Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα μου δώσανε την "επισκευασμένη" υποτίθεται ταμπλέτα πίσω. Ένα σύντομο ιστορικό. Αγοράστηκε με πρόβλημα στην οθόνη(καμμένα Pixels). Αλλαγή. Ανοίγω την καινούρια από την "σφραγισμένη" κιόλας συσκευασία και βρίσκω μια συσκευή μεταχειρισμένη(δεν φορούσε προστατευτικό στην οθόνη όπως η καινούρια, είχε γρατζουνιές, και τα καλώδια-φορτιστές δεν ήταν σε σακουλάκια). Ξανά πίσω και μου δίνουν μια καινούρια. Μετά από 20 μέρες που δεν την χρησιμοποιώ καθόλου τη βάζω αγγελία. Την έχω φορτίσει φουλ, και βγάζω φωτογραφίες σε λειτουργία κλπ. Την αφήνω 3 μέρες χωρίς να ανάψει. Μόλις ενδιαφέρθηκε κάποιος και του έστειλα τα στοιχεία μου, πάω να την ανοίξω και ήταν νεκρή εντελώς. Ούτε και φόρτιζε. Πάω στο service και μου λένε αλλαγή πλακέτας. Και καλά. Σιγά μην έχουνε πλακέτες να τους αλλάξουνε, και τόσο άμεσα(1 ημέρα). Μου την δίνουν σήμερα πίσω και το χαρτί γράφει αλλαγή πλακέτας/καθαρισμός/έλεγχος κλπ. Εννοείται πως μου δώσανε άλλη(μεταχειρισμένη). Η δικιά μου είχε πάνω στην οθόνη screen protector. Αυτή που μου δώσανε σήμερα δεν το είχε. Αν αλλάζανε πλακέτα δεν υπήρχε κάποιος λόγος να το ξεκολλήσουν και να το πετάξουν. Πραγματικά έχω τις χειρότερες εντυπώσεις από τη συγκεκριμένη αγορά. Δεν με χαλάει το γεγονός ότι πλήρωσα 80€ και βρήκα το ίδιο πράγμα στην Κίνα 35-40€. Πιο πολύ η κοροϊδία γιατί μιλάμε μια συσκευή σαφώς χειρότερη ποιοτικά από οτιδήποτε κινέζικο έχω πάρει στα χέρια μου. Και έκανα που έκανα τη βλακεία και την αγόρασα. Με έχουν κάνει να τρέχω στο σέρβις τους 4-5 φορές για να έχω πάλι κάτι στα χέρια μου που είναι μαθηματικά βέβαιο πως θα έχει πρόβλημα.

 

 

Προσωπικά πλέον μετά από αυτό δεν πρόκειται να αγοράσω ούτε καν κενά DVD από το πλαίσιο. Και το ίδιο θα προτρέπω να κάνουν και όλοι οι γνωστοί μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγόρασα χθές το Turbo X Pearl Mini 7.85 ίντσών.

 

Νομίζω είναι απαράδκετο πλέον να πωλούνται Tablet χωρίς δυνατότητα root, γεμάτα με Bloatware και διαφημίσεις.

Όλες οι εταιρίες ΕΠΙΣΗΜΑ και ΝΟΜΙΜΑ και χωρίς να χαθεί η εγγύηση δίνουν διαδικασία ξεκλειδώματος του boot loader μέσα από τις ιστοσελίδες τους καθώς και drivers.

 

Το μετάνιωσα που το πήρα, αυτά δ εμου τα είπανε όταν το πουλούσαν φυσικά. Δικό τους market και διαφημίσεις. Το θέμα είναι πως κάποιοι από εμάς αναπτύσσουν εφαρμογές σ αυτά τα tablets και χρειάζονται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και drivers και root πρόσβαση και unlocked boot loader με ένα recovery της προκοπής, αλλά και κάποιο recovery τρόπο (δηλαδή το original firmware) όπως κάνουν δηλαδή ΟΛΕΣ οι ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ εταιρίες με διαδικασία recovery άμεσα απ το σπίτι και όχι πηγαινοερχόμενοι στο μαγαζί.

 

Είναι το τελευταίο TurboX οτιδήποτε που αγοιράζω. Ότι αγόρασα ΤurboX χάλασε σε χρόνο ρεκόρ και είχε ανάλογα προβλήματα λογισμικού. Ψάχνουμε να βρούμε drivers.

 

Anyway επειδή δε θέλω να μπλέξω αν κανείς ακούσει κάποια επιτυχή μέθοδο routing ή κάποιο firmware γ αυτά ας μιλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χρονια πολλα,

 

Υστερα απο επικοινωνια με το σερβις του πλασιου τελικα μου αλλαξαν το tablet (hive 4 3g+gps) με αλλο που φορτιζει στο 100%. Φαινεται οτι υπαρχουν θεματα με τα ταμπλετ του πλαισιου. Εβαλα google maps και δουλευει καλα χωρις να κανω rooting. Δοκιμασα εναν οδηγο ρουταρισματος για hive αλλα δεν αναφεροταν στο μοντελο που εχω.

Παντως στο σερβις πολυ εξυπηρετικοι, μου το αλλαξαν γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χθές το Turbo X Pearl Mini 7.85 ίντσών.

 

Νομίζω είναι απαράδκετο πλέον να πωλούνται Tablet χωρίς δυνατότητα root, γεμάτα με Bloatware και διαφημίσεις.

Όλες οι εταιρίες ΕΠΙΣΗΜΑ και ΝΟΜΙΜΑ και χωρίς να χαθεί η εγγύηση δίνουν διαδικασία ξεκλειδώματος του boot loader μέσα από τις ιστοσελίδες τους καθώς και drivers.

 

Το μετάνιωσα που το πήρα, αυτά δ εμου τα είπανε όταν το πουλούσαν φυσικά. Δικό τους market και διαφημίσεις. Το θέμα είναι πως κάποιοι από εμάς αναπτύσσουν εφαρμογές σ αυτά τα tablets και χρειάζονται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και drivers και root πρόσβαση και unlocked boot loader με ένα recovery της προκοπής, αλλά και κάποιο recovery τρόπο (δηλαδή το original firmware) όπως κάνουν δηλαδή ΟΛΕΣ οι ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ εταιρίες με διαδικασία recovery άμεσα απ το σπίτι και όχι πηγαινοερχόμενοι στο μαγαζί.

 

Είναι το τελευταίο TurboX οτιδήποτε που αγοιράζω. Ότι αγόρασα ΤurboX χάλασε σε χρόνο ρεκόρ και είχε ανάλογα προβλήματα λογισμικού. Ψάχνουμε να βρούμε drivers.

 

Anyway επειδή δε θέλω να μπλέξω αν κανείς ακούσει κάποια επιτυχή μέθοδο routing ή κάποιο firmware γ αυτά ας μιλήσει.

 

Θα πρέπει να ξέρουμε ακριβώς ποιο επεξεργαστή φοράει το tablet για να βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ξέρουμε ακριβώς ποιο επεξεργαστή φοράει το tablet για να βοηθήσουμε

 

Φαίνεται να είναι ολόιδιο με το TecLast P89 Mini Z2580.

Δοκίμασα τις rooting Μεθόδους γ αυτό αλλα δε δουλεύουν.

 

Intel MiniPearl

Android 4.2.2

CPU: Intel Atom Z2580 2.00 GHz

GPU: PowerVR SGX 544MP

resolution 768x1024

RAM 1GB

 

Αυτά μου δίνει το Antutu

 

Εγώ δοκίμασα Root σύμφωνα με ΕΔΩ αλλά το flashing της ROM απέτυχε και το adb root δίνει "adbd cannot run in root on production builds".

 

Μετά απ αυτό κατέβασα και δοκίμασα το Shuame το οποίο πέρασε ένα su binary και το Kinguser.apk στο /system/xbin το οποίο έχει rws και ανήκει στο root αλλά όταν το τρέχω πετάει

 

"soinfo_link_image(linker.cpp:1635): could not load library "libbinder.so" needed

by "/system/bin/su"; caused by load_library(linker.cpp:761): not a valid ELF ex

ecutable: libbinder.soCANNOT LINK EXECUTABLE"

 

Η βιβλιοθήκη υπάρχει φυσικά στο /system/lib.

Σ αυτή τη φάση δουλεέυι μια χαρά το tablet έχει περασμένο το KingUser αλλά δεν είμαι root λόγω του λάθος su. Ξανατρέχοντας το shuame βλέπω ότι η ώρα και η ημερομηνία στο /system/xbin/su δεν αλλάζουν πράγμα που μάλλον σημαίνει ότι δε δουλεύει πλέον ούτε αυτή η μέθοδος.

 

Οι adb drivers είναι περασμένοι, το βλέπει και σαν MTP device, μπαίνει σε fastboot και recovery κανονικά.

Δοκίμασα επίσης το superOneClick το Kingo και το UnlockRoot χωρίς αποτέλεσμα.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

@lousou 76

Γεια σας , θα ήθελα να ρωτήσω τον lousou 76 τις εντυπώσεις του για το Turbo - X mini pearl , γιατί το έχω παραγγείλει και το περιμένω αύριο.

Πέρα από το θέμα με το root αξίζει τα λεφτά του? (149 ευρώ)

Λειτουργεί σωστά , έχει κάποιο ελάττωμα , ποιότητα κατασκευής είναι καλή

Τρέχει ικανοποιητικά εφαρμογές και διαδίκτυο?

Η μπαταρία πόση διάρκεια έχει?

'Oταν λες bloatware και διαφημίσεις τι εννοείς ότι πετάει διαφημίσεις στα καλά καθούμενα?

Google play μπορώ να περάσω με τις γνωστές διαδικασίες χωρίς να είναι root η συσκευή?

Παρακαλώ γράψε ότι πληροφορίες έχεις διότι έχω την εντύπωση ότι πολύς κόσμος το παρήγγειλε την προηγούμενη εβδομάδα που το έβγαλαν σε προσφορά

αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν πουθενά πληροφορίες και feedback συνεπώς είσαι μοναδική ευκαιρία να ενημερώσεις την κοινότητα ώστε να ξέρουμε τι συμβαίνει

με την εν΄λόγω συσκευή μπας και γλιτώσουμε την ''πατάτα''

Ευχαριστώ.

 

(μήπως το Vero tablet G8i είναι καλύτερο? αφού υπάρχει είδη και επίσημο root στο forum της Octabit?)

Edited by peter_kalymnos
Link to comment
Share on other sites

Το τάμπλετ αυτό κυκλοφορεί και με άλλα ονόματα και μπορεί κανείς να το παραγγείλει από αλλού και σε καλύτερη τιμή και με root χωρίς plaisio bullshit και slideme market.

 

Είναι το ίδιο με αυτό το VERO tablet G8i της oktabit λέγεται και Ramos I9, η Teclast P89 mini.

 

Ποιοτικά είναι ανεκτό και γρήγορο. Όπως είναι μπορεί κανείς να εγκαταστήσει τις εξτρά εφαρμογές του google play χωρίς να απαιτείται root. 150 ευρώ τα θεωρώ πολλά γ αυτό, για την μπαταρία δε μπορώ να πώ πολλά ακόμα αλλά υπολογίζω απ τις δοκιμές ότι θα βγάλει γύρω στο 2ωρο το πολύ με συνεχή χρήση wifi και οθόνη στο full.

 

Εγώ το πήρα γιατί βιαζόμουνα, αλλιώς θα προτιμούσ ανα το παραγγείλω rootarismeno από εξωτερικό.

Ο ανταγωνισμός δε συγχωρεί παιδιά, οι αγορές είναι παγκόσμιες πλέον. Αν νομίζει το πλαίσιο ότι μπορεί να αναγκάσει τους χρήστες να τρέχουν τις δικές τους εφαρμογές αντί της Google και να ανεχτούν κλειδώματα κλπ θα το πουλήσουν μόνο στο Γιαννάκη και τη Μαρία που παίζουν παιχνίδια..

 

Εγώ θα αγόραζα το VERO. Δεν ήξερα ότι υπάρχει. Είναι το ίδιο ακριβώς.

Η μόνη διαφορά είναι στη ROM που φοράει. To TecLast και το Vero έχουν την ίδια και γίνεται root, ενώ του πλαισίου όχι.

H root μέθοδος μάλιστα είναι αυτή του TecLast P89 mini. Δυστυχώς δε δουλευει στο Pearl.

Δεν κατάφερα ούτε άλλη ROM να του περάσω ώστε να το κάνω root μετά.

 

@lousou 76

Γεια σας , θα ήθελα να ρωτήσω τον lousou 76 τις εντυπώσεις του για το Turbo - X mini pearl , γιατί το έχω παραγγείλει και το περιμένω αύριο.

Πέρα από το θέμα με το root αξίζει τα λεφτά του? (149 ευρώ)

Λειτουργεί σωστά , έχει κάποιο ελάττωμα , ποιότητα κατασκευής είναι καλή

Τρέχει ικανοποιητικά εφαρμογές και διαδίκτυο?

Η μπαταρία πόση διάρκεια έχει?

'Oταν λες bloatware και διαφημίσεις τι εννοείς ότι πετάει διαφημίσεις στα καλά καθούμενα?

Google play μπορώ να περάσω με τις γνωστές διαδικασίες χωρίς να είναι root η συσκευή?

Παρακαλώ γράψε ότι πληροφορίες έχεις διότι έχω την εντύπωση ότι πολύς κόσμος το παρήγγειλε την προηγούμενη εβδομάδα που το έβγαλαν σε προσφορά

αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν πουθενά πληροφορίες και feedback συνεπώς είσαι μοναδική ευκαιρία να ενημερώσεις την κοινότητα ώστε να ξέρουμε τι συμβαίνει

με την εν΄λόγω συσκευή μπας και γλιτώσουμε την ''πατάτα''

Ευχαριστώ.

 

(μήπως το Vero tablet G8i είναι καλύτερο? αφού υπάρχει είδη και επίσημο root στο forum της Octabit?)

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

Με λίγα λόγια το ταμπλετάκι έχει όλα τα γνωστά προβλήματα του πλαισίου.

Συνεπώς ή κινέζος ή το Vero για εγγύηση αλλά είναι στα 165 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

Με λίγα λόγια το ταμπλετάκι έχει όλα τα γνωστά προβλήματα του πλαισίου.

Συνεπώς ή κινέζος ή το Vero για εγγύηση αλλά είναι στα 165 ευρώ.

 

Παιδιά περιμέντε γιατί ΜΟΛΙΣ κατάφερα να το φλασάρω χειροκίνητα με την TECLAST ROM και μου δούλεψε, ξεκίνησε. Τώρα το κάνω root.

Θα χρειαστεί να σας γράψω οδηγίες όμως μια και το flashtool που έχει μέσα δε το κάνει κ έτσι πρέπει να κατεβ΄λασετε απλα΄τη ROM και τους drivers και να τρέξετε μία μία τις εντολές με το χέρι..

 

Ναί παιδιά δούλεψε, manually repartitioning και flashing της TECLAST P89 mini ROM από ΕΔΩ

 

Μετά απ αυτό ακολουθεί το rooting το οποίο πλέον δουλεέυει σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες κανονικά.

Το Tablet πλέον είναι root και λέγεται TECLAST P89 χωρίς πλαίσιο χωρίς τπτ.

 

Έχει πολλές κινέζικες εφαρμογές που βγαίνουν φυσικά, το Μενού υποστηρίζει και Ελληνικά και στο Interface και στο πληκλτρολόγιο. Μένει λπν το customization..

 

Άντε μεγιά μου λπν και έχω και backup της ROM πλέον..

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Άντε με γειά λοιπόν συγχαρητήρια που τα κατάφερες.

Με βάση τα νέα δεδομένα να κρατήσω το Pearl ή να δώσω τα επιπλέον 15 ευρώ για το Vero το οποίο φαίνεται να έχει και

μεγαλύτερη μπαταρία?

Edited by peter_kalymnos
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και περιμένουμε νεότερες οδηγίες...

Πάντως το Vero υπερτερεί και σε μπαταρία.

 

Δούλεψε παιδιά.

Για να γίνει root πρέπει να αλλαχτεί η ROM.

Για να αλλαχτεί η ROM πρέπει να περαστούν οι drivers και το flashtool που αναφέρουν οι οδηγίες ΕΔΩ στο update ROM αλλά το flashtool θα αρνηθεί να το φλασάρει γιατί έχει άλλο usb_dev ID.

Οπότε εφόσον ξεπακεταριστεί η ROM σε ένα φάκελο θα πρέπει σταδιακά να δοθούν μία μία οι εντολές fastboot που περιγράφονται στο αρχείο flash.xml της ROM προσεκτικά χωρίς να γίνει λάθος γιατί θα το πάρετε στη μασχάλη.

Αυτα τα λέω για τους προχωρημένους, οι υπόλοιποι μάλλον πρέπει να περιμένετε να γράψουμε bat αρχείο με τις εντολές.

 

Πάντως η διαδικασία δούλεψε εν τέλει. Είναι ROOT και έχει πλήρη υποστήριξη Ελληνικών.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είναι Root λοιπόν και με άλλη Rom , πιστεύεις αξίζει για τα χρήματα του ή καλύτερα να ακυρώσω και να πάρω το Vero που έχει και μεγαλύτερη μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είναι Root λοιπόν και με άλλη Rom , πιστεύεις αξίζει για τα χρήματα του ή καλύτερα να ακυρώσω και να πάρω το Vero που έχει και μεγαλύτερη μπαταρία?

 

Τωρα μ αρεσει. Η μπαταρια θα χρειαστει αλλα δε ξερω αν αξιζει το κοπο μονο γ αυτο. Θα σου ελεγα ομως να παρεις το Βερο γιατι θα χει εγγυηση ακομη και ροοτ ενω το τουρμπο χ λογω κακης πολιτικης οχι. Στο κατω κατω εγω το εφτιαξα σε σενα αμα κολησει;

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είναι Root λοιπόν και με άλλη Rom , πιστεύεις αξίζει για τα χρήματα του ή καλύτερα να ακυρώσω και να πάρω το Vero που έχει και μεγαλύτερη μπαταρία?

 

Το Vero είναι ανώτερο σαν συσκευή και στην μπαταρία και στην συνολική εμπειρία που προσφέρει. Μην τα συγκρίνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Το Vero είναι ανώτερο σαν συσκευή και στην μπαταρία και στην συνολική εμπειρία που προσφέρει. Μην τα συγκρίνεις :)

 

Τελικά πρόλαβα και το ακύρωσα και γλίτωσα.

Φυσικά με ρώτησαν τι και πώς κλπ και τους είπα πως έχει η κατάσταση και μου απάντησαν με την γνωστή αυθάδεια-ειρωνεία-τα ξέρω όλα - που τους διακρίνει ότι πάρε Vero και θα δεις τι θα πάθεις!!!

Είναι κατώτερης ποιότητας όσο για την υποστήριξη της Oktabit θα κλαις και θα το μετανιώσεις κλπ κλπ.

Έλεος ρε παντογνώστες του πλαισίου λίγη αυτογνωσία δεν σας διδάσκουν στα σεμινάρια?

 

Η πλάκα είναι ότι το pearl-mini άλλαξε πάλι τιμή και πήγε στα 179€ όταν έχει 165€ το Vero και 189€ το Dell Venue 8.

Καλά τι νομίζουν ότι πουλάνε , πρέπει τελικά να μας θεωρούν μεγάλα κορόιδα.....

Edited by peter_kalymnos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρόλαβα και το ακύρωσα και γλίτωσα.

Φυσικά με ρώτησαν τι και πώς κλπ και τους είπα πως έχει η κατάσταση και μου απάντησαν με την γνωστή αυθάδεια-ειρωνεία-τα ξέρω όλα - που τους διακρίνει ότι πάρε Vero και θα δεις τι θα πάθεις!!!

Είναι κατώτερης ποιότητας όσο για την υποστήριξη της Oktabit θα κλαις και θα το μετανιώσεις κλπ κλπ.

Έλεος ρε παντογνώστες του πλαισίου λίγη αυτογνωσία δεν σας διδάσκουν στα σεμινάρια?

 

Η πλάκα είναι ότι το pearl-mini άλλαξε πάλι τιμή και πήγε στα 179€ όταν έχει 165€ το Vero και 189€ το Dell Venue 8.

Καλά τι νομίζουν ότι πουλάνε , πρέπει τελικά να μας θεωρούν μεγάλα κορόιδα.....

 

χαχαχα θρασος ομως ε; μιλαμε για το ιδιο ταμπλετ με καλυτερο λογισμικο κ εγγυηση κ παλι ειρωνεια. Λες κ οι πελατες ειναι υποχρεωμενοι να αγοραζουν τα διαφημιστικα του πλαισιου σα να τους τα δινουν τζαμπα. Η νεα google δηλ.

Link to comment
Share on other sites

έχει ασχοληθεί κανένας με το συγκεκριμένο για εγκατάσταση Play store ?

 

Μιας και έτυχε να το κάνω με επιτυχία σε ταμπλέτα φίλου, (με ταλαιπώρησε πολύ γιατί με απλή εγκατάσταση του Play Store.apk,

μου έβγαζε συνέχεια μήνυμα ότι η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί!)...

Όποιος θέλει να περάσει το Google Play Store σε Turbo-x (Rooted), ας δοκιμάσει τα παρακάτω:

 

1. Κατεβάζουμε την έκδοση Play Store που μας ενδιαφέρει (την οποία πολλές φορές θα βρούμε να ονομάζεται και "Vending.apk")

Προσωπικά κατέβασα την έκδοση 4.6.16 από εδώ: http://www.androidpolice.com/2014/03/13/download-latest-google-play-store-4-6-16-with-new-require-password-option-tweaked-ui-forced-self-update-and-more/

καθώς και το GoogleServicesFramework.apk από εδώ: https://www.dropbox.com/s/9kurwyhbbuecaea/GoogleServicesFramework.apk ή εδώ: http://www.2shared.com/file/XvA0M1uz/GoogleServicesFramework.html

Εγώ το κατέβασα από το δεύτερο link γιατί αυτό βρήκα πρώτο. Το πρώτο link όμως μάλλον είναι νεότερο.

Σε κάθε περίπτωση, φαντάζομαι θα αναβαθμίζεται μόνο του από τα updates...

 

2. Μεταφέρουμε το Play Store αρχείο (το οποίο μετονομάζουμε σε "Phonesky.apk") στο /system/apps/

 

3. Εγκαθιστούμε το GoogleServicesFramework.apk όπως θα κάναμε με οποιοδήποτε .apk.

 

4. Με την ολοκλήρωση της εγκατάστασης πατάμε «Τέλος» και μετά κλείνουμε ή επανεκκινούμε τη συσκευή με το κουμπί Power.

 

Αυτό ήταν. Κατά την εκκίνηση (μετά το κλείσιμο) η συσκευή θα εγκαταστήσει αυτόματα την έκδοση Play Store που έχουμε τοποθετήσει στη διαδρομή /system/apps/

Από κει και πέρα μπορούμε (αν έχουμε περάσει π.χ. κάποια παλιότερη έκδοση) να εγκαταστήσουμε από πάνω κάποια άλλη, χωρίς την ανάγκη των παραπάνω βημάτων...

 

 

"Original Post"

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4186279#post4186279

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στον τίτλο του post γράφω για εγκατάσταση του Play Store γενικά σε Turbo-X ταμπλέτα, μιας και μάλλον ισχύει ανεξαρτήτως μοντέλου!

Στο παραπάνω σχόλιο ας πούμε, αναφέρεται το Turbo-X Tablet Spice II 8", ενώ εγώ το έκανε σε ένα Turbo-X Tablet Call Tab ΙΙΙ 7"

Υποθέτω λοιπόν ότι δε χάνετε τίποτα να το δοκιμάσετε, αρκεί βέβαια η ταμπλέτα σας να είναι Root. ;)

Edited by corduroy27
Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Guest qwerty221

Πάντως ρε παιδία,

1) θα ήθελα να σας ρωτήσω γιατί ασχολείστε και αγοράζετε από Πλαίσιο η από το κάθε Πλαίσιο εφόσον πιστεύετε ότι έχει χάλια ποιότητα στις συσκευές του;

2) εις γνώση όσων δε το ξέρουν , το να μπει Google Play σε μία συσκευή Android δεν είναι θέμα Πλαίσιο αλλά θέμα Google. Σε ένα Brand π.χ.(Turbo-x) όχι συσκευή, που πουλάει λίγα κομμάτια ΔΕ δίνει δικαιώματα. Πχ Η Samsung που πουλάει 1000000000000000 κομμάτια το δευτερόλεπτο θα το έχει. Είναι απλό, ξεκολλάτε από το θέμα του Google Play .Στη τελική υπάρχουν άλλα 1500 μάρκετ (τα οποία δεν λειτουργούν με region downloads αλλα είναι global), που μπορούν να σας καλύψουν και εάν δε σας καλύπτουν ούτε αυτά ΑΠΛΑ μη πάρετε Turbo - X.

3), το να κάνεις root σε μία συσκευή άμα δεν υπάρχει επίσημο tool από τη μαμά εταιρία, είναι εκτός εγγύησης (και δεν έχουν όλες οι εταιρίες tools) άρα δεν είναι υποχρεωμένος ο κατασκευαστής να έχει pre rooted τη συσκευή, ούτε να σου δίνει κάποιο πρόγραμμα/ Windows drivers , ούτε είναι αυτονόητο ότι εάν γράψεις στον Google search : How to root Mitsos 8.9 Tablet θα βρεις κάτι.

4) Άμα θες να κάνεις προγραμματισμό κλπ. πάνω στο Android κατεβάζεις Android emulator και δε αγοράζεις Tablet και εάν θες Tablet γι΄αυτό το λόγο πάρε ένα που να ρουτάρεται. Αυτό λέγεται ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΓΟΡΑΣ.

5): για το θέμα τιμής, παράδειγμα για να γίνω κατανοητός. Ο κινέζος φτιάχνει μία συσκευή με κόστος υλικών εργατών κλπ 40 € . Τα e-shops της Κίνας το πουλάνε 65 € γιατί πουλάνε κάθε μέρα εγχώρια αλλά και παγκόσμια άπειρα κομμάτια εφόσον έχουν χαμηλή τιμή. Τέλος το εκάστοτε μαγαζί στην Ελλάδα διαμορφώνει τη τιμή αναλόγως το πόσο το αγόρασε από το εργοστάσιο η τον προμηθευτή αλλά και υπολογίζοντας τα εγχώρια κόστη ΦΠΑ 41341354% + ΙΚΑ +την γιαγιά μου κλπ.

6) : εγγύηση!!! Όταν αγοράσεις ένα προϊόν μέσα από τη χώρα σου έχει και αντιπροσωπεία μέσα στη χώρα σου (συνήθως) . Όταν το αγοράσεις από τη Κίνα ‘’θα έχει ‘’ εγγύηση από τη Κίνα.

7) Πολλές φορές το wifi δεν έχει θέμα, αλλά το channel στο modem η το ίδιο το χρέπη modem του παροχέα που σου το δίνει και δωρεάν και σου κάνει και χάρη

8) Άμα είναι κάτι σάπιο κατασκευαστικά υλικά, πλαστικά κλπ .μπορείτε να το δείτε πριν το αγοράσετε. Να θυμάστε ότι κατασκευαστικά οι συσκευές έχουν ένα ποσοστό δυσλειτουργίας γύρο στο 5% και δε το λέω εγώ το λένε οι ίδιες οι εταιρίες κατασκευής Tablet , TV κλπ. Στο internet υπάρχει η τάση να αναρτούνται συνήθως τα αρνητικά σχόλια και όχι τα θετικά. Μη παίρνετε υπόψη τόσο τα σχόλια αλλά τη αξιολογήστε από μόνοι σας την όλη κατάσταση.

9) Όποιος έχει ασχοληθεί με το πωλησιακό τομέα των ηλεκτρονικών ειδών θα το ξέρει.

Όλα σχεδόν τα τεχνολογικά προϊόντα από I-phone ( το οποίο έχει κόστος παραγωγής γύρο στα 180€ και συ το παίρνει 800 – 900 ) μέχρι το πιο άθλιο κινέζικο usb stick φτιάχνονται από 5 – 10 κινέζους κατασκευαστές. Άρα δεν έχει να κάνει η ποιότητα με τον κινέζο γιατί και το I-phone κινέζικο είναι και το HP κλπ αλλά με το εάν ξέρουμε τι θέλουμε να αγοράσουμε. Υπάρχει μοντέλο 4 πύρινο Tablet με χάλια αργή μνήμη και κάνει πχ 80€ και αντίστοιχο με γρήγορη μνήμη που κάνει 180 € . Όλα είναι θέμα ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΓΟΡΑΣ και όχι του εκάστοτε καταστήματος / εταιρίας. Να ξέρετε τι αγοράζετε και μάθετε να μη γκρινιάζετε μετά την αγορά.

10) Και ναι οι συσκευές χαλάνε και μπορεί να συμβεί τη πρώτη μέρα μπορεί και ποτέ. Δεν είναι θέμα γκαντεμιάς ούτε εταιρίας, είναι απλά θέμα του ότι μπορεί να τύχει.

Αυτά και ευχαριστώ για την υπομονή. Απλά μου τι δίνει το θέμα του ότι είμαι στο τομέα της τεχνολογίας και ο καθένας λέει ότι του κατέβει και βεβαία θεωρεί τον εαυτό του παντογνώστη.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ γνώστη της τεχνολογίας, σαν άσχετοι με την τεχνολογία που είμαστε εμείς οι υπόλοιποι ιδιαίτερα σ αυτό εδώ το φόρουμ και πολύ πιθανότατα μερικοί από μας μπορεί να μην υπήρχαμε κ όλα όταν βγήκαν τα τάμπλετς γιατί είμαστε πολύ νεαροί θα σχολιάσω όσο πιο συνοπτικά μπορώ τη δική μου άποψη χωρίς να εκπροσωπώ κανέναν.

 

... 1) θα ήθελα να σας ρωτήσω γιατί ασχολείστε και αγοράζετε από Πλαίσιο η από το κάθε Πλαίσιο εφόσον πιστεύετε ότι έχει χάλια ποιότητα στις συσκευές του;

... Η χάλια ποιότητα στις συσκευές δεν αντιπροσωπεύει το σύνολο των προιόντων του κάθε Πλαισίου, μια και το κάθε Πλαίσιο αλλάζει κάθε τόσο πολιτική όταν οι πωλήσεις του βουλιάζουν, επομένως αγοράζουμε ανάλογα με το πορτοφόλι μας, πολλές φορές δοκιμάζωντας τα καταστήματα για αξιοπιστία και μελλοντικές αγορές.

....

 

2) εις γνώση όσων δε το ξέρουν , το να μπει Google Play σε μία συσκευή Android δεν είναι θέμα Πλαίσιο αλλά θέμα Google. Σε ένα Brand π.χ.(Turbo-x) όχι συσκευή, που πουλάει λίγα κομμάτια ΔΕ δίνει δικαιώματα. Πχ Η Samsung που πουλάει 1000000000000000 κομμάτια το δευτερόλεπτο θα το έχει....

... Νομίζω πως Vero IG9 δε θα πουληθούν 1 δις κομμάτια κ όμως όλα έχουν Original firmware ΜΕ GOOGLE PLAY και φυσικά κανένα πρόβλημα με άδειες. Όταν όμως θες να πουλήσεις διαφημίσεις τότε εφεύρεις κάτι που λέγεται "custom Plaisio firmware και βάζεις μέσα αποτυχίες όπως το PLaisio store...

Η Google πάντως δίνει δωρεάν για download το Play Store και περνιέται κανονικότατα στις εν λόγω συσκευές UNROOTED εφόσον είναι η κατάλληλη για τις βιβλιοθήκες έκδοση δοκιμασμένο σε όλες σχεδόν απ αυτές....

 

.......

3), το να κάνεις root σε μία συσκευή άμα δεν υπάρχει επίσημο tool από τη μαμά εταιρία, είναι εκτός εγγύησης (και δεν έχουν όλες οι εταιρίες tools) άρα δεν είναι υποχρεωμένος ο κατασκευαστής να έχει pre rooted τη συσκευή, ούτε να σου δίνει κάποιο πρόγραμμα/ Windows drivers , ούτε είναι αυτονόητο ότι εάν γράψεις στον Google search : How to root Mitsos 8.9 Tablet θα βρεις κάτι.

....... Το Πλαίσιο ΔΕΝ είναι η "μαμα" εταιρία, αλλά μία εταιρία που αλλάζει αυτοκόλλητα και όνομα μοντέλου σε κινέζο προσπαθώντας να τον πουλήσει σαν δική της κατασκευή. Η συγκεκριμένη "Μαμα" κινέζικη εταιρία δίνει prerooted κ όλας συσκευές, ενώ ΟΛΕΣ ΠΛΕΟΝ οι εταιρίες δίνουν επίσημο εργαλείο για rooting ή prerooted firmware ή αν μη τι άλλο τους κατάλληλους drivers μαζί με τη συσκευή για flashing σύμφωνα με τους όρους ανοιχτού λογισμικού που έχει θέσει και η Google ΕΠΙΣΗΜΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ διότι η συσκευή ανήκει στον καταναλωτή φίλε μου, όχι στην εταιρία κ εαν πουλιέται με κλειδωμένο λογισμικό θα πρέπει να αναφέρεται σε συμβόλαιο ή στην απόδειξη/τιμ,ολόγιο πώλησης μαζί με τους όρους όπως πχ στα κινητά που έρχονται κλειδωμένα σε μια εταιρία GSM για κάποιο χρόνο.

 

.......

4) Άμα θες να κάνεις προγραμματισμό κλπ. πάνω στο Android κατεβάζεις Android emulator και δε αγοράζεις Tablet και εάν θες Tablet γι΄αυτό το λόγο πάρε ένα που να ρουτάρεται. Αυτό λέγεται ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΓΟΡΑΣ.

Όταν πουλας Τάμπλετ με διαφημιζόμενο Android 4.2.2 δεν εννοείς Plaisio Windows v0.89, αλλά το λές για να τραβήξεις πελάτες Google και να δείξεις συμβατότητα. Κατα τη κατασκευή εφαρμογών, όπως και μηχανημάτων επιβάλλεται να γίνεται πειραματισμός και IN VIVO και IN VITRO, δε μπορείς να δοκιμάζεις σε emulators αεροπλάνα και να τα πουλήσεις χωρίς να τα πετάξεις. Γ αυτό ακριβώς το λόγο για ΟΠΟΙΟΝ θέλει να ασχοληθεί υπάρχουν από ΟΛΕΣ τις εταιρίες όχι μόνο διαδικασίες για routing αλλά και φόρουμς, τηλέφωνα με υπέυθυνους ανάπτυξης λογισμικού κλπ. Δε γράφουμε όλοι παιχνίδια τένις φίλε μου, κάποιοι από μας γράφουν εφαρμογές για ερευνητικά προγράμματα και πρέπει να τις δοκιμάσουν σε φτηνά τάμπλετς γιατί το κόστος εφαρμογής θα πρέπει αργότερα να είναι μικρό, όπως πχ γινεται με τα ταμπλετς που παραγγέλνουν στις ταβέρνες, δε μπορούν να γράφονται οι εφαρμογές αυτές σε Iphone

........

 

5): για το θέμα τιμής, παράδειγμα για να γίνω κατανοητός. Ο κινέζος φτιάχνει μία συσκευή με κόστος υλικών εργατών κλπ 40 € . Τα e-shops της Κίνας το πουλάνε 65 € γιατί πουλάνε κάθε μέρα εγχώρια αλλά και παγκόσμια άπειρα κομμάτια εφόσον έχουν χαμηλή τιμή. Τέλος το εκάστοτε μαγαζί στην Ελλάδα διαμορφώνει τη τιμή αναλόγως το πόσο το αγόρασε από το εργοστάσιο η τον προμηθευτή αλλά και υπολογίζοντας τα εγχώρια κόστη ΦΠΑ 41341354% + ΙΚΑ +την γιαγιά μου κλπ.

......

Φυσικά εδώ συμφωνούμε απόλυτα, με 80 ευρώ πέρνεις 2 ίδια τάμπλετς απ την Κίνα στη τιμή του ενός του πλαισίου κ το ένα το έχεις καβάντζα για ένα χρόνο και βάλε. Γ αυτό και οι πωλήσεις έχουν πέσει κατακόρυφα και θα συνεχίσουν να πέφτουν όσο ο κόσμος μαθαίνει να παραγγέλνει κατευθείαν απ το εξωτερικό και δεν τον πειράζουν οι 2-3 βδομάδες αναμονής (ούτως η άλλως μπορεί να ρθει και ασφαλισμένο το πακέτο). Κάποιοι όμως επειδή αφενός βιάζονται (όπως εγώ στη προκειμένη) και επειδή θέλουν να στηρίξουν ελληνικές εταιρίες δίνουν ευκαιρίες σ αυτές. Όταν όμως υπάρχει εκμετάλλευση πάυουν να είναι πελάτες φυσικά. ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΓΟΡΑΣ.

 

6) : εγγύηση!!! Όταν αγοράσεις ένα προϊόν μέσα από τη χώρα σου έχει και αντιπροσωπεία μέσα στη χώρα σου (συνήθως) . Όταν το αγοράσεις από τη Κίνα ‘’θα έχει ‘’ εγγύηση από τη Κίνα.

.....

Όταν βαφτίζεις το Hundai - Μανώλης Car λές ότι μόνο εσύ δίνεις εγγύηση. Αυτό δεν είναι σωστό όμως για άπειρα προιόντα καθώς πχ υπάρχουν αντιπρόσωποι για πολλά Κινέζικα προιόντα στη ΄χωρα μας με εγχώρια εγγύηση και καλύπτονται από τον αντιπρόσωπο ασχέτως από που αγοράστηκαν. Τα ανταλλακτικά όπως πχ στις εταιρίες αυτοκινήτων, ποδηλάτων κλπ έρχονται απευθείας απ την Κίνα και ο πελάτης εξυπυρετείται χωρίς να υποστηρίζει ο έμπορος ότι του πουλάει Μανώλη. Αλίμονο δηλ αν πηγαίναμε με αμάξι Γαλλικό που αγοράσαμε στη Γαλλία ταξιδεύοντας στην Ιταλία και εκεί πάθαινε κάτι κ η Γαλλική αντιπροσωπεία δε μας κάλυπτε την εγγύηση. Αυτά τα καραγκιοζιλίκια μόνο στην Ελλάδα υποστηρίζονται. Οι εταιρίες παγκοσμίως προσπαθούν να καλύψουν τις εγγυήσεις ασχέτως σημείου αγοράς.

Ο σκοπός άρνησης της εγγύησης είναι φυσικά η προσπάθεια μονοπώλιου και αποτροπής αγορών από το εξωτερικό. Όπως είπα βέβαια, όταν αγοράζεις 2 η περισσότερα ίδια κομμάτια στη τιμή του ενός που πουλιέται στην Ελλάδα με μικρή χρονικά εγγύηση το ρισκάρεις.

....

 

7) Πολλές φορές το wifi δεν έχει θέμα, αλλά το channel στο modem η το ίδιο το χρέπη modem του παροχέα που σου το δίνει και δωρεάν και σου κάνει και χάρη

.....

Τίποτα δεν είναι δωρεάν. Αν ΄ήξερες από τεχνολογία θα ήξερες και ότι το μοντεμ ανήκει στην εταιρία και το γράφει κ το συμβόλαιο, το δανείζεσαι, στο αλλάζουν το αναβαθμίζουν κλπ. Όταν επίσης έχεις άλλες 15 συσκευές με Wifi στο σπίτι χωρίς πρόβλημα (γιατί δύσκολα να χεις μόνο ΜΙΑ ασύρματη συσκευή πλέον στο σπίτι) καταλαβαίνεις ότι χρέπι είναι το turboX και όχι το μόντεμ.

 

 

8) Άμα είναι κάτι σάπιο κατασκευαστικά υλικά, πλαστικά κλπ .μπορείτε να το δείτε πριν το αγοράσετε. Να θυμάστε ότι κατασκευαστικά οι συσκευές έχουν ένα ποσοστό δυσλειτουργίας γύρο στο 5% και δε το λέω εγώ το λένε οι ίδιες οι εταιρίες κατασκευής Tablet , TV κλπ. Στο internet υπάρχει η τάση να αναρτούνται συνήθως τα αρνητικά σχόλια και όχι τα θετικά. Μη παίρνετε υπόψη τόσο τα σχόλια αλλά τη αξιολογήστε από μόνοι σας την όλη κατάσταση.

.......

Αρκεί να μην το ανοίξετε απ τη συσκευασία τις ζελατίνες κλπ ή να δείτε το dummy ή ακόμα καλύτερα να δείτε τα άσχετα αλλά τάχα κοντινά μοντέλα που έχουμε ανοιχτά και με τη φαντασια σας και τη φωτογραφία απ το φυλλάδιο να το παραγγείλετε. Τώρα άμα έχετ εμεγάλη φαντασία...

 

9) Όποιος έχει ασχοληθεί με το πωλησιακό τομέα των ηλεκτρονικών ειδών θα το ξέρει.

Όλα σχεδόν τα τεχνολογικά προϊόντα από I-phone ( το οποίο έχει κόστος παραγωγής γύρο στα 180€ και συ το παίρνει 800 – 900 ) μέχρι το πιο άθλιο κινέζικο usb stick φτιάχνονται από 5 – 10 κινέζους κατασκευαστές. Άρα δεν έχει να κάνει η ποιότητα με τον κινέζο γιατί και το I-phone κινέζικο είναι και το HP κλπ αλλά με το εάν ξέρουμε τι θέλουμε να αγοράσουμε. Υπάρχει μοντέλο 4 πύρινο Tablet με χάλια αργή μνήμη και κάνει πχ 80€ και αντίστοιχο με γρήγορη μνήμη που κάνει 180 € . Όλα είναι θέμα ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΓΟΡΑΣ και όχι του εκάστοτε καταστήματος / εταιρίας. Να ξέρετε τι αγοράζετε και μάθετε να μη γκρινιάζετε μετά την αγορά.

.......

Ο πραγματικός ποιοτικός έλεγχος γίνεται ΜΕΤΑ την αγορά. Φυσικά έχουμε κάθε δικαίωμα να γκρινιάζουμε, να κρίνουμε, να μοιραζόμαστε και να ανταλλάσουμε κριτικές για τις εταιρίες, τα προιόντα και τις επιλογές τους και να προστατεύουμε ο ένας τον άλλο, όπως και να βοηθάμε ώστε τα λαμόγι ανα εξαφανίζονται απ την αγορά. Άλλο ποιος φτιάχνει το παπούτσι κ άλλο ποιος το σχεδιάζει. Με ίδια υλικά ένα άλλο σχέδιο υλοποίησης λογισμικού και hardware κάνει ταχύτατο κ αξιόπιστο προιόν.

......

 

10) Και ναι οι συσκευές χαλάνε και μπορεί να συμβεί τη πρώτη μέρα μπορεί και ποτέ. Δεν είναι θέμα γκαντεμιάς ούτε εταιρίας, είναι απλά θέμα του ότι μπορεί να τύχει.

Αυτά και ευχαριστώ για την υπομονή. Απλά μου τι δίνει το θέμα του ότι είμαι στο τομέα της τεχνολογίας και ο καθένας λέει ότι του κατέβει και βεβαία θεωρεί τον εαυτό του παντογνώστη.

.....

Είναι θέμα εταιρίας, όταν ο έμπορος κάνει κοψοχρονιά συμφωνίες να πάρει στόκ μοντέλα β διαλογής σε μισή τιμή για να τα σπρώξει γρήγορα σαν "ευκαιρίες" και το βλέπουμε πολύ συχνά. Μάθε να μη σου τι δίνει λπν και να ακούς και κανέναν άλλο που δε ξέρει τίποτα καμιά φορά χρειάζεται γιατί κάποιοι εδώ με΄σα δε δουλέψαν 2 χρόνια πωλητές μόνο αλλά είχαν και εταιρία, τελειώσαν πανεπιστήμια και κάναν εμπόριο τεχνολογίας πριν κάποιοι άλλοι μάθουν τι θα πεί ίντερνετ.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Guest qwerty221

Φίλε lousou76. Μία εταιρία που δεν έχει το Play store στο Tablet της είναι γιατί η Google δεν έχει δώσει τα δικαιώματα (δλδ το δικαίωμα να φορτωθούν , βιβλιοθήκες, διαφορα αρχεία, για τις Brand εφαρμογές της google, διάφορα certifications Κλπ.) για να εγκαταστασει είτε μας αρέσει είτε όχι. Το ότι το Play store το κατεβάζεις τζάμπα δεν έχει σχέση , άμα δε κατεβάσεις certifications κλπ δε κάνεις δουλεία.

 

Εν συνεχεία να σε / σας ενημερώσω πως μπαίνει ένα Brand σε μία συσκευή. Η Χ εταιρία που παραγγέλνει πχ ενα tablet (Y) πάει πρώτα (συνήθως ) στη όμορφη ΚΙΝΑ και του δείχνουν τα διαθέσιμα projects της τρέχον περιόδου και διαλέγει. Από εκεί και πέρα δηλώνει στη Google ότι θα εκδώσει το Καραμήτρος tablet και η google ανάλογα με τη πωλησιακή δύναμη της προ αναφερθούσας εταιρίας δίνει τα δικαιώματα η όχι. Το αντίστοιχο Tablet βέβαια μπορείς να το βρεις από άλλη χώρα γιατί πολύ απλά έχει πολύ πιό πολλές πωλήσεις άρα έχει πάρει τα δικαιώματα. Προφανώς τα νούμερα που έλεγα στο προηγούμενο κείμενο είναι σε πνεύμα αστείου γραμμένα. Αλλά φαντάσου με τη λογική της Google εάν Δύο ίδια tablet με διαφορετικό brand ,το ένα πουλάει 3000 κομμάτια στην Ελλάδα ενώ μία άλλη στην Ιταλία πουλάει 80000 κομμάτια κατά μέσο όρο . Σίγουρα η δεύτερη θα έχει τα δικαιώματα.

Όσον αφορά το routing ΔΕΝ έχουν όλες οι εταιρίες tools ελεύθερα στο ίντερνετ. Από τις γνωστές θα βρεις αλλά όχι για όλα τα μοντέλα και αυτό γίνεται βάση Marketing πχ σε ότι πουλάει πολύ μετά από λίγο / πολύ καιρό τσοουυυπ και ένα tool . Για τα κινέζικα θα βρεις γιατί οι Κινέζοι έχουν πιάσει απλά το νόημα και το δίνουν rooting tools ακόμη και για καφετιέρα android.

Όσον αφορά τους όρους χρήσης μπορείς υποθέτω να τους ζητήσεις από την εκάστοτε εταιρία αλλά με τη λογική των Windows τα δικαιώματα εν μέρη η ολικά τα έχει η εταιρία που φτιάχνει το software.

 

Όσον αφορά τον προγραμματισμό θα πρέπει να ξέρεις που να τον κάνεις άρα να έχεις κάνει έρευνα αγοράς και όχι σε όποιο tablet νάνε γιατί πολύ απλά θα πρέπει να το έχεις ψάξει ιδικά εάν είναι για εργαλείο δουλειάς Σαν πρόταση θα σου έδινα τη γνώμη μου να κατεβάσεις το Genymotion το οποίο είναι πλήρως παραμετροποιήσημο πίστεψέ με.

 

Η εγγύηση είναι παρεξηγημένο θέμα. Άμα παραγγείλεις tablet απο ΚΙΝΑ εγγύηση δε θα βρεις στην Ελλάδα όσο και να θες. Δεν είναι το ίδιο με τα αμάξια και μη το μπερδεύεις με αυτό, Πχ άμα πάρεις συσκευή Sony από εξωτερικό εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης άμα σου χαλάσει και θα είσαι στη Γαλλία δε θα σου το καλύψει η αντιπροσωπία της Γαλλίας Στα προϊόντα τεχνολογίας δυστυχώς υπάρχει αλλη φιλοσοφία όσον αφορά τις εγγυήσεις με την βούλα βεβαίως των εκάστοτε κυβερνήσεων( βλέπε Ευρωπαϊκό δικαστήριο)

 

Για το wifi έχεις και δίκιο και άδικο. Είναι αναλόγως τη περίπτωση δεν είπα κάτι απόλυτα. Ακόμη και για το Tablet δίκιο έχεις.

πάντως άμα έχεις αρκετές συσκευές δε παίζει να λειτουργίσει σωστά το Modem του παροχέα όσο και να χτυπίεσαι.

Για το (8) γιαυτό σου λέω έρευνα αγοράς. Άμα πας σε κατάστημα κανείς δε σου λέει ότι δε μπορείς να κάτσεις 1 ώρα πάνω απο ένα Demo προιόν και να χαρχαλίσεις. Μπορείς γιαυτο και τα έχουν εκεί. Άμα δεν υπάρχει απλά μη το πάρεις .ΑΠΛΟ.

 

(9) Ποτέ δεν είπα ότι δεν έχετε δικαίωμα να γκρινιάζετε. Απλά το εν λόγο μοντέλο που θέλετε να πάρετε κοιτάξτε το πρώτα σε forum δείτε τι έχουν να πουν άλλοι χρήστες (είτε άμα το βρείτε με την κινέζικη μορφή του είτε με την Ελληνική) και μετά πηγαίνετε και δείτε το από το κατάστημα. Το eshoping κρ΄βει πάντα παγίδες.

 

(10) Πάρε ένα Sony Η Samsung και μετά πάρε ανάποδες με την εταιρία του γιατί σου βγήκε προβληματικό την 11τη μέρα και είναι εκτός DOA και να δούμε τι θα πεις μετά που θα πρέπει να το πας για επισκευή. Α και δεν είμαι πωλητής ούτε ήμουν και ασχολούμαι 10 χρόνια με την τεχνολογία ως δουλειά. Το ότι μπορεί κάποιος να είχε/ έχει εταιρία η να έχει βγάλει πανεπιστήμιο η να έχει να κάνει εμπόριο πριν το ίντερνετ δεν λέει κάτι( η αγορά πριν το ίντερνετ μέχρι τώρα έχει μεγάλη διαφορά). Η τεχνολογία αλλάζει στην κυριολεξία κάθε μήνα είτε μας αρέσει είτε όχι και θα πρέπει εάν θέλουμε να ασχοληθούμε με αυτή ΝΑ ασχοληθούμε. Τα γαλόνια του καθενός είναι για αυτόν. Εάν είσαι όλα αυτά που αναφέρεις θα έπρεπε να τα ξέρεις με το παραπάνω και όχι να θίγεσαι.

Διαθέσιμος για κάθε απορία σου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lousou76. Μία εταιρία που δεν έχει το Play store στο Tablet της είναι γιατί η Google δεν έχει δώσει τα δικαιώματα (δλδ το δικαίωμα να φορτωθούν , βιβλιοθήκες, διαφορα αρχεία, για τις Brand εφαρμογές της google, διάφορα certifications Κλπ.) για να εγκαταστασει είτε μας αρέσει είτε όχι. Το ότι το Play store το κατεβάζεις τζάμπα δεν έχει σχέση , άμα δε κατεβάσεις certifications κλπ δε κάνεις δουλεία.

 

Εν συνεχεία να σε / σας ενημερώσω πως μπαίνει ένα Brand σε μία συσκευή. Η Χ εταιρία που παραγγέλνει πχ ενα tablet (Y) πάει πρώτα (συνήθως ) στη όμορφη ΚΙΝΑ και του δείχνουν τα διαθέσιμα projects της τρέχον περιόδου και διαλέγει. Από εκεί και πέρα δηλώνει στη Google ότι θα εκδώσει το Καραμήτρος tablet και η google ανάλογα με τη πωλησιακή δύναμη της προ αναφερθούσας εταιρίας δίνει τα δικαιώματα η όχι. Το αντίστοιχο Tablet βέβαια μπορείς να το βρεις από άλλη χώρα γιατί πολύ απλά έχει πολύ πιό πολλές πωλήσεις άρα έχει πάρει τα δικαιώματα. Προφανώς τα νούμερα που έλεγα στο προηγούμενο κείμενο είναι σε πνεύμα αστείου γραμμένα. Αλλά φαντάσου με τη λογική της Google εάν Δύο ίδια tablet με διαφορετικό brand ,το ένα πουλάει 3000 κομμάτια στην Ελλάδα ενώ μία άλλη στην Ιταλία πουλάει 80000 κομμάτια κατά μέσο όρο . Σίγουρα η δεύτερη θα έχει τα δικαιώματα.

Όσον αφορά το routing ΔΕΝ έχουν όλες οι εταιρίες tools ελεύθερα στο ίντερνετ. Από τις γνωστές θα βρεις αλλά όχι για όλα τα μοντέλα και αυτό γίνεται βάση Marketing πχ σε ότι πουλάει πολύ μετά από λίγο / πολύ καιρό τσοουυυπ και ένα tool . Για τα κινέζικα θα βρεις γιατί οι Κινέζοι έχουν πιάσει απλά το νόημα και το δίνουν rooting tools ακόμη και για καφετιέρα android.

Όσον αφορά τους όρους χρήσης μπορείς υποθέτω να τους ζητήσεις από την εκάστοτε εταιρία αλλά με τη λογική των Windows τα δικαιώματα εν μέρη η ολικά τα έχει η εταιρία που φτιάχνει το software.

 

Όσον αφορά τον προγραμματισμό θα πρέπει να ξέρεις που να τον κάνεις άρα να έχεις κάνει έρευνα αγοράς και όχι σε όποιο tablet νάνε γιατί πολύ απλά θα πρέπει να το έχεις ψάξει ιδικά εάν είναι για εργαλείο δουλειάς Σαν πρόταση θα σου έδινα τη γνώμη μου να κατεβάσεις το Genymotion το οποίο είναι πλήρως παραμετροποιήσημο πίστεψέ με.

 

Η εγγύηση είναι παρεξηγημένο θέμα. Άμα παραγγείλεις tablet απο ΚΙΝΑ εγγύηση δε θα βρεις στην Ελλάδα όσο και να θες. Δεν είναι το ίδιο με τα αμάξια και μη το μπερδεύεις με αυτό, Πχ άμα πάρεις συσκευή Sony από εξωτερικό εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης άμα σου χαλάσει και θα είσαι στη Γαλλία δε θα σου το καλύψει η αντιπροσωπία της Γαλλίας Στα προϊόντα τεχνολογίας δυστυχώς υπάρχει αλλη φιλοσοφία όσον αφορά τις εγγυήσεις με την βούλα βεβαίως των εκάστοτε κυβερνήσεων( βλέπε Ευρωπαϊκό δικαστήριο)

 

Για το wifi έχεις και δίκιο και άδικο. Είναι αναλόγως τη περίπτωση δεν είπα κάτι απόλυτα. Ακόμη και για το Tablet δίκιο έχεις.

πάντως άμα έχεις αρκετές συσκευές δε παίζει να λειτουργίσει σωστά το Modem του παροχέα όσο και να χτυπίεσαι.

Για το (8) γιαυτό σου λέω έρευνα αγοράς. Άμα πας σε κατάστημα κανείς δε σου λέει ότι δε μπορείς να κάτσεις 1 ώρα πάνω απο ένα Demo προιόν και να χαρχαλίσεις. Μπορείς γιαυτο και τα έχουν εκεί. Άμα δεν υπάρχει απλά μη το πάρεις .ΑΠΛΟ.

 

(9) Ποτέ δεν είπα ότι δεν έχετε δικαίωμα να γκρινιάζετε. Απλά το εν λόγο μοντέλο που θέλετε να πάρετε κοιτάξτε το πρώτα σε forum δείτε τι έχουν να πουν άλλοι χρήστες (είτε άμα το βρείτε με την κινέζικη μορφή του είτε με την Ελληνική) και μετά πηγαίνετε και δείτε το από το κατάστημα. Το eshoping κρ΄βει πάντα παγίδες.

 

(10) Πάρε ένα Sony Η Samsung και μετά πάρε ανάποδες με την εταιρία του γιατί σου βγήκε προβληματικό την 11τη μέρα και είναι εκτός DOA και να δούμε τι θα πεις μετά που θα πρέπει να το πας για επισκευή. Α και δεν είμαι πωλητής ούτε ήμουν και ασχολούμαι 10 χρόνια με την τεχνολογία ως δουλειά. Το ότι μπορεί κάποιος να είχε/ έχει εταιρία η να έχει βγάλει πανεπιστήμιο η να έχει να κάνει εμπόριο πριν το ίντερνετ δεν λέει κάτι( η αγορά πριν το ίντερνετ μέχρι τώρα έχει μεγάλη διαφορά). Η τεχνολογία αλλάζει στην κυριολεξία κάθε μήνα είτε μας αρέσει είτε όχι και θα πρέπει εάν θέλουμε να ασχοληθούμε με αυτή ΝΑ ασχοληθούμε. Τα γαλόνια του καθενός είναι για αυτόν. Εάν είσαι όλα αυτά που αναφέρεις θα έπρεπε να τα ξέρεις με το παραπάνω και όχι να θίγεσαι.

Διαθέσιμος για κάθε απορία σου. Ευχαριστώ.

 

Ναι αλλά δεν μας εξηγείς πως πχ το Vero g8i της οκταμπιτ έχει play store που δεν πουλάει φαντάζομαι τόσα κομμάτια όσο το πλαίσιο ,ενώ ΌΛΑ του πλαισίου δεν έχουν;;;η δική μου εκτίμηση είναι ότι το πλαίσιο ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ να πληρώνει δικαιώματα στην google και δεν βάζει το play store!

Link to comment
Share on other sites

Guest qwerty221
Ναι αλλά δεν μας εξηγείς πως πχ το Vero g8i της οκταμπιτ έχει play store που δεν πουλάει φαντάζομαι τόσα κομμάτια όσο το πλαίσιο ,ενώ ΌΛΑ του πλαισίου δεν έχουν;;;η δική μου εκτίμηση είναι ότι το πλαίσιο ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ να πληρώνει δικαιώματα στην Google και δεν βάζει το play store!

 

Γιατί η OKTABIT έχει αγοραστικό κοινό στη γενικότερη στην Νοτιοανατολική Ευρώπη. Άλλο αγοραστικό κοινό 150.000( Ελλάδα) άλλο 5.000.000 και βάλε (Νοτιοανατολική Ευρώπη) , επίσης ο OKTABIT απ ότι θυμάμαι έχει συνάψει μεγάλη συνεργασία με την Huawei :O

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν μας εξηγείς πως πχ το Vero g8i της οκταμπιτ έχει play store που δεν πουλάει φαντάζομαι τόσα κομμάτια όσο το πλαίσιο ,ενώ ΌΛΑ του πλαισίου δεν έχουν;;;η δική μου εκτίμηση είναι ότι το πλαίσιο ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ να πληρώνει δικαιώματα στην google και δεν βάζει το play store!

+1.

εδώ μπορείτε να δείτε μια γενική μορφή του breeze 3 το οποίο αγόρασα 80€, το έχει ρίξει στα 70€ τώρα και από την Κίνα το παίρνεις με 53€. Κάπου αλλού το είχα βρει ακόμη χαμηλότερα πιο παλιά (κάτω από 40€). Αλλά αν προσέξετε καλά αυτό το συγκεκριμένο από aliexpress έχει και Playstore κανονικά. Αυτό που πουλάει το πλαίσιο, εκτός από τη στάμπα του πίσω, έχει μια custom rom φτιαγμένη για αυτούς, χωρίς εφαρμογές google, το slide me market με εικονίδιο που το αναφέρει σαν "πλαίσιο market" όπως επίσης έχει και μερικά wallpapers turbo x. Μια εικασία που κάνω είναι πως μπορεί αυτός που το δίνει 53€ να πληρώνει για το playstore και αυτός που το δίνει κάτω από 40 όχι. Όπως και να έχει, το πραγματικό τους κόστος είναι πολύ μικρότερο από ότι μας τα πουλάνε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...