Jump to content

Χρήση ηλεκτρικού ρεύματος για θέρμανση/Επιλογή συσκευής


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την άνοδο της τιμής του πετρελαίου θέρμανσης πλέον συμφέρει οικονομικά η χρήση ηλεκτρικού ρεύματος.

Μέχρι τους 3C περίπου κάποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει το κλιματιστικό του, με τα γνωστά μείον (κυρίως ξηρός αέρας). Τί επιλογές έχουμε όμως για τη θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα σε χαμηλές θερμοκρασίες?

Στην περιοχή μου η kWh κοστίζει λίγο κάτω από 6 λεπτά και η θερμοκρασία πέφτει στους -16C. Νοικιάζω σπίτι και με νοιάζει κάτι που θα μπει στην μπρίζα και θα είναι φορητό.

 

ΥΓ. Η "ισοτιμία" πετρελαίου θέρμανσης/ηλεκτρικού ρεύματος είναι 1 ευρώ/λίτρο=10λεπτά/Kwh.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

για ποσα τετραγωνικα μιλαμε?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου 2άρι 45 τετραγωνικά. Αλλά ας το κρατήσουμε γενικό για το τί επιλογές έχει κανείς...

Έχω βρει ηλεκτρικό καλοριφέρ 2.900Watt στα 79 ευρώ. Κάνουν δουλειά για ένα δωμάτιο αυτά? Υπάρχουν πιο ισχυρά? (Ο βραστήρας μου είναι 3200Watt!)

Link to comment
Share on other sites

σε δωματιο 10 τετραγωνικων τα 750W το κανουν φουρνο οποτε φανταζομαι οτι θα κανει δουλεια, απλα δε ξερω αν αρκει και για τα 2 δωματια... το A/C δε νομιζω να σου κανει με τους -16 εξω...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

sorry ,ενα ειρ κοντισιον ποσα τετραγωνικα μπορει να ζεστανει?και υπαρχει κατι (καποιος τροπος)για να ισσοροπησει τον ξηρο αερα?και ποσο κοστιζει για 2 ωρες εαν καιει συνεχεια? απλα για να κανουμε μια συγκριση με το ηλεκτρικο.
Link to comment
Share on other sites

μια χρονια που ειχε χαλασει ο καυστηρας ειμασταν μια βδομαδα με το A/C και επρεπε να καιει σχεδον 24/7, μολις εσβηνε αρχιζε να παγωνει ο αερας γιατι τα καλοριφερ ακομα και αφου σβησουν, κρατανε τη θερμοκρασια τους για αρκετη ωρα ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό κλιματιστικό 9.000BTU "καίει" 500watt όταν δουλεύει στο φουλ, δηλαδή λίγο πάνω από 1 ευρώ το 24ωρο. Στην πράξη μπορεί να χρειάζεται να το έχεις ανοιχτό γιατί όντως κρυώνει αμέσως το δωμάτιο αν το σβήσεις, αλλά δε δουλεύει συνέχεια φουλ.

 

Τα κλιματιστικά είναι ο,τι πιο φτηνό από τα συμβατικά μέσα για θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι, με τετοια θερμοκρασια εξω, φτανει για την θερμανση?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι, με τετοια θερμοκρασια εξω, φτανει για την θερμανση?

 

Mα αυτό είναι όλο το τοπικ! Αν δεν μπορείς να θερμανθείς με κλιματιστικό τί κάνεις? Πείτε ιδεές - λύσεις!

Link to comment
Share on other sites

nickolas84 μιας και μου απαντησες πολυ λεπτομερως και σε ευχαριστω γιατι φετος με το ταμειο μειον δεν βλεπω αλλο εξοδο για αγορα θερμανσης οποτε θα την βγαλουμε με το κλιματιστικο αφου ειναι τοσο φθηνο και λιγο πετρελαιο για να σπασει και να ζεσταθουν τα ντουβαρια.

τωρα θα σου πω την αποψη για τα ηλεκτρικα που εχει ενας φιλος μου σε μεγαλο σπιτι-διαμερισμα.μου λεει οτι για ενα μικρο σπιτι(οπως το δικο σου ειναι η καλυτερη λυση.για μεγαλυτερο οχι,ειναι δυσκολο να ζεστανει ολους τους χωρους εαν αυτο βρισκεται στον 1ο και στον τελευταιο οροφο.κιαυτο λοω πλακας.στους υπολοιπους οροφους ειναι οκ.αυτο το ξερω και απο το παλιο σπιτι της αδερφης μου που ηταν προτελευταιο οροφο και ηταν φουρνος.ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Mα αυτό είναι όλο το τοπικ! Αν δεν μπορείς να θερμανθείς με κλιματιστικό τί κάνεις? Πείτε ιδεές - λύσεις!

 

το ηλεκτρικο καλοριφερ ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφέρνει όμως? Γιατί η δικιά μου εμπειρία είναι ότι έπρεπε να το έχεις σχεδόν αγκαλιά για να ζεσταθείς και μάλιστα συμπληρωματικό της κεντρική θέρμανσης...δεν ξέρω βέβαια τι ισχύ είχε.
Link to comment
Share on other sites

εχουμε ενα δωματιο 10 τετραγωνικων που ηταν φωταγωγος και τον κλεισαμε (αρα απο πανω ανοικτο και χωρις θερμομονωση) και το μισο ειναι σε μια ανοικτωσια πισω, το αλλο μισο στον διαδρομο του σπιτιου και στο μικρο μπανιο, χωρις θερμανση και τα 2 (οι τοιχοι του εννοω) και ενα 750ρι το κανει φουρνο σε λιγοτερο απο 10λεπτο... βεβαια αθηνα, με θερμοκρασιες μεχρι 0 περιπου βαθμων...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κατά την άποψή μου η κεντρική θέρμανση δεν συμφέρει καθόλου! Οι ώρες που ανάβουν τα καλοριφέρ κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι άχρηστες για εμένα που δουλεύω μέχρι το βράδυ. Έτσι φέτος σφράγισα τα καλοριφέρ μου κ πήρα 2 πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης από το http://www.agorazoome.gr που δεν "καίνε" κ τόσο ρεύμα! Edited by giorgoss1
Link to comment
Share on other sites

Η πιο οικονομικη επιλογη για θερμανση με ηλ.ρευμα περα απο το air condition πιστευω οτι ειναι τα panels υπερυθρης θερμανσης
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αν τα δουλέψουμε έτσι όπως πρέπει τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης είναι η καλύτερη και οικονομικότερη λύση.

Για θέματα οικονομίας έχει ένα άρθρο ΕΔΩ που εξηγεί την Τεχνολογία της θέρμανσης υπερύθρων με απλά λόγια.

Έξυπνα Προϊόντα Έξυπνες Αγορές

www.realeshop.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 7 months later...
  • 1 month later...
το θεμα ειναι, με τετοια θερμοκρασια εξω, φτανει για την θερμανση?

 

Mα αυτό είναι όλο το τοπικ! Αν δεν μπορείς να θερμανθείς με κλιματιστικό τί κάνεις? Πείτε ιδεές - λύσεις!

 

τα σημερινα κλιματιστικα φτανουν μεχρι και στα -15 να δουλεουν και να αποδιδουν στην ονομαστικη τους ισχυ.

Οποτε αν εχει υπολογιστει το μεγεθος σωστα και η θερμοκρασια ειναι πανω απο -15 τοτε φτανει και παραφτανει.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά φτάνουν μέχρι -15, πέρσι ένας φίλος που έβαλε κλιματιστικό Toyotomi Kuro στους - 5 που είχε στην Αλεξανδρούπολη γονάτισε έβγαζε χλιαρό αέρα.

Έξυπνα Προϊόντα Έξυπνες Αγορές

www.realeshop.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα σε όλους ! ειμαι καινουργιος στην παρεα και θα ήθελα ρωτησω και εγω με την σειρα μου για τον οικονομικοτερο τρόπο θέρμανσης,

προσωπικα εχω σε όλα τα δωμάτια του σπίτιου μου air condition και τα αναβω , με την διαφορα πως αν τα σβησω όλο το σπίτι μετά θα είναι παγωμένο.Καταλαβαίνετε πως δεν είναι λύση αυτη για να ζεσταθεί μια οικογέννεια και ειδικα όταν υπάρχουν μικρά παιδια . Για τις εναλλακτικές λύσεις θέρμανσης όπως ενεργειακο τζάκι , πελλετ κλπ , ξερετε κατι ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ! ειμαι καινουργιος στην παρεα και θα ήθελα ρωτησω και εγω με την σειρα μου για τον οικονομικοτερο τρόπο θέρμανσης,

προσωπικα εχω σε όλα τα δωμάτια του σπίτιου μου air condition και τα αναβω , με την διαφορα πως αν τα σβησω όλο το σπίτι μετά θα είναι παγωμένο.Καταλαβαίνετε πως δεν είναι λύση αυτη για να ζεσταθεί μια οικογέννεια και ειδικα όταν υπάρχουν μικρά παιδια . Για τις εναλλακτικές λύσεις θέρμανσης όπως ενεργειακο τζάκι , πελλετ κλπ , ξερετε κατι ?

 

εχω ενεργειακο τζακι, ζεσταινει το σαλονι σουπερ. στα υπνοδωματια με αιρκοντισιον και πανελ υπερυθρης θερμανσης.

μπορεις βεβαια να ενωσεις το τζακι με τα σωματα του καλοριφερ και να ζεσταινεις ολο το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

και γω στο σπίτι μου εχω ενεργειακο τζάκι με συνδεση των καλοριφέρ μου...πραγματικα μου ζεσταινει όλο το σπίτι και έχω παντα ζεστό νερό , πιστευω πως ειναι ένας οικονομικος τρόπος θέρμανσης ,και φυσικα καιω και λιγοτερα ξυλα από άλλες χρονιες...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ! ειμαι καινουργιος στην παρεα και θα ήθελα ρωτησω και εγω με την σειρα μου για τον οικονομικοτερο τρόπο θέρμανσης,

προσωπικα εχω σε όλα τα δωμάτια του σπίτιου μου air condition και τα αναβω , με την διαφορα πως αν τα σβησω όλο το σπίτι μετά θα είναι παγωμένο.Καταλαβαίνετε πως δεν είναι λύση αυτη για να ζεσταθεί μια οικογέννεια και ειδικα όταν υπάρχουν μικρά παιδια . Για τις εναλλακτικές λύσεις θέρμανσης όπως ενεργειακο τζάκι , πελλετ κλπ , ξερετε κατι ?

 

Ενεργειακο τζακι η σομπες πελετ συνδεμενες με το κυκλωμα καλοριφερ ειναι η οικονομικοτερη λυση ειδικα για οικογενειαρχες με μικρα παιδια που πρεπει το σπιτι να ειναι ζεστο ολη μερα και ολη νυχτα.Και σιγουρα θα κανεις αποσβεση του κοστους σε 1-2 χρονια.Με πετρελαιο και ρευμα οικονομια δεν κανεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ! ειμαι καινουργιος στην παρεα και θα ήθελα ρωτησω και εγω με την σειρα μου για τον οικονομικοτερο τρόπο θέρμανσης,

προσωπικα εχω σε όλα τα δωμάτια του σπίτιου μου air condition και τα αναβω , με την διαφορα πως αν τα σβησω όλο το σπίτι μετά θα είναι παγωμένο.Καταλαβαίνετε πως δεν είναι λύση αυτη για να ζεσταθεί μια οικογέννεια και ειδικα όταν υπάρχουν μικρά παιδια . Για τις εναλλακτικές λύσεις θέρμανσης όπως ενεργειακο τζάκι , πελλετ κλπ , ξερετε κατι ?

 

Εγω θα σου έλεγα και πέλλετ σόμπα αερόθερμη, αν το σπίτι σου δεν ειναι αρκετα μεγάλο ή εχεις ενιαίους χωρους, δεν είναι ακριβές και ούτε έχει κανενα θέμα με το σπίτι , θελω να πω πως δεν λερωνουν και ζεσταινουν φοβερά !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...