Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα ερώτηση κατευθείαν στο ψητό έπεσε στα χέρια μου ένα 8010 που είναι κολλημένο στο Logo "Samsung GALAXY NOTE 10.1" σε recovery mode δεν μπαίνει με τίποτα σε download mode μπαίνει αλλά κ που μπαίνει δεν γίνεται κάτι έχω φλασάρει διάφορα με Odin τα περνάει όλα μια χαρά χωρίς σφάλμα αλλά ξανα τα ίδια έχω δοκιμάσει διάφορες εκδόσεις Odin με διάφορες rom αλλά τπτ

Καμιά ιδέα πιθανός να είναι καλώδιο μιας κ έχω μόνο 1 και μπορεί κ drivers

απο XDA τα λινκ με τα recovery νεκρά που ψάχνω

και είναι κρίμα μια χαρά tablet είναι

Εάν το ταμπετ "φαίνεται" στο odin όχι δεν είναι πρόβλημα των drivers !

Ναι μπορεί να φταίει το καλώδιο !! Δοκίμασε με άλλο !! δοκίμασε μια και σε άλλη Θήρα usb του pc!!

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε άλλη θύρα δοκίμασα σε άλλο Η/Υ επίσης με άλλο καλώδιο όχι κ άντε να βρεις.

Εχεις κανεις καμια σίγουρη ρομ δοκίμασα τις παρακάτω αλλά τζίφος

EUR-N8010XXUDNG1-20140804124223

EUR-N8010XXSDQA1-20170425134213

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα.

Ενας φιλος εχει το συγκεκριμενο ταμπλετ. Παλαιοτερα του ειχα περασει μια διαφορετικη rom και για καιρο δουλευε μια χαρα.

Εχτες μου το εφερε ο φιλος γιατι μολις το αναβε εφτανε μεχρι το logo και μετα εσβηνε.

πηγα να ξανα εγκαταστησω την rom πατωντας το power + volume και ακολουθωντας τον οδηγο που ειχα ακολουθησει και ειχα περασει παλια την rom που εχει τωρα αλλα μου βγαζει FAIL απο την αρχη. εχω δοκιμασει σε αλλη θυρα USB και με διαφορετικες version Odin (3.07) - (3.10.7)

τι αλλο μπορω να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Μπας και εκαψε mmc?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

μπορω να το δω αυτο καπως ??

και βασικα δεν σβυνει, απλα μενει στο logo της samsung και δεν προχωραει αλλο στο ανοιξει

Link to comment
Share on other sites

Τι Ρομ πέρασες τοτε? Στοκ ή κάποια aosp?

Τι recovery φοράει τώρα? Δοκιμασες κάποιο factory reset μέσα απο αυτο μπας και ξεκινήσει?

 

Βασικά, το οτι τότε πέρασες κάποια Ρομ πάνω απο την στοκ ακολουθώντας όπως λες κάποια διαδικασία, δεν σημαίνει οτι και τώρα θέλει ακριβώς την ίδια διαδιακασία για να ξαναπεράσει! Ειδικά αν τώρα έχεις κάποιο twrp recovery και κάποια aosp ROM.

Η διαδικασία πως λες, είναι άλλη πλέον.

 

Αν δεν εισαι σιγουρος για το τι ειχε περαστει τοτε, δοκίμασε να φλασαρεις κάποια στοκ ρομ αρχικά, ώστε να γίνει "μαμά" το ταμπλετ και μετά κάνεις απο την αρχή την διαδικασία που αναφέρεις.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τι Ρομ πέρασες τοτε? Στοκ ή κάποια aosp?

Τι recovery φοράει τώρα? Δοκιμασες κάποιο factory reset μέσα απο αυτο μπας και ξεκινήσει?

 

Βασικά, το οτι τότε πέρασες κάποια Ρομ πάνω απο την στοκ ακολουθώντας όπως λες κάποια διαδικασία, δεν σημαίνει οτι και τώρα θέλει ακριβώς την ίδια διαδιακασία για να ξαναπεράσει! Ειδικά αν τώρα έχεις κάποιο twrp recovery και κάποια aosp ROM.

Η διαδικασία πως λες, είναι άλλη πλέον.

 

Αν δεν εισαι σιγουρος για το τι ειχε περαστει τοτε, δοκίμασε να φλασαρεις κάποια στοκ ρομ αρχικά, ώστε να γίνει "μαμά" το ταμπλετ και μετά κάνεις απο την αρχή την διαδικασία που αναφέρεις.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγος να ακολουθησω για να περασω την μαμα;;

Πηγα να το κανω με το odin αλλα δεν εγινε.

Έβαλα και στην καρτα την μαμα ρομ μπας και την εβλεπε στο βοοτ, αλλα τιποτα και ετσι.

Και οταν ανοιγει, δεν μου βγάζει κανενα μενου οου να μου λεει για factory reset κλπ!!!

 

Κάθε βοήθεια πολυτιμη!

Link to comment
Share on other sites

Στο recovery δεν μπαίνει? Από εκεί θα κάνεις το reset.

Επειδή δεν το έχω μαζί μου το ταμπλετ, στο recovery μπαίνει πατώντας ταυτόχρονα (και κρατώντας τα πατημενα,) το power και το αντίθετο vol απο αυτό που μπαινει σε download mode. Δηλαδή αν στο download μπαίνει με το vol+, στο recovery είναι το vol-.

Δεν το θυμάμαι πια πως είναι μιας και αρκετά χρόνια τώρα το έχει η μικρή για παιχνίδια. Εμένα, φτού μην το ματιαξω, μου βγήκε σκυλί. 3 μπαταρίες του έχω αλλάξει μόνο και δουλεύει άψογα κατα τα άλλα.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Στο recovery δεν μπαίνει? Από εκεί θα κάνεις το reset.

Επειδή δεν το έχω μαζί μου το ταμπλετ, στο recovery μπαίνει πατώντας ταυτόχρονα (και κρατώντας τα πατημενα,) το power και το αντίθετο vol απο αυτό που μπαινει σε download mode. Δηλαδή αν στο download μπαίνει με το vol+, στο recovery είναι το vol-.

Δεν το θυμάμαι πια πως είναι μιας και αρκετά χρόνια τώρα το έχει η μικρή για παιχνίδια. Εμένα, φτού μην το ματιαξω, μου βγήκε σκυλί. 3 μπαταρίες του έχω αλλάξει μόνο και δουλεύει άψογα κατα τα άλλα.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

οχι δεν μπαινει σε recovery.

με το που παει να μπει και βγαινει το εικονιδιο του android, εχει ενα κοκκινο σαν να ειναι κατι damaded....

δεν ξερω εαν ειναι εικονιδιο του recovery mode η ειναι το οτι δεν μπορει να ανεβει, αλλα δεν ανοιγει....!

οποτε !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βγάζει. Είναι Νορμάλ. Μετά δεν προχωράει να μπει?

 

Αν δεν μπαίνει recovery και δεν περνάει φλασαρισμα, δύσκολα τα πράγματα.

Αν πιάνουν τα χέρια σου, το ανοιγεις και ξεκουμπωνεις την μπαταρία για λίγη ώρα. Αν ουτε μετα απο αυτό δουλέψει .... Το βάζεις στην ανακύκλωση.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βγάζει. Είναι Νορμάλ. Μετά δεν προχωράει να μπει?

 

Αν δεν μπαίνει recovery και δεν περνάει φλασαρισμα, δύσκολα τα πράγματα.

Αν πιάνουν τα χέρια σου, το ανοιγεις και ξεκουμπωνεις την μπαταρία για λίγη ώρα. Αν ουτε μετα απο αυτό δουλέψει .... Το βάζεις στην ανακύκλωση.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

εβγαλα την μπαταρια για 4-5 λεπτα περιπου αλλα ακομα κανεις τα ιδια. Ουτε με την μεθοδο του odin αλλαξε κατι, ουτε με την recovery mode. Με την δευτερη, μολις βγαζει το ανθρωπακι, σταματαει, σβηνει το ανθρωπακι και μετα βγαινει το logo της εταιριας αλλα μενει εκει. Δεν κολαει, αλλα δειχνει οτι ανεβαινει και ανεβαινει κλπ, αλλα δεν ανοιγει ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για ανακύκλωση είσαι.

Δες αν αξίζει να το φτιάξεις πουθενά εκτός αντιπροσωπείας. Αν σε συμφέρει δηλαδή. Όπως και να το κάνουμε έχει χρονακια στην πλάτη της.

 

Sent from my Huawei P8, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για μια βοήθεια. Ήρθε η ώρα αλλαγής της μπαταρίας του Tablet. Το έχω από Ιούνιο του 2012 και δουλεύει καθημερινά για ώρες. Πραγματικο σκυλι μαζι με το Note 3 που έχω. Η μπαταρία όμως τα έπαιξε. Βρήκα να παραγγείλω με 12 ευρώ απο Κίνα. Θα μπορέσω να την αλλάξω εύκολα η καλύτερα να το αφήσω? Εκτός μπαταρίας το tablet δουλεύει άψογα κανένα θέμα όλα αυτά τα χρόνια.

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χαλαρά. Λίγο να πιάνουν τα χέρια σου και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Ενα ψιλό σταυροκατσαβιδο και μια-δυο πένες θέλεις και είσαι άρχοντας.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χαλαρά. Λίγο να πιάνουν τα χέρια σου και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Ενα ψιλό σταυροκατσαβιδο και μια-δυο πένες θέλεις και είσαι άρχοντας.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Έγινε ευχαριστώ πολύ πάω να παραγγείλω.

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα η μπαταρία τελικά την παράγγειλα από Ελλάδα 22 με μεταφορικά. 2014 κατασκευής. Την άλλαξα όλα κομπλέ σαν να έχω καινούργιο tablet.

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
εβγαλα την μπαταρια για 4-5 λεπτα περιπου αλλα ακομα κανεις τα ιδια. Ουτε με την μεθοδο του odin αλλαξε κατι, ουτε με την recovery mode. Με την δευτερη, μολις βγαζει το ανθρωπακι, σταματαει, σβηνει το ανθρωπακι και μετα βγαινει το logo της εταιριας αλλα μενει εκει. Δεν κολαει, αλλα δειχνει οτι ανεβαινει και ανεβαινει κλπ, αλλα δεν ανοιγει ποτε...

 

Τελος εποχης και για μενα...Ακριβως το ιδιο επαθε και το δικό μου μετά απο σχεδόν 6 χρόνια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχουμε καποιο λινκ για να κατεβασω μια μαμα ρομ!

αυτες που βρηκα παραπανω αργουν απελπιστικα να κατεβουν!!

Link to comment
Share on other sites

εχουμε καποιο λινκ για να κατεβασω μια μαμα ρομ!

αυτες που βρηκα παραπανω αργουν απελπιστικα να κατεβουν!!

 

Για ποιό μοντέλο θέλεις?

Για το Ν8010(WiFi only) έχω να σου δώσω. Αν σου κάνει πες μου να την ανεβάσω σε ένα cloud για να την πάρεις.

Έχω αυτήν N8010XXUCMG1_N8010OXXCMG1_EUR

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό μοντέλο θέλεις?

Για το Ν8010(WiFi only) έχω να σου δώσω. Αν σου κάνει πες μου να την ανεβάσω σε ένα cloud για να την πάρεις.

Έχω αυτήν N8010XXUCMG1_N8010OXXCMG1_EUR

 

πριν προχωρισω σε αυτο μιας και καθε δοκιμη σε αυτο εχει αποτύχει, βρηκα και ενα ιδια αλλα με sim card.

ερωτηση:

το βαζω να φορτίσει αλλα γραφει οτι δεν δεν φορτιζει, οταν το κουμπωνω επανω τον φορτιστη κανει και τον αναλογο ηχητικο σημα αλλα και αργα μεν, αλλα φορτιζει!

να φανταστω οτι δεν ειναι ο αναλογος φορτιστης ?

απο οσο εψαξα, θελει 5V 2A kai toy exv 5V 1A. αυτος ειναι ο λογος που γραφει οτι δεν φορτιζει ?

 

επισης, εκτος απο την μαμα rom υπαρχει μετα απο τοσα χρονια καποια που να ειναι καλυτερη και αξιοπιστη ?

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

πριν προχωρισω σε αυτο μιας και καθε δοκιμη σε αυτο εχει αποτύχει, βρηκα και ενα ιδια αλλα με sim card.

ερωτηση:

το βαζω να φορτίσει αλλα γραφει οτι δεν δεν φορτιζει, οταν το κουμπωνω επανω τον φορτιστη κανει και τον αναλογο ηχητικο σημα αλλα και αργα μεν, αλλα φορτιζει!

να φανταστω οτι δεν ειναι ο αναλογος φορτιστης ?

απο οσο εψαξα, θελει 5V 2A kai toy exv 5V 1A. αυτος ειναι ο λογος που γραφει οτι δεν φορτιζει ?

 

επισης, εκτος απο την μαμα rom υπαρχει μετα απο τοσα χρονια καποια που να ειναι καλυτερη και αξιοπιστη ?

Κοίτα, ενα θεματακι με την θήρα φόρτισης το έχει. Την έχω αλλάξει 2 φορές.

Ευτυχώς βέβαια είναι φθηνή και επειδή δεν συμφέρει πλέον να το στέλνω αντιπροσωπία, τα φτιάχνω μόνος μου. Λόγω ηλικίας της ταμπλέτας έχεις άνεση χώρου να δουλέψεις και γενικά είναι πολύ εύκολο μηχάνημα για επισκευή.

 

Ίσως λοιπόν έχεις θέμα με την θήρα φόρτισης. Ειδικά αν την δουλεύεις και την φορτίζεις ταυτόχρονα είναι πολύ πιθανό να έχει πρόβλημα.

 

Απο εκεί και μετά, είναι πολύ επιλεκτική με το καλώδιο φόρτισης και ο φορτιστής πρέπει να είναι original Samsung 2A.

Αν όλα είναι οκ, φορτίζει με ενα ρεύμα 1.7 ~ 1.8Α.

 

Ξεκίνα με τα εύκολα (καλώδιο - φορτιστής) και μετα προχωράς σε μπαταρία (αν είναι πολύ παλιά ή έχει μείνει πολύ καιρό ξεφόρτιστη τελείως) και θήρα φόρτισης.

 

Ένα ακόμη χαρακτηριστικό (τώρα που το θυμήθηκα) ότι τα έχει τιναξει η θήρα φόρτισης είναι οτι πλέον παυειυνα την βλέπει ο υπολογιστής. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε στάνταρ θήρα.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

ο υπολογιστης το βλεπει κανονικα το ταμπλετ. τωρα καποια στιγμη εφυγε το μηνυμα οτι δεν φορτιζει και δειχνει οτι φορτιζει κανονικα.

απλα δεν ξερω ποσο χρονο θα χρεριαστει με φοτιστη 1Α!

επειδη γνήσιος φορτιστης δεν υπαρχει, εχεις καμια ιδεα ποσο εχει ενας original η ενας καλος μη γνησιος ?

 

προτείνεις η φορτιση να μην γινεται παραλληλα με χρηση ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει τον κόπο. Δες πόσο έχει ένας γνήσιος για την ταμπλέτα.

 

https://www.skroutz.gr/s/8988785/Samsung-USB-Wall-Adapter-Λευκό-ETA-U90EW-Bulk.html

 

Μαζί με αυτό

 

https://www.skroutz.gr/s/11246050/Samsung-Regular-USB-to-30-Pin-Cable-Μαύρο-1m-14113.html

 

Είσαι κομπλε.

 

Εφόσον το βλέπει ο υπολογιστής δεν χρειαζεσαι αυτό:

 

http://hamzatel.gr/el/samsung/4355-samsung-gt-n8000-galaxy-note-101-3g-micro-usb-connector-flex.html

 

Υπόψιν οτι η ταμπλέτα "μιλάει" με τον φορτιστή για να γυρίσει την φόρτιση στα 1.8Α. Αν το καλώδιο έχει πρόβλημα ή είναι μαϊμού ή αν ο φορτιστής δεν είναι original μπαίνει σε safe mode και φορτίζει με 0.7 - 0.8Α.

Με τέτοιο ρεύμα θέλει ενα ολόκληρο βράδυ να φορτίζει και αν.....

 

Ναι, καλύτερα να μην παίζεις και φορτίζεις ταυτόχρονα. Καταπονεί και την μπαταρία και το πορτ. Είναι παλιά η συσκευή και δεν είναι σχεδιασμένη για τέτοια. Εδώ καινούργια μηχανάκια και βλέπεις οτι πάλι τραβανε ζόρι. Ανεβάζουν θερμοκρασίες και το throttling πάει σύννεφο!

 

Την δικιά μου την έχει πλέον και την χειρίζεται η κόρη μου. Άντε τώρα να της πεις "ξέρεις μην παίζεις και φορτίζεις ταυτόχρονα".

Γι' αυτό έχω αλλάξει 4 μπαταρίες και είμαι και στο τρίτο USB flex cable.

 

Και δεν νομίζω να μείνω σ' αυτά ......

 

PS: Σκυλί πάντως η ταμπλέτα. Τόσα χρόνια και δουλεύει τζετ. Το τι τούμπα έχει φάει δεν λέγεται.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το έχω από το 2012 Ιούλιο. Μέχρι σήμερα δουλεύει καθημερινά 6 7 ώρες πραγματικός σκύλος. Έχω αλλάξει μια μπαταρία μόνος μου και πήρα και ένα flex από Κίνα γιατί με έκανε νούμερα στο φορτισμα μια έπιανε μια όχι. Έχει πέσει με την οθόνη σε μάρμαρο 10 φορές δεν έχει κανένα ράγισμα και ελάχιστες γρατζουνιές ούτε φαίνονται.

 

Πραγματικά εξαιρετικό tablet μαζί με το note 3 αυτό κλείνει 4.5 χρόνια σε 3 μήνες ότι καλύτερο έχει βγάλει η Samsung σε θέμα αξιοπιστίας δεν νιώθουν τίποτα και πολύ καλές τιμές. 360 το tablet 402 το note 3 όταν τα πήρα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...