Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 2100


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν αναπολώ τις πρώτες μέρες της συλλογής μου (30 Ιουλίου 2011 άρχισαν όλα! Ένας χρόνος συλλογή!:D) αλλά και τα θεμέλια της, πραγματικά γελάω μαζί μου από μέσα μου. Tο να συλλέγεις «θρύλους» της κινητής τηλεφωνίας δεν είναι εύκολη υπόθεση για την εύρεση, πόσο μάλλον όμως για τη συντήρηση/επισκευή τους. Μπορεί η εύρεση ενός φορτιστή, μιας μπαταρίας, ακόμα και μιας... βίδας να γίνει αληθινός εφιάλτης, που σε στοιχειώνει μέχρι να τελειώσει! Φυσικά αδύνατον, μιας και αυτός ο εφιάλτης δεν τελειώνει, όσο υπάρχουν νέες προσθήκες στη συλλογή. Πάντα θα ψάχνεις κάτι για κάποια συσκευή και δεν θα το βρίσκεις! Ή ακόμα και ολόκληρη τη συσκευή!!!

 

Σ'αυτή τη κατηγορία ανήκει και το Nokia 2100 μου. Όντας το πρώτο ασπρόμαυρο κομμάτι της συλλογής μου, έχαιρε συμπάθειας μέχρι να έρθει στη ζωή μου το 8850. Αλλά έγινε μαρτύριο από τότε, γιατί σιγά-σιγά έπρεπε να επισκευαστεί! Βλέπετε, πριν ξεκινήσω τη συλλογή μου, ήταν το επόμενο για... crash test, μετά από ένα 8310. Οπότε, δεν είχε προσόψεις, ήταν βαμμένο με μαύρο Posca μαρκαδόρο και έλειπαν βίδες...

 

Μερικά χρόνια πριν, ήρθε στα χέρια μου από φίλο του πατέρα μου που μας το έδωσε (σε μένα και τον αδερφό μου) για να παίζουμε. Η μπαταρία θυμάμαι ήταν στα τελευταία της, ήταν γκρι και με τα πλήκτρα που είναι και σήμερα. Ποτέ δεν το χρησιμοποίησα ως τώρα σε «φουλ ρυθμό», είχε από παλιά τον ρόλο του «κομπάρσου» στο συρτάρι μου. Ίσως γιατί δεν το συμπάθησα και ιδιαίτερα ποτέ, όχι λόγο άλλης εμπειρίας σε ασπρόμαυρο Nokia, αλλά λόγω παρωχημένου σχεδιασμού. Μπορεί, θα μου πείτε τώρα και το 3310 να ήταν κάπως έτσι, αλλά μιλάμε για μερικά χρόνια αργότερα, που πλέον είχα πιο σύγχρονο κινητό να με συντροφεύει.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/6950/06042012043.jpg

 

Πάμε όμως στο 2011, όπου αρχίζει η ιστορία μας. Το 2100, ως «ρημάδι», κάνει παρέα στα άλλα 2 της -τότε μόνο Nokia- συλλογής μου, τα 7260 και E52. «Ντροπή» της συλλογής μάλλον, διότι ήταν σε άσχημη κατάσταση. Οι προσθήκες ερχόντουσαν σιγά-σιγά, το 2100 όμως εκεί. Λυμένο, «γδυμένο» και... κακόμοιρο, σε ένα κουτάκι με άλλα, σαφώς καλύτερα μοντέλα. Είχα το νου μου να βρω κάτι αυθεντικό γι'αυτό, κάτι που φάνηκε δύσκολο. Δεν μπορούσαν να βρεθούν με τίποτα. Κι άντε γύρνα μέσα στο κρύο να ψάχνεις! Οπότε, εγκαταλείφθηκε με σκοπό να αρχίσει πάλι την άνοιξη, που θα έφτιαχνε και ο καιρός.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/6947/06042012041.jpg

 

Έρχεται η ώρα λοιπόν να κάνω σαφάρι για τον Ζήση... Και ψάχνοντας, βρίσκω προσόψεις! Αλλά, όπως και με το 7210, λεφτά γιοκ! Την ατυχία μου λέω, πρέπει να περιμένω να πάρω το χαρτζιλίκι από τον πατέρα μου! Περίμενα λοιπόν, τι να κάνουμε... Την επόμενη βδομάδα, είχα τη χαρά να ανοίγω το κουτάκι τους και να τις κουμπώνω στο Nokia! Κόκκινο πλέον, δεν ήταν η ντροπή της συλλογής μου! Όχι μόνο έμοιαζε με τηλέφωνο, μέχρι να φτιάξω το 7210 ήταν το πιο άριστο μοντέλο μου!

 

http://content.myphone.gr/photo/full/6949/251576-257610147584867-7720164-n.jpg

 

Κάπως έτσι, πέρασε κι αυτό στην λίστα μου ως «άριστο». Πάντα όμως θα θυμάμαι ότι γλύτωσε από τον «θάνατο» ως «βάναυσα κακοποιημένο» και έτοιμο για πέταμα. Αν φταίει κάποιος που ζει και είναι ανάμεσα στα άλλα κινητά μου πλέον σε καλή κατάσταση και μοίρα, είναι ο theProdigy (που για το ξερό του το κεφάλι, δεν είναι στην παρέα μας πλέον) και με έκανε να απαντήσω σε αυτό το post τότε...

 

29 Ιούλ. 2011, 16:51

aaa...! τωρα κουρδίστηκα :lol:

 

λοιπον, πιο/ποια εχετε ως κυρια τηλεφωνα αυτον τον καιρο?

 

εγω το 5800 και το Ν95-1

 

30 Ιούλ. 2011, 11:54

Aν μπορει να πιαστει για νοσταλγικο,ενα E71....

 

Παρακολουθω καιρο το θεμα αυτο,και μου εχει αρεσει παρα πολυ...Eχω αρχισει να ψαχνω ολο το σπιτι,για να βρω ο,τι παλιο κινητο εχω...

σε νοκια εχω βρει ενα 2100 που υπηρχε στην οικογενεια,και θελει συμμαζεματακια,ενα 7260 που ειχε ενα ατυχημα στην παραλια,και ενα E52 υπεραριστο εξωτερικα,αλλα ειχε μπει στο πλυντηριο...(αν και δεν νομιζω να ειναι νοσταλγικο)

 

Γενικα ομως ειχα 3310,3210,8210,8310,5210,5110,αλλα δεν πρεπει να τα χω ακομα....

 

μεγαλυτεροι ερωτες μου ηταν παντα το 6600,το N91(δεν μπορεσα ποτε να μαζεψω τα 600+ που εκανε καινουριο....:( )και το μοναδικο N95 (εχασα τελευταια στιγμη την ευκαιρια να εχω ενα 8gb προσφατα...)

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=m8_x3XrZ7kg]Nokia 2100 - YouTube[/ame]

 

*Παιδιά, σας ευχαριστώ που μου δώσατε την ώθηση να το σώσω!

Edited by Mythozz

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα αδιαφορο κινητο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αδιάφορο για σένα, σημαντικό για άλλους.

 

 

σημασια εχει εγω πως το βλεπω κι οχι ο καθενας,για αλλους μπορει να αξιζει,για μενα οχι.

ελευθερια λογου,προσωπικη μου αποψη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είμαι φαν της Nokia, ποτέ δεν συμπάθησα το συγκεκριμένο μοντέλο. Σε σχέση με αλλά της εποχής του ήτανε πολύ πίσω σε σχεδιασμό. Τεσπα ωραίο άρθρο Χρήστο. *** Στοίχημα ότι ο theProdigy θα μας βλέπει τώρα!
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα τέτοιο σε λειτουργία ως δεύτερο. Έχει ένα μειονέκτημα. Στα μηνύματα στα Ελληνικά ο ένας χαρακτήρας μετράει για 2 και χρεώνεσαι διπλά. Κατά τα λοιπά έχει καλή μπαταρία και το χαμηλότερο Sar μοντέλου της Nokia. 0,55. Το είχα δώσει στον πατέρα μου, αγρότης, και την έβγαλε καθαρή. Τώρα το έχω εγώ. Αν δε γράφεις μηνύματα είναι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο μου κινητοοοο.... γιατι το κατηγορειτε ρε παιδια αναμφισβητητα βεβαια το πιο μικρο τηλεφωνο αλλα φωτιζονταν τα πληκτρα και οταν εβγαινα εξω ολοι λεγανε ουαου φωτιζονται τα πληκτρα...τρελη φαση το κινητο για τοτε ειδικα με το φιδακι και ενα αλλο παιχνιδι που ειχε ενα πανδυσκολο που επρεπε να βαλεις πρωτος 5 μπαλιτσες στο ιδιο χρωμα...λογικα θα το θυμαστε οσοι το ειχατε και σιγουρα και το παιδι του αρθρου...επισης εγραφα μηνυματα επαιζα και το space impact θρυλικοοοοο και αυτο.... πραγματικα παντα θα το θυμαμαι το συγκεκριμενο...για μπαταρια καθε τρεις μερες το φορτωνα χαχαχαχα οσοι το κατηγορειτε μαλλον δε το ειχατε απλα πολυαγαπημενο κινητο και μαλιστα τοτε πολλοι το ειχανε το συγκεκριμενο μοντελο.... περσι το καλοκαιρι που καναμε γενικο καθαρισμο στο σπιτι ηταν χωμενο σε μια ντουλαπα σκονισμενο και απλα πεταχτηκε το 2100 σε χρωμα πρασινο....
Link to comment
Share on other sites

τρελη φαση το κινητο για τοτε ειδικα με το φιδακι και ενα αλλο παιχνιδι που ειχε ενα πανδυσκολο που επρεπε να βαλεις πρωτος 5 μπαλιτσες στο ιδιο χρωμα...λογικα θα το θυμαστε οσοι το ειχατε και σιγουρα και το παιδι του αρθρου...

 

Πρέπει να λες το Bantumi με τα φασόλια...! :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να λες το Bantumi με τα φασόλια...! :)

ναι χαχαχα εγω μια φορα μονο το κερδισα ολες τις αλλες φορες ποτε και γενικα οσοι το παιξανε κανεις δε καταφερε να κερδισει ουτε μια φορα πραγματικα το πιο δυσκολο παιχνιδι κινητου εβερ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...