Jump to content

Αmita Motion με δυσάρεστη γεύση


maya2011
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά βρήκα έναν τέτοιο χυμό να πίνει το ανηψάκι μου (4 ετών) και έχει φοβηθεί το μάτι μου λίγο. υπάρχει περίπτωση να πάθει τίποτα?

 

Την ανάκληση φυσικών χυμών με την επωνυμία «100% φυσικός χυμός Amita Motion» από την εταιρεία που τους παρασκευάζει, απαίτησε ο Ενιαίος Φορέας Ελέγχου Τροφίμων. Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, ο ΕΦΕΤ και συγκεκριμένα η Κεντρική Υπηρεσία, καθώς και η Περιφερειακή Διεύθυνση Κεντρικής Μακεδονίας, απέβησαν αποδέκτες σχετικών πληροφοριών όσον αφορά στη διακίνηση φυσικού χυμού με δυσάρεστη γεύση. Το συγκεκριμένο γεγονός επιβεβαιώθηκε και από την εταιρεία παραγωγής, η οποία γνωστοποίησε την ανίχνευση στα συγκεκριμένα προϊόντα, του μη παθογόνου μικροοργανισμού Alicyclobacillus spp.

Πρόκειται για φυσικό χυμό με την εμπορική επωνυμία «100% Φυσικός χυμός Amita Motion», που παρασκευάζεται από την επιχείρηση «Coca cola Ελληνική Εταιρεία Εμφιάλωσης ΑΕ», σε διάφορες συσκευασίες και ημερομηνίες λήξης:

* 330 ml, χάρτινη συσκευασία με ημερομηνίες λήξης: 8/1/2013, 9/1/2013, 11/1/2013, 12/1/2013, 16/1/2013, 17/1/2013, 18/1/2013, 1/2/2013 και 6/2/2013.

* 1 l, χάρτινη συσκευασία με ημερομηνίες λήξης: 9/1/2013, 11/1/2013, 17/1/2013, 18/1/2013, 1/2/2013, 6/2/2013, 7/2/2013, 13/2/2013 και 14/2/2013

* 1,5 l, χάρτινη συσκευασία με ημερομηνίες λήξης: 9/1/2013, 11/1/2013 και 18/1/2013.

Ο ΕΦΕΤ άμεσα προχώρησε τόσο σε επιθεώρηση των μονάδων παραγωγής των εν λόγω προϊόντων, όσο και σε αντίστοιχους εργαστηριακούς ελέγχους αυτών, που βρίσκονται σε εξέλιξη.

Παράλληλα καλεί τους καταναλωτές οι οποίοι έχουν προμηθευτεί τα προϊόντα αυτά, για προληπτικούς λόγους να μην τα καταναλώσουν.

Απάντηση της Coca - Cola Τρία Έψιλον για συσκευασίες Amita Motion

Κανέναν κίνδυνο για τη δημόσια υγεία δεν εγκυμονεί ασυνήθιστη γεύση, που έχει παρατηρηθεί σε ορισμένες συσκευασίες του 100% Φυσικού Χυμού Amita Motion, όπως αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Coca - Cola Τρία Έψιλον.

Ωστόσο, η εταιρεία ενημερώνει τους καταναλωτές, που έχουν προμηθευτεί προϊόντα Amita Motion, με τις συγκεκριμένες ημερομηνίες ότι μπορούν να τα επιστρέψουν στο σημείο αγοράς τους, προκειμένου να τα αντικαταστήσουν.

Σύμφωνα με την εταιρεία, ένα από τα 9 φρούτα, που αναμειγνύονται, για να δημιουργήσουν τη γεύση της Amita Motion, αποτελεί τη γενεσιουργό αιτία αυτής της γευστικής απόκλισης.

Η εταιρεία διευκρινίζει ότι ο χυμός του συγκεκριμένου φρούτου περιείχε έναν αβλαβή και φυσικά αναπτυσσόμενο μικροοργανισμό, περιοδικά εμφανιζόμενο κατά τη συγκομιδή και αγροτική επεξεργασία των φρούτων, ο οποίος, σε συνδυασμό με τις εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες του περιβάλλοντος, αντέδρασε, προκαλώντας μία ασυνήθιστη γεύση, η οποία δεν είναι επιβλαβής για τη δημόσια υγεία.

Σε ότι αφορά τις συσκευασίες, πρόκειται για προϊόντα με ημερομηνίες λήξης:

- 330 ml, χάρτινη συσκευασία με ημερομηνίες λήξης: 8/1/2013, 9/1/2013, 11/1/2013, 12/1/2013, 16/1/2013, 17/1/2013, 18/1/2013, 1/2/2013 και 6/2/2013.

- 1 l, χάρτινη συσκευασία με ημερομηνίες λήξης: 9/1/2013, 11/1/2013, 17/1/2013, 18/1/2013, 1/2/2013, 6/2/2013, 7/2/2013, 13/2/2013 και 14/2/2013

- 1,5 l, χάρτινη συσκευασία με ημερομηνίες λήξης: 9/1/2013, 11/1/2013 και 18/1/2013. πηγή

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 21 ετων, ολο το καλοκαιρι επινα κρυο Μοσιον με το κιλο καθημερινα...

Πριν κανα 2 εβδομαδες αρωωστησα και επινα ζεστο. Μου φαινοταν περιεργη η γευση (αφηνε μια γευση καπως σαν αγουρο κουνουπιδι στο τελος). Μετα εμαθα γιαυτο που λες για το βακτηριο, αφου ομως ειχα πιει ενα 2λιτρο μπουκαλι :ninja:

Ειμαι μια χαρα, μονη παρενεργια ηταν μια... :X "αυξημενη εντερικη δραστηριοτητα"

I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω είσαι το καλύτερο παράδειγμα :)

ευχαριστώ για την απάντησή σου.

και εγώ πρόσεξα πως το ανηψάκι μου πήγε WC αλλά τίποτα παραπάνω μέχρι στιγμής.

η πλάκα είναι ότι η amita ανακοίνωσε πως είναι ακίνδυνο βακτήριο. το είδα....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εεεε, δεν ειναι κα τοσο κακο να ενεργησε... Αλλοι εχουν δυσκοιλια και παιρνουν φαρμακα κι εσυ που πας με εναν "100% φυσικο χυμο"...!;; :P
I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι επιβλαβης, μη παθογονος ειναι! αλλα γενικα οι χυμοι προσφερονται για... ιδιαιτερη ενεργεια του πεπτικου συστηματος ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε τέτοιου είδους προϊόντα αυτά τα φαινόμενα είναι συχνά (πολλές φορές δεν το παίρνουμε και χαμπάρι..).

Τουλάχιστον δεν ήταν κάτι σοβαρό!

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα κι εγώ πριν καμια βδομάδα (10 μέρες) χωρίς να έχω δει την ανακοινώση. Είχε γεύση σαν σιρόπι. Τα κατάλαβα και την άφησα στην άκρη. Και εγώ μπορεί εύκολα να πίνω 1,5-2 λίτρα καθημερινά...
Link to comment
Share on other sites

"θετική ενέργεια" μοιράζουν εκεί στην amita. μας βλέπω όλους στη τουαλέτα.

ας κοιτάξουν τουλάχιστον να γίνουν ποιο υπεύθυνοι γιατί όπως φαίνεται δεν κάνανε τους απαραίτητους ελέγχους

Link to comment
Share on other sites

Πώς και δεν το απαγόρεψαν από την κυκλοφορία από τη στιγμή που μιλάμε για τεράστιες ποσότητες στην αγορά; Ακόμα διαφημίζεται κι όλας :mad:
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αηδία και εμετός. Κι όσο σκέφτομαι τι κατανάλωση Amita Motion έχω κάνει όλο το καλοκαίρι, μου έρχεται να ξεριζώσω το γαστρεντερικό μου σύστημα και να το πετάξω στη θάλασσα... :wacko:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τη πάτησα παιδιά με τη Motion το καλοκαίρι στις διακοπές. Πήρα τη συσκευασία του 1,5 λίτρου και το κατάλαβα με τη μία ότι κάτι τρέχει. Κι η πλάκα ήταν πως το λέω σε ένα φίλο μου και δοκιμάζει κι εκείνος και μου λέει " Ιδέα σου είναι"... Αποτέλεσμα ; Εγώ ήπια λιγο και με έπιασε διάρροια κι εκείνος τον ήπιε σχεδόν όλο το χυμό και την έβγαλε μια μέρα στο δωμάτιο χωρίς να πάει πουθενά !:mad:
Link to comment
Share on other sites

Ντροπη τους,και παλι ντροπη τους.Ο amita motion ειναι το πιο δημοφιλες και πρωτο σε καταναλωση προϊον της amita.Ειναι απαραδεκτο σε ενα τοσο διαδεδομενο προϊον να υπαρχουν τρυπες στον ποιοτικο ελενχο και να αφηνουν χυμους με μικροοργανισμους να περνανε ελευθεροι στην αγορα.Κανονικα θα επρεπε να το αποσυρουν αμεσως Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Αν ξυπνήσουμε όλοι και τιμωρουμε όλα αυτά τα λαμογια μπορεί να βάλουν μυαλό.

Πήρα για την 3χρονη κορούλα μου το χυμό κ ευτυχώς έχω την συνήθεια να δοκιμάζω πάντα πριν της δώσω κάτι, μιας και είναι παιδάκι και δεν θα καταλάβει αν κάτι είναι χαλασμένο. Την γλιτώσαμε στο τσακ καλοκαιριατικο.

Από εμένα έφαγε ένα μεγαλειώδες χ, γιατί μας απέδειξαν πως δε κάνουν τους απαραιτητους ελέγχους, άρα δεν μας σέβονται σαν καταναλωτές. Ευτυχώς υπάρχουν και άλλα πορτοκάλια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...