Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι έτοιμος να γυρίσω σε 4.1.2.

Τι lag είναι αυτό ρε ****το μου; Που μπορώ να στείλω mail στη Sony για τα χάλια της 4.2.2;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και η samsung εχει αρχισει και το ξεφτυλιζει, ομως εκει, πάνω κάτω ειναι διακριτά τα μοντέλα

 

ενώ στην sony για μια μικροδιαφορά μπορεί ο καθένας να σου πασάρει οτι γουστάρει

 

ασε που πάει η παραεισαγωγή συννεφο- σε αλλα κουτιά έχει tags μέσα σε άλλα όχι

 

τωρα παει και βγαζει το honami- ποιος ο λόγος?

 

Δώσε τι βάρος σου στο Z σαν ναυαρχίδα και τελείωνε - εγω είμαι samsungακιας αλλά η samsung εχει πραγματικά να εκπλήξει (και σε ποιότητα κατασκευής) απ το galaxy sII (που ακόμα σημερα στην τιμή που είναι το θεωρώ το πιο "ολοκληρωμένο" κινητο και με την 4.1.2 που εχει πάνω πετάει! ειναι άλλο κινητό)

 

Το Ζ θα μπορούσε να είναι το next big thing που θα διαλύσει τον ανταγωνισμό, αλλά με τόσα παρακλάδια ZR, ZL Z και το phablet τώρα, μάλλον αποπροσανατολίζει τον πελατη και πειραματίζεται στο που πρέπει να πάει η αγορα.

 

Ενώ είδες η νοκια? Έβγαλε τα λουμια και ότι και να κάνει...άπατη πάει (πάλι ζημιές το τελευταίο q)

 

η δε vodafone το χει ακόμα το Ζ στα 700 ευρώ (σκετη συσκευή)- και η wind τα ιδια...

 

εεε που πας?

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Παιδία , χθές ανακάλυψα κατι αρκετά χρήσιμο κατ εμέ.

 

Κατέβασα το screen off and lock και έπειτα "πέρασα το δάχτυλό μου " πάνω απο το home button . Κανονικά , θα άνοιγε το google search. Λόγω της εφαρμογής όμως, ανοιξέ ενα παράθυρο για να επιλέξω είτε google αναζήτηση είτε screen off and lock . Επέλεξα "πάντα" τo screen off and lock Και πλέον , όποτε περνάω το δάχτυλό μου πάνω απο το home button , κλείδωνει η συσκευή .

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

και η samsung εχει αρχισει και το ξεφτυλιζει, ομως εκει, πάνω κάτω ειναι διακριτά τα μοντέλα

 

ενώ στην sony για μια μικροδιαφορά μπορεί ο καθένας να σου πασάρει οτι γουστάρει

 

ασε που πάει η παραεισαγωγή συννεφο- σε αλλα κουτιά έχει tags μέσα σε άλλα όχι

 

τωρα παει και βγαζει το honami- ποιος ο λόγος?

 

Δώσε τι βάρος σου στο Z σαν ναυαρχίδα και τελείωνε - εγω είμαι samsungακιας αλλά η samsung εχει πραγματικά να εκπλήξει (και σε ποιότητα κατασκευής) απ το galaxy sII (που ακόμα σημερα στην τιμή που είναι το θεωρώ το πιο "ολοκληρωμένο" κινητο και με την 4.1.2 που εχει πάνω πετάει! ειναι άλλο κινητό)

 

Το Ζ θα μπορούσε να είναι το next big thing που θα διαλύσει τον ανταγωνισμό, αλλά με τόσα παρακλάδια ZR, ZL Z και το phablet τώρα, μάλλον αποπροσανατολίζει τον πελατη και πειραματίζεται στο που πρέπει να πάει η αγορα.

 

Ενώ είδες η νοκια? Έβγαλε τα λουμια και ότι και να κάνει...άπατη πάει (πάλι ζημιές το τελευταίο q)

 

η δε vodafone το χει ακόμα το Ζ στα 700 ευρώ (σκετη συσκευή)- και η wind τα ιδια...

 

εεε που πας?

Για αυτό το παίρνεις από skoutz στα 430 ευρώ που είναι σχεδόν μισοτιμής ....wind και vodafone έχουν μείνει άλλωστε πολύ πίσω

Link to comment
Share on other sites

Που έχετε πρόβλημα στην 4.2; Εμένα παιδιά μια χαρά πάει και καλύτερα από πριν πιστεύω.
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Παιδία , χθές ανακάλυψα κατι αρκετά χρήσιμο κατ εμέ.

 

Κατέβασα το screen off and lock και έπειτα "πέρασα το δάχτυλό μου " πάνω απο το home button . Κανονικά , θα άνοιγε το google search. Λόγω της εφαρμογής όμως, ανοιξέ ενα παράθυρο για να επιλέξω είτε google αναζήτηση είτε screen off and lock . Επέλεξα "πάντα" τo screen off and lock Και πλέον , όποτε περνάω το δάχτυλό μου πάνω απο το home button , κλείδωνει η συσκευή .

 

Πράγματι παίζει καλά και είναι βολικό να σαι καλά, όπως βολικό βρήκα και το "tap tap app" από εδώ

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.maicas.android.wsleep&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm5ldC5tYWljYXMuYW5kcm9pZC53c2xlZXAiXQ..

για διπλό tapping στον proximity sensor ώστε να ανοίγει η συσκευή (μόνο για να ανοίγει γιατί για το κλείσιμο βολεύει αυτό που είπες). Το θέμα είναι ότι για να παίξει καλά το tap tap με 100% επιτυχία θέλει να ορισθεί το sensitivity στο "easy detection".. σε καμιά άλλη ρύθμιση δεν παίζει τόσο καλά.. μετά με διπλό tap (με μισό δευτερόλεπτο διαφορά το ένα με το άλλο και όχι τρομερά γρήγορο) δουλεύει άψογα.. νομίζω σαν συνδυασμός τα 2 αυτά apps όντως βολεύουν..

 

ps. Είχα βάλει παλιότερα το "auto screen on" που είχε προτείνει κάποιος και είχε την ίδια λογική με τον proximity sensor αλλά έπαιζε απλά χάλια και δούλευε όποτε γούσταρε :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να γυρίσω σε 4.1.2.

Τι lag είναι αυτό ρε ****το μου; Που μπορώ να στείλω mail στη Sony για τα χάλια της 4.2.2;

 

Εγω παντως εδω εχω ριξει αρκετα γαλλικα :p(πρεπει να εισαι εγγεγραμενος)

Αρκετες φορες απαντανε και εκπροσωποι της εταιριας στα παραπονα των χρηστων

http://talk.sonymobile.com/community/support/xperia_z_zl

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γαλλικά ισπανικά και άλλα πολλά έχω πει με την 4.2.2

 

11 λεπτά - οθόνη (6% κατανάλωση)

2 ώρες και 14 λεπτά-λειτουργικό σύστημα αντροιντ (74% κατανάλωση)

 

Και η μπαταρία μου είναι στο 75%.

Τι είναι αυτό το πράγμα; ποιο πρόγραμμα; έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Μου φαίνεται πάω 4.1.2 από Παρασκευή και θα μείνω για πολύ καιρό...

.
Link to comment
Share on other sites

Γαλλικά ισπανικά και άλλα πολλά έχω πει με την 4.2.2

 

11 λεπτά - οθόνη (6% κατανάλωση)

2 ώρες και 14 λεπτά-λειτουργικό σύστημα αντροιντ (74% κατανάλωση)

 

Και η μπαταρία μου είναι στο 75%.

Τι είναι αυτό το πράγμα; ποιο πρόγραμμα; έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Μου φαίνεται πάω 4.1.2 από Παρασκευή και θα μείνω για πολύ καιρό...

 

Δε νομίζω να ευθύνεται η 4.2.2 γι αυτό. Το είχες και με παλιότερη έκδοση το πρόβλημα αυτό.

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να ευθύνεται η 4.2.2 γι αυτό. Το είχες και με παλιότερη έκδοση το πρόβλημα αυτό.

 

Το media server ήταν εκείνο ψηλε

.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εδω εχω ριξει αρκετα γαλλικα :p(πρεπει να εισαι εγγεγραμενος)

Αρκετες φορες απαντανε και εκπροσωποι της εταιριας στα παραπονα των χρηστων

http://talk.sonymobile.com/community/support/xperia_z_zl

 

Γράφομαι και ξεκινάω την άπταιστη γαλλική μου σήμερα.

Πήρα στη Sony εχθές και με άκουγαν λες και τους μίλαγα άλλη γλώσσα. Τους ήταν πρωτακουστα τα χάλια της 4.2.2 και μου είπαν να βάλω task killer. Απλά τραγικοί.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ τελικά αναβάθμιση στην 4.2.2 με SEUS. Fresh Install, μετά Root με το EasyRoot του DoomLord, DualXZRecovery και έβαλα το τελευταίο SoundMod V19.

Φυσικά και έχω το κλασσικό πρόβλημα με την αναβάθμιση των εφαρμογών κατά την εκκίνηση, έκανα Wipe ....και FixPermissions και περιμένω.

Κατά τα άλλα δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα ακόμη.

Για την μπαταρία μένει να δω.....

Edited by mimaras

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE GOLD

SONY Xperia Z white LOLLIPOP

Link to comment
Share on other sites

χααχαχ σε εμενα η μπαταρια φτανει 85 σχετικα ευκολα,,ε απο εκει και μετα δεν τελειωνει με τιποτα,αρχιζει η βαρβαρη χρηση και αντιστεκεταιι μια χαρα, για να φτασει το 20 πρεπει να εχω πιαστει κανονικα σε αγκωνες, καρπους και τα υπολοιπα,,,αλλα το σκαλωμα στην κυλιση συνεχιζεται κανονικα,αχχαχα να μην ξεχνιομαστε!!
Link to comment
Share on other sites

χααχαχ σε εμενα η μπαταρια φτανει 85 σχετικα ευκολα,,ε απο εκει και μετα δεν τελειωνει με τιποτα,αρχιζει η βαρβαρη χρηση και αντιστεκεταιι μια χαρα, για να φτασει το 20 πρεπει να εχω πιαστει κανονικα σε αγκωνες, καρπους και τα υπολοιπα,,,αλλα το σκαλωμα στην κυλιση συνεχιζεται κανονικα,αχχαχα να μην ξεχνιομαστε!!

Lucky you!!!

Εγώ επέστρεψα στην 253.Αν κ χωρίς root μου δουλεύει μια χαρά.Ας ελπίσουμε να βγει σύντομα νέα αναβάθμιση της 4.2.2 :)

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εδω και ημέρες παραπονα για μπαταρια και κύλιση

 

Με τον ορο κύλιση τι ακριβως εννοούμε ? Προσωπικα δεν εχω δει καποιο προβλημα... στην μπαταρια ενω ειχα θεμα μετα το guru ... εχει στρωσει ...

Link to comment
Share on other sites

Lag στην εναλλαγή, στιγμιαία κολλήματα της οθόνης και τέτοια χαζά. Κάπου διάβασα ότι η εφαρμογή της εθνικής με την 4.2.2 σε διάφορα κινητά προκαλεί προβλήματα στην συσκευή. Την απεγκατέστησα και θέλω να δω τι θα γίνει.

Όποιος έχει προβλήματα έχει μήπως την εφαρμογή αυτή εγκατεστημένη;

Link to comment
Share on other sites

Lag εγώ δεν βρίσκω. Τίποτα που να ενοχλεί δηλαδή.

Την μπαταρία θέλω να δω. το βράδυ ήταν στην μπρίζα, σήμερα στην δουλειά θα δούμε....

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE GOLD

SONY Xperia Z white LOLLIPOP

Link to comment
Share on other sites

Έκανα update χθες σε 423 με pcc. OTA δεν έμπαινε με τίποτα .

Από χθες δεν έχω παρατηρήσει θέμα με τη μπαταρία, ούτε lag.

Μόνο το greenify χρησιμοποιώ.

 

Επίσης να πω ότι τις προηγούμενες μέρες το φβ μου τσάκισε τη μπαταρία. Το κινητό είχε ανάψει κυριολεκτικά, μπορούσες να τηγανισεις πάνω του και μου δημιουργούσε lag.

Απλά προσέχετε μήπως τελικά δε φταίει η Rom 423 αλλά κάποιο app

Edited by papdoux
Link to comment
Share on other sites

σε εμενα lag μου κανει πολυ στα εξης σημεια,,,παω μενου ,εφαρμογες ,στην καρτελα με τις ανοιχτες εφαρμογες,εκει μεσα,πανω κατω τρωει σκαλωματα πολυ εντονα,επισης στο ιντερνετ,φεισμπουκ,του δινεις μια να κυλισει και οταν η ταχυτητα στην κυλιση της σελιδας φτανει προς το τελος της αργα αργα,εκει το κανει διακεκομμενα μεχρι να σταματησει η κινηση.και στην αρχη της κυλισης επισης.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

μεχρι το βραδυ θα μαι και γω ενας ακομα κατοχος xperia Z :)

 

εχω μερικες αποριες ομως...

 

1)δουλευει κανονικα το LTE στην ελλαδα ετσι?

2)ροοτ πως θα κανω? εχω βρει ενα εργαλειο του doomlord...

3)αν τυχον εχει ακομα την εκδοση 4.1.2 και δεν δουλευει το ΟΤΑ, πως περναω την 4.2.2?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

μεχρι το βραδυ θα μαι και γω ενας ακομα κατοχος xperia Z :)

 

εχω μερικες αποριες ομως...

 

1)δουλευει κανονικα το LTE στην ελλαδα ετσι?

2)ροοτ πως θα κανω? εχω βρει ενα εργαλειο του doomlord...

3)αν τυχον εχει ακομα την εκδοση 4.1.2 και δεν δουλευει το ΟΤΑ, πως περναω την 4.2.2?

 

ευχαριστω!

 

Καλώς ήρθες.

1) Κανονικότατα το Lte;)

 

2) Τσέκαρε τον οδηγό που έχω στην υπογραφή μου, έχει τα πάντα.

 

3) Μεσω pc companion ή sony update service ( sus) .

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

1) Κανονικότατα το Lte;)

 

2) Τσέκαρε τον οδηγό που έχω στην υπογραφή μου, έχει τα πάντα.

 

3) Μεσω pc companion ή sony update service ( sus) .

 

καλως σας βρηκα :D

 

τελεια!!!

εχω κακη εμπειρια απο τα sony αλλα ειπα να δωσω μια ευκαιρια ακομα...

και στο Ζ βεβαια,διαβαζω για διαφορα θεματακια αλλα θα δειξει...:)

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα :D

 

τελεια!!!

εχω κακη εμπειρια απο τα sony αλλα ειπα να δωσω μια ευκαιρια ακομα...

και στο Ζ βεβαια,διαβαζω για διαφορα θεματακια αλλα θα δειξει...:)

 

Μη το φοβάσαι καθόλου, το Ζ είναι Ζετάρα ;)

 

Βρέθηκε ο φταίχτης τελικά για το lag.

 

Για πες το :P

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...