Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 3410


thanossalonika
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ιούνιος του 2012, καιρός λοιπόν να εμπλουτίσω την μικρή μου συλλογή από κινητά. Παρασυρόμενος από διάφορους εδώ στο myPhone (βλέπε plankton69), αποφασίζω λοιπόν να την αρχίσω με παλιά αγαπημένα μοντέλα. Ένα από αυτά το Nokia 3410. Ψάχνοντας λοιπόν ώρες σε διάφορα site αγγελιών βρίσκω λοιπόν έναν τυπά που το έδινε στα 10 (!) ευρώ.

 

Δεν έχασα λοιπόν χρόνο πήγα και το πήρα. Το κινητό αυτό ήταν αυτό που λένε «έρωτας με την πρώτη ματιά» για μένα. Για καλή μου τύχη ήτανε σε εξαιρετική κατάσταση εμφανισιακά και λειτουργικά, μιας και σχεδόν όλες οι γρατζουνιές του, έγιναν (δυστυχώς) από μένα. Το μόνο αρνητικό ήταν η μπαταρία, μιας και όταν το πήρα είχε ακόμα την αρχική και μετά βίας έβγαζε μισή μέρα. Την επόμενη κιόλας πήγα και την άλλαξα.

 

Η χαρά ήταν μεγάλη! Ώρες ολόκληρες έφαγα παίζοντας, πειράζοντας και προσπαθώντας να βρω και το τελευταίο του μυστικό.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/6817/0123z.jpg

 

Δεν ήταν λίγες οι φορές που το χρησιμοποίησα σαν δεύτερο αφού είχα πουλήσει το δικό μου. Ακόμα και τώρα το χρησιμοποιώ συχνά - πυκνά, μιας και το λυπάμαι να μένει μόνο του. Βέβαια τα σχόλια που μαζεύω δεν είναι και τα καλύτερα, ο ένας μου λέει «Που πας με την κηδεία ρε» ο άλλος με λέει αρχαιοκάπηλο και πάει λέγοντας. Εγώ όμως δεν το βάζω κάτω, συνεχίζω να το κυκλοφορώ πάραυτα. Σε γενικές γραμμές δεν είχα κανένα παράπονο από αυτό το κινητό, ίσα-ίσα έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Μερικά από τα θετικά του είναι:

 

 


  • Μπαταρία που βγάζει άνετα 4 μέρες με χρήση
    Πολύ δυνατό ηχείο
    Φοβερή κατασκευή

 

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ROny4f4SVZA]Nokia 3410[/ame]

 

 

http://img233.imageshack.us/img233/8343/0128p.jpg

 

Δυστυχώς όμως αυτή η χαρά δεν κράτησε πάνω από μήνα. Μετά από μερικά πεσίματα άρχισαν να μην πιάνουν καλά μερικά πλήκτρα και η πρόσοψη έχει αρχίσει να φθείρεται επικίνδυνα. Αλλά επειδή και εγώ άρχισα να φοβάμαι μην το χαλάσω εντελώς, το άφησα στην άκρη, ώσπου να αποφασίσω να το κάνω (που δεν θα αργήσει και πολύ αυτή η στιγμή). Ως τότε αναπαύεται και περιμένει καρτερικά τη στιγμή που θα το φτιάξω…

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος και εσύ και το κινητό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συνχαρητηρια για οποίον το ανέβασε περίμενα πωσ και πωσ να βάλετε το 3410 το πρώτο μου κινητό το οποίο το εχω ακόμα του αλλάξει και μπαταρία αυτή ειναι η τρίτη και το χρησιμοποιώ ακόμα και σαν δεύτερη συσκευή όταν ξεμείνω απο μπαταρία απο το νόκια ε52 μου φοβερό μεγάλα πλήκτρα και πολύ δυνατό ακουστικό κάτι που δεν έχει το νόκια ε52, το νόκια 3410 ειναι πολύ πιο καλο το ακουστικό και δυνατό. Πέρα απο την χρήση που το εχω κάνει πρέπει να του αλλάξω προσοψη διότι έχει φαγωθεί η πράσινη. Τι απλο μενού λες τι απλό που ειναι ένω σε άλλες μάρκες σου βγάζουν την πίστη να ψάξεις το μενού ένω εδώ τa βρίσκεις όλα πολύ γρήγορα. Απο ότι φαίνεται θα ειναι και η δεύτερη έφεδρικη συσκευή μου όταν πάω στρατό.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

2 απο αυτά είχα πάρει μετά απο το υπέροχο 3210 και 3310! Η σειρά 3χχχ μαμούσε τότε!

το συγκεκριμένο είχε κάνει βουτιά σε πισίνα μαζί μου και συνεχίζει να λειτουργεί.... (έχω να το δοκιμάσω 8 χρόνια αλλά είμαι σίγουρος οτι δεν θα με απογοητεύσει....:):):):):) )

Link to comment
Share on other sites

Oσο θυμάμαι αυτό το κινητό με πιάνει σύγκρυο. Πανάσχημο.

Δυστυχώς ήταν η κληρονομιά από το μεγάλο αδερφό.

Ευτυχώς που χάλασε γρήγορα.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

έχει και τη λειτουργία να κλειδώνει το μενού ώστε να μη μπορεί να μπει ο οποιοσδηποτε αν δε ξερει τον κωδικο! νομιζω ειναι απο τα πρωτα της εποχης του που το 'χει αυτο;:worry:
:superman:
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κείμενο Θανάση! :)

 

Η αλήθεια είναι ότι το 3410 δεν το συμπάθησα από τότε, ίσως γιατί είχα το 3310 τότε... Είχε όμως ωραίο χρώμα! Το έχω στη συλλογή μου μέσω φίλου, αλλά δεν με «τραβάει» για χρήση...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητικό κινητό, σουπίτσα της εποχής.

Θυμάμαι στην παρέα μου ότι όταν εμφανίστηκα με αυτό αντί για το S45 στην καφετέρια...ενθουσιάστηκαν...:wacko:

Ανήκει στην συλλογή μου, αλλά δεν είναι από τα αγαπημένα μου.:rolleyes:

Μπράβο όμως για το nostalgia thanossalonika.:)

Link to comment
Share on other sites

ωραίο κινητάκι. το είχα αγοράσει θυμάμαι και το είχα κανένα χρόνο. με χαλούσε λίγο τα πλήκτρα που ήταν ενωμένα αλλά γενικά είχε κομψό σχήμα και κρατούσε ερκετά η μπαταρία του. γενικά ήταν καλή επιλογή για την εποχή του
''teacher,mentor,ultimate opponent""
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια!:) Οκ το παραδεχομαι οτι δεν ηταν και το πιο ομορφο στην εποχη του αλλα οχι και ασχημο!
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ολη η "ασχημια" σε αυτο το κινητο ειναι τα πληκτρα του. Το 3310 ειχε πιο πρωτοτυπη διαταξη πληκτρων και εμοιαζαν και πιο ποιοτικα.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το είχα, είναι το μοναδικό κινητό που χάλασε στα χέρια μου. Καμιά σχέση με το 6150 που το έχω ακόμη σε επικουρική χρήση. Την εποχή εκείνη η Νόκια έβγαζε κινητά της σειράς 6xxx τα οποία ήταν τα μεσαία μοντέλα, της σειράς 8xxx που ήταν οι ναυαρχίδες και της σειράς 3xxx που ήταν τα φτηνά της. Τα 6xxx και τα 8xxx ήταν αξιόπιστα τα 3xxx όχι.

 

Τα καπάκια του κινητού τα έχω ακόμη, τη μηχανή αφού χάλασε την έστειλα για ανακύκλωση. Είναι ίδιο χρώμα όπως αυτό της φωτό, αν τα θέλει κανείς μου λέει να του τα χαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

το χα το ατιμο... δεν ειναι τοσο ασχημο ρε παιδια!! μονο αυτο το βεραμαν χρωμα δεν μ αρεσε... εβγαλα κανενα χρονο μαζι του στο γυμνασιο! αν και λιγους μηνες μετα βγηκε το 3510 και οταν το δα ετρεχαν τα σαλια μου, δεν το πηρα, πηγα απο SIEMENS μερια με S55..

 

τα 3D εφε που ειχε ηταν καταπληκτικα! σαν βιντεο σε μονοχρωμη οθονη..

ωραιο το nostalgia...

Link to comment
Share on other sites

To'χα κι εγώ.Δεν ξέρω τί λέτε,αλλά μου άρεσε πολύ αυτή η συσκευή.Το κράτησα για 2-3 χρόνια και το εγκατέλειψα για το πρώτο μου κινητό με έγχρωμη οθόνη (ένα Panasonic, ούτε θυμάμαι ποιο ήταν).

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο αδιάφορα προς εμένα κινητά πού είχαν βγει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν μου είπε κάτι το συγκεκριμένο ήταν λίγο πέρα από το γούστα μου, ήμουν και με 6310i τότε αν θυμάμαι καλά οπότε :p
Link to comment
Share on other sites

Ήταν αντικειμενικά ένα από τα πιο άσχημα κινητά της νόκια μαζί με το 3510 (αν δεν κάνω λάθος στο μοντέλο) και επίσης υπερβολικά ογκώδη χωρίς να προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο σε χαρακτηριστικά.
Link to comment
Share on other sites

@thanossalonika, συγνώμη φίλε, αλλά δε μπόρεσα ποτέ να χωνέψω το σχεδιασμό του.. Ίσως να φταίει ότι είχα το 3330, που ήταν λίγο πιο μαζεμένο..

 

@Architect, βεραμάν;; Χαχαχαχα :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...