Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχώ περάσει την γνήσια ελληνική 4.1.1 στο

κινητό . να κάνω μία ερώτηση. στο πληκτρολόγιο

δεν υπάρχει η γλώσσα ελληνικά . υπάρχει αγγλικά

γερμανικά και μία ακόμα . γιατί δεν υπάρχει ελληνική

γλώσσα? πρέπει κάτι να κάνω ?

 

Πατάς το αστεράκι στο πληκτρολόγιο πας γλώσσες εισαγωγής και κατεβαζεις όποιες θέλεις. Τικαρεις αυτές που θες να χρησιμοποιησεις. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατεβάζω note2core να δοκιμάσω! Είχα μείνει ήσυχος τρεις μέρες νε τον redpill. Νά σαι καλά ρε Βαγγέλη. :)
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος πρόχειρο τον τελευταίο flash player...

Κάπου τον είχα αλλά δεν τον βρίσκω...

Αν υπάρχει και σε apk ακόμα καλύτερα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος πρόχειρο τον τελευταίο flash player...

Κάπου τον είχα αλλά δεν τον βρίσκω...

Αν υπάρχει και σε apk ακόμα καλύτερα...

 

http://download.macromedia.com/pub/flashplayer/installers/archive/android/11.1.115.34/install_flash_player_ics.apk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στη παρεα... το flash player δεν υπαρχει στο play store?

 

Οχι. Κατέβασε το apk του Ηλία από το προηγούμενο ποστ, καν το εγκατάσταση και άνοιξε το με τον μαμά browser. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω note2core να δοκιμάσω! Είχα μείνει ήσυχος τρεις μέρες νε τον redpill. Νά σαι καλά ρε Βαγγέλη. :)

 

Ο redpill είναι συμβατός με exfat format για την sd card?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Tips for Pics

 

Θα ξεκινήσουμε με δυο βασικές ρυθμίσεις που καλύπτουν τις περισσότερες περιπτώσεις και στην πορεία θα δούμε τις επιμέρους ρυθμίσεις που έχουν να κάνουν με iso και τιμή έκθεσης.

Η γνώμη μου πάντως είναι να αποφεύγουμε τέτοιες πολύπλοκες ρυθμίσεις γιατί δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα στην κάμερα ενός κινητού και είναι χρονοβόρες όταν θέλουμε μια γρήγορη φώτο.

 

Ξεκινώ με το πώς πρέπει να έχουμε την διάταξη των συντομεύσεων του μενού ώστε να έχουμε άμεση πρόσβαση.

Πατώντας στις ρυθμίσεις της κάμερας είναι η πρώτη επιλογή. Πετάμε τα φίλτρα και στη θέση τους βάζουμε το SCN που περιέχει σημαντικές τυποποιημένες σκηνές και χρειάζονται συχνότατα.

Φίλτρα μπορούμε να περάσουμε εκ των υστέρων στις φωτογραφίες μας μέσω κάποιου προγράμματος επεξεργασίας.

Για την λειτουργία του SCN δεν χρειάζεται να πούμε πολλά.

Θα σας χρειαστούν οι σκηνές "Σπορ" όταν φωτογραφίζετε πλάνα που περιέχουν κίνηση πχ ενα μπόμπιρα που τρέχει κλπ.

Το "Παραλία - Χιόνι" όπου έχουμε αντανακλάσεις από το λευκό του χιονιού και του δυνατού ήλιου στο νερό.

 

Πάμε τώρα στο κεντρικό button στις συντομεύσεις του μενού.

Εδώ περιέχονται οι δυό σημαντικότερες ρυθμίσεις που βοηθούν να έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα στο 80% των φωτογραφιών μας.

Ποιές είναι αυτές? Το HDR και το Χαμηλός Φωτισμός.

 

Χρήσεις του HDR

Πολλοί νομίζουν ότι το χρησιμοποιούμε για να φωτίσουμε περισσότερο φωτογραφίες σε χώρους με χαμηλό φωτισμό. Αυτό είναι λάθος γιατί εκεί δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά αφού δεν μπορεί να εξαλείψει τον θόρυβο και δεν δίνει αρκετό φως.

 

Χρησιμεύει όμως πάρα πολύ σε φωτογραφίες σε εξωτερικούς χώρους όπου έχουμε έντονες φωτοσκιάσεις οι οποίες "τρελαίνουν" το auto focus με αποτέλεσμα να έχουμε σημεία έντονα φωτισμένα η πολύ σκοτεινά.

Δείτε ενα παράδειγμα όπου το κάτω μέρος της φώτο είναι πολύ σκοτεινό λόγο της σκιάς του κτηρίου. Με την χρήση HDR πετυχαίνουμε απόλυτη ισορροπία.

Αν είχαμε εστιάσει χαμηλά εκεί που είναι σκοτεινή η φώτο, θα βελτιώνονταν στο σημείο αυτό αλλά ο ουρανός θα έβγαινε ξεπλυμένος, σχεδόν λευκός και τα κτήρια υπερφωτισμένα.

http://imageshack.us/a/img338/8964/hdrnormal1151212603.jpg

 

Κάποια smartphone οπως το iPhone μας δίνουν την δυνατότητα να πατήσουμε πχ πάνω στο σκοτεινό σημείο και να το φωτίσουμε. Ομως αυτό που κερδίζουμε εκεί, το χάνουμε στο πάνω μερος της φώτο και στον ουρανό. Δείτε μια φωτο που έχω απο το iPhone μου.

http://imageshack.us/a/img801/3887/iphone4focusimg0108.jpg

 

Το HDR βοηθά πολύ επίσης στις κοντινές φωτο που τραβάμε με δυνατό ήλιο και δημιουργούνται σκιές στα πρόσωπα που φωτογραφίζουμε.

Κοινώς, το χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα στις εξωτερικές φωτογραφίες όταν υπάρχουν φωτοσκιάσεις.

Στην έκδοση 4.2.1 του λειτουργικού υπάρχει δυνατότητα στις ρυθμίσεις ώστε να κρατάμε μόνο την HDR εκδοχή και να μην φορτωνόμαστε με διπλές φώτο.

 

Χαμηλός Φωτισμός

 

Οι φωτογραφίες σε χώρους με κακό φωτισμό είναι το αδύνατο σημείο στις περισσότερες κάμερες και ενας παράγοντας που κάνει να ξεχωρίζουν οι ακριβές συσκευές απο τις φθηνές.

Κάθε εταιρία προσπαθεί με διάφορους τρόπους και τεχνάσματα να αντιμετωπίσει το πρόβλημα αυτό.

Αλλες χρησιμοποιούν αισθητήρα f2.0 που επιτρέπει να περνά περισσότερο φως, με ομολογουμένως καλά αποτελέσματα αλλά το πληρώνουν στις ημερήσιες σε εξωτερικό χώρο όπου παρουσιάζουν θόρυβο και χαμηλή ευκρίνεια.

Η Samsung το αντιμετωπίζει με μια ρύθμιση που φέρνει εξαιρετικά αποτελέσματα. Ονόμάζεται "χαμηλός φωτισμός" και κάνει ακριβώς αυτό που λέει.

Δεν απαιτεί ιδιαίτερη σταθερότητα στο χέρι όπως οι ρύθμιση για νυχτερινές φώτο.

Θα παρουσιάσω κάποια δείγματα από δικές μου φωτο που τράβηξα ειδικά γι αυτό το ποστ.

 

Κατ αρχάς μια φωτογραφία του χώρου για να δείτε ότι φωτίζεται μόνο από ενα αμπαζούρ.

http://imageshack.us/a/img7/8335/light20121215171952.jpg

 

Και μερικά δείγματα

 

http://imageshack.us/a/img11/4917/lowlightnorm3151212627.jpg

 

http://imageshack.us/a/img138/1745/lowlightnorm2151212623.jpg

 

http://imageshack.us/a/img821/34/lowlightnorm1151212619.jpg

 

Νυχτερινή φωτογραφία

Στο μενού SCN υπάρχει η ρύθμιση "Νύχτα".

Κάνει ότι μπορεί, αλλά απαιτεί να κρατάτε την συσκευή σταθερά για καλύτερο αποτέλεσμα.

 

http://imageshack.us/a/img819/6986/20121201225541.jpg

 

Οι original photos της παρουσίασης, βρίσκονται εδω για όποιον θέλει να τις δει σε φυσικό μέγεθος. http://db.tt/j7M1swFS

 

Θα συνεχίσουμε τις επόμενες μέρες με περισσότερα tips που αναλύουν τις ρυθμίσεις της κάμερας.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δυο απιστευτα mods που κανα 2 χρονια πισω ουτε που τα ειχαμε ονειρευτει καν.Λογω ωρας δεν μπαινω σε λεπτομερειες παραθετω τα links απο xda και περισσοτερα αυριο με οποιον/α εχει ορεξη

Θα περιμενατε ποτε οτι ο ηχος οταν παιρνουμε φωτο μπορει να ενεργοποιηθει/απενεργοποιηθει στο μενου της καμερας με δυο γραμμες σε ενα αρχειο που υπαρχει στη διαδρομη /system/csc ?Οι περισσοτεροι φλασαραμε ενα mod που περιμεναμε απο το xda.

Εδω το τί μπορει να γινει με καποιες προσθηκες σε αρχειο του csc

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2033894

 

Η paranoidandroid προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ λογω της παραμετροποιησης που προσφερει.Λογω μπαταριας και λοιπων προβληματων την εγκατελειψα.Ειχα ποσταρει και πιο παλια το xposed framework οποτε εδω δειτε οτι αρχιζει να γινεται πραγματικοτητα το per application dpi και σε tw περιβαλλον

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2012770

 

Δειτε τί μπορει να γινει πια και με το multiwindow που παυει να γινεται βραχνας.Εδω το mod για το xposed framework που προσφερει την προσθηκη των εφαρμογων στο multiwindow

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2048668

 

Και κανα δυο screenshots με τα πιο πανω

 

1.πληκτρολογιο με συμβολα επανω απο τα γραμματα

2.multiwindow

3.nova launcher σε tablet mode

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ο redpill είναι συμβατός με exfat format για την sd card?

 

Οι std εκδόσεις των kernels είναι συμβατοί με exfat γενικά.

@pandrits

Μα για αυτό είμαστε, για να φλασαρουμε ότι αξιόλογο βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Οι std εκδόσεις των kernels είναι συμβατοί με exfat γενικά.

@pandrits

Μα για αυτό είμαστε, για να φλασαρουμε ότι αξιόλογο βγαίνει.

 

Μια ματιά που έριξα σ αυτόν που προτείνεις πηρε το μάτι μου κατι για ασυμβατότητα.

Αν κανω λάθος και ειναι συμβατος, δωσε μου ενα link της στάνταρ εκδοσης να τον δοκιμασω.

Για επιστροφή στον official kernel της Πολωνικής έχουμε κανα link?

Μια και εκανα root λεω να δοκιμάσω κάποιες custom πριν επιστρέψω σε odexed.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μια ματιά που έριξα σ αυτόν που προτείνεις πηρε το μάτι μου κατι για ασυμβατότητα.

Αν κανω λάθος και ειναι συμβατος, δωσε μου ενα link της στάνταρ εκδοσης να τον δοκιμασω.

Για επιστροφή στον official kernel της Πολωνικής έχουμε κανα link?

Μια και εκανα root λεω να δοκιμάσω κάποιες custom πριν επιστρέψω σε odexed.

 

Κωστα υπαρχει θεμα με το exfat λογω του closed source.Απο οσο γνωριζω exfat υποστηριζει ο redpill και ο perseus (που μαλιστα πηγε να βγαλει το exfat και αναγκαστηκε να το ξαναβαλει λογω των χρηστων)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου...

Χθες στην wanam 2.1 που δοκίμασα τον note2 core 1.06 δεν μου έβλεπε την sd...

Τον καινούργιο δεν τον δοκίμασα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μια ματιά που έριξα σ αυτόν που προτείνεις πηρε το μάτι μου κατι για ασυμβατότητα.

Αν κανω λάθος και ειναι συμβατος, δωσε μου ενα link της στάνταρ εκδοσης να τον δοκιμασω.

Για επιστροφή στον official kernel της Πολωνικής έχουμε κανα link?

Μια και εκανα root λεω να δοκιμάσω κάποιες custom πριν επιστρέψω σε odexed.

 

Perseus και redpill μπορείς να παίξεις εσύ Κώστα, δεν συμπλήρωσα σωστά για τον note2core. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα redpill std την τελευταία, θα μείνεις πολύ ευχαριστημενος. Εγώ έχω λόξα με την απόλυτη ταχύτητα για αυτό παίζω με τις εντελώς πουσαρισμενες εκδόσεις και μιας και δε βλέπω καμία δυσλειτουργια, ούτε υπερθέρμανση με την έκδοση AS του note2core μένω εδώ. Official kernels μπορείς να βρεις εύκολα, όταν πάω στον υπολογιστή μου θα δώσω link..

Link to comment
Share on other sites

Όντως παίδες απίστευτη ταχύτητα με τον kernel core2

Unbelievable....

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Όντως παίδες απίστευτη ταχύτητα με τον kernel core2

Unbelievable....

 

Πράγματι, το μόνο που περιμένω να δω σήμερα είναι η μπαταρία. Η ταχύτητα είναι Υπερηχητική!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ στις deodex είναι κάποιες συγκεκριμένες καθυστερήσεις έναντι των official, που έχουν να κάνουν με το ui και γενικά το σύστημα. Το ίδιο συνέβαινε και στο Siii.

Πχ μπουταρισμα, ξύπνημα οθόνης, άνοιγμα μενού κλπ.

Φυσικά στις εφαρμογές τρίτων δεν υπάρχει καμία καθυστέρηση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, το μόνο που περιμένω να δω σήμερα είναι η μπαταρία. Η ταχύτητα είναι Υπερηχητική!!!:D

 

ε μην περιμενετε και πολλα απο την αυτονομια εκει που ειναι χρονισμενος ο επεξεργαστης.

Προσωπικα τον αφηνω γιατι πεταει, εστω κι αν υπαρχει συμβιβασμος με τη μπαταρια του...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, το μόνο που περιμένω να δω σήμερα είναι η μπαταρία. Η ταχύτητα είναι Υπερηχητική!!!:D

 

Την sd την βλέπει κανονικά η έχει θέμα???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Την sd την βλέπει κανονικά η έχει θέμα???

 

Μια χαρά τη βλέπει....;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Την sd την βλέπει κανονικά η έχει θέμα???

 

Εμένα είναι 32gb σε fat32 και την βλέπει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...