Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για οσους φιλους εχουν θεματα με οθονες & touch απο tablets του Πλαισιου καλο ειναι να ριξουν μια ματια στην σελιδα

http://www.actablet.com/digitizer-touch-screen-replacement-for-yuntab-d102-allwinner-a33-quad-core-101-inch-tablet-pc_p28364.html

Απο οτι ειδα βγαζοντας φωτο της καλωδιοταινιας της οθονης μπορουν να σε κατευθυνουν στην καταλληλη οθονη-digitizer και οι τιμες δεν εχουν καμια σχεση με το service στην Ελλαδα

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα σας. Εχω το εξης προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας. Ενας φιλος μου εχει παρει το εν λογω tablet. Ολα καλα πριν μερικους μηνες αλλα εδω και 2 μηνες περιπου του παρουσιαζει τα εξης: κολαει πολυ και το πιο περιεργο ειναι οτι κατεβαζει αυτοματα εφαρμογες και διαφημισεις...Κουφο ετσι; Τι να του κανω δε ξερω.Μαλλον εχει κολησει κανα ιο; Το ειχε δωσει σε ενα παληκαρι που δουλευει υπολογιστες κτλ του το εφτιαξε ειπε αλλα μετα απο μία βδομαδα παλι τα ιδια...

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχα κι εγώ με ένα turbo-x wavy II. Το θέμα δημιουργείται από προεγκατεστημενη εφαρμογή στη Rom του πλαισίου που κατεβάζει διάφορες κινέζικες σαχλαμάρες. Για να τη βγάλεις πρέπει να το rootαρεις. Η να δοκιμάσεις να την παγώσεις από τη διαχείριση εφαρμογών. Απλά πρέπει να βρεις ποιά είναι. Στην περίπτωσή μου ήταν μια που είχε το πρόθεμα pop-up αν θυμάμαι καλά. Στην τελική πάντως βρήκα custom rom rooted,με playstore, από το Internet και ησύχασα. Με μόνο μειονέκτημα ότι δεν δουλεύει η κάμερα. Για να βεβαιωθείς ότι το πρόβλημα δεν είναι ιός αλλά της ίδιας της rom που δίνει το πλαίσιο, να σου πω ότι τους το είχα πάει μια φορά να ξαναφλασαρουν τη rom και είχα από την 1η μέρα το ίδιο πρόβλημα με τις κινεζιες που κατέβαζε μόνο του.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχα κι εγώ με ένα turbo-x wavy II. Το θέμα δημιουργείται από προεγκατεστημενη εφαρμογή στη Rom του πλαισίου που κατεβάζει διάφορες κινέζικες σαχλαμάρες. Για να τη βγάλεις πρέπει να το rootαρεις. Η να δοκιμάσεις να την παγώσεις από τη διαχείριση εφαρμογών. Απλά πρέπει να βρεις ποιά είναι. Στην περίπτωσή μου ήταν μια που είχε το πρόθεμα pop-up αν θυμάμαι καλά. Στην τελική πάντως βρήκα custom rom rooted,με playstore, από το Internet και ησύχασα. Με μόνο μειονέκτημα ότι δεν δουλεύει η κάμερα. Για να βεβαιωθείς ότι το πρόβλημα δεν είναι ιός αλλά της ίδιας της rom που δίνει το πλαίσιο, να σου πω ότι τους το είχα πάει μια φορά να ξαναφλασαρουν τη rom και είχα από την 1η μέρα το ίδιο πρόβλημα με τις κινεζιες που κατέβαζε μόνο του.

Ωρε φιλε καταλαβα.Βρε τους ηλιθιους.... Ποια rom να βρω ομως να την αλλαξω τωρα. Θα ψαξω εκτος εαν γνωριζεις εσυ να μου πεις. Ευχαριστω.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ωρε φιλε καταλαβα.Βρε τους ηλιθιους.... Ποια rom να βρω ομως να την αλλαξω τωρα. Θα ψαξω εκτος εαν γνωριζεις εσυ να μου πεις. Ευχαριστω.

 

Βασικά βρήκα μια σελίδα που είχε καμια 50ρια rom για επεξεργαστές allwinner (αυτόν είχε το δικό μου). Μετά τις δοκίμαζα μια μια για να δω αν κάποια δουλεύει και ήμουν τυχερός καθώς κάποια από αυτές δούλευε κανονικά. Για το flashάρισμα θα χρειαστείς το phoenix suite και universal google driver. Πριν αρχίσεις τις δοκιμές, κάνεις και ένα backup την rom σου γιατί τελικά μπορεί να μην σου ταιριάξει καμία από τις rom που θα δοκιμάσεις. Ένας άλλος τρόπος να το ψάξεις, είναι να δεις τον κωδικό της μητρικής και να κάνεις αναζήτηση με βάση αυτόν τον κωδικό.Με όρο αναζήτησης "turbo-x τάδε" δεν πρόκειται να βρεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βρήκα μια σελίδα που είχε καμια 50ρια rom για επεξεργαστές allwinner (αυτόν είχε το δικό μου). Μετά τις δοκίμαζα μια μια για να δω αν κάποια δουλεύει και ήμουν τυχερός καθώς κάποια από αυτές δούλευε κανονικά. Για το flashάρισμα θα χρειαστείς το phoenix suite και universal google driver. Πριν αρχίσεις τις δοκιμές, κάνεις και ένα backup την rom σου γιατί τελικά μπορεί να μην σου ταιριάξει καμία από τις rom που θα δοκιμάσεις. Ένας άλλος τρόπος να το ψάξεις, είναι να δεις τον κωδικό της μητρικής και να κάνεις αναζήτηση με βάση αυτόν τον κωδικό.Με όρο αναζήτησης "turbo-x τάδε" δεν πρόκειται να βρεις τίποτα.

Σε ευχαριστω φιλε. Θα το κοιταξω. Χθες το ρουταρισα με το kingRoοτ για να μπορεσω να βγαλω καποιες χαζες εφαρμογες. Μεχρι στιγμης που το ανοιξα λιγο, δεν εβγαλε τιποτα. Λες να πετυχε και ετσι;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Απλά να είσαι προσεκτικός με το kingoroot. Προσπάθησα να το rootαρω κι εγώ και εγκατέστησα χωρίς να το καταλάβω και το busybox. Το αποτέλεσμα ήταν να μη σώζει τα δεδομένα μου και κάθε φορά που άνοιγε ήταν σαν να το έκανες επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Απλά να είσαι προσεκτικός με το kingoroot. Προσπάθησα να το rootαρω κι εγώ και εγκατέστησα χωρίς να το καταλάβω και το busybox. Το αποτέλεσμα ήταν να μη σώζει τα δεδομένα μου και κάθε φορά που άνοιγε ήταν σαν να το έκανες επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμίσεις.

Τη πατησα και εγω... Αλλο προγραμμα ποιο καλο, ξερεις για root;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά βρήκα μια σελίδα που είχε καμια 50ρια rom για επεξεργαστές allwinner (αυτόν είχε το δικό μου). Μετά τις δοκίμαζα μια μια για να δω αν κάποια δουλεύει και ήμουν τυχερός καθώς κάποια από αυτές δούλευε κανονικά. Για το flashάρισμα θα χρειαστείς το phoenix suite και universal google driver. Πριν αρχίσεις τις δοκιμές, κάνεις και ένα backup την rom σου γιατί τελικά μπορεί να μην σου ταιριάξει καμία από τις rom που θα δοκιμάσεις. Ένας άλλος τρόπος να το ψάξεις, είναι να δεις τον κωδικό της μητρικής και να κάνεις αναζήτηση με βάση αυτόν τον κωδικό.Με όρο αναζήτησης "turbo-x τάδε" δεν πρόκειται να βρεις τίποτα.

Να ρωτησω γιατι δεν ειμαι και τοσο γνωστης... Ο κωδικος της μητρικης πως βρισκεται; Επεξεργαστη φοραει : Mediatek MTK8321 1.3 GHz

Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τον κωδικο της μητρικής πρέπει να ανοιξεις το tablet. Κατά 99% είναι κωδικός με λευκά γράμματα και αποτελείται από ξένους χαρακτήρες και καποια ημερομηνία. Αν μπορείς να το βγάλεις φωτογραφία και να το στειλεις με ενα mail μπορώ να σου πω ποιος είναι ο κωδικός. Το κακό στην περίπτωσή σου είναι ο mediatek επεξεραστής. Έχω φλασάρει πολλές συσκευές, από επώνυμες μέχρι κινέζικα tablet και το μοναδικό που δεν κατάφερα ήταν ένα κινεζικο tablet με τετοιο επεξεργαστή. Δεν είμαι επαγγελματίας, ερασιτεχνικά κι εμπειρικά ασχολούμαι, αλλά το flashing tool που έχουν οι mediatek είναι μακραν το πιο δύσκολο.
Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τον κωδικο της μητρικής πρέπει να ανοιξεις το tablet. Κατά 99% είναι κωδικός με λευκά γράμματα και αποτελείται από ξένους χαρακτήρες και καποια ημερομηνία. Αν μπορείς να το βγάλεις φωτογραφία και να το στειλεις με ενα mail μπορώ να σου πω ποιος είναι ο κωδικός. Το κακό στην περίπτωσή σου είναι ο mediatek επεξεραστής. Έχω φλασάρει πολλές συσκευές, από επώνυμες μέχρι κινέζικα tablet και το μοναδικό που δεν κατάφερα ήταν ένα κινεζικο tablet με τετοιο επεξεργαστή. Δεν είμαι επαγγελματίας, ερασιτεχνικά κι εμπειρικά ασχολούμαι, αλλά το flashing tool που έχουν οι mediatek είναι μακραν το πιο δύσκολο.

Oυτε να το ανοιξω δε μπορεσα. Εχει ενα καπακι ψηλα που μπαινει η καρτα sim κτλ. Αλλα απο κει και περα τιποτα. Θα του το επιστρεψω πισω να τελειωνω. Ας παει να παρει ενα tablet της προκοπης .Σε ευχαριστω παντως για τον χρονο σου να με βοηθησεις.

Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω ενα rainbow iii 3g και μου κανει κατι πολυ περιεργο που δεν μου εχει ξανατυχει σε αντροιντ.κανω απενεργοποιηση σε καποιες εφαρμογες της google και μαμισιες και ενω μου γραφει κανονικα απεργοποιηση με το που βγαινω απο τις ρυθμισεις ειναι παλι ενεργοποιημενες!!! τι πατεντα ειναι αυτη?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα turbo x strike iii και το είχα παρατημένο εντελώς. Ήταν η πιο χάλια αγορά που έκανα ποτέ και για να μη το πετάξω έτσι άκλαυτο σκέφτηκα να το κάνω root και να παίξω μαζί του λιγάκι. (κι αν καταστραφεί το πετάω και όλα καλά). Κολλάω όμως γιατί δεν έχω κάνει ποτέ μου root συσκευή και δεν έχω ιδέα τι και πως και επιπλέον δεν ξέρω αν χρειάζεται να κατεβάσω custom rom και αν ναι ποια και απο που. Στην κατάσταση που είναι το tablet είναι μόνο για σουβερ. Έχει κάποιος μια ιδέα τι να κατεβάσω;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νάμαι πάλι εγώ ο ψιλοάσχετος με το TurboX Hive V που είχα την κακή εμπνευση να πάρω δώρο στη γυναίκα μου (είναι η τελευταία βοήθεια που ζητάω, μετά θα φύγει...).

 

Τελικά αφού ανεχθώ την μικρή διαρκεια της μπαταρίας (με τέτοια οθόνη και CPU) το μόνο που με απασχολεί είναι το κακό προεγκατεστημένο λογισμικό. Κατά τα άλλα έχει τα πάντα το άθλιο (και FM, και ως τηλέφωνο λειτουργεί και GPS και ότι φανταστεί κανείς).

 

Αλλά αυτό το άθλιο Browser που έχει προεγκατεστημένο δεν φεύγει με τίποτα. Έβαλα φυσικά το chrome αλλά το προεγκατεστημένο browser είναι προεπιλογή για το ψαχτήρι της google. Και ούτε μπορώ να αφαιρέσω το widget του ψαχτηριού google από την επιφάνεια εργασίας. Όταν λοιπόν κάποιος ψάξει κάτι κατ' ευθείαν από την επιφάνεια εργασίας (και όχι ανοίγοντας το Chrome) το ταβλετ ανοίγει τον άθλιο προεγκατεστημένο browser και τις περισσότερες φορές κολλάει. Εννοείται ότι δεν έχει νοημα να της πώ να μην ψάχνει από την επιφάνεια εργασίας, οι παντρεμενοι με καταλαβαίνουν...

 

Υπάρχουν και άλλες προεγκατεστημένες apps που θα ήθελα να απαλλαγώ αλλά δυστυχώς χωρίς root δεν μπορώ.

 

Τι να κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Αν και άσχετος είμαι διατεθειμένος να πάρω το ρίσκο brickαρίσματος κατά το (απαιραίτητο όπως φαίνεται) ρουτάρισμα.

 

Βάλτε ένα χεράκι μπας και γλυτώσω από τη γκρίνια (αν και λόγω μπαταρίας μάλλον θα φύγει έτσι κι αλλιώς). BTW ποιό 10" να της πάρω να ησυχάσω; Λέει Samsung Galaxy T585 ή Samsung Galaxy S2 T819. Εγώ νομίζω ότι και κάποια ASUS είναι καλά. Ti λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να βοηθήσει και άλλους:

Έκανα πανέυκολα root με το Kingo Android Root

 

Τώρα ψάχνω ένα καλό root uninstaller γιατί δεν μπορώ να απεγκαταστήσω τον browser μέσα από τις κανονικές ρυθμίσεις.

Προτείνετε κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να βοηθήσει και άλλους:

Έκανα πανέυκολα root με το Kingo Android Root

 

Τώρα ψάχνω ένα καλό root uninstaller γιατί δεν μπορώ να απεγκαταστήσω τον browser μέσα από τις κανονικές ρυθμίσεις.

Προτείνετε κάποιον;

 

System app remover (ROOT). Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο. Κάνει restore αυτά που κάνεις απεγκατάσταση σε περίπτωση που κάτι στραβώσει. Το βρίσκεις εδώ:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp&hl=el

Link to comment
Share on other sites

System app remover (ROOT). Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο. Κάνει restore αυτά που κάνεις απεγκατάσταση σε περίπτωση που κάτι στραβώσει. Το βρίσκεις εδώ:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp&hl=el

Συμφωνώ. Το χρησιμοποίησα (πριν δω το μήνυμά σου) και είναι πολύ καλό.

Τώρα - δεν ξέρω γιατί - δεν δουλεύει το μικρόφωνο. Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Το χρησιμοποίησα (πριν δω το μήνυμά σου) και είναι πολύ καλό.

Τώρα - δεν ξέρω γιατί - δεν δουλεύει το μικρόφωνο. Καμμιά ιδέα?

 

Δες στον διαχειριστή εφαρμογών του συστήματος (ρυθμίσεις-διαχειριστής εφαρμογών), στην καρτέλα απενεργοποιημένες, μήπως έχουν απενεργοποιηθεί κάποιες και κάνε επαναφορά στην αρχική τους κατάσταση. Δοκίμασε πρώτα κάποια (αν υπάρχει) audio fx ή κάτι παρόμοιο που να αναφέρει τον όρο audio. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Δες στον διαχειριστή εφαρμογών του συστήματος (ρυθμίσεις-διαχειριστής εφαρμογών), στην καρτέλα απενεργοποιημένες, μήπως έχουν απενεργοποιηθεί κάποιες και κάνε επαναφορά στην αρχική τους κατάσταση. Δοκίμασε πρώτα κάποια (αν υπάρχει) audio fx ή κάτι παρόμοιο που να αναφέρει τον όρο audio. Καλή τύχη.

Δεν έχω καμμία εφαρμογή απενεργοποιημένη.

Εκανα Factory Data Reset από τις ρυθμίσεις και πάλι δεν δουλεύει (δεν ακούει) το μικρόφωνο σε καμμιά εφαρμογή (π.χ. sound recorder, google search κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Το χρησιμοποίησα (πριν δω το μήνυμά σου) και είναι πολύ καλό.

Τώρα - δεν ξέρω γιατί - δεν δουλεύει το μικρόφωνο. Καμμιά ιδέα?

Να εκφράσω τις θερμές μου ευχαριστίες στο service του Πλαίσιου Αγ. Παρασκευής για την άψογη επαγγελματική τους στάση.

Αντικατέστησαν το μικρόφωνο επιτόπου και όλα είναι μια χαρά.

Το μηχανάκι μπορεί να τρώει μπαταρία αλλά με τέτοια δυνατά χαρακτηριστικά και άψογο service δεν έχω παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Μου έκαναν δώρο ένα turboX Aqua 3g 8 ιντσών (αυτό). Θέλω να του κάνω root. Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, αλλά λίγο ψάξιμο που έριξα και εδώ και στο fda, δε βρήκα κάτι σχετικό. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Υπάρχει κάποιος οδηγός για αρχαρίους κάπου;

 

Κάποιος προηγουμένως ανέφερε το Kingo Android Root. Κοίταξα τις υποστηριζόμενες μάρκες του προγράμματος και είδα ότι αναφέρεται η Alps. Επίσης έιδα στην ταμπλέτα ότι η προσαρμοσμένη έκδοση build ξεκινάει με alps. Πιστεύετε ότι αν τρέξω το kingo, θα μπορέσει να κάνει το root; Γιατί κάποιος άλλος από εδώ ανέφερε ότι εγκαθιστά και το busybox, αλλά του προκαλούσε προβλήματα.

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου έκαναν δώρο ένα turboX Aqua 3g 8 ιντσών (αυτό). Θέλω να του κάνω root. Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, αλλά λίγο ψάξιμο που έριξα και εδώ και στο fda, δε βρήκα κάτι σχετικό. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Υπάρχει κάποιος οδηγός για αρχαρίους κάπου;

 

Κάποιος προηγουμένως ανέφερε το Kingo Android Root. Κοίταξα τις υποστηριζόμενες μάρκες του προγράμματος και είδα ότι αναφέρεται η Alps. Επίσης έιδα στην ταμπλέτα ότι η προσαρμοσμένη έκδοση build ξεκινάει με alps. Πιστεύετε ότι αν τρέξω το kingo, θα μπορέσει να κάνει το root; Γιατί κάποιος άλλος από εδώ ανέφερε ότι εγκαθιστά και το busybox, αλλά του προκαλούσε προβλήματα.

Αν και δεν είμαι πολύ σχετικός, θα έλεγα απλά δοκίμασε με το Kingo Root. Ζημιά δεν πρόκειται να κάνεις πάντως...

Το εγκαθιστάς στο PC, συνδέεις το ταμπλέτ με USB και το τρέχεις. Τα άλλα τα κάνει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι πολύ σχετικός, θα έλεγα απλά δοκίμασε με το Kingo Root. Ζημιά δεν πρόκειται να κάνεις πάντως...

Το εγκαθιστάς στο PC, συνδέεις το ταμπλέτ με USB και το τρέχεις. Τα άλλα τα κάνει μόνο του.

 

Το δοκίμασα, αλλά δεν έκανε τίποτα. Από τη μια, η εφαρμογή για το κινητό απλά πάγωνε στα μισά, από την άλλη το πρόγραμμα στο pc έβγαλε και τις 3 φορές που το δοκίμασα ότι το root απέτυχε.

 

Υπάρχει άλλος τρόπος ή κάποιος οδηγός κάπου; Μήπως έχει άλλο όνομα η συσκευή σε άλλες χώρες; Πώς μπορώ να το βρω αυτό;

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα! Ξέρετε που μπορώ να βρω μπαταρία για το Turbo-X Hive V milamu Tablet 9.7" ; Πλέον πέφτει ακόμα και κλειστό να είναι χαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξέρετε που μπορώ να βρω μπαταρία για το Turbo-X Hive V milamu Tablet 9.7" ; Πλέον πέφτει ακόμα και κλειστό να είναι χαχαχα.

 

Στο Πλαίσιο Αγ. Παρασκευής μου είπαν ότι μπορούν να μου την αλλαξουν αλλά δεν χρειάζόταν αλλαγή (η δική μου).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...