Jump to content

Acer Liquid Gallant Duo


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Kαι το πληρωνουμε δηλαδη ολο αυτο το πηγαινε-ελα?:confused:

 

αυτό δεν το ρωτησα οπότε δεν γνωριζω ν σ απαντησω.

υποθέτω οτι το στελνεις με δικά τους εξοδα

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν διαβάσεις τις πιο πίσω συζητήσεις θα σου λυθεί και αυτή σου η απορία.

 

nikoseggo .... καλό θα ήταν η επικοινωνία σου μαζί τους να γίνετε μέσω mail.

Έτσι θα είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν με κάθε λεπτομέρεια και θα το έχεις και γραπτά.

Αν το κάνεις βάλε και τα mail εδώ για να μάθουμε και εμείς οι υπόλοιποι.

Edited by tagtheodor
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα εγω μολις email στην acer hellas κανοντας ερωτησεις σχετικα με αποκατασταση τεχνικων προβληματων απο τους ιδιους ή αν χρειαζεται να σταλλει εξωτερικο, καθως και αν ολο αυτο επιβαρυνει εμας (οικονομικα) ή εκεινους! Οταν μου απαντησουν, θα σας ενημερωσω!

 

Αμεση απαντηση:

 

Αξιότιμε Πελάτη

 

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας για το τμήμα εξυπηρέτησης

πελατών της Acer Ελλάς, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το παρακάτω

κινητό της Acer δεν διατίθεται στην Ελληνική αγορά και δεν υποστηρίζεται

από τα σέρβις μας.

 

Με εκτίμηση

Acer Support Team

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην το ωαχνετε η acer ελλας δεν αναλαμβανει τιποτα απλα θα σταλει εξωτερικο για service . απο την στιγμη που ειναι αγορασμενο εντος ευρωπαικης ενωσης φτιαχνεται απλα ειναι χρονοβορα η διαδικασια χτυπα ξυλο :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό για τα λευτά του ειναι ότι καλύτερο... Το έχω 2-3 μέρες μόνο βασικά αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο καλό.. Αν ήταν άλλης μάρκας θα το πουλούσαν τουλάχιστω 300+! Μια ερώτηση... πώς μπορούμε να βάλουμε δικό μας ήχο κλήσης? Δεν κατάφερα να βάλω, δεν βρήσκω κάποια επιλογή, μηπως πρέπει να γίνει root??
Link to comment
Share on other sites

Δε λειτουργεί o κλασσικός τρόπος του android δηλαδή να βάλεις τον ήχο που θες στο /sdcard/media/audio/ringtones ;
Link to comment
Share on other sites

Εκεί τα βάζω, τα βρήσκω τα επιλέγω αλλά δεν τα παίζει.. Τελικά έβαλα το Go SMS Pro και όταν πάω να διαλέξω ήχο κλήσεις μου βγάζει να διαλέξω μέσω του Go SMS Pro και όλα ok!!
Link to comment
Share on other sites

εγώ επικοινώνησα τηλεφωνικώς και μου είπαν αυτά που έχω αναφέρει ήδη σε άλλο ποστ

οτι το παραλαμβάνουν και το στέλνουν αυτοί στο εξωτερικό ειναι υποχρεωμένοι από την ευρωπαικη νομοθεσία

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αξίζει όλα τα λεφτά του το κινητό. Δεν είναι υπερτιμολογημένο σε σύγκριση με άλλα κινητά στην αγορά μας.

Εμένα δεν έχει κολλήσει πουθενά,λόγω μνήμης φυσικά και η κάμερα είναι μια χαρά.

Το μόνο πρόβλημα που έχουμε εστιάσει όλοι είναι η μπαταρία του. Όμως αν το rootαρεις και ακολουθήσεις τις οδηγίες μου παραπάνω με το juice defender ultimate θα δεις μεγάλη διαφορά.

Στο προτείνω :D

 

Επίσης κάτι νέο που πρόσθεσα. Το Nova Launcher χωρίς να απεγκαταστήσω τον παλιό. O Nova μ'αρέσει γιατί έχεις την αίσθηση ότι η επιφάνεια εργασίας είναι πολυδιάστατη (δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς) δείτε σχετικό βίντεο

και το βασικότερο εκμεταλλεύομαι όλο το πλάτος της οθόνης ενώ ο παλιός ο launcher μ'έκοβε λίγο περιμετρικά.

 

 

 

Εγώ το έκανε με τις οδηγίες του PaulOBrien από το Modaco ... εδώ. Στην αρχή, απ'ότι θυμάμαι, δυσκολεύτηκα με τους drivers δλδ να δούνε τα windows το κινητό.

Στην παράγραφο 2 λέει ότι πρέπει να βγάλεις την μπαταρία από το κινητό, συνδέεις το κινητό μέσω usb στον υπολογιστή και θα σου βγάλει μια άγνωστη συσκευή. Αυτό το έκανα αλλά παπαλά. Τελικά την είδε μόνο όταν πρόσθεσα ξανά την μπαταρία και φυσικά έγινε για λίγο γιατί μετά ξεκινά να φορτίζει την μπαταρία. Το σημαντικό στο rootάρισμα είναι να περαστούν σωστά οι drivers φίλε μου. Τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

Follow this simple guide to using SuperRecovery and rooting your device (Windows PC required!)

1.Download the tools pack linked below and extract to a directory on your PC.

 

2.Take the back off your device and pull the battery. Run device manager on your PC. Plug the device into your PC via the USB cable and you will see an 'unknown device' briefly appear in Device Manager. Right click this device and select 'update driver', specifying the location where you just extracted the tools zip (specifically, the driver folder for your chosen OS).

 

3.With the driver installed, you're ready to run the flashing tool. From the 'Flash Tool' directory run 'Flash_tool.exe'. Unplug your device at this point.

 

4.The 'Download Agent' field is automatically populated. You need to click the 'Scatter-loading' button and select the 'MT6575_android_scatter_emmc.duo.modaco.txt' file from the 'Scatter directory'.

 

5.Next you need to tell the application which part you want to flash. Click the 'RECOVERY' line and select the 'recovery.superboot.duo.img' file from the 'Images' directory.

 

6.That's it! Don't click any other options. Note that flashing is DANGEROUS, and you do so entirely at your own risk. If you're ready to go, press 'Download'. Do NOT click any other buttons!

 

7.Now, with your device off, plug it back in via USB. You will first see a red bar, then a yellow progress bar, then a green success box as shown below.

 

8.When the flash is complete, turn your device on with 'volume up' held. This will launch recovery. When the recovery screen loads, press the volume up key to show the menu and select the reboot option. Your device is now rooted!

μετά απο το έκτο βήμα συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή πριν η μετά το download ? και πως κάνω επανεκκινηση με το volume up?

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τις πιο πίσω συζητήσεις θα σου λυθεί και αυτή σου η απορία.

 

nikoseggo .... καλό θα ήταν η επικοινωνία σου μαζί τους να γίνετε μέσω mail.

Έτσι θα είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν με κάθε λεπτομέρεια και θα το έχεις και γραπτά.

Αν το κάνεις βάλε και τα mail εδώ για να μάθουμε και εμείς οι υπόλοιποι.

 

 

 

 

Γεια σας ενδιαφέρομαι για την αγορά του "acer liquid gallant duo" και θα ήθελα να μάθω αν η εγγύηση ισχύει κανονικά, και αν υποστηρίζετε το εν λόγω προϊόν, επειδή δεν εισάγεται στην Ελλάδα (κακώς).

Επίσης θα ήθελα να μάθω, τα αρχεία που υπάρχουν για κατέβασμα στο site σας και αφορούν το κινητό τι είδους αναβάθμιση είναι?

 

support_greece@acer-euro.com

8 Οκτ

προς Εμένα

Αξιότιμε Πελάτη

 

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας για το τμήμα εξυπηρέτησης

πελατών της Acer Ελλάς, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το παρακάτω

κινητό της Acer δεν διατίθεται στην Ελληνική αγορά και δεν υποστηρίζεται

από σέρβις.

 

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία η διευκρίνηση είμαστε στην διάθεσή σας

 

Με εκτίμηση

Acer Support Team

 

 

Greek Helpdesk Department

e-mail: support_greece@acer-euro.com

Phone: 801 500 2000 (Από σταθερό ΟΤΕ)

Phone: 211 300 1007 (Από κινητό και παροχέα εκτός ΟΤΕ)

FAX: +39 093 146 9465

 

 

 

nikos eggonopoulos nikoseggo@gmail.com

8 Οκτ

προς support_greece

Σε περίπτωση βλάβης που μπορώ να απευθυνθώ η να στείλω το κινητό? για τις αναβαθμίσεις λογισμικού που σας ανέφερα στο πρώτο email γνωρίζετε?

 

 

Στις 8 Οκτωβρίου 2012 4:43 μ.μ., ο χρήστης <support_greece@acer-euro.com> έγραψε:

support_greece@acer-euro.com

9 Οκτ

προς Εμένα

Αξιότιμε πελάτη,

 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με το τμήμα εξυπηρέτησης

πελατών της Acer Ελλάς, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σε περίπτωση που

χρειαστείτε υποστήριξη, το πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο σέρβις που

επισκευάζει Acer κινητά βρίσκεται στην Ιταλία ή μπορείτε να απευθυνθείτε

στον μεταπωλητή σας. Επιπλέον για το συγκεκριμένο κινητό το site της Acer

διαθέτει έναν driver για την Usb θύρα.

 

 

 

Με εκτίμηση

Acer Support Team

 

 

Greek Helpdesk Department

e-mail: support_greece@acer-euro.com

Phone: 801 500 2000 (Από σταθερό ΟΤΕ)

Phone: 211 300 1007 (Από κινητό και παροχέα εκτός ΟΤΕ)

FAX: +39 093 146 9465

 

Και μετά πήρα τηλ για διευκρινήσεις οπου μου είπαν και τα παραπάνω δηλαδη οτι το στέλνω στην acer και η acer στο εξωτερικο για επισκευη διοτι δεν εχουν τεχνικό τμημα για κινητα. Ειναι υποχρεωμένοι απο την ευρωπαικη νομοθεσία να το αναλάβουν μου το είπαν και οι ιδιοι. Προφανως στα mail τοποθετηθηκαν απο το τεχνικο τμημα

 

Σ ευχαριστώ και για την απαντησεις στο θέμα του root, ακόμη το σκεφτομαι αν θα το κάνω.

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος φίλε μου το τηλ είναι Dual-SIM Active και οι δυο κάρτες πάιζουν ταυτόχρονα και όταν μιλάς στην μια σιμ κάρτα και σε καλούν στην δεύτερη χτυπάει κανονικά ..και για ένα φίλο που ρώτησε ποια είναι η διαφορά :

-Τα Dual-SIM Standby (DSS) απαιτούν από το χρήστη να διαλέξει ποια από τις 2 SIM θα χρησιμοποιεί για να λαμβάνει και να πραγματοποιεί κλήσεις. Έτσι όταν μιλάει, η άλλη γραμμή στέλνει μήνυμα στις κλήσεις ότι το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο.

-Από την άλλη τα Dual-SIM Active (DSA) επιτρέπουν και στις δύο κάρτες SIM να είναι παράλληλα ενεργοποιημένες και να δέχονται τηλεφωνήματα την ίδια στιγμή. Έτσι είναι ουσιαστικά σαν να έχεις δύο τηλέφωνα.

Το τηλ μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλό, το μοναδικό του θέμα είναι ότι δεν έχει μενου στα Ελληνικά που δεν με ενοχλεί τοσο αλλά πιστεύω θα το φτιάξουν σύντομα...Βρήκα και Ελληνικο τ9 πληκτρολόγιο και είναι μια χαρά..Το φλας δουλευει μια χαρά στις βραδινές φώτο οπότε όλα κομπλέ :)

 

γραφει ελληνικα μυνηματα 160 χαρακτηρες

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή και πάς Usb storage -> Ringtones βάζεις τους ήχους σου και μετά μπαίνεις στο κινητό σου ....

Settings -> Sound -> Phone Ringtone και επιλέγεις ποιο(ν) θέλεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κανενα καλο Handsfree με καλωδιο παντα που να χει και καλη ποιοτητα για μουσικη . εχετε δοκιμασει απο sony ericksson εαν παιζει λειτουργει το κουμπι για απαντηση ? εχετε να προτεινεται καποιο που να δουλευει σωστα ?
Link to comment
Share on other sites

κανα παιχνιδακι εχετε παιξει με το κιν? Πως τα παει?

 

Το virtual tennis και το assassins creed τα παίζει μια χαρά εκείνο που δεν παίζει και με στεναχώρησε είναι το nba jam. Άλλα ποιο απλά παιχνιδάκια τα παίζει κανονικότατα

Το πρόβλημα παραμένει η μνήμη του, για να βάλεις μεγάλα παιχνίδια θέλει να το ρουταρεις, για να αναγνωρίζει την sd card σαν την μνήμη του κινητού. Και αυτό λόγω της ics

Edited by nikoseggo
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το πήρα κι εγώ από προχτές και γενικά μου αφήνει πολύ καλή εντύπωση! Το πρόβλημα είναι πως για να δουλεύει το ραδιόφωνο θέλει τα δικά του ακουστικά που είναι άθλια... Του iPhone που δοκίμασα δεν ενεργοποιούν τον δέκτη...! Γνωρίζει κάποιος τι τύπου jack είναι συμβατά με την συσκευή;
Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το πήρα κι εγώ από προχτές και γενικά μου αφήνει πολύ καλή εντύπωση! Το πρόβλημα είναι πως για να δουλεύει το ραδιόφωνο θέλει τα δικά του ακουστικά που είναι άθλια... Του iPhone που δοκίμασα δεν ενεργοποιούν τον δέκτη...! Γνωρίζει κάποιος τι τύπου jack είναι συμβατά με την συσκευή;

 

Εμένα με τα HTC δουλεύει κανονικά το ραδιόφωνο και οι κλήσεις, το μόνο που δεν δουλεύει είναι η εναλαγη στην μουσική

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Acer Liquid Gallant Duo

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...