Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας!!!!! Απο χθές το μεσημέρι ειμαι κάτοχος του Ζ όπως σας εχω πει λόγο της αντοχής του μου ειναι βολικό στην δουλειά μου και αυτο ειναι που με έκανε να το πάρω!!!! Αν και περιμενα να βγει το SG4 για να συγκρίνω δεν με ενθουσίασε , αν και Bechmark το δειχνούν ποιο πάνω εγω προτιμώ ενα κινήτο που να αντέχει στο χρόνο!!! Δεν εχω πολλά να σας πω ακόμα με λεπτομέρια αλλα σαν πρώτη εντίπωση ειναι ενα τέλειο εργαλείο δουλείας ειναι το pc το tablet και το κινητό όλλα σε ενα μαραφέτι ,λιγο με δυσκόλεψε το μεγεθός του, με το που το πιανείς στο χέρι σου, νοιώθεις λίγο άβολα στην άρχη αλλα σίγα σίγα συνηθίζετε (το ίδιο έπαθα και με το S οταν το πρωτοέπιασα αλλα μετα απο ενα χρόνο το έβλεπα μικρό!!!! Το μενού του ειναι πολύ λεπτόμερες αφου να φανταστητε το εχω απο χθες και ακόμα δεν κατάφερα να το φέρω στα μέτρα μου( αν το συγκρίνω με το Χperia S που το ειχα θα χάσετε την μπάλα, σαν να κρατατε αλλη μάρκα στο χέρι σας. Οταν το στρόσω θα σας ενημερόσω με περισσότερα στοίχεια!!!! Οτι θέλεται μπορείται να με ρωτήσετε!!!!!!

Καλορίζικο! :) Έχεις δοκιμάσει πώς τα πάει κατω απο τον ήλιο?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον συνφορουμιτη Κώστα ,τα τηλέφωνα εχουν εξαιρετική μπαταρια...αν δεν τα χρησιμοποιείς η μπαταρία του ειναι ικανοποιητικη η θεαση κατω απο τον ηλιο ειναι εξαιρετική Edited by Stef08
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Καταστρέφοντας ένα Z

 

 

Όταν η τρέλα δεν πάει στα βουνά ε κάπου πρέπει να βρει καταφύγιο. Μα είναι δυνατόν τι προσπαθεί να αποδείξει το άτομο; Μάλλον ότι δεν θρυματίζεται εύκολα οπότε δεν πρόκειται να κοπούμε από γυαλί ή αν πρόκειται να το κάνουμε εμείς σπίτι μας αυτό το τεστ να προσέξουμε με το μέγεθος του σφυριού που θα χρησιμοποιήσουμε.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την μπαταρία δεν την τεστάρουν με κλειστή την συσκευή και ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση.

Οι τωρινές εκδόσεις android έχουν λύσει το θέμα της υπερκατανάλωσης με την συσκευή σε sleep mode από την εποχή του gingerbread.

Μια σωστή δοκιμή είναι να κάτσετε σήμερα που είναι αργία και μετά από πλήρη φόρτιση και έχοντας τα πάντα ανοικτά (3g, συγχρονισμούς, κλπ) όπως αρμόζει σ ένα smartphone, να κάνετε διάφορες εργασίες χρονομετρωντας.

Δηλαδή μια ώρα browsing, μια ώρα προβολή ταινίας, τραβήξτε 20 φωτο και ένα πεντάλεπτο βίντεο, περιηγηθείτε καμία ώρα στο Flipboard και γενικά κάντε αυτά που κάνετε συνήθως σημειώνοντας τον χρόνο.

Αν δεν μπορείτε να το πάτε στο 3%, προσπαθειστε τουλάχιστον μέχρι το 50% και δείτε μετά το αποτέλεσμα.

Πόσες ώρες είχατε με ανοικτή οθόνη κλπ.

Το να βγάζει κάποιος 3 μέρες με 10% χρήση οθόνης δεν λέει απολύτως τίποτα.

 

Ετσι ειναι ακριβως!

Ειχα παρει πριν λιγες μερες το Sony xperia T ελπιζοντας να το κρατησω για κανονικο τηλεφωνο και σε 2 μερες που το δουλεψα κανονικα επινε με το μπουρι της σομπας τη μπαταρια οταν εκανα αυτα που κανω με ρο Νοτελι!

Το εβαλα στην ακρη λοιπον(ανοικτο) λιγες μερες μεχρι να συναντηθω με συμφορουμιτη να του το δωσω και οταν το ανοιξα ω του θαυματος η μπαταρια του ειχε πεσει ελαχιστα!

Μου εκανε τρομερη εντυπωση και του εδωσα ακομα 1 ευκαιρια ξανακανοντας αυτα που κανω με το note.

Ε λοιπον παλι τα ιδια,η μπαταρια εφευγε σα νερο μπροστα στο γιγαντα.

Το δοκιμασα μονο σα τηλεφωνο και τα βασικα απ το ιντερνετ και ελαχιστα αναμενη την οθονη και οντως δεν επεφτε η μπαταρια,παλι browsing και τα γνωστα και μεσα σε λιγο αρχισε παλι τη κατρακυλα!

Το ιδιο και χειροτερα και το Nexus4 ποιυ ειχα παλι μαζι αυτες τις μερες!

Συμπερασμα,αν τις δουλεψετε σοβαρα τις συσκευες τοτε θα δειτε τη απιδια πιανει ο σακος,αλλιως ειναι μονο να ειχαμε να λεγαμε!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! :) Έχεις δοκιμάσει πώς τα πάει κατω απο τον ήλιο?

 

Οχι ακομα αυριο που θα ειμαι στην δουλεια θα το δοκιμασω και θα σας πω την τριτη....

Link to comment
Share on other sites

Καταστρέφοντας ένα Z

 

 

Ρε παιδιά, κρίμα το Ζετάκι.. Το χουνε χτυπήσει, το χουνε κάνει μπάνιο, το χουνε πετάξει κάτω, το χουνε ξεπλύνει, το χουνε διπλώσει, το χουνε μαγειρέψει (????) το χουνε θρυμματίσει με χαμερ... :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.simplyelectronics.net/mainproduct.php?pid=21960&sd=specs

Καλή τιμή νομίζω είναι για αρχή 539 Ευρώ

ΝΟΚΙΑ Ν95 -ΝΟΚΙΑ Ν8 - NEXUS 4- HTC M8 -NOKIA 1020 -XPERIA Ζ5-Lumia 950xl
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαβάζω εδώ πολλούς που λένε ότι έχει καλή κάμερα, αλλά δεν γράφει κανείς για το βίντεο που είναι αρκετά σημαντικό για κάποιους. Έχουμε εντυπώσεις από βίντεο? Έχω το Τ και σκέφτομαι να πάρω το Ζ, αλλά δεν βρίσκω πουθενά κάποια σύγκριση. Αν είναι τα ίδια, μην ξοδευτώ άδικα!
Link to comment
Share on other sites

http://www.simplyelectronics.net/mainproduct.php?pid=21960&sd=specs

Καλή τιμή νομίζω είναι για αρχή 539 Ευρώ

 

 

 

 

Έχει ανοιχτεί καινούργιο νήμα για το ZL

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

για όσους το έχουν αποκτήσει: η βάση φόρτισης τελικά περιλαμβάνεται ή όχι στη συσκευασία;

ξέρει κανείς περίπου πόσο στοιχίζει και που υπάρχει διαθέσιμη;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, το Ζ το πήρα used, όπως βλέπω φοράει τις μεμβρανες της Sony.

Μπορώ να του βάλω από πανω το παρακάτω screenprotector της SGP?

Sony Xperia Z Screen Protector GLAS.t SLIM Premium Tempered Glass.

 

ή πρέπει να βγάλω τις πρώτες?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, το Ζ το πήρα used, όπως βλέπω φοράει τις μεμβρανες της Sony.

Μπορώ να του βάλω από πανω το παρακάτω screenprotector της SGP?

Sony Xperia Z Screen Protector GLAS.t SLIM Premium Tempered Glass.

 

 

Μπορεις ,εσυ το ξερεις ,οταν τα βαλεις κανε κι ενα review για μας ..δεν χρειαζεται να βγαλεις τις υπαρχουσες

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, κρίμα το Ζετάκι.. Το χουνε χτυπήσει, το χουνε κάνει μπάνιο, το χουνε πετάξει κάτω, το χουνε ξεπλύνει, το χουνε διπλώσει, το χουνε μαγειρέψει (????) το χουνε θρυμματίσει με χαμερ... :confused:

 

το επόμενο τεστ μάλλον θα είναι με δυναμίτη :lol::lol::lol:

...και τελευταίο τεστ με ατομική βόμβα...:p:p:p

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

Σε flight mode το έχεις;

Κανονικότατα. Με χαλαρή χρήση βέβαια. Τώρα πλέον βρίσκεται στο 11% αλλα το ξεπάτωσα σήμερα απο τις 2 το μεσημέρι. Παιχνίδια με τα ανίψια μου για ώρες! Συνολικά λοιπόν με μια φόρτιση εως τώρα έβγαλε 62 ώρες και 10 λεπτά και εχει και το 11% ακόμη! Μια χαρά.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Με κουρασαν τα αστεια πλαστικα του Note 2.

Πολυ ομως, παρα πολυ...

Θα δωσω αλλη μια ευκαιρια στο Ζ, το οποιο ειναι το 2ο που θα περασει απο τα χερια μου.

Κι αυτο γιατι θεωρω οτι ειναι το πιο ομορφο smartphone για φετος (και το πιο ποιοτικο, μαζι με το one), ενω οπως ειχα γραψει ειναι μακραν η καλυτερη υλοποιηση της Sony.

Αν δε με καλυψει θα παω στο One - αλλα ο κλειδωμενος BL του δευτερου και η εμμονη της HTC σε αυτο το κομματι ειναι τουλαχιστον εκνευριστικη.

Το μεγαλο στοιχημα ειναι η μπαταρια του - απο την αυτονομια του θα κριθει αν μπορει να ειναι το βασικο μου κινητο. Ολα τα υπολοιπα τα ειδα και το θεμα με τις γωνιες θεασης μπορω να το ανεχτω.

Θα επανελθω με εντυπωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Με κουρασαν τα αστεια πλαστικα του Note 2.

Πολυ ομως, παρα πολυ...

Θα δωσω αλλη μια ευκαιρια στο Ζ, το οποιο ειναι το 2ο που θα περασει απο τα χερια μου.

Κι αυτο γιατι θεωρω οτι ειναι το πιο ομορφο smartphone για φετος (και το πιο ποιοτικο, μαζι με το one), ενω οπως ειχα γραψει ειναι μακραν η καλυτερη υλοποιηση της Sony.

Αν δε με καλυψει θα παω στο One - αλλα ο κλειδωμενος BL του δευτερου και η εμμονη της HTC σε αυτο το κομματι ειναι τουλαχιστον εκνευριστικη.

Το μεγαλο στοιχημα ειναι η μπαταρια του - απο την αυτονομια του θα κριθει αν μπορει να ειναι το βασικο μου κινητο. Ολα τα υπολοιπα τα ειδα και το θεμα με τις γωνιες θεασης μπορω να το ανεχτω.

Θα επανελθω με εντυπωσεις...

 

Δεν μας τις έγραψες τις εντυπώσεις την προηγούμενη εβδομάδα?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα Sony στις πρώτες φορτισεις εχουν τραγική αυτονομία. Μετα βελτιωνονται αισθητά. Αν αυτη η βελτίωση αρκεί ειναι άλλο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας τις έγραψες τις εντυπώσεις την προηγούμενη εβδομάδα?

 

Εντυπωσεις 2 ημερων, απο τις οποιες ομως δεν ειχα ξεκαθαρη εικονα απο τη μπαταρια.

Αν ειναι οκ (υποψιαζομαι πως ειναι στα επιπεδα του S3 απο αυτα που ειδα) μου αρκει.

Η οθονη εχει θεμα με τις γωνιες και το δηλωσα ξεκαθαρα, αλλα θα το ανεχτω καθως πλεον το note 2 και τα τριζατα πλαστικα με κουρασαν πολυ.

Xperia Z και HTC One λοιπον ειναι αυτα που θα δοκιμασω το επομενο διαστημα και η χρηση αρκετων ημερων με το καθενα θα δειξει ποιο μου κανει πραγματικα...

H sony διατηρει ενα επιπεδο στα ματια μου, μπροστα απο τα καραγκιοζιλικια των HTC, Samsung (τη σαμμυ την ξεραμε για τις γελοιοτητες της, τις τελευταιες μερες μαθαμε και την HTC), οποτε θα δωσω αλλη μια ευκαιρια.

@ Androides

Οχι, εγω δεν ειδα τραγικη αυτονομια με το Ζ στις πρωτες 2 φορτισεις που προλαβα να κανω στην πρωτη συσκευη που περασε απο τα χερια μου.

Αν σε αυτο που ειδα προστεθει ενα 20% μετα τις πρωτες φορτισεις και το battery calibration θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Κι ενα review ευστοχο απο το android central

http://www.androidcentral.com/sony-xperia-z-review

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

V@gelis μιας και εχεις δουλεψει δυο συσκευες, μπορεις να πεις αν υπαρχει διαφορα στην οθονη απο την μια στην αλλη?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

V@gelis μιας και εχεις δουλεψει δυο συσκευες, μπορεις να πεις αν υπαρχει διαφορα στην οθονη απο την μια στην αλλη?

 

Δεν εχω προλαβει να αποσφραγισω το νεο Ζ. Αυριο που θα το κανω θα ποσταρω σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσεις 2 ημερων, απο τις οποιες ομως δεν ειχα ξεκαθαρη εικονα απο τη μπαταρια.

Αν ειναι οκ (υποψιαζομαι πως ειναι στα επιπεδα του S3 απο αυτα που ειδα) μου αρκει.

Η οθονη εχει θεμα με τις γωνιες και το δηλωσα ξεκαθαρα, αλλα θα το ανεχτω καθως πλεον το note 2 και τα τριζατα πλαστικα με κουρασαν πολυ.

Xperia Z και HTC One λοιπον ειναι αυτα που θα δοκιμασω το επομενο διαστημα και η χρηση αρκετων ημερων με το καθενα θα δειξει ποιο μου κανει πραγματικα...

H sony διατηρει ενα επιπεδο στα ματια μου, μπροστα απο τα καραγκιοζιλικια των HTC, Samsung (τη σαμμυ την ξεραμε για τις γελοιοτητες της, τις τελευταιες μερες μαθαμε και την HTC), οποτε θα δωσω αλλη μια ευκαιρια.

@ Androides

Οχι, εγω δεν ειδα τραγικη αυτονομια με το Ζ στις πρωτες 2 φορτισεις που προλαβα να κανω στην πρωτη συσκευη που περασε απο τα χερια μου.

Αν σε αυτο που ειδα προστεθει ενα 20% μετα τις πρωτες φορτισεις και το battery calibration θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Κι ενα review ευστοχο απο το android central

http://www.androidcentral.com/sony-xperia-z-review

 

Όχι και τριζατα πλαστικά το Note2 Βαγγέλη. Πλαστικά ναι, αλλα οπως έχεις γράψει και ο ίδιος πολλές φορές χωρίς προβλήματα.

Τέλος πάντων, καθένας κάνει τις επιλογές του. Άλλωστε δεν είναι δύσκολο να το ξαναγορασεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όχι και τριζατα πλαστικά το Note2 Βαγγέλη. Πλαστικά ναι, αλλα οπως έχεις γράψει και ο ίδιος πολλές φορές χωρίς προβλήματα.

Τέλος πάντων, καθένας κάνει τις επιλογές του. Άλλωστε δεν είναι δύσκολο να το ξαναγορασεις.

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω 100%

Το note τουλάχιστον όσα είχα ήταν πολύ καλά δεμένα.

Μόνο που έπρεπε να κλείνεις καλά το καπάκι και να μη το βγάζεις πόσες φορές τη μέρα γιατί τότε ίσως έχει θέμα.

Όσο για το Ζ εμένα δε με κάλυψε όπως δε με κάλυψε και το xperia T και εκτός απ το χάλια ή τέλος πάντων μέτριο ηχείο του μου τη σπάνε πολύ και τα on screen buttons που έκαναν την οθόνη του Τ να δείχνει 4.3 και του Ζ 4.7

Και στο Τ λόγο μεγέθους το συγχωρώ αυτό, στο Ζ Όχι γιατί είναι τεράστιο για τηλέφωνο και παρ όλα αυτά η οθόνη του είναι μινιον μπροστά στο note στο ίντερνετ π.χ. που εκεί περνάω τις περισσότερες ώρες μου με αυτά τα τηλέφωνα εγώ και πιστεύω και οι περισσότεροι που θέλουν τέτοιες οθόνες.

Εγώ πάντως το κύκλο μου τον έκανα, αγορασα κ δοκίμασα σχεδόν όλα τα κινητά με μεγάλη χασούρα και δε τη ξαναπατάω!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όχι και τριζατα πλαστικά το Note2 Βαγγέλη. Πλαστικά ναι, αλλα οπως έχεις γράψει και ο ίδιος πολλές φορές χωρίς προβλήματα.

Τέλος πάντων, καθένας κάνει τις επιλογές του. Άλλωστε δεν είναι δύσκολο να το ξαναγορασεις.

 

Χωρίς προβλήματα μέχρι να ανοιχτούν καμιά δεκαριά φορές. Μετά είναι για πέταμα Κώστα. Εγώ δεν παίζω άλλο αυτό το παιχνίδι της samsung.

Αυτή τη χρονιά παίζουν 2 εξαιρετικές υλοποιήσεις στην αγορά. Ζ και one.

Κάποια από τα 2 θα με καλύψουν. Αν πάλι όχι, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...