Jump to content

Sony Xperia™ V


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 140
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 6 months later...

Τι λέει παιδιά; Μόνο 1 άτομο το αγόρασε τελικά; :D

 

Εγώ πάντως αρχίζω να το σκέφτομαι τώρα που έπεσε η τιμή του...

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι μπας και δεν μου κάνει μεγάλη αίσθηση προερχόμενος από Xperia S = ίδιο μέγεθος οθόνης, αλλά ανώτερος επεξεργαστής..

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι λέει παιδιά; Μόνο 1 άτομο το αγόρασε τελικά; :D

 

Εγώ πάντως αρχίζω να το σκέφτομαι τώρα που έπεσε η τιμή του...

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι μπας και δεν μου κάνει μεγάλη αίσθηση προερχόμενος από Xperia S = ίδιο μέγεθος οθόνης, αλλά ανώτερος επεξεργαστής..

 

Αν μπορείτε να μου βρείτε ελαττώματα παρακαλώ να τα πείτε

Αλλα ας ενδιαφερθεί κάποιος και να μου πει πως το κανω ροοτ. Δεν ξερω και πολλα από αυτά.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε να μου βρείτε ελαττώματα παρακαλώ να τα πείτε

Αλλα ας ενδιαφερθεί κάποιος και να μου πει πως το κανω ροοτ. Δεν ξερω και πολλα από αυτά.

 

Από θέμα specs πιστεύω πως είναι από τα καλύτερα κινητά γιατί απλά συνδυάζει πολλά που ακόμη και ακριβότερα κινητά δεν έχουν! Αρκετά γρήγορο, καλή κάμερα με φλας, υψηλής ανάλυσης οθόνη, αφαιρούμενη μπαταρία, κάρτα SD, ραδιόφωνο, μπροστινή κάμερα, 4G, NFC και όλα αυτά σε ένα πρακτικό μέγεθος συσκευής.

 

Αν θέλουμε να βρούμε κάτι αρνητικό ίσως μόνο η διάρκεια της μπαταρίας που πάνω από μια μέρα δεν κρατάει.

 

Για root φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν γνωρίζω επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορει να κρατάει μπαταρία του μια με μιάμιση μερα αλλά μου κόστισε 295 ευρώ και όχι 600 και 700 που κάνουν τα πολυδιαφημισμένα κινητά που άντε να κρατούν μια μέρα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κρατάει μπαταρία του μια με μιάμιση μερα αλλά μου κόστισε 295 ευρώ και όχι 600 και 700 που κάνουν τα πολυδιαφημισμένα κινητά που άντε να κρατούν μια μέρα παραπάνω.

 

Μπα... κι αυτά κάπου εκεί κρατάνε μη νομίζεις.. Απλά έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά, και πιο "πιασάρικο" brand name. Γι' αυτό πουλάνε 600 700.

 

Τελικά η αγορά του V για μένα πήρε αναβολή, εν αναμονή του Nexus 5 και του Ubuntu touch τον επόμενο μήνα. Οπότε κατά Γενάρη καιρό θα το ξανασκεφτώ ;)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλα παιδια κανεις δεν εχει κανει root αυτο κινητό. Τι αδιαφορία είναι αυτή προς τα κινητά που δεν προωθούνται στα πολυκατάστηματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλα παιδια κανεις δεν εχει κανει root αυτο κινητό. Τι αδιαφορία είναι αυτή προς τα κινητά που δεν προωθούνται στα πολυκατάστηματα.

 

Για δςς εδώ μήπως σε καλύψει

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2277334

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

αν και είμαι πολυ δυσαρεστημένος :mad: με την συμπεριφορά του φορουμ (με εξαίρεση κανα δυο που ενδιαφερθηκαν)

παραθέτω παρακάτω τον τροπο που καταφερα να κανω Root το κινητο μου.

-----

  • Κάνουμε Download και extract το DooMLoRD_Easy-Rooting-Toolkit_v17_perf-event-exploit.zip
  • Ανοίγουμε το Εντοπισμό σφαλμάτων USB στην συσκευή μας μέσα από το Επιλογές για προγραμματιστές.
  • Ανοίγουμε το Άγνωστες Πηγές από το Ρυθμίσεις -> Ασφάλεια
  • Συνδέουμε την συσκευή μας στο pc μας μέσω USB καλωδίου.
  • Ανοίγουμε τον φάκελο του Easy Rooting Toolkit στο pc μας και κάνουμε double click στο “runme_win
  • Στην οθόνη του υπολογιστή σας θα σας ανοίξει ένα παράθυρο terminal εκεί πατήστε ένα οποιοδήποτε πλήκτρο στο πληκτρολόγιο για να συνεχίσετε.
  • Αυτό ήταν το rooting script θα τρέξει και θα εγκαταστήσει τόσο το SuperSU όσο και το Busybox στην συσκευή σας .

(περισσοτερα στοιχεια εδω)

Link to comment
Share on other sites

αν και είμαι πολυ δυσαρεστημένος :mad: με την συμπεριφορά του φορουμ (με εξαίρεση κανα δυο που ενδιαφερθηκαν)

παραθέτω παρακάτω τον τροπο που καταφερα να κανω Root το κινητο μου.

-----

  • Κάνουμε Download και extract το DooMLoRD_Easy-Rooting-Toolkit_v17_perf-event-exploit.zip
  • Ανοίγουμε το Εντοπισμό σφαλμάτων USB στην συσκευή μας μέσα από το Επιλογές για προγραμματιστές.
  • Ανοίγουμε το Άγνωστες Πηγές από το Ρυθμίσεις -> Ασφάλεια
  • Συνδέουμε την συσκευή μας στο pc μας μέσω USB καλωδίου.
  • Ανοίγουμε τον φάκελο του Easy Rooting Toolkit στο pc μας και κάνουμε double click στο “runme_win
  • Στην οθόνη του υπολογιστή σας θα σας ανοίξει ένα παράθυρο terminal εκεί πατήστε ένα οποιοδήποτε πλήκτρο στο πληκτρολόγιο για να συνεχίσετε.
  • Αυτό ήταν το rooting script θα τρέξει και θα εγκαταστήσει τόσο το SuperSU όσο και το Busybox στην συσκευή σας .

(περισσοτερα στοιχεια εδω)

 

Μην είσαι δυσαρεστημένος με το forum. Απ' ότι βλεπεις το κινητό δεν το έχει και πολλής κόσμος Ελλάδα ;)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, θελω να το αγοράσω και εγω το κινητο αλλά θελω να μου πείτε αν εισται ευχαριστημενοι με την κάμερα, αν εχει πάρει αναβάθμιση, και τέλος τι γίνεται με την εγγυηση σε αγορά από σκρουτζομάζο σε καλύπτουν? Φαντάζομαι με τα ελληνικα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, θελω να το αγοράσω και εγω το κινητο αλλά θελω να μου πείτε αν εισται ευχαριστημενοι με την κάμερα, αν εχει πάρει αναβάθμιση, και τέλος τι γίνεται με την εγγυηση σε αγορά από σκρουτζομάζο σε καλύπτουν? Φαντάζομαι με τα ελληνικα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ

 

Δες κάποιες φωτογραφίες που εχω τραβηξει με αναλυση 9Μ (16Χ9).

Link to comment
Share on other sites

Δες κάποιες φωτογραφίες που εχω τραβηξει με αναλυση 9Μ (16Χ9).

ωραία έκλεισε η αγορά... τωρα πρεπει να βρουμε τα 300 ευροπουλα.

Να σε ρωτ'ησω κάτι άλλο, στα μυνηματα τι επιλογες σου εχει για γλώσσες, πχ εμενα το U βγάζει αγγλικα και ελληνικα, μπορείς αυτο να το αλλάξεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι και εγώ κάτοχος αυτού του φανταστικού κινητού εδώ και 5 μήνες. Ευχαριστημένος απο τα πάντα εκτός απο την μπαταρία του που διαρκεί λίγο,ειδικά όταν την ξελιγώνεις με παιχνίδια και εφαρμογές. Η κάμερά του απο τις κορυφαίες. Ένα root το χρειάζεται για να μπορεί κανεις να μεταφέρει εφαρμογές σε εξωτερική μνήμη,γιατί κάποια στιγμή γεμίζει και αυτή. Προσιτή τιμή για τα χαρακτηριστικά του αλλά όπως είπα η μπαταρία θέλει τακτική φόρτιση (θα το δείτε να το λένε και σε άλλα φόρουμ).

Όσο για το root το είχα κάνει όταν το πήρα (μετά απο μία αναβάθμηση σε jelly bean). Για κάποιο λόγο έχασα το root μετά απο κάτι μήνες και το ξαναέκανα με το εργαλείο που περιγράφει ο φίλος πιο πάνω (πρόσφατα). Αξίζει να σημειωθεί ότι το προγραμματάκι για το root κάνει πιο απλή την εκτέλεσή του (είχα φάει πολύ χρόνο και ψάξιμο στο πρώτο root).

Link to comment
Share on other sites

αρχικά εγκαταστήστε την CLOCKWORKMOD, χωρίς να ξεκλειδώστε bootloader, ακολουθώντας της οδηγίες αυτής της σελίδας

 

και μετά ακολουθώντας της οδηγίες αυτής της σελίδας θα έχετε μια τελείως διαφορετική και όμορφη μορφή στο κινητό σας οπως φαίνεται στις παρακάτω εικόνες.

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συντόμως το Xperia V πάει απευθείας για JB 4.3! (παρά τα αντίθετα που αναφέρονταν σε διάφορες ιστοσελίδες τον τελευταίο καιρό)

 

http://blogs.sonymobile.com/2013/11/07/on-jelly-bean-4-3-kit-kat-4-4/

Link to comment
Share on other sites

Αποκρύψετε τη γραμμή του συστήματος και χρησιμοποιείτε το κινητό σας σε λειτουργία πλήρους οθόνης

 

full!screen

 

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΧΘΕΣ αγόρασα και εγώ το κινητό με κόστος

278 ευρώ.Το είχα εντοπίσει εδώ και κάνα εξάμηνο.Ειναι πολύ καλο και σε πολυ καλή τιμή.Περίμενα να πέσει λίγο η τιμή για να το πάρω.Είναι ευρωπαικής εισαγωγής.Εχω εγγύηση 2 χρονια.Θα επανέλθω με τις εντυπώσεις μου αφου το χρησιμοποιήσω 1 εβδομάδα.

Edited by zteblade85
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 5 μέρες χρήσης του κινητού έχω να πω οτι είμαι ιδιαίτερα εντυπωσιασμένος.Το κινητο είναι πολυ καλό.Πολυ ελαφρύ,όμορφο στυλ και πολυ γρήγορο.Η οθόνη είναι πάρα πολυ καλή με ιδιαίτερα καλή ανάλυση.Απορώ πως η sony hellas δεν έφερε αυτό το κινητό στην Ελλάδα!
Link to comment
Share on other sites

'Εφτιαξα σελίδα στο facebook για συζήτηση .Eίναι https://www.facebook.com/sonyxperiaVgr .Περιμένουμε και το update σε 4.3 σήμερα ή αύριο.Ελπίζω να μαζευτούμε όλοι οι χρήστες του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=22367 Νέα αναβάθμιση για το xperia V 9.2.A.0.278 σύντομα!Η 9.2.A.0.276 ΔΕΝ δόθηκε σε κυκλοφορία. Edited by zteblade85
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νέα αναβάθμιση 9.2.A.0.290 ECO Jan 16, 2014 (android 4.3)http://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=22367 Η 9.2.A.0.278 τελικά αποσύρθηκε (είχε βγει 10 Iανουαρίου)!
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες ανοιχτή οθόνη σας βγάζει?

Τελικά η κάμερα τι λέει?επίπεδου xperia s?

Κανένα benchmark έτρεξε κανείς?να δούμε από περιέργειά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™ V

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...