Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Υπάρχει κάποιος που ξέρει τι καλώδιο θέλει το κινητό για σύνδεση usb otg;

 

Παίζει να ταιριάζει του s2 το otg;

 

Όσο για αυτό με την μπαταρία που λέτε επειδή έχω ρωτήσει άτομο που ασχολείται με αυτά μου έλεγε πως τώρα πια δεν παίζει ο ρόλος ΠΩΣ το φορτίσεις αλλά το ΠΟΣΟ (κύκλοι φόρτισης )

Οπότε δεν παίζει ρόλο αν το βάζεις στο 10 η 50% για μια ώρα η μέχρι να γεμίσει. Αυτό ήταν στα παλιά κινητά (βλ. Νόκια 3310)

Edited by basilisraf
.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eπιβεβαιωνω... μετα απο μιαμιση εβδομαδα αποκτησης και τουλαχιστον 7 ολοκληρωμενων φορτισεων το Ζ κραταει μια με μιαμιση ημερα απόλυτης χρησης με 45 λεπτα καθε ημερα προβολης video και παντα ανοικτο το wifi... Σημειωνεται οτι δεν εχω ενεργοποιηση Stamina και λοιπες ρυθμισεις ενεργειας... και η οθονη ειναι στο auto....
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν μετράμε με το σταμινα mode γτ επηρεάζουν την χρήση του :)

 

Μια ερώτηση προς οποίους είπαν αβαστ, anti thief. Δεν μπλοκάρει το σταμινα η την λειτουργία χαμηλής μπαταρίας; (διότι είχα αυτό το θέμα με το Cerberus )

.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν μετράμε με το σταμινα mode γτ επηρεάζουν την χρήση του :)

 

Μια ερώτηση προς οποίους είπαν αβαστ, anti thief. Δεν μπλοκάρει το σταμινα η την λειτουργία χαμηλής μπαταρίας; (διότι είχα αυτό το θέμα με το Cerberus )

 

Εννοείται ότι δεν μετράμε με power settings enable

Εχω το avast mobile security και δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο δοκίμασε το...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS! Υπάρχει κάποιος που να έχει αγοράσει το Ζ της Vodafone (το έχω δει δε αρκετά σκρουτζομάγαζα) να μου πεί εντυπώσεις; Απ'ότι έμαθα η διαφορές είναι στο logo που εμφανίζεται στην εκκίνηση και σε κάποιες εφαρμογές της εταιρίας της οποίες όμως δε μπορείς να διαγράψεις. Αν κάνω root (δεν έχω ιδέα πως αλλά το ψάχνω!) θα καθαρίσει απ'ολα αυτά αλλά θα χάσω την εγγύηση έτσι; Τι μου προτείνετε να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS! Υπάρχει κάποιος που να έχει αγοράσει το Ζ της Vodafone (το έχω δει δε αρκετά σκρουτζομάγαζα) να μου πεί εντυπώσεις; Απ'ότι έμαθα η διαφορές είναι στο logo που εμφανίζεται στην εκκίνηση και σε κάποιες εφαρμογές της εταιρίας της οποίες όμως δε μπορείς να διαγράψεις. Αν κάνω root (δεν έχω ιδέα πως αλλά το ψάχνω!) θα καθαρίσει απ'ολα αυτά αλλά θα χάσω την εγγύηση έτσι; Τι μου προτείνετε να κάνω;

Καλά μη τρελαίνεσαι, Γίνε root και σβήσε με titanium Ότι δεν χρειάζεται, καμία εγγύηση δε χάνεις με το να σβήσεις εφαρμογές. Με το να είσαι root χάνεις εγγύηση, αλλά αν χρειαστεί (μακριά από εδώ) με το sus το επαναφέρουμε στην αρχική του κατάσταση.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS! Υπάρχει κάποιος που να έχει αγοράσει το Ζ της Vodafone (το έχω δει δε αρκετά σκρουτζομάγαζα) να μου πεί εντυπώσεις; Απ'ότι έμαθα η διαφορές είναι στο logo που εμφανίζεται στην εκκίνηση και σε κάποιες εφαρμογές της εταιρίας της οποίες όμως δε μπορείς να διαγράψεις. Αν κάνω root (δεν έχω ιδέα πως αλλά το ψάχνω!) θα καθαρίσει απ'ολα αυτά αλλά θα χάσω την εγγύηση έτσι; Τι μου προτείνετε να κάνω;

 

Εγώ φίλε μου το πήρα μέσω Σκρουτζ και είχε κάποεις εφαρμογές της Βόντα στο μενού αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα τις απενεργοποιήΣ. Ουσιαστικά δεν έχει διάφορα μη φοβάσαι.

τελικά βρήκα καλώδιο για σύνδεση usb ong στα μεντια Μαρκ. Λειτουργεί κανονικά

Edited by mas
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Νίκος παραπάνω, κατέβασε από το play τον ES File manager που είναι και free και θα κάνεις την δουλειά σου, καλορίζικο το Z.

Σας ευχαριστώ πολυ παιδια!!

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου το πήρα μέσω Σκρουτζ και είχε κάποεις εφαρμογές της Βόντα στο μενού αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα τις απενεργοποιήΣ. Ουσιαστικά δεν έχει διάφορα μη φοβάσαι.

τελικά βρήκα καλώδιο για σύνδεση usb ong στα μεντια Μαρκ. Λειτουργεί κανονικά

 

Δηλαδή πέρα από αυτές τις εφαρμογες δεν έχει κάποια άλλη διαφορά; προτείνεις να μη κάνω root ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχοντας κλείσει 10 μερούλες με το μαυρούλι μου Ζ, μόνο καλές εντυπώσεις έχω μέχρι τώρα. Απλά να πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου για την μπαταρία, η οποία στην πρώτη φόρτιση με φόβισε πάρα πολύ, αλλά μετά απο 4-5 πλέον πλήρεις φορτίσεις έχει έρθει σε αποδεκτά για μένα όρια 2 με 2.5 μέρες, με στάμινα μεν αλλά όλες τις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν ανοιχτές κλπ.

 

Επίσης χτες μου ήρθαν και φόρεσα καινούριες ζελατίνες προστασίας αφού τόσες μέρες το πρόσεχα σαν τα μάτια μου μην φθαρούν οι άτιμες εργοστασιακές, οι οποίες δεν ξέρω αν είναι τόσο ευπαθείς όσο λένε τελικά, αλλά για τοο φόβο των ιουδαίων...

Οι ζελατίνες που επέλεξα είναι αυτές, από αμαζόνα αγγλίας :

http://ecx.images-amazon.com/images/I/7168SAXv2jL._AA1500_.jpg

 

Και εδώ φωτογραφίες από την τοποθέτηση τους που απλά να αναφέρω ότι η συσκευασία περιλαμβάνει 3 ζελατίνες για την πρόσοψη, 3 για πίσω με υποδοχή για το αυτοκόλλητο του NFC, και 3 μονοκόμματες χωρίς την τρύπα. Δείχνουν τίμιες και το Value for money είναι ιδιαίτερα υψηλό εκ πρώτη όψεως. Αρχικά η αίσθηση που μου δίνουν είναι σαφώς αναβαθμισμένη σε σχέση με της μαμάς, έχουν πολύ καλή ολίσθηση και σαφώς δεν κρατάνε τόσες δαχτυλιές. Επίσης να αναφέρω ότι τοποθετήθηκαν πάνω από τις εργοστασιακές.

 

https://www.dropbox.com/sh/jqfuh9b0w0oejpf/DlP-J9tbH4

 

καλησπέρα!θα μπορουσες να μου στείλεις το link? εγω παρήγγηλα αυτη.Δεν βαζω ποτέ μπροστα αλλα αυτή τη φορα θα βάλω

http://shop.brando.com/Simplism-Ultra-Thin-Cover-Set-for-Sony-Xperia-Z_p08858c0304d004.html

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS! Υπάρχει κάποιος που να έχει αγοράσει το Ζ της Vodafone (το έχω δει δε αρκετά σκρουτζομάγαζα) να μου πεί εντυπώσεις; Απ'ότι έμαθα η διαφορές είναι στο logo που εμφανίζεται στην εκκίνηση και σε κάποιες εφαρμογές της εταιρίας της οποίες όμως δε μπορείς να διαγράψεις. Αν κάνω root (δεν έχω ιδέα πως αλλά το ψάχνω!) θα καθαρίσει απ'ολα αυτά αλλά θα χάσω την εγγύηση έτσι; Τι μου προτείνετε να κάνω;

Επειδή με ταλαιπώρησε η ιδέα και εμένα του να κάνω root ή όχι, να πώ ότι το δικό μου που ήταν Cosmote branded, το πάτσαρα με την official 434 unbranded που έχει ποστάρει αγαπητός συμφορουμίτης κάποιες σελίδες ποιό πίσω, χρησιμοποιώντας το Flashtool:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2162907

 

Πολύ απλό και χωρίς να έχεις έννοιες για root κλπ, γνήσιο λογισμικό χωρίς σκουπίδια!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πέρα από αυτές τις εφαρμογες δεν έχει κάποια άλλη διαφορά; προτείνεις να μη κάνω root ;

 

Δεν θαχει καμια αλλη διαφορα.

Σαυτα τα τηλεφωνα κανεις, δεν κανεις ρουτ δεν βλεπεις διαφορες στην αποδοση. Ισως λιγο στην μπαταρια. Αλλα το ρουτ ειναι αναγκαιο για παρα πολλα πραγματα.. Εχει να κανει ομως με το τι σε ενδιαφερει να ασχοληθεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παίδες μια ερώτηση ο φίλος μου την έχει πάρει την συσκευή με 550 ευρό και μέσα σε 4 μέρες έχει φάει μπόλικες γρατζουνιες η οθόνη και πίσω μέρος (δλδ ένα είδους ζελατίνας πού φοράει) την αφαιρέσαμε με χίλια ζόρια και έφυγε τώρα το λόγο της sony που για κάποιο περίεργο λόγο ήταν πάνω στην ζελατίνα(wtf??)=[ κλπ........... που μπορούμε να αγοράσουμε μπόλικες τέτοιες ζελατίνες (πίσω μπρος) γιατί βλέπω της έχει γρατζουνίσει για πλάκα
Link to comment
Share on other sites

Ίδιες με τις εργοστασιακές δεν υπάρχουν, τουλάχιστον από ότι αντιλαμβάνομαι θα ήθελε και με το λογότυπο της Sony...Ατύχησε προς το παρόν πές του. Από τρίτες εταιρείες μπόλικες αρκετοί έχουμε φορέσει, εγώ παραθέτω πιο πίσω τις δικές μου που έβαλα χτες. Καλό είναι να βάλει κάτι σύντομα καθώς πλέον είναι εκτεθειμένο το όποιο κρύσταλο χρησιμοποιεί η Sony.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

την παρασκευη ερχεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αντε με το καλό...

Δεν θα το μετανιώσεις ούτε στιγμή...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

παίδες μια ερώτηση ο φίλος μου την έχει πάρει την συσκευή με 550 ευρό και μέσα σε 4 μέρες έχει φάει μπόλικες γρατζουνιες η οθόνη και πίσω μέρος (δλδ ένα είδους ζελατίνας πού φοράει) την αφαιρέσαμε με χίλια ζόρια και έφυγε τώρα το λόγο της sony που για κάποιο περίεργο λόγο ήταν πάνω στην ζελατίνα(wtf??)=[ κλπ........... που μπορούμε να αγοράσουμε μπόλικες τέτοιες ζελατίνες (πίσω μπρος) γιατί βλέπω της έχει γρατζουνίσει για πλάκα

 

Μα πως γίνεται να γρατζουνιέται τόσο εύκολα; Δεν υποτίθεται ότι έχει αντιχαρακτική επίστρωση; Εννοώ στο 4ς που είχα χωρίς ζελατίνα ποτέ δε μου είχε γρατζουνιστεί .

Link to comment
Share on other sites

Οι όποιες γρατζουνιές προκύπτουν στις εργοστασιακές ζελατίνες που είναι τοποθετημένες από τη Sony, αυτός είναι ο σκοπός τους. Το κρύσταλλο που είναι από κάτω σαφώς και έχει τις αντοχές του, εξάλλου η συγκεκριμένες ζελατίνες εφαρμόζονται από οτι έχω αντιληφθεί και από συζητήσεις και ως προστατευτικές θραύσης κρυστάλλου, συγκρατόντας και τα όποια θραύσματα. Το θέμα είναι ότι η ζελατίνα είναι ευπαθής, μαλακιά και επιρρεπής στις γρατζουνιές, οπότε οι περισσότεροι προσπαθούν να την καλύψουν όσο πιο γρήγορα γίνεται, συν το θέμα που ανέφερε ο φίλος με το λογότυπο που είναι τυπωμένο, και όχι ενσωματωμένο στο κρύσταλλο...
Link to comment
Share on other sites

Ίδιες με τις εργοστασιακές δεν υπάρχουν, τουλάχιστον από ότι αντιλαμβάνομαι θα ήθελε και με το λογότυπο της Sony...Ατύχησε προς το παρόν πές του. Από τρίτες εταιρείες μπόλικες αρκετοί έχουμε φορέσει, εγώ παραθέτω πιο πίσω τις δικές μου που έβαλα χτες. Καλό είναι να βάλει κάτι σύντομα καθώς πλέον είναι εκτεθειμένο το όποιο κρύσταλο χρησιμοποιεί η Sony.

 

πικρά....... και αφήνει κάτι δαχτυλιές τώρα στο γυαλί........ και δεν καθαρίζονται καταραμένες...............

 

Οι όποιες γρατζουνιές προκύπτουν στις εργοστασιακές ζελατίνες που είναι τοποθετημένες από τη Sony, αυτός είναι ο σκοπός τους. Το κρύσταλλο που είναι από κάτω σαφώς και έχει τις αντοχές του, εξάλλου η συγκεκριμένες ζελατίνες εφαρμόζονται από οτι έχω αντιληφθεί και από συζητήσεις και ως προστατευτικές θραύσης κρυστάλλου, συγκρατόντας και τα όποια θραύσματα. Το θέμα είναι ότι η ζελατίνα είναι ευπαθής, μαλακιά και επιρρεπής στις γρατζουνιές, οπότε οι περισσότεροι προσπαθούν να την καλύψουν όσο πιο γρήγορα γίνεται, συν το θέμα που ανέφερε ο φίλος με το λογότυπο που είναι τυπωμένο, και όχι ενσωματωμένο στο κρύσταλλο...

 

ναι οκ αυτό καταλαβαίνο.... το logo και όλα τα σχετικά........... αλλά πανό στην ζελατίνα ? και αφού χαλάει τόσο γρήγορα γιατί δεν πουλάνε άλλες? τώρα είναι ένα σκέτο μαύρο πράγμα χωρίς κάτι πάνω του

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια βοήθεια σημαντική. Θέλω να αντιγράψω τα αρχεία φώτο και βίντεο του κινητού που έχω τραβήξει απ'την κάμερα, στον mac μου. Βάζοντας το usb καλώδιο δεν το βλέπει καν. Κατέβασα το Sony Bridge for Mac αλλα δεν κάνει τίποτε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια βοήθεια σημαντική. Θέλω να αντιγράψω τα αρχεία φώτο και βίντεο του κινητού που έχω τραβήξει απ'την κάμερα, στον mac μου. Βάζοντας το usb καλώδιο δεν το βλέπει καν. Κατέβασα το Sony Bridge for Mac αλλα δεν κάνει τίποτε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Περίεργο... Στο αντίστοιχο Windows δουλεύει κανονικά...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το τζαμι που έχει το xperia z είναι το ίδιο που έχουν και τα ρολόγια (Ορυκτό κρύσταλλο -Δεν αναφέρομαι σε casio) . Η Sony έβαλε πάνω από το κρύσταλλο και screen protector για να προστατεύει τον πελάτη της σε περίπτωση που σπάσει το κρύσταλλο.

Το Ορυκτό κρύσταλλο είναι 17 φορες πιο ανθεκτικό από το απλό κρύσταλλο.

Όταν αγοράζεις τηλέφωνο 500+ euro καλο είναι να δόσεις και μερικά euro extra για την προστασία του, άσχετα με τι υπόσχεται ο κατασκευαστής. ;)

Το Logo είναι ένα θέμα που η sony το έβαλε στην ζελατίνα ... αλλα και το μηλοφωνο δεν έχει λόγο στην "Φάτσα"του :P

Edited by aleman
“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το τζαμι που έχει το xperia z είναι το ίδιο που έχουν και τα ρολόγια (Ορυκτό κρύσταλλο -Δεν αναφέρομαι σε casio) . Η Sony έβαλε πάνω από το κρύσταλλο και screen protector για να προστατεύει τον πελάτη της σε περίπτωση που σπάσει το κρύσταλλο.

Το Ορυκτό κρύσταλλο είναι 17 φορες πιο ανθεκτικό από το απλό κρύσταλλο.

Όταν αγοράζεις τηλέφωνο 500+ euro καλο είναι να δόσεις και μερικά euro extra για την προστασία του, άσχετα με τι υπόσχεται ο κατασκευαστής. ;)

Το Logo είναι ένα θέμα που η sony το έβαλε στην ζελατίνα ... αλλα και το μηλοφωνο δεν έχει λόγο στην "Φάτσα"του :P

 

Ειναι απο αχαρακτο κρυσταλλο σαπφειριου? (Αυτο μπαινει στα ρολογια συνηθως και ειναι πραγματικα αχαρακτο, οχι gorilla glass και πρασσειν αλογα...).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια βοήθεια σημαντική. Θέλω να αντιγράψω τα αρχεία φώτο και βίντεο του κινητού που έχω τραβήξει απ'την κάμερα, στον mac μου. Βάζοντας το usb καλώδιο δεν το βλέπει καν. Κατέβασα το Sony Bridge for Mac αλλα δεν κάνει τίποτε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Έχει γεμίσει η εσωτερική μνήμη και η εξωτερική είναι μόνο 2gb. Επομένως είναι μονόδρομος η μεταφορά στον Mac μου και άδειασμα της μνήμης του κινητού. Αλλά δεν βλέπω το πως.....:O

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...