Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα απλο solved δε λεει τιποτα.

Εδω υποτιθεται οτι ο ενας βοηθαει τον αλλο και οταν βρεθει λυση καλο ειναι να την ποσταρουμε για να επωφεληθουν και αλλοι...

 

ok, mea culpa

χρησιμοποίησα όλα τα παρακάτω (δε θυμάμαι τη σειρά γιατί ξενυχτούσα για δεύτερο βράδυ διαβάζοντας και πειραματιζόμενος) γιατί ό,τι έκανα με το odin μου έβγαζε fail:

Odin3 v1.85 +4.3_Unbrick.tar

Odin3 v1.85+recovery.tar.md5

Odin3 v3.09+openrecovery-twrp-2.6.3.1-t03g.img.tar

μέχρι που κάποιο απ' αυτά έδειξε success

Μετά έψαξα και βρήκα μια 4.3 rom tar (4.3 KS_MULTI_CSC_N7100XXUEMK4.tar.md5) η οποία πέρασε κανονικά με το odin3 v1.85.

Έγινα root με Kingo Android ROOT γιατί ήταν unrooted.

Τέλος έκανα επαναφορά με το backup που προανέφερα. Αυτά βέβαια ήταν το εύκολο κομμάτι της υπόθεσης. Το δύσκολο ήταν να ξαναδώ το τηλέφωνο να ξεκολλάει από την κατάσταση που αναφέρω παραπάνω και φυσικά να κάνω το odin να "γράψει" success.

Πέρασα και από την εταιρεία που το αγόρασα και μου είπαν ότι δεν ήταν σίγουροι ότι θα το έκαναν να δουλέψει. Το κόστος, αν γινόταν, δεν θα ήταν μεγάλο. Αν όμως γινόταν...

Αν νομίζετε ότι αξίζει σαν προσπάθεια, ας περαστεί στην αρχική σελίδα σαν μία μέθοδος software unbrick note 2 (αφού πολύ σωστά έγραψε και ο φίλος ότι είμαστε εδώ για να βοηθάμε) για να μη "χαθεί" μέσα στο τεράστιο πλήθος πληροφοριών που αναφέρονται στο παρόν νήμα.

Φιλικά !:)

Σπύρος Π.

Edited by nikos965
S.P.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με ποια recovery προσπαθείς να περάσεις την dn3 ?

 

Πρέπει να έχεις twrp v2.6.3.1 και να κάνεις όλα τα wipe.

 

philz touch 6.θα δοκιμασω και την twrp..

Εχει δοκιμασει κανεις την dn3?να μας πει αν εχει support για art...γτ στην επισημη που ειδα στο s4 ενος φιλου δεν ειχε η δεν το βρηκα εκει που περιμενα να ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Προσπαθώντας να στείλω μήνυμα μου πετάει το

 

'η διαδικασία Com. Android. Phone διακόπηκε'

 

 

Τι σημαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω?

Βοήθεια ρε παιδιά και σας ευχαριστώ προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Προσπαθώντας να στείλω μήνυμα μου πετάει το

 

'η διαδικασία Com. Android. Phone διακόπηκε'

 

 

Τι σημαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω?

Βοήθεια ρε παιδιά και σας ευχαριστώ προκαταβολικα.

 

 

Κανείς για βοήθεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Κανείς για βοήθεια !!!

 

Η καλύτερη λύση είναι η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με ότι αυτό συνεπάγεται (διαγραφή κωδικών, επαφών, λογαριασμών κτλ).

Μπορείς να δοκιμάσεις να πας Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - στη καρτέλα όλα να βρεις την εφαρμογή μηνυμάτων και την εφαρμογή τηλεφώνου και να δοκιμάσεις να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων.

 

Καλού κακού πάρε αντίγραφο ασφαλείας των επαφών και των μηνυμάτων σου.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με ότι αυτό συνεπάγεται (διαγραφή κωδικών, επαφών, λογαριασμών κτλ).

Μπορείς να δοκιμάσεις να πας Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - στη καρτέλα όλα να βρεις την εφαρμογή μηνυμάτων και την εφαρμογή τηλεφώνου και να δοκιμάσεις να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων.

 

Καλού κακού πάρε αντίγραφο ασφαλείας των επαφών και των μηνυμάτων σου.

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφερον, έκανα εκκαθάριση δεδομένων στα μηνύματα αλλά ίδιο αποτέλεσμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες με vodafone τι modem χρησημοποιειτε; Γιατι δε μου τα λεει καλα τελευταια.. Με το ζορι 1 με 2 γραμμες σε Η, Η+ αλλα κυριως full 3g.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Εχω περασει Phoenix v17, προερχομενος απο Sotmax 4.3 και εχω το εξης θεμα και με τις δυο ROM.

 

Με Nova Launcher, οποτε εκτελω το Google Now μου ζηταει να επιλεξω ξανα Default Launcher.

 

Εχω ψαξει στο Internet, εχω κανει διαφορα, αλλα τα ιδια και τα ιδια.

 

Το Nova Launcher το χρησιμοποιω πολυ καιρο τωρα και καθε φορα κανω Restore Backup.

 

Λετε να ειναι κατι μεσα στο Backup που να το "χαλαει";

 

Το εχει δει κανεις σας; Ευχαριστω πολυ.

MY ANDROID DEVICES HISTORY

HTC Desire HD > HTC Evo 3D > Samsung Galaxy Nexus > Samsung Galaxy Note II > LG G2 > LG G Flex 2 > Samsung Galaxy Note Edge > Meizu MX4 Pro > LG G4 > Xiaomi Mi 5 > Samsung Galaxy S8+ > Huawei P20 Pro > Huawei Mate 20 Pro > Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Εχω περασει Phoenix v17, προερχομενος απο Sotmax 4.3 και εχω το εξης θεμα και με τις δυο ROM.

 

Με Nova Launcher, οποτε εκτελω το Google Now μου ζηταει να επιλεξω ξανα Default Launcher.

 

Εχω ψαξει στο Internet, εχω κανει διαφορα, αλλα τα ιδια και τα ιδια.

 

Το Nova Launcher το χρησιμοποιω πολυ καιρο τωρα και καθε φορα κανω Restore Backup.

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να "παγώσεις" με κάποια εφαρμογή (Titanium Backup μία από τις γνωστές) το δεύτερο Launcher σου?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις να "παγώσεις" με κάποια εφαρμογή (Titanium Backup μία από τις γνωστές) το δεύτερο Launcher σου?

 

Το εκανα χωρις αποτελεσμα.

 

Θα σου πω το εξης. Τωρα περασα ξανα τη Sotmax, χωρις να κανω επαναφορα του Backup μου στο Nova και κανω αναζητηση στο Google Now. Τον Nova ως Default Launcher τον κρατησε. Αρα ισως επειδη το Backup μου να ειναι παλιο και ισως εχει καποια επιλογη μεσα, οταν το κανω επαναφορα να μου "χαλαει" κατι.

 

Ευχαριστω παντως για την προταση σου. :)

MY ANDROID DEVICES HISTORY

HTC Desire HD > HTC Evo 3D > Samsung Galaxy Nexus > Samsung Galaxy Note II > LG G2 > LG G Flex 2 > Samsung Galaxy Note Edge > Meizu MX4 Pro > LG G4 > Xiaomi Mi 5 > Samsung Galaxy S8+ > Huawei P20 Pro > Huawei Mate 20 Pro > Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπέρα να κανω μια ερωτηση ρε παδια? προσπαθώ να βάλω το mod note 3 με τα καλούδια του πάνω σε OΜΕGΑ v25. ακολουθώ τη διαδικασία που λέει στο xda αλλα οταν ανοιγει το τηλ μου πεταει συνεχως (απανωτα) τα εξης: Process com.android.phone has stopped και επίσης το ιδιο για το my.magazine. Μου εχει σπασει τα νευρα ..ξερει κανεις καμμια λύση?
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την DN3 3.2 ακολουθωντας προσεκτικα τις οδηγιες στο xda, αλλα ενω δειχνει να πηγαινει σφαιρα στον launcher και γενικα γρηγορα, κανει freeze σε διαφορες εφαρμογες και σε ακυρα σημεια, και ο μονος τροπος να το επαναφερεις , ειανι να κανεις restart με το power button η να βγαλεις την μπαταρια.

 

Φλασαρα με Phliz touch 5.15 αφου ειδα οτι η 6.χ ειχε ασυμβατοτητες.Παρ ολα αυτα κολλησε στο aroma, αφ ουτου ομως ειχε ολοκληρωθει(100%).Εκανα ξανα wipes και ακομη το προβλημα παραμενει..

 

Να δοκιμαζα με twrp recovery?Εχει εγκαταστησει κανεις;

Διαβασα οτι κανενας δεν ειχε προβλημα με αυτο το recovery στο xda.

Πώς ομως;

Εχω Phliz οπως ειπα , κατεβαζω το .tar και το περναω μεσω odin? Μην γινει καμια βλακεια , γιατι το χρειαζομαι το κινητο.:lol:

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους μια ερώτηση θέλω να κάνω. Γνωρίζει κάποιος από (βεσπα:p :p :lol::lol: )....το να επεξεργαζετε Κερνελ ? Κατέβασα εέναν ξεχασμένο και μπορώ να πω πως πάει τρένο και έχει καλή διανομή μπαταρίας και οβερκλοκ μέχρι τα 1920.το έχω σσταθερά στα 1800 αλλά είναι μπετά και ο "κατασκευαστής της δεν δίνει σημεία ζωής εδώ και κάνα 2 μήνες. Έχει πολλλλλλλλλεεεςςςς παραμέτρους και εγώ είμαι σκράπας σε αυτά. καποια βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

 

Να δοκιμαζα με twrp recovery?Εχει εγκαταστησει κανεις;

Διαβασα οτι κανενας δεν ειχε προβλημα με αυτο το recovery στο xda.

Πώς ομως;

Εχω Phliz οπως ειπα , κατεβαζω το .tar και το περναω μεσω odin? Μην γινει καμια βλακεια , γιατι το χρειαζομαι το κινητο.:lol:

 

την ιδια απορια έχω και εγω. Οπότε οποιαδήποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη

Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

την ιδια απορια έχω και εγω. Οπότε οποιαδήποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη

Ναι γίνεται όπως ακριβώς τα λες. Κατεβάζεις το tar και το περνάς μέσω odin αφού το βάλεις εκεί που λέει pda.

Πάντως έγώ έχω βάλει την dn3 rc version 4 (kit kat). Όλα δουλεύουν άψογα και έχεις καλύτερη διαχείριση μνήμης και νομίζω καλύτερη μπαταρία από ότι η 3.2. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα και την περνάς είτε με τον τελευταιο philz (συνιστώ) ή twrp.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σωστά που ρωτάω εδώ.... έχεις κάνεις θέμα με τον nova prime με την στοκ 4.3? Μου κρεμάει συνέχεια και με πεταει στο touch wiz το τελευταίο διάστημα, ιδίως όταν έχω widgets επάνω....

 

Εγώ το έχω βάλει εδώ και 1 μήνα, και λειτουργεί άψογα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σωστά που ρωτάω εδώ.... έχεις κάνεις θέμα με τον nova prime με την στοκ 4.3? Μου κρεμάει συνέχεια και με πεταει στο touch wiz το τελευταίο διάστημα, ιδίως όταν έχω widgets επάνω....

 

Καλύτερα να ρωτήσεις στο θέμα με τους Launchers ,πάντως και εμένα μου το κάνει τώρα τελευταία στην 4.4 .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την DN3 3.2 ακολουθωντας προσεκτικα τις οδηγιες στο xda, αλλα ενω δειχνει να πηγαινει σφαιρα στον launcher και γενικα γρηγορα, κανει freeze σε διαφορες εφαρμογες και σε ακυρα σημεια, και ο μονος τροπος να το επαναφερεις , ειανι να κανεις restart με το power button η να βγαλεις την μπαταρια.

 

Φλασαρα με Phliz touch 5.15 αφου ειδα οτι η 6.χ ειχε ασυμβατοτητες.Παρ ολα αυτα κολλησε στο aroma, αφ ουτου ομως ειχε ολοκληρωθει(100%).Εκανα ξανα wipes και ακομη το προβλημα παραμενει..

 

Να δοκιμαζα με twrp recovery?Εχει εγκαταστησει κανεις;

Διαβασα οτι κανενας δεν ειχε προβλημα με αυτο το recovery στο xda.

Πώς ομως;

Εχω Phliz οπως ειπα , κατεβαζω το .tar και το περναω μεσω odin? Μην γινει καμια βλακεια , γιατι το χρειαζομαι το κινητο.:lol:

 

Ειναι περίεργη κατάσταση με την dn3 και τα αντιστοιχα μοντακια.Για να κατσουν θελουν πριν την εγκατασταση,εκτος απο τα 3 κλασικά wipes (data, cache, dalvik) να γίνει και wipe system και sd και το touch recovery απο εκδοση 5.15 και κατω

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Μολις φλασαρα την τελευταια εκδοση twrp (2.7.0.0) προερχομενος απο latest philz και τωρα δεν μπαινει στο recovery..ηθελα να παω στην 4.4.2 dn3.

 

Οποτε ξαναφλασαρα philz touch 6.19.3 και ολα καλα..γιατι ομως το εκανε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση...ειχα την omega v25 στο κινητο και φλασαρα με οντιν philz recovery 19.3 και τα παιξε το κινητο. κολλαει στο λογκο της σαμσουνγκ στην αρχη...πως να το φτιαξω το ρημαδι?εχει κανεις ιδέα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ρε παιδια μια ερωτηση...ειχα την omega v25 στο κινητο και φλασαρα με οντιν philz recovery 19.3 και τα παιξε το κινητο. κολλαει στο λογκο της σαμσουνγκ στην αρχη...πως να το φτιαξω το ρημαδι?εχει κανεις ιδέα?

 

οκ τελικά το βρηκα...πμηκα σε downloading mode & ξαναφλασαρα με οντιν το philz_touch_6.12.8-n7100.tar:):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το νοτε 2 με περασμένη τη 4.3 Sotmax. Αντιμετωπίζω εδω και καιρό πρόβλημα με το ping. Σήμερα είπα να το ψάξω και έφτασα σε αδιέξοδο.

 

Καταρχήν κατέβασα απο play το Ping και μου έβγαλε :

 

Ping:icmp socket: Operation not permitted

 

Αφού διάβασα πολύ στο νετ είδα οτι σχετίζεται με το αρχείο ping που βρίσκεται στον φάκελο / usr / bin

 

Μπήκα με κονσόλα πήρα root και δοκίμασα να κάνω ping. Το μήνυμα που πήρα ήταν το εξής:

this version of ping should not run with privileges. aborting

 

Απο δω και έπειτα σήκωσα τα χέρια ψηλα! Εχει αντιμετωπίσει κανεις το ίδιο πρόβλημα?

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο σκεφτηκα να κανω αλλα δεν ξερω ποιο ping ταιριαζει και αν εχει διαφορα!

 

Edit : Το πορβλημα εντωπιζεται στον φσκελο /system. Αν και rooted συσκευη μεσω του SuperSU ο φακελος αυτος οπως κ ολοι οι προηγουμενοι του filesystem ειναι readonly.

 

Για να δωσουμε δικαιωματα στον system χρησιμοποιουμε την εξης εντολη

 

mount -o rw,remount -t rootfs /system

 

Μετα κανουμε chmod 666 ping και το ping ΜΕΣΩ ΚΟΝΣΟΛΑΣ λειτουργει κανονικα πλεον. Δυστυχως δεν το εκανα να λειτουργησει σε γραφικο περιβαλλον μεσω καποιου προγραμματος απο το play.

 

ΥΓ : δεν ξερω αν ενδιαφερει κανεναν αυτη η ιστορια αλλα διαβασα σε πολλα φορουμ οτι εχουν το ιδιο προβλημα σε note2 με 4.3 και ροοτ! Οποτε μπορει να βοηθησω καποιον φιλο εδω μεσα στο μελλον

Edited by psycoclan1

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...