Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα γκαιζ,, οσο αφορα την 4.2.2 για εμενα το χειροτερο ειναι το σκαλωμα στην κυλιση,δινει την εντυπωση πως εχεις τηλεφωνο στο 1 μονοπυρηνο και με 512 ραμ,χαλια αισθηση.το αντιτουτου εφτασε τα 20,850 και περασε και το ντεμο Ζ στα τσαρτς.τι να το κανεις ομως.

 

Αν ήμαστε στο φέϊς θα σου έκανα like. Πες τα κι εσύ, γιατί είναι ακριβώς έτσι μιλάμε για τρελό χάλι, ούτε με σφαίρες δεν την αλλάζω τν. 434, θα περιμένω λίγο καιρό ακόμα μπας και το φέρουν στα ίσα του και αν δεν δω κάτι καλύτερο τότε επιστροφή στην. 434.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αχααχαχ καΛο Duc,, με τι καρδια να γυρισω πισω ρε ****το,ειμαι παντα του καινουργιου και δυο κοσμοι συγκρουονται αυτην την στιγμη,γυρναω πισω και ξενερωνω που υπαρχει κατι καινουργιο,,,μενω στο καινουργιο και ξανα ξενερωνω με αυτην την κατασταση,,και ξαφνικα μπαινουν και ιδεες για Κατι που λεγεται ουλτρα,,εντομεταξυ αν βγει καποια διορθωση για την 4.2.2 ,πραγματικα τι να πρωτοδιορθωσουν,την μπαταρια?την κινηση,την υψηλοτερη χρηση ραμ?μην συνεχισω....
Link to comment
Share on other sites

To oτι η μπαταρια εχει θεμα στην 4.2.2 εχει αναφερθει πολλάκις... θεωρω πλέον ότι η επιστροφη στην .434 είναι θέμα χρόνου δυστυχώς...
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο πρόγραμμα το έκανες; γιατί εγώ το έκανα κανα 2 αλλά ακόμα η μπαταρία είναι για πολύ κλάμα.

 

Με το BatteryCalibration το έκανα!Ορίστε και μία φώτο για τα ποσοστά χρήσης της μπαταρίας.Βέβαια η χρήση είναι μέτρια αλλά τουλάχιστον δεν πέφτει κατακόρυφα όπως πριν!

2013-07-02%2018.23.48.png

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα περιπου χρησης με την 4.2 μπορω να πω ολα καλα ως τωρα η μπαταρια εχει μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο το wifi ελαχιστη διαφορα και απο ταχυτητα δεν εχω δει τεραστια διαφορα.

Το μονο που με ενοχλη ειναι που οταν το ξεκλειδωνω η παω στην αρχικη οθονη κανει κατι σαν refresh η οθονη και ειναι ενοχλητικο ενω δεν το εκανε με την .253.Πιο συγκεκριμενα οταν απο σβηστη οθονη πατας το power να αναψει φαινοντε για λιγο και τα περιγραματα απο την δεξια ,αριστερη αρχικη οθονη και απο μενου αν πατησεις το σπιτακι για ελαχιστο κανει ενα ελαφρυ σβησιμο σαν refresh.

Σε εσας το κανει?

χρησιμοποιω το μαγικο δασος αλλα δεν ειχε θεμα με την .253

Επισης την .453 που λετε οτι ειναι η καλυτερη ποια ακριβως εκδοση ειναι ?Ανεπισημη ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα περιπου χρησης με την 4.2 μπορω να πω ολα καλα ως τωρα η μπαταρια εχει μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο το wifi ελαχιστη διαφορα και απο ταχυτητα δεν εχω δει τεραστια διαφορα.

Το μονο που με ενοχλη ειναι που οταν το ξεκλειδωνω η παω στην αρχικη οθονη κανει κατι σαν refresh η οθονη και ειναι ενοχλητικο ενω δεν το εκανε με την .253.Πιο συγκεκριμενα οταν απο σβηστη οθονη πατας το power να αναψει φαινοντε για λιγο και τα περιγραματα απο την δεξια ,αριστερη αρχικη οθονη και απο μενου αν πατησεις το σπιτακι για ελαχιστο κανει ενα ελαφρυ σβησιμο σαν refresh.

Σε εσας το κανει?

χρησιμοποιω το μαγικο δασος αλλα δεν ειχε θεμα με την .253

Επισης την .453 που λετε οτι ειναι η καλυτερη ποια ακριβως εκδοση ειναι ?Ανεπισημη ειναι?

Το xperia z πάει πολύ καλά και σε μπαταρί και σε wi-fi με την εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έχει έρθει μέσω ότα η 423.με το πέρασμα τις σβήνει κάτι?

Το ροοτ χάνετε?

 

απο οσο γνωριζω οχι.. δεν χάνεται αλλα και να χαθεί υπαρχει root της 423 για αυτο προχωρα...

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2348289

 

Σπεύσατε!!!

Μαύρος dialer, μαύρες επαφές και μαύρες συνομιλίες - μηνύματα

 

Και όπως μου υποσχέθηκε ο moder προσεχώς μαύρο ημερολόγιο.

Δοκιμασμένο σε stock, rooted .423

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2348289

 

Σπεύσατε!!!

Μαύρος dialer, μαύρες επαφές και μαύρες συνομιλίες - μηνύματα

 

Και όπως μου υποσχέθηκε ο moder προσεχώς μαύρο ημερολόγιο.

Δοκιμασμένο σε stock, rooted .423

 

Δουλεύει μια χαρά.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ειμαι στην 4.1.2 μπορω να περασω custom rom 4.2 μεσω flashtool;
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ειμαι στην 4.1.2 μπορω να περασω custom rom 4.2 μεσω flashtool;

 

Φυσικά, διάβασε λίγες σελίδες πιο πίσω. Μην αναπαράγουμε τα ίδια και τα ίδια.θα βοηθηθείς διαβάζοντας τα σχόλια, ίσως τελικά να μην θέλεις τόσο πολύ να αλλάξεις.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πλέον παιδιά, μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για την 4.2.2.

 

Εγω πιστεύω ότι χάνει αρκετά στο Scrolling. Αυτό και μόνο αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Κερδίζει σε εμφανίση πχ lockscreen, ειδοποιήσεις κτλ.

 

Το θέμα είναι αν αυτά αξίζουν για να ανεχόμαστε το πολύ κακο Scrolling . Μήπως με 434 με root και τα σχετικά θα ήμασταν καλύτερα;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Πλέον παιδιά, μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για την 4.2.2.

 

Εγω πιστεύω ότι χάνει αρκετά στο Scrolling. Αυτό και μόνο αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Κερδίζει σε εμφανίση πχ lockscreen, ειδοποιήσεις κτλ.

 

Το θέμα είναι αν αυτά αξίζουν για να ανεχόμαστε το πολύ κακο Scrolling . Μήπως με 434 με root και τα σχετικά θα ήμασταν καλύτερα;

 

Για εμενα ειναι απλα τραγικη.

Δεν γυρναω σε αυτην ουτε με σφαιρες.

Τα εκανα θαλασσα η Sony:ninja:

Θα μεινω με την 434 για οσο το δυνατον μεγαλυτερο διαστημα(μακραν η πιο σταθερη και lag free)μεχρι να βγαλει μια της προκοπης εκδοση η Sony.

Μονο για τα διαφορα εφε στη lock screen,οι παραπανω δυνατοτητες παραμετροποιησεις στη notification bar και κατι μικρομετατροπες στα setting το τιμημα ειναι παρα πολυ βαρυ.

Απο τη στιγμη που εβαλα την 253 απεκτησα το προβλημα οτι αυξηθηκε ο χρονος φορτισης απο 1.30 με 1,40 σε 2ωρες και κατι.

Αντες πες το καταπινω αυτο ακομα και με την 4.2.2 παρεμεινε αυτο.

Ελα ομως που απεκτησα 2 σοβαρα θεματα επιπλεον και ηταν το ποτηρι που ξεχυλισε και ξαναγυρισα στη 434.

1.flickering στην lock screen οταν ακουγα μουσικη(σπαστικο και εκνευριστικο παραλληλα)

2.Επισης στη lock screen οταν εβαζε τη φωτεινοτητα χειροκινητα πχ στο μεγιστο η' στο 50% η' οποιοδηποτε αλλο επιπεδο μου συμπεριφερεται αλλοκοτα και μου του γυρναει απο μονο του στο χαμηλοτερο επιπεδο μετα απο 3-4 δευτερολεπτα:blink:

 

Ολα αυτα δεν τα ειχα καθολου πριν.

Ασε που μου φανηκε περα απο μια ψιλοβελτιωση στην σταθεροτητα κυριως της μπαταριας,οτι ψιλομπουκωνει καπως αν ειναι δυνατον δηλαδη σαν να εγινε πιο βαρυ.

Για αυτο το γυρισα και ηρεμησα πλεον.

Ελπιζω εκει στη Sony να σοβαρευτουν λιγακι,διοτι απαραδεκτο με μια αναβαθμιση(τι αναβαθμιση,υποβαθμιση θα ελεγα στην πραγματικοτητα) να χαλανε την πολυ πιο ομαλη λειτουργια της συσκευης με την 4.1.2 και ειδικα την 434.

Αυτη η δικια μου εμπειρια ενα 10ημερο που ειχα την 4.2.2 μεχρι που δεν αντεξα αλλο μαζι της με το ZL αλλα τα ιδια η' αλλα παρομοια παραπονα εκφραζονται και για το Ζ και στο εξωτερικο οπως διαβαζω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα, πηγα να κανω ρουτ στην 4.2 και οταν ανοιξα το κινητο στην αρχικη οθονη κατω αριστερα γραφει μονιμα ασφαλης λειτουργια, κανω εγκατασταση σε εφαρμογες και δεν μου τις εμφανιζει στο μενου
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα ειναι απλα τραγικη.

Δεν γυρναω σε αυτην ουτε με σφαιρες.

Τα εκανα θαλασσα η Sony:ninja:

Θα μεινω με την 434 για οσο το δυνατον μεγαλυτερο διαστημα(μακραν η πιο σταθερη και lag free)μεχρι να βγαλει μια της προκοπης εκδοση η Sony.

Μονο για τα διαφορα εφε στη lock screen,οι παραπανω δυνατοτητες παραμετροποιησεις στη notification bar και κατι μικρομετατροπες στα setting το τιμημα ειναι παρα πολυ βαρυ.

Απο τη στιγμη που εβαλα την 253 απεκτησα το προβλημα οτι αυξηθηκε ο χρονος φορτισης απο 1.30 με 1,40 σε 2ωρες και κατι.

Αντες πες το καταπινω αυτο ακομα και με την 4.2.2 παρεμεινε αυτο.

Ελα ομως που απεκτησα 2 σοβαρα θεματα επιπλεον και ηταν το ποτηρι που ξεχυλισε και ξαναγυρισα στη 434.

1.flickering στην lock screen οταν ακουγα μουσικη(σπαστικο και εκνευριστικο παραλληλα)

2.Επισης στη lock screen οταν εβαζε τη φωτεινοτητα χειροκινητα πχ στο μεγιστο η' στο 50% η' οποιοδηποτε αλλο επιπεδο μου συμπεριφερεται αλλοκοτα και μου του γυρναει απο μονο του στο χαμηλοτερο επιπεδο μετα απο 3-4 δευτερολεπτα:blink:

 

Ολα αυτα δεν τα ειχα καθολου πριν.

Ασε που μου φανηκε περα απο μια ψιλοβελτιωση στην σταθεροτητα κυριως της μπαταριας,οτι ψιλομπουκωνει καπως αν ειναι δυνατον δηλαδη σαν να εγινε πιο βαρυ.

Για αυτο το γυρισα και ηρεμησα πλεον.

Ελπιζω εκει στη Sony να σοβαρευτουν λιγακι,διοτι απαραδεκτο με μια αναβαθμιση(τι αναβαθμιση,υποβαθμιση θα ελεγα στην πραγματικοτητα) να χαλανε την πολυ πιο ομαλη λειτουργια της συσκευης με την 4.1.2 και ειδικα την 434.

Αυτη η δικια μου εμπειρια ενα 10ημερο που ειχα την 4.2.2 μεχρι που δεν αντεξα αλλο μαζι της με το ZL αλλα τα ιδια η' αλλα παρομοια παραπονα εκφραζονται και για το Ζ και στο εξωτερικο οπως διαβαζω.

 

Με χίλια συμφωνώ, φυσικά δεν χρειάστηκα παραπάνω από δύο ημέρες για να γράψω εδώ, και να πω όλα τα προβλήματα που ανέφερες Και φυσικά να συμφωνήσω πως μόνο αναβάθμιση δεν ήταν αυτό αλλά υποβάθμιση. Ειδικά όταν είδα σε κατάστημα βοντα το Σ4 και το πως δουλεύει με την 4.2.2, ακόμα κάνω υπομονή γιατί βαριέμαι να κάνω πάλι όλη τη διαδικασία για να γυρίσω πίσω. Πάντως τραγική όλη η φασαρία για την 4.2.2.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω root και μου βγάζει συνέχεια 'το σύστημα δεν είναι σε θέση να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δίσκου' ξέρει κάνεις τι φταίει;
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Καλά η 4.2.2 απλά για σκουπίδια. Η μπαταρία μου φεύγει νερό και εκεί που έλεγε 10% είπα να το κλείσω για να πάρω τηλ πιο μετά ήθελα. Όταν το άνοιξα μου βγάζει 60%.. Ότι να ναι πραγματικά

 

Edit. Έκανε shut down στο 20% ..

Edited by basilisraf
.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι γιατι δεν εχω κανενα θεμα ?..και η μπαταρια μου φαινεται καλυτερη και τα χρωματα πιο ζωντανα ,τι να πω...

Πως την περασατε ,με ftf η με pcc/sus?

Ρωταω γιατι κατι καπου θυμαμαι οταν πρωτοβγηκε στο xda για ενα αρχειο? που για καποιο λογο -αν θυμαμαι καλα- δεν αναβαθμιζοταν μεσω ftf ..μηπως εχει να κανει?

Εγω ειχα φλασαρει την Generic Nordic για την .253 και μεσω pcc την .423

Λεω μηπως .?

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι γιατι δεν εχω κανενα θεμα ?..και η μπαταρια μου φαινεται καλυτερη και τα χρωματα πιο ζωντανα ,τι να πω...

Πως την περασατε ,με ftf η με pcc/sus?

Ρωταω γιατι κατι καπου θυμαμαι οταν πρωτοβγηκε στο xda για ενα αρχειο? που για καποιο λογο -αν θυμαμαι καλα- δεν αναβαθμιζοταν μεσω ftf ..μηπως εχει να κανει?

Εγω ειχα φλασαρει την Generic Nordic για την .253 και μεσω pcc την .423

Λεω μηπως .?

 

Εγώ από pc companion και επίσης θεωρώ ότι μπαταρία και οθόνη είναι σε καλύτερη κατάσταση και επίσης κανένα πρόβλημα ως ώρας

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι γιατι δεν εχω κανενα θεμα ?..και η μπαταρια μου φαινεται καλυτερη και τα χρωματα πιο ζωντανα ,τι να πω...

Πως την περασατε ,με ftf η με pcc/sus?

Ρωταω γιατι κατι καπου θυμαμαι οταν πρωτοβγηκε στο xda για ενα αρχειο? που για καποιο λογο -αν θυμαμαι καλα- δεν αναβαθμιζοταν μεσω ftf ..μηπως εχει να κανει?

Εγω ειχα φλασαρει την Generic Nordic για την .253 και μεσω pcc την .423

Λεω μηπως .?

 

Εγώ από pc companion και επίσης θεωρώ ότι μπαταρία και οθόνη είναι σε καλύτερη κατάσταση και επίσης κανένα πρόβλημα ως ώρας

 

Δε θα μαλώσουμε κι όλας για αυτό, μακάρι να δουλεύει καλά και το πρόβλημα να είναι σε εμάς.Πάντως πιο καθαρή εγκατάσταση από το flashtool δεν υπάρχει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...