Jump to content

Η άποψη σας… για το μέλλον και την πορεία των Windows Phone 8;


DJDB
 Κοινοποίηση

Η άποψη σας… για το μέλλον και την πορεία των Windows Phone 8;  

518 members have voted

  1. 1. Η άποψη σας… για το μέλλον και την πορεία των Windows Phone 8;

    • Η πορεία τους θα είναι εξαιρετική, με εντυπωσιακή εξάπλωση
      262
    • Λίγο-πολύ στα ίδια επίπεδα με τα Windows Phone 7
      202
    • Χειρότερη από την προηγούμενη έκδοση, πλήρης αποτυχία
      24
    • Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ
      30


Recommended Posts

Πιστεύω ότι η microsoft με το πέρασμα του χρόνου βελτιώνει το λογισμικό της και το αντίστοιχο storie το μόνο που μένει είναι να κάνει περισσότερες συμφωνίες με κατασκευαστές κινητών.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα περιοριστώ λίγα «τηλεγραφικά» για να μη με μαλώσουν οι admins για το offtopic.:O

 

- Βάρος περίπου 1,3 κιλά, πάχος 17,85 χιλιοστά, κατασκευή από αλουμίνιο (κατά κύριο λόγο) ιδιαίτερα ποιοτική.

- Εντυπωσιακή touch οθόνη με full HD ανάλυση (1080p), τεχνολογία OptiContrast και διαγώνιο 11,6 ίντσες, που λειτουργεί πολύ αποτελεσματικά και με την ειδική γραφίδα digitizer που συνοδεύει το προϊόν (καθώς η οθόνη έχει 256 επίπεδα ευαισθησίας στην πίεση!).

- Όλες οι γνωστές θύρες και διασυνδέσεις (bluetooth, ethernet, HDMI, USB 2.0 και 3.0 κλπ), NFC και υποστήριξη DLNA.

- Πολύ καλά ηχεία, με λειτουργίες xLoud and ClearPhase.

- Windows 8 και Intel CPU

- Το καλύτερο ίσως: Η τιμή καταλόγου στην Ελλάδα θα είναι κάτω από 1500 ευρώ. Η δε κυκλοφορία του δε μας ανακοινώθηκε, αλλά δε θα αργήσει πολύ...

 

Τα Windows 8 είναι σχετικά βολικά σε λειτουργία tablet αλλά μου φάνηκαν εξαιρετικά σπαστικά σε λειτουργία netbook, καθώς αυτό που κάνεις με τα Win 7 με 2 κλικ, ας πούμε, στα Win 8 σε netbook mode χρειάζεσαι 4 κλικ!

 

Αυτά τα λίγα για να μη φάμε ξύλο!:lol:

σε προκαλω: τι κανεις πιο αργα αποτι στα 7?

επισης ως μπετα τεστερ ξερω πολυ καλα οτι αυτο δεν στεκει. εδω και ενα χρονο εχω ολα τα πισι μου (και ειναι πολλα) σε 8. εδω και ενα μηνα σε ρτμ λογω msdn. ειτε σε λαπτοπ (2) ειτε σε ταμπλετ πισι (1 μονο με wacom και ενα και με multitouch) και ειτε σε ενα σταθερο παιζουν απροβληματιστα.

 

εχω βρει δεκαδες σοβαρες μετρο εφαρμογες για να κανω τη δουλεια μου... οπ... ειπα την μαγικη απαγορευμενη λεξη: δουλεια!

εδω μεσα το 90% παιζει angry birds + fb μονο και «χακαρει» με ετοιμες ρομ...

 

φιλικα

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ πως η ερώτηση είναι πρόωρη, καθώς δεν έχει εμφανιστεί ακόμα επίσημα το λειτουργικό στις συσκευές, θεωρώ ότι θα πάει καλύτερα από την προηγούμενη γενιά. Δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να εκθρονίσει τους δύο στην κορυφή, αλλά αν αποκτήσει μερίδιο και από τους δύο και το μερίδιό της γίνει από 2,2% περίπου στο 7-8 και ξεπεράσει BB OS θα το θεωρώ πολύ σημαντική επιτυχία.

 

Η εικόνα που μου έχουν αφήσει αυτές οι πρώτες παρουσιάσεις κτλ είναι εξαιρετική και δεν θεωρώ καθόλου απίθανο η επόμενη συσκευή μου να είναι με windows 8 εφόσον και η τιμολόγηση είναι ανταγωνιστική.

Edited by Thanasis159
Link to comment
Share on other sites

σε προκαλω: τι κανεις πιο αργα αποτι στα 7?

επισης ως μπετα τεστερ ξερω πολυ καλα οτι αυτο δεν στεκει. εδω και ενα χρονο εχω ολα τα πισι μου (και ειναι πολλα) σε 8. εδω και ενα μηνα σε ρτμ λογω msdn. ειτε σε λαπτοπ (2) ειτε σε ταμπλετ πισι (1 μονο με wacom και ενα και με multitouch) και ειτε σε ενα σταθερο παιζουν απροβληματιστα.

 

εχω βρει δεκαδες σοβαρες μετρο εφαρμογες για να κανω τη δουλεια μου... οπ... ειπα την μαγικη απαγορευμενη λεξη: δουλεια!

εδω μεσα το 90% παιζει angry birds + fb μονο και «χακαρει» με ετοιμες ρομ...

 

φιλικα

 

 

Πρώτα από όλα, έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώ ελάχιστα τα Windows καθώς οι μόνοι λόγοι για να έχει κανείς Windows σήμερα στον υπολογιστή του είναι είτε για να παίζει παιχνίδια, είτε για να λειτουργούν κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές που χρησιμοποιούνται για την υποστήριξη ορισμένων συσκευών (πχ ενημέρωση των αυτόνομων GPS, ή κάποιων κινητών τηλεφώνων), είτε επειδή η εργασία κάποιου του επιβάλλει τη χρήση κάποιας εφαρμογής που δουλεύει μόνο σε πλατφόρμα των Windows.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις οι λύσεις ανοιχτού λογισμικού κάνουν πολύ καλύτερα τη δουλειά, και έχουν σχεδόν μηδενικό κόστος απόκτησης και συντήρησης.

 

Από εκεί και πέρα, τα Win 8 πριν από ένα χρόνο είναι ζήτημα εάν υπήρχαν έστω και ως beta λειτουργική έκδοση. Προσωπικά, όντας χρήστης των Wndows 7 (αναγκαστικά, αφού κάποιες από τις παραπάνω εφαρμογές που υποχρεωτικά χρησιμοποιώ έπαψαν να υποστηρίζουν Win XP) εγώ τουλάχιστον δε βρήκα καθόλου βολική τη χρήση των 8 σε netbook - desktop mode (σε σχέση με τα 7) καθώς χρειάζεται καταρχάς να ξαναμάθει κανείς τον τρόπο πολλών λειτουργιών από την αρχή και δεύτερον πρέπει να μάθει να λειτουργεί τα shortcuts προκειμένου να κάνει την ίδια δουλειά σε ανάλογους χρόνους (αλλού λίγο πιο γρήγορα και αλλού λίγο πιο αργά). Για μένα είναι φανερό ότι η MS με τα 8 είχε στο νου της (και δικαίως) καταρχάς τις φορητές συσκευές, όπου πράγματι τα 8 κάνουν ένα σημαντικό άλμα σε σχέση με τα WP 7, και είναι ο τομέας όπου η MS έχει το μεγαλύτερο ανταγωνισμό, παρά τα netbooks - laptops - desktops...;)

Link to comment
Share on other sites

σε προκαλω: τι κανεις πιο αργα αποτι στα 7?

επισης ως μπετα τεστερ ξερω πολυ καλα οτι αυτο δεν στεκει. εδω και ενα χρονο εχω ολα τα πισι μου (και ειναι πολλα) σε 8. εδω και ενα μηνα σε ρτμ λογω msdn. ειτε σε λαπτοπ (2) ειτε σε ταμπλετ πισι (1 μονο με wacom και ενα και με multitouch) και ειτε σε ενα σταθερο παιζουν απροβληματιστα.

 

εχω βρει δεκαδες σοβαρες μετρο εφαρμογες για να κανω τη δουλεια μου... οπ... ειπα την μαγικη απαγορευμενη λεξη: δουλεια!

εδω μεσα το 90% παιζει angry birds + fb μονο και «χακαρει» με ετοιμες ρομ...

 

φιλικα

 

Αυτος που θελει να κανει δουλεια-δουλεια με 1000ε που θα κανουν τα win8 tablets x86 θα παρει ενα καλο laptop με 15αρα και πλεον οθονη και ενα πραγματικο επεξεργαστη, μεγαλο δισκο κτλ ή ενα καλο desktop με 24αρα και πλεον οθονη να δουλευει σαν ανθρωπος. Αν εχει κατι τετοιο ειδη, δεν θα κατσει να ασχοληθει καν με αυτα τα tablets των 1000ε.

 

Αυτος που θελει να διασκεδασει με ανεση στο κρεβατι του, στον καναπε και θελει να εχει μια ανετη συσκευη για internet, mail, βασικο office και πολλα παιχνιδια στον δρομο, μεσα στην τσαντα του που δεν θα του κοψει τον ωμο, ουτε θα πρεπει να κουβαλαει φορτιστες, usb modem, ποντικια κτλ, (δλδ μια τσαντα που ζυγιζει 3 κιλα στην καλυτερη) θα παρει ενα tablet που κανει καλα αυτη την βασικη δουλεια και οχι ενα που δεν κανει καλα ουτε τα βασικα, αλλα ουτε και τα πιο πολυπλοκα.

 

Γιατι η MS στα βασικα δεν ειναι ουτε καν κοντα στο android (για tablets) το οποιο επισης ειναι πολυ πισω απο το iOS. Οσο για το ποσο καλο θα ειναι το full os σε tablets, δεν θα ειναι τπτ περισσοτερο απο ενα πανακριβο netbook με μια μικρη και αβολη οθονη για λειτουργικο που ειναι σχεδιασμενο για μεγαλες οθονες με ποντικι και πληκτρολογιο.

 

Οσο για τα κινητα με win8, μετα την ηττα που εφαγαν οσοι ειχαν 6αρια και δεν πηγαν ποτε στα 7αρια και την ηττα οσον σκασανε 500ευρω για μονοπυρηνα με 512 ram που επισης δεν θα πανε στα 8αρια γιατι οι συσκευες τους ειναι φολα, δεν νομιζω να χτυπησουν, ουτε το android που πεταει στις mainstream συσκευες ουτε το iphone, συντομα. Πεταμενα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν θα πάνε καλά, καθώς αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (τιμή,φρεσκάδα σαν λειτουργικό,ομαλή λειτουργία,όμορφες συσκευές,ευκολία σύνδεσης με άλλες συσκευές/υπηρεσίες). Το μόνο που ξέρω είναι ότι και τα 3 λειτουργικά, έχουν χρόνο μέχρι να έρθει το Firefox OS με το μαγικό html5.
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως η γνωμη μου ειναι ότι θα πανε πολυ καλα τα windows phone.

χρησιμοποιησα λιγο καιρο μονο το lumia 710 και ηταν από τα λιγα (αν οχι το μοναδικο ) κινητο από το οποιο δεν σκεφτηκα να αφαιρεσω την sim για χρηση αλλης συσκευης οσο καιρο το ειχα (2 μηνες).

 

το ιδιο συμβαινει τωρα με το nokia N8 που χρησιμοποιω, αν και σε σαφως μικρότερο βαθμό.

 

σπίτι μου, προτιμουσα να σερφαρω με το κινητο lumia παρα με το laptop , οσο αραζα στον καναπε.

 

ενα παρομοιο τηλεφωνο με εγαλυτερη οθονη, καλυτερο επεξεργαστη, κ γενικα βελτιωμενο , δε βλεπω γιατι να μην τα παει καλα.

 

επισης με λειτουργικότατο gps , όχι κολλήματα και ομορφο design, νομιζω πολλοι καλυπτονται. δεν ασχολουνται ολοι με roms, xdaforums, benchmarks κτλ. λιγοι μαλιστα συνολικά με τους χρηστες κινητων, ειναι αυτοι που μπαινουν σε φορουμ σα τα δικα μας.

 

εγω προβλεπω πως του χρονου τετοια εποχη τα wp8 θα εχουν εδραιωθει ως 3ος πόλος και ισως ξεπερασουν ευκολα το android. πχ στο samsung galaxy pocket ου ειχα για λιγο καιρο, ποτε δε λειτουργησε σωστα (καθολου δλδ δεν δουλευε) η δόνηση κατα την πληκτρολόγηση μηνυματος . από το κουτί του με αυτο το (εστω minor) θεματακι.

 

αντιστοιχο θεμα σε wp δυσκολα νομιζω να υπηρχε καθως ο κωδικας και το λειτουργικο ως τωρα δεν φαινεται να επιδεχονται τροποποιησεις πειραγματα (ισως δεν εχουν ασχοληθει αρκετα οι developers ακομα).

 

τεσπα, ο καιρος γαρ εγγυς.

εγω θα αναμενω κυκλοφορια και sar των νοκια 920 και samsung ativ s για να αποφασισω αναμεσα τους.

μαλλον σε μεταχειρισμενα θα προτιμησω, καθως θεωρω κοροιδια τα πανω απο 250 ευρω για οποιοδηποτε τηλεφωνο οσο high end κι αν ειναι.

 

ας βλεπουμε λίγο και τι συμβαίνει γυρω μας στην Ελλάδα... οικογένειες ζουν ολόκληρο μηνα με 500 περιπου ευρω.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Όντας power user και χρήστης WP7 δεν έμεινα ικανοποιημένος , αλλά βλέποντας τις δυνατότητες του νέου OS και την ευκολία προγραμματισμού αλλά και μεταφοράς(porting) πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη επιτυχία και για την microsoft και για τους χρήστες. Αυτό που έχει κάνει η MS είναι η δημιουργία ενός OS και οικοσυστήματος με τις δυνατότητες του iOS και με πολλούς κατασκευαστές hardware . Μεγάλο μείον το ότι απευυθύνεται σε δυνατό hardware και με λίγες δυνατότητες παραμετροποίησης και από πλευράς χρήστη αλλά και κατασκευαστή.
Mobile Lineup : Nokia 3330 --> SE T300--> SE T630--> SE K750-->SE W960--> HTC Touch--> SE j105--> Nokia 5530 XpressMusic + Nokia C5 --> Huawei Ideos X5--> SE Xperia Neo V + LG Optimus 7-->Samsung Galaxy S4 mini DUOS-->ASUS Zenfone 2 (2GB Ram).Τα καλύτερα Κ750 --> Xperia Neo V-->j105 (έπεσε στην θάλασσα και έσταζε σκουριά)--> Νοκια C5 --> Ideos X5
Link to comment
Share on other sites

Θα περιοριστώ λίγα «τηλεγραφικά» για να μη με μαλώσουν οι admins για το offtopic.:O

..

 

Τα Windows 8 είναι σχετικά βολικά σε λειτουργία tablet αλλά μου φάνηκαν εξαιρετικά σπαστικά σε λειτουργία netbook, καθώς αυτό που κάνεις με τα Win 7 με 2 κλικ, ας πούμε, στα Win 8 σε netbook mode χρειάζεσαι 4 κλικ!

 

Αυτά τα λίγα για να μη φάμε ξύλο!:lol:

Σε ευχαριστώ απλώς κρατάω την τελευταία πρόταση σου, διότι τα χαρακτηριστικά τα γνώριζα*:O απλώς και εγώ στα 8ρια (RTM) έχω ακριβώς την ίδια αίσθηση ότι σε αφή θα είναι απολαυση με κάτι κλικ παραπάνω σε desktop mode όταν δουλεύεις αλλά σαφώς την ευχρηστία και φιλικότητα δεν την χάνεις σε κάποια περίπτωση:)

Φαντάζομαι με την γραφίδα θα σου δίνει και κάτι παραπάνω στην πρακτικότητα σε καθημερινή χρήση με κάποιες εφαρμογές βέβαια.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/apple_iphone_5_sales_prediction_for_the_weekend_set_at_8_million-news-4842.php

 

Αυτοί οι αριθμοί δε χτυπιούνται μάγκες.

Δυστυχώς ή ευτυχώς!

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ απλώς κρατάω την τελευταία πρόταση σου, διότι τα χαρακτηριστικά τα γνώριζα*:O απλώς και εγώ στα 8ρια (RTM) έχω ακριβώς την ίδια αίσθηση ότι σε αφή θα είναι απολαυση με κάτι κλικ παραπάνω σε desktop mode όταν δουλεύεις αλλά σαφώς την ευχρηστία και φιλικότητα δεν την χάνεις σε κάποια περίπτωση:)

Φαντάζομαι με την γραφίδα θα σου δίνει και κάτι παραπάνω στην πρακτικότητα σε καθημερινή χρήση με κάποιες εφαρμογές βέβαια.

 

Όσο το δοκίμασα, η χρήση της γραφίδας είναι πραγματικά εντυπωσιακή καθώς νομίζεις ότι πραγματικά γράφεις σε χαρτί, είναι πολύ καλή η απόκριση της οθόνης. Όσο για την ευχρηστία των 8, όπως είπα και σε προηγούμενα post, σε tablet mode δείχνουν εύκολα στη χρήση, αλλά δε desktop mode με απογοήτευσαν σε σχέση με τα 7. Δε φαίνεται να αντιμετωπίζουν, σε πρώτη φάση, κάποιο λειτουργικό πρόβλημα, απλώς σε εμένα που έχω συνηθίσει στη χρήση των 7 μου φάνηκαν αρκετά δύσχρηστα χωρίς, τελικά, να μου προσφέρουν κάτι περισσότερο από αυτό που είχα στα 7...

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατι η MS στα βασικα δεν ειναι ουτε καν κοντα στο android (για tablets) το οποιο επισης ειναι πολυ πισω απο το iOS. Οσο για το ποσο καλο θα ειναι το full os σε tablets, δεν θα ειναι τπτ περισσοτερο απο ενα πανακριβο netbook με μια μικρη και αβολη οθονη για λειτουργικο που ειναι σχεδιασμενο για μεγαλες οθονες με ποντικι και πληκτρολογιο.

 

Οσο για τα κινητα με win8, μετα την ηττα που εφαγαν οσοι ειχαν 6αρια και δεν πηγαν ποτε στα 7αρια και την ηττα οσον σκασανε 500ευρω για μονοπυρηνα με 512 ram που επισης δεν θα πανε στα 8αρια γιατι οι συσκευες τους ειναι φολα, δεν νομιζω να χτυπησουν, ουτε το android που πεταει στις mainstream συσκευες ουτε το iphone, συντομα. Πεταμενα λεφτα.

 

Φίλε ειλικρινά τα πιστεύεις αυτά που γράφεις ; Ποιες συσκευές είναι φόλα και ποιο android πετάει στις mainstream συσκευές; :blink: Ακόμα και το S3 κολλάει με ICS. Μη τρελαθούμε και τελείως!

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με χάλαει το desktop mode και με ποντικη που το δουλεύω τόσους μήνες το έχω συνηθίσεί πλέον, απλά επιβεβαιωνεις την πολυ καλή χρήση σαν tablet γιατί άλλο να βλέπεις βιντεάκια στο YouTube και άλλο στην πράξη.

Πάντως η αίσθηση που έχω είναι ότι είναι αρκετά ελαφρυα τα 8ρια συν το ότι μπουταρουν στο μισό χρόνο στο laptop μου i3 cpu πραγμα πολυ σημαντικό και η MS έκανε πολυ καλή δουλειά και Φαντάζομαι στη πορεία θα βελτιωθούν όπου υπάρχουν τρωτά σημεία.

Φαντάζομαι στο tablet θα έχουμε καλύτερο χρόνο εκκίνησης.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

είπαμε,. θα κερδίσουν ένα ποσοστό των nokia, και θα πάρει και μερικούς απο τις άλλες πλατφόρμες. Δεδομένο είναι πάντως πως για την ώρα δεν μπορεί να χτυπήσει τα android/ios , το καθένα για τους δικους του λόγους.
H TAN Η ΕΠΙ ΤΑΣ :whip:
Link to comment
Share on other sites

Οι 3 κύριοι λόγοι που αγόρασα Windows Phone (LG Optimus 7) πριν 1.5 χρόνο, ήταν οι εξής:

1) μου αρέσει να δοκιμάζω καινούρια πράγματα στην τεχνολογία

2) πίστευα (λόγω της υποστήριξης της Microsoft), ότι θα δοθούν πολλοί πόροι (χρήμα & ανθρώπινο δυναμικό) για την εξέλιξη του λογισμικού

3) η τιμή της συσκευής ήταν πραγματικό κελεπούρι: πριν 1.5 χρόνο δεν υπήρχαν πολλά Android των 200€, με αυτό το μέγεθος οθόνης & τέτοιο επεξεργαστή

Έχοντας δοκιμάσει τα 3 κύρια λειτουργικά συστήματα στις 3 τελευταίες μου συσκευές

(πριν το Optimus 7, είχα στην κατοχή μου το HTC Wildfire & πριν αυτό, το iPhone 3G),

έχω να πω ότι δεν θα είχα πρόβλημα να δοκιμάσω συσκευή με WP8, αρκεί η τιμή να μην υπερβαίνει το ψυχολογικό (για μένα) φράγμα των 250€.

Τέτοιο κινητό, δεν έχει προς το παρόν παρουσιαστεί (το οικονομικότερο που έχω δει μέχρι στιγμής είναι το HTC 8S - 350€ minimum).

Προς το παρόν καλοκοιτάζω ορισμένα Android, που κινούνται γύρω στα 200€ (& πολλά είναι, για κινητό στις μέρες μας).

Edited by paschos76
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Οι 3 κύριοι λόγοι που αγόρασα Windows Phone (LG Optimus 7) πριν 1.5 χρόνο, ήταν οι εξής:

1) μου αρέσει να δοκιμάζω καινούρια πράγματα στην τεχνολογία

2) πίστευα (λόγω της υποστήριξης της Microsoft), ότι θα δοθούν πολλοί πόροι (χρήμα & ανθρώπινο δυναμικό) για την εξέλιξη του λογισμικού

3) η τιμή της συσκευής ήταν πραγματικό κελεπούρι: πριν 1.5 χρόνο δεν υπήρχαν πολλά Android των 200€, με αυτό το μέγεθος οθόνης & τέτοιο επεξεργαστή

Έχοντας δοκιμάσει τα 3 κύρια λειτουργικά συστήματα στις 3 τελευταίες μου συσκευές

(πριν το Optimus 7, είχα στην κατοχή μου το HTC Wildfire & πριν αυτό, το iPhone 3G,

έχω να πω ότι δεν θα είχα πρόβλημα να δοκιμάσω συσκευή με WP8, αρκεί η τιμή να μην υπερβαίνει το ψυχολογικό (για μένα) φράγμα των 250€.

Τέτοιο κινητό, δεν έχει προς το παρόν παρουσιαστεί (το οικονομικότερο που έχω δει μέχρι στιγμής είναι το HTC 8S - 350€ minimum).

Προς το παρόν καλοκοιτάζω ορισμένα Android, που κινούνται γύρω στα 200€ (& πολλά είναι, για κινητό στις μέρες μας).

 

250-300 θα έχει το 8S. Τιμή εκκίνησης για προπαραγγελία στην Αγγλία είναι 224 λίρες.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ειλικρινά τα πιστεύεις αυτά που γράφεις ; Ποιες συσκευές είναι φόλα και ποιο android πετάει στις mainstream συσκευές; :blink: Ακόμα και το S3 κολλάει με ICS. Μη τρελαθούμε και τελείως!

 

Πετάνε σε πωλήσεις έγραψα και το πόσο φόλα είναι ακομα τα ακριβά wp7 κινητά φαίνεται στο γεγονός ότι δεν θα αναβαθμιστούν σε wp8 λόγο αδύναμου hardware.

 

Και όντως το S3 είναι αργό και μαπα, μην τρελαθούμε κιόλας. :lol:

Link to comment
Share on other sites

ειναι επιβεβλημενο να πανε καλα για να υπαρχει ανταγωνισμος

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft έχει τους χρηματικούς, επιχειρηματικούς και τεχνολογικούς πόρους για να πετύχει κάτι καλύτερο στο μέλλον.

Τώρα πόσο είναι το "καλύτερο" είναι πολύ σχετικό. Πάντως θέλει χρόνο γιατί όλα αυτά τα χρόνια έχουν παγιωθεί πολλά πράγματα.

 

Ο μύθος της παράλληλης επιτυχίας όμως για την Nokia δεν υπάρχει, δυστυχώς για αυτήν υπάρχει μόνο παράλληλη αποτυχία.

Και εξηγώ.

Αν πετύχουν τα WP μπορεί να το πετύχουν και με άλλους κατασκευαστές. Αν όμως αποτύχουν, αποτυγχάνει και η Nokia.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθούμε εδω μέσα...

 

Το android πέτυχε για ένα και μόνο λόγο. Σου έδωσε μια φθηνή απομίμηση του IOS. Ξέρω χρήστες που δεν έχουν καν κάνει gmail account και έχουν android επειδή έπρεπε να πάρουν smartphone......

 

Tι σχέση εχει αν είχαν Gmail account; Δηλαδή εγω που δεν είχα ποτέ Hotmail θα είναι σοκ οταν θα πάρω WP τηλέφωνο; Πλάκα μας κάνεις ρε φίλε; Προσπερνάω την πρώτη πρόταση γιατί αν αρχίσουμε να μιλάμε για αντιγραφές...

 

Αν η Microsoft δώσει το ίδιο φθηνά το λειτουργικό της άσχετα με το πόσο κλειδωμένο είναι, θα πετύχει μαζική εξάπλωση γιατί απλά είναι πολύ καλύτερο λειτουργικό και με πολύ καλές συσκευές.

 

Αν, αν, αν, αν... Μου θυμίζεις τον Παπανδρέου (τον Ανδρέα), μόνο που εκείνος έλεγε θα. Και η Samsung ΑΝ βάλει στο SIV την νέα οθόνη και ΑΝ βάλει τις νέες μνήμες και ΑΝ βάλει τον νέο Exynos και ΑΝ βάλει αντι για πλαστικά Kevlar και ΑΝ αλλάξει το TW με κάτι αλλο και ΑΝ βάλει κάμερα 13MP με SUPER WOW τεχνολογία θα φτάσει 100.000.000 συσκευές σε 2 μέρες και θα σαρώσει τα πάντα. Με τα αν όμως δεν γίνεται δουλειά. Και "πολύ καλύτερο λειτουργικό" είναι ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Για άλλους είναι το iOS και για το 61.0% της αγοράς το Android.

 

Για μένα είναι το καλύτερο λειτουργικό αυτή τη στιγμή, τα WP8 ήρθαν για να μείνουν και για μένα το αξίζουν. Όσο για το android πιστεύω οτι αν συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο να κυνηγάς τους 4πύρηνους για να μη σου κολλάει ένα εντελώς ούτως ή άλλως δυσχρηστο λειτουργικό, δε νομίζω οτι έχει τύχη τα επόμενα χρόνια...

 

Tην πρώτη πρόταση την προσπερνάω, γιατί είναι προσωπική εκτίμηση (με την οποία συμφωνώ). Μακάρι να πετύχουν κυρίως γιατί είναι "πιο απελευθερωμένο iOS" κάτι που μου αρέσει. Στην δεύτερη πρόταση, χωρίς παρεξήγηση μάλλον δεν έχεις αγγίξει ποτέ Android.

Απο Android είχα τα htc Desire, htc Desire S, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy SII, Samsung Galaxy SIII και LG Optimus 2X. Δεν εχω γνώμη για το Galaxy S γιατί το κράτησα 10 μέρες και με custom ROM αλλά όλα τα υπόλοιπα ήταν σφαίρα και οσο και αν πειραματιζόμουν πήγαιναν άψογα. Εκτός αν εννοείς κόλλημα το 1 reload του TW στις 2 μέρες και το 0,001sec που εχει καθυστέρηση το S3 όταν ανοίγει τον dialer.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως μετα απο τοσες ομορφες συσκευες που παρουσιαστικαν (ativ s,lumia 902,wp 8x) σιγουρα το ποσοστο των wp θα ανεβει,σε καμια περιπτωση ομως αρκετα για να απειλησει ios/android,οχι ακομα τουλαχιστον και νομιζω οτι κανεις δε μπορει να προβλεψει με σιγουρια το μελλον αφου οι εξελιξεις τρεχουν.Προσωπικα με τη πρωτη ευκαιρεια θα αποκτησω ενα wp8 τηλεφωνο για δευτερη συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν εννοείς κόλλημα το 1 reload του TW στις 2 μέρες και το 0,001sec που εχει καθυστέρηση το S3 όταν ανοίγει τον dialer.

 

Φίλε εγώ προτιμώ να μην έχω επιφάνειες εργασίας που μπορείς να τις επεξεργαστείς όπως θέλεις και widgets παρά να έχω 0.0000000001 sec lag....

Ξέρεις τι σημάινει να περιμένεις 0.000000001 βασανιστικά sec για να ανοίξει ο dialer;;;;....

Άσε που αν δεν είχε 4 πυρήνες και είχε 2 θα έκανε 2 ώρες minimum να ανοίξει....

Μούφα το android....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ προτιμώ να μην έχω επιφάνειες εργασίας που μπορείς να τις επεξεργαστείς όπως θέλεις και widgets παρά να έχω 0.0000000001 sec lag....

Ξέρεις τι σημάινει να περιμένεις 0.000000001 βασανιστικά sec για να ανοίξει ο dialer;;;;....

Άσε που αν δεν είχε 4 πυρήνες και είχε 2 θα έκανε 2 ώρες minimum να ανοίξει....

Μούφα το android....

 

Αναλογα με το κινητο που εχεις, ο dialer μπορει να κανει απο 2 δευτερολεπτα (GN) μεχρι 4-5 (s3) ή και 6-7 (defy+)

Οσο για το λαγκ , ειναι κυριως στους launchers και στον browser.

Στους lanchers μονο ο tsf δεν χει λαγκ, ολοι οι αλλοι....

Στον browser τα πραγματα διορθωθηκαν σε μεγαλο βαθμο με την 4.0 και με την 4.1 ακομη περισσοτερο. Εχει ομως δρομο ακομα.

Μην υποβαθμιζεις παντως το θεμα του λαγκ. Τα specs αυτο ακριβως προσπαθουν να θεραπευσουν, το λαγκ. Και ενω οι συσκευες με android εχουν τα πιο δυνατα specs, ταυτοχρονα εχουν και το περισσοτερο λαγκ, συγκριτικα με τα αλλα λειτουργικα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε μαθει ακομα τιμες.Ειναι μια σημαντικη παραμετρος...αλλα πιστευω θα ειναι ακριβες.Θα κυμανθει στα ιδια επιπεδα πιστευω με ανοδικες τασεις χωρις να επηρεασει το ανδροειδες κ ios.Η ποιοτητα κατασκευης θα ειναι ενα αλλοθι για την τελικη τιμη.Επισης δεν εχουμε μαθει κατα ποσο κλειδωμενο θα ειναι το λειτουργικο.Ψιλοπροωρη η ερωτηση θα ελεγα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι θα πετύχουν και θα πανε πολύ καλά!!!πιστευω ότι θα τραβήξουν κόσμο από την μεριά του αντροιντ...γιατί είναι ένα πολύ smouth και lag free λειτουργικό παρά τους γνωστούς περιορισμούς του...οποίος παει από αντροιντ σε wp θα καταλάβει την διάφορα σε απόδοση.ενω οποίος παει από iOS σε wp θα είναι μια από τα ίδια...δεν θα έχει διάφορα...(Προσωπική άποψη πάντα ) Edited by giorgosaero

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...