Jump to content

iPhone 5


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iPhone 5

The biggest thing to happen to iPhone since iPhone.

Loving it is easy. That’s why so many people do.

 

 

iPhone%205.png

______________________________________________________

 

Ημερομηνίες:

Ανακοίνωση: 12 Σεπτεμβρίου 2012

Κυκλοφορία: 21 Σεπτεμβρίου 2012

 

Περιγραφή συσκευής:

A remarkably slim design that still makes room for a larger display and a faster chip. Ultrafast wireless that doesn’t sacrifice battery life. And all-new headphones designed to sound great and fit comfortably. So much went into this iPhone. So you could get even more out of it.

______________________________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Αρχική έκδοση: iOS 6

Τρέχουσα: iOS 10

 

Χρώματα:

Μαύρο / Ασημί (Άσπρο)

 

Χωρητικότητα:

16 / 32 / 64 GB

______________________________________________________

 

Οθόνη:

Τύπος: IPS-LCD, 104% sRGB, 800:1 Contrast ratio, 556 cd/m2 Max brightness

Διαστάσεις: 1136×640, 4-inch, 326 PPI

Άλλα: Fully laminated, Scratch-resistant glass, Fingerprint-resistant oleophobic coating

 

Επεξεργαστές:

Apple A6 (1,3 GHz Dual Core, ARMv7s [32-bit Apple Swift], PowerVR SGX543MP3 GPU [Triple-core], 32 nm Manufacturing process)

 

Μνήμη RAM:

1 GB (LPDDR2, eDRAM)

 

Κάμερες:

Εμπρόσθια: 1,2 MP BSI sensor, ƒ/2,4 Διάφραγμα, 1,75 µm Pixel size

  • Λήψη φωτό: 1280×960
  • Λήψη βίντεο: 720p (30 FPS)

Οπίσθια: 8 MP, 1/3,2'' BSI sensor, ƒ/2,4 Διάφραγμα, 1,4 µm Pixel size, Five-element lens, Hybrid IR filter, LED flash, Face detection, Image stabilization

  • Λήψη φωτό: 3264×2448, 28 MP Panoramas, HDR photos
  • Λήψη βίντεο: 1080p (30 FPS)

 

Μπαταρία:

1.440 mAh (5,45 Wh)

 

Συνδεσιμότητα:

  • 2G (GPRS/EDGE): 850, 900, 1800, 1900 MHz
  • 3G (UMTS/HSPA+ 21 Mbps/DC-HSPA+ 42 Mbps): 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz
  • 4G-LTE (Cat. 3): Bands 1, 2, 3, 4, 5, 13, 17, 25
  • WiFi 802.11: a, b, g, n (2,4 & 5 GHz)
  • Bluetooth 4.0
  • GPS, GLONASS
  • FaceTime (Video over Wi-Fi)
  • AirPlay: Mirroring, Photos, Audio, Video
  • Lightning connector
  • nano-SIM

 

Αισθητήρες:

Γυροσκόπιο τριών αξόνων, Επιταχυνσιόμετρο, Αισθητήρας φωτισμού περιβάλλοντος, Αισθητήρας εγγύτητας

 

Δείκτης SAR (?):

FCC/IC - 1,6 W/kg (άνω του 1 g):

  • Σώμα: 1,18 W/kg
  • Κεφάλι: 1,25 W/kg

ICNIRP/EU - 2,0 W/kg (άνω των 10 g):

  • Σώμα: 0,95 W/kg
  • Κεφάλι: 0,90 W/kg

______________________________________________________

 

Εκδόσεις:

A1428: GSM model [HSPA+ up to 21 Mbps] (At&t )

A1428 (Revised): GSM model [DC-HSPA+ up to 42 Mbps] (At&t, T-Mobile)

A1429: GSM & CDMA model (Ελληνικό μοντέλο)

A1442: CDMA China model

 

Αναλυτικά

______________________________________

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Οδηγός χρήσεως

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon11.gifΠρόγραμμα αντικατάστασης μπαταρίας iPhone 5 (iPhone 5 Battery Replacement Program)

 

Η Apple διαπίστωσε ότι σε ένα πολύ μικρό ποσοστό συσκευών iPhone 5 ενδέχεται να παρουσιαστεί ξαφνικά μικρότερη διάρκεια μπαταρίας ή να απαιτείται πιο συχνή φόρτιση. Οι επηρεαζόμενες συσκευές iPhone 5 πωλήθηκαν μεταξύ Σεπτεμβρίου 2012 και Ιανουαρίου 2013 και εμπίπτουν σε ένα περιορισμένο εύρος σειριακών αριθμών.

 

Αν το iPhone 5 παρουσιάζει αυτά τα συμπτώματα και πληροί τις προϋποθέσεις καταλληλότητας που αναφέρονται παραπάνω, η Apple θα αντικαταστήσει την μπαταρία του iPhone 5, χωρίς χρέωση.

 

Περισσότερα εδώ.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon11.gifΠρόγραμμα αντικατάστασης κουμπιού ύπνου/αφύπνισης για iPhone 5 (iPhone 5 Sleep/Wake Button Replacement Program)

 

Η Apple διαπίστωσε ότι σε ένα μικρό ποσοστό μοντέλων iPhone 5 ο μηχανισμός του κουμπιού ύπνου/αφύπνισης ενδέχεται να σταματήσει να λειτουργεί ή να λειτουργεί με διακοπές. Το πρόβλημα ενδέχεται να επηρεάσει μοντέλα iPhone 5 που κατασκευάστηκαν έως και το Μάρτιο του 2013.

 

Η Apple θα αντικαταστήσει το μηχανισμό του κουμπιού ύπνου/αφύπνισης χωρίς χρέωση στα μοντέλα iPhone 5 που εμφανίζουν αυτό το πρόβλημα και διαθέτουν σειριακό αριθμό που πληροί τις προϋποθέσεις.

 

Περισσότερα εδώ.

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι οι πάροχοι που μπορείτε επίσημα να ζητήσετε να γίνει Unlock το iPhone σας.

http://support.apple.com/kb/HT1937?viewlocale=en_US&locale=en_US

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

οι τιμες ειναι σιγουρα οι ιδιες? γιατι μεχρι τωρα δεν ηταν 100%. ειστε σιγουροι?
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους να τα λέμε εδώ στο sections μας ήρεμα .:)

 

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τα σημερινά νέα για το Iphone 5

 

- έχει και μεγαλύτερη μνημη ραμ

- έχει και την 8αρα κάμερα (σε σχέση με την 5αρα του 4αριου μου )

- εχει και Α6

- 4αρα οθόνη .

 

Οταν θα αισθανθώ ότι θέλω να αλλάξω κινητό (απο την 1η~2η μέρα έχω το 4αρι που ήρθε Ελλάδα και ακόμα είναι σκυλί το άτιμο ) ,τότε σίγουρα θα το χτυπήσω .Η ποιότητα κατασκευής φαίνεται απλά απίστευτη και τα €€ που δίνεις νιώθεις ότι πιάνουν τόπο και δεν παίρνεις κινητό με πλαστικά καπάκια που τρίζουν,προεξέχουν γιατί δεν κουμπώνουν σωστά κτλ ...

Παίρνεις στιβαρή συσκευή .:up:

 

Θέλω να το πιάσω στα χέρια μου να δω πως είναι (και αυτός θα είναι ο σημαντικότερος λόγος για να το πάρω ή όχι ) και εξηγούμαι .

Εχω πιάσει πολλά smartphone τελευταία με μεγάλες οθόνες που ειλικρινά ήταν μου άφηναν μια αίσθηση παντόφλας ,ήταν πολύ μεγάλα ,πράγμα που δεν σε βόλευε να το κρατάς με το χέρι σου και με το ένα σου δάχτυλο να γράψεις ένα μήνυμα πχ .Επρεπε με το ένα χέρι να το κρατάς και με το άλλο να κάνεις αυτό που θες στο κινητό .Αυτό το πράγμα δεν το έχω με το 4αρι μου ,και αυτός θα είναι και ο λόγος που θα το πάρω το 5αρι ή όχι ,αν μου εγκλωβίζει και τα 2 χέρια για να γράψω ένα μήνυμα τότε ίσως δεν το πάρω .Μπορεί να ακουστεί παράξενο για κάποιους αλλά ειλικρινά αυτό με ενοχλεί.

 

 

Λογικά Ελλάδα πριν τα Χριστούγεννα θα το περιμένουμε ε?

και κάτι τελευταίο θα κυκλοφορήσουν μαζί άσπρο και μαύρο ή θα βγει το άσπρο αργότερα ?(δεν πρόσεξα στο live που διάβαζα να το προσέξω )

Edited by sakiss

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

τιμή sar είπανε?

 

τοσες λεπτομερειες νομιζω στι παρουσιασεις δεν λενε. αλλα θα το μαθουμε.

ελπιζω να εχουν ριξει το δεικτη γτ ειναι απο τους αρκετα υψηλους

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

iPhone 5 proves Apple is still innovating - in its own way

http://www.bbc.com/news/technology-19578015

 

Apple’s new A6 chip runs two ARM Cortex A15 cores, quad-core GPU

http://www.idownloadblog.com/2012/09/12/a6-uses-arm-cortex-a15/

 

TechCrunch

- "Build quality is quite nice and the solid aluminum is quite unique and quite solid. Hopefully this will reduce some damage if it falls on a hard surface."

 

Telegraph.co.uk

- "The biggest change, literally, is the larger screen. Here, I'm thankful that Apple opted not to go wider. Samsung's Galaxy S3 is too big for my taste and I think Apple is right to say that the width of the iPhone is right for the average hand."

 

Slashgear

- "Gripping it, your thumb is able to navigate the full length of the display without stretching, just as promised, and while it’s undoubtedly a light handset it doesn’t feel delicate."

 

Engadget

- "Much like the speed increases between the iPhone 4 and 4S (and before that, the iPhone 3G vs. iPhone 3GS), they won't take you by storm right away. But, use it for half an hour and you'll have a hard time going back to a slower chip. The transitions are smoother, switching between apps is a bit quicker and everything just generally feels incrementally faster."

 

Anandtech

- "The phone feels very thin and light (obviously), and the improvement in performance is very noticeable compared to the 4S."

 

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ynBpKpjq5Oo&feature=plcp]iPhone 5 Hands On - YouTube[/ame]

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

και τοτε να ερθεις ποιος θα προλαβει να το παρει?

αν γινει οτι και με τα προηγουμενα θα ερχονται με το σταγονομετρο και θα περιμενεις 1 μηνα για να ερθει.

καλα δν μιλαμε για συσκευη σκετη. εκει τα Χριστουγεννα και αν. ειδικα αν θελει κανεις με τα 16gb τα οποια θα ειναι μονομως εξαντλημενα και ας εχουν μεσα στα ραφια. μαγκιες της vodafone και τη cosmote. θελω να δω αν τους περνει και φετος να τα κανουν αυτα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι κυρίως η διάρκεια ζωής της μπαταρίας που δώσανε ...

 

8 ώρες Browsing / 10 ώρες Βίντεο / 40 ώρες μουσική ? Αν ισχύουν είναι φανταστικά νέα

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις τιμες του νεου iPhone στην Ευρωπη, μπορειτε να παρετε μια πρωτη ιδεα στους παρακατω συνδεσμους.

 

http://store.apple.com/uk/browse/home/shop_iphone/family/iphone

http://store.apple.com/fr/browse/home/shop_iphone/family/iphone

http://store.apple.com/de/browse/home/shop_iphone/family/iphone

 

Αγγλια: 529 £

Γαλλια: 679 €

Γερμανια: 679 €

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν ξέρω αν το παρατήρησε κάποιος. Η αυτονομία σε 2G είναι η ίδια με αυτή του 3G, πράγμα λίγο κουφό, αφού το 3G καταναλώνει την μπαταρία πολύ πιο γρήγορα. Επίσης είναι 6 ώρες λιγότερη απο αυτή του 4s. Αν ισχύει αυτό τότε είναι ένα σοβαρό μειονέκτημα.

 

υ.γ. για τον χρόνο ομιλίας εννοώ

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

1GB RAM. Δες το παραπάνω link με τα χαρακτηριστικά.

Το link αυτο ειχε δημοσιοποιηθει αρκετες βδομαδες νωριτερα! Ειχε αραγε πεσει μεσα ακομα και στο βαρος?? Οπως και να εχει, ειναι σχεδον σιγουρο βασει λογικης να εχει 1GB RAM!

 

Καλως ορισα κι εγω λοιπον στην παρεα, αφου μεσ' τον Νοεμβρη λεω να το παρω!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παραγγείλει, εκείνη την μέρα εχω γενέθλια και με κάνω ένα δώρο θα έρθει απο Γερμανία 32gb 580 € απο γνωστό εμπορα

 

Δεν μας λες και εμάς το site ? :D

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο φαινεται να τρεχει απιστευτα γρηγορα. Πολυ smooth.

Αρκετοι περιμεναν κατι διαφορετικο, εγω το θεωρω μια πολυ καλη αναβαθμιση σε σχεση με το 4s. Το εχουν κανει καλυτερο σε ολα τα σημεια. Περιμενω να το πιασω και απο κοντα, να οτ νιωσω στο χερι μου και θα κινηθω αντιστοιχα..

Ολοι παντως κανουν αναφορα στην οθονη, οτι ειναι φωτεινη, στον επεξαργαστη, οτι ειναι γρηγορος και smooth, και στο γενικο design, οτι ειναι πολυ ελαφρυ και πολυ ωραια η αισθηση στο χερι.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο φαινεται να τρεχει απιστευτα γρηγορα. Πολυ smooth.

Αρκετοι περιμεναν κατι διαφορετικο, εγω το θεωρω μια πολυ καλη αναβαθμιση σε σχεση με το 4s. Το εχουν κανει καλυτερο σε ολα τα σημεια. Περιμενω να το πιασω και απο κοντα, να οτ νιωσω στο χερι μου και θα κινηθω αντιστοιχα..

Ολοι παντως κανουν αναφορα στην οθονη, οτι ειναι φωτεινη, στον επεξαργαστη, οτι ειναι γρηγορος και smooth, και στο γενικο design, οτι ειναι πολυ ελαφρυ και πολυ ωραια η αισθηση στο χερι.

 

Θα συμφωνουσα εαν ειχε διαφορετικο σχεδιο...δεν χωνευεται το ιδιο σχεδιο 3 χρονια

:)
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνουσα εαν ειχε διαφορετικο σχεδιο...δεν χωνευεται το ιδιο σχεδιο 3 χρονια

 

Εν μερει θα συμφωνησω μαζι σου φιλε μου, Αλλα αμα το σκεφτεις απο την πρωτη γενια του iphone 2g εως την δευτερη 3g και την τριτη 3gs το κινητο ηταν σχεδον ολοιδιο με διαφορετικη πλατη. Κατι αντιστοιχο εγινε και τωρα πιστευω.

Για εμενα αυτο που ανφερθηκε στο keynote, οτι το να κανεις κατι μεγαλυτερο και καλυτερο ειναι ευκολο το να το κανεις μικροτερο και καλυτερο ειναι το δυσκολο συμφωνω απολυτα. Δεν ελω οτι ειναι μικροτερο. Λεω ομως οτι εαν οντως μπορω να το δουλεψω αποκλειστικα με το ενα χερι τοτε εχει διαφορα.

Στο S2 που ειχα καποιες φορες χρησιμοποιουσα και το αλλο χερι. Μην παρεξηγηθω δεν το λεω για αντιπαραθεση με αλλη μαρκα και αλλο κινητο απλως σαν παραδειγμα καθως ειναι το μονο που ειχα με μεγαλυτερη οθονη απο 3,5. Μπορει να ηταν καποιο αλλο.

Edited by slash7

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry αλλα δεν ασχολουμε και πολυ με το iphone.να ρωτησω το κινητο ειναι 2πυρηνο??sorry για την ερωτηση αλλα οχι και πολυ σχετικος.
Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry αλλα δεν ασχολουμε και πολυ με το iphone.να ρωτησω το κινητο ειναι 2πυρηνο??sorry για την ερωτηση αλλα οχι και πολυ σχετικος.

 

Διάβασε το link στο 8ο ποστ της προηγούμενης σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μενει ειναι να δουμε αν θα εχουμε λεφτα και δουλεια(κυριως) τοτε για να το παρουμε.

Αν και δυσκολα θα τολμησω να σκασω μουρη στο αφεντικο μου με τετοιο κινητο.Θα λεει οτι με χρυσοπληρωνει :lol:

Με 1GB ραμ το ios θα πεταει!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μενει ειναι να δουμε αν θα εχουμε λεφτα και δουλεια(κυριως) τοτε για να το παρουμε.

Αν και δυσκολα θα τολμησω να σκασω μουρη στο αφεντικο μου με τετοιο κινητο.Θα λεει οτι με χρυσοπληρωνει :lol:

Με 1GB ραμ το ios θα πεταει!

 

Φίλε μου με όλο το σεβασμό όταν μιλάμε για προϊόντα και δη της Apple, όπου software και hardware γεννιούνται (φάση σχεδιασμού) και εξελίσσονται παράλληλα έννοιες όπως πετάει/σφαιράτο/smooth είναι αστείες καθώς είναι αυτονόητες. Μην σου φαίνεται περίεργο αλλά σε βασική χρήση ακόμα και ενα 3GS πετάει με την έννοια που το θέτεις. Απλώς τώρα με την περισσότερη μνήμη θα έχεις λίγο καλύτερο mutlitasking στις περισσότερες εφαρμογές (ασχέτως αν ο μέσος χρήστης δεν έχει ανοιχτές/δουλεύει παράλληλα περισσότερες απο 3/4ις εφαρμογές), περισσότερα tabs χωρίς χρονικά σκαλώματα στον browser etc. Επί του πρακτέου η μεγαλύτερη Ram δεν κάνει ταχύτερη μια συσκευή περισσότερο απ΄ότι το πάντρεμα software+hardware. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι προσωπικοί υπολογιστές της Amiga όπου με υποδεέστερο specs (των Windows pc 90es) έκαναν παπάδες από τα 80es. Τότε δεν είχε ξεκινήσει ακόμα το αέναο κυνήγι ΚΑΙ ΜΟΝΟ των specs. Πολύ απλά όταν ο προγραμματισμός είναι μακριά απο το μέταλλο όση και να είναι η δύναμη των chip και των ενδιάμεσων διαύλων θα παραμένει σε μεγάλο της ποσοστό ανεκμετάλλευτη.

 

Φιλικά Πάντα :)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειχα 3G,3GS και 4αρι στο παρελθον.Αν εξαιρεσεις το 3G που το εδωσα σε μια βδομαδα γιατι τοτε το ios(ios3) δεν μου αρεσε καθολου,τα αλλα(ios4 και 5) τα ειχα κρατησει για αρκετους μηνες.Οποτε εχω αποψη,δεν κυνηγαω specs και ξερω για τι πραγμα μιλαω.

Δεν μιλαω για "καθαρη" συσκευη αλλα για j/b συσκευη.Δεν μπορω να φανταστω οτι θα ειχα iphone χωρις SBSettings.Οτι θα επρεπε για να ανοιξω το wifi να κανω ολοκληρο δρομολογιο.Ουτε χωρις αναφορα παραδοσης.

Ομως οταν μπει το j/b εκει αρχιζουν και τα μικροκολληματακια.Δεν πιστευω να διαφωνεις...

Βαλε ενα απειραχτο SGS2(περσινο και βαλε κινητο) κι ενα 4s διπλα διπλα και παιξε στον browser και πες μου αν την χρειαζεται την παραπανω μνημη ραμ ή οχι.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...