Jump to content

Ideos X5 Pro : Update & Downgrade


tzivas31
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς μιλάμε μόνο για το PRO!!! Μην τα δοκιμάσετε αυτα στο Χ5 το απλό!!!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΕΚΤΕΛΕΣΕΤΕ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΕΤΕ

ΔΕΝ ΕΓΓΥΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ

2.2 = froyo

2.3 = gingerbread

4.0 = ics

 

Από 2.2 μπορούμε να κάνουμε update σε 2.3 και από 2.3 μπορούμε να πάμε σε 4.0. Kαι ακριβώς το αντίστροφο προς τα πίσω για downgrade.

Σε καμία όμως περίπτωση δεν πάμε από 2.2 σε 4.0 ή από 4.0 σε 2.2 θα χαλάσουμε το κινητό!!!! Ένα βασικό κατά τη διαδικασία update και downgrade είναι να έχετε πάντα βγαλμένη την μπαταρία και να το έχετε συνδεδεμένο με το usb δουλεύει καλύτερα σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία αλλά και τα λεγόμενα πολλών άλλων χρηστών του κινητού.

 

To recovery είναι ένα βασικό εργαλείο του κινητού με το οποίο μπορούν να αλλαχτούν βασικές αρχές δομής του κινητού καλό είναι αν δεν ξέρουμε να μην το πειράζουμε.

Custom recovery είναι το recovery αφού το αλλάξουμε με ένα φτιαγμένο για να μπορούμε να δοκιμάζουμε custom roms(πειραγμένες εκδόσεις) στο κινητό μας. Το πως μπορούμε από στοκ recovery να πάμε σε custom θα το δούμε παρακάτω. Επίσης εδώ θα βρείτε links για official και για custom roms αλλά και οδηγίες για update και downgrade.

 

ΙΜΕΙ = Είναι ένας μοναδικός αριθμός για κάθε κινητό και ιδίως αν είσαι εντός εγγύησης σημαντικός για το οποιοδήποτε service να γίνει δωρεάν. Μερικές φορές με τα update downgrade μπορεί να σβηστεί αυτός ο αριθμός μέσα από το λογισμικό του κινητού για αυτό καλό είναι να τον έχετε κάνει ένα backup εδώ μας λέει ο αγαπητός pika πώς να το κάνουμε.

 

Οτιδήποτε άλλο ευχαρίστως να βοηθήσουμε αλλά διαβάστε πρώτα τον οδηγό προσεκτικά και μετά ρωτήστε ότι θέλετε για να αποφευχθούν οι ίδιες ερωτήσεις ξανά και ξανά σε ένα thread 691 και σελίδων. Σας ευχαριστώ

 

Βασικό και κύριο και για UPDATE και DOWNGRADE χρειάζεστε μια sdcard, ένα card reader και μπαταρία πάνω από 70% .

Τα αρχεία που χρειάζεστε είναι οι Official Roms

Για 2.2(froyo)

B025 (http://www.mediafire.com/?qr2a66qwmhvqqun) ή B026 (http://www.mediafire.com/?883cqyggibpy9gm)

 

Για 2.3 (gingerbread)

B512(http://www.mediafire.com/?ldvm8pn6uh3beop) ή B572(http://www.mediafire.com/?7dyy01dzy68ns94).

 

Για 4.0 (ICS)

B928 http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDY1NTY=

 

Κοιτάω να τα γράψω όσο πιο απλά για όλους και αν γράψω κάτι λάθος ας με διορθώσουν και οι παλιότεροι!

 

Λοιπόν αν είστε σε 2.2 και θέλετε να πάτε σε 2.3 επιλέγετε είτε τη B512 είτε τη B572 και οι 2 είναι εξίσου σταθερές εγώ προσωπικά προτιμώ την B572.

Αν θέλετε από 2.3 να πάτε σε 2.2 τότε επιλέγετε τη B025 ή τη B026.

 

Και για DOWNGRADE και για UPDATE από 2.2 σε 2.3 και από 2.3 σε 2.2 ακολουθείτε τα ίδια βήματα

 

Η 1η και πιο πρόσφατη μέθοδος UPDATE δοκιμασμένη από τον απίστευτο μας developer Gkalen φοβερων ρομ, είναι αυτή που ίσως να είναι και η πιο σωστή

 

ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΑ UPDATE APP , BY GKA-(NGNAM)-LEN STYLE.

Λοιπόν , δοκιμάστε αυτό τον τρόπο για το πως θα κάνετε upgrade και downgrade

1. Απενεργοποιούμε το fast boot , από ρυθμίσεις/εφαρμογές.

2. Ετοιμάζουμε το card reader και μπαίνουμε ροζ οθόνη και βάζουμε το στοκ recovery.img (τα στοκ recovery για 2.2 και 2.3 θα τα βρείτε εδώ)

3. Φτιάχνουμε φάκελο "dload" και βάζουμε μέσα το στεπ1 ( UPDATE.APP ) , και το στεπ 2 μετονομασμένο σε ( UPDATE_g.APP )

4. Bάζουμε την κάρτα με τον "dload" φάκελο με τα δυο στεπ μέσα και συνδέουμε το κινητό με το usb χωρίς την μπαταρία.

5. Κρατάμε πατημένα τα πλήκτρα , vol+ vol- και το power on μέχρι που θα νιώσουμε το τηλ.. να δονείται και το αφήνουμε , ( θα κάνει το πρωτο στεπ και θα τελειώσει σε λίγα λεπτά).

6. Αφού τελειώσει το πρώτο στεπ , το ξεσυνδέουμε από το usb .

7. Πατάμε τώρα ΜΟΝΟ ΤΟ power on μέχρι να κάνει τη δόνηση και τ'αφήνουμε ... σε 3 λεπτά θα ξεκινήσει το στεπ 2 και θα πάρει λίγα λεπτά μέχρι να τελειώσει.

8. Ξεσυνδέουμε το usb μόλις τελειώσει και το δεύτερο στεπ , βγάζουμε και την sd card .

9. Βάζουμε την sd card στο card reader και σβήνουμε τα περιεχόμενα του φακέλου "dload" , και βάζουμε το στεπ 3 ( UPDATE.APP ) , βάζουμε πάλι την κάρτα και τo συνδέουμε παλι με το usb .

10. Πατάμε τώρα πάλι τα 3 πλήκτρα ( vol+ vol- και power on ) , μέχρι να νιώσουμε τη δόνηση.

11. Μόλις τελειώσει κι αυτό , ξεσυνδέουμε το usb και βγάζουμε την sd card , σβήνουμε το φάκελο "dload" απ'την sd και τη βάζουμε πάλι τη κάρτα τωρα και τη μπαταρία χωρις usb και είμαστε έτοιμοι.

12. Πατήστε power on μέχρι να κάνει τη δόνηση και περιμένετε κανά 5λεπτο να ανοίξει το τηλ..

 

Βασικό είναι να έχετε τις ονομασίες για τα 2 πρώτα στεπ , όπως ακριβώς λέω ( UPDATE.APP και UPDATE_g.APP ) και επίσης βασικό όπως γράφω την διαδικασία αυτή να τη κάνετε χωρίς την μπαταρία μόνο με το usb συνδεδεμένο είτε στο φορτιστή είτε στον υπολογιστή!!!

 

 

Για να πάμε σε ICS τώρα

 

1) Βασικό για να πάμε σε ICS είναι να είμαστε σε 2.3 αν είμαστε σε 2.2 πρέπει πρώτα να ανεβούμε σε 2.3 και μετά σε 4.0(ICS), σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε απο 2.2 να πάμε κατευθείαν σε ics!!!!

2) Αφού έχουμε κατεβάσει τα 3 στεπ της Β928 απο το λινκ που δίνω πιο πάνω κατεβάζουμε και αυτό το αρχείο που είναι απαραίτητο αν θέλουμε μετά να περάσουμε custom roms(πειραγμένες εκδόσεις).

 

Κατευθειαν λοιπον απο stallion ή oficial gb σε ics official μεσω ρυθμισεων με τα 4 στεπ .

Και το ιδιο πραγμα για κατεβασμα , απο IceDroid η Back to Ice σε official GB μονο με το στεπ2 της GB.

Νερακι παει το update μ'αυτο το τροπο και σωζουμε και τα κουμπια με τα πατηματα.

Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να κλεινεις το fastboot.

 

Στα γρηγορα το upgrade σε ics απο custom rom.

1. Φλασαρουμε stallion , και απενεργοποιουμε το fastboot , κανουμε κι ενα reboot

2. Συνδεουμε το τηλ.. και βαζουμε ολα τα στεπ μεσα στην sd card , μετονομασμενα σε .. dload1 , dload2 , dload3 και dload4

3. Μετα ανοιγουμε file manager και ξεκιναμε ... μετονομασια το dload1 σε dload

4. Παμε , ρυθμισεις/αποθηκευτικος χωρος/αναβαθμιση sd και προχωραει

5. Τελειωνει και αφηνουμε το τηλ.. να bootαρει

6. Ανοιγουμε file manager , σβηνουμε το φακελο dload και μετονομαζουμε το dload2 σε dload

7. Παμε , ρυθμισεις/αποθηκευτικος χωρος/αναβαθμιση sd και προχωραει

8. Αφηνουμε το τηλ.. να bootαρει , αλλα αυτη τη φορα θα παρει λιγο παραπανω χρονο γιατι θα μπουταρει σε ICS

9. Ξανακλεινουμε το fastboot και ανοιγουμε file manager ... σβηνουμε το dload φακελο και μετονομαζουμε το επομενο dload3 σε dload

10. Παμε , ρυθμισεις/αποθηκευτικος χωρος/αναβαθμιση sd και προχωραει

11. Ξανα τα ιδια να ξεκλειδωσουμε και τη ροζ οθονη ... σβηνουμε το dload φακελο και μετονομαζουμε το dload4 σε dload

12. Παμε , ρυθμισεις/αποθηκευτικος χωρος/αναβαθμιση sd και προχωραει

13. Τελειωσαμε , ειμαστε σε ICS με ξεκλειδωτο bootloader

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΑΠΟ ICS σε GB

1. Φλασαρουμε το Back to Ice , κλεινουμε το fastboot .

2. Συνδεουμε το τηλ.. και βαζουμε στην sd card το στεπ2 απο official GB ( μετονομασμενο σε UPDATE.APP , στη περιπτωση που το'χετε σαν UPDATE_g.APP ) μεσα σε φακελο dload

3. Παμε , ρυθμισεις/αποθηκευτικος χωρος/αναβαθμιση sd και προχωραει

4. Αραξτε λιγο και το τηλ.. θα μπουταρει σε official GB

 

Ευκολα και γρηγορα , χωρις αγχος και χωρις χρηση κουμπιων.

 

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΡΧΕΙΩΝ ΣΤΟ DLOAD ΦΑΚΕΛΟ ΣΤΗΝ SDCARD ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ CARD READER ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΣ ΟΛΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

 

Από εδώ και πλέον και μετά εσείς αποφασίζεται αν θα μείνετε σε official rom ή αν θα τολμήσετε να προχωρήσετε παραπέρα σε custom roms

 

Για όσους θέλουν να περάσουν κάποια "πειραγμένη" έκδοση ή custom rom θα πρέπει να έχουν το RECOVERY 5.0.27 αυτό το περνάτε με τα εξής βήματα:

 

1)Κατεβάστε από δω το αρχείο του "recovery image":http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img/download και αποσυμπιέστε το

στην επιφάνεια εργασίας του Pc.

2)Κλείστε το κινητό και αφαιρέστε την SD.

3)Αφαιρέστε την μπαταρία για λίγο και ξανατοποθετήστε την(15-20 δευτ.)

4)Πατήστε συγχρόνως το πλαϊνό κουμπί του ήχου πάνω και κάτω(Volume up +Volume down)μαζί με το πάνω κουμπί(Power on-off).

5)Κρατήστε πατημένα μέχρι να ανοίξει μια ροζ(pink)οθόνη.

6)Συνδέστε το κινητό(έχετε αφήσει τα κουμπιά) με usb στο Pc.

7)Στην οθόνη του Pc θα σας ανοίξει ένα παράθυρο με ένα φάκελο ονόματι "image"

8)Ανοίξτε το φάκελο "image" και μέσα θα δείτε ένα image αρχείο ονόματι recovery

9)Μετονομάστε αυτό το image αρχείο ονόματι recovery σε recovery_Backup παράδειγμα και σώστε το κάπου στον υπολογιστή σας(για να υπάρχει καλού-κακού.

10)Τώρα το recovery image που κατεβάσατε και το αποσυμπιέσατε στην επιφάνεια εργασίας, μετονομάστε το αφήνοντας το να λέει

μόνο recovery. Επίσης ξαναμετονομάστε μέσα στο φάκελο "image" το recovery και αφήστε το σκέτο recovery.

11)Πάρτε το recovery που κατεβάσατε και κάντε το αντιγραφή-επικόλληση μέσα στο φάκελο "image" θα σας ρωτήσει για αντικατάσταση και επιλέξτε ναι.

12)Πάτε κάτω στην toolbar στα δεξιά της επιφάνειας εργασίας του Pc και πατήστε "Ασφαλή κατάργηση υλικού η όπως αλλιώς το γράφει για να αποσυνδέσετε με ασφάλεια το usb από το κινητό και βγάλτε μπαταρία και usb από το κινητό.

13)Περιμένετε λίγο και ξανατοποθετήστε την μπαταρία στο κινητό. Κρατήστε πατημένα συγχρόνως την επάνω πλευρά στο πλαϊνό κουμπί ήχου(Volume up)και το "Power on-off"...τα κρατάτε πατημένα μέχρι να ανοίξει το κινητό και να φύγει και από την "Boot Animation Screen"και να μπει στην οθόνη του CWM Recovery 5.0.2.7.(Πρώτη Επιλογή "Reboot System")

Είστε έτοιμοι!!!

 

Αφού το έχετε περάσει μπαίνοντας με τον ίδιο τρόπο με το απλό RECOVERY πατώντας τα POWER BUTTON KAI VOL+ και έχοντας βάλει το συμπιεσμένο αρχείο με τη "πειραγμένη" έκδοση στη κάρτα πριν, επιλέγετε πρώτα Wipe data μετά Wipe cache partition μετά Wipe davlic cache και μετά Mount And Storage και από εκεί στην επιλογή Format/system.Προσοχή στο FORMAT ΟΧΙ κάποια άλλη επιλογή πέρα της Format/System γιατί θα κολλήσει το κινητό σας!!!.Στο μενού του RECOVERY μπαίνετε έχοντας σβησμένο το κινητό και πατώντας το Power Button και vol+.Στο μενού του Recovery κινείστε πάνω κάτω με τα vol+ και vol- και το Power Button λειτουργεί σαν Enter,αν μπείτε σε ένα μενού του recovery και θέλετε να πάτε πίσω πατάτε το κουμπί κάτω από τα 4 φωτεινά που δείχνει με το βελάκι προς τα πίσω.

 

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗ RECOVERY ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΑ RESTART ΤΗΣ RECOVERY ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΠΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ SDCARD ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ!!!

 

Μετά από αυτές τις κλασικές επιλογές επιλέγετε το μενού install zip from sd card και την επιλογή choose zip from sd card και επιλέγετε το zip της ρομ που έχετε βάλει στην κάρτα σας. Ξεκινάει φορτώνει τη zip custom rom που επιλέξατε μέσα από την sdcard και τελειώνει. Επιλέγετε reboot system now θα αναβοσβήσει μερικές φορές το κινητό, περιμένετε γύρω στα 6 λεπτά να ανοίξει και είστε έτοιμοι. Προσοχή για να περάσετε κάποια "πειραγμένη" έκδοση αναλόγως τον DEVELOPER θα πρέπει να έχετε περασμένη πρώτα την ανάλογη OFFICIAL ROM πρώτα!

 

Για 2.2 custom rom θα βρείτε τη τελευταία που έχει φτιάξει ο γκαλεν εδώ τη HORSEMAGEDDON http://www.mediafire.com/?sd3tdvmsjo6wkd8

 

Για 2.3 custom roms έχουνε βγει πάρα πολλές οι πιο δημοφιλείς με πολλά θετικά σχόλια είναι του gkalen και του kalo τις οποίες μπορείτε να τις βρείτε εδώ :

 

http://www.mediafire.com/download.php?p5ukbw6vv05jde8

http://www.mediafire.com/download/27hjzzjwcstr2nu/CM7.2_GR_Final.zip

http://www.mediafire.com/download/b16djt0zs7g53vk/MIUI_ForEver_Full.zip

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553705.

 

Για τη MIUI_GR_Final θα πρέπει να ξέρετε ότι Eγκατασταση ( με τα γνωστα διπλα wipes )

Μπαινουμε recovery ( cwm 5.0.2.7 recovery by geno )

Advanced / reboot recovery

Wipe data factory reset

Wipe cache partition

Advanced / wipe dalvik cache

Mounts and storage / format system

Advanced / reboot recovery

Wipe data factory reset

Wipe cache partition

Advanced / wipe dalvik cache

Mounts and storage / format system

Install zip from sd card / choose zip from sd card

Επιλεξτε το , MIUI GR Final.zip

Αφου τελειωσει επιλεγουμε reboot system now .

Περιμενουμε 5 περιπου λεπτα, μεχρι ν'ανοιξει το τηλ...

 

ΒΑΣΙΚΟ ...

Μετα την εγκατασταση ανοιγουμε το superuser και απενεργοποιουμε τη διαχειρηση δικαιωματων ( περισσοτερα στο thread της miui στο xda ).

 

Είναι λίγο ζόρικη μέχρι να περαστεί αλλά σε αποζημιώνει με το παραπάνω με τις ομορφιές της, τα άπειρα θέματα και τις τρελές ευκολίες της και έχουμε βρει τρόπο να έχει και ράδιο που συνήθως οι περισσότερες miui για όλα τα κινητά δεν είχαν ράδιο.Για ράδιο λοιπον έχουμε το spirit fm. Για σεταρισμα του spirit fm με screenshots, πηγαιντε στο thread της Miui στο xda

Εγώ προσωπικά αυτή φοράω να'ναι καλά ο gkalen που την έφτιαξε και το κινητό μας δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε ομορφιά και λειτουργικό από άλλα που είναι επώνυμες μάρκες και ας φορανε ics.

 

Μια πιο νεα ρομ για 2.3 που λίγο που την ειδα και την λάτρεψα ειναι η cyanmobile του moihack που μπορειτε να την κατεβασετε και να διαβασετε για αυτην από εδώ Ακόμα βεβαια ειναι σε αρχικα σταδια αλλα ήδη απο αυτα και δειχνει πολυ αξιολογη ελπιζουμε συντομα να γινει ρομ καθημερινης χρησης. Πλέον όμως θα σας προτεινα να κατεβασετε τη τελευταια βελτιστοποιημενη εκδοση της με την βοηθεια του gkalen απο εδώ. Βεβαια τα συγχαρητηρια για αυτην πάνε πρώτα στον moihack που έκανε την αρχη για αυτην την ρομ και μετα στο gkalen που την πήρε και διόρθωσε οτι μπορουσε για να γινει ακομα πιο λειτουργική.

 

Για ICS custom roms έχουν επίσης βγει πολλές και περιμένουμε και νέες για τις οποίες μπορείτε να διαβάσετε εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2240898

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2172699

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2650969

 

Βέβαια αν αποφασίσετε να μείνετε σε 2.3 υπάρχουν άπειρες roms όρεξη να έχετε να δοκιμάζετε. Μπορείτε να ρωτήσετε τα παιδιά μέσα στο φόρουμ για το modding του κινητού μας και να σας κατατοπίσουν για άλλες custom rom στη 2.3 αναλόγως τις απαιτήσεις σας.

 

Σας παραθέτω εδώ και ένα link με τις πιο γνωστές rom για όσους θέλετε να πειραματιστείτε http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1466

 

Έγραψα αυτόν τον οδηγό λόγω της συχνής ερώτησης για UPDATE,DOWNGRADE και φλασάρισμα custom rom. Έτσι όπως τα γράφω το έχω κάνει πολλές φορές και δεν έχω πάθει τίποτα μπορεί για τους νέους να φαίνονται βουνό και να απογοητευτούν αλλά είναι πολύ εύκολα βήματα και αν τα μάθετε σωστά το κάνετε με κλειστά μάτια. Δεν φέρω όμως καμία ευθύνη αν δημιουργηθεί πρόβλημα στη συσκευή σας!!!

 

Special thanks to : Gkalen, Pikachukaki, Moihack,Tupac_Rip, , Akalos, Azuli, Sofoklas και σε όλα τα παιδιά που με βοήθησαν από την πρώτη μέρα εδώ μέσα με ότι απορίες είχα και χάρη σε αυτούς απέκτησα τις γνώσεις που έχω σήμερα και έκανα αυτό τον οδηγό για να βοηθήσω και εγώ όσους μπορώ και θα κοιτάω να τον εμπλουτίζω όσο πιο συχνά μπορώ με ότι νεότερο!!!

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολυ χρησιμο φιλε μου για τους νεους κατοχους του x5pro.Μια διευκρινιση.Ολα μου τα updates σε αρκετα x5 pro τα εχω κανει με 32αρα καρτα και ολα πηγαν καλα.Οποτε το μεχρι 2gb δεν ισχυει.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο φιλε μου για τους νεους κατοχους του x5pro.Μια διευκρινιση.Ολα μου τα updates σε αρκετα x5 pro τα εχω κανει με 32αρα καρτα και ολα πηγαν καλα.Οποτε το μεχρι 2gb δεν ισχυει.

 

κοιτα εμενα με την 8gb που εχω με εκανε θεματα και παλιοτεροι απο μενα με προτειναν αυτη τη λυση και το λενε για updates και downgrades μεχρι 2gb sdcard και η huawei στις οδηγιες της το επισημαινει δεν ειναι κατι που το εβγαλα εγω απο το μυαλό μου,υποσημειωση οπως λεω και επανω αυτη χρειαζεται για μονο κατα τη διαδικασια update ή downgrade μετα βαζουμε οσο θελουμε καρτα

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος οδηγος φαινεται , μπραβο .

Τα αλλα τα ξερετε καλυτερα .

Για την καρτα κι εγω πιστευω οτι καλυτερα μικρη ( τουλαχιστον για downgrade ) , αλλα οπως εχετε δει και σε αλλα πραγματα , σε καποιους συμπεριφερεται διαφορετικα η συσκευη απ'οτι σε αλλους.

Λινκ για την b512 , εχω εδω ( καλυτερα να χρησιμοποιηθει μονο απο αυτους που θελουν να πανε σε official ICS η απ'αυτους που θελουν να φλασαρουν custom roms )...

http://www.mediafire.com/?ldvm8pn6uh3beop

 

Για την b572 δεν εχω λινκ , αλλα ολο και καπου το ειχα δει τελευταια ( ισως στο επισημο)

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Xθες δοκίμαζα με λάθος τρόπο όπως διάβασα σε κάποια παλαιότερα posts στο modding και με έβγαζε στην ρoζ οθόνη. Θα πάω σπίτι και θα δοκιμάσω το vol+ με power. Αυτό που λέτε με το μέγεθος της microSD το έχω παρατηρήσει και σε αναβάθμιση κινέζικων tablets όπως και σε windows mobile custom roms. Ισως υπάρχει θέμα με κάποια bootloaders. Τοσο καιρό αν και έχω πολλές microSD, χρησιμοποιώ μια 2άρα για τα updates.

Θα πρότεινα στο πρώτο post να διευκρινιστεί εαν μπορεί να γίνει με επιτυχία η υποβάθμιση σε 2.2 και από το menu settings/storage/software upgrade, επίσης εάν γίνεται με custom recovery (στην περίπτωση που έχουμε ήδη custom rom) και εαν ειναι υποχρεωτικά τα wipes πρίν την υποβάθμιση. Τέλος να σιγουρευτούμε για την ονομασία των αρχείων γιατί εγώ δεν θυμαμαι ποιο ειχα χρησιμοποιήσει στην αναβάθμιση με την 572 και είμαι σίγουρος ότι είναι case sensitive.

 

Πάντως επειδή δεν είναι 100% εγγυημένο ότι θα πετύχει με τη μία, θεωρώ απαραίτητη τη λήψη backup του τηλεφώνου με το custom recovery πρίν να κάνουμε οτιδήποτε όπως πολύ σωστά χθές μου πρότεινe ο gkalen.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος οδηγος φαινεται , μπραβο .

Τα αλλα τα ξερετε καλυτερα .

Για την καρτα κι εγω πιστευω οτι καλυτερα μικρη ( τουλαχιστον για downgrade ) , αλλα οπως εχετε δει και σε αλλα πραγματα , σε καποιους συμπεριφερεται διαφορετικα η συσκευη απ'οτι σε αλλους.

Λινκ για την b512 , εχω εδω ( καλυτερα να χρησιμοποιηθει μονο απο αυτους που θελουν να πανε σε official ICS η απ'αυτους που θελουν να φλασαρουν custom roms )...

http://www.mediafire.com/?ldvm8pn6uh3beop

 

Για την b572 δεν εχω λινκ , αλλα ολο και καπου το ειχα δει τελευταια ( ισως στο επισημο)

 

δεν ξερω στο επισημο μονο την 552 βλεπω εχει και τη 521 εχει και τις ics thanks παντως εστω και για τη 512 αλλα η βλακεια ειναι του myphone κατι και δεν αφηνει να τις συναψω κατευθειαν

Link to comment
Share on other sites

Xθες δοκίμαζα με λάθος τρόπο όπως διάβασα σε κάποια παλαιότερα posts στο modding και με έβγαζε στην ρoζ οθόνη. Θα πάω σπίτι και θα δοκιμάσω το vol+ με power. Αυτό που λέτε με το μέγεθος της microSD το έχω παρατηρήσει και σε αναβάθμιση κινέζικων tablets όπως και σε windows mobile custom roms. Ισως υπάρχει θέμα με κάποια bootloaders. Τοσο καιρό αν και έχω πολλές microSD, χρησιμοποιώ μια 2άρα για τα updates.

Θα πρότεινα στο πρώτο post να διευκρινιστεί εαν μπορεί να γίνει με επιτυχία η υποβάθμιση σε 2.2 και από το menu settings/storage/software upgrade, επίσης εάν γίνεται με custom recovery (στην περίπτωση που έχουμε ήδη custom rom) και εαν ειναι υποχρεωτικά τα wipes πρίν την υποβάθμιση. Τέλος να σιγουρευτούμε για την ονομασία των αρχείων γιατί εγώ δεν θυμαμαι ποιο ειχα χρησιμοποιήσει στην αναβάθμιση με την 572 και είμαι σίγουρος ότι είναι case sensitive.

 

Πάντως επειδή δεν είναι 100% εγγυημένο ότι θα πετύχει με τη μία, θεωρώ απαραίτητη τη λήψη backup του τηλεφώνου με το custom recovery πρίν να κάνουμε οτιδήποτε όπως πολύ σωστά χθές μου πρότεινe ο gkalen.

 

κοιταξε radioactive καταρχας ευχαριστω που και εσυ με την δικια σου εμπειρια βοηθας για ενα καλυτερο οδηγο!για υποβαθμιση με τον τροπο που λες μεσω του μενου εχω δοκιμασει και ειχε κολλησει στα μισα οπότε και δεν τον ξαναδοκιμασα στην αναβάθμιση με β572 με αυτον τον τροπο πετυχε.

Για τα wipes και recovery εχεις δικιο θα τα συμπληρωσω και αυτα αλλα ειναι πολλα θελω και λιγο να κοιμηθω γιατι εφαγα 3,5 ωρες πρωινιατικα να φτιαξω και να γραψω σιγα σιγα εναν οδηγο με οσο πιο απλα λογια ετσι ωστε να ειναι κατανοητος απο οποιοδηποτε οσο νεος και να ειναι

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο μου μύνημα παρέλειψα να ευχαριστήσω τον tzivas31 για τον πολύ καλό οδηγό του και τα υπόλοιπα διευκρινιστικά σχόλια που έχει κατά καιρούς κάνει στο modding. Στην τελική δεν είναι και άσχημο που το τηλεφωνάκι μας "ταλαιπωρεί" και έχουμε και κάτι ακόμα να ασχολούμαστε. Προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενος που το επέλεξα, αφού έχει μια τόσο ενεργή κοινότητα υποστήριξης τόσο στο myphone όσο και στο xda :) (...μέχρι να πάμε στο επόμενο τηλέφωνο...)
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

πεδια δεν μου βγαζι μαβρι σελιδα ποσ γινετε?

 

καλισπερα πεδια...θα ιθελα τιν βοειθιασας...εχω κανι ολα τα βιματα ενα ενα ....αλλα αυτιν τιν οθονι τιν μαυρι δεν μου τιν βγαζι για να κανι το upgrade μου βγαζι μονο μοβ...ευχαριστο πολι...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εμενα από 2.3 custom ROM στην 2.2 (Β25) σήμερα πέτυχε με τον εξής τρόπο: α) τα κλασσικα wipes και format system (με custom recovery), β) Σε κάρτα 2GB εφτιαξα φακελο DLOAD (με caps) και έβαλα το UPDATE.APP (πάλι με caps την πρώτη φορά το αρχείο 1.1ΜΒ και μετά το μεγάλο) σύμφωνα με τον οδηγό έγιναν τα υπόλοιπα.

Οταν ολοκληρώθηκε μπούταρε πρώτη φορά σε γερμανική γλωσσα αλλά το γύρισα πατώντας κάτω δεξιά σε αγγλίκά (έχει και ελληνικά). Αυτά εάν υπάρχει κάποιος που εξακολουθεί να έχει κάποιο σχετικό πρόβλημα.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

εχω λιοσι στο pc και δεν μου βγαζι για κανενα λογο μαβρι οθονι...δεν ξερω τι αλλο να κανω

 

εχεις κανει στην καρτα φακελο dload και βάζεις μεσα στο φακελο μονο το 1 αρχειο στην αρχη με το μικρο μεγεθος σαν update.app?

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει στην καρτα φακελο dload και βάζεις μεσα στο φακελο μονο το 1 αρχειο στην αρχη με το μικρο μεγεθος σαν update.app?

 

ναι φιλε μου με κεφαλεα κιολας ετσι ο οποσ το γραφι πανο...δεν μπορω να καταλαβω...αν μποριτε να με βοειθισι καπιος.. θα χερομου γιατι ειμαι τουλαχιστον 7 ωρες στο pc :p

 

Πεδια τελικα τα καταφερα αλιος...με αλλο τροπο και πετιχε με τιν μια...εβαλα στιν sd ενα φακελο DLOAD και μεσα UPDATE.APP

UPDATE_g.APP και το ετρεξα μεσα απο το κινιτο...ευχαριστο πολι για το ενδιαφερον σας... :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πεδια τελικα τα καταφερα αλιος...με αλλο τροπο και πετιχε με τιν μια...εβαλα στιν sd ενα φακελο DLOAD και μεσα UPDATE.APP

UPDATE_g.APP και το ετρεξα μεσα απο το κινιτο...ευχαριστο πολι για το ενδιαφερον σας... :)

 

και με αυτο το τροπο πετυχαινει αλλα οχι παντα και μονο στο update για αυτο και απεφυγα να τον γραψω

Link to comment
Share on other sites

εχω λιοσι στο pc και δεν μου βγαζι για κανενα λογο μαβρι οθονι...δεν ξερω τι αλλο να κανω

 

εάν τυχόν στην κάρτα εκτός του φακέλου DLOAD έχεις και άλλους, για δοκίμασε να τους σβήσεις. Επίσης για δοκίμασε την ώρα που βαζεις to usb αμέσως πατάς στιγμιαία κ τα 3 κουμπιά. εγώ αμέσως τα άφηνα και μετά τα ξαναπάταγα. Μόνο βουντού δεν έκανα...

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

εάν τυχόν στην κάρτα εκτός του φακέλου DLOAD έχεις και άλλους, για δοκίμασε να τους σβήσεις. Επίσης για δοκίμασε την ώρα που βαζεις to usb αμέσως πατάς στιγμιαία κ τα 3 κουμπιά. εγώ αμέσως τα άφηνα και μετά τα ξαναπάταγα. Μόνο βουντού δεν έκανα...

 

βουντού δεν πιανουν σε αυτο μάγια ισως ή χαρτοριχτρα :p

Τελειωσα επιτελους εκανα οσες τροποποιησεις στο αρθο με ζητησαν οι supervisors απλα με ειπαν οτι το αλλαξαν τοποθεσια φορουμ βρισκετε στους οδηγους. Πλεον ομως νομίζω ειναι ενας ολοκληρωμενος οδηγος για οποιονδηποτε νεο θελει να ασχοληθει εκτενως με το φοβερο κινητο μας

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
tzivas31!καταρχας ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες...μου φανηκαν απλες μονο που εχω ενα προβλημα...εχω μπει στο firmware update εκανε το step 1 και κολαει σε ενα σημειο στο step 2 και βγαζει update failed..το εχω δοκιμασει τουλαχιστον 5 φορες...τι προτεινεις???ευχαριστω εκ των προτερων!! Edited by stevi13
Γίνε εκκεντρικός τώρα. Μην περιμένεις να πάρεις σύνταξη για να φορέσεις μοβ χρώμα!:happy:
Link to comment
Share on other sites

tzivas31!καταρχας ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες...μου φανηκαν απλες μονο που εχω ενα προβλημα...εχω μπει στο firmware update εκανε το step 1 και κολαει σε ενα σημειο στο step 2 και βγαζει update failed..το εχω δοκιμασει τουλαχιστον 5 φορες...τι προτεινεις???ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

πες μου απο την αρχη για να σε βοηθησω ποια ρομ ειχες και σε ποια προσπαθησες να πας?θελω επισης να με πεις αν δοκιμασες να κανεις το update χωρις την μπαταρια μεσα μονο με συνδεμενο με το usb το κινητο και τελος με ποιον από ολους τους τροπους εχεις χρησιμοποιησει για να βάλεις τα αρχεια στο φακελο dload

Link to comment
Share on other sites

πες μου απο την αρχη για να σε βοηθησω ποια ρομ ειχες και σε ποια προσπαθησες να πας?θελω επισης να με πεις αν δοκιμασες να κανεις το update χωρις την μπαταρια μεσα μονο με συνδεμενο με το usb το κινητο και τελος με ποιον από ολους τους τροπους εχεις χρησιμοποιησει για να βάλεις τα αρχεια στο φακελο dload

εχω την 2.2 και κατεβασα το αρχειο β512 για 2.3...επειδη δεν εχω card reader τα αρχεια στον φακελο dload τα περασα με το κινητο..δοκιμασα τους 2 τελευταιους τροπους που αναφερεις(χωρις μπαταρια με συνδεδεμενο το usb και ανοιχτο το κινητο απο τις ρυθμισεις...

Γίνε εκκεντρικός τώρα. Μην περιμένεις να πάρεις σύνταξη για να φορέσεις μοβ χρώμα!:happy:
Link to comment
Share on other sites

εχω την 2.2 και κατεβασα το αρχειο β512 για 2.3...επειδη δεν εχω card reader τα αρχεια στον φακελο dload τα περασα με το κινητο..δοκιμασα τους 2 τελευταιους τροπους που αναφερεις(χωρις μπαταρια με συνδεδεμενο το usb και ανοιχτο το κινητο απο τις ρυθμισεις...

 

Δηλαδή εχεις βάλει στο dload φακελο και τα 2 αρχεια με μιας?

Για εμενα παντα πιανει οταν πρωτα περναω το μικρο αρχειο update μετα αφου τελειώσει το σβήνω και περνάω το μεγαλο.Και τα 2 οταν τα βάζουμε χώρια κοιταμε να γραφουν και τα 2 update.app

Και με τα 2 αρχεια μαζι στο φακελο dload μερικες φορες πιανει αλλες οχι, και προσοχη με τα 2 μαζι το ενα να γραφει update.app kai το αλλο update_g.app

Και για μενα προσωπικα παντα με usb χωρις μπαταρια!

Link to comment
Share on other sites

ναι πέρασα και τα δυο αρχεία μαζί. Θα δοκιμάσω να κάμω αυτό που μου είπες και θα σου απαντήσω. ..ευχαριστώ πολύ. .!
Γίνε εκκεντρικός τώρα. Μην περιμένεις να πάρεις σύνταξη για να φορέσεις μοβ χρώμα!:happy:
Link to comment
Share on other sites

ναι πέρασα και τα δυο αρχεία μαζί. Θα δοκιμάσω να κάμω αυτό που μου είπες και θα σου απαντήσω. ..ευχαριστώ πολύ. .!

 

Είναι λίγο μπελαλίδικος αυτός ο τρόπος να περάσεις το ένα αρχείο να κάνεις το update να βγαλεις την κάρτα να σβήσεις το αρχείο να περάσεις το άλλο στο φακελο dload και να κανεις και αυτο το update αλλά ειναι πολυ πιο σίγουρος οτι θα πετύχει για μενα προσωπικά. Αληθεια χωρις card reader μόνο με το κινητό πως τα πέρασες?Και κατι βασικο που το γράφω και στον οδηγό ελπιζω η καρτα σου να είναι μεχρι 2gb με μεγαλύτερες κατα τη διαρκεια του update μπορει να φαει σκαλωμα. Μετα βάλε οσης χωρητικοτητας θες.

Απορώ όμως σαν νεος μαλλον που είσαι αφου είχες 2.2 πως δεν περασες απλα τη ρομ του gkalen που δεν χρειαζεται update και ειναι η πιο αψογη εγω αυτήν έχω στο κινητο μου και μας δινει και κατι που εμενα τουλαχιστον ενδιαφέρει πολυ tv out από το κινητό μας. Τεσπα ο καθένας όπως του αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μπελαλίδικος αυτός ο τρόπος να περάσεις το ένα αρχείο να κάνεις το update να βγαλεις την κάρτα να σβήσεις το αρχείο να περάσεις το άλλο στο φακελο dload και να κανεις και αυτο το update αλλά ειναι πολυ πιο σίγουρος οτι θα πετύχει για μενα προσωπικά. Αληθεια χωρις card reader μόνο με το κινητό πως τα πέρασες?Και κατι βασικο που το γράφω και στον οδηγό ελπιζω η καρτα σου να είναι μεχρι 2gb με μεγαλύτερες κατα τη διαρκεια του update μπορει να φαει σκαλωμα. Μετα βάλε οσης χωρητικοτητας θες.

Απορώ όμως σαν νεος μαλλον που είσαι αφου είχες 2.2 πως δεν περασες απλα τη ρομ του gkalen που δεν χρειαζεται update και ειναι η πιο αψογη εγω αυτήν έχω στο κινητο μου και μας δινει και κατι που εμενα τουλαχιστον ενδιαφέρει πολυ tv out από το κινητό μας. Τεσπα ο καθένας όπως του αρέσει

γενικα επειδη δεν ξερω και παρα πολλα πραγματα αν μπορεις εξηγησε μου για αυτην την ρομ...!!:confused:
Γίνε εκκεντρικός τώρα. Μην περιμένεις να πάρεις σύνταξη για να φορέσεις μοβ χρώμα!:happy:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...