Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα.

 

Η κατάσταση έχει ως εξής: το PC μου τα'χει τα χρονάκια του (PIII, 500MHz, 256MB RAM) ωστόσο το κρατώ σε άριστη κατάσταση (μακριά από μας τα spyware, κτλ.). Έχω βάλει ADSL εδώ και λίγο καιρό και χρησιμοποιώ το USB modem της Crypto, το F200.

 

Πολλές φορές όταν κατεβάζω ένα torrent το PC κρασάρει/παγώνει και θέλει restart (κι εγώ ένα χάπι για την πίεση :X). Για client χρησιμοποιώ το ελαφρύ μTorrent σε Windows XP (Pro, SP2).

 

Σημειώστε:

1. το κρασάρισμα συμβαίνει μόνο όταν κατεβάζω -- αν το αφήσω μόνο να ανεβάζει δεν υπάρχει πρόβλημα

2. αρκεί και μόνο ένα downloading torrent για το κρασάρισμα -- δε μιλάμε για 5 torrents ταυτοχρόνα..

3. [κουφό, το ξέρω] όλως περιέργως, τα περισσότερα κρασαρίσματα συμβαίνουν όταν δε δουλεύω στο PC (μιλάμε για ποσοστό 9 στα 10...) -- όταν θα πάω για ύπνο, ή θα λείπω από το σπίτι φαίνεται ότι οι σκοτεινές δυνάμεις διαπλέκονται και επιφέρουν το πάγωμα.. Απενεργοποίησα screensavers, power management, κτλ. μήπως αυτά έκαναν τη δουλειά αλλά τίποτα (εξάλλου, όπως είπα, το κρασάρισμα μπορεί να γίνει και εν ώρα εργασίας αλλά πολύ πιο σπάνια).

 

Έχει πάρει το μάτι μου σε αρκετά threads εδώ ότι τα USB modems μπορεί να ευθύνονται για κρασαρίσματα. Και ξέρω-ξέρω οι routers είναι κορυφή, κτλ. αλλά είναι οικονομικό το θέμα... Γι' αυτό θά' θελα να'μαι σίγουρος -- και να αποφύγω νέα έξοδα αν γίνεται!

 

Να πούμε κατηγορηματικά ότι φταίει για όλα το modem;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

 

ΥΓ: Αν τελικά με στείλετε κατηγορηματικά για αγορά router επειδή δεν έχω ώρα να ξαναψάχνω και ο χρόνος πιέζει, τι λένε τελικά οι γνώμες για το USR 9108; Άφοβα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα θα σου πώ. Είχα το Siemens Speedstream 4060 με usb σύνδεση και μόλις πήρα το Zyxel 650 επανήλθε η ψυχική μου υγιεία! :)

 

Με το που ξεκίναγε ο υπολογιστής έβγαζε μια ωραιότατη μπλέ οθόνη και ήθελε επανεκκίνηση!

 

Οσον αφορά το 9108 και εγώ γι'αυτό ενδιαφέρομαι αλλά στο adslgr.com διαβάζω για κάποια μικροπροβληματάκια.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Στον τελευταίο λογαριασμό από Lannet διαβάζω: "Θέλετε φθηνό adsl? Σύντομα από τη Lannet".

Γνωρίζετε κάτι παραπάνω ή είναι μπλόφα; :D

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Και πρόστιμο να φάει ο Οτε αμετακίνητος αυτός στις τιμές του! Αφου έχει το μαχαίρι και το καρπούζι λέτε να αφήσει και άλλους να μπουν στον χορό?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Και πρόστιμο να φάει ο Οτε αμετακίνητος αυτός στις τιμές του! Αφου έχει το μαχαίρι και το καρπούζι λέτε να αφήσει και άλλους να μπουν στον χορό?

 

ΣΙΓΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΗΜΑ!!!

δε μασαμε εμεις απο κατι τετοια!!!

τοσες φορες δε φαγαμε προστιμο για φτηνα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα???

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

δεν πρόκειται να γίνει τίποτε και θα το δείτε...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

δεν πρόκειται να γίνει τίποτε και θα το δείτε...

Και εγώ το ίδιο πιστεύω... αφού είμαστε ΕΛΛΗΝΑΡΕΕΕΕΕΕΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.... Απο σήμερα έβγαλε το Πλαίσιο την Teledome 3+3 μήνες δώρο...στα 117e . Μικρή η διαφορά με την Forthnet, αλλα λόγω του οτι δεν έχει πολλούς συνδρομητές ακόμα θα έχει καλό bandwith....Λέτε να το δοκιμάσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Οχι με τιποτα! Το πακετο εχει υποχρεωτικη παραμονη 12 μηνες .Μακριααααααααααααααααααααααααα

 

Και για να το πω πιο σωστα

 

Αν θέλω να διακόψω, τι πρέπει να κάνω;

 

Αν επιθυμείτε να διακόψετε πριν ανανεωθεί η συνδρομή (στους τρεις μήνες), θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της TELEDOME και δεν θα επιβαρυνθείτε για την διακοπή.

 

Αν επιθυμείτε να διακόψετε πριν ανανεωθεί η συνδρομή (μετά τρεις μήνες), θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της TELEDOME.

Μετά την ανανέωση η συνδρομή σας έχει ανανεωθεί σε αορίστου χρόνο όσον αφορά την συνδρομή του ADSL Internet και σε ορισμένου (12 μηνών - από την ημ/νία ενεργοποίησης) όσον αφορά την ADSL Σύνδεση άρα σε αυτή την περίπτωση θα χρεωθείτε με το υπόλοιπο των μηνιαίων παγίων της ADSL Σύνδεσης ως την συμπλήρωση του 12μήνου από την ημ/νία ενεργοποίησης.

 

 

Απο τη στιγμη που η προσφορα του πλαισιου ειναι 3+3 σημαινει οτι εχουμε ξεπερασει το 3μηνο αρα μενουμε υποχρεωτικα 12 μηνες μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

το 1 γινεται :

αλλα θελει αρυρματο ρουτερ υπαρχουν στην αγορα πακετα οπως το

in a box plus της forthnet και κατι αναλογο εχει και η HOL η ακτινοβολια δεν ειναι μεγαλη δες και εδω το θεμα μετα ειναι η εμβελεια ποσο μακρια ειναι ο γειτονας?

 

2 οσο για το ''ποια εταιρία παρέχει ίντερνετ ΧΩΡΙΣ την μεσολάβηση του ΟΤΕ'' ειναι δυσκολο αυτο που ζητας μια εταιρια ειναι η telepassport ΑΛΛΑ το βασικο θεμα ειναι αμα καλυπτη στην περιοχη σου αλλα παρεχει sdsl και οχι το γνωστο adsl μαζι με σταθερη τηλεφωνια και αλλη μια εταιρια παρεχει κατι αναλογο νομιζω hol!

πιστευω να βοηθησα! αν θες κατι αλλο ρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Οχι με τιποτα! Το πακετο εχει υποχρεωτικη παραμονη 12 μηνες .Μακριααααααααααααααααααααααααα

 

Και για να το πω πιο σωστα

 

Αν θέλω να διακόψω, τι πρέπει να κάνω;

 

Αν επιθυμείτε να διακόψετε πριν ανανεωθεί η συνδρομή (στους τρεις μήνες), θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της TELEDOME και δεν θα επιβαρυνθείτε για την διακοπή.

 

Αν επιθυμείτε να διακόψετε πριν ανανεωθεί η συνδρομή (μετά τρεις μήνες), θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της TELEDOME.

Μετά την ανανέωση η συνδρομή σας έχει ανανεωθεί σε αορίστου χρόνο όσον αφορά την συνδρομή του ADSL Internet και σε ορισμένου (12 μηνών - από την ημ/νία ενεργοποίησης) όσον αφορά την ADSL Σύνδεση άρα σε αυτή την περίπτωση θα χρεωθείτε με το υπόλοιπο των μηνιαίων παγίων της ADSL Σύνδεσης ως την συμπλήρωση του 12μήνου από την ημ/νία ενεργοποίησης.

 

 

Απο τη στιγμη που η προσφορα του πλαισιου ειναι 3+3 σημαινει οτι εχουμε ξεπερασει το 3μηνο αρα μενουμε υποχρεωτικα 12 μηνες μαζι τους.

 

 

Αυτό πλέον δεν ισχύει. Μετά το πέρας των 3 μηνών, η σύνδεση ανανεώνεται αυτόματα επ'αόριστο αν δεν ζητήσεις εσύ σαν πελάτης διακοπή. Αυτό σημαίνει οτι χρεώνεσαι κάθε μήνα 36,56 και για την γραμμή DSL και για την πρόσβασή σου, και αν θελήσεις να διακόψεις, επιβαρύνεσαι μόνο και μέχρι τον τρέχοντα μήνα. Προφανώς στο site δεν έχει ενημερωθεί το FAQ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου πήρε Forthnet 384/128 1Bill και αγόρασε αυτό το router.

Δεν χρειάζεται να κάνω εγκατάσταση του router? Χρειάζεται drivers?

Πως θα φτιάξω σύνδεση αν δεν υπάρχει το router να το επιλέξω?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πλέον δεν ισχύει. Μετά το πέρας των 3 μηνών, η σύνδεση ανανεώνεται αυτόματα επ'αόριστο αν δεν ζητήσεις εσύ σαν πελάτης διακοπή. Αυτό σημαίνει οτι χρεώνεσαι κάθε μήνα 36,56 και για την γραμμή DSL και για την πρόσβασή σου, και αν θελήσεις να διακόψεις, επιβαρύνεσαι μόνο και μέχρι τον τρέχοντα μήνα. Προφανώς στο site δεν έχει ενημερωθεί το FAQ... :rolleyes:

 

Μακαρι να ειναι ετσι...:) Δεν το πηρα απο το site αλλα απο το adslgr.com, στο site που εριξα μια ματια πλεον δεν αναφερει κατι.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεσαι drivers αφου ειναι Ethernet o Router, ο συγκεκριμενος οπως και οι περισσοτεροι εχει δυνατοτητα dhcp server δηλαδη το βαζεις ειτε κατευθειαν στην καρτα δικτιου σου ειτε στο switch σου ( εαν εχεις βεβαια ) μπανεις στο web interface του ( θα δεις την διευθηνση απο τον οδηγο χρησης που ερχεται μαζι με τον router ) και θα βαλεις τα στοιχεια της συνδεσης σου και whoala εχεις internet
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Απο 1η Φεβρουαρίου η Sparknet θα βγάλει νεα πακετάκια

384 στα 79 τελική

512 στα 109 τελική

1024 στα 169 τελική

ολα με 3+1 μήνες δώρο....

 

Αρκετά ελκυστικά θα έλεγα....

Θα παίζουν στο Πλαίσιο.... :X :O

Link to comment
Share on other sites

Την διεύθηνση απο το manual θα την βάλω στην τοπική σύνδεση σαν IP? Που την βάζω?

Και τα στοιχεία της σύνδεσης? Τι σύνδεση πρέπει να φτιάξω?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχουν καποια δεσμευση μετα το 4μηνο θα μιλαμε για τις καλυτερες τιμες της αγορας. Ομως δεν ξερω για την αξιοπιστια της σπαρκνετ σχετικα με το δικτυο της..
Link to comment
Share on other sites

Η ALTEC εδω και ωρα ειναι off και για να παρω τηλ παιρνω (εχω προεπιλογη) με 1777 πρωτα (του ΟΤΕ). Το εχω τσεκαρει σε Αργυρουπολη και Αγια παρασκευη. Το εχει κανενας αλλος?
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει τιποτα... ουτε το ιντερνετ ουτε οι ιστοσελιδες της εταιριας ουτε η σταθερη τηλεφωνια και κατα πασα πιθανοτητα ουτε το i-call :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...