Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ Λάζαρε.

 

Υπάρχει τρόπος τα settings να βγαίνουν σε μορφή λίστας?

 

Να μην είναι σε καρτέλες δηλαδή.

 

Έχω τη ρομ στην υπογραφή μου που βασίζεται σε στοκ κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εφόσον δεν θέλεις να ασχοληθείς παραπάνω (να φλασάρεις εξτρά mods) και απλά να περάσεις μια custom Rom προσωπικά θα σου πρότεινα την odexed έκδοση (για το smoothness και μόνο).

 

Τώρα όσον αφορά τη διαφορά odexed και deodexed μπορείς να διαβάσεις πιο αναλυτικά εδώ.

Τι περιορισμούς έχει η odexed όσον αφορά τα mods ;

Δεν δουλεύει το Xposed με odexed Rom; Γιατί σκέφτομαι και εγώ να περάσω σε odexed.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λάζαρε.

 

Υπάρχει τρόπος τα settings να βγαίνουν σε μορφή λίστας?

 

Να μην είναι σε καρτέλες δηλαδή.

 

Έχω τη ρομ στην υπογραφή μου που βασίζεται σε στοκ κατάσταση...

Δεν έχω στη κατοχή μου δυστυχώς την εν λόγω συσκευή αλλά είτε δοκίμασε να πατήσεις το αριστερό πλήκτρο αφής, είτε επάνω αριστερά κοίταξε για 3 τελίτσες οι οποίες θα σου ανοίξουν κάποιες επιλογές. Δες αν μια από αυτές είναι η "Προβολή ως" και προχωράς αναλόγως.

 

Τι περιορισμούς έχει η odexed όσον αφορά τα mods ;

Δεν δουλεύει το Xposed με odexed Rom; Γιατί σκέφτομαι και εγώ να περάσω σε odexed.

 

Η πλειοψηφία των mods απαιτεί επεξεργασία βασικών αρχείων συστήματος, κάτι που για τους λόγους που αναφέρονται στο άρθρο που παρέθεσα παραπάνω είναι αρκετά δύσκολο έως και αδύνατο όταν πρόκειται για την odexed έκδοση των εφαρμογών αυτών. Άρα μιλάμε για περιορισμό των διαθέσιμων mods, δεν θα βρεις πολλά για odexed roms.

Όσον αφορά το xposed προσφάτως ένας dev έβγαλε δοκιμαστική έκδοση η οποία δουλεύει σε κάποιες Samsung συσκευές και σε odexed roms. Χρειάζεται η εφαρμογή Xposed Installer 3.0 alpha4 (η κλασική εφαρμογή του @rovo89) και το xposed framework του @wanam για φλασάρισμα.

 

Πάρε nandroid backup το system partition οπωσδήποτε πριν δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των mods απαιτεί επεξεργασία βασικών αρχείων συστήματος, κάτι που για τους λόγους που αναφέρονται στο άρθρο που παρέθεσα παραπάνω είναι αρκετά δύσκολο έως και αδύνατο όταν πρόκειται για την odexed έκδοση των εφαρμογών αυτών. Άρα μιλάμε για περιορισμό των διαθέσιμων mods, δεν θα βρεις πολλά για odexed roms.

Όσον αφορά το xposed προσφάτως ένας dev έβγαλε δοκιμαστική έκδοση η οποία δουλεύει σε κάποιες Samsung συσκευές και σε odexed roms. Χρειάζεται η εφαρμογή Xposed Installer 3.0 alpha4 (η κλασική εφαρμογή του @rovo89) και το xposed framework του @wanam για φλασάρισμα.

 

Πάρε nandroid backup το system partition οπωσδήποτε πριν δοκιμάσεις.

 

H έκδοση 3 του Rovo89 και του Wanam δεν είναι για AOSP και lollipop; Εγώ στο κινητό τρέχω Stock-based custom Rom και με ενδιαφέρει για Odexed Eclipse v3. Ισχύουν και εδώ τα ίδια;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω στη κατοχή μου δυστυχώς την εν λόγω συσκευή αλλά είτε δοκίμασε να πατήσεις το αριστερό πλήκτρο αφής, είτε επάνω αριστερά κοίταξε για 3 τελίτσες οι οποίες θα σου ανοίξουν κάποιες επιλογές. Δες αν μια από αυτές είναι η "Προβολή ως" και προχωράς αναλόγως.

 

Δυστυχώς Λάζαρε δεν έχει επιλογή... και έχω συνηθίσει τόσα χρόνια...

 

Και είναι και μεγάλο το π0υστικ0... :lol: δεν είναι για πολλά πατήματα άσκοπα

 

Δεν πειράζει θα ζήσω και έτσι... :D

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

H έκδοση 3 του Rovo89 και του Wanam δεν είναι για AOSP και lollipop; Εγώ στο κινητό τρέχω Stock-based custom Rom και με ενδιαφέρει για Odexed Eclipse v3. Ισχύουν και εδώ τα ίδια;

Είχα κάνει μία πρόχειρη αναζήτηση όσον αφορά την Eclipse για Note 2, μπήκα στο πρώτο αποτέλεσμα εδώ και λόγω screenshots δεν παρατήρησα τον ίδιο τον τίτλο που γράφει 4.4.4.

Αν θυμάμαι καλά το xposed σε kit kat Os δούλευε και σε Odexed roms. Αν θες να κάνεις μία δοκιμή κατέβασε το αρχείο από το σχόλιο εδώ, κάνε το εγκατάσταση και μέσα από την εφαρμογή επέλεξε Install Framework.

Φρόντισε να πάρεις και πάλι backup οπωσδήποτε το system partition σου γιατί έχω πάρα πολύ καιρό να ασχοληθώ με xposed σε 4.x

Δυστυχώς Λάζαρε δεν έχει επιλογή... και έχω συνηθίσει τόσα χρόνια...

 

Και είναι και μεγάλο το π0υστικ0... :lol: δεν είναι για πολλά πατήματα άσκοπα

 

Δεν πειράζει θα ζήσω και έτσι... :D

 

Ευχαριστώ

 

Αν συνηθίσεις το μέγεθος η αλήθεια είναι πως έπειτα τα υπόλοιπα θα σου φαίνονται απλά.. μικρά!

Όπως αναφέρω παραπάνω είδα τη τροποποιημένη έκδοση της Eclipse όπου έχει φωτογραφίες των ρυθμίσεων σαν λίστα και γι' αυτό κατάλαβα μάλλον λάθος. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν συνηθίσεις το μέγεθος η αλήθεια είναι πως έπειτα τα υπόλοιπα θα σου φαίνονται απλά.. μικρά!

Όπως αναφέρω παραπάνω είδα τη τροποποιημένη έκδοση της Eclipse όπου έχει φωτογραφίες των ρυθμίσεων σαν λίστα και γι' αυτό κατάλαβα μάλλον λάθος. :)

 

Σωστά το κατάλαβες η Eclipse την έχει την επιλογή ''ως λίστα'' αυτή που έχω εγω περασμένη δεν την έχει... δυστυχώς.

 

Τέλος πάντων ευχαριστώ όπως και να 'χει :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ την τελευταία heilfish. Πριν είχα eclipse η οποία έμοιαζε περισσότερο σε 4.4.4 αλλά όταν ανέβαινε η μνήμη μπουκωνε. Ξεπέρασα κανα 2 χαζά που είχε η heil και έμεινα σε αυτή. Δεν έχω δει κάποιο πρόγραμμα Μέχρι στιγμής

screen off memo

http://forum.xda-developer....php?t=3196790

Λειτουργεί με την haifish, όπως με την dr.ketan v.14 και την eclipse?

Link to comment
Share on other sites

screen off memo

http://forum.xda-developer....php?t=3196790

Λειτουργεί με την haifish, όπως με την dr.ketan v.14 και την eclipse?

Ναι.κανονικότατα. Δικέ μου πόσταρε κανένα νέο feature από νοτε 5! Ωραίο πάντως αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά . σε ΝΟΤΕ 2 πέρασα την helifish

δεν μου ανοίγει όμως το wifi . υπάρχει κάποιο μοντ

να περάσω για να με δουλέψει ? sos πρέπει να στήσω

το κινητό

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά . σε ΝΟΤΕ 2 πέρασα την helifish

δεν μου ανοίγει όμως το wifi . υπάρχει κάποιο μοντ

να περάσω για να με δουλέψει ? sos πρέπει να στήσω

το κινητό

Μήπως έχεις θέμα με τον bootloader?απο mj5 Και πάνω δούλευει το WiFi.ποια έκδοση android είχες;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις θέμα με τον bootloader?απο mj5 Και πάνω δούλευει το WiFi.ποια έκδοση android είχες;

 

πριν φορούσα την Nemesis και το wifi λειτουργούσε

κανονικά . δεν πιστεύω να φταίει το bootloαder

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

πριν φορούσα την Nemesis και το wifi λειτουργούσε

κανονικά . δεν πιστεύω να φταίει το bootloαder

 

την πρωτη φορα που ειχα βαλει τη haifish ειχα το ιδιο προβλημα. δεν το εψαξα περαιτερω και απλα την εβγαλα. οταν βγηκε μια αναβαθμιση που την ποσταρε ενα παιδι εδω την ξαναπερασα και ηταν ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα και εγώ με την Nemesis. Μετά από μερικά reboot το Wi-Fi ξεκόλλησε και έκτοτε δουλεύει κανονικά.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα,το κινητο εκλεισε και δεν ανοιε ποτε.ανοιγοντας το κολλησε στο γραφικο που κανει η haifish.μπηκα και εκανα reboot απο recovery και τιποτα παλι κολλαγε.εκανα επαναφορα και wipes και παλι τπτ.προσπαθησα να ξαναπερασω τη hifish μιας και την ειχα στην sd και μου βγαζει φαιλ και πως δε βρισκει το αρχειο md5.πρεπει να περασω ρομ με αλλη μορφη στο twrp για να τη φλασαρει?
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε του ή κάποια άλλη custom μέσω της sd ή βάλε μια στοκ με odin να σου ανοίξει η συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε του ή κάποια άλλη custom μέσω της sd ή βάλε μια στοκ με odin να σου ανοίξει η συσκευή.

 

μαλλον για στοκ θα παω δοκιμασα haifish eclipse kai dr cetan kai τιποτα.εχω να ππερασω χρονια στοκ.μηπως εχεις κανα λινκ?αν δεν ειναι ρουτ η στοκ πρεπει να τα κανω ολα απο την αρχη?καστομ recovery και ρουτ???

Edited by tigio13
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θέλουν όλα από την αρχή.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

λοιπον περασα μια ρομ απο οντιν και ενω μου εβγαλε pass το κινητο κολλαει παλι στο λογοτυπο οταν ανοιγει.περασα μια 4.4.2 αγγλικη νομιζω.κατεβαζω και μια 4.3 μηπως κατσει καλυτερα.εχει κανεις να προτεινει κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Μετά το πέρασμα μπήκες ρεκαβερι να κάνεις τα wipe?

 

ναι το εκανα με 4.4.2 και δεν ανοιξε, με την 4.3 που περασα μετα και τα wipes ανοιξε.δεν ξερω πως και γιατι,το θεμα ειναι πως τελικα ανοιξε.αν μπορει καποιος να μου πει πως θα ξεκινησω για να κανω ρουτ και να βαλω καποια καστομ γιατι απο την αρχη εχω να τα κανω πανω απο 2 χρονια.ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ποστ θα βρεις τα πάντα..

 

οκ thanks.

 

Λοιπον εκανα ρουτ εβαλα twrp εκανα ολα τα wipes περασα τη haifish με την οποια βεβαια κολλησε και δεν ξανα ανοιξε αλλα ελπιζω να ηταν τυχαιο γεγονος. Εγραψε και ο knox μετα απο 22 μηνες χρησης, ολα κομπλε!

Edited by tigio13
Link to comment
Share on other sites

οκ thanks.

 

Λοιπον εκανα ρουτ εβαλα twrp εκανα ολα τα wipes περασα τη haifish με την οποια βεβαια κολλησε και δεν ξανα ανοιξε αλλα ελπιζω να ηταν τυχαιο γεγονος. Εγραψε και ο knox μετα απο 22 μηνες χρησης, ολα κομπλε!

 

Δεν Κατεβαζεις ξανά την ρόμ?τοσοι την πέρασαν (οχι εγώ) και λένε οτι δουλεύει καλα.

Μήπως είχε κάποιο σφάλμα στο κατέβασμα και γι'αυτό δεν σου παίζει??

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...