Jump to content

Διαδικασία rooting όλων των συσκευών της σειράς NXT


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προτού προχωρήσουμε στην διαδικασία να ξεκαθαρίσουμε ποια είναι η σειρά ΝΧΤ της Sony Ericsson και κατ' επέκταση σε ποια κινητά μπορεί να εφαρμοστεί το script για το rooting.

Αναφερόμαστε στα κινητά Xperia U, Xperia S, Xperia P καθώς επίσης και στα Xperia Sola/Sole, Xperia T, Acro S.

 

Τονίζεται ότι η παρακάτω διαδικασία μπορεί να εφαρμοστεί μόνο στα κινητά που φέρουν ICS (Ice Cream Sandwich)

 

Βήματα:

1) Κατεβάζουμε το script που απαιτείται από εδώ ή από το εναλλακτικό link.

 

2) Κάνουμε extract το αρχείο που κατεβάσαμε με το winrar. Αν κατεβάσατε το αρχείο από το εναλλακτικό link τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε το 7z για να το αποσυμπιέσετε (μπορείτε να το κατεβάσετε από δω).

Σε ποιο σημείο του υπολογιστή θα κάνετε αποσυμπίεση το αρχείο δεν παίζει κανένα ρόλο.

 

4) Ενεργοποιείστε το USB debugging στο κινητό. Ρυθμίσεις --> Επιλογές για προγραμματιστές --> Εντοπισμός σφαλμάτων USB.

 

3) Μετά την αποσυμπίεση θα δημιουργηθεί ένας φάκελος με το όνομα Root_with_Restore_by_Bin4ry εντός του οποίου υπάρχει το αρχείο RunMe.bat. Αφού συνδέσετε το κινητό με τον υπολογιστή κάνετε διπλό κλίκ στο RunMe.bat και απλά ακολουθείτε τις οδηγίες.

 

Είστε έτοιμοι!

 

Να επισημάνω ότι το script δεν αποτελεί δικιά μου δουλειά και φυσικά όλα τα credits πηγαίνουν στον Bin4ry

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε και στο αντίστοιχο topic.

Δεν φέρω καμία ευθύνη αν το κινητό σας πάθει κάτι.

 

Θερμή παράκληση σε όσους δοκιμάσουν το script σε κινητά που δεν αναφέρονται παραπάνω να με ενημερώσουν. Θα εκτιμούσα επίσης τυχόν παρατηρήσεις σας ώστε ο οδηγός να γίνει ακόμα πιο πλήρης. :)

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εφόσον δεν αλλάζω rom δεν χάνω αρχεία,σωστά??

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό!!! Σ΄ ευχαριστώ πολύ zxr για την ανακάλυψη!!

 

Τσακ - μπαμ και όλα οκ!!

 

Δεν χάνεις τίποτα από αρχεία.

 

Μόνο που το σωστό αρχείο που πρέπει να κατεβάσετε είναι αυτό που υπάρχει στο "εναλλακτικό link", γιατί το αρχείο έχει γίνει updated και αυτό που έχει ο φίλος zxr εδώ είναι παλιό και δεν δουλεύει με το xperia P.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό...είσαι rooted σε μερικά δευτερόλεπτα!!!Μπράβο στο παιδί ποιυ το έφτιαξε!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δημιουργείται ενα restore point για να γίνει το root.Αυτό πως διαγράφεται??Δεν μπορώ να βρω τον φάκελο που αποθηκεύονται τα restore points..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Το έκανα και μου λέει στο τέλος ''Have fun with root'' ενώ δεν βρήκα το Superuser. Έχω Xperia Sole με ICS. Μια βοήθεια.:)
Link to comment
Share on other sites

έχεις 2 οπσιόν όσον αφορά το sole.

 

1. να επιλέξεις στο command την επιλογή για τα LT22 Η LT26 όταν σου ζητηθεί [σύμφωνα πάντα με το xda]

 

2. να κατεβάσεις την πιό πρόσφατη έκδοση [v15 αυτή τη στιγμή/v3 στο link παραπάνω] και να επιλέξεις normal mode

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ zxr. Αφου μένει locked ο BL άφοβα τότε θα δοκιμάσω και στο δικό μου sole. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την version 15 από το ενναλακτικό link και να επιλέξω normal mode έτσι ? Ο φοβερός bin4ary αναφέρει :

Xperia phones = Normal mode

Sony Tablet and similar = Special mode

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ zxr. Αφου μένει locked ο BL άφοβα τότε θα δοκιμάσω και στο δικό μου sole. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την version 15 από το ενναλακτικό link και να επιλέξω normal mode έτσι ? Ο φοβερός bin4ary αναφέρει :

Xperia phones = Normal mode

Sony Tablet and similar = Special mode

Ρωτησε και στο τοπικ του sole με ποια version εκαναν root, νομιζω με την 13 τα καταφεραν.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.

Εχω το Xperia P και προσπαθω να το rootαρω...

Κατεβασα το λινκ και απο εδω αλλα και απο τους xda (εδω κατεβαινει το 3 και στους xda κατεβαινει το 15....)

Ενω ακολουθω ολη την διαδικασια και εκτελω το run me but ως διαχειρηστης (εχω windows 7 ) το rooting δεν πετυχαινει....

Μου βγαζει το παρακατω....

http://prntscr.com/k0fta

 

Αυτο γινοταν και στο xperia tipo που προσπαθουσα την περασμενη εβδομαδα...Εχει κανεις καμια λυση???

 

Τελικα τα καταφερα......Δεν θελει εκτελεση ως διαχειρηστης στα windows 7 .....κανονικα διπλο κλικ....και θελει το λινκ που δινουν οι xda ....

Edited by Expendable
Βρεθηκε λυση
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.! I λοιπόν είμαι καινούριος χρήστης στο φόρουμ και έχω χαθεί λίγο.. Θέλω να ενημερωθώ για το root, αν μπορώ να κάνω τη συσκευή μου ( Sony xperia miro) και φυσικά πως.. Θα μου χρειαστεί?
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum!

Οτιδήποτε απορία έχεις για το Miro ρωτάς εδώ.

Γενικές απόρίες σχετικά με το Android τις λύνεις διαβάζοντας τα παρακάτω:

Οδηγός αρχαρίων

Ορολογία Android

 

Πιθανόν ο παρών οδηγός να κάνει και για σένα. Δεν το ξέρω με σιγουριά όμως μιας και δεν το έχει αναφέρει κανείς ούτε εδώ ούτε στους XDA.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

αυτο ισχυει και για την νεα εκδοση στο xperia T? πηρε update αυτες τις ημερες..

 

την 7.0.Α.3.195

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν το update δεν έχει καταργήσει την εφαρμογή Backup & Restore του κινητού τότε λογικά θα παίζει. Ρίξε μια ματιά και στο αντίστοιχο θέμα στους xda μήπως έχει αναφέρει κανείς κάτι διαφορετικό.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Xperia P. Μετα την αναβάθμιση σε 6.1.1.B.1.54 δεν μπορώ να κάνω root το κινητό.

 

Προσοχή για όσους έχουν κάνει root και θέλουν να αναβαθμίσουν σε 6.1.1.Β.1.54

Χάνεις το root και δεν έχει βγει ακόμη κάποια λύση. Υπάρχει μόνο μια πρόταση ότι αν κάνεις την αναβάθμιση με flashtool και δεν επιλέξεις το wipe data τότε διατηρείται το root (αν και δεν το έχει επιβεβαιώσει κανείς ακόμη).

Edited by nkar72
Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το προγραμματακι ρουταρετε το Xperia Ion ?

 

Η δεν εχει βγει ακομα για το ion ?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρουτάρεται.

Confirmed devices:

Sony Xperia : S, T, P , Acro S, Ion , Tipo , Tablet S, Go, Sola, U

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, σε περιπτωση που θελω να το κανω unroot γινεται ? Η θα εχουμε τραβηγματα με την εγγυηση ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...