Jump to content

iPhone 5


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλιστα ενδιαφέρον αυτό δεν το ήξερα , καλό θα είναι αλλά για μια συσκευή μόνο δεν ξέρω αν σε συμφέρει, να σαι καλά πάντως που μας ενημέρωσες .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το είχα κάνει εγώ το 2007 για συνολικά 5 συσκευές iPhone 1ης γενιάς. Αγοράζεις μια ταχυδρομική θυρίδα που εδρεύει στην Αμερική η διεύθυνση της οποίας δε θυμίζει ταχυδρομική θυρίδα σε τίποτα (ακριβώς γιατί πολλά sites online δε στέλνουν προϊόντα σε τ.θ.) και μόλις φτάσει κάτι στη θυρίδα σου σε ειδοποιούν και εχείς πολλές διαφορετικές επιλογές. Να σου στείλουν αυτό που έχει έρθει για σένα στη διεύθυνση της επιλογής σου, να σου σκανάρουν το τυχόν έγγραφο και να καταστρέψουν το πρωτότυπο και πολλές άλλες αυτοματοποιημένες επιλογές όπως π.χ. κάθε μήνα να στέλουν μαζεμένα όλη την αλληλογραφία σου για οικονομία στα έξοδα αποστολής.

Επιλέγεις εσύ τι θα γράψουν πάνω στο πακέτο που θα σου στείλουν. Εγώ π.χ. στο iPhone έγραφα "αξεσουάρ κινητής τηλεφωνίας" και αξία 100$. Για τα 2 απο τα 5 iPhone που έφερα πλήρωσα από 30€ τελωνείο. Για τα άλλα 3 τίποτα! (Εγώ είχα νοικιάσει θυρίδα σε αυτό το site: http://www.usamail1.com)

 

Όσον αφορά την ερώτηση της mmaria_82, το ξεκλείδωτο μοντέλο δουλεύει κανονικά στα ελληνικά δίκτυα, μόνο το LTE δεν είναι συμβατό με τις δικές μας συχνότητες!

 

http://f.cl.ly/items/3b0Y3p1y3f451X0K3o2s/%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%202013-03-31,%2016.55.16.jpg

Nα σαι καλα φιλε μου! Ειχα παρομοια απορια σχετικα με LTE και ημουν ετοιμος να ρωτησω σε νεο ποστ, αλλα ειδα το δικο σου! Και παλι thanks :)

 

Edit: OK, LTE δε θα μπορω να εχω εδω, 3G θα πιανει ή κολλας στο 2G/EDGE;

Edited by efthlouk

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να εχει LTE και στην Ελλαδα εαν παρεις το μοντελο απο Verizon, το οποιο ειναι το Α..9 νομιζω.

 

Το A1429 που πωλείται στην Αμερική από τη Verizon είναι CDMA μοντέλο που έχει και GSM radio για χρήση εκτός Αμερικής. Εφόσον είσαι πελάτης της Verizon έχεις τη δυνατότητα να το ξεκλειδώσεις ώστε να βάλεις οποιαδήποτε κάρτα GSM αλλά πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις από την πλευρά της Verizon. Επισυνάπτω ένα μήνυμα που βρήκα σε forum της Verizon για να πάρεις μια ιδέα.

Good morning *******. I hope your trip back to Germany was as smooth as possible. I am sorry to hear about the confusion over your iPhone 5 and I would be more than happy to address that for you today.

If it is a Verizon Wireless device we are able to unlock the 4G LTE sim card as long as the conditions I have listed below are met:

- The device being unlocked is active on a Verizon Wireless account.

- The line of service has been active for about 60 days

- The line of service has been in good standing for 60 days

- It hasn't been already unlocked in the past 10 months

If you meet these qualifications, please reach out to our Global support team directly and they will continue to assist. They can be reached at 800-711-8300.

NickB_VZW

VZW Support

Follow us on Twitter @VZWSupport.

(Πηγή: https://community.verizonwireless.com/message/944169)

 

Η Apple στο online Apple Store νομίζω πουλάει το A1428 unlocked.

Edited by das
Quote source
http://d2ffutrenqvap3.cloudfront.net/items/0H2C0G0e1g3S2M3s2C3Z/iphones9web3.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Γνωρίζει κανείς το IPhone με Model A1429, όχι απο Ελλάδα Official, δηλαδή αγορασμένο απο Skroutz που είναι κανα 100αρι φθηνότερα το 4G παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

το τηλ συνεχιζει να κολλαει κ αποφασισα να του κανω update..

περα το jb θα χασω κατι αλλο απο την συσκευη??

 

δεν θα κάνεις update όμως μεσω wifi απο τη συσκευή γιατι θα κολλήσει και θα έχεις ενα τούβλο στο χέρι..

σύνδεση με υπολογιστή, restore απο itunes και στο τέλος set up as new

 

ενδεικτικά να σου αναφέρω ομως πως εμένα παει σφαίρα, με καμιά 20αρια tweaks φορτωμένο. κανένα σπασμένο όμως.

και κανένα θεμα με την μπαταρία, οταν ξυπνάω το πρωι ζήτημα ειναι να εχει χάσει 1-2% σε ενα 7ωρο

 

συνοψίζοντας, θέλω να σου πω οτι δεν φταίει το jailbreak για το κολλημα/απωλεια μπαταρίας του iphone, αλλα το τι περνάς μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Γνωρίζει κανείς το IPhone με Model A1429, όχι απο Ελλάδα Official, δηλαδή αγορασμένο απο Skroutz που είναι κανα 100αρι φθηνότερα το 4G παίζει?

 

Ναι βεβαια και παιζει! Το ιδιο μοντελο ειναι απο οπου και αν προερχεται!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

δεν θα κάνεις update όμως μεσω wifi απο τη συσκευή γιατι θα κολλήσει και θα έχεις ενα τούβλο στο χέρι..

σύνδεση με υπολογιστή, restore απο itunes και στο τέλος set up as new

 

ενδεικτικά να σου αναφέρω ομως πως εμένα παει σφαίρα, με καμιά 20αρια tweaks φορτωμένο. κανένα σπασμένο όμως.

και κανένα θεμα με την μπαταρία, οταν ξυπνάω το πρωι ζήτημα ειναι να εχει χάσει 1-2% σε ενα 7ωρο

 

συνοψίζοντας, θέλω να σου πω οτι δεν φταίει το jailbreak για το κολλημα/απωλεια μπαταρίας του iphone, αλλα το τι περνάς μεσα..

 

δεν περναω οτι να ναι μεσα..πολυ προσεκτικα..οπως μου εχεις πει..;)

τωρα δεν ξερω τι κολλημα εφαγε μια ειναι οκ μια τρωει κολληματα..

ισως το αφησω για την ωρα τοτε..:)

οταν κανω update αν ακολουθησω την διαδικασια που μου ειπες θα χασω εφαρμογες που εχω κατεβασει απο το app store φωτογραφιες κτλ?

Link to comment
Share on other sites

δεν περναω οτι να ναι μεσα..πολυ προσεκτικα..οπως μου εχεις πει..;)

τωρα δεν ξερω τι κολλημα εφαγε μια ειναι οκ μια τρωει κολληματα..

ισως το αφησω για την ωρα τοτε..:)

οταν κανω update αν ακολουθησω την διαδικασια που μου ειπες θα χασω εφαρμογες που εχω κατεβασει απο το app store φωτογραφιες κτλ?

 

οχι δεν χάνονται οι εφαρμογές απο το app store.

για να γινει αυτό, πατα στο itunes στην καρτέλα store-->authorize this computer

και μετα πήγαινε file-->transfer purchases

ετσι μετα απο καθε restore που κάνεις, επανέρχονται αυτόματα με sync στην καρτέλα apps.

 

το ιδιο και οι φωτογραφίες, μετα το restore τις επαναφερεις χειροκίνητα απ την καρτέλα photos.

εκτος απο τις φωτο στο camera roll, εκεινες χανονται με το restore. μπορείς να τις σώσεις στον υπολογιστή σου πριν κανεις την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ποιό επίπεδο μπαταρίας είναι καλύτερα να φορτίζουμε το iphone 5?

Εγώ το φορτίζω γύρω στο 10-20%.

Ένας φίλος μου λέει οτι διάβασε οτι πρέπει να το φορτίζουμε στο 60%.

Κάπου το διάβασε λέει και οτι είναι ο καλύτερος τρόπος να διατηρήσουμε την μπαταρία σε καλή κατάσταση.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ποιό επίπεδο μπαταρίας είναι καλύτερα να φορτίζουμε το iphone 5?

Εγώ το φορτίζω γύρω στο 10-20%.

Ένας φίλος μου λέει οτι διάβασε οτι πρέπει να το φορτίζουμε στο 60%.

Κάπου το διάβασε λέει και οτι είναι ο καλύτερος τρόπος να διατηρήσουμε την μπαταρία σε καλή κατάσταση.

Τι λέτε?

Δες εδώ: http://www.apple.com/gr/batteries/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τοκαλυτερο για μεγαλυτερη διαρκεια ζωης της μπαταριας ειναι να την αφηνουμε μια φορα το μηνα να πεφτει 5-10%,τις υπολοιπες γυρω στο 30-50%
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν χάνονται οι εφαρμογές απο το app store.

για να γινει αυτό, πατα στο itunes στην καρτέλα store-->authorize this computer

και μετα πήγαινε file-->transfer purchases

ετσι μετα απο καθε restore που κάνεις, επανέρχονται αυτόματα με sync στην καρτέλα apps.

 

το ιδιο και οι φωτογραφίες, μετα το restore τις επαναφερεις χειροκίνητα απ την καρτέλα photos.

εκτος απο τις φωτο στο camera roll, εκεινες χανονται με το restore. μπορείς να τις σώσεις στον υπολογιστή σου πριν κανεις την διαδικασία.

σε ευχαριστω για αλλη μια φορα!!!!!!

τωρα ειναι οκ οποτε δεν θα το κανω ακομα...

αντε να δουμε πως θα παει..

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να λένε οι λάτρεις του jailbreak το γεγονός ειναι ένα! Το jailbreak δημιουργεί προβλήματα στο κινητό!
Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ ενδιαφερον άρθρο.

Διαβάστε το όσοι μπορείτε και ενδιαφέρεστε για την φόρτιση της μπαταρίας.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να λένε οι λάτρεις του jailbreak το γεγονός ειναι ένα! Το jailbreak δημιουργεί προβλήματα στο κινητό!

 

το jailbreak δεν δημιουργεί απολύτως κανένα πρόβλημα στο κινητό, το να περνάς ότι υπάρχει στο cydia δημιουργεί πρόβλημα στο κινητό. Πρόβλημα στο κινητό δημιουργούν επίσης πολλές σπασμένες εφαρμογές, κάνουμε και κανα purchase που και πού ;)

Link to comment
Share on other sites

το jailbreak δεν δημιουργεί απολύτως κανένα πρόβλημα στο κινητό, το να περνάς ότι υπάρχει στο cydia δημιουργεί πρόβλημα στο κινητό. Πρόβλημα στο κινητό δημιουργούν επίσης πολλές σπασμένες εφαρμογές, κάνουμε και κανα purchase που και πού ;)

 

Οπως το πες αρχηγε...κανουμε και κανα purchase που και που...και το appcake το ξηλωσα...μονο tweaks πλεον

Link to comment
Share on other sites

το jailbreak δεν δημιουργεί απολύτως κανένα πρόβλημα στο κινητό, το να περνάς ότι υπάρχει στο cydia δημιουργεί πρόβλημα στο κινητό. Πρόβλημα στο κινητό δημιουργούν επίσης πολλές σπασμένες εφαρμογές, κάνουμε και κανα purchase που και πού ;)

 

Ρωτήστε αυτούς που δεν έχουν περάσει τίποτα και παλι έχουν επανεκινήσεις παγώματα κλπ. Έχω τουλάχιστον τρία τέτοια παραδείγματα φίλων..

Link to comment
Share on other sites

Ρωτήστε αυτούς που δεν έχουν περάσει τίποτα και παλι έχουν επανεκινήσεις παγώματα κλπ. Έχω τουλάχιστον τρία τέτοια παραδείγματα φίλων..

 

Και γω το χω δει σε ενα iphone 5,αλλα χωρις jb και δε το πιστευα...οσο χαλια και αν το χε η τυπισα...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ξέρουν να αξιοποιούν το JB δεν εχουν προβλήματα.

Αρκεί να προσέχετε τα διάφορα tweaks να ειναι συμβατά και να μην δημιουργούν configs με αλλα που έχετε ηδη εγκατεστημενα.

 

Την μεγαλύτερη ζημιά την κάνουν οι σπασμένες εφαρμογές του cydia.

Εννοώ ότι κάποιοι έξυπνοι σπάνε τις εφαρμογές που πωλούνται στο cydia κάτι που δεν είναι τόσο απλό και συνήθως δεν δουλεύουν σωστά.

 

Επίσης δεν περνάμε όρο βρίσκουμε μπροστά μας παρά μόνο ότι μας είναι απαραίτητο.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...