Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά..... Όταν πάω στης ρυθμίσεις στην καρτέλα αποθηκευτικός χώρος, στην μνήμη τηλεφώνου μου λέει ότι χρησιμοποιεί 80mb για φωτογραφίες ενώ εγώ τις έχω όλες στην κάρτα μνήμης....., ακριβώς από κάτω μου λέει ότι χρησιμοποιεί 190mb για διάφορα,, όταν πατάω πάνω στα διάφορα μου ανοίγει μια καρτέλα με κάτι αρχεία.... να τα σβήσω η πειράζει???? και όταν πάω στην καρτέλα εφαρμογές εκεί που λέει (όλα) έχει κάποιες εφαρμογές που ούτε τις πέρασα πότε , ούτε τις χρειάζομαι όπως το (tweet)..... δεν με δίνει απεγκατάσταση άλλα με δίνει απενεργοποίηση να το κάνω η θα δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα στο κινητό?????

Υ.Γ Δεν ειμαι root.......Και κάτι ακόμα χθες το βράδυ φόρτισα το κινητό πλήρες, τα είχα όλα κλειστά(wifi. κίνηση δεδομένων, φωτεινότητα στο αυτόματο) μόνο το stamina είχα ανοιχτό και το πρωί είχα 87% μπαταριά, είναι φυσιολογικό???????

 

Πάτα επάνω στις φώτο και θα σε πάει στον αντίστοιχο φάκελο, αν είναι διπλές μπορείς να τις σβήσεις. Τα διάφορα δεν ξέρω τι μπορεί να είναι στο δικό σου τηλ, πάτα ξανά επάνω και δες τι δεν χρειάζεται και διέγραψε το. Εφαρμογές και όλα που λες, είναι προγράμματα που τα είχε το τηλ από την αρχή και φυσικά δεν τα Πέρασες εσυ με root και titanium η Ultimate backup μπορείς να τα αφαιρέσεις. Αν πάλι δεν θέλεις να τα απεγκαταστήσεις μπορείς όπως είπες να τα κάνεις απενεργοποίηση. Όσον αφορά την μπαταρία μπορείς να δεις τι σου έφαγε αυτό το 13% πηγαίνοντας εκεί που λέει διαχείριση ενέργειας/μπαταρία.

 

Ναι λεω να βαλω κατι αλλο αφου με τα πειραματα παντα κατι δεν μου παει καλα..:wacko:

Θα βαλω κατι δοκιμασμενο με τα βασικα mods να ξεμπερδευω...:D

Μολις αποφασισω τι θα περασω και τελειωσω με διαδικασιες θα ποσταρω εντυπωσεις

 

Νομίζω πως αλλαγή Rom ακόμα δεν έχει βγει με κλειδωμένο το boot loader, θέλουν όλες ξεκλείδωτο. Δεν νομίζω πως ακόμα αξίζει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία μιας και θα υποστηρίζει το τηλ η Sony μέχρι και την έκδοση 5.Και όπου να ναι θα πάρουμε και την 4.2.2.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως αλλαγή Rom ακόμα δεν έχει βγει με κλειδωμένο το boot loader, θέλουν όλες ξεκλείδωτο. Δεν νομίζω πως ακόμα αξίζει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία μιας και θα υποστηρίζει το τηλ η Sony μέχρι και την έκδοση 5.Και όπου να ναι θα πάρουμε και την 4.2.2.

 

Γινεται κανονικα απ οτι λενε οι μαγειρες τους σιγουρα σε:

RomAur

KA06 Xperia Z Revolution

TuRdZzROM

 

Θα δω τι θα κανω..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από την παρότρυνση ενός καλού φίλου προτίμησα να πάρω αυτή εδώ http://en.puro.com/en/store/mobile-phone-accessories/covers/sony/sony-xperia-z/silicon.jsp την θήκη σιλικόνης για το Z.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εμείς και αλλα 5.000.000 χρηστες σε 40 ημερες κυκλοφορίας!!!

Κατι η τιμή κατι η 4.2.2 που λογικά δεν θα αργήσει θα φτάσει πολύ ψηλά...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές σας!!!!! Πως μπορώ να δημιουργήσω αντίγραφα ασφάλειας στο λογαριασμό μου google????? και πως μπορώ να κάνω ανάκτηση?
Link to comment
Share on other sites

Εμείς και αλλα 5.000.000 χρηστες σε 40 ημερες κυκλοφορίας!!!

Κατι η τιμή κατι η 4.2.2 που λογικά δεν θα αργήσει θα φτάσει πολύ ψηλά...

 

Εχω δει αγγελιες μεχρι και 450 ευρω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει αγγελιες μεχρι και 450 ευρω!!

 

Έχω την εντύπωση πως καινούριο το βρίσκεις 530 οπότε και τα 450 μια χαρά μου ακούγονται!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έσβησα όλα τα αρχεία από τα διάφορα και δοκίμασα όλες τις εφαρμογές μήπως και υπάρχει κάποια δισλιτουργεια, όλα δουλεύουν μια χαρά!!!!! Πρέπει να είναι αρχεία από προσωρινή αποθήκευση!!!!! Όσο για τις φωτογραφίες που με έβγαζε..... Διεγραψα όλες τις δίκες μου μιας και τα έχω buckup άλλα το νούμερο συνεχίζει να υπάρχει άρα πρέπει να είναι φωτογραφίες του συστήματος..... Όσο για την μπαταριά θα ξαναελεξω της ρυθμίσεις μου θα το φορτίσω το βράδυ και θα το ελέγξω και θα σας πω αύριο το πρωί......
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έσβησα όλα τα αρχεία από τα διάφορα και δοκίμασα όλες τις εφαρμογές μήπως και υπάρχει κάποια δισλιτουργεια, όλα δουλεύουν μια χαρά!!!!! Πρέπει να είναι αρχεία από προσωρινή αποθήκευση!!!!! Όσο για τις φωτογραφίες που με έβγαζε..... Διεγραψα όλες τις δίκες μου μιας και τα έχω buckup άλλα το νούμερο συνεχίζει να υπάρχει άρα πρέπει να είναι φωτογραφίες του συστήματος..... Όσο για την μπαταριά θα ξαναελεξω της ρυθμίσεις μου θα το φορτίσω το βράδυ και θα το ελέγξω και θα σας πω αύριο το πρωί......

 

Έτσι ακριβώς, είναι προσωρινά αρχεία και καλώς τα διέγραψες. Πήγαινε Ρυθμίσεις/Διαχείριση Ενέργειας/χρήση μπαταρίας και θα δεις τι σου τρώει πιο πολύ μπαταρία.

 

EDIT: Λοιπόν, για όποιον θέλει μαύρο φόντο στον dialer στο μενού των κλήσεων δλδ αλλά και στο μενού των μηνυμάτων πάει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2238599 και κατεβάζει τα δύο αρχεία που θα βρει: DOWNLOAD: THX Jozinek for BETA TEST

Quote:

● SK-CZ Xperia Team Dialer DARK Edition XZ

Quote:

● SK-CZ Xperia Team Conversations DARK Edition Multi XV, XT, XZ

Τα φλασάρουμε με το CWM η το TWPR , fix permitions επανεκκίνηση και έχουμε μαύρο το φόντο σε κλήσεις και μην. Δοκιμασμένο από εμένα μόλις τώρα.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, είναι προσωρινά αρχεία και καλώς τα διέγραψες. Πήγαινε Ρυθμίσεις/Διαχείριση Ενέργειας/χρήση μπαταρίας και θα δεις τι σου τρώει πιο πολύ μπαταρία.

 

EDIT: Λοιπόν, για όποιον θέλει μαύρο φόντο στον dialer στο μενού των κλήσεων δλδ αλλά και στο μενού των μηνυμάτων πάει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2238599 και κατεβάζει τα δύο αρχεία που θα βρει: DOWNLOAD: THX Jozinek for BETA TEST

Quote:

● SK-CZ Xperia Team Dialer DARK Edition XZ

Quote:

● SK-CZ Xperia Team Conversations DARK Edition Multi XV, XT, XZ

Τα φλασάρουμε με το CWM η το TWPR , fix permitions επανεκκίνηση και έχουμε μαύρο το φόντο σε κλήσεις και μην. Δοκιμασμένο από εμένα μόλις τώρα.

 

Βάλε κανένα screan shots να δούμε πως είναι από design παικταρά μου...

Επίσης το mod για το Ραδιόφωνο αξίζει να το βάλω???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κανένα screan shots να δούμε πως είναι από design παικταρά μου...

Επίσης το mod για το Ραδιόφωνο αξίζει να το βάλω???

 

Νίκο έχει ήδη φώτο στη σελίδα που έδωσα, δεν αλλάζει τίποτα σε σχέση με αυτή που βλέπεις είτε την ποσταρω εγώ, πάντως νομίζω εσύ ζητούσες αν θυμάμαι καλά να βγάλουν τέτοιο mod. Πέρασε το είναι πολύ πιο όμορφο από εκείνο το άσπρο που είχε . Έχει και βίντεο που μπορείς να δεις. Οσο για το ράδιο, εμένα με βόλεψε μιας και δεν τρελαίνομαι πολύ με τα ακουστικά, το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις το χέρι σου κοντά στην κεραία για να ακουστεί πολύ δυνατά.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για όποιον θέλει μαύρο φόντο στον dialer στο μενού των κλήσεων δλδ αλλά και στο μενού των μηνυμάτων πάει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2238599 και κατεβάζει τα δύο αρχεία που θα βρει: DOWNLOAD: THX Jozinek for BETA TEST

Quote:

● SK-CZ Xperia Team Dialer DARK Edition XZ

Quote:

● SK-CZ Xperia Team Conversations DARK Edition Multi XV, XT, XZ

Τα φλασάρουμε με το CWM η το TWPR , fix permitions επανεκκίνηση και έχουμε μαύρο το φόντο σε κλήσεις και μην. Δοκιμασμένο από εμένα μόλις τώρα.

 

Πολυ σωστο mod!!! Να σαι καλα φιλε! Λειτουργει μια χαρα!

Τελικα για την ιστορια κ μονο, εβαλα την deodexed zipaligned μαμα ρομ (αναγραφεται κ στον οδηγο Νο 18)

μεσω CWM αλλα ενω πατησα για τα γνωστα wipes δεν εκανε wipe στις εφαρμογες μου,

οποτε κ η ρομ περαστηκε απο πανω, χωρις ομως κανενα προβλημα!

μονο που ξαναεγινα ρουτ και εβαλα το TWRP

Εσβησα καποια bloatware που προσθεσε τα οποια δεν λειτουργουν στην ελλαδα (PSN, Unlimited Music-Video,Chinese-Japanese Keyboard)

Eβαλα soundmod, picturemod, glowmod (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2237066)

και αυτο που εδωσες.

Ολα ρολοι προς το παρον!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις περασα το cmw recovery. εκανα reboot για δοκιμη και στην επιλογη -reboot system now πατωντας γραφει απο πανω ΄rom may flash stock recovery on boot. fix; this can not be undone. και εχει επιλογες no και yes-disable recovery flash. εδω τι κανω;
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις περασα το cmw recovery. εκανα reboot για δοκιμη και στην επιλογη -reboot system now πατωντας γραφει απο πανω ΄rom may flash stock recovery on boot. fix; this can not be undone. και εχει επιλογες no και yes-disable recovery flash. εδω τι κανω;

 

Αυτό που λέει ακριβώς, κάνε fix. Μια φορά θα το κάνει και τελος.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη μοντα με το μαύρο phonebook και τα σπάει!!

 

Πραγματικά τα σπάει πολύ όμορφο mod.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά χωρίς πλάκα μεγάλη μαγκιά το xda να ασχολείται γενικότερα με μία συσκευή...

Πάρτε παράδειγμα το z που πραγματικά τα είχε όλα, και παρόλα αυτά με αυτά που μας δίνουν καθημερινά μας ανεβάζουν level...

Ποτέ τηλέφωνο χωρίς υποστήριξη...

Χαχαχαχα

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνεις επιτόπου αλλαγή από εκεί που τα πήρες,Ο φίλος Minotavrs είχε το ίδιο πρόβλημα και τα έκανε άμεσα αλλαγή.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα πήγα στο Πλαίσιο και σε 5 ημέρες μου έφεραν καινούργια.

Μια ερώτηση. Έχετε δοκιμάσει να συνδέσετε usb stick; Έχω πάρει ένα ανταπτοράκι από Πλαίσιο, αλλά ότι στικάκι και να συνδέσω δεν το βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά χωρίς πλάκα μεγάλη μαγκιά το xda να ασχολείται γενικότερα με μία συσκευή...

Πάρτε παράδειγμα το z που πραγματικά τα είχε όλα, και παρόλα αυτά με αυτά που μας δίνουν καθημερινά μας ανεβάζουν level...

Ποτέ τηλέφωνο χωρίς υποστήριξη...

Χαχαχαχα

 

Ειδικά όταν ξέρεις πως θα ασχοληθούν ενεργά με το συγκεκριμένο τηλ και το έχουν ανακοινώσει επισημα κι όλας, ε τότε είναι που υμνείς την στιγμή που αποφάσισες να το αγοράσεις.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

duc ευχαριστω, τωρα λεω να περασω το mod για τον ηχο , κατα τη γνωμη μου ειναι το μονο αδυνατο σημειο του κινητου, ποιο ειναι το πιο καλο εχει τρια, 96kh 48kh 44kh
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

duc ευχαριστω, τωρα λεω να περασω το mod για τον ηχο , κατα τη γνωμη μου ειναι το μονο αδυνατο σημειο του κινητου, ποιο ειναι το πιο καλο εχει τρια, 96kh 48kh 44kh

 

Εγώ από την αρχή έβαλα το πρώτο από τα τρία αυτό Δλδ, XPERIA Z/ZL ONLY!!: v12 96kHz 24Bit. Και μου φάνηκε πολύ καλό ειδικά αφού έλεγξα ότι και στο δυνατό πλέον δεν έχει πρόβλημα να μου διαλύσει το ηχείο, με το clear audio ενεργοποιημένο έχει φοβερά καθαρό ήχο. Οπότε δεν κάθισα να ασχοληθώ με τα άλλα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα πήγα στο Πλαίσιο και σε 5 ημέρες μου έφεραν καινούργια.

Μια ερώτηση. Έχετε δοκιμάσει να συνδέσετε usb stick; Έχω πάρει ένα ανταπτοράκι από Πλαίσιο, αλλά ότι στικάκι και να συνδέσω δεν το βλέπει.

 

εγω φιλε μου εχω και λειτουργει κανονικα.

περασα και εγω με τη σειρα μου το mod για τον ηχο. η διαφορα ειναι εμφανεις.

Edited by mas
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά χωρίς πλάκα μεγάλη μαγκιά το xda να ασχολείται γενικότερα με μία συσκευή...

Πάρτε παράδειγμα το z που πραγματικά τα είχε όλα, και παρόλα αυτά με αυτά που μας δίνουν καθημερινά μας ανεβάζουν level...

Ποτέ τηλέφωνο χωρίς υποστήριξη...

Χαχαχαχα

 

 

Μα αυτό είναι το πρωτο που τσεκάρουμε πάντα :) Όπως και να έχει με αυτά και με αυτά έχω πορωθει άσχημα!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα παιδιά στους XDA κάνουν τρομερή δουλειά αλλά και ένα μπράβο στα παιδιά εδώ μέσα (ξέρετε ποιοι είστε! :p ) που ασχολούνται γενικότερα και ψάχνονται και φτιάχνουν οδηγούς και δοκιμάζουν πρώτοι και λύνουν απορίες και και και και....

Μπράβο παίδες!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα να περασω το mod για το ραδιο και καταφερα να κολλαει τι κινητο στο logo τις sony. μπορω να κανω κατι μεσω cmw;

ευτυχως επανηλθε με reboot μεσω cmw

Edited by mas
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...