Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φίλε μου όλες οι κάρτες τέτοιου τύπου λειτουργούν με το περίφημο "νοήμον δίκτυο".

συνεπώς για να γίνεται ''ανακύκλωση ηλεκτρονικά'' οι κάρτες πρέπει να έχουν ημερομηνία λήξης

πιστεύω ότι το θέμα είναι τεχνικό....

:)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν κοιτάς αν σε καλύπτει το δίκτυο της Βιβόντι..Αν είσαι κέντρο ή καλαμαριά που νομίζω οτί καλύπτει τότε θα σου το πρότεινα ώς λύση..

Αλλιώς Ondsl kit , είναι νομίζω η φτηνότερη λύση αυτή τη στιγμή.

Καθαρίζεις για 3 μήνες με 130 ευρώ και σου δίνουν ένα της πλάκας μόντεμ.

Βέβαια αν αγοράσεις ύστερα ένα καλύτερο μόντεμ πάλι θα σου έρθει φτηνότερα με το ondsl kit.

 

Μετά από 3 μήνες είσαι ελεύθερος να επιλέξεις τον isp της επιλογής σου.

Εγώ θα πρότεινα Forthnet.

 

Τι ακριβώς ισχύει μετά το τρίμηνο?Λήγει η συνδρομή στην otenet αλλά

εξακολουθείς να πληρώνεις το πάγιο για τη γραμμή στον ote ,ή πρέπει

να ζητήσεις απο την otenet να μη σου ανανεώσει τη συνδρομή?

.
Link to comment
Share on other sites

vivodi prepei na me kalyptei giati menw martioy.to 8elw gia poly kairo..ara na balw vivodi lete?

 

Εγω θα ελεγα να βαλεις forthnet, τον τελευταιο χρονο δεν ειχα κανενα προβλημα, περιοχη Τουμπας. Εννοειται μακρια απο βιβοντι, πιο αναξιοπιστη εταιρια δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου όλες οι κάρτες τέτοιου τύπου λειτουργούν με το περίφημο "νοήμον δίκτυο".

συνεπώς για να γίνεται ''ανακύκλωση ηλεκτρονικά'' οι κάρτες πρέπει να έχουν ημερομηνία λήξης

πιστεύω ότι το θέμα είναι τεχνικό....

:)

Απλά δεν μπορουν να περαστούν άπειρες κάρτες στο σύστημα . Έτσι κάπια στιγμη οι παλιές θα πρέπει να σβήνονται μια και η μνήμη είναι περιορισμένη .

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα απλα να ρωτησω λογω του οτι βρισκομαι στο εξωτερικο πως παω απο ταχυτητες σε σχεση με τις ονομαστικες που μου δινει o provider μου!

 

Λοιπον εχω DSL 512/128 στην παρουσα φαση και τα μεγιστα που πιανω με Bitcomet ειναι download γυρω στα 50-65 Kb/s και upload γυρω στα 15-20 Kb/s!

Εχω κανει και τεσταρισμα τη γραμμη και μου βγαζει οντως 512/128 (λιγο πανω λιγο κατω καπου εκει γύρω παιζει συνηθως)

 

Πως σας φαινονται οι ταχυτητες?Και γενικα με τετοια γραμμη στην Ελλαδα ποσα "πιανετε"?

 

Εχθες πηγα και εκανα αναβαθμιση και επειδη το πακετο με 1024/128 ειχε καποια αισθητη διαφορα στην τιμη με το 1024/256 διαλεξα το 1024/128!

Πιστευεται οτι θα παιξει μεγαλο ρολο στην ταχυτητα μου οσον αφορα τις επιδοσεις με Torrent Clients (Συνηθως μονο τετοια προγραμματα χρησιμοποιω για να κατεβαζω απο το νετ) αυτη η διαφορα στο upload speed?Επειδη αποτι ξερω ειναι και καπως αναλογη η ταχυτητα που κατεβαζεις με την ταχυτητα που ανεβαζεις ειδικα στο eMule!

Γενικα ποσα λετε να πιανω στην πραξη με την καινουργια συνδεση!?

Και μιλαω παντα για DSL Flat Rate :alien:

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Prin kero kapios ixe dimiurgisi ena programataki se visual basic nomizo to opio mporuses na valis tus kodikus su sto i-choice kai afto se ekane login stin evrozoni xoris na xriasti na mpis stin selida tis i-choice. Mipos 3eri kanis pu mporo na to vro?

 

Efxaristo!

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να πληρώνω τον λογαριασμό σταθερής της altec χωρίς έξοδα (προμήθειες κτλ) ;

Αναφέρει για internet banking της Εθνικής αλλά δε βρίσκω κάποιοα τέτοια επιλογή. Αν κάνω μεταφορά χρημάτων από το λογαριασμό μου σε αυτόν της altec, μέσω internet banking, έχει προμήθεια;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

an dineis mono 128 upload mhn perimeneis kai polla....pantws poly periergo pou les oti anebazei sme 15-20 me 128 to poly na anebazes me 13 ante 15 me to zori...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να πληρώνω τον λογαριασμό σταθερής της altec χωρίς έξοδα (προμήθειες κτλ) ;

Αναφέρει για internet banking της Εθνικής αλλά δε βρίσκω κάποιοα τέτοια επιλογή. Αν κάνω μεταφορά χρημάτων από το λογαριασμό μου σε αυτόν της altec, μέσω internet banking, έχει προμήθεια;

 

Πώς πληρώνω το λογαριασμό;

# Η ALTEC TELECOMS σας δίνει τη δυνατότητα να επιλέξετε εσείς τον πιο βολικό τρόπο να αποπληρώνετε το λογαριασμό σας.Μπορείτε να επιλέξετε εξόφληση του λογαριασμού σας:Με αυτόματη χρέωση της πιστωτικής σας κάρτας, εφόσον έχετε ήδη συμπληρώσει το σχετικό πεδίο ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΜΕΣΩ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ το οποίο υπάρχει στην Αίτηση Σύνδεσης στην υπηρεσία Altec Σταθερή Τηλεφωνία που υποβάλλατε στην ALTEC TELECOMS Α.Ε.

# Με ταχυπληρωμή στα ΕΛΤΑ, προσκομίζοντας το απόκομμα ταχυπληρωμής που θα βρείτε στην εμπρόσθια όψη του λογαριασμού σας. Η εξόφληση του λογαριασμού στα ΕΛΤΑ μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο μέχρι την ημερομηνία εξόφλησης του λογαριασμού σας.

# Με κατάθεση στους τραπεζικούς λογαριασμούς της ALTEC TELECOMS ΕΘΝΙΚΗ & EUROBANK, αναγράφοντας τον κωδικό συνδρομητή στο καταθετήριο.

# Με κατάθεση στα ΑΤΜ της ΕΘΝΙΚΗΣ

# Με πάγια εντολή στην τράπεζα EUROBANK

# Ηλεκτρονικά μέσω Internet, με την υπηρεσία e-Banking για τις τράπεζες EUROBANK και ΕΘΝΙΚΗ, αναγράφοντας τον κωδικό συνδρομητή.

# Με μετρητά, προσκομίζοντας το λογαριασμό σας στα γραφεία της ALTEC TELECOMS, Πάτμου 14, Μαρούσι, κατά τις ώρες 13:00-16:00.

 

 

Αν θελεις μεσω web banking το κοστος σιγουρα ειναι μικροτερο απο το γκισε, δεν πιστευω να ξεπερνα το 0,50 Ευρω, σιγουρα το σαιτ της Τραπεζας θα αναφερει.

 

Μαλλον δεν υπαρχει δωρεαν τροπος εξοφλησης. Δηλαδη σαν να πληρωνεις παγιο 1.5 Ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις μεταφορά χρημάτων μέσω web banking στο λογαριασμό που έχει η αλτεκ στην εθνική. Αυτό δε χρεώνεται. Επίσης αντίστοιχα και μέσω ATM εθνικής
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις μεταφορά χρημάτων μέσω web banking στο λογαριασμό που έχει η αλτεκ στην εθνική. Αυτό δε χρεώνεται. Επίσης αντίστοιχα και μέσω ATM εθνικής

 

Για τον απλο συνδρομητη δηλαδη υπαρχει εμμεσο "παγιο" ...Σε αντιθεση πχ με την Q που υπαρχουν 2 πολυ διαδεδομενοι τροποι να εξοφλησεις το λογαριασμο σου χωρις χρεωση (ΕΛΤΑ και acs).

Link to comment
Share on other sites

H q είναι πιθανότητα η μόνη εταιρία σταθερής που απορροφά το κόστος της ταχυπληρωμής οπότε εσύ δεν πληρώνεις όταν εξοφλείς το λογαριασμό σου στα ελτα.

 

¨ομως αυτό που είπα παραπάνω για την αλτεκ ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Nτζύμπριος ISP. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το upload speed ειναι πολυ σημαντικο. αν παιζεις σε κανενα e-mule οπου θα σου τρωνε συνεχεια to upspeed μην περιμενεις να πιανεις μεγαλη ταχυτητα στο κατεβασμα, γιατι δεν θα μενει αρκετο bandwidth στο upload για να το χρησιμοποιησεις για το κατεβασμα.καλυτερα να επαιρνες 256, θα εβλεπες μεγαλη διαφορα στο throughput σου.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Σολωμόντεια λύση για να προχωρήσει η φθηνή ευρυζωνική πρόσβαση των φοιτητών επετεύχθη πριν λίγες μέρες. Ο ΟΤΕ, κάτω από την πίεση της πολιτείας -ειδικά του υπουργείου Ανάπτυξης- και της αγοράς, συμφώνησε σε μια διαδικασία διάθεσης του φθηνού ευρυζωνικού Internet των φοιτητών, χωρίς να πριμοδοτείται η θυγατρική του ΟΤΕnet.

 

H λύση, την οποία έχουν αποδεχτεί τουλάχιστον οι τέσσερις μεγαλύτεροι πάροχοι Internet (Forthnet, ΗOL, Tellas και εμμέσως η OTEnet), επιτρέπει την προεπιλογή παρόχου Internet (ΙSP) και στη συνέχεια την υποβολή αίτησης στον ΟΤΕ για την εκχώρηση της γραμμής. Οι τρεις εταιρείες που ανταγωνίζονται τον ΟΤΕ και την OTEnet, χαρακτήριζαν τη λύση ως «ημίμετρο» και ότι η νόμιμη λύση θα ήταν η παροχή χονδρικής χρέωσης προς τους ISPs.

 

Ωστόσο, παραδέχονταν ότι είναι μια «πυροσβεστική» λύση μπρος στο αδιέξοδο που δημιουργούταν εν όψει της νέας ακαδημαϊκής περιόδου που σε λίγο ξεκινά και στην πίεση της κυβέρνησης να φέρει «ήσυχα και απλά» τη φθηνή ευρυζωνική πρόσβαση στους φοιτητές, όπως άλλωστε είχε υποσχεθεί ο Πρωθυπουργός, Κ. Καραμανλής.

 

Το φοιτητικό ευρυζωνικό Internet θα παρέχεται από site της Γενικής Γραμματείας Ερευνας & Τεχνολογίας, όπου ο φοιτητής θα επιλέγει τον ISP της επιλογής του. Εφόσον η αίτηση θα είναι έγκυρη, τότε η υπηρεσία θα προωθεί το αίτημα στον ΟΤΕ, ο οποίος και θα το ικανοποιεί στη χαμηλή χρέωση των 5 ευρώ που έχει υποσχεθεί ο ΟΤΕ. Παράγοντες της αγοράς αναφέρουν ότι με αυτόν τον τρόπο θα τονωθεί ο ανταγωνισμό στην υπηρεσία, καθώς ο ενδιαφερόμενος, μέσα από ένα site, θα βλέπει κάθε χρέωση που προσφέρει ο ISP.

 

Ξεπερνώντας αυτό το θέμα αρχής, οι φορείς, σε συνεργασία με τον ΟΤΕ, θα ορίσουν ποιοι φοιτητές δικαιούνται τη φθηνή ευρυζωνική πρόσβαση. Επιπλέον, κατόπιν πιέσεων του υπουργείου Ανάπτυξης, το φθηνό ευρυζωνικό Internet των φοιτητών δεν περιλαμβάνει ογκοχρεώσεις και χρονοχρεώσεις, όπως ζητούσε αρχικά ο ΟΤΕ.

 

http://www.kerdos.gr/eC_Home.asp?nodetype=15&id=81263

Link to comment
Share on other sites

# Ηλεκτρονικά μέσω Internet, με την υπηρεσία e-Banking για τις τράπεζες EUROBANK και ΕΘΝΙΚΗ, αναγράφοντας τον κωδικό συνδρομητή.

Έχει δίκιο ο φίλος αυτό που λένε είναι απάτη, δεν υπάρχει στο e banking της Εθνικής πληρωμή ΑΛΤΕΚ. Σε ερώτησή μου στο cc της Εθνικής μου είπαν ότι ναι όντως έχει κλειστεί συμφωνία με ΑΛΤΕΚ και σε λίγο καιρό θα εμφανίζεται και στις επιλογές... :wacko: Τόσο δύσκολο είναι πια να εμφανιστεί από τώρα; :cry: Έχουν περάσει 20 μέρες από τότε που τους είχα τηλεφωνήσει αλλά ακόμα τίποτα... Κι εγώ πάντως την ίδια απορία έχω με την εξόφληση του λογαριασμού αυτού...

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο φίλος αυτό που λένε είναι απάτη, δεν υπάρχει στο e banking της Εθνικής πληρωμή ΑΛΤΕΚ. Σε ερώτησή μου στο cc της Εθνικής μου είπαν ότι ναι όντως έχει κλειστεί συμφωνία με ΑΛΤΕΚ και σε λίγο καιρό θα εμφανίζεται και στις επιλογές... :wacko: Τόσο δύσκολο είναι πια να εμφανιστεί από τώρα; :cry: Έχουν περάσει 20 μέρες από τότε που τους είχα τηλεφωνήσει αλλά ακόμα τίποτα... Κι εγώ πάντως την ίδια απορία έχω με την εξόφληση του λογαριασμού αυτού...

 

Κανε το αλλο...ζητα τους το τραπεζικο τους λογαριασμο στην Εθνικη και κανε τη καταθεση χωρις χρεωση μεσω web banking. Μονο ρωτα τους τι να γραψεις σαν αιτιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Η ιστορία έχει ως εξής. Έχω κάποιο πρόβλημα τώρα σχετικά με το μόντεμ που αγόρασα από oteshop... Οπότε παίρνω 134 αρχικά για να ενημερώσω για τη βλάβη, να δω τι θα κάνουν και με παραπέμπουν στο 1242 που είναι το τεχνικό τμήμα. Από κει στο 121 που είναι οι βλάβες. Ενημερώνω εκεί και λέει θα με ειδοποιήσουν. Πράγματι μετά από 2 μέρες με παίρνουν ξανά τηλέφωνο και μου λένε ότι το θέμα το αναλαμβάνει πλέον ο ΟΤΕ της περιοχής μου (Αμπελόκηποι) και θα με ειδοποιήσουν...

 

Την άλλη το πρωί ντριν το τηλέφωνο. Ναι αλλά τι ώρα παιδιά; 07.40!!!!!!!!! Καλά είναι σοβαροί; Στον ύπνο τους με έβλεπαν; Εν τω μεταξύ τυγχάνει να έχω εξεταστική αυτό τον καιρό και μέχρι τις 4 ήμουν σε αναγνωστήριο. Οπότε για μένα το 7.40 ήταν άγρια χαράματα... :w00t: Είπα να μην το σηκώσω και έτσι θα έπραττα, αλλά ο άτιμος επέμενε επί 5λεπτά με το ρολόι. Τελικά στις 7.45 το σήκωσα. Σου λέει βλάβη έχεις π@@@στη; Θα σε κάνω εγώ. Το σηκώνω που λέτε, μου συστήνεται (από τον ΟΤΕ είμαι, βλάβη κλπ.). Τον λέω ευγενέστατα κύριε μου δεν είναι πολύ πρωί για να παίρνετε τηλέφωνα; Και τι μου λέει ο άχρηστος, ο χαραμοφάης, ο μανδαρίνος (καλά τους λέει ο Λεβέντης) του οτε; Μπορείτε να μιλάτε πιο ευγενικά; Για δική σας εξυπηρέτηση πήρα. Δουλεύουμε από 7.30-13.30. Άμα θέλετε. Άμα δε θέλετε να μην έρθω. :mad:

 

Τέλος πάντων είπα να ρίξω τους τόνους γιατί ήθελα να γίνει η δουλειά μου και μου είπε ότι από στιγμή σε στιγμή θα ερχόταν και εώς τις 13.30... :wacko: Εννοείται πως αμέσως ξανακοιμήθηκα. Κατά τις 10.30 τελικά ηρθε και αφού με ξαναξύπνησε...

 

Και ερωτώ εγώ τώρα. Έχουν το δικαίωμα να σε ξυπνάνε τόσο πρωί; Και να στη λένε και από πάνω αν τους εκφράσεις το παράπονο ότι είναι πολύ νωρίς; Και γιατί επιμένεις ρε φίλε επί 5λεπτο 7.40 το πρωί; Θα κοιμάται ο άλλος προφανώς. Με τα κοκόρια είμαι αναγκασμένος να ξυπνάω; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Οι δημοσιες υπηρεσιες ανοιγουν 7,30. Τι παραπονιεσαι;
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

 

Τον λέω ευγενέστατα κύριε μου δεν είναι πολύ πρωί για να παίρνετε τηλέφωνα; Και τι μου λέει ο άχρηστος, ο χαραμοφάης, ο μανδαρίνος (καλά τους λέει ο Λεβέντης) του οτε; Μπορείτε να μιλάτε πιο ευγενικά; Για δική σας εξυπηρέτηση πήρα. Δουλεύουμε από 7.30-13.30. Άμα θέλετε. Άμα δε θέλετε να μην έρθω. :mad:

 

 

:w00t: :w00t: :w00t:

 

Επρεπε να τον ρωτησεις το ονομα του, του αρχιτεμπελαρου του χαραμοφαι!!!!

 

Οι δημοσιες υπηρεσιες ανοιγουν 7,30. Τι παραπονιεσαι;

 

Ας ανοιγουν οτι ωρα θελουν, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να παιρνουν τηλεφωνο το κοσμο στις 7:30!!!!!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...