Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2048668

Αν έχεις ήδη το xposed framework απλά εγκαθιστάς και ενεργοποιείς το παραπάνω.

 

Ευχαριστω.

Εννοείς αν εχω κάνει εγκατάσταση τον Xposedistaller?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω.

Εννοείς αν εχω κάνει εγκατάσταση τον Xposedistaller?

 

Ναι και φυσικά μέσα στον installer να έχεις κάνει install το απαραίτητο framework.

(Install/upgrade), Πρώτη επιλογή

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και φυσικά μέσα στον installer να έχεις κάνει install το απαραίτητο framework.

(Install/upgrade), Πρώτη επιλογή

 

Ok το πέρασα δουλεύει άψογα. Σε ευχαριστώ. Θα φτιάξω αν προλάβω αναλυτικό οδηγό με φώτο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ok το πέρασα δουλεύει άψογα. Σε ευχαριστώ. Θα φτιάξω αν προλάβω αναλυτικό οδηγό με φώτο.

 

Αν έχεις χρόνο δες και αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=25540191

Σίγουρα δουλεύουν τα:

Skip track

Status bar color

Δεν ασχολήθηκα με τα υπόλοιπα ακόμα

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για εγκατάσταση Xposed tweaks.

 

Τα Xposeds δίνουν την δυνατότητα σε όσους δεν θέλουν να φλασαρουν custom rom να έχουν τα σημαντικότερα modes.

Διαθέτουν το πλεονέκτημα ότι δουλεύουν σε όλες τις official rom 4.1.1 και 4.1.2

Υπάρχουν διαθέσιμα αρκετά modes και σύντομα θα έχουμε περισσότερα.

 

Tweak "Multi Window" σε official roms.

(Απαιτείται root) Ευχαριστούμε τον συμφορουμίτη Voltaire. (Μας έδωσε τα link και πληροφορίες για την εγκατάσταση. Εγω απλά εφτιαξα τον οδηγό).

 

Περισσότερα εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2048668

 

Ως γνωστόν το tweak αυτό μας επιτρέπει να έχουμε όσες εφαρμογές θέλουμε διαθέσιμες στην μπάρα του multi window.

 

http://www.villainrom.co.uk/forum/microdownloads/

Thanks Syd77

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=25540191

 

http://img33.imageshack.us/img33/8039/screenshot2012121715503.png

 

Ακολουθήστε τις οδηγίες.

(Ο οδηγός ισχύει για την εγκατάσταση οποιουδήποτε Xposed tweak.)

 

Κατεβάστε απο εδω http://db.tt/OZ4TOZ5w τον Xposed Installer και το apk του tweak για το "Multi Window". (Ξεζιπάρετε τον φάκελο που τα περιέχει ).

 

Καντε εγκατάσταση τον installer ανοίξτε τον και κάντε tap στο install. (Βήμα 1)

 

Μετά tap στο reboot. (Βήμα 2 )

Θα εμφανιστεί το εικονίδιο του στον app drawer.

 

http://img339.imageshack.us/img339/4412/xposedinstaller01.jpg

 

Κατόπιν κάντε εγκατάσταση το apk του Xposed Multi Window οπως κάνετε με κάθε αρχείο apk.

 

Ανοίξτε τον Xposed Installer, πηγαίνετε στο tab modules (Βημα 3 ) και τικάρετε το Multi Window (Βήμα 4) η όποιο άλλο tweak έχετε εγκαταστήσει.

Κάντε μια επανεκίνηση και είστε ετοιμος να προσθέσετε οποίες εφαρμογές θέλετε στην μπάρα του Multi Window.

 

http://img10.imageshack.us/img10/6839/xposedinstaller03.jpg

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος ο οδηγός για την εγκατάσταση Xposed modes.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4441021#post4441021

 

Ευχαριστούμε τον Voltaire, τον Syd77 και φυσικά τον Ηλία που φροντίζει να μας έχει τα πάντα στην βίβλο. Ας μπει ενα link και γι αυτό το τόσο σημαντικό tweak που μας απαλλάσσει απο το φλασάρισμα custom rom.

 

(Όλη η επεξεργασία για τον οδηγό έγινε στο Note2. :) )

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα το ενα λαμπάκι μάλλον αυτό της λειτουργίας smart stay μένει μόνιμα αναμενο γενικά η omega v8 τρώει απίστευτη μπαταρία μάλλον θα βάλω τη wannam να δοκιμάσω αυτή για 2 3 μέρες
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα το ενα λαμπάκι μάλλον αυτό της λειτουργίας smart stay μένει μόνιμα αναμενο γενικά η omega v8 τρώει απίστευτη μπαταρία μάλλον θα βάλω τη wannam να δοκιμάσω αυτή για 2 3 μέρες

 

Την πέρασες full wipe; Εμένα η μπαταρία είναι λίγο πανω από το κανονικό με Note2core 2.10 AC (δηλαδή 1920MHz.)

Link to comment
Share on other sites

ναι με full wipe έχεις προσέξει αυτό με το λαμπακι και κάτι ακόμη όταν ενεργοποιώ το GPS μένει μόνιμα στη μπάρα αλλά γιαυτό πρέπει να φταίει ο nova με τον καιρό γενικά μου φαίνεται λίγο ασταθής σαν ρομ
Link to comment
Share on other sites

δώστε μου μια πληροφορία, είμαι με v7,3 και θέλω να περάσω την v8 πες τε μου την πιο εύκολη διαδικασία:):)
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

δώστε μου μια πληροφορία, είμαι με v7,3 και θέλω να περάσω την v8 πες τε μου την πιο εύκολη διαδικασία:):)

 

Κρατάς backup εφαρμογές και δεδομένα με titanium, κρατάς backup με cwm recovery, εγκαθιστάς omega με full wipe, επαναφέρεις εφαρμογές και δεδομενα με titanium.

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς backup εφαρμογές και δεδομένα με titanium, κρατάς backup με cwm recovery, εγκαθιστάς omega με full wipe, επαναφέρεις εφαρμογές και δεδομενα με titanium.

Επειδή δεν την εχω ξανακάνει την διαδικασία το κινητό την είχε είδη την v7.3 πως γίνεται το full wipe συγνώμη που ξανά ρωτάω σίγουρα το έχετε ξαναπεί απλά μην κάνω καμία βλακεία και χαλάσω το σύστημα! !!

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν την εχω ξανακάνει την διαδικασία το κινητό την είχε είδη την v7.3 πως γίνεται το full wipe συγνώμη που ξανά ρωτάω σίγουρα το έχετε ξαναπεί απλά μην κάνω καμία βλακεία και χαλάσω το σύστημα! !!

 

Γενικά το full wipe γίνεται από το cwm recovery επιλέγοντας 1. wipe data/factory reset, 2.wipe cache, 3. wipe dalvik cache, 4. format /system.

Όμως στην περίπτωση της omega δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα παρά να επιλέξεις full wipe μέσα από τον εγκαταστάτη. Δηλάδη

1. κάνεις reboot σε recovery

2. επιλέγεις backup στην sdcard (σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά μπορείς να επαναφέρεις τη συσκευή στην κατάσταση που ήταν)

3. επιλέγεις install zip file και αναζητάς το αρχείο της omega (ν7100_omega_ν8X_XDLK7.zip)

4. Ακολουθάς τις οδηγίες του εγκαταστάτη, υπάρχει επιλογή για full wipe.

 

Όταν τελειώσει η διαδικασία η συσκευή θα είναι σαν να ανοίγει πρώτη φορά, όμως τα αποθηκευμένα αρχεία στην sdcard θα υπάρχουν.

Αν θες να επαναφέρεις εφαρμογές και δεδομένα φρόντισε να έχεις κρατήσει backup με ένα προγραμμα όπως το titanium

Edited by syd77
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:

 

Οταν με παίρνουν τηλέφωνο ο ήχος ξεκινάει λιγο χαμηλά στην αρχη και μετα ανεβαίνει απευθείας στο τέρμα. Με τη πρώτη φορά που θα χτυπήσει δηλαδή 1-2 δευτερόλεπτα θα ειναι πολύ χαμηλό και μετα απευθείας είναι σα να ανεβαίνει η ένταση στο φουλ.

 

Είναι κάποια επιλογή αυτο που κάνει; Γιατί ψάχνω στις επιλογές αλλά δε βρίσκω τίποτα αντίστοιχο. Είμαι με "μαμά" firmware.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:

 

Οταν με παίρνουν τηλέφωνο ο ήχος ξεκινάει λιγο χαμηλά στην αρχη και μετα ανεβαίνει απευθείας στο τέρμα. Με τη πρώτη φορά που θα χτυπήσει δηλαδή 1-2 δευτερόλεπτα θα ειναι πολύ χαμηλό και μετα απευθείας είναι σα να ανεβαίνει η ένταση στο φουλ.

 

Είναι κάποια επιλογή αυτο που κάνει; Γιατί ψάχνω στις επιλογές αλλά δε βρίσκω τίποτα αντίστοιχο. Είμαι με "μαμά" firmware.

 

Ευχαριστώ!

Είναι standard feature της Samsung.

Δε μπορεί να αλλάξει εκτός αν περάσεις κάποια custom rom που το έχει disable (οι περισσότερες).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:

 

Οταν με παίρνουν τηλέφωνο ο ήχος ξεκινάει λιγο χαμηλά στην αρχη και μετα ανεβαίνει απευθείας στο τέρμα. Με τη πρώτη φορά που θα χτυπήσει δηλαδή 1-2 δευτερόλεπτα θα ειναι πολύ χαμηλό και μετα απευθείας είναι σα να ανεβαίνει η ένταση στο φουλ.

 

Είναι κάποια επιλογή αυτο που κάνει; Γιατί ψάχνω στις επιλογές αλλά δε βρίσκω τίποτα αντίστοιχο. Είμαι με "μαμά" firmware.

 

Ευχαριστώ!

 

Ναι είναι φυσιολογικό. Σε κάποιες custom rom το απενεργοποιούν μ ενα script και γίνεται πολυ ενοχλητικό οταν αρχίζει να χτυπά με την πρώτη τόσο δυνατά. Σε τρομάζει θα έλεγα.

Δεν ειναι χαζοί οι μηχανικοί της Samsung.

Επίσης κατι που δεν ξέρουν πολλοί, ειναι οτι υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις του dialer πού αυξάνει την ένταση του ήχου όταν η συσκευή βρίσκεται στην τσέπη μας.

Γενικά δεν εχω χάσει ποτε κλήση με το note ακομα και όταν είμαι στο χώρο παραγωγής του εργοστασίου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση . έχω την official ρομ

έκδοση 4.1.1 . πηγαίνω να κάνω

ενημέρωση και λέει ότι έχω την τελευταία επίσημη .

δεν έχει βγει αναβάθμιση σε 4.1.2 ? και κάτι

ακόμα . πριν μερικές σελίδες ανέφερε κάποιος

ενα πρόγραμμα από τους xda που σου κάνει

απευθείας root στο κινητό . υπάρχει κάτι που πρέπει

κάποιος να προσέξει πριν ή μετα το install ?

αναφέρθηκε αυτό με το counter τι ακριβώς είναι ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση . έχω την official ρομ

έκδοση 4.1.1 . πηγαίνω να κάνω

ενημέρωση και λέει ότι έχω την τελευταία επίσημη .

δεν έχει βγει αναβάθμιση σε 4.1.2 ? και κάτι

ακόμα . πριν μερικές σελίδες ανέφερε κάποιος

ενα πρόγραμμα από τους xda που σου κάνει

απευθείας root στο κινητό . υπάρχει κάτι που πρέπει

κάποιος να προσέξει πριν ή μετα το install ?

αναφέρθηκε αυτό με το counter τι ακριβώς είναι ?

 

Επισημη 4.1.2 εχει βγει μονο για ενα παροχο της Πολωνιας (Play). Συνεπως σωστα δεν σου δειχνει ενημερωση.Ειναι ενα προγραμμα που μεσα απο το κινητο σου το κανεις root (ο παραδοσιακος τροπος ηταν να φλασαρεις με odin το cfroot, το οποιο ουσιαστικα φλασαρε ενα insecure kernel για να μπορεσει να rootarei το κινητο).

Καθε φορα που rootareis το κινητο με pc odin ή φλασαρεις ενα custom recovery (επισης με Pc odin) υπαρχει ενας counter που γραφει πόσες φορες το εχεις κανει αυτο .Για να το δεις πρεπει να βαλεις το κινητο σε download mode (volume down+home button+power πατημενα συνεχομενα).Ο counter αυτος μηδενιζει με μια εφαρμογη που λεγεται triangle away

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως λειτουργεί όταν το έχεις στην τσέπη ο ήχος κλήσης?

Ανεβαίνει αυτόματα η ένταση όταν σε καλούν.

 

μία ερώτηση . έχω την official ρομ

έκδοση 4.1.1 . πηγαίνω να κάνω

ενημέρωση και λέει ότι έχω την τελευταία επίσημη .

δεν έχει βγει αναβάθμιση σε 4.1.2 ? και κάτι

ακόμα . πριν μερικές σελίδες ανέφερε κάποιος

ενα πρόγραμμα από τους xda που σου κάνει

απευθείας root στο κινητό . υπάρχει κάτι που πρέπει

κάποιος να προσέξει πριν ή μετα το install ?

αναφέρθηκε αυτό με το counter τι ακριβώς είναι ?

 

Η 4.1.2 εχει δοθεί μόνο στην Πολωνία προς το παρών.

Εμείς την έχουμε περάσει μέσω odin (Βλεπε οδηγίες στην βίβλο)

 

Θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς με το root μέχρι να μάθεις κάποια βασικά πράγματα γιατί δεν θα είσαι σε θέση να αντιμετωπίσεις τυχόν προβληματάκια.

Οταν κάνεις root η συσκευή εντοπίζει το ξένο λογισμικό και στην recovery εμφανίζεται οτι έχεις επέμβει. Κάθε φορά που φλάσάρεις μια ρομ ο counter αυξάνει.

Υπάρχει τρόπος να επανέλθει ωστε να ισχύει η εγγύηση, αλλά για να το κάνεις πρέπει να είσαι καπως εξοικειωμένος.

Γενικά δεν βλέπω τον λόγο που πρέπει να κανουν root οι νέοι χρηστες. Η συσκευή καλύπτει με το παραπάνω τις ανάγκες κάθε χρήστη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επισημη 4.1.2 εχει βγει μονο για ενα παροχο της Πολωνιας (Play). Συνεπως σωστα δεν σου δειχνει ενημερωση.Ειναι ενα προγραμμα που μεσα απο το κινητο σου το κανεις root (ο παραδοσιακος τροπος ηταν να φλασαρεις με odin το cfroot, το οποιο ουσιαστικα φλασαρε ενα insecure kernel για να μπορεσει να rootarei το κινητο).

Καθε φορα που rootareis το κινητο με pc odin ή φλασαρεις ενα custom recovery (επισης με Pc odin) υπαρχει ενας counter που γραφει πόσες φορες το εχεις κανει αυτο .Για να το δεις πρεπει να βαλεις το κινητο σε download mode (volume down+home button+power πατημενα συνεχομενα).Ο counter αυτος μηδενιζει με μια εφαρμογη που λεγεται triangle away

 

 

και γιατί πειράζει αν ανέβει ο counter και όλοι προσπαθούν

με το που το κάνουν root να τον μηδενίσουν ? ο counter

ανεβαίνει με root με το odin . ανεβαίνει και με root κάνοντας

install την εφαρμογή ? το triangle away είναι κάποιο πρόγραμμα

και το κάνεις απλά install και μηδενίζει το counter ? πρεπει να

προσέξω τίποτα άλλο κάνοντας root με το πρόγραμμα ? πάντως

για να φλασάρω την official δεν χρειάστηκα την βοήθεια σου ;)

αλλά στο root λίγο φοβάμαι

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδες, μετα απο μια συντομη επαφη με την paranoid (επεστρεψα σε Ω) νομιζω εφτασε η ωρα να ασχοληθω και με DPI change :lol:

Λεω να το αλλαξω μεσω του Rom Toolbox (αν και απ'ο,τι διαβασα γινεται και με τροποιηση του built prop).

Σε ποια τιμη προτεινετε να το θεσω? Γενικα παιζει να προκυψει καμια ασυμβατοτητα με εφαρμογες ή/και να κρασαρει το συμπαν, ή δεν υπαρχει τετοια περιπτωση?

 

@gkionis αν ανεβει ο counter και χρειαστεις service, θα σε βγαλουν εκτος εγγυησης. Προσωπικα δεν ασχολουμαι, αν ποτε χρειαστω service θα το επαναφερω τοτε. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδες, μετα απο μια συντομη επαφη με την paranoid (επεστρεψα σε Ω) νομιζω εφτασε η ωρα να ασχοληθω και με DPI change :lol:

Λεω να το αλλαξω μεσω του Rom Toolbox (αν και απ'ο,τι διαβασα γινεται και με τροποιηση του built prop).

Σε ποια τιμη προτεινετε να το θεσω? Γενικα παιζει να προκυψει καμια ασυμβατοτητα με εφαρμογες ή/και να κρασαρει το συμπαν, ή δεν υπαρχει τετοια περιπτωση?

 

@gkionis αν ανεβει ο counter και χρειαστεις service, θα σε βγαλουν εκτος εγγυησης. Προσωπικα δεν ασχολουμαι, αν ποτε χρειαστω service θα το επαναφερω τοτε. :)

 

Από 213 dpi και κατω γυρίζει σε tablet mode, σαν parandroid πχ.

Για μένα προσωπικά μια τιμή 280/260 είναι μια χαρά.

Σίγουρα παίζουν ασυμβατότητες. Dialer πχ, αλλά στην ενότητα των θεμάτων στους xda θα βρεις ειδικά τροποποιημενες εφαρμογες για μικρότερη ανάλυση.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδες, μετα απο μια συντομη επαφη με την paranoid (επεστρεψα σε Ω) νομιζω εφτασε η ωρα να ασχοληθω και με DPI change :lol:

Λεω να το αλλαξω μεσω του Rom Toolbox (αν και απ'ο,τι διαβασα γινεται και με τροποιηση του built prop).

Σε ποια τιμη προτεινετε να το θεσω? Γενικα παιζει να προκυψει καμια ασυμβατοτητα με εφαρμογες ή/και να κρασαρει το συμπαν, ή δεν υπαρχει τετοια περιπτωση?

 

 

Πετρρο πρεπει να τα πουμε απο κοντα.Exposed framework.Η αλλαγη του dpi μεσω build.prop θα σου δημιουργησει διαφορα θεματακια.Δες το post μου εδω (αναγκαστικα ομως θα πας σε 3rd party launcher) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345660&page=58 post #866

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Thanks both!

Aρα δεν ειναι τοσο "απλο" οσο πιστευα :)

Αρα παω για διαβασμα χεχε. Αργυρη ειμαι με Nova ετσι κι αλλιως (σουταρω τον tw παντα απο εποχες SGS1 :lol:) οποτε θα δοκιμασω αυτο που ειπες!

Να σε ρωτησω επειδη με μια προχειρη αναγνωση των links που παρεθεσες δεν το πετυχα, για tablet mode στον Nova, ποιο αρχειο χρησιμοποιησες? Στην ουσια ειναι αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...