Jump to content

Η άποψη σας: Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;


DJDB
 Κοινοποίηση

Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;  

343 members have voted

  1. 1. Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;

    • Laptop
      108
    • Υβριδικό tablet/laptop
      211
    • Κανένα από τα δύο
      24


Recommended Posts

Την επανέναρξη της λειτουργίας μιας… παλιάς στήλης του myphone.gr που με τα σχόλια σας δείξατε (και δείχνετε) πως αγαπήσατε αποφασίσαμε εδώ στο myphone.gr. Ο λόγος φυσικά για τις δημοσκοπήσεις, οι οποίες πλέον μπαίνουν κάτω από τον γενικό τίτλο «η άποψη σας» και κάθε Παρασκευή θα σας καλούν να πάρετε μέρος στο σχετικό γκάλοπ αλλά και να εκφράσετε μέσω των σχολίων σας την άποψη σας πάνω στο εκάστοτε θέμα που αυτή θα θέτει.

 

Για αυτήν την εβδομάδα αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε με κάτι που φαίνεται να λαμβάνει ολοένα και περισσότερη εξάπλωση τις τελευταίες μέρες, ειδικά μετά την παρουσίαση τόσων συσκευών του είδους στην τρέχουσα τεχνολογική έκθεση IFA. Μιλάμε φυσικά για τις υβριδικές συσκευές που αποτελούν μια «μίξη» tablet και laptop, έναν τύπο που έγινε γνωστός κυρίως μετά την παρουσίαση του Surface της Microsoft πριν από μερικές εβδομάδες.

 

Οι συσκευές αυτές λοιπόν φαίνεται να συνδυάζουν όλα τα πλεονεκτήματα ενός laptop αλλά και αυτά ενός tablet, δείχνοντας ίσως τον δρόμο προς την κατάργηση των laptop, τουλάχιστον όπως τα ξέραμε μέχρι σήμερα.

 

Έτσι λοιπόν, το ερώτημα μας είναι το εξής:

 

Εάν αγοράζατε μια συσκευή του είδους μέσα στις επόμενες εβδομάδες, θα προτιμούσατε ένα «κλασσικό» laptop ή ένα υβριδικό laptop/tablet;

 

Φυσικά, περαιτέρω ανάλυση της άποψης σας μπορείτε να κάνετε με ένα σχόλιο!

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για μενα προσωπικα ενα υβριδικο tablet pc αντιστοιχο της Τoshiba η' της Sony που εβγαλε.:)

Τα laptop και desktop για μενα ειναι παρελθον(θα ειναι):p

Και ενα πιο light αλα transformer tablet για να δεσει το γλυκο:lol::lol:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

να σκεφτουμε ομως οτι και τα "κλασικα" laptop πλεον αλλαζουν. παρουιαστηκαν στην IFA καποια laptop τα οποια εχουν οθονη αφης

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι τα windows 8 θα ειναι δυσχρηστα με το κλασικο ποντικι, χωρις οθονη αφης. Προς τα εκει κινουμαστε για να μας τα παρουν παλι:(

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τό έγραψα πριν μισό λεπτό αλλού και το αντιγράφω...

 

Είτε μας αρέσουν είτε όχι, τα Win8 φέρνουν μία τεράστια αλλαγή στην ιστορία των υπολογιστών. Και δεν είναι ότι φέρνουν κάτι καινούριο, διότι τέτοιες συσκευές έχουν κυκλοφορήσει ήδη (πχ transformer) αλλά είναι η πρώτη φορά που ΟΛΟΙ ακολουθούν αυτό το δρόμο, κάνοντας πλέον must για μια εταιρεία να έχει μία τέτοια συσκευή. Μου θυμίζει λίγο το 2007. Σίγουρα υπήρχαν touch κινητά πριν το iPhone, αλλά μετά από αυτό άρχισαν όλοι να ασχολούνται σοβαρά και αποκλειστικά με αυτή τη μορφή συσκευών.

 

Βέβαια να τονίσω ότι το δίλλημα που μπαίνει, για μένα αφορά μόνο Windows8 συσκευές, διότι είναι άδικο/άνισο να βάζεις τις άλλες πλατφόρμες μέσα. Δηλαδή ένας που δεν έχει φορητό υπολογιστή δε μπορεί να αποφασίσει ανάμεσα σε iPad ή SonyVAIO, πολύ απλά διότι μιλάμε για συσκευές που κάνουν εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

Και κάτι τελευταίο, μεταξύ σοβαρού και αστείου. Δεν πιστεύετε ότι η MS θα μπορούσε να κλέψει μία περήφημη ατάκα αντιπάλου, λέγοντας "Reinventing computer"?

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

να σκεφτουμε ομως οτι και τα "κλασικα" laptop πλεον αλλαζουν. παρουιαστηκαν στην IFA καποια laptop τα οποια εχουν οθονη αφης

 

Προτιμω φορητοτητα και μεχρι 12.5 ιντσες και δεν μου αρεσουν οθονες που δεν ειναι συρταροτα πανω στο πληκτρολογιο και να γινονται κανονικα tablet οπως στο Toshiba η' της Sony.

Αυτο το χαρακτηριστικο δεν το εχουν τα laptop με αφη

Κι αν θελω μεγαλυτερη οθονη υπαρχει η tv η'monitor.

Προτιμω δηλαδη αποσπομενη οθονη που παιζει 2 ρολους και laptop και tablet:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη σπιτι υπαρχει desktop τωρα θα προτιμουσα ενα υβριδικο εκει γυρω στις 12 ιντσες ωστε να εχεις τα πλεονεκτηματα τοσο εντος netbook οσο κ ενος tablet
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κατι σαν το Asus Padfone, με τετραπυρηνo arm big.LITTLE αποτελουμενο απο δυο Cortex-A7 που καλυπτουν τις απαιτησεις του κινητου με ελαχιστη καταναλωση και δυο Cortex-A15 που να κουμπωνει και σε οθονη tablet/laptop και σε οθονη desktop!

Ζηταω πολλα?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Αν ηθελα κατι με μικρη οθονη και ειχα λιγες απαιτησεις θα πηγαινα σε υβριδιο μαλλον, πιο βολικο. Στη παρουσα φαση ομως θα προτιμουσα διχως δευτερη σκεψη ενα καλο gaming laptop μιας και τα υβριδια ειναι αχρηστα σε αυτο το τομεα. Αρα, αν μιλαμε για μεγαλο μεγεθος οθονης τοτε laptop, αν μιλαμε για μικρες οθονες τοτε υβριδιο. Φυσικα, μη ξεχναμε οτι εχει να κανει και με τις απαιτησεις του καθενος.
Link to comment
Share on other sites

Ενα δυνατό ultrabook στις 13-14" για μένα ειναι ιδανικό. Τα tablet απο μόνα τους έχουν αρκετά περιορισμένο hardware ενώ τα υβριδικά θα ανεβάζουν πολύ την τιμή .

 

Για μενα ultrabook > tablet

 

Βεβαια η αλήθεια ειναι οτι εχω αρχίσει και το σκέφτομαι λόγω windows 8 tablet αλλά περιμένω να τα δουλέψω πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Τό έγραψα πριν μισό λεπτό αλλού και το αντιγράφω...

 

Είτε μας αρέσουν είτε όχι, τα Win8 φέρνουν μία τεράστια αλλαγή στην ιστορία των υπολογιστών. Και δεν είναι ότι φέρνουν κάτι καινούριο, διότι τέτοιες συσκευές έχουν κυκλοφορήσει ήδη (πχ transformer) αλλά είναι η πρώτη φορά που ΟΛΟΙ ακολουθούν αυτό το δρόμο, κάνοντας πλέον must για μια εταιρεία να έχει μία τέτοια συσκευή. Μου θυμίζει λίγο το 2007. Σίγουρα υπήρχαν touch κινητά πριν το iPhone, αλλά μετά από αυτό άρχισαν όλοι να ασχολούνται σοβαρά και αποκλειστικά με αυτή τη μορφή συσκευών.

 

Βέβαια να τονίσω ότι το δίλλημα που μπαίνει, για μένα αφορά μόνο Windows8 συσκευές, διότι είναι άδικο/άνισο να βάζεις τις άλλες πλατφόρμες μέσα. Δηλαδή ένας που δεν έχει φορητό υπολογιστή δε μπορεί να αποφασίσει ανάμεσα σε iPad ή SonyVAIO, πολύ απλά διότι μιλάμε για συσκευές που κάνουν εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

Και κάτι τελευταίο, μεταξύ σοβαρού και αστείου. Δεν πιστεύετε ότι η MS θα μπορούσε να κλέψει μία περήφημη ατάκα αντιπάλου, λέγοντας "Reinventing computer"?

Να το πω πιο απλα με τα Windows 8 θα εχουμε μεχρι τα Χριστουγεννα ενα πραγματικο τεχνολογικο τσουναμι απο desktop/laptop/ultrabook εως tablet pc/smartphone με ποικιλια σε χαρακτηριστικα, ντιζαιν και τιμες για ολα τα γουστα για ολα τα βαλαντια.

 

Edit:Η τελευταια προταση σου εχει αρκετη δοση αληθειας.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς/ευτυχώς τα γκάζια που απαιτεί η δουλειά μου καθιστούν tablets, convertibles, ultrabooks κτλ ανεπαρκή. Ταυτόχρονα όσο πιο ελαφρύ τόσο πιο καλά. Για μένα είναι μονόδρομος το Sony VAIO Z (τετραπύρηνος επεξεργαστής με full ταχύτητα). Κατά τα άλλα πιστεύω ότι κάτι σαν το Microsoft Surface, είτε RT είτε x86 καλύπτει πλέον τις ανάγκες του 70-80% των χρηστών φορητών υπολογιστών. Οι υπόλοιποι είτε θέλουν μεγαλύτερη οθόνη είτε περισσότερη ταχύτητα/χώρο/κλπ-κλπ.

 

Σημειωτέον όλα τα Ultrabooks έχουν επεηεργαστή στα 17W, ήτοι ίδιο με το Surface x86. Αυτοί οι επεξεργαστές ΔΕΝ είναι γρήγοροι (πολύ πιο γρήγοροι από Atom και από τους παλιούς ULV βέβαια), είναι απλά αρκετοί.

Edited by oyabun
Link to comment
Share on other sites

Laptop απο μενα!!

Προτιμω ενα τουμπανο laptop μεχρι 15 inc οθονη !! παρα ενα ταblet/laptop που θα εχει τις μισες δυνατοτητες ( πχ gaming.. )

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ικανοποιητικό επεξεργαστή προφανώς laptop. Εδώ και 20 μέρες έχω το lenovo x230, στα 12.5", 1.7 κιλά λόγω 9 cell μπαταρίας με 3G module, ι5 επεξεργαστή, 8GB μνήμη και του έβαλα εγώ SSD. Λοιπόν πιάνει τουλάχιστον 7 ώρες αυτονομία με 3G (έχω πιάσει και 10 ώρες αλλά έτυχε και έκλεινε και η οθόνη λόγω ότι δεν ήμουν μπροστά στο laptop όλη την ώρα) και αναλόγως την χρήση χωρίς 3G, 8 ώρες είναι εφικτό, άμα χαμηλώσω και φωτεινότητα πάει για 10+ ώρες. Δεν έχω καταφέρει να ακούσω το ανεμιστηράκι ακόμα και μου φαίνεται απίστευτο. Είμαι πολύ ικανοποιημένος και μπορεί να βγάλω όλη την μέρα με μπαταρία. Αυτές τις μέρες είχα αρκετές ώρες το laptop πάνω στα πόδια μου και η θερμότητά του ήταν απίστευτα χαμηλή.
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα laptop, υβρίδια, tablets, tabletphones, smartphones, αλλά είναι όλα υποκατάστατα. Πραγματικοί υπολογιστές είναι μόνο τα desktop.

Εφόσον λοιπόν έχεις desktop, υβρίδιο χωρίς δεύτερη σκέψη (ή και απλό tablet). Τη φορητότητα ενός tablet τα laptop δεν την βλέπουν ούτε με κυάλια.

 

Αν όμως δεν έχεις desktop, τότε τα laptop έχουν σαφή λόγο ύπαρξης. Τα υβρίδια δεν σε καλύπτουν.

 

Για μένα desktop+tablet είναι ο ιδανικός συνδυασμός.

Samsung galaxy S4, Samsung Ativ s, Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition, Asus Transformer Prime
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω και απο τα δυο (λαπτοπ-desktop) θα επαινα ενα tablet/laptop ετσι για δοκιμη..Κι ας εχει (πιθανον για αρχη ) τις μισες δυνατοτητες απο ενα καθαρο φορητο/σταθερο υπολογιστη..
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ικανοποιητικό επεξεργαστή προφανώς laptop. Εδώ και 20 μέρες έχω το lenovo x230, στα 12.5", 1.7 κιλά λόγω 9 cell μπαταρίας με 3G module, ι5 επεξεργαστή, 8GB μνήμη και του έβαλα εγώ SSD. Λοιπόν πιάνει τουλάχιστον 7 ώρες αυτονομία με 3G (έχω πιάσει και 10 ώρες αλλά έτυχε και έκλεινε και η οθόνη λόγω ότι δεν ήμουν μπροστά στο laptop όλη την ώρα) και αναλόγως την χρήση χωρίς 3G, 8 ώρες είναι εφικτό, άμα χαμηλώσω και φωτεινότητα πάει για 10+ ώρες. Δεν έχω καταφέρει να ακούσω το ανεμιστηράκι ακόμα και μου φαίνεται απίστευτο. Είμαι πολύ ικανοποιημένος και μπορεί να βγάλω όλη την μέρα με μπαταρία. Αυτές τις μέρες είχα αρκετές ώρες το laptop πάνω στα πόδια μου και η θερμότητά του ήταν απίστευτα χαμηλή.

 

Σκέψου ότι το Microsoft Surface Pro θα σου προσφέρει τα παραπάνω στα 900gr(!!!) με οθόνη IPS 1920x1080 (δεν είπες ποια πήρες). Η μόνη διαφορά ίσως να είναι η μνήμη, που αποκλείεται να περάσει τα 4GB στο Surface. Δεν πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερη επιλογή από το X230;

Link to comment
Share on other sites

Ένα tablet 15 ή 17 ιντσών θα είναι μεγάλο κ δύσχρηστο. Οπότε νομίζω πως όλα έχουν θέση στον πάγκο προς πώληση ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός!
Link to comment
Share on other sites

Άνετα υβριδικό tablet/laptop με οθόνη 11.6-12.5" για τον μέσο χρήστη γιατί έχει την χρηστικότητα του laptop αλλα και την φορητότητα του tablet όπου χρειαστεί!
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι το Microsoft Surface Pro θα σου προσφέρει τα παραπάνω στα 900gr(!!!) με οθόνη IPS 1920x1080 (δεν είπες ποια πήρες). Η μόνη διαφορά ίσως να είναι η μνήμη, που αποκλείεται να περάσει τα 4GB στο Surface. Δεν πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερη επιλογή από το X230;

 

1) Χρησιμοποιώ μόνο Linux, ό,τι ανέφερα είναι σε περιβάλλον Linux.

2) Δεν πήρα IPS γιατί ήθελα να έχει κάμερα ενσωματωμένη και δεν παίζω παιχνίδια, μου φαίνεται μια χαρά αυτή που έχει

3) Έχω διαβάσει ότι το πληκτρολόγιο του είναι χάλια. Έχεις χρησιμοποιήσει lenovo keyboard με φωτισμό κιόλας;

4) Ειδικά για windows οι μηχανικοί της Lenovo έχουν optimized drivers απλά το αναφέρω καθώς δεν τα χρησιμοποιώ

5) Βάζω στοίχημα για την ανωτερότητα της κατασκευής (όσοι έχουν δει καλά μοντέλα Lenovo ξέρουν)

6) Έχω ipad και έχω να το χρησιμοποιήσω από όταν πήρα το lenovo

7) Αν και δεν ξέρω τι δίσκο έχει το surface, βάζω στοίχημα ότι δεν θα είναι πιο γρήγορος από τον SSD samsung 830 256GB. Αντιγραφή 6.9GB αρχείων από φάκελο σε άλλο, σε 29 δευτερόλεπτα. Boot σε linux σε λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα.

8) 4GB μνήμη δεν μου έφταναν, στο παλιό μου laptop δυσκολευόταν.

9) Η Lenovo όταν αγοράζεις thinkpad με 3G αν θες σου δίνει κάρτα sim για mobile internet (Lenovo access sim) με φθηνό roaming σε αρκετές χώρες της Ευρώπης και στην Αμερική.

 

Δεν θυμάμαι τι άλλο έχει. Σε γενικές γραμμές είμαι και εναντίον microsoft αλλά αν έβγαζε κάτι καλό θα το κοιτούσα όμως δεν μου γέμισε το μάτι. Το έχω στο αεροπλάνο και δεν με απογοήτευσε τόσες μέρες.

 

Edit:

10) Σε windows έχει tool για deep sleep mode με αυτονομία 30 ημέρες

11) Έχει λειτουργία πάλι σε windows ώστε όταν είσαι σε ένα συνέδριο ας πούμε που αλλάζεις αίθουσες ανά διαστήματα, όταν κλείνεις το καπάκι και πάει σε suspend να μην αποσυνδέεται από το internet για όσο χρόνο έχεις δηλώσει ώστε να μην βγαίνεις offline

12) To 3G module είναι και GPS (λογικά θα έχει και το surface)

13) έχει και μηχανισμό προστασίας του δίσκου σε περίπτωση πτώσης του laptop

Edited by giorgaras
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δουλεψει υβριδικο οποτε και δεν ειναι τιμιο να πω πιο θα διαλεγα.

οτιδηποτε παντως ειναι κατω απο 10 ιντσες το κρινω ως αχρηστο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα υβριδικό, π. χ asus eee pad, αλλά επειδή κοστίζει οσο και το ultrabook της Asus με sandy bridge θα επενδυα στο ultrabook λόγω εφαρμογών και specs,

+οτι τώρα δε κάνεις ούτε root χωρίς τη βοήθεια επεξεργαστή x86

Edited by inactiveaccount54432
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...