Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν με θέλει .. πήγα να βάλω το build και εφαγε boot loop ..

 

και απο συνηθεια αντι να κανω restore το backup του system , εκανα factory reset οποτε το τραβηξα στο τελος ενα SUS για να τελειωνω ..

[οπως επισης παρατηρησα οτι και σε μενα μου βγαζει ενα Αναβαθμιση του Android οταν ανοιγω το κινητο.]

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι κάνετε λάθος και το παθαίνετε αυτό. Πάντως δεν παίζει να είναι κάποιο πρόβλημα το duild.prop το έχω εγώ και δουλεύει απροβλημάτιστα το έχουν περάσει κι άλλοι και σε αυτούς το ίδιο, μια χαρά δουλεύει.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε μπορώ να καταλάβω τι κάνετε λάθος και το παθαίνετε αυτό. Πάντως δεν παίζει να είναι κάποιο πρόβλημα το duild.prop το έχω εγώ και δουλεύει απροβλημάτιστα το έχουν περάσει κι άλλοι και σε αυτούς το ίδιο, μια χαρά δουλεύει.

 

Πιθανον να οφειλεται στο γεγονος οτι εχουμε να κανουμε με διαφορετικα σεταρισματα ανα αγορα (αγορασμενο απο αγγλια, ελλαδα κλπ) των by default εφαρμογων ανα συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να οφειλεται στο γεγονος οτι εχουμε να κανουμε με διαφορετικα σεταρισματα ανα αγορα (αγορασμενο απο αγγλια, ελλαδα κλπ) των by default εφαρμογων ανα συσκευη

 

Μάλλον κάτι τέτοιο παίζει. Έκανα ακριβώς όπως το είπες και δάκρυσα. Μου πήρε 1 ώρα και βάλε να ξανακάνω το κινητό όπως πριν.. Ειδικά μέχρι να θυμηθώ τι μπαίνει που στις οθόνες

.
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να οφειλεται στο γεγονος οτι εχουμε να κανουμε με διαφορετικα σεταρισματα ανα αγορα (αγορασμενο απο αγγλια, ελλαδα κλπ) των by default εφαρμογων ανα συσκευη

 

Μπάμπη εσύ από που το έχεις αγοράσει, νομίζω είπες εδώ από Ελλάδα. Μα και έτσι να είναι, και το άλλο παιδί που πήγε να τα κάνει αντιγραφή και επικόλληση έφαγε bootloop,ενώ αντίθετα κι άλλος από εδώ το πέρασε μια χαρά. Εγώ πιστεύω κάτι άλλο είναι. Πάντως για να μη παρεξηγηθώ ότι λέω και κάνω εδώ μέσα είναι αφού πρώτα το έχω δοκιμάσει εγώ και είναι ελεγμένο. Ότι κάνει κανένας είναι με δική του ευθύνη. Εγώ έφαγα bootloop μόνο όταν προσπάθησα να πειράξω ξανά το duild.prop και όχι όταν πέρασα ΠΡΩΤΗ φορά τα tweak. Εγώ θα συνεχίσω να περνάω καινούρια πράγματα στο κινητό και θα τα ποστάρω εδώ αφού πρώτα τα έχω περάσει και ελέγξει εγώ.

 

Μάλλον κάτι τέτοιο παίζει. Έκανα ακριβώς όπως το είπες και δάκρυσα. Μου πήρε 1 ώρα και βάλε να ξανακάνω το κινητό όπως πριν.. Ειδικά μέχρι να θυμηθώ τι μπαίνει που στις οθόνες

 

Αυτό το λύνεις εύκολα σε περίπτωση που πέσεις σε bootloop και αναγκαστείς να επαναφέρεις με SUS, κρατάς ένα backup με το TWRP κάνεις την επαναφορά σε μαμά και μετά αφού γίνεις root με το TWRP επαναφέρεις με restore το Backup σου, εγώ τουλάχιστον έτσι το έκανα.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Κώστα από το δικό σου εκανα copy paste τις πρόσθετες γραμμές σου μέσω build prop editοr και όχι όλο το αρχείο γιατί και σε εμενΑ την πρώτη φορά έφαγε loop.,εξού και έγραψα τα πιο πάνω γιατί την πάτησα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το γνήσιο.

 

Το ξέρω. Αλλά η τιμή είναι πολύ καλή (8 €). Εφόσον με ενδιαφέρει μια βάση για να το φορτίζω χωρίς να ανοίγω την τάπα, μου κάνει. Όταν το παραλάβω θα σας πω τις εντυπώσεις μου (ποιότητα & εφαρμογή).

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Αλλά η τιμή είναι πολύ καλή (8 €). Εφόσον με ενδιαφέρει μια βάση για να το φορτίζω χωρίς να ανοίγω την τάπα, μου κάνει. Όταν το παραλάβω θα σας πω τις εντυπώσεις μου (ποιότητα & εφαρμογή).

 

Εγώ δεν θα το εμπιστευομουν το συγκεκριμένο. Να πεις η μπαταρία βγαίνει, ναι εντάξει αλλα τώρα όχι ;-)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα .

έχω κάνει αγορά το Ζ, και είμαι στην 7η μερα που το έχω, όλα είναι τέλεια.. αλλά σήμερα ανακάλυψα οτι όπως κρατάω το τηλέφωνο στην αριστερή μεριά όσο ακουμπάει η παλάμη μου στα πλάγια βλέπω να κάνει κυματισμούς η οθόνη στην άκρη (όπως παλιά πού παίζαμε τετρις και αγγίζαμε την οθόνη και έκανε νερά μαύρα).

το τηλέφωνο το έδωσα σε γερμανο σαν επίσημο αντιπρόσωπο της XPERIA για να πάει Αθηνα .

υπάρχει κάποιος που να ειχε παρόμοιο πρόβλημα? και γι να να σας δώσω μια εικόνα βρήκα αυτό το video στο youtube που μπορώ να πω ότι μοιάζει με την περίπτωση μου. σας ευχαριστώ

Edited by george222
λαθος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα .

έχω κάνει αγορά το Ζ, και είμαι στην 7η μερα που το έχω, όλα είναι τέλεια.. αλλά σήμερα ανακάλυψα οτι όπως κρατάω το τηλέφωνο στην αριστερή μεριά όσο ακουμπάει η παλάμη μου στα πλάγια βλέπω να κάνει κυματισμούς η οθόνη στην άκρη (όπως παλιά πού παίζαμε τετρις και αγγίζαμε την οθόνη και έκανε νερά μαύρα).

το τηλέφωνο το έδωσα σε γερμανο σαν επίσημο αντιπρόσωπο της XPERIA για να πάει Αθηνα .

υπάρχει κάποιος που να ειχε παρόμοιο πρόβλημα? και γι να να σας δώσω μια εικόνα βρήκα αυτό το video στο youtube που μπορώ να πω ότι μοιάζει με την περίπτωση μου. σας ευχαριστώ

 

Θεωρείται πρόβλημα αυτό; και εγώ το είχα αλλά δεν το έδωσα σημασία.. Μόνο αν το πιέσεις φαίνεται..

 

Το θέμα είναι ότι το backup επειδή 2 ώρες είχε κολλήσει σε ένα σημείο, το σταματησα και δεν μου έκανε τα data.

.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση .

το τηλ μου έχει στοιχισει 700 και κάτι ευρώ..μου είπαν ότι δεν είναι φυσιολογικό άρα είναι ένα προβλημα.

θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να το κάνει .... :):)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση .

το τηλ μου έχει στοιχισει 700 και κάτι ευρώ..μου είπαν ότι δεν είναι φυσιολογικό άρα είναι ένα προβλημα.

θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να το κάνει .... :):)

 

Μην μου λες τέτοια και με βάζεις σε ανησυχίες.....

Λέτε να το πάω πίσω και εγώ; το έχει κανένας άλλος;

 

Στο μεταξύ όταν ανοίγω το twrs μερικές φορές κολλάει και δεν κάνει τίποτα.. Οπότε το κάνω επανεκκίνηση με τα κουμπιά

.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το εμπιστευομουν το συγκεκριμένο. Να πεις η μπαταρία βγαίνει, ναι εντάξει αλλα τώρα όχι ;-)

 

Μα δεν είναι φορτιστής. Απλά είναι μια βάση που μεταφέρει το ρεύμα από τον γνήσιο φορτιστή στις επαφές στο πλάι. Αν ο φορτιστής είναι γνήσιος δεν υπάρχει πρόβλημα. Νομίζω ότι τα λεφτά που ζητάει η sony για μια απλή πλαστική βάση με επαφές είναι υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι φορτιστής. Απλά είναι μια βάση που μεταφέρει το ρεύμα από τον γνήσιο φορτιστή στις επαφές στο πλάι. Αν ο φορτιστής είναι γνήσιος δεν υπάρχει πρόβλημα. Νομίζω ότι τα λεφτά που ζητάει η sony για μια απλή πλαστική βάση με επαφές είναι υπερβολική.

 

Αα αλλάζει τοτε, δεν νομίζω να χεις πρόβλημα

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Αλλά η τιμή είναι πολύ καλή (8 €). Εφόσον με ενδιαφέρει μια βάση για να το φορτίζω χωρίς να ανοίγω την τάπα, μου κάνει. Όταν το παραλάβω θα σας πω τις εντυπώσεις μου (ποιότητα & εφαρμογή).

 

παρήγγειλα και εγώ,να δω πότε θα έρθει

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο αγόρασα τη θήκη τις puro. Βασικά είχα τις αμφιβολίες μου αλλά κάθεται πολύ καλά και έχει ωραία αίσθηση, δεν κολλάει στο χερι και δεν αφήνει δαχτυλιες.
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο αγόρασα τη θήκη τις puro. Βασικά είχα τις αμφιβολίες μου αλλά κάθεται πολύ καλά και έχει ωραία αίσθηση, δεν κολλάει στο χερι και δεν αφήνει δαχτυλιες.

 

Την έχω αγοράσει κι εγώ και ναι είναι πολύ καλή.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες...πως γινεται να κανουμε απεγκασταση καποιο mod που εχουμε flashαρει και πλεον δε μας χρειαζεται..?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες...πως γινεται να κανουμε απεγκασταση καποιο mod που εχουμε flashαρει και πλεον δε μας χρειαζεται..?

 

Στα ποστ στο xda το λέγαν σε όλα σχεδόν ότι δεν υπάρχει απεγκατάσταση. Ποιο θες να "βγάλεις"; υπάρχει επιλογή σε μερικά να γυρίσεις στις αρχικές ρυθμίσεις

.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες...πως γινεται να κανουμε απεγκασταση καποιο mod που εχουμε flashαρει και πλεον δε μας χρειαζεται..?

 

Μόνο αν έχει revert μπορείτε να βγάλετε κάποιο mod.Αλλιώς μόνο αν έχετε κρατήσει backup αρχικά την Rom.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

3 ερωτήσεις.

1) έκανα αυτό για το ραδιόφωνο και εξαφανίστηκε από τις εφαρμογές μετά την επανεκκίνηση.

2) κάθε φορά που ανοίγει το κινητό μου βγάζει 'γίνεται αναβάθμιση του Android" και κάνει κάπου 78 εφαρμογές.

Έκανα wipe dalvik και fix αλλά τίποτα ακόμα τα βγάζει κάθε φορά

3) αυτό με την οθόνη και τα νερά όταν την πιέζεις πολύ η στα πλάγια να το φοβηθώ η όχι; επειδή με ανησύχησε ο φίλος πιο πάνω

.
Link to comment
Share on other sites

3 ερωτήσεις.

1) έκανα αυτό για το ραδιόφωνο και εξαφανίστηκε από τις εφαρμογές μετά την επανεκκίνηση.

2) κάθε φορά που ανοίγει το κινητό μου βγάζει 'γίνεται αναβάθμιση του Android" και κάνει κάπου 78 εφαρμογές.

Έκανα wipe dalvik και fix αλλά τίποτα ακόμα τα βγάζει κάθε φορά

3) αυτό με την οθόνη και τα νερά όταν την πιέζεις πολύ η στα πλάγια να το φοβηθώ η όχι; επειδή με ανησύχησε ο φίλος πιο πάνω

 

Ρε συ Βασίλη τι να πω, όλα σε εσένα θα συμβούν; Πώς έγινε και εξαφανίστηκε το ράδιο. Κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το λειτουργικό. Οσο αν αγορά αυτό με τη οθόνη, εμένα δεν το κάνει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μια εβδομαδα το εχω και ειμαι σχεδον απολυτα ικανοποιημενος

οτι απορια ειχα μου λυνεται απο μονη της..οσο το δουλευεις τοσο σου λυνονται και οι αποριες

πλεον ψαχνω απαντησεις σε 2 ζητηματα

1)ραδιο μεσω ιντερνετ γιατι δεν μου παιζει?πρεπει να βαζω παντα ακουστικικα?εαν βαλω καποιο ηχειακι θα δουλεψει σαν κεραια/?οποια εφαρμογη και αν κατεβασα το ραδιο δεν επαιξε.

2)η μπαταρια μου κραταει δεν μου κραταει μια μερα.υπαρχει καποια λυση?την φωτεινοτητα την εχω κατω απ την μεση,εχω ενεργοποιησει stamina,το wifi ανοιχτο καποιες φορες οχι ολη μερα,υπαρχει τιποτα να βοηθαει την μπαταρια να μην ξελιγονεται ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Βασίλη τι να πω, όλα σε εσένα θα συμβούν; Πώς έγινε και εξαφανίστηκε το ράδιο. Κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το λειτουργικό. Οσο αν αγορά αυτό με τη οθόνη, εμένα δεν το κάνει.

 

Είμαι ο ορισμός της γκαντεμιάς, μην το ψάχνεις...

Έκανα επανεκκίνηση, εκανα delete cache, fix perm.. Τίποτα άφαντο το ράδιο.

Οι αναβαθμίσεις πάλι τα ίδια όλη την ώρα.

Έκανα άλλη μια απόπειρα με το build αλλά πάλι κατέληξε σε boot loop και έκανα restore system & boot οπότε όλα οκ πάλι.

Edit: πέρασα το κανονικό apk αλλά πάλι τίποτα δεν εμφανίζεται... Θα τα παρατήσω όλα καμιά ώρα δεν γίνεται αυτό το πράμα

ΥΣ : βρήκα μια εφαρμογή ονόματι dialer one. Αυτή έχει το τ9 ενσωματωμένο όπως γράφεις νούμερα. Έχει κανείς καμιά άλλη εφαρμογή τέτοιου τύπου; (η συγκεκριμένη τρώει κάτι φρίκες ώρες ώρες

Edited by basilisraf
.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μια εβδομαδα το εχω και ειμαι σχεδον απολυτα ικανοποιημενος

οτι απορια ειχα μου λυνεται απο μονη της..οσο το δουλευεις τοσο σου λυνονται και οι αποριες

πλεον ψαχνω απαντησεις σε 2 ζητηματα

1)ραδιο μεσω ιντερνετ γιατι δεν μου παιζει?πρεπει να βαζω παντα ακουστικικα?εαν βαλω καποιο ηχειακι θα δουλεψει σαν κεραια/?οποια εφαρμογη και αν κατεβασα το ραδιο δεν επαιξε.

2)η μπαταρια μου κραταει δεν μου κραταει μια μερα.υπαρχει καποια λυση?την φωτεινοτητα την εχω κατω απ την μεση,εχω ενεργοποιησει stamina,το wifi ανοιχτο καποιες φορες οχι ολη μερα,υπαρχει τιποτα να βοηθαει την μπαταρια να μην ξελιγονεται ευκολα?

 

1.Για να παίξει ράδιο μέσω ίντερνετ πρέπει να κατεβάσεις πρόγραμμα, δοκίμασε το tuneIn radio,Και αν σε ικανοποιήσει τότε στείλε μου ΠΜ με το email σου.

2.Η μπαταρία θέλει μερικές καλές φορτίσεις - αποφοφορτίσεις , και θα στρώσει.

 

Είμαι ο ορισμός της γκαντεμιάς, μην το ψάχνεις...

Έκανα επανεκκίνηση, εκανα delete cache, fix perm.. Τίποτα άφαντο το ράδιο.

Οι αναβαθμίσεις πάλι τα ίδια όλη την ώρα.

Έκανα άλλη μια απόπειρα με το build αλλά πάλι κατέληξε σε boot loop και έκανα restore system & boot οπότε όλα οκ πάλι.

Edit: πέρασα το κανονικό apk αλλά πάλι τίποτα δεν εμφανίζεται... Θα τα παρατήσω όλα καμιά ώρα δεν γίνεται αυτό το πράμα

ΥΣ : βρήκα μια εφαρμογή ονόματι dialer one. Αυτή έχει το τ9 ενσωματωμένο όπως γράφεις νούμερα. Έχει κανείς καμιά άλλη εφαρμογή τέτοιου τύπου; (η συγκεκριμένη τρώει κάτι φρίκες ώρες ώρες

 

Άκουσε με, γνώμη μου κατεβάζεις από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2202685 αυτή τη Rom που έχει ανεβάσει ο συμφορουμοίτης x8diesel την περνάς με το flashtool Και παρατηρείς διαφορές που θα βρεις, ότι αλλαγές έχω κάνει πάνω σε αυτή τη Rom τις έκανα. Αυτή έχω κι εγώ πλέον και είναι πολύ ελαφριά και άδεια.Δοκίμασε τη δε χάνεις τπτ να δοκιμάσεις, τόσο κόπο έχεις κάνει μέχρι τώρα.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...