Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι.παταω μετα το run ανοιγει cmd,παταω enter, και λεει deamon started succesfully*.

μετα τιποτα....

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι.παταω μετα το run ανοιγει cmd,παταω enter, και λεει deamon started succesfully*.

μετα τιποτα....

 

Λογικά κάτι με τους drivers παίζει. Εγώ το δικό μου twister ii το είχα ρουτάρει χωρίς προβλήματα με motochopper. Αν δεν γίνεται σωστά με εσένα δοκίμασε framaroot, root genius (έχει έκδοση για pc και κινητά) η Kingo root. Κάποιο από αυτά θα δουλέψει.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχουν δει τα windows δεν θα το βλέπουν και τα προγράμματα. Εγώ ένα tablet άλλο που έχω και δεν το έβλεπε με τίποτα, εγκαταστάθηκε ο driver όταν το ξεκίνησα σε bootloader mode. Και τότε το είδε και το kingo με το οποίο ήθελα να το ρουτάρω. Επίσης καλό είναι να δοκιμάσετε και σε άλλο υπολογιστή με διαφορετική έκδοση των windows. Π.χ. 7 αν αυτός που δεν το βλέπει έχει 8.x .
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχουν δει τα windows δεν θα το βλέπουν και τα προγράμματα. Εγώ ένα tablet άλλο που έχω και δεν το έβλεπε με τίποτα, εγκαταστάθηκε ο driver όταν το ξεκίνησα σε bootloader mode. Και τότε το είδε και το kingo με το οποίο ήθελα να το ρουτάρω. Επίσης καλό είναι να δοκιμάσετε και σε άλλο υπολογιστή με διαφορετική έκδοση των windows. Π.χ. 7 αν αυτός που δεν το βλέπει έχει 8.x .

 

Έτσι είναι, απλά με το framaroot και το root genius για κινητά (http://www.4shared.com/mobile/0wMu9eueba/RootGenius_general_mobile.html) δεν χρεάζεσαι σύνδεση με Pc και άρα οι drivers δεν είναι απαραίτητοι.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, απλά με το framaroot και το root genius για κινητά (http://www.4shared.com/mobile/0wMu9eueba/RootGenius_general_mobile.html) δεν χρεάζεσαι σύνδεση με Pc και άρα οι drivers δεν είναι απαραίτητοι.

 

Τώρα είμαι από pc.θα μπω μετά απ το tablet. Μονο αυτό το apk θα χρειαστώ;;Ευχαριστώ.

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

θα ηθελα την βοηθεια σας.

πριν λιγο καιρο αγορασα απο το πλαισιο ενα tablet rainbow 9.7 εχει κανονικα android αλλα δυστυχως δεν εχει το πολυποθητο google play.

διαβασα τις συζητης σας και ειδα πως υπαρχει καποιος τροπος να το αποκτησω.

θα ηθελα σας παρακαλω αν καποιος μπορει και θελει να με βοηθησει να το αποκτησω γιατι το πλαισιο ειναι σε αναμονη αλλα και απο μονη μου δεν ξερω πως θα μπορουσα να το κανω και χρειαζομαι το skype για καθημερηνη μου χρηση.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

θα ηθελα την βοηθεια σας.

πριν λιγο καιρο αγορασα απο το πλαισιο ενα tablet rainbow 9.7 εχει κανονικα android αλλα δυστυχως δεν εχει το πολυποθητο google play.

διαβασα τις συζητης σας και ειδα πως υπαρχει καποιος τροπος να το αποκτησω.

θα ηθελα σας παρακαλω αν καποιος μπορει και θελει να με βοηθησει να το αποκτησω γιατι το πλαισιο ειναι σε αναμονη αλλα και απο μονη μου δεν ξερω πως θα μπορουσα να το κανω και χρειαζομαι το skype για καθημερηνη μου χρηση.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

Για να περάσεις google play στο Tablet σου πρέπει πρώτα να αποκτήσεις root access. Υπάρχουν αρκετά προγράμματα που μπορούν να το κάνουν αυτό όπως root genius, framaroot, vroot, motochopper κ.α. Αφού αποκτήσεις root θα πρέπει να περάσεις τα λεγόμενα gapps (google applications) μέρος των οποίων είναι και το google play. Η διαδικασία δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη αλλα αν είναι σχετικά αρχάρια σε αυτά καλό θα ήταν να διαβάσεις λίγο πριν κάνεις κάτι. Η διαδικασία περιγράφεται και σε αυτό το video και θα σε βοηθήσει step by step.

Eναλλακτικά αν δεν θέλεις να μπλέξεις με αυτά απλά κατέβασε στο tablet σου ένα άλλο android market όπως π.χ το aptoide και θα κάνεις τη δουλειά σου. Έχει μέσα πάρα πολλές εφαρμογές και φυσικά το skype. Θα το βρεις εδώ :

http://www.aptoide.com/

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα είμαι από pc.θα μπω μετά απ το tablet. Μονο αυτό το apk θα χρειαστώ;;Ευχαριστώ.

 

Ναι μόνο αυτό θα χρειαστείς. Απλά βάλε το apk σε μια κάρτα μνήμης η στην εσωτερική μνήμη και κάντο Install.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορω να βαλω στο hive III αλλο android;; πχ 4.3;;;Αν ναι πως;;

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους,

 

μια μικρη βοηθεια παιδια αν μπορειτε...ξερει κανεις που μπορω να βρω ανταλλακτικα για το turbo-x breeze III μου? Ειναι μεγαλη αποσταση απο το κοντινοτερο καταστημα ''Πλαισιο'' οποτε θελω ν βρω καποια μονος μου? Μηπως ξερει κανενας?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

To πιθανότερο είναι πως δεν θα έβρισκες ούτε στο πλαίσιο...

Μόνο με αναζήτηση σε διάφορα κινέζικα e-shops θα το βρεις ολόκληρο στη μισή τιμή από όσα στο πούλησε το πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα αγόρασα το breeze IV και μόλις το rootαρα με οδηγίες από εδώ.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2567644&page=2

rom του πέρασα την stock του CHUWI V17HD αφού μιλάμε για το ίδιο μοντέλο.

 

Δε μου δουλεψε η μεθοδος του XDA.

Τελικα τα καταφερα με το kingo root (http://www.kingoapp.com/).

Εκανα πρωτα UNROOT και μετα Root Again.

Βιντεο της διαδικασιας (στα Ρωσικα αλλα βγαινει ακρη..) εδω :

 

Καλο Rooting.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγραψα οδηγο.

Ακολουθεις τις οδηγιες για firmware flashing που υπαρχουν για το techlast.

 

Απλα αφου περασεις το phone flash tool δε φλασαρεις μ αυτο.

Ανοιγεις το αρχειο flash.xml, βρισκεις ολες τις σειρες με τη λεξη fastboot κ τις τρεχεις απο command prompt μια μια μ το χερι προσαρμοζοντας το path κ μ το αναλογο αρχειο. Δε προλαβαινω να γραψω κατι αλλο εγω οποιος προλαβαινει κ καταλαβε ας βοηθησει.

 

Iousou στο πνεύμα των ημερών (Χριστούγεννα πλησιάζουν) θα είχες την καλοσύνη να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες-οδηγίες για το φλασαρισμα του mini pearl 3G και για μας τους νουμπάδες;

Ευχαριστώ πολύ όπως και να 'χει

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σκέφτομαι να πάρω το Turbo-X Twister III για να παίζουν τα παιδιά μου που είναι μικρά για να γλιτώσει το κινητό μου το έχει πάρει κάνεις να μου πει εντυπώσεις?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!.Ειδα την διαφημηση για το turbo x rubik στα 39.90.Αξιζει καθολου;.Εγω την χρηση ιντερνετ που κανω ειναι σερφαρισμα μεσω opera-uc browser και κανα mail.Θα με καλυψει;.Ευχαριστώ!.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν υπαρχουν χειροτερα tablet απο τα turbox.Ειχα δωσει 85 ευρω για να πατω 2 πυρινο με 1giga ram.Κολλαει δραματικα.Το galaxy s με μονοπυρινο και 512 ραμ ΔΕΝ κολλαει.Ελεος....

Προσοχη και εγω για το γιο το ειχα παρει και το παιδακι δεν μπορει να παιξει απο τα κολληματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με κολλήματα... Κάντε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και θα λυθεί το πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Και μόλις εγκαταταθούν οι εφαρμογές που χρησιμοποιεί ο καθένας τα κολλήματα θα επανέλθουν....
Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια δηλαδη;.Κριμα και ελεγα να το παρω δευτερα.Δεν εχω απαιτησεις απο αυτη τη τιμη αλλα αν ειναι να εχουν λειτουργικα προβληματα..
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα ενα estar απο τα public με 49€ 4πυρινο και παιζει πολυ καλα παιζουν τα μικρα χωρις κολληματα εχει κανονικο google play το μονο αρνητικο τα 512 μνημης για τα λεφτα του αξιοπρεπεστατο

Εγκατεστησα

Minion rush

Subway rush

Agry birds

Και κάποια. Ακομη και παει καλα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα ενα estar απο τα public με 49€ 4πυρινο και παιζει πολυ καλα παιζουν τα μικρα χωρις κολληματα εχει κανονικο google play το μονο αρνητικο τα 512 μνημης για τα λεφτα του αξιοπρεπεστατο

Εγκατεστησα

Minion rush

Subway rush

Agry birds

Και κάποια. Ακομη και παει καλα

 

Εχει Google play;!.Αυτο να παρω.Αν θες φιλε γραψε η στειλε μου τις εντυπωσεις σου.Αποφασισα να μην παρω χωρις Google play.Πιστεύω θα ειναι προβλημα.Σωστα;.

Link to comment
Share on other sites

Εχει Google play;!.Αυτο να παρω.Αν θες φιλε γραψε η στειλε μου τις εντυπωσεις σου.Αποφασισα να μην παρω χωρις Google play.Πιστεύω θα ειναι προβλημα.Σωστα;.

 

Χωρις google play μπορει να μην μπορεις να βρεις τις εφαρμογες που θελεις.

Το συγκεκριμενο tablet θεωρω οτι για τα 49,99 ειναι καλο πηγεναι στα public και δες απο κοντα

Μειονέκτηματα

Θα ηθελα πιο δυνατο ηχο και και ποιο φωτεινή οθόνη

Η μπαρια κραταει περιπου 4 -5 ωρες αλλα καλητερα ξεκολανε και τα μικρα

 

Εγκατεστησα καμια 10αρια παιχνιδια και δεν μου εκανε κοληματα ενταξει δεν παει και σφαιρα αλλα δεν σέρνεται κιολας

Εχει καλο wifi

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα! Πήρα το καλοκαίρι ένα turbo x breeze iv! Μου βγαλε προβλημε με το wi-fi... μια συνδεονταν και ηταν απελπιστικα αργο και μία δεν εβρισκε καν το ρουτερ! το εστειλα για service μου στειλαν ότι αλλαξε πλακετα και μετα από μια μέρα που το χρησημοποιησα μου βγαλε το ιδιο θέμα! Τι μου προτεινετε? υπάρχει περιπτωση να ναι κάτι σε λογισμικο και όχι υλικο?!
Link to comment
Share on other sites

Χωρις google play μπορει να μην μπορεις να βρεις τις εφαρμογες που θελεις.

Το συγκεκριμενο tablet θεωρω οτι για τα 49,99 ειναι καλο πηγεναι στα public και δες απο κοντα

Μειονέκτηματα

Θα ηθελα πιο δυνατο ηχο και και ποιο φωτεινή οθόνη

Η μπαρια κραταει περιπου 4 -5 ωρες αλλα καλητερα ξεκολανε και τα μικρα

 

Εγκατεστησα καμια 10αρια παιχνιδια και δεν μου εκανε κοληματα ενταξει δεν παει και σφαιρα αλλα δεν σέρνεται κιολας

Εχει καλο wifi

 

Πηγα το ειδα.Πολυ καλο μου φαινεται.Μαλλον θα παρω ομως το 10'.

Link to comment
Share on other sites

[/color]

παιδια καλησπέρα! Πήρα το καλοκαίρι ένα turbo x breeze iv! Μου βγαλε προβλημε με το wi-fi... μια συνδεονταν και ηταν απελπιστικα αργο και μία δεν εβρισκε καν το ρουτερ! το εστειλα για service μου στειλαν ότι αλλαξε πλακετα και μετα από μια μέρα που το χρησημοποιησα μου βγαλε το ιδιο θέμα! Τι μου προτεινετε? υπάρχει περιπτωση να ναι κάτι σε λογισμικο και όχι υλικο?!

 

Το δικο μου WIFI παει σφαιρα. Προσεχε γιατι η κεραια ειναι στο μεσο της αριστερης πλευρας οταν κοιταμε την οθονη,

Το μονο προβλημα που εχει (μαλλον λογω Firmware) ειναι οτι καμια φορα θελει reset, καθωςοταν σβησει η οθονη στον προκαθορισμενο χρονο μετα δεν αναβει. Μολις επελεξα να μη σβηνει αυτοματα η οθονη σταματησε το προβλημα.

ΑΑΑ και ενα τελευταιο προβλημα ειναι οτι αμα κατσει το παιδι σου πανω του σπαει το digitizer.......:lol:

Έκανα σημερα παραγγελια απο CHINA.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Εχω το turbo-x hive v(RK3188) με android 4.4.2. Δυστυχώς πλέον κολλάει στο boot screen και από το recovery mode κάνοντας wipe data/factory reset και wipe cache partition θα μπώ στο σύστημα μια και μόνη φορά στην οποία το αρχικό setup για wifi κτλ κρασαρει και δεν βλέπω κανένα application στην οθόνη η οποία κολλάει και παίρνω το μήνυμα " unfortunately , the process com.android.systemui has stopped" (έχω το σύστημα στα αγγλικά). H μόνη λειτουργικότητα που υπάρχει ακόμα είναι οι ρυθμίσεις. Αν κάνω επανεκκίνηση κολλάω και πάλι στο boot screen του πλαίσιου. Υπάρχει κάποια λύση ή κάποιο custom rom ή τρόπος να γυρίσω στο 4.2 ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...