Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια διευκρινηση Ακιςς, επι της διαδικασιας (το ορθοδοξο πασοκ ξαναρχεται).

Μπαινω λοιπον twrp, φλασαρω το νεο μοντεμ ωραια κι ομορφα. Μετα τι? Υπαρχει επιλογη στο twrp επιλογη διαγραφης φακελων ή αναφερεσαι σε ξεχωριστη εφαρμογη, κι αν ναι σε ποια? Και μετα απευθειας reboot to recovery, σωστα? Δεν μεσολαβει δηλ reboot to system.

Οπως και να 'χει, σε ξαναευχαριστουμε για το χρονο σου.

Btw, επειδη για μενα θα ειναι σοβαρος λογος μετακομισης στο νοτε8 (οταν πεσει η τιμη στα 500), εχεις ψαξει αν η ρομ του 8 ειναι ευκολη στο μαγειρεμα? Αν Θα εχεις δηλαδη δυνατοτητα πχ να βελτιωσεις την αυτονομια και να ξαναβαλεις το quick note με καποια δικη σου ρομ, 2 απο τα χαρακτηριστικα που δεν μου αρεσουν στο 8αρι? Για διαθεση δεν συζηταω. Αφου σε τρωει ακομα το χερι σου για το νοτε2, φανταζομαι για το 8.

Ελα καλησπερα και χρονια πολλα.

Note 2 πλεον δεν εχω το πηρε φιλη .

Το Note 8 σε λιγες μερες θα το πουλησω .Δεν θα το κανω ρουτ γιατι θα παρω το επερχομενο S9 :lol:και γιαυτο θα το δωσω συντομα σχετικα μια και το εχω σε αριστη κατασταση.

Καβαντζα εχω χωρις να το αλλαζω το J7 2017.

Το ρομ δεν περιεχει μοντεμ.Καλο ειναι να φλασαρετε το μοντεμ που ανεβασα , reboot ξανα recovery και φλασαρισμα το καινουργιο ρομ.Ετσι δεν δημιουργειται ποτε προβλημα γιατι ο καθενας εχει αλλο recovery και δεν μπορω να ξερω τι κανει.Για τα φακελα και υπολειμματα ενος παλιου ρομ καλο ειναι να διαγραφονται προληπτικα και μεσα απο το υπαρχον ρομ γιατι δεν ξερω εαν το recovery που εχει εγκαταστησει ο καθενας τα διαγραφει η οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά σε όλους!

Άκη, ευχαριστούμε που κράτησες ζωντανό το Note μας τόσα χρόνια! Χωρίς εσένα ίσως να το είχαμε αλλάξει από καιρό!

Πέρασα τη V7 και η εικόνα μου φαίνεται πολύ "sharp", εμένα προσωπικά με κουράζει. Ξαναγύρισα ένα χρόνο πίσω, στη V3, με τα ευχάριστα κυκλικά toggles!

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Άκη, ευχαριστούμε που κράτησες ζωντανό το Note μας τόσα χρόνια! Χωρίς εσένα ίσως να το είχαμε αλλάξει από καιρό!

Πέρασα τη V7 και η εικόνα μου φαίνεται πολύ "sharp", εμένα προσωπικά με κουράζει. Ξαναγύρισα ένα χρόνο πίσω, στη V3, με τα ευχάριστα κυκλικά toggles!

 

Ελα χρονια πολλα.

Εαν σε κουραζε πηγαινες στο μενου του agni και εκανες απενεργοποιηση το αρχειο το οποιο τροποποιησα .Ετσι επανερχοταν στο κανονικο.Δεν χρειαζοταν να αλλαξεις ρομ.

Edit:

Ρε θηριο εχεις κρατησει τα παλιοτερα ρομ ε ?

Link to comment
Share on other sites

Ελα καλησπερα και χρονια πολλα.

Note 2 πλεον δεν εχω το πηρε φιλη .

Το Note 8 σε λιγες μερες θα το πουλησω .Δεν θα το κανω ρουτ γιατι θα παρω το επερχομενο S9 :lol:και γιαυτο θα το δωσω συντομα σχετικα μια και το εχω σε αριστη κατασταση.

Καβαντζα εχω χωρις να το αλλαζω το J7 2017.

Το ρομ δεν περιεχει μοντεμ.Καλο ειναι να φλασαρετε το μοντεμ που ανεβασα , reboot ξανα recovery και φλασαρισμα

 

Χεχε, οτι το νοτε2 ειναι γκομενοπαγιδα το ηξερα απο τοτε που το εκανα δωρο στη νυν πλεον γυναικα μου. Ελπιζω λοιπον να πιασει τοπο το δωρο σου :) :) :p .

Οσον αφορα τη διαγραφη των φακελων android, επειδη δεν το διευκρινιζεις, το κανω και απο το twrp ή γινεται μονο με το philz?

Κι αν επιτρεπεται η ερωτηση, γιατι δινεις το νοτε8? Αν αφορα τη συσκευη πες μας, αν δεν αφορα τη συσκευη προφανως δεν χρειαζεται να μας πεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελα χρονια πολλα.

Εαν σε κουραζε πηγαινες στο μενου του agni και εκανες απενεργοποιηση το αρχειο το οποιο τροποποιησα .Ετσι επανερχοταν στο κανονικο.Δεν χρειαζοταν να αλλαξεις ρομ.

Edit:

Ρε θηριο εχεις κρατησει τα παλιοτερα ρομ ε ?

Έχω όλα τα rom από το DN3 V5.5, 11-05-2015 και μετά. Μου λείπουν ένα ή δύο προηγούμενα που είχες στο bytheway (αν υπάρχουν κάπου ακόμα, βάλε links)! Συλλεκτικά κομμάτια!!!

Ποια ρύθμιση του agni είναι πειραγμένη; Δεν το κατάλαβα και δεν είναι τπτ να το ξαναπειράξουμε!:lol:

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μου αρεσει η τελευταια ρομ του ακιςς και θα την κρατησω. Το μονο περιεργο ειναι οτι παρα το σβησιμο των φακελων android απο μνημη και εξωτερικη καρτα και παρα τα wipes, η νεα ρομ κρατησε ολο το στησιμο της παλιας ρομ, ακομα και τους κωδικους wifi, και τα bookmarks του browser, και τους λογαριασμους mail. Κοινως το σεταρισμα μου πηρε μολις 15 λεπτα αντι για τις 2+ ωρες που εκανε συνηθως. Και βεβαια η ρομ πεταει, ενω η παλια ειχε μπουκωσει σς μεγαλο βαθμο. Ή εγω εκανα σαχλαμαρα ή ο ακιςς ειναι πολυ μπροστα.

 

Ευχαριστουμε ακιςς. Να σ' εχει καλα ο Θεος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια να εχουμε.

Ακη για μια ακομα φορα σε ευχαριστουμε που ασχοληθηκες με το notaki μας και του εδωσες νεα ζωη.

Η τελευταια σου ρομ ειναι μια χαρα τουλαχιστον στο δικο μου...δεν ειμαι ειδικος αλλα το βλεπω να λειτουργει μια χαρα να πηγαινει σφαιρα και να μην κολαει...αυτα σε μενα φτανουν.

Τωρα μην γελασετε απλα βρηκα ενα μικρο προβληματακι στα (εφε φεστιβαλ) ενω τα εχω ενεργοποιημενα δεν λειτουργησαν τα Χριστουγεννα και την Πρωτοχρονια...ενω στα γεννεθλια μου και στις 14 φεβρουαριου εβγαλε αντιστοιχα το happy birthday theme...και το valentines day...αφου αλλαξα την ημερομηνια λογικα για να δω οτι δουλευει....

Ok ok το ξερω μην βαρατε εδω ψαχνουμε για μεγαλα προβληματα δεν θα ασχολουμαστε με τα themes χαχαχα αλλα οκ εμενα μου αρεσαν μου εφτιαχναν την διαθεση.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφη ρόμ για άλλη μια φορα απο τον Ακη..

Μπράβο ρε φίλε για το μεράκι σου.

 

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

New-Year-2018-Hd-Images-640x330.jpg

 

Άκη καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Ερωτηση:

 

Πώς κάνουμε Block έναν αριθμό για φωνητική κλήση και SMS.

 

Όλοι οι οδηγοί που διάβασα ψαχνοντας στο google δεν παιζουν, γιατί αναφέρονται σε stock Rom.

 

Για την τηλεφωνική κλήση το πάνε μέσω rejection list, οπου προσθέτεις αριθμούς για block, αλλά δυστυχώς δεν παίζει.

 

Στις δικιες σου τι κάνουμε ;

 

Thanks

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αφού λόγω bug δεν δουλεύει η μαμά block list μπορείς να δοκιμάσεις κάποια από τις εφαρμογές που κυκλοφορούν στο Play.

Εκτός βέβαια εάν ο Άκης μπορεί να το διορθώσει εύκολα με κάποιο patch.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αφού λόγω bug δεν δουλεύει η μαμά block list μπορείς να δοκιμάσεις κάποια από τις εφαρμογές που κυκλοφορούν στο Play.

 

Καλημέρα.

 

Εχεις καμιά δοκιμασμένη και free ;

 

Thanks

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα

προσπαθώνατς να βάλω την τελευταία rom όταν πάω να κάνω ta wipe μέσα από το μενου του philz το κινητό κάνει restart και με βγάζει πάλι στο μενου του philz.

Το ίδιο και αν πάω να κάνω εγκατάσταση της rom .

ίσαμε εδώ ήταν ή μπορώ να κάνω κάτι να επανέλθει?

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα

προσπαθώνατς να βάλω την τελευταία rom όταν πάω να κάνω ta wipe μέσα από το μενου του philz το κινητό κάνει restart και με βγάζει πάλι στο μενου του philz.

Το ίδιο και αν πάω να κάνω εγκατάσταση της rom .

ίσαμε εδώ ήταν ή μπορώ να κάνω κάτι να επανέλθει?

Δοκίμασε να περάσεις twrp με το odin και ξαναδοκίμασε. Αν κάνει τα ίδια, πέρνα με odin ένα stock firmware και λογικά θα στρώσει.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

κάτσε να διαβάσω πως γίνεται γιατι έχουν περάσει χρόνια από τότε που το είχα ξανακάνει :)

 

αν έχεται και κάποιο link εύκαιρο....

Edited by P_M
Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω περασα nougat σημερα σε κινητο ενος φιλου μου και το κινητο πραγματικα απογειωθηκε ..

ηταν λες και αγοραζε καινουργιο ..βεβαια χανεις το πενακι αλλα μικρο το κακο ..

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω περασα nougat σημερα σε κινητο ενος φιλου μου και το κινητο πραγματικα απογειωθηκε ..

ηταν λες και αγοραζε καινουργιο ..βεβαια χανεις το πενακι αλλα μικρο το κακο ..

 

ποια έβαλες για δώσε link να την δοκιμάσουμε

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

ποια έβαλες για δώσε link να την δοκιμάσουμε

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-2/development/rom-cosmic-os-v1-4-t3572786

 

σφαιρα παει ...:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πηγές σε αυτήν και οχι σε κάποια resurrection ή lineage?

Τις δοκιμασες και αυτή παει καλυτερα?

 

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πηγές σε αυτήν και οχι σε κάποια resurrection ή lineage?

Τις δοκιμασες και αυτή παει καλυτερα?

 

 

Same Sh1t...Different Day

 

την resurrection δεν μπορουσα να την περασω απο recovery με τιποτα ..!

δεν ξερω γιατι ..γενικα εχω μεινει λιγο πισω εδω ..

το τελευταιο TWRP γενικα πως τον περναμε γνωριζει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα απο Οντιν.

 

 

Same Sh1t...Different Day

Εκτός εάν έχεις ήδη TWRP και το φλασάρεις από πάνω.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Τελικά γίνεται και με την εφαρμογή τους. Την κατεβάζεις και μετά ακολουθείς τα βήματα. Το δοκίμασα και παίζει μια χαρά.

 

Same Sh1t...Different Day.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα παιδιά. Μου έδωσε ενας φιλος το Note2 για να του το φλασαρω. Εχω δοκιμασει 2 ρομ μεχρι στιγμης (lineage & resurrection) και στις 2 οταν τελειωνει το φλασαρισμα και μπουταρει το κινητο δε λειτουργει η καμερα. Φλασαρω μεσω twrp. Γνωρίζετε τι μπορω να κανω?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Με την μαμά ρομ δουλεύει κανονικά η κάμερα? Κανε μια δοκιμή περνώντας την τελευταία επίσημη και μετά δοκίμασε πάλι με καστομ.

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Με την μαμά ρομ δουλεύει κανονικά η κάμερα? Κανε μια δοκιμή περνώντας την τελευταία επίσημη και μετά δοκίμασε πάλι με καστομ.

 

Same Sh1t... Different Day

 

καλησπέρα. Ναι δουλευε κανονικα πριν. Θα δοκιμασω την ρομ που αναφερθηκε σε αυτη την τελευταια σελιδα :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...