω να σου πω πού δυστυχώς.

 

Tapatalked

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα το Z έτυχε να δω όλα τα στάδια φθοράς της μπαταρίας. Αρχικά μειώνεται πολύ η αυτονομία. Στο τέλος δεν ανοίγει καν παρά μόνο με φορτιστή συνδεδεμένο. Είχα αλλάξει μπαταρία και όλα καλά. Μέχρι που μου χάλασε από πέσιμο το digitizer και το πέταξα. Την μπαταρία την έχω κρατήσει. Δεν ξέρω κατά πόσον θα είναι οκ μετά από 2-3 χρόνια που κάθεται, αλλά αν είσαι από Αθήνα και τη θέλεις μπορώ να στη χαρίσω να δοκιμάσεις.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θα κάνω μια προσπάθεια να την αλλάξω, αν και απ'ότι είδα δεν είναι απλή διαδικασία. Πρέπει να θερμάνω πρώτα το πλαίσιο και να το ξεκολλήσω προσεκτικά με μια λάμα.

Άντε να δούμε πως θα τα καταφέρω χωρίς να το καταστρέψω! :-)

Με βλέπω να τα κάνω μαντάρα και να ψάχνω σε παλιότερα posts φίλων για μαγαζί που αναλαμβάνει την αλλαγή μπαταρίας. Μήπως θυμάστε κανένα;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχω και αυτοκόλλητο που μπαίνει στο καπάκι για να σφραγίσει ξανά. Αν χρειαστείς κάτι πες μου να ψάξω.

 

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το ανοίξεις μόνος σου. Αρκεί να το ζεστάνεις καλά με ένα σεσουάρ να λιώσει η κόλλα. Λάμα μη βάλεις, μπορεί να μην είναι το ιδανικό. Αν δεν υπάρχει κάποιο ειδικό πλαστικό εργαλείο για αυτή τη δουλειά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια πένα κιθάρας.

 

Το δικό μου αρχικά είχε ανοίξει στην γωνία κοντά στην κάμερα από μόνο του, λόγω του ότι ζεσταινόταν κατά τη χρήση...

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...