Jump to content

Παράπονα για το Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχεις στην κατοχή σου?

 

Ναι το έχω στην κατοχή μου.

 

Έχει γραφτεί δεκάδες φορές ότι το πρόβλημα της καθυστέρησης στο ανοιγμα των επαφών οφείλεται στους ρυθμίσεις συστήματος που έχουν τα android από το ice cream και μετά.

Ο dialer με βαση αυτη την ρύθμιση συμπεριφερεται σαν μια κοινή εφαρμογή με high priority και κλείνει μετα απι 40-50 λεπτα οταν το σύστημα χρειάζεται περισσότερη ram για αλλες εφαρμογές.

Επειδή είναι βαρύς λόγο των πολλών δυνατοτήτων του, όταν κλεισει και τον χρειαστούμε για μια κλήση η για να δούμε κάποια επαφή, χρειάζεται 2 δευτερόλεπτα παραπάνω για να φορτώσει από την αρχή.

Αντιθέτως αλλοι dealers απο το μάρκετ εχουν ρύθμιση να μην κλείνουν και ειναι πάντα διαθέσιμοι.

Στο Note 2 με τοσo μεγάλη ram, απλα δεν κλείνει γι αυτο δεν καθυστερεί.

Αν όμως για κάποιο λόγο κάνουμε διαγραφή μνήμης, καθυστερεί να φορτώσει.

 

Μου κάνει εντύπωση ότι οι περισσότεροι που διαμαρτύρονται εχουν αγοράσει την συσκευή πρόσφατα και θα έπρεπε να τα ξέρουν ολα αυτα αφου εχουν ειπωθεί δεκάδες φορές.

 

Χαίρομαι που αναγνωρίσεις πως υπάρχει το πρόβλημα κ πως για να λειτουργεί άψογα ένα τέτοιο κινητό, θα έπρεπε να έχει μεγαλύτερη ram. Απλά ήθελα να πω πως ήταν απαράδεκτο για τηνSamsung ενώ ήξερε τις απαιτήσεις του λειτουργικού που το κατασκεύασε με τόσο μικρή ram.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαίρομαι που αναγνωρίσεις πως υπάρχει το πρόβλημα κ πως για να λειτουργεί άψογα ένα τέτοιο κινητό, θα έπρεπε να έχει μεγαλύτερη ram. Απλά ήθελα να πω πως ήταν απαράδεκτο για τηνSamsung ενώ ήξερε τις απαιτήσεις του λειτουργικού που το κατασκεύασε με τόσο μικρή ram.

 

'Aποψη μου είναι ότι δεν είναι θέμα ram.Και 2 GB να είχες, αν καταφέρεις να την γεμίσεις, πάλι θα κλείσει και θα καθυστερήσει το άνοιγμα.

Ακόμα και σε χαμηλό priority να τον έχει στο pure android η Google, μπορεί πανεύκολα να το ανεβάσει η Samsung.

Το πρόβλημα είναι ότι τον βάρυνε αρκετά.Τρπλάσιος σε σχέση με την gb...

Αν αύριο πάει στα 2GB και σου κάνει ένα dialer 50mb, ένα framework 100mb, τον launcher άλλα τόσα κ.λ.π.

θα φταίει η ποσότητα της μνήμης;

Πάντως σίγουρα είναι θέμα της Samsung και όχι της Google.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου το κινητο ειναι αψογο.Απλα υπαρχουν μερικοι ανθρωποι που σε ολα τα προϊοντα τους,ειναι εξαιρετικα ψυριαρηδες και ψαχνουν να βρουν flaws.Ας μου βρει καποιος ενα κινητο που δεν εχει flaws και θα του δωσω δωρο το δικο μου.
Link to comment
Share on other sites

'Aποψη μου είναι ότι δεν είναι θέμα ram.Και 2 GB να είχες, αν καταφέρεις να την γεμίσεις, πάλι θα κλείσει και θα καθυστερήσει το άνοιγμα.

Ακόμα και σε χαμηλό priority να τον έχει στο pure android η Google, μπορεί πανεύκολα να το ανεβάσει η Samsung.

Το πρόβλημα είναι ότι τον βάρυνε αρκετά.Τρπλάσιος σε σχέση με την gb...

Αν αύριο πάει στα 2GB και σου κάνει ένα dialer 50mb, ένα framework 100mb, τον launcher άλλα τόσα κ.λ.π.

θα φταίει η ποσότητα της μνήμης;

Πάντως σίγουρα είναι θέμα της Samsung και όχι της Google.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ την πατατα την εκανε η Samsung ΔΕΝ γινεται το one X να μην κολλαει πουθενα δηλαδη ελεος.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου το κινητο ειναι αψογο.Απλα υπαρχουν μερικοι ανθρωποι που σε ολα τα προϊοντα τους,ειναι εξαιρετικα ψυριαρηδες και ψαχνουν να βρουν flaws.Ας μου βρει καποιος ενα κινητο που δεν εχει flaws και θα του δωσω δωρο το δικο μου.

 

Δωρο το δικο σου..? http://yoursmiles.org/tsmile/want/t2804.gif Μεσα, δεχομαι!! Τι χρωμμα ειναι?? :confused:

:lol:

 

Το δικο μου ειναι το τελειο..! Ζερο bugs, flaws & gravity.:p

 

Περα απο την πλακα το κινητο ειναι (για τωρα) υπερ-πληρες. Εχει μικρο ελλατωματα αλλα ειναι ανευ σημασιας. Σιγα το πραμμα. Θα στρωσει με τον καιρο. Ελπιζω η sammy να μην το αφησει στην μοιρα του και να διορθωσει προβλημματα και bugs..!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου το κινητο ειναι αψογο.Απλα υπαρχουν μερικοι ανθρωποι που σε ολα τα προϊοντα τους,ειναι εξαιρετικα ψυριαρηδες και ψαχνουν να βρουν flaws.Ας μου βρει καποιος ενα κινητο που δεν εχει flaws και θα του δωσω δωρο το δικο μου.

 

Δε το λες άψογο.Εκτός αν άλλαξε έννοια η λέξη και το έχω χάσει :D

Δε λέει κανείς ότι δεν είναι καλό κινητό.Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν έχει "θέματα" και ότι δε πρέπει να τα συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πράσφατα μετάβαση από το RAZR στο SIII, αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα συγχρονισμού με τα mail (χρησιμοποιώ τον built in mail client) και με το ημερολόγιο της Google.

To πρόβλημα είναι ότι συχνά πυκνά σταματάει να συγχρονίζει, κάτι που δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά.

Το τηλέφωνο τρέχει την τελευταία επίσημη ROM.

Link to comment
Share on other sites

έχετε δει να φορτίζει γρηγορότερα με άλλον φορτιστή?πχ με το δικό του φορτιστή-usb(που είχε στο κουτί) καθυστερεί πάρα πολύ(σχεδόν 7 ώρες πλήρες φόρτιση, όχι πάντα) ενώ με το φορτιστή του s2 φορτίζει γρηγορότερα(2:30 ώρες)

 

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα, με τον φορτιστή του κάνει κανένα 7ωρο να φορτίσει. Δοκίμασα τον φορτιστή του Galaxy y ο οποίος είναι 0.7Α και φορτίζει σε 2.5 ώρες.... τι να πω.....

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα, με τον φορτιστή του κάνει κανένα 7ωρο να φορτίσει. Δοκίμασα τον φορτιστή του Galaxy y ο οποίος είναι 0.7Α και φορτίζει σε 2.5 ώρες.... τι να πω.....

 

Δοκίμασε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

 

Τα έχω δοκιμάσει όλα, μέχρι και με ultrex λούστηκα :lol: αλλά τίποτα... τεσπα έχω βολευτεί με τον φορτιστή του y οπότε δεν σκάω κιόλας. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δοκιμάσει όλα, μέχρι και με ultrex λούστηκα :lol: αλλά τίποτα... τεσπα έχω βολευτεί με τον φορτιστή του y οπότε δεν σκάω κιόλας. :)

 

Εάν δεν έφτιαξε με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δοκίμασε να αλλάξεις το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα, με τον φορτιστή του κάνει κανένα 7ωρο να φορτίσει. Δοκίμασα τον φορτιστή του Galaxy y ο οποίος είναι 0.7Α και φορτίζει σε 2.5 ώρες.... τι να πω.....

Όποιος έχει πρόβλημα με τον φορτιστή του SIII ας δοκιμάσει άλλο usb καλώδιο (στον ίδιο φορτιστή). Εχει αναφερθεί στο παρελθόν πρόβλημα σε κάποια καλώδια με αντίστοιχη συμπεριφορά.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μόλις πέρασα μια μνήμη kingston 16GB στο S3 ενός γνωστού και μου γράφει το κινητό δεν υποστηρίζει εξωτερική μνήμη ή η μνήμη δεν είναι προσομειωμένη. Την φόρμαρα, δοκίμασα και άλλη, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Έχει την τελευταία έκδοση 4.1.1 . Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μόλις πέρασα μια μνήμη kingston 16GB στο S3 ενός γνωστού και μου γράφει το κινητό δεν υποστηρίζει εξωτερική μνήμη ή η μνήμη δεν είναι προσομειωμένη. Την φόρμαρα, δοκίμασα και άλλη, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Έχει την τελευταία έκδοση 4.1.1 . Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ

 

Δεν την αναγνωρίζει το τηλέφωνο ή θέλατε να μεταφέρεται apps στην κάρτα και έβγαλε αυτό το μήνυμα ???

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν την αναγνωρίζει το τηλέφωνο ή θέλατε να μεταφέρεται apps στην κάρτα και έβγαλε αυτό το μήνυμα ???

Καλησπέρα και πάλι και συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση μου. Το πρόβλημα ευρέθη, ήταν στη μεταφορά εφαρμογών στην SD. Από ότι διάβασα πρόχειρα στη Google από άλλους χρήστες με ίδια προβλήματα , διαπίστωσα ότι είναι θέμα λειτουργικού (?) και ότι απλά ώσπου να βρεθεί λύση θα πρέπει να δεχθεί το γεγονός ότι δε μπορεί να το κάνει στο S3.. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως. Άν υπάρχει και κάποια άλλη εξήγηση ή είναι λάθος αυτά που διάβασα, παρακαλώ διορθώστε με.. Καλό βράδυ :)

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι και συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση μου. Το πρόβλημα ευρέθη, ήταν στη μεταφορά εφαρμογών στην SD. Από ότι διάβασα πρόχειρα στη Google από άλλους χρήστες με ίδια προβλήματα , διαπίστωσα ότι είναι θέμα λειτουργικού (?) και ότι απλά ώσπου να βρεθεί λύση θα πρέπει να δεχθεί το γεγονός ότι δε μπορεί να το κάνει στο S3.. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως. Άν υπάρχει και κάποια άλλη εξήγηση ή είναι λάθος αυτά που διάβασα, παρακαλώ διορθώστε με.. Καλό βράδυ :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343110

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Το παράπονο μου έχει να κάνει με την αργή σύνδεση 3g που έχω με το s3 σε δίκτυο cosmote.Στα ίδια σημεία ακριβώς το iphone 4 και το 4ς πετάνε ! Το έχω σε gsm only αλλά και αν το βάλω στο αυτόματο δεν βελτιώνεται με τίποτα.Είμαι με jb και χρησιμοποιώ τη μανίσια εφαρμογή για ιντερνετ...Να βάλω firefox ή κάποιον άλλο;Να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις;Καμιά ιδέα;Ευχαριστώ πολύ.

To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Το παράπονο μου έχει να κάνει με την αργή σύνδεση 3g που έχω με το s3 σε δίκτυο cosmote.Στα ίδια σημεία ακριβώς το iphone 4 και το 4ς πετάνε ! Το έχω σε gsm only αλλά και αν το βάλω στο αυτόματο δεν βελτιώνεται με τίποτα.Είμαι με jb και χρησιμοποιώ τη μανίσια εφαρμογή για ιντερνετ...Να βάλω firefox ή κάποιον άλλο;Να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις;Καμιά ιδέα;Ευχαριστώ πολύ.

 

Βάλτο σε WCDMA/GSM και αν δεν το έχεις κάνει ενεργοποίησε την Μεταφορά Δεδομένων .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν ειναι το σωστό θέμα στο οποίο κανω ποστ αλλα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει αντιμετωπίσει κανείς θέμα με την MicroSim?

Είχα το 4s και είχα κόψει μόνος μου την Sim και εκει λειτουργούσε τέλεια,στο S3 ομως οταν την βάζω δεν μου την κρατάει μέσα οπως θα έπρεπε και διάβασα στο ιντερνετ σε ξένα φορουμς οτι ή που θα φταίει η Sim και δεν είναι καλά κομμένη για να την κρατήσει ή που θα έχει χαλάσει η υποδοχή της MicroSim του S3...

Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα???

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν ειναι το σωστό θέμα στο οποίο κανω ποστ αλλα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει αντιμετωπίσει κανείς θέμα με την MicroSim?

Είχα το 4s και είχα κόψει μόνος μου την Sim και εκει λειτουργούσε τέλεια,στο S3 ομως οταν την βάζω δεν μου την κρατάει μέσα οπως θα έπρεπε και διάβασα στο ιντερνετ σε ξένα φορουμς οτι ή που θα φταίει η Sim και δεν είναι καλά κομμένη για να την κρατήσει ή που θα έχει χαλάσει η υποδοχή της MicroSim του S3...

Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα???

 

Δοκίμασε να βάλεις άλλη mocro sim ,αν και αυτη δεν στην κρατάει τότε υπάρχει πρόβλημα .

Αν και εγώ πιστεύω οτι εχει να κάνει με το κόψιμο της sim .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτό ελπίζω οτι θα είναι θέμα της Sim διαφορετικά αντε να μπλέκω σε διαδικασίες :P !

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

τι μπορεί να φταίει και κάθε τρεις και λίγο όταν πάω να πάρω τηλ μου βγάζει το μήνυμα: "μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο"ταυτόχρονα δεν δε χετε και εισερχόμενες κλήσεις. Διαβάζοντας στο forums αλλά και στο google δοκίμασα να το βάλω μόνο σε gsm αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

τι μπορεί να φταίει και κάθε τρεις και λίγο όταν πάω να πάρω τηλ μου βγάζει το μήνυμα: "μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο"ταυτόχρονα δεν δε χετε και εισερχόμενες κλήσεις. Διαβάζοντας στο forums αλλά και στο google δοκίμασα να το βάλω μόνο σε gsm αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Αν η sim σου είναι παλιά άλλαξε την .Κανε και ενα factory reset και αν δεν φτιάξει παει για service .

Τι παροχο έχεις ??

cosmote ??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν η sim σου είναι παλιά άλλαξε την .Κανε και ενα factory reset και αν δεν φτιάξει παει για service .

Τι παροχο έχεις ??

cosmote ??

Μιχάλη έχω την νέα (mini sim) από την αρχή ....με το reset θα τα χάσω όλα?? εφαρμογές κλπ ??

cosmote που το κατάλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη έχω την νέα (mini sim) από την αρχή ....με το reset θα τα χάσω όλα?? εφαρμογές κλπ ??

cosmote που το κατάλαβες?

 

Αν με την καινούργια sim δεν έχεις πρόβλημα τοτε δεν χρειαζεται να κάνεις factory reset .

Χάνεις οτιδήποτε εχεις στην internal sd card ( επαφές -εφαρμογές -sms-mms κ.τ.λ) .

Συνήθως οι περισσότεροι με τέτοιου είδους προβλήματα εχουν cosmote .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...