Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

έχω στην κατοχή μου, κατά λάθος, το συγκεκριμένο Tablet (Δυστηχώς), και προσπαθώ να το δουλέψω.

Πραγματικά, πέρα του ότι δεν έχει Play store και όλα τα γνωστα, δεν μπορω να καταχωρήσω και τον gmail λογαριασμό μου στην αρχική εγκατάσταση, μου λέει ότι δεν μπορει να συνδεθεί.....κλπ. Σαν email όμως το δέχεται και τα κατεβάζει.

Επειδή είμαι του χώρου, Τεχνικός Δικτύων, αλλά δεν πολυ ασχολούμαι με android κλπ, πως μπορω αυτήν την μα.....α να την κάνω tablet, για την δουλειά μου.

Φαντάζομαι ότι είναι κλειδωμένο το android του από το Πλαίσιο...

Υπάρχει τρόπος να του κάνω format, και αν ΝΑΙ, δεν βρίσκω έτοιμο android, να το βάλω σε ένα φάκελο του tablet, Και να τα το τρέξω.

Μπορεί κάποιος, σας παρακαλώ πολύ να με καθοδηγήσει, και να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ για την κατανόηση

 

Απ' ότι είδα έχει τον Α31 της Allwinner. Με ψάξιμο θα βρεις firmware πεντακάθαρο από την εταιρεία και το flashάρεις με Phoenix Suite ή PhoenixUSBPro. Κάνε μια αναζήτηση στο youtube "how to find firmware for chinese tablet" και στο google "how to flash Allwinner A31".

Θα σε βοηθούσα αλλά δυστυχώς δεν έχω Α31 να δοκιμάσω πράγματα :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Εχω ενα turbo x Coral II και τον τελευταιο καιρο μετα απο λίγη χρηση σε κάτι παιχνιδια που παιζει ο μικρος κολλαει και ριχνει μαυρη οθονη. Δεν έχει γινει καποια αλλαγη στην εγκατασταση ...

 

Καμια ιδέα τι μπορεί να ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εχω ενα turbo x Coral II και τον τελευταιο καιρο μετα απο λίγη χρηση σε κάτι παιχνιδια που παιζει ο μικρος κολλαει και ριχνει μαυρη οθονη. Δεν έχει γινει καποια αλλαγη στην εγκατασταση ...

 

Καμια ιδέα τι μπορεί να ειναι ;

το ίδιο έχει και ο μικρός μου.τραγικό καθημερινά κολλάει αν το ζορισεις.επανεκκίνηση κάνει.Πάσχα άλλο τάμπλετ....

 

Sent from my Zopo speed plus 7 via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλά, ηθελα να ξερα, εκεί στο πλαίσιο δεν τα βλέπουν αυτά? Δεν καταλαβαίνουν ότι με τα άθλια κινητά/τάμπλετς που βγάζουν κάνουν κακό στην φήμη της επιχείρησης? Τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

πάντως κέρδισε σε Bazaar ο μικρός τάμπλετ από την vodafone, παρόμοιο , 1gb ram αλλά καμία σχέση με του πλαισίου. δεν κολλάει καθόλου!

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, κανείς με Turbo-X Wavy 9 tablet? Plz στείλτε μυνημα, χρειάζομαι original μαμα firmware γιατι εχω ενα τουβλο αυτη τη στιγμη... :(

 

Καλησπέρα, μήπως έχει βρεθεί firmware για wavy ii 9'', γιατί επίσης έχω ένα "τούβλο". Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα, μήπως έχει βρεθεί firmware για wavy ii 9'', γιατί επίσης έχω ένα "τούβλο". Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα!

Έπεσε και στα δικά μου χέρια από φίλο ένα tablet TurboX με καθαρή διαγώνιο οθόνης landscape 24,5cm (περίπου 9,5") σε κατάσταση τούβλου. Έχει ένα συρτό power button πάνω αριστερά, Volume button δίπλα σ' αυτό και κάμερα εμπρός πάνω αριστερά και δεύτερη πίσω κέντρο επάνω. Ηχεία και συνδέσεις όλα στο πλάι αριστερά.

Δε γνωρίζουμε το μοντέλο.

Όταν ξεκινά εμφανίζει ένα λογότυπο Α9 και κατόπιν TurboX όπου και παραμένει.

Υπάρχει κανένα είδος γιατρειάς ή το πάω για ανακύκλωση;

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
turbox rubik iii,μακραν η χειροτερη επιλογη να μλπεξεις με το πλαισιο.πηρα το ταμπλετ για την μικρη το πασχα 2017 και στο παιχνιδι της εβαλε πιν με κουκιδες,φυσικα μετα απο λιγο το ξεχασε, στις προδιαγραφες δεν αναφερει πουθενα πωσ γινεται επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.το πλαισιο μου ζητησε 10 ευρω + φπα για να το κανει. μηπως μπορει καποιος να βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πλήκτρα ήχου και το reset που κάνει είναι σαν επανεκκίνηση,φαίνεται να το έχουν διαμορφωμένο έτσι ώστε να γίνεται μόνο μεσώ software η επαναφορά

Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς με τα πλήκτρα on/off ,ένα άλλο σαν home και την τρυπούλα του reset χωρίς να φτάσω στην οθόνη του android με το πράσινο ρομποτάκι Τελικά μετά από 100 προσπάθειες βρέθηκε ο συνδυασμός και άνοιξε, Έτσι όποια επόμενη μου επιλογή θα είναι σε κάποιο γνωστό επώνυμο tablet που να μην είναι ρουταρισμενο από την εταιρεία που το διακινεί HAPPY END

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έπεσε και στα δικά μου χέρια από φίλο ένα tablet TurboX με καθαρή διαγώνιο οθόνης landscape 24,5cm (περίπου 9,5") σε κατάσταση τούβλου. Έχει ένα συρτό power button πάνω αριστερά, Volume button δίπλα σ' αυτό και κάμερα εμπρός πάνω αριστερά και δεύτερη πίσω κέντρο επάνω. Ηχεία και συνδέσεις όλα στο πλάι αριστερά.

Δε γνωρίζουμε το μοντέλο.

Όταν ξεκινά εμφανίζει ένα λογότυπο Α9 και κατόπιν TurboX όπου και παραμένει.

Υπάρχει κανένα είδος γιατρειάς ή το πάω για ανακύκλωση;

 

Κανείς κάποια ιδέα για τη δική μου περίπτωση;

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πλήκτρα ήχου και το reset που κάνει είναι σαν επανεκκίνηση,φαίνεται να το έχουν διαμορφωμένο έτσι ώστε να γίνεται μόνο μεσώ software η επαναφορά

Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς με τα πλήκτρα on/off ,ένα άλλο σαν home και την τρυπούλα του reset χωρίς να φτάσω στην οθόνη του android με το πράσινο ρομποτάκι Τελικά μετά από 100 προσπάθειες βρέθηκε ο συνδυασμός και άνοιξε, Έτσι όποια επόμενη μου επιλογή θα είναι σε κάποιο γνωστό επώνυμο tablet που να μην είναι ρουταρισμενο από την εταιρεία που το διακινεί HAPPY END

Καλό θα ήταν για να βοηθήσεις τον επόμενο που πιθανόν χρειαστεί να κάνει το ίδιο να αναφέρεις το πως το έκανες.

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανείς κάποια ιδέα για τη δική μου περίπτωση;

Ψαξε αρχικά με την εμφανιση του να βρεις ποιο μοντελο ειναι και μετά βαση του μο τελου ψαξε να βρεις ρομ για να την ξαναπερασεις. Χωρις να ξερει ποιο μοντελο ειναι σε βοηθήσει καποιος...

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδώ και πολύ καιρό έχω πάρει στη γυναίκα μου δώρο το Turbo-X Hive V milamu Tablet 9.7" 3G

 

Απ΄ ότι έμαθα το συγκεκριμένο tablet είναι κλώνος του onda v919 3g air.

 

Μου αρέσει πολύ το μηχανάκι αλλά η γυναίκα μου παραπονιέται για τη διάρκεια της μπαταρίας. Το μόνο της πρόβλημα είναι ότι τρώει γρήγορα τη μπαταρία (έχει και τη retina screen...)

Μήπως είναι τίποτα άχρηστες εφαρμογές που τρώνε τη μπαταρία???

Απ΄ότι λένε τα χαρακτηριστικα στο σιτε του Πλαίσιου η μπαταρία είναι 6000 mAh!

Υπάρχει καμμιά εφαρμογή να τεστάρω αν η μπαταρία είναι εντάξει; Θα λυθεί άραγε το πρόβλημα με αντικατάσταση μπαταρίας ή με τη retina οθόνη θα συνεχίσει να είναι ανεπαρκής;

 

Επειδή απλά μπαίνει στο ιντερνετ και στο facebook και δεν παίζει παιχνίδια και άλλα απαιτητικά, είναι κρίμα που ετοιμάζεται να πάρει tablet των 700€. Αν λυθεί το θέμα της μπαταρίας δεν θα έχει (έχω) πρόβλημα...

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό έχω πάρει στη γυναίκα μου δώρο το Turbo-X Hive V milamu Tablet 9.7" 3G

 

Απ΄ ότι έμαθα το συγκεκριμένο tablet είναι κλώνος του onda v919 3g air.

 

Μου αρέσει πολύ το μηχανάκι αλλά η γυναίκα μου παραπονιέται για τη διάρκεια της μπαταρίας. Το μόνο της πρόβλημα είναι ότι τρώει γρήγορα τη μπαταρία (έχει και τη retina screen...)

Μήπως είναι τίποτα άχρηστες εφαρμογές που τρώνε τη μπαταρία???

Απ΄ότι λένε τα χαρακτηριστικα στο σιτε του Πλαίσιου η μπαταρία είναι 6000 mAh!

Υπάρχει καμμιά εφαρμογή να τεστάρω αν η μπαταρία είναι εντάξει; Θα λυθεί άραγε το πρόβλημα με αντικατάσταση μπαταρίας ή με τη retina οθόνη θα συνεχίσει να είναι ανεπαρκής;

 

Επειδή απλά μπαίνει στο ιντερνετ και στο facebook και δεν παίζει παιχνίδια και άλλα απαιτητικά, είναι κρίμα που ετοιμάζεται να πάρει tablet των 700€. Αν λυθεί το θέμα της μπαταρίας δεν θα έχει (έχω) πρόβλημα...

να το βάλει σε flight mode, να ανοίξει μόνο το Wi-Fi και να δίνει δεδομένα από το κινητό της στο ταμπλετ. και να δει πόσο θα της κρατάει τότε ή μπαταρία. εάν της κρατάει περισσότερο τότε καταναλώνει πολλή μπαταρία το 3g(γνωστό) αλλιώς έχει θέμα η μπαταρία(;).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

να το βάλει σε flight mode, να ανοίξει μόνο το Wi-Fi και να δίνει δεδομένα από το κινητό της στο ταμπλετ. και να δει πόσο θα της κρατάει τότε ή μπαταρία. εάν της κρατάει περισσότερο τότε καταναλώνει πολλή μπαταρία το 3g(γνωστό) αλλιώς έχει θέμα η μπαταρία(;).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ. Πολύ πρόσφατα έβαλα SIM.

Όλο το προηγούμενο διάστημα που το λειτουργούσε χωρίς SIM (άρα και χωρίς 3G) η γυναίκα μου θεωρεί ότι δεν κράταγε πολύ ώρα. Δεν το έχει καν δουλέψει με SIM (το πήρα εγώ και του την έβαλα).

 

Ψάχνω να βρώ κάποιο πρόγραμμα που να τρέχει στο foreground συνέχεια και να μετρήσω πόση ώρα κάνει η μπαταρία να φτάσει από το 100% στο 10%. Αλλά να υπάρχει ένα γνωστό μέτρο σύγκρισης με άλλα tablet με ίδια χαρακτηριστικά (retina οθόνη, 8-πύρηνο επεξεργαστή και 6000 ΜΑh μπαταρία). Γιατί δεν είμαοι σίγουρος ότι έχει πρόβλημα και να μην πάρει άλλο που δεν θα δει βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ του φίλους συμφορουμίτες. Για να παίξει ο πιτσιρικάς, του έδωσα ένα ξεχασμένο RUBIK 7" του Πλαίσιου και ενώ για 3-4 μέρες όλα πήγαιναν (έστω και αργά...) καλά, τώρα κολλάει στην αρχική οθόνη με το λογότυπου του Turbo-X. Με το Power & Vol Up πλήκτρα μπήκα στην Recovery screen, επέλεξα "wipe data/factory reset" διαδικασία η οποία ολοκληρώθηκε, έκανα "reboot system" αλλά χωρίς αποτέλεσμα, κολλάει στην ίδια αρχική οθόνη (το άφησα έτσι όλο το βράδυ αλλά δεν φιλοτιμήθηκε να ξεκινήσει...)

Πριν καταλήξει στην ανακύκλωση (εκεί του αξίζει να πάει αλλά άντε να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία...) υπάρχει γιατριά;

Ευχαριστώ για την προσοχή και υπομονή σας και συγχωρέστε με αν το πρόβλημά μου έχει ξανασυζητηθεί σε μια από τις 53 (!) σελίδες παραπίσω...

Φιλικά,

Γιάννης

Edited by jpaudio
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ίσως το θέμα μου να μην έχει μεγάλο ενδιαφέρον για τους φίλους συμφορουμίτες αλλά μπορεί να δώσει κάποιος μια βοήθεια; Κάπου να ψάξω λεπτομέρειες;

Ευχαριστώ.

Φιλικά,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ίσως το θέμα μου να μην έχει μεγάλο ενδιαφέρον για τους φίλους συμφορουμίτες αλλά μπορεί να δώσει κάποιος μια βοήθεια; Κάπου να ψάξω λεπτομέρειες;

Ευχαριστώ.

Φιλικά,

Γιάννης

 

Καλημέρα, είχα το ίδιο θέμα με turbo-x wavy ii. Έχει επεαξεργαστή Allwinner A20 και έψαξα στο internet για rom που από διάφορα tablet με τον ίδιο επεξεργαστή. στην σελίδα αυτή: http://www.mediafire.com/folder/rvz4e0y2oitwqph,9y9nn13d5en8329,hoplm59s7k0rsfa,q7%2040e5zsarxeec6,vt671ecokjm410c,0yyld68sl1lunyf,2aa2%20s266ja5naa2,bxxnyv90950dc0b,vafvhm50cx4zceo,7sjynx%205ga53y8f3,cls5qzq5383l68t,kwfkaxu6ab2l0tr,74cnrds2%20d3u4b17,g9sm7z2yk11b1u8,yxk1pdrrl2qb2ab,oaq8fjchy6%209meaz,tixlkj5lkl53y8h,xofastfmmischut,4dbtiv6219dk%206id,gjfmrmhj3o0raiw,hw4a3a8c3t3uisu,fdwy20goxsw9fw%20g,pt0jp3tphxrw91f,2gt717vgh3mi7x9,mq9gb89gaj1i4j8,%20kk1rx24gubg9g9e,9dl6heyj0e1xv6v,i8kqznc76unbwhk,2m%20r49rq606nkp7j,tv905jbb1x2x11y,iw0n020e6xc1dm9,zu3i%20ywugtu9bz78,8e2g5dem72zuxg4/shared

βρήκα αρκετές rom και τις δοκίμασα μια προς μια φλασάροντας το tablet (phoenix suite). μια από αυτές δούλεψε κανονικά. Δηλαδή σχεδόν κανονικά γιατί οι δύο κάμερες είναι dead. Ωστόσο σε σχέση με την rom του πλαισίου, αυτή που με βόλεψε ήταν rootαρισμένη και είχε και playstore. ελπίζω να σε βοήθησα. Δεν ξέρω τι επεξεργαστή έχει το tablet σου αλλά η αναζήτηση πρέπει να γίνει με βάση τον κωδικό της μητρικής και τον επεξεργαστή. Στο πλαίσιο θα σου πάρουν 15-20 ευρώ για να ξαναπεράσουν την rom. Μου το έκαναν μια φορά αλλά μετά από 2 εβδομάδες άρχισε να κατεβάζει μόνο του κινέζικες εφαρμογές και 2 μήνες μετά ξανακόλλησε στην αρχική οθόνη με το λογότυπο του android. Προσωπικά δεν θα τους το ξαναπήγαινα ούτε για 0,01€. η συμβουλή μου: Δοκίμασε με άλλη rom κι αν δεν καταφέρεις τίποτα, πέταξέ το. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό έχω πάρει στη γυναίκα μου δώρο το Turbo-X Hive V milamu Tablet 9.7" 3G

 

Απ΄ ότι έμαθα το συγκεκριμένο tablet είναι κλώνος του onda v919 3g air.

 

Μου αρέσει πολύ το μηχανάκι αλλά η γυναίκα μου παραπονιέται για τη διάρκεια της μπαταρίας. Το μόνο της πρόβλημα είναι ότι τρώει γρήγορα τη μπαταρία (έχει και τη retina screen...)

Μήπως είναι τίποτα άχρηστες εφαρμογές που τρώνε τη μπαταρία???

Απ΄ότι λένε τα χαρακτηριστικα στο σιτε του Πλαίσιου η μπαταρία είναι 6000 mAh!

Υπάρχει καμμιά εφαρμογή να τεστάρω αν η μπαταρία είναι εντάξει; Θα λυθεί άραγε το πρόβλημα με αντικατάσταση μπαταρίας ή με τη retina οθόνη θα συνεχίσει να είναι ανεπαρκής;

 

Επειδή απλά μπαίνει στο ιντερνετ και στο facebook και δεν παίζει παιχνίδια και άλλα απαιτητικά, είναι κρίμα που ετοιμάζεται να πάρει tablet των 700€. Αν λυθεί το θέμα της μπαταρίας δεν θα έχει (έχω) πρόβλημα...

 

Μου είπαν από το Πλαίσιο ότι με τον επεξεργαστή και την οθόνη που έχει αν κρατάει 2,5 ώρες είναι μια χαρά.

Κρατάει, απλά έχω απαιτητική γυναίκα!

 

Τώρα λέει ότι κολλάει στο Facebook (από browser Chrome)...

Aν βάλω την εφαρμογή (App) facebook θα είναι καλύτερα;;;

Υποθέτω είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το FB είναι γενικώς βαρύ, δοκίμασε το FB Lite που είναι για τηλέφωνα αλλά δουλεύει και σε ταμπλέτα - απλά μόνο σε portrait mode (Όρθιο)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Γειά χαρά, έπεσε στα χέρια μου ένα Rubik II 10.1" με σπασμένο display.

Επειδη το digitizer είναι άθικτο, σκέφτομαι μήπως μπορώ να αλλάξω το display και να το χαρώ.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ανταλλακτικο για αυτό?

Ο τύπος ειναι DI 1002....

Ρίξτε μια βοήθεια ρε παιδια κρίμα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά, έπεσε στα χέρια μου ένα Rubik II 10.1" με σπασμένο display.

Επειδη το digitizer είναι άθικτο, σκέφτομαι μήπως μπορώ να αλλάξω το display και να το χαρώ.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ανταλλακτικο για αυτό?

Ο τύπος ειναι DI 1002....

Ρίξτε μια βοήθεια ρε παιδια κρίμα ειναι...

 

.. Και για να το συνεχίσω μήπως και βρεθεί και άλλος στη θέση μου, η απάντηση από το πλαισιο είναι η εξής

 

Σχετικά με το ερώτημα σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο κωδικός του ανταλλακτικού είναι ο 2389738 αλλά βρίσκεται σε έλλειψη και ως εκ τούτου δεν είναι εφικτή η παραγγελία του.

 

Συνεπώς μόνο κάποιο σπασμενο (αν βρω) ή αν βρω το ίδιο μοντέλο σε κινέζικο...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

βλεπω πολλεσ ερωτησεισ με το ιδιο αντικειμενο αλλα δεν βλεπω απαντησεις. i can use a little help from my friends που λεει και το τραγουδι

χαιρετω το φορουμ ,

 

εχω το tablet turbox twister 7 m07a6 και μου κολλαει στην οθονη του turbo x

προσπαθω να μπω σε recovery πτωντασ power kai με συνδετηρα to reset αλλα τιποτα

καμια ιδεα κανεισ ?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω ένα turbo-x Hive V 3g. Εχει πέσει σε bootloop και δεν μπαίνει καθόλου σε recovery mode. Καμιά ιδέα??

 

Ευχαριστώ!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...